Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3557. Zaterdag 8 April 1916. Aambeien. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vs cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BINNENLAND. DEN HAAG, 4 April. Het Comité- generaal duurde tot half twee. DEN HAAG, 4 April. (Part.) De Re geering heeft de volgende verklaring afge legd De Regeering stelt er prijs op, in aan sluiting aan het medegedeelde in Comité- generaal, openlijk te verklaren dat het schorsen van het verleenen van periodieke verloven een maatregel is van voorzorg in verband met het onwrikbare besluit om onze neutraliteit strikt te handhaven, Die maatregel is niet het gevolg van bestaande politieke verwikkelingen maar berust op gegevens, welke een toeneming der gevaren waaraan ons land bloot staat doen duchten. Het zou niet in 's lands belang zijn omtrent den inhoud dezer ge gevens eenige mededeelirig te doen. De Regeering neemt geenerlei verantwoorde lijkheid op zich voor eenig bericht dat niet uitdrukkelijk als officieel is gewaarmerkt. Fabrieken stopgezet. Men meldt ons uit Enschedé: Op 6 April zal de firma Van Heek en Co. te Enschede, wegens gebrek aan En- gelsche garens, hare fabrieken »Oude Weverij en Nieuw Oostburg« moeten stopzetten. Wij vernemen, dat deze garens in voldoende hoeveelheid in Rotterdam en Amsterdam zijn aangekomen, doch niet kunnen betrokken worden, aangezien de N. O. T. nog steeds niet besloten heeft de voor Twentsehe fabrikanten te Rotter dam en Amsterdam aangekomen partijen katoen vrij te geven. Op de den 4en dezer te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van uit gevers van een of meermalen per week verschijnende bladen en tijdschriften »De Periodieke Pers« is met algemeene stem men besloten de noodzakelijkheid uit te spreken om van deze periodieken de abon- nements- en"ad verten tieprijzen te verhoogen gezien de buitengewone stijging der pro ductiekosten. o Onjuiste berichten. Officieel. In de Nederlandsche pers is heden melding gemaakt van een aan het »Svenska Dagbladet« gezonden bericht, waarin wordt beweerd, dat de Britsche regeering aan die van Nederland zou heb ben voorgeslagen den doortocht voor een leger door Zeeuwsch-Vlaanderen toe te staan. Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt dienaangaande mede, dat bedoelde bewering volkomen onwaar is. Men meldt ons uit Amsterdam Naar het »Hbl.< verneemt is het bericht omtrent het ultimatum van Engeland, dat Vrijdag j.l. door een boekhandelaar te Am sterdam werd gebulletineerd,. verspreid door het Duitsche consulaat aldaar. De Duitsche consul-generaal te Amster dam deelt ons mede, dat hij het bericht ujt den Haag vernomen, en alle aanleiding meende te hebben de juistheid er van aan te nemen. De boekhandelaar vernam het bericht van den consularij-secretaris van het Duitsche consulaat. Later had de con sul-generaal vernomen, dat het alleen ging over de mogelijkheid van een ultimatum en dit ook aan verschillende personen mede gedeeld. o— Verloven S.S. De verloven van het personeel S.S. mogen wederom gewoon worden genoten. De extra dag en nachtbewaking der telegraaf op de stations, den 34 en Maart begonnen, is opgeheven. O Aardbeving. Door de seismografen van het Metereolo- gisch Instituut te de Bildt, werd Zondag n.m. 2 April een zeer zwakke aardbeving op geringen afstand opgeteekend, waarvan het begin valt om 4.59 min. 55 sec. tijd van Amsterdam en waarbij trillingen op traden van een periode van een halve tot één seconde. Van enkele plaatsen in Neder land (Helder, Moordrecht, Gouda), kwamen berichten in van een omstreeks 2 uur ge voelde aardbeving, terwijl volgens een be richt uit Klundert 6vminuten voor 2 uur een zware ontploffing gehoord werd, daarna door een tweede die fiets minder hevig was Het Met. Instituut acht het van belang, nadere bijzonderheden omtrent deze aard beving te vernemen. Terwijl een wagen met hooi in de Gast huisstraat te Haarlem afgeladen werd, ging het paard op hol. Het beest holde in de richting van de Zuiderstraat en vloog daar met wagen .en al door de deur de voorkamer binnen. Daarbij werd niet alleen de deur verbryzeld, maar ook het beneden deel van den voorgevel stortte met kozijnen en ramen in. Een klein stukje muur is nog blijven staan. De voerman, die op den wagen stond om het hooi af te laden, was van den wagen gevallen en werd- bewus teloos naar het St. Elisabethsgaslhuis over gebracht. Het paard kreeg alleen een ver wonding boven het oor. Bouw- en woning toezicht heeft, om verder instorten van het huis te voorkomen, steunsels aangebracht. De politie zette het terrein af om verdere ongelukken te voorkomen. In het R.-K. Ziekenhuis te Tiel is over leden de 24-jarige wisselwachter D. H., die jl. Zaterdag te Resteren tusschen de buffers geraakte, waardoor hem de buik weid ingedrukt. Hij was nog slechts 3 maanden bij de H. IJ. S. M. in dienst en sedert korten tijd gehuwd. o Ook Londen heeft eindelijk zijn oorfogs- profeet gekregen, zooals die in Frankrijk en Duitschland reeds zoo lang bestaan. De »Excelsior« bericht er het volgende van Een Londensche officier, die naar het front vertrekken zou, maakte in het najaar van 4945 een afscheidsbezoek bij een met hem bevrienden bankier. Deze zei hem: »U zult niet lang wegblijven, binnen korten tijd keert u terug met een lichte wond aan de hand«. Werkelijk kwam de officier na een paar weken met een gewonde hand terug. Toen hij na zijn genezing weer ver trok, voorspelde de bankier hem, dat hij ditmaal langer zou wegblijven, maar dan tamelijk zwaar aan het rechterbeen ver wond zou worden. Ook de tweede voor spelling kwam uiteen granaatsplinter trof den militair aan het rechterbeen en nu overtuigd, dat zijn vriend een bijzondere gave moest bezitten, vroeg hij hem, wan neer de oorlog eindigen zou. En de profeet antwoordde: »47 Juni 4946. Ik zal den vrede niet beleven, want ik sterf kort na Nieuwjaar.» Toen nu de bankier werkelijk den 2den Januari overleed, twijfelde nie mand meer aan de waarheid van zijn voorspellingen. Dus 47 Juni, over twee maanden, zal de oorlog geëindigd zijn. Gemengd oorlogsnieuws. De Köln. Ztg. bespreekt de vraag hoe veel voortaan de sigaren wel zullen kosten. Het blad herinnert er aan, dat een aantal vakvereenigingen in de tabaksindustrie ge meenschappelijk een adres aan den Rijksdag hebben gericht, om op te komen tegen de nieuw voorgestelde tabaksbelastingen en te wijzen op de groote lasten welke op de sigarenindustrie drukken, tengevolge van hoogere tabaksprijzen en alle verdere grond stoffen, de verhooging van de loonen en den hoogen stand van den Nederlandschen muntstandaard. Omtrent de voorgestelde tabaksbelasting zegt het adresWanneer op de reeds be staande, buitengewoon hooge pryzen van sigaren nog wordt gevoegd een gemiddeld 20 pet. bedragende toeslag voor de hoogere belastingen, zal natuurlijk het gevolg zijn dat de goedkoopere soorten tot en met die van 8 pfennig geheel moeten verdwijnen en zelfs een sigaar van 42 pf. nog in- landsche tabak moet bevatten. De sigaar voor den welgestelden burger zal voortaan een benijdenswaardig genotmiddel zijn. De werkman zal voortaan in 't geheel geen sigaren meer kunnen rooken. De verslech tering van de qualiteit zal ongetwijfeld een aantal rookers hun toevlucht tot de sigaret of de tabakspijp doen nemen en een aan zienlijk grooter aantal personen geheel van het rooken vervreemden, en het getal niet- rookers vermeerderen. Hierdoor zal het ge bruik van sigaren zoozeer verminderen, dat zij het dan al niet dadelijk, dan toch stellig kort na het sluiten van den vrede ontslag van arbeiders in grooten omvang onver mijdelijk zal worden. Door het hoofdbestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Zeemansbond is het volgende schrijven aan 55 Stoomvaart en 303 Visscherij-Maatschappijen, benevens aan 98 eigenaars van schepen gezonden Aan Heeren Directeuren van Stoomvaart en Visscherij-Maatschappijen, en eigenaars van schepen. Mijne Heeren, Het zal U wel niet onbekend zijn, dat onze organisatie herhaalde malen de aan dacht heeft gevestigd op den minder goeden- en dikwijls slechten toestand der verblijf plaatsen op de schepen voor de opvarenden, speciaal voor de schepelingen beneden den rang van stuurman en machinist. Wij wijzen in dit verband op het door onzen Bond in November 4944 uitgegeven Rap port over de volkshuisvesting aan boord van Nederlandsche koopvaardijschepen en zee visschers vaartuigen Wanneer wij spreken over den minder goeden toestand der verblijfplaatsen, dan bedoelen wij daarmede zoowel de plaats waar deze gevestigd zijn, als de inrichting, ruimte, verwarming, verlichting, het onder houd enz. Hoewel wij gaarue willen erkennen, dat de laatste jaren meer aandacht aan de huisvesting aan boord is geschonken dan voordien, vooral op de nieuw in de vaart gebrachte schepen, valt het toch niet te ontkennen, dat het op een groot aantal schepen nog treurtg gesteld is. Blijkbaar wordt er nog veel te weinig aan gedacht, dat de hutten en logiezen het tehuis zijn voor een zeeman, waarin hij een groot deel van zijn leven moet doorbrengen. Een verblijfplaats echter, bijna uitsluitend bestaande uit ijzer en cement, daarbij dik wijls donker, koud en vochtig, of verbazend warm, en gebouwd op het slechtste ge deelte van het schip, of zoo diep in het schip dat het daglicht er nimmer door dringt, kan toch bezwaarlijk als een tehuis worden beschouwd. Het wil ons voorkomen dat een com missie, samengesteld uit vertegenwoordigers der reeders en die der zeelieden, in deze zeer nuttig werk zou kunnen verrichten. Deze commissie zou dan.hebben te onder zoeken wat aan de bestaande verblijfplaat sen kan worden verbeterd, terwijl deze op nieuwe schepen in overleg met de commissie zouden moeten worden gebouwd. Wij vertrouwen, dat het ook Uw streven is om de schepelingen aan boord een tehuis te verschaffen, en zijn derhalve zoo vrij te verzoeken Uwe medewerking te willen ver leenen, om een commissie als b. g. tot stand te doen komen. Hiermede hebben wij zeer beknopt onze zienswijze over de volkshuisvesting aan boord weergegeven, en zijn gaarne bereid een en ander mondeling nader toe te lichten. Een afschrift dezer missive is door ons aan alle in Nederland verschijnende bladen ter opname toegezonden. In de hoop een gunstig antwoord van U te mogen ontvangen hebben wij de eer te zijn. Hoogachtend Alg. Ned. Zeemansbond J. Ronner, Voorzitter. T. Bouwer, Secretaris. o Den Haag, 4 April. Het departement van marine deelt mede, dat het onderzoek naar het wrak van de »Tubantia«, waar voor aanvankelijk door den Kon. Holl. Lloyd maatregelen waren getroffen, door de regeering is overgenomen. Tengevolge van het ongunstige weer kan niet vóór de afgeloopen week met het onderzoek worden begonnen. Het is Maandag 3 April, gelukt de juiste plaats van het wrak te bepalen en met het s.s. Wodan een eerste onderzoek door duikers te laten instellen. Heden-morgen zal met het duiken worden voortgegaan. Er werd echter bericht ont vangen. dat het weer daarvoor te onguns tig was. De Staatsleening. De inschrijvingen op de Staatsleening bedragen precies f485.317.300, waarvan voor f 84.588.200 met recht op voorkeur. Dit laatste bedrag wordt ten volle toege wezen en vosr de overige 40met dien verstande dat bij de toewijzing elk bedrag naar boven woodt afgerond tot het naaste veelvoud van f400. De geïnterneerden. Te Vlissingen is een Bijzonder Internee- ringsdepót gevestigd, bestemd voor die elementen onder de geïnterneerden, wier aanwezigheid in de overige depóts onge- wenscht blijkt. Onze veehandel na den Oorlog. In Duitschland, België, Frankrijk, Oos tenrijk is het vee van af den oorlog zeer gedund. De abnormaal hooge prijzen, welke men in die landen voor het vleesch betaalt, bewijzen wel, dat de vraag grooter is dan 't aanbod. De hooge prijzen, die door Duitsch land besteed zijn voor het watersnood vee uit het verdronken land, toonen ons wel, dat men daar een groot tekort heeft aan vee. Waarvoor hebben onze boeren nu te zorgen Dat zij zooveel mogelijk vee fokken. Niet zoozeer mesten als wel fokvee aan houden. En dat zal dadelijk na den oorlog veel geld waard zijn, want men heeft dit vee noodig om de veestapels weer op peil te brengen. Natuurlijk zal die gunstige toestand niet zoo lang duren, misschien een half of een heel jaar, wellicht nog iets langer, blijvend kan hij echter niet zijn. Vooral kalfkoeien zullen dan mooi geld doen. Aan deze zaak mogen onze veehou ders dus wel hun aandacht schenken. o Volgens een Noorsch blad, heeft de Noorsche koopvaardij tot nu toe in den oorlog verloren 57 stoom- en 34 zeilschepen, tot een gezamenlijke tonnenmaat van ruim 427.000 ton, waarbij niet gerekend zijn op de beschadigde en als prijs veroordeelde schepen. Sedert 4 Januari zijn 7 stoom schepen en 4 zeilschip ter verzekerde waar de van 3.7000.000 kronen in den grond geboord of op een mijn vergaan. En toch zijn er in Noorwegen schatten met de koopvaardij verdiend. o Hoeveel menschen zijn er' op aarde? Volgens statistische opgaven, bijeenge bracht door de wetenschappelijke instituten van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten, bedraagt de totale bevolking der aarde tegenwoordig 4800 millioen. Dertig jaar geleden is ze op 4500 millioen bere kend, een vermeerdering dus van 300 mil lioen. De getallen zijn natuurlijk niet pre cies juistvooral de opgaven over de be volking van Azië en Australië kwamen niet steeds overeen. Men neerpt aan, dat Azië 945 millioen inwoners heeft, Europa 470 millioen, Amerika 482 millioen, Afrika 460 millioen en Austialië 60 millioen. Uitvoer van vee.. Men seint ons uit Amsterdam: In de heden gehouden 96e buitenge wone algemeene vergadering van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw werd medegedeeld, dat uit het overstroomde ge bied 42.667 stuks vee zijn uitgevoerd, waarvan een gedeelte uit Gelderland en Utrecht. Ze hebben een ronde som van 3 millioen opgebracht, waarbij een winst van 9 ton. In de maand Mei zal het geld aan de eigenaren worden uitbetaald, die 29% krijgen boven den taxatieprijs. Omtrent de consenten voor rund- en schapenvleesch werd meegedeeld, dat na de beschikking van den minister op 4 Maart 4 500 aanvragers inkwamen. Het is de bedoeling van de regeering, dat de uit voer niet zoo groot zal zijn, dat wij Ne derlanders, zonder vleesch zullen zyn. o Het telegrafisch verkeer met Engeland. Men seint ons uit Amsterdam Naar wij vernemen, is thans de tele grafische verbinding met Engeland weer in zoover hersteld, dat weer direct met Londen kon worden gewerkthet normale verkeer is echter nog lang niet hersteld. o Fransch soldaat dood geschoten. Men seint ons uit Winterswijk, dat een Fransch soldaat 40 meter van de Neder landsche grens is doodgeschoten door een Duischen militair. Men schrijft ons uit Milligen bij Nij megen Een 24-jarige soldaat der Duitsche grens wacht nam de gelegenheid te baat om naar hier te vluchten. Hij had deelge nomen aan het beleg van Luik en was 44 maanden aan het front geweest in Frank rijk. Gewond en weer hersteld was hij nu een maand bij de grenswacht en zou heden weer naar het front vertrekken. o Uitvoer naar Duitschland. Men meldt uit Amsterdam Naar uit goede bron wordt medegedeeld zijn in ruil voor de 3000 paarden, voor welker uitvoer naar Duitschland consent is verleend, verscheidene andere artikelen waaraan thans behoefte bestaat, en waar onder ook een belangrijke hoeveelheid am munitie, van Duitsche zijde ontvangen. Te IJmuiden heeft een visschersman van een stoomtreiler, zekere B., gehuwd en vader van negen kinderen, in dronkenschap in een café, denkende tersluiks een flesch jenever te grijpen, een flesch creoline aan den mond gezet en een groot gedeelte van den inhoud ingezwolgen, waardoor hij plot seling bewusteloos neerviel. Men vreest voor zijn leven, ofschoon de te hulp ge roepen medicus onmiddellijk de maag van den man heeft uitgespoeld. Weinig kwalen zijn ellendiger, pijnlijker en gevaarlijker dan aambeien, door het hevige jeuken en de stekende pijn, die zij veroorzaken, Het ongemak wordt hoe langer hoe erger, als het verwaarloosd wordt en hevige bloedingen, ontsteking en verzwering kunnen er door ontstaan. Zelfs in gevallen, waarbij operatie het eenige redmiddel scheen, heeft Foster's Zalf bewezen van uitstekende hoedanig heden te zijn en de kwaal op afdoende en duurzame wijze te genezen. Het verdient aanbeveling by de behandeling tevens slechte gewoonten na te laten, zorg te dragen voor een goede spijsvertering, het gebruik vau kruiden, alcohol en prikke lende voedingsmiddelen te vermijden, doch veel groenten en weinig vleesch te nuttigen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is verkrijgb. by alle goede drogisten k f 4,75 per doos. NIEUWSBLAD r Het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard, BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5