Uitgever: L. J. YEEKMAN, Heusden. No3555. Zaterdag 1 April 1916. Baiass-Ileediag- Magailja. Schapenmarkt 25, Mantels en Costumes Teleph. 251. Hautes-N ouveautés tegen lage prijzen. Tijd' van verdriet. Tijd van bloedarmoede. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke Advertentiën van 46 regels 50 ct. Elke regel meer 7x/a cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BINNENLAND Besluit tot varen. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur van de Scheepvaartvereeniging te Rotterdam heeft de Minister van L. N. en H. een conferentie gehad met het be stuur van den Bond van Machinisten ter Koopvaardij en later met het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche gezag voerders en stuurlieden ter Koopvaardij. Gevolg van deze conferentie was, dat de Minister een onderhoud had met den voor zitter van de Scheepvaartvereeniging. Het resultaat van een en ander is dat de Scheepvaartvereeniging zich Maandag avond schriftelijk en gisteren telegrafisch bereid heeft verklaard om toe te stemmen in alle billijke verlangens ten opzichte van de verzekering van de echtgenooten van gezagvoerders, stuurlieden en machinisten, zoo deze besluiten onvoorwaardelijk te gaan varen. De Scheepvaartvereeniging was niet be reid haar toezegging onder cijfers te bren gen, maar verzekerde den minister nadruk kelijk, dat de toezegging ernstig bedoeld was en aldus zal uitgevoerd, worden. De minister heeft de besturen van beide organisaties telegrafisch medegedeeld dat hij gegronde reden had om hen aan te raden op de gedane toezeggingen, die te rug werken tot den dag van uitvaren, te gaan varen. Hierop vergaderden genoemde vereeni- gingen gisteravond te Rotterdani, onder presidium van den heer van Limburg Stirum Besloten werd, dat, gezien de door de Scheepvaartvereeniging aan de regeering gedane beloften in zake verhoogde uitkee- ringen voor nagelaten betrekkingen dei- scheepsofficieren, gehoord het door den minister van L. N. en H. medegedeelde aan de bestuurderen, en overwegende het landsbelang met betrekking tot spoedige hervatting der vaart, men zich beschik baar zou stellen om te gaan varen. De vergadering sprak als hare verwach ting uit dat het vertrouwen, in dezen door de Regeering in de Scheepvaartvereeniging gesteld, niet zou beschaamd worden. Dit besluit werd met algemeene stem men genomen. Er waren ongeveer 250 leden present. o Geen inkrimping van onder de wapenen zijnde troepen. De minister van oorlog verklaart in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot aanvulling van de oorlogsbegrooting voor 1916, dat de Regeering waar de politieke en militaire verhoudingen tusschen de oor logvoerende partijen en ons geen wijziging ondergaan hebben, moet handhaven den eisch dat wij te allen tijde gereed zijn om onverwacht intredend gevaar krachtig te kunnen keeren en binnen den kortst mo gelijken tijd onze volle weerkracht te kun nen aanwenden tegen schending onzer on zijdigheid. Gegeven de beperkte macht waarover wij beschikken, kan eenige ver mindering daarvan bij handhaving van be doelden eisch niet worden toegelaten. Wel tracht de minister bij het met voorloopig (klein) verlof naar huis zenden van landweerlichtingen, dat volgens het ontworpen plan geregeld om de 40 dagen zou plaats vinden, het tijdstip van vertrek telkenmale te vervroegen, zooveel als dit met den dienst is overeen te brengen. o Jeugdige boosdoener. De politie te Middelburg heeft aange-- houden en aan de justitie voorgeleid den 47-jarigen H. A. Th. N., die kort geleden uit de tuchtschool werd ontslagen en die thans verdacht wordt van verduisteringen van papieren zakken euz. ten nadeele van zijn patroon, een papierhandelaar. Groote hoeveelheden werden te Middelburg en te Arnemuiden in beslag genomen. Aardappelenteelt. Met de ontginning die thans in Wester- wolde op groote schaal geschiedt, neemt ook de aardappelenverbouw een daar nooit geziene vlucht. Alleen de landmaatschappij «het Hebrecht® poot dit voorjaar 400 hectaren aardappelen uit. Daarbij komen dan nog de ontginningen der Nederl. hei demaatschappij en die van Ebels in het Vederveen, behalve de particuliere ont ginningen. Er mag dan ook voor dit landschap wel op 1000 H.A, aardappelen voor dit jaar gerekend worden. Op suikerbieten legt men zich meer in de kleistreken van 't Oldambt toe. De huurprijzen van bietenland hebben daar de ongekende hoogte van f 400 per hectare bereikt. Leveren met veel succes de nieuwste zoowel gereed als naar maat. Duitsche mededeeling inzake de »Tu bantia®. Het Wolf-bureau seint uit Berlijn Ten aanzien van de door Reuter ver spreide verklaring van de Engelsche admi raliteit omtrent in de Noordzee opgevischte, zoogenaamde Duitsche torpedo's en gedeel ten van torpedo's wordt officieel van Duit sche zijde verklaard Zoodra de gevonden metaaldeelen worden overgelegd, zullen deze in Duitschland aan een nauwkeurig onder zoek worden onderworpen. Zoolang dat onderzoek niet is afgeloopen moet het oor deel omtrent het materiaal worden opge schort. Een officieele verklaring van den chef van den marinestaf constateerde reeds, dat door Duitsche oorlogsvaartuigen geen tor pedo op de Tubantia is afgeschoten.® Schepen opgelegd Naar wij van de directie der Kon. Holl. Lloyd vernemen, zullen de schepen dier maatschappij vooreerst niet uitvaren. Dien volgens zal de «Gelria®, die op de thuis reis is en 27 Maart Dover passeerde, wan neer zij in Amsterdam is teruggekeerd, worden opgelegd. Naar wij vernemen bestaat bij de Stoom vaart-Maatschappij «Nederland® het voor nemen eenige mailbooten voorloopig op te leggen, wijl onder de tegenwoordige om standigheden het risico niet is te dragen. o De Tubantia. De «Tel.® verneemt uit goede bron, dat er gegronde hoop bestaat, dat het onder zoek van het wrak der «Tubantiaa tot resultaat zal leiden. In ieder geval zijn de moeilijkheden, waarmede het duiken gepaard gaat, niet zoo groot, als men aan vankelijk had vermoed. Men heeft kunnen vaststellen, dat het schip, terwijl het zonk, is gekanteld en wel op zoodanige wijze, dat het gat in den romp thans naar boven ligt. Zooals men weet, is de zee, op de plaats, waar de «Tubantia® is gezonken, ongeveer 32 meter diep. Daar het schip zelf 22 meter breed is, bevindt zich dus het gal slechts 10 meter beneden den waterspiegel. De torpedo heeft het schip in de kolen bunkers getroffen en het is dus daar, dat men naar de overblijfselen van het pro jectiel zal moeten zoeken. De Kon. Holl. Lloyd heeft een ongeli miteerd bedrag uitgetrokken om het on derzoek te bekostigen. Was de directie aanvankelijk van plan het onderzoek te laten aannemen, thans is zij van dit voor nemen teruggekomen en zal zij zelf de leiding in handen nemen. De terugkeer van de «Wodan® staat met deze gewij zigde houding in verband. o De tarwevoorraad. Naar het Centrum meldt, heeft de Ne derlandsche regeering beslag gelegd op de laadruimte van het stoomschip Westerdijk, bij de eerstvolgende vaart van Amerika naar Rotterdam, voor het vervoer van tarwe, zulks ter verdere aanvulling van den tarwe voorraad in ons land, die momenteel gering is. o Uitvoer van rundvleesch stopgezet. In de afgeloopen maand is voor niet meer geslacht rundvee uitvoerconsent ver leend dan in de drie overige maanden werd geëxporteerd. Daar door de tegenwoor dige uitvoer-regeling de export-prijzen be langrijk stegen en de binnenlandsche vleesch- voorziening dientengevolge moeilijkheden ondervond, zullen nè, 1 April geen uitvoer- consenten van rundvleesch meer beschik baar worden gesteld voordat de voorzie ning van het binnenland met voldoende rundvleesch tegen behoorlijke prijzen ver zekerd is. Omtrent de ontworpen regeling welke niet gelijk kan zijn als die van het var- kensvleesch, kan nog niets worden mede gedeeld. —o De Var kens vleesch-voor zien ing. Aan 750 gemeenten zullen deze week weder regeeringsvarkens worden verzon den, in totaal bijna 10.000. Op dezen voet zal nog geruimen tijd met de levering kunnen worden voortge gaan. Deleveringen zijn ongeveer even groot als einde December 1915 en geschieden tegen de toen geldende prijzen. Tweede Kamer. De openbare vergadering van de Tweede Kamer, die Woensdag te half twee zou plaats hebben ter behandeling van de Ouderdomsrentewet, is uitgesteld tot Dins dag 4 April, 's morgens half twaalf. De afdeelingsarbeid was nog niet be ëindigd. Lichting 1916. Naar wij vernemen, zullen van de lich ting 1916 worden ingelijfd van 1 5 Mei 1916 de helft van de getallen der dienstplichtigen, toegewezen hetzij aan de regimenten veld-artillerie, hetzij aan het korps rijdende artillerie; en van 1620 4916, de dienstplichtigen, toegewezen, hetzij aan het korps pantserfortartillerie, hetzij aan het korps torpedisten. Alleen om zeer gewichtige redenen in dit geval ook studiebelangen kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uit stel van eerste oefening worden verleend, bij aanvraag aan den Minister van Oorlog. De 40-jarige echtgenoote van water molenaar C. H,, te Kinderdijk, is door een wiek van den molen getroffen en op de plaats dood gebleven. Zij had 13 kinderen. Gisterenmiddag is op den straatweg van Hengelo naar Enschede de zoon van den heer O. Stork, uit Hengelo, met zijn motor fiets tegen het paard van den landbouwer Leuven, uit Friezenveen, gereden, doordat het paard op zij spiong. De heer Stork is bewusteloos binnengebracht in de boer derij van^den heer van Heek. Het paard is afgemaakt. Sloep met patronen. Een door den logger «Sch. 22« te Sche veningen aangebrachte sloep, waarin zich o. m. pratorien bevonden., is naar de »Nieu-- we Ct meldt een groot model met koper beslagen Duitsche marinesloep. o Verzameling van goudgeld. Men schrijft van de Oostgrens In Duitschland bestaat een ontzaglijke ijver in het verzamelen van goudgeld. En de regeering wakkert dien ijver niet weinig aan door op het inleveren van die specie als premie te stellen, dat een familie daar voor een paar dagen verlof kan bekomen voor een aan 't front vertoevend strijder. Dat deze «inzameling® van goudgeld zich uitstrekt tot onze Nederlandsche goudstuk ken in het bezit van Nederlanders en tot schade van dezen, gaat o. i. toch wel wat al te ver. Twee Nederlandsche dames, die eenige dagen in Duitschland hadden doorgebracht en Zaterdag j.l. via Gronau naar ons land terugkeerden, werden door de stationswacht aldaar ontlast van f 25.in Ned. goudgeld. Ze ontvingen er Duitsch geld voor terug, de mark berekend tegen den koers van 60 ets Voor haar f25.ontvingen ze dus 42Vï mark terug. Toen ze in Enschede waren aangekomen, had dit geld wegens het enorme koersverschil slechts een waarde van ruim f 17 zoodat de beide dames een verlies te boeken hadden van pl.m. 8 gulden. o Maandagmorgen zijn aan het Groolhoofd te Dordrecht een vijftal koeien aangehou den, die per «Fop Smit" uit Rotterdam werden vervoerd en bestemd waren ge deeltelijk voor Dordrecht en gedeeltelijk voor Gorinchem. De aanhouding geschiedde naar aanlei ding van de beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel, waarbij o. m. is bepaald, dat met ingang van 7 Maart verboden is het houden van markten, openbare verkoopingen, tentoonstellingen en andere vereenigingen van herkauwende die ren en varkens van meer dan één eigenaar binnen een kring in de provincie Zuid-Hol land, omvattende het gedeelte, gelegen ten zuiden van den spoorweg 's-Gravenhage Utrecht, met uitzondering van de Alblas- serwaard en Vijfheerenlanden en het eiland Overflakkee. Dit verbod is niet van toe passing op vee, hetwelk ter slachting in een openbaar slachthuis is gebracht. Van een en ander is proces-verbaal op gemaakt. De koeien zijn naar het abbat- toir te Dordrecht vervoerd, waar zij tijdelijk gestald zijn. o Smokkellist. De rijksambtenaren te Bleierheide (L.) hebben een goede vangst gedaan. Een voerman uit Heerlerheide kwam met een geheel leegen doch overkapten wagen aan het kantoor. De Argusoogen van den fis cus bemerkten bij den man echter een zekere onrust. De kar werd daarom aan een nauwkeurige inspectie onderworpen, zonder resultaat echter. Toen kwam men op de gedachte, eens in den kap te kijken en toen bleek, dat in de dubbele zoldering, die zeer moeilijk te ontdekken viel, een aantal pakken van het bekende Buk vet waren gerangschikt, zeker een 150 kilo. Alles werd in beslag genomen en de kar zal, als overtuigingstuk naar Maastricht ge bracht worden. De voerman bekwam bo vendien, wegens poging tot verboden uit voer, een proces verbaal. Zich zelf weggesmokkeld. De rijksambtenaar P., belast met het toezicht op het inladen van turfstrooisel in spoorwagons, met bestemming naar Duitsch land, werd in de afgeloopen week geschorst, onder verdenking van medeplichtigheid aan het smokkelen van verschillende goederen. Het schijnt wel, dat P. den afloop van dit zaakje niet vertrouwde. Hij heeft zich althans aan een verhoor weten te onttrek ken door de wijk te nemen naar Duitsch land. Het tegenwoordige tijdperk is, voor heel veel lieden, een tijdperk van voortdurenden angst. Hoe zou men niet angstig zijn over het lot van hen die men lief heeft, wanneer zij alle dagen hun leven op de slachtvelden wagen Het gebrek aan nieuws, de slechte tijdingen, de rouw, het vooruitzicht van een vernietigende toekomst, dat alles verr oorzaakt verdriet, groot verdriet, en verdriet ondermijndt. De bloedarmoede, waaraan al die ondermijnde gestellen blootstaan, heeft inderdaad vrij spel en zal nooit een groote ren bloei gekend hebben. Die verraderlijke en arglistige kwaal moet bestreden worden voordat zij u geheel heeft verslagen door u al uwe krachten te ontnemen. De be handeling met de Pink Pillen, zoo gemak kelijk te volgen, daar zij bestaat uit het innemen van slechts drie pillen per dag, geeft aan alle bloedarmen de verloren krach ten weer, met den moed en de kracht noodig om de treurigheden der slechte dagen te boven te komen. Het is hier de plaats eenige regelen aan te halen van een Fransche dame, mevr. Boniteau, 17, rue du Chemin- Vert, te Asnières, bij Parijs. «Ik leed reeds erg aan bloedarmoede toen de oorlog uitbrak, schrijft deze dame. Mijn man werd gemobiliseerd en vertrok met de eersten. Daardoor verviel ik tot een zwaar verdriet, dat mijn kwaal zoo verergerde dat ik 7 kilo's afnam. Ik at niet meer, het leek of mijn maag gesloten was. Ik voelde wel dat, indien men geen middel vond om mijn bloedarmoede tot staan te brengen, ik verloren was. Men heeft mij toen uwe Pink Pillen voorge schreven en die hebben mijn kwaal tot staan gebracht. Ik heb spoedig al mijne krachten en mijn eetlust weergevonden en mijne onge makken voelen verminderen en verdwijnen. Eindelijk heb ik, wat van veel belang is, een gedeelte van mijn gewicht herwonnen. Ik gevoel mij sterk en opgewekt, mijne zenuwen hinderen mij niet meer.« De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zeuuwpijnen, plaatselijke pijnen, zenuwuitputting. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Da Costa- kade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. voor Het Land van Hoosden en Altena, de Langstraat en de Bom me Ie maait nummers 5 cent. BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5