zult moeten worden tot waardeering van den schat in 't bezit van gezonde kinderen gelegen. Gelukkig zij, die zonder zulk een verleden, het heil hunner kinderen boven alles stellen. Hun leven is één zonnestraal. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De donkere wolken, die in de voorgaande week boven Nederland hingen schijnen niet zoo dreigend geweest te zijn, als men eerst duchtte. De Regeering toch heeft een verklaring bekend gemaakt die al doet zij meer gissen dan verklaren reden tot meerdere gerustheid geeft.- Er wordt in verzekerd dat de Regeering over «gegevens* beschikt, die toeneming der gevaren waaraan ons land blootstaat, doen duchten. Van welken aard dit gevaar is blijkt uit het eerste gedeelte der verklaring de militaire maatregelen, die verleden week genomen zijn, zijn maatregelen van voor zorg in verband met het onwrikbaar besluit om onze neutraliteit strikt te handhaven. Het gevaar, waarop hier gedoeld wordt, is dus hierin te zoeken, dat een of meer der oorlogvoerende partijen er in de naaste toekomst toe konden komen, de neutrali teit van ons gebied niet langer zoo nauw gezet, als tot nu toe het geval was, te ontzien Een waarschuwing wordt hier dus gericht tot de oorlogvoerenden. Wie het waagt onze neutraliteit te schenden zal ons gereed vinden en niet geduld zal worden, dat, wie ook, onze grenzen met zijn legers overtrekt. Naar alle zijden zal onze onzijdigheid met dezelfde kracht, de zelfde welwillendheid maar ook met de zelfde angstvallige waakzaamheid gehand haafd worden. Zoo zal het megelijk zijn om ook bij «toeneming der gevarenons land buiten den oorlog te houden. Wat mogen wij dankbaar zijn een Regeering te bezitten die verre van oorlogszuchtig is en dat er mannen aan het hoofd staan die met kalme bezadigdheid en fiere kracht opkomen voor de rechten van ons kleine land. Als een rustig eiland omringd van een stormende zee of nog beter als een on aangetaste woning te midden van een laaiende vuurzee is ons vaderland. Zullen de dijken het houden Zal de oorlogsvlam tot ons niet overslaan Dat het heet om ons toegaat weten we en dat er nog brandstof genoeg is, die het vuur nog heeter zal stoken blijkt meer en meer. De rijkskanselier van Duitschland heeft deze week een rede uitgesproken, waarin hij zoo krachtig mogelijk te kennen gaf, dat het Duitsche volk niet zou eindigen voor het een duurzame vrede zou kunnen sluiten, m. a. w. niet eer voor de tegen stander overwonnen was. Hij zeide o. a. onze vijanden gelooven het doel, dat zij met de wapenen niet bereiken kunnen, door uithongering te kunnen verwezenlijken. Maar wij zullen voldoende voedsel hebben en volhouden tot het einde. Engeland en Frankrijk willen de volkomen en definitieve vernietiging der militaire macht van Pruisen. Maar op een derge lijke vredesvoorwaarde kunnen wij slechts één antwoord geven en dit antwoord geeft ons zwaard. Willen onze tegenstanders de menschenmoordende verwoesting van Europa steeds verder laten gaan zoo treft hen de schuld. Wij staan onze man en onze arm zal steeds krachtiger slagen uit- deelen. Yoor ons is het doel van dezen oorlogDuitschland, zoo sterk bevestigd, zoo krachtig beschermd, dat niemand meer in verzoeking komt ons te willen vernietigen. Naar zulk een Duitschland, niet naar de vernietiging van vreemde volken streven wij. Van groot belang was de verklaring van den Rijkskanselier met betrekking tot België en Polen. België zal na den oorlog een nieuw Belgie zijn. Wij zullen ons werkelijke waarborgen verschaffen, dat België geen vazalstaat van Frankrijk en Engeland wordt of tot een voorpost tegen Duitschland wordt ingericht. En Polen zal bevrijd van het Russische juk een blijde toekomst tegengaan 1 Eén geest, één wil leidt onze krijgers en ons. Zoo besloot de kanselier. Die geest zal over den strijd der vaderen heen, onze kinderen en kinds kinderen een sterke vrije toekomst tege moet voeren. Zou dit doel bereikt worden Zeker niet spoedig. Op het Oostelijk gevechts terrein staan de legers ongeveer werkeloos tegenover elkander. De aanvallen der Russen zijn er in de modderwegen blijven steken. En in het Westen De krachten der Fransche worden er zoo zeer in beslag genomen door de inspanning, die het kost de Duitschers tegen te houden, dat er ver moedelijk van een gropt offensief van de bondgenooten op dat terrein geen sprake kan wezen. Toch is de verwachting al gemeen, dat in dit voorjaar beide partijen een krachtige poging willen doen, den oor log tot een beslissend einde te brengen. Wat gaan we nog vreeselijke dingen te gemoet. Ons hart siddert nu reeds bij den gruwel, die plaats grijptmaar als het nu komen gaat tot een uiterste krachts inspanning, zal de wereld ontzet staan. Hoogstwaarschijnlijk zal in het Westen, dus in de buurt van Verdun die vreeselijke eindworsteling plaats hebben. Tot nu toe is daar de beslissing nog verre. Aan de zijde der Franschen wordt dan ook met bewonderenswaardige taaiheid elke door braak der Duitschers tegengehouden, 't Is door Philippe Petain, die de leiding heeft, een man dien de troepen verafgoden en voor wien zij vroolijk in het vuur gaan. Hoe hij zich geheel geeft aan de volvoering van zijn taak blijkt wel uit het feit, dat hij, toen de Duitsche aanval op Verdun werd ingezet, vijf dagen en vijf nachten niet uit zijn post week. Zijn soldaten nebben een blind vertrouwen in wat zij noemen «zijn gelukt. Den onverwinlijke hoemen zij hem. Zoolang hij Verdun be waakt, zeggen de Parijzenaars, komen de Duitschers er niet in Van de andere gevechtsterreinen komt weinig nieuws in. Een aanval van 40 watervliegtuigen van het Oostenrijk-Hon- gaarsche eskader op Ancona geeft een be wijs van de stoutmoedigheid, die deze luchtvaarders bezielt. Door het hevige vuur der Italiaaftsche afweer batteryen was n.l. een vliegtuig gedwongen voor de haven te dalen. Een tweede vliegtuig streek naast dit toestel neer nam de twee inzit tende aan boord en voltooide de vernieling van het toestel. Doch het tweede vlieg tuig kon niet opstijgen. Een vijandelijke torpedoboot en twee vaartuigen voeren uit om het te vermeesteren, doch werden door de Oostenrijksche vliegtuigen met bommen tot den terugkeer gedwongen, waarop het de twee vliegtuigen gelukte alle vier in zittenden te reden. Wel een staaltje van durf, als men bedenkt, dat dit plaats had onder het machinegeweervuur van twee Italiaansche watervliegtuigen, die slechts 400 M. boven de Oosterijksche vlogen. Werd de vorige week melding gemaakt van de torpedeering van een Oostenrijksch hospitaalschip door de Russen, nu is er groote verontwaardiging over de torpedee ring van het Russische hospitaalschip Por tugal door de Oostenrijkers. Het vaar tuig zonk onmiddelijk. Van de 273 op varenden konden er slechts 458 worden gered. De overige, onder wie 44 zusters van het Roode Kruis, 50 geneesheeren en verplegers, de Russische en Fransche ma trozen kwamen om. Wel vreeselijk, dat zelfs schepen, ingericht met het doel ge wonden te verplegen, niet meer veilig zijn. Wat een lijden allerwege door den vol keren krijg. De eenigen, van wie wij vernemen dat zij er wel bijvaren, zijn de vogels. De Hamm. Kurier deelt dien aangaande mede, dat sints het begin van den oorlog het licht in de vuurtorens is gedoofd. Dat heeft duizenden vo gels van allerlei aard het leven doen behouden. Des nachts door dit licht aan getrokken en verblind, kwamen deze dieren bij honderden en honderden tegen de ruiten en traliën terecht en vielen dood neer. Geregeld werden in herfst en voorjaar op het Borkumer lichtschip, bij den Borkumer en Helgolander vuurtoren, duizenden ^.zang vogels, leeuweriken, spreeuwen, lijsters, eenden, meeuwen, enz. gedood. Bij den vuurtoren op Helgoland werden voor een paar jaar per week gemiddeld 3000 doode vogels gevonden. Thans leven er duizen den meeuwen, wilde ganzen en vele andere zeevogels. BUITENLAND. Luchtaanval op Engeland. BERLIJN, 6 April. (W. B.). De Duistsche marinestaf berichtIn den nacht van 5 op 6 April hebben marine-luchtschepen nabij Whitby een groote ijzergieterij met hoogovens en uitgestrekte terreinen ver nield, nadat ze tevoren ten noorden van Huil een batterij van ontplofbare bommen hadden bestookt en buiten gevecht gesteld. Voorts zijn fabrieksterreinen te Leeds en omgeving aangevallen en een aantal spoor wegstations in het industriegebied, waarbij een zeer krachtige uitwerking van den aanval werd waargenomen. De luchtschepen werden hevig beschoten, maar zijn alle onbeschadigd teruggekeerd en geland. o LONDEN. 6 April (R. O.) De Zent is gisternacht zonder voorafgaande waarschu wing door een Duitsche duikboot getorpe deerd. Vijftig leden der bemanning zijn omgekomen. Te Kaap St. Martin zijn er negen aan land pezet. o Een Duitsche duikboot in den grond geboord. PARIJS, 5 April (Havas). De Fransche marinestaf meldtEen Duitsche duikboot is heden door een Engelsch-Fransche flo- tielle in den grond geboord. De officieren en de bemanning zijn gered en krijgsge vangen genomen. De Ver. Staten en Mexico. Uit Mexico is bericht ontvangen, dat op 4 April 200 man Amerikaansche ruiterij een even sterke strijdmacht, bestaande uit aanhangers van Villa, heeft verslagen, van welke laatste er 3) zijn gedood. De Ame rikanen hadden geen verliezen. Villa was niet bij dit gevecht aanwezig o Een complot in de Ver. Staten. Te New-York is kapitein Hans Taucher gearresteerd, de agent van de firma Krupp. Hij is tegen een borgstelling van 25000 dollars op vrije voeten gesteld. Taucher wordt beschuldigd een complot te hebben gesmeed om het Welland-Kanaal te ver nielen. Hij zou hiervoor aan eenige Duit schers een moterboot hebben verschaft met dynamiet. De onderneming mislukte echter. o Bulgarije en Griekenland. Naar uit Athene gemeld wordt, verbiedt Bulgarije aan onderdanen van neutrale staten over zijn grondgebied te reizen. Deze maatregel heeft in 't bijzonder betrek king op reizigers, welke uit Griekenland komen. In diplomatieke kringen wordt dit verbod als een onvriendelijke daad van Bulgarije ten aanzien van Griekenland be schouwd. Grieksche vluchtelingen, die te Athene aankwamen uit de grensstreken waar de Duitschers en Bulgaren vasten voet poogden te krijgen, deelen mee, dat de Bulgaren in Duitsche uniform waren gestoken. o Duitschl.and en Amerika. De «Daily Telegraph verneemt uit Washington dat de nota van president Wilson aan Duitschland betreffende de »Sussex« en verwante kwesties het karak ter zal aannemen van een ultimatum, waar op Duitschland alleen de weg zal worden opengelaten om de duikbootcampagne op te geven. Er bestaat weinig hoop, dat Duitschland hierin zal willen toegeven. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogen bosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 40 tot 4 uur geopend. HEUSDEN. Woensdagavond gewerd ons de treurige tijding, dat de WelEerw. Heer D. Wielandt te Utrecht was over leden. Ds. Wielandt, geboren 4843, aanvaardde in Aug. 4869 zijn predikambt te Meteren, kreeg vervolgens Zwartsluis en Ginneken tot standplaats, om van 4879 tot 4 Oc tober, 4907 als Herder en Leeraar alhier in functie te zijn, om daarna zijn Emeri taat te nemen. Tijdens de overledene alhier het predik ambt vervulde, is op zijn initiatief het Diaconessenhuis opgericht, dat aan tal van patiënten zijn zegenrijke hulp reeds ver leende en zoowel voor Heusden als om streken eene onmisbare stichting wordt genoemd. Als Predikant en als mensch had de Heer Wielandt een aangenaam, vredelievend en medelijdend karakter en voor velen in Heusden is met hem een goed en degelijk vriend weggegaan. De laatste tijd werd lijdende doorgemaakt, omringd van eene zorgvolle familie, voor wie zijn heengaan een treurig verlies is. Zijn nagedachtenis blijvein gezegend aan denken. Hij ruste in vrede 1 De aardschok, die Zondag 1.1. des namiddags ongeveer 2 uur is gevoeld, is ook alhier door verschillende families op gemerkt. Bij de een, op de Markt, waren het de tusschendeuren, die een geweldigen ruk ondergingen, bij een ander, aan de Waterpoort, de deuren, die naar de veranda leidden, in de Nieuwstraat klapperden bij een derde de ramen, zonder dat er de minste wind was. In den loop dezer maand hoopt Mevrouw de Wed. Verhoeven, aan het Burchtplein, haar 99ste verjaardag te vieren. Behalve hardhoorendheid heeft zij nog geen gebreken. Een eeuwfeest wordt haar onder de zelfde gunstige omstandigheden gaarne toe- gewenscht. Op uitnoodiging van het alhier be staande comité tot het verschaffen van nuttige en aangename avonden aan de militairen, trad Dinsdagavond in het ge bouw der Ned. Herv. kerk op de Hooggel. Heer Prof. Mr. P. A. Diepenhorst van Amsterdam, met eene lezing over het on derwerp «Oorlog en Vredec. Het kerkgebouw, voor iedereen vrij toe gankelijk, trok dan ook velen derwaarts om dezen grooten redenaar te hooren. Met een inleidend woord door Ds. Ruijsch van Dugteren, deed de spreker ons allereerst stil staan bij het «Vredespaleis*. Hoe de vredesconferentie afgevaardigden van de verschillende landen derwaarts had geroe pen om samen te overleggen den alge- heelen vrede. Hoe spoedig daarop dien grooten wereldoorlog uitbrak, die thans nog onder de volkeren woedt en het «machtc- voor «rechte maar al te vaak doet gaan. In twee groote groepen verdeelde de Hoog gel. Heer de tegenwoordige wereld4e. Zij die den oorlog willen en daarna in 't ver schiet den algeheelen vrede zien en 2e. zij die den vrede aanhangen. Op boeiende en bevattelijke wijze gaf de bekwame en veel belezen spreker weer, wat voordeelen en wat nadeelen aan beiden, oorlog en vrede, zijn verbonden. Van het begin tot het einde boeide spreker ons, zoodat het comité alle voldoening heeft voor dezen zoo leerrijken avond. De laatste dagen vertoefde hier een jeugdig vrouwelijk persoon, afkomstig uit Rijswijk, die voorgaf hier in dienst te zijn en in verschillende winkels getracht heeft inkoopen te doen op naam van personen alhier. De marechaussée heeft haar in verze kerde bewaring genomen om een onder zoek in te stellen. MEEUWEN. Ds. J. van de Pol rus tend predikant te Breda, deed jl. Zondag zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier en werd tot zijn ambt inge leid door Ds. G. J. van der Pol uit Wer kendam, die tot tekst had 2 Tim. 4 2. De bevestigde leeraar had tot tekst zijner intreerede Matth. 4446f>. Hem werd toegezongen Psalm 434 3. De consulent De bier brouwersknecht A. v. K. van de brouwerij de «Drie Hoefijzers* alhier, had onder Bruchenri het ongeluk van de kar te vallen, waarbij hij een wiel over zijn arm kreeg, zoodat deze gebroken en gesplinterd werd. Zijn opname in het ziekenhuis te 's Bosch was noodzakelijk. De Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij in Noordbrabant, heeft, volgens het plan van besteding der Rijks en Provinciale subsidiën dier com missie, voor de verschillende keuringen in 4946 ongeveer gelijke bedragen beschik baar gesteld als het vorige jaar. Alleen voor de keuringen van hengsten met af stammelingen is het uitgetrokken bedrag aanmerkelijk hooger. De voorkeuringen van 2-jarige, 3-jarige en van 38-jarige mer- riën zullen o. a gehouden worden op 49 Juni te 's Bosch, 20 Juni te Heusden, 23 Juni te Almkerk en 42 Juni te Zevenbergen. De centrale merriekeuringen worden ge houden te Breda voor het type tuigpaard op 44 Juli en voor het type trekpaard op 42 Juli. De keuringen voor stamvaders met af stammelingen en voor 4^-jarige merriën afstammende van stamboekhouders zijn be paald op 29 Augustus te 's Bosch, 30 Augustus te Almkerk, 8 September te Zevenbergen en 9 September te Heusden. Heasden's allerlei. De ooievaar, als lentebode is hier gezien. Militairen brachten Woensdag een paar pontonbooten te water, bevloerden ze in een minimum tijd, zetten er een viertal paarden op en in korten tijd landden de viervoeters te Nederhemert, om iets later op dezelfde wijze terug te keeren. Het bericht «een Zeppelin*, bracht Woensdag-avond ten 6 uur alles in be weging. Sommigen beweerden iets te zien, maar wij vermoeden, dat verbeelding hier bij parten speelde. Dure garens 1 Een handelaar alhier in onderscheidene artikelen voor verschillende bedrijven, deelt ons het navolgende mede: Hij kocht ten vorige jare van een groot handelaar pakken met bolletjes schoengaren, om pikdraad van te maken, tegen den prijs van f 0.50 per pak. Thans komt diezelfde groothandelaar om zoo mogelijk eenige pakken met bij te betalen winst terug te koopen. Hij had echter geen voorraad meerdoch vernam dat de prijs van f 0.50 thans tot f 4. is gestegen en ook voor dien prijs in den groothandel niets meer te bekomen is. Touw van papier. Heden werd ons bind touw getoond, vervaardigd van papier en dat nu hennep moet vervangen. «Zoo ge bruikt men bij gebrek aan brood de korstjes van pasteien WERKENDAM. Tot Secretaris-Pen ningmeester van den Vervoornepolder al hier, is benoemd de heer C. H. W. Meijer. Op de Woensdag 1. 1. gehouden Weilandverhuring alhier, varieerden de prij zen voor: het Kroondomein van f424, tot f 460,p. h, Steenenmuur van f446,tot f468,p. h. en Keizers- guldenwaard van f 468,tot f 240,p h. Donderdag 1.1. vergaderde de Werk- liedenvereeniging «Eendracht* ten herberge van Zwets, aan den Sasdijk alhier. Nadat de voorzitter de opgekomenen welkom had geheeten, deelde hij mede, dat er de laatste 3 maanden veel zieken waren geweest, doch dat er overigens volop werk (dat goed betaald werd) was geweest, wat bij de tegenwoordige dure levensmiddelen best van pas was gekomen. Verder deelt hij mede, dat het Bestuur 7 personen als nieuwe leden had aangenomen. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd, waarna de penningmeester rekening en verantwoording deed van het geldelijk beheer. De leden T. Klop, W. C. v. d. Schuit en M. Hoeflaken zagen het een en ander na en bevonden het, blijkens het getuigenis van eerstgenoemde, in volmaakte orde. Uit de rekening bleek, dat, in de afgeloopen 3 maanden ontvangen was f 620.69 en uit gegeven f 575.82, zoodat het batig slot over gemeld tijdperk groot was f 44 87. Den 4 April 1.1. was bij den penning meester in kas f33.46, was het kapitaal groot f 3258.04 en bedroeg de reserve f 4042.78. Niets meer te verhandelen zijnde sloot de voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen de vergadering. De heer H. H. de R. alhier had de deur en ramen aan de straatzijde netjes van nieuwe verf voorzien, doch een of meer personen konden dat aan hun tanden niet uitstaan, want in den nacht van Woensdag op Donderdag werd het pas geverfde met teer begoten. We hopen van harte, dat de politie er in slagen zal den dader of de daders op te sporen. BERN. Tot kantonnier is aangesteld J. K. Verdonk, thans in gelijke betrekking te Helvoirt. Daar geen woning beschik baar is, zal hij zich te Heusden vestigen. CAFELLE. Gedurende de maand Maart jl. zijn aan het hulptelegraaafkan- toor alhier, verzonden 69 telegrammen, ontvangen 84, terwijl 449 gesprekken ge voerd werden waarvau 26 celgesprekken. DUSSEN. Voor de waarneming van het ambt van gemeente-ontvanger alhier is door Burgemeester en Wethouders voor den duur der tegenwoordige vacature aan gewezen de heer J. H, van Mierlo, ambte naar ter secretarie dezer gemeente. Het kantoor van den gemeente-ontvanger is thans overgebracht naar het Raadhuis te DUSSEN. De waarnemend ontvanger houdt zitting in de burgemeesterskamer op het Raadhuis, iederen Donderdag en Zater dag des voormiddags 9 tot des middags 42 uur en voorts iederen laatsten Zaterdag van het kwartaal in het gymnastielokaal van de O. L. School, in den Polder wijk C, des namiddags 3 tot 5 uur. Met deze tijdelijke regeling wordt het gemak van het publiek zeer gebaat en algemeen wordt gewenscht, dat de Raad deze tijdelijke aanVvijzing en regeling van Burgemeester en Wethouders in een defi nitieve zal omzetten, waardoor zeer zeker ook het belang der administratie en van de gemeente wordt bevorderd. GENDEREN. Bij de gehouden aan besteding van de pastorie voor de Geref. Gemeente alhier, werd als volgt ingeschre ven Timmerwerk B. Haspels, Genderen f4894. Schilderwerk Uljé, Veen - 445. Fruster, Wijk - 339. Van Diggelen, Heusden - 325. Boll, Genderen - 329. Loodgieterswerk Van Diem, Heusden - 442.38 Van Laarhoven, Heusden - 347. De verschillende werkzaamheden zijn gegund aan de Heeren Haspels en Boll te Genderen en Van Laarhoven te Heusden. Het metselwerk is opgedragen aan H. Kleinloog te Genderen. KAATSHEUVEL. De steenkolen- gasfabriek dezer gemeente telde gedurende het afgeloopen boekjaar, d.i. haar 4e exploitatiejaar, haar duizendste aansluiting, terwijl het geheele gasverbruik met een toeneming van 482.000 M3. voor 4945 of ruim 500.000 M3. was te stellen. Wel een bewijs dat de behoefte aan gas hier, in de gemeente Sprang en Vrijhoeve- Cappel, die mede aan het buizennet zijn aangesloten, wordt gevoeld. H. g. z. KERKWIJK. Tot gemeente-genees heer alhier is benoemd de heer Dr. Pla te Ammerzoden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2