hartstochten bevredigen kan en die daardoor zich zeiven en hunne ge zinnen in een poel van jammer en ellende dompelen veel meer aan ziek ten en kwalen onderworpen zijn dan zij die vlijtig arbeiden. Slechts arbeid verheldert en verfrischt den geest, terwijl de lediggang hem verzwakt en verstompt! BUITENLANDSCH OVERZICHT Tot nu toe richtte zich onze blik altijd op de omliggende landen en bezagen wij den reuzenstrijd om ons heen, wel met belangstelling en meegevoel, maar toch nog immer met het rustige besef, in ieder ge val de zekere hoop, dat Nederland wel buiten onmiddelijk gevaar zou blijven. Doch in de laatste dagen is de toestand voor on» land zeer gespannen geworden. Reeds in onze vorige editie werd medegedeeld, dat alle verloven waren ingetrokken en de militairen op alle gebeurlijkheden voorbe reid moesten zijn. Sintsdien is er nog weinig bekend geworden van welke zijde het gevaar dreigt of welk onheil ons volk boven het hoofd zou hangen. Het eenige wat vast staat is, dat de bizondere maat regelen welke getroffen zijn geheel het karakter dragen van voorzorgsmaatregelen. Dat er reden tot eenige ongerustheid be staat, is niet te ontkennen. Vandaag wordt het Comité-generaal Van de Tweede Kamer gehouden, doch waarover gehandeld zal worden ligt in het duister. Er is niet te denken aan een plotselinge spanning tus- schen Nederland en een of meer der oor logvoerende Mogendheden, zoo wordt ge meld. Ons land moet alleen meer dan ooit op zijn hoede zijn. Dit blijkt heel duidelijk uit een artikel van den Oud- Minister Colijn in de Stemmen des Tijds. Om het belangrijke van het onderwerp dat hij behandeld mogen wij er hier wel wat uit overnemen. «Nadrukkelyk wensch ik te doen uitkomen,c alzoo ongeveer de Oud-Minister, »dat ik de Engelsche con trabande-politiek begrijpen kan. Ik billijk haar niet, want zij is niet uitvoerbaar zonder schending van de rechten der neu tralen, maar ik kan verstaan, dat Engeland het wapen van de overmacht ter zee han teert. Maar dat Engelands' afsluitingspo- litiek ons volk allerlei overlast aandoet en de stemming geprikkeld maakt en zoo ge vaar oplevert voor onaangename verwikke ling kan ieder begrijpen. Vooral is deze handelwijze tegenover Nederland zóó be nauwend omdat wij alleen staan. De drie Scadinavische rijken hebben zich aaneen gesloten en nemen daardoor een heel wat krachtiger positie in dan Nederland, dat bovendien te rekenen heeft met zijn uit gebreide kolonieën in het Oosten. Er is dus niet weinig reden tot ongerustheid. Daarbij komt nog dit: De oorlog is vast- geloopen op alle fronten. Er is nergens een gat meer waar men door kan. Be halve danmaar Nederland en Dene marken zijn neutraal. Hiermee bedoel ik nu niet te zeggen dat Engeland voorne mens is zijn legers op de Nederlandsche kust te doen landen. Maar het is de vraag wat men in Duitschland daarvan denkt. Als de Duitschers nu eens van oordeel zijn, dat wij niet bij machte zijn ons land tegen een inval van de Engelschen te bescher men, zullen zij er ons dan niet toe nopen onze neutraliteit prijs te geven? Hieruit volgt, dat het gevaar dreigt van twee kanten en dat wij zoowel aan onze kust als aan de oostgrens front moeten blijven maken. Wij moeten klaar staan. Immers van dag tot dag neemt »de wedstrijd in onrechts toe. Onze schepen worden aan gehouden onze industrie tot stilstand ge bracht, onze mails worden geopend en na gesnuffeld effecten, wissels en coupons tot een bedrag van vele millioenen uit de Ne derlandsche postzakken gehaald en in beslag genomen. Van de andere zijde beijvert men zich om de zee schoon te vegen van Nederlandsche schepen. Al scherper en harder en verbitterder wordt de kamp tusschen Duitschland en Engeland en al meer komt ons land in het gedrang. Het gaat hier niet om het recht maar om de macht en als men het voor de beoogde overwinning noodig gaat achten zal noch Engeland, noch Duitschland Nederland sparen. Van Cromwill is het woord: Vertrouw op God, maar houd uw kruid droog.® En eerst als wij ook in militairen zin, alles gedaan hebben wat in ons vermogen is om buiten dezen wereldverwoestenden krijg te blijven, eerst dan mogen wij berustend zeggen«Ook der volkeren lot is in Godes hand®. Hoe lang wij dan ons zelf nog zullen moeten uitputten door hef op de been houden van zoo:n groot leger? Misschien nog maanden, ja, jaren. Als ten minste gevochten moet worden tot een der beide tegenstanders niet langer kan, zal het nog heel lang duren. Duitschland heeft nog een reserve van 3 millioen man. In de eerste paar jaren behoeft men dus nog niet aan een tekort van menschen te ge- looven. En ook wat voeding, geld of mu nitie betreft is er nog genoeg bij de Cen trale mogendheden aanwezig om den stryd voort te zetten zoolang het moet. Een beslissende militaire overwinning zal wel in 1916 of in-de volgende jaren door geen der beide partijen behaald worden. Of het dan een betrekkelijk eindeloozen oorlog zal wezen? De leidende staatslieden ant woorden van ja. De afgrond blijft gapen en verzwelgt de kracht der natiën. Arm, arm Europa Ondertusschen woedt de strijd met on verminderde kracht voort. Rondom Verdun spant het al meer. De Duitschers hebben er nu het dorp Malancourt stormenderhand genomen. Zij zijn dus weer een eindje vooruitgekomen, wel niet zoo heel ver maar toch daarom vooral voor de Franschen zoo bedenkelijk omdat deze voordeelen zijn be haald nadat de Franschen geweldige verster kingen hadden ontvangen. Niet alleen de strijd te land maar ook die uit de lucht wordt steeds heviger. Nu weer drie Zep- pelinaanvallen op Engeland. De eerste in den nacht van 31 Maart op 1 April. 200 bommen werden neergeworpen. Een der zeppelins op 9000 voet hoogte werd aan gevallen door Luitenant Brandon. Hij steeg nog hooger dan het luchtschip en liet er bommen opvallen. In de Theemsmonding is een zeppelin drijvende gevonden. Van de bemanning zijn twee officieren en 16 man als krijgsgevangene naar Chattam ge bracht. De tweede aanval geschiedde van den 1ste op den 2de April en de derde aan de kust van Schotland in den nacht van Zondag op Maandag. Van het Oostelijke gevechtsterrein wei nig nieuws. Uit Berlijn wordt gemeld dat het Russische offensief voorloopig is uit geput. Met 500.000 man zijn de Russen op het leger van Von Hindenburg losge- stort, maar bereikten geen succes. Het is wel wonderlijk dat een dergelijke onder neming begonnen werd in een seizoen, waarin door het smelten van de sneeuw met eiken, dag de moeilijkheden moesten toenemen. Zou het ook kunnen zijn dat deze aanvallen werden ondernomen om den bondgenoot in Frankrijk eenige afleiding de bezorgen. Van de andere fronten geen berichten van beteekenis Niet alleen Duitschland maar ook Oos tenrijk begint onder het gebrek van voe dingsmiddelen te lijden. Is zulk een toestand ook voor Nederland in de toekomst weggelegd 't Gaat er wel op lijken. Engeland schijnt ons met mondjes maat het hoognoodige te willen doen toe komen, opdat er toch*maar niets uitgevoerd wordt naar Duitschland. Nu zelf verklaart de Britsche regeering zich niet langer ge bonden door Art. 19 der Londsche zee rechtverklaring. Volgens deze bepaling kan een naar Rotterdam varend schip nimmer geacht worden de blokkade te breken, ook al is de lading voor Duitschland bestemd. Dat zal nu niet meer het geval zijn. Waar om toch Om nu alle schepen aan te houden en verbeurd te doen verklaren als het Engeland lust. Wij zijn als de muis in de klauwen van de kat. Zóólang ge nieten wij vrijheid als het de groote heeren goeddunkt. Maar, wee onzer, als ze het muisje noodig hebben. Dan valt de scherpe klauw neer. En daarom»Waak Neêrland, waak BUITENLAND. Schaarschte in Oostenrijk. De Weensche correspondent van de »N. R. Ct,« schrijft d.d. 27 Maart Het begint er nu leelijk met onze maag uit te' zien. Er zijn haast geen melk, geen vleesch, en geen aardappelen meer te krijgen. De doorvoer stokt zeer dik wijls. Sinds drie dagen krijg ik bij mijn slager geen vleesch meer en moet mijn dienst meisje de buurt afloopen om iets te krijgen. En het is overal zoo. Voor een klein stukje matig vleesch betalen wij prijzen als voor een truffel pastei van pauwenton- gen. Herhaalde malen komt het voor, dat men de eenvoudigste dingen niet meer krijgen kan. Den eenen keer zijn het de aardappelen, een andermaal is het de melk, een derden keer het vet, enz. De woeker bloeit en veel wordt achterbaks gehouden. Het leger koopt alles op en betaalt eiken prijs. Geen wonder dus, dat de gewone mensch met een half leege maag moet rondloopen. Alle politiek is levensmiddelen- politiek geworden. De kranten zijn vol van de maatregelen, noodig om den mid denstand en de mindergegoeden tegen nij pend gebrek te bewaren. o BERLIJN, 3 April. (Korr. Norden.) Vol gens betrouwbare berichten uit bijzondere bron moet de stoffelijke schade, door de Zeppelinaanvallen op Engeland aangericht, ditmaal buitengewoon groot zijn. Aanzien lijke minutiefabrieken zijn voor weken en maanden buiten werking gesteld, spoorweg verbindingen en telegraafdraden verbroken, bruggen vernield en kostbare pakhuizen in de haven van Londen in den asch ge legd. De Engelsche autoriteiten hebben onmid dellijk isolatiemaatregelen en verscherpte censuurbepalingen uitgevaardigd. De stemming in Engeland moet zeer gedrukt zijn, aangezien men daar nieuwe Zeppelinaanvallen verwacht. Ook in Duitschland volgt men den her leefden luchtoorlog tegen Engeland met gespannen aandacht en ziet in de laatste drie aanvallen een voorbode van groote gebeurtenissen. o Havas seint uit Washington Het geschil tusschen de Vereen. Staten en Duitschland nadert zijn hoogtepunt. De pers eischt op forschen toon verontschul digingen van Duitschland of een breuk met deze mogendheid, die haar aan Amerika verpand woord schond. De bladen brengen de verklaring in herinnering, door Wilson bij de jongste verwikkeling inzake de ge wapende koopvaardijschepen aan de partij leiders uit het Congres afgelegd dat wan neer de levens van Amerikanen 'door een nieuwen duikbootaanslag worden bedreigd, hij genoodzaakt zal zijn, aan Bernstorflf zijn paspoort terug te geven. Teneinde de openbare meening tot be daren te brengen, heeft Bernstorff in de pers doen bekend maken, dat aan hem het aftreden van Tirpitz is te danken. Ten spijt van deze verklaring, verzekeren hooggeplaatste personen te Washington, en te New-York, dat de eenige wijze om aan het schandaal een einde te maken, is het vertrek van Bernstorff te vorderen. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Over de maand Maart werd alhier aan de Rijkspostspaarbank in gelegd f12072,11. Terugbetaald fill 75.26. Nieuwe boekjes 3, vervallen boekjes 3. Sints Zondag hoort men hier ge regeld kanongebulder, met lange slagen, komende uit Zuid-Westelijke richting. WERKENDAM. Maandagavond hoopt de werkliedenvereeniging »Eendracht« te- halfacht haar 3 maandelijksche vergadering te houden in het café Zwets aan den Sas- dijk alhier. De te behandelen onderwerpen Opening, Notulen en Rekening en verant woording. Door het Bestuur der Ambachtsschool te Gorcum is aan D. Geerlof het diploma voor het smidsvak uitgereikt en aan A. v. d. Heuvel voor het huis- en houtschildersvak. ANDEL. Op het hulptelegraafkantoor werden gedurende de maand Maart 112 telegrammen behandeld en 112 gesprekken gehouden. Tot directeur der Gemengde zang- vereeniging Crecendo alhier is benoemd de heer Spiering uit Woudrichem. Den heer J. den Dekker Dz. heeft heeft wegens vertrek naar elders ontslag gevraagd als lid van den Gemeenteraad. Maandagavond werd een alhier per flets passeerende inwoner van Gorinchem, in de buurt van de Rietdijk door een toeval getroffen, waardoor hij met zijn rijwiel in de sloot terecht kwam. Direct toegeschoten hulp bracht hem spoedig op het droge, waarna hij na eenigen tijd zijn reis weer kon vervolgen. BENEDEN-LANGSTRAAT. De vraag naar vette kalveren is redelijk en nuchteren kalveren worden zeer goed be taald. Vette varkens blijven duur en biggen hebben ook goeden omzet. De handel in jonge lammeren is nog matig. Men besteedt voor vette kalveren 80 a 95 ets. per K.G. vette varkens 55 a 56 ets. per V? K.G., nuchtere kalveren f20. f30,per stuk, biggen f 10.f 18, en lammeren f 10,f12. VGRAVEMOER. Iu de algemeene vergadering der Tuin- en Landbouwvereen. alhier, werd de rekening van den penning meester vastgesteld en besloten tot aan koop van eenige werktuigen. De heer D. Smits, vcorzitter, werd met algemeene stemmen als zoodanig herkozeu. De ver gadering benoemde eene commissie om na te gaan de werkiug eenar leenbank. Over de afgeloopen maand zijn door het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 113 telegrammen, waarvan zijn verzonden 66 en ontvangen 57. Het aantal telephonische gesprekken bedroeg 36. Op de Rijkspostspaarbank werden 27 inlagen gedaan ten bedrage van f 1642,20, terwijl 15 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f914.95. KAATSHEUVEL. Onze dorpsge- noote, M. v. d. P., is benoemd tot ge- meente-accoucheuse te Rijswijk bij den Haag. Dezer dagen had de sckilder C. v R. alhier het ongeluk, dat twee sporten van de ladder, waarop hij stond Ie werken, braken. Het gevolg daarvan was, dat hij van een hoogte van circa 6 meter op den grond terecht kwam. Zwaar gekneusd moest hij worden opgenomen. Geneeskun dige hulp moest onverwijld worden ont boden. In de j 1. gehouden vergadering van de R. K. Gildebond te dezer plaatse werd met algemeene stemmen besloten om de verschillende patroons alsnog 5% verhoo ging boven de reeds toegekende te vragen. Tevens werd in beginsel besloten tot in voering van den 10-urigen werkdag. Van een en ander zullen de patroons door mid del van circulaires in kennis worden ge steld. NEDERHEMERT. Donderdag 6 April e.k. zal Z.Exc. de Commissaris der Konin gin in Gelderland onze gemeente met een bezoek vereeren. Maandagmorgen arriveerde aan de Nieuwe aanlegplaats de stoomboot »Quarto« om enkele bussen melk in ontvangst te nemen. Tot heden werd hier geen melk afgeleverd. De boter werd te Zaltbommel ter markt gebracht. RAAMSDONK. Misère ouvèrte zon der praatje is 't op 't oogenblik met onze El. Centrale. Vanaf Zondagmorgen vroeg is er geen stroom door een defect aan de machine, dat misschien de eerste dagen nog niet verholpen is. 't Is nu wel een gesukkel SPRANG. Gedurende de maand Maart werd alhier aan het hulppostkantoor op 's Rijkspostspaarbank belegd f 3484,53 en terugbetaald f 1188,80. Onder leiding van den 2e Luitenant Alkema is alhier een militaire zangvereeni- ging opgericht. A. s. Donderdagavond 7,30 uur zal alhier in het militaire tehuis in openbare vergadering optreden de heer C. Tabak, reizend bondsagent van het Ned. Jongel. Verbond, met het onderwerp«Geestelijke arbeid onder de militairen der strijdende legers in Frankrijk en Belgie.® Toegang vrij. VLIJMEN. Alhier heeft zich 'een geval van pokken voorgedaan Naar aan leiding daaraan zijn de ingezetenen door den burgemeester uitgenoodigd zich te dóen inenten door koepokken. WOUDRICHEN. Bij de Vrijdag 1.1. gehouden Weiland verpachting werd onge veer 40°/0 meer besteed dan verleden jaar. Verleden week slaagde Mej. C. H. van Dorth voor het examen nuttige hand werken. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Capelle gehouden op Vrijdag 31 Maart des namiddags ten 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer C. H. L. V. Valter, Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige, vergadering te lezen welke daarna onveranderd worden vastgesteld. 1. Ingekomen Stukken. a. Een schrijven van Ged Staten dezer provincie houdende goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen besluit tot af- en overschrijving op posten der gemeentebegrooting dienst 1915. b. Een schrijven van hetzelfde college goedgekeurd terugzendende de wijziging van de verorden'ng regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel in deze gemeente. c. Schrijven van de heeren J. van der Hoeven Bz., W. G. Treffers, W. B. Rijken en Ad. van der Hoeven houdende mede- deeling dat zij hunne benoeming tot leden der commissie tot wering van schoolver zuim aannemen. d. Dankbetuiging van den heer J. Ben- jaminse, hoofd der openbare school in de Nieuwstraat, voor de verhooging van zijn jaarwedde met f100 voor het bezit der akte landbouwkunde I. o. e. Schrijven van de Koninklijke Neder landsche automobielclub waarin zij verzocht in de bouwverordening een bepaling op te nemen dat bij het vernieuwen of bouwen van een hoekgebouw, de straatgevels zoo danig hersteld of gebouwd worden, dat zij door eene schuine of gebogen lijn onder zooveel mogelijk gelijke hoeken de rooi lijnen der beide openbare wegen, waaraan gebouwd wordt verbinden. Deze bepaling wordt noodig geacht omdat bij de toename van het snelverkeer zich de behoefte aan een zooveel mogelijk vrij uitzicht over den weg doet gevoelen. Een schrijven van dezelfde club, waarin wordt medegedeeld dat voor tegemoet koming in de kosten van het wegruimen van belemmeringen voor snelverkeer het bestuur bereid is een subsidie daarvoor te geven mits het gemeentebestuur minstens de helft der kosten draagt. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. f. Een verzoek van het gemeentebestuur van Nieuwleusen, om adhaesie te betuigen aan hun adres aan H. M. de Koningin om in de onderwijswet een bepaling op te nemen, dat een onderwijzer 2 jaar in dienst moet zijn in een gemeente voor hij naar een andere gemeente mag solliciteeren. De Voorzitter stelt voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. g. Van Burgemeester en Wethouders het procesverbaal van kasopneming dd. 19 Maart j.l. waaruit blijkt dat de boeken en kas in orde zijn bevonden en dat het ver- eischte bedrag ad f4788.24 in kas was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. h. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1915. Wordt voor de leden ter visie nedergelegd. i. Schrijven van B. en W. van Vrijhoeve- Capelle houdende verzoek om aan het door hen gezonden adres aan de Ged. Staten om 100°/o subsidie voor de verbetering van den Hoogevaartschen weg, adhaesie te wil len betuigen. Oerlemans. Het is in het belang der gemeente dat het gebeurt. Middelkoop. Het is goed maar de argu menten zijn niet goed. Sneep. Daar gaat het op slot van reke ning niet om. Als men zijn doel maar be reikt, dat is hoofdzaak. Verheijden. Ged. Staten zullen zeggen als ze er mede beginnen waar zal het einde zijn. Wat er in het adres staat is waar, Kaatsheuvel rijdt voor een groot deel den weg stuk. Rijken. Het is een publieken weg en die is in" dienst gesteld van het algemeen belang. Voor mij is het hoofdzaak dat er aan de Hoogevaart gemeentenaren wonen, die aan een verbazend slechten weg zitten, waarover wij zelf al eens hebben gerecla meerd en gevraagd om in orde te brengen. Waar het geld vandaan komt hebben wij niets mede te maken. Verheijden. Ik begrijp ook niet goed hoe ze 100°/o durven vragen. Wanneer men zich arm houdt dan komt men over al aan. Voorzitter. Een gelijk verzoek is gericht aan de gemeenten Loon op Zand en Sprang. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten adhaesie aan het adres te betuigen. 2. Komt in behandeling de begrooting der aanlegkosten voor de electrificatie der gemeente. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding van het onderhoud dat de raad heeft ge had met ingenieur Van der Kolk er thans een schryven is ingekomen met begrooting. Wordt besloten ter verdere bespreking daarvan de openbare vergadering te schorsen en in geheime zitting over te gaan. Na heropening zegt de Voorzitter dat het zaak is en ook het idee van den raad het net zoo spoedig mogelijk te laten bouwen. Sneep. Stel dat de provincie zelf niet op tijd klaar is, dan is bij ons alles zoo lang renteloos. Voorzitter. Ja maar in zoo'n geval zou er altijd nog wat te doen zijn. Sneep. Volgens het eerste rapport zou den aanleg f 25000 kosten en thans komt men op f 60000. Dat scheelt meer dan 100°/o- Wij zijn er leelijk ingeloopen. Middelkoop. In 't begin was er geen sprake van kracht op de Hoogevaart en nu wel. Oerlemans. De opbrengst zal de gemaakte onkosten wel vergoeden. Ik zou er mijn hand al voor willen zetten als ik er met f3000 per jaar af kom. Rijken dat is een pak van mijn hard. Als ik de rentebiliteitsrekening goed be keek dan was ik al bang. Na het gezegde van den heer Oerlemans scheelt dat veel. Al moet de gemeente nu eens iets bij dragen, al was het f1000 dan ben ik er nog voor want het is een groote verbete ring. De Voorzitter zegt dat het totale bedrag van de begrooting met het derde trans formatorstation mede gerekend f 56000 bedraagt. Na nog eenige diseusie wordt de begroo ting goedgekeurd en besloten zoo spoedig mogelijk tot de aanbesteding over te gaan. 3. Zonder hoqfdelijke stemming wordt op voorstel van B. en W. besloten tot af- en overschrijving op posten der gemeente begrooting dienst 4915. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in comitégeneraal ter behan-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2