wordt de beslissing verwachteen van beide of de Duitschers breken er door de linies heerr en veroveren de sterke vesting, met welk wapenfeit natuurlijk de oor log nog op lange na niet geëindigd is óf zij worden er teruggedreven en moeten zich op een ander punt samentrekken. De laatste berichten luiden gunstig voor de Duitschers. Gelijk wij weten is het hun taktiek een eindweegs in het front van den tegenstander door te dringen en dan van het veroverde punt uit zijn aanvallen te doen om zoo den vijand te dwingen de tusschengelegen vooruitspringende plaats te ontruimen. Dat is hun al telkens ge lukt en nu ook weer bij Béthincourt. De Franschen melden, dat zij om hun stel lingen te verbeteren de vooruitstekende punt bij Béthincourt hebben verlaten. Het resultaat van de wekenlange worsteling tegen Verdun is dus nu, dat de Duitschers het Fransche front ten Westen van de Maas over een breedte van ruim 10 kilo meter en tot- een diepte van 4 tot 8 kilo meter hebben weten terug te dringen. Hierdoor loopt de machtige vesting nog wel geen direct gevaar. Er is slechts een gedeelte van het voorterrein verloren ge gaan en wat - de Duitschers scheidt van de eigenlijke vestingwerken zal heel wat bloed en inspanning kosten voor zij het, het hunne kunnen noemen. Hoe vreeselijk het toegaat bij de aanvallen en wat er gevergd wordt van degenen, die er aan deelnemen, mogen blijken uit een beschrij ving, die Colin Ross geeft in de Vossische Zeitung Het bosch van Avocourt zal bestormd worden. Hoe dichter wij bij het bosch komen des te sterker wordt het vuren. De Franschen weten niet precies waar wij van plan zijn döor te breken. En daarom beschieten zij alle loopgraven van Malan- court tot Avocourt. Een reeks van pro jectielen ligt in de loopgraaf. Borstwering en andere dekkingen zijn met den grond gelijk gemaakt. Men moet over stuk geschoten rails, balken en ijzeren stangen klimmen. Eindelijk zal de stormaanval beginnen. De mannen hokken in hun onderaardsche gangen, rustig, onverschillig, zonder een spoor van opwinding. In de ingangen bukken zich de posten, die van tijd tot tijd even over de borstwering springen om naar den vijand te kijken. Hoe toch een mensch zich aan alles gewend. Daar zitten wij nu in de nauwe ruimte, man aan man, in een slechte lucht om te stikken. Onafgebroken slaan de granaten in de onmiddellijke nabijheid in. De aarde trilt. En toch, wanneer men het een paar maal heeft mee gemaakt, kan men het heel goed uithouden, kan men er kalm bij praten en slapen. Dagen lang al, liggen de mannen daar onder in de loopgraven, huizen in de gangen, twin tig, dertig man bij elkaar, nauwer dan de dieren in de holen. Zij eten en drinken en slapen daar in zittende houding. Om te liggen is het daar te nauw. En toch geen moeheid, geen verdrietelijkheid. Zoodra hun dag er is, zullen zij er op losstormen. Onze mannen zijn als uit taai, hard hout gesneden. En hoe moeilijker de oorlog wordt des te harder worden zij. Half vier. Kwart voor vier. Het vij andelijke vuur wordt zwakkerDe laatste minuten voor den stormaanval. De stormtroep treedt aan. Zij loeren, klaar om te springen, als grijze panters. Van hun moed hangt alles af. Precies op de minuut moeten zij voorwaarts rennen en dan is het wachtwoord voorwaarts, voor waarts, voorwaarts, voorwaarts. Zonder letten op den man naast of achter. Voor waarts door alle vijandelijke linies, in één loop, zóo dat de vijand in den rug aan gevallen wordt, voor hij tijd heeft om tot bezinning te komen, voor hij tijd heeft de stellingen achter zich te bezetten. Vier uur. Nu springen de mijnen. Wat dondert de artillerie. Wat kraakt het mijn- werpersvuur. Vier uur. De vlammenwerpers spuwen hun vuur op den vijand neer achter dien gloed, door dien gloed rent reeds de eerste stormgolf voorwaarts. Het hart bonst, niet tegenstaande men reeds een vijftig van dergelijke stormaanvallen heeft meegemaakt. Zal het gelukken? Dan schieten de Fran schen uit de naburige loopgraven links. Een machinegeweer ratelttak-tak-tak. Nu wordt het een gevecht in het bosch. Man tegen man, oog om oog. Fransche stellingen zijn genomen. Maar het wordt donker. Zoolang er nog licht is, met koorts- achtigen haast gewerkt om die stellingen in te richten tot verdediging naar den anderen kant. Machinegeweren opgesteld. Het bosch is nog niet geheel schoon. Een blokhuis vuurt nog. Werp er handgrana ten in, zend er een straal vuur op uit een draagbaren vlammenwerper. Zoo, daar ko men ze at aan, de overwonnenen, de han den omhoog. De zege is ons. Hoe verschrikkelijk toch zoo'n tot het uiterste opgedreven hartstocht. En dat dag aan dag. En dat week aan week, maand na maand. Wat moet er niet worden van de mannen, die er aan deelnemen. Hoe kunnen zij het volhouden zonder waanzinnig te worden. Wie zouden meer te beklagen zijnzij, die daar sneven óf zij, die een maal ongedeerd uit dezen oorlog terugge keerd, tot aan hun dood toe met zich moeten omdragen de benauwende herinnering aan de menschenslachting waaraan zij een werk zaam aandeel hadden? Wat moeten er aan weerszijden toch velen vallen. Volgens de Fransche berich ten zijn het alleen de Duitschers die on- telbaren op het slagveld laten liggen. Maar het is, gelijk een correspondent van de Frankf. Zeitung opmerkt, voor een ver slagen vijand onmogelijk het verlies van zijn tegenpartij te tellen. Tot nu toe waren de Duitschers aan de winnende hand en wanneer zij ons eenigszins betrouwbare berichten omtrent de verliezen geven, vol gens dien berichtgever, waren de verliezen der Franschen tweemaal zoo groot als die der anderen. Dit schijnt in strijd met de theorie dat de aanvaller steeds meer ver liest dan de verdediger, maar men bedenke dat in deze stellinggevechten, de tegenstan ders dikwijls om beurten aanvallers en ver dedigers zijn. Van de verschillende andere gevechts terreinen is weinig te melden. Behalve enkele aanvallen die niets uitwerkten is het daar rustig. Ook in Rusland tot heden. Met hoeveel bezwaren de strijdenden daar te kampen hebben blijkt uit wat de Ger- mania verneemt Wij hebben weken achter ons, zoo ver moeiend, dat zij niet te dragen leken. Zestien tot twintig paarden waren noodig om de munitiewagens en de kanonnen te brengen door de sneeuwhopen van (drie tot zes meter diepte, over de met ijs bedekte heuvels. WTanneer er op één dag zes kilometer afgelegd werd, dan was het veel. Mensch en dier waren zoo uitgeput, dat zij geen gevoel meer hadden voor de dage- lijksche behoeften, naar niets anders dan rust en slaap verlangden. Over de heu vels woei een woedende sneeuwstorm, die ons ijsnaalden in het gezicht zweepte, welke onze huid stuk reten en waartegen zelfs de goede Russische paardjes, anders zoo gewillig niet opkonden. Eindelijk, toen de wind bedaarde, begon de dooi. 's Morgens was alles spiegelglad op de heuvels. Doch in het dal, waar ons dorp lag, veranderden de wegen in een sliklaag van een half tot een meter dikte. Huizen en stallen dreigden overstroomd te worden. De kanoniers moesten dag en nacht werken met schop en houweel om het water te doen afvloeien. En de sporen van den oorlog kwamen aan het licht. Naast paardenlijken van den weg vlogen krassend zwermen kraaien in het rond, die schreeuwend op de vlucht gingen, zoo dra een gier kwam om zijn aandeel in den maaltijd te eischen. Dat er op zulk een terrein niet gestre den kan worden begrijpt ieder. Maar als de dooi voorbij is en de bodem vast wordt. Dan zal het ook daar gaan spannen. En dande beslissing Wie hoopt het niet BUITENLAND. Gemengd oorlogsnieuws. De Franschen hebben thans ook hun »dikke Bertha's, of laten we liever zeggen »dikke Marianna's«. Het zijn geen 42 c.M. kanonnen, maar zware stukken van 40 c.M. De correspondent van het Duitsche blad »Heer und Politikbetoogt echter, dat men van deze kanonnen niet te groote verwachtingen moet hebben en hij betwijfelt dat Frankrijk er op ingericht is om zulke kanonnen als de Duitsche dikke Bertha's te bouwen. Er zijn jaren voor noodig ge weest om onze Zeppelins en 42 c.M. stuk ken tot de volmaking te brengen, die zij thans bezitten. De Franschen en Engelschen kunnen natuurlijk wel net zulke kanonnen bouwen, maar geen kanonnen, die dezelfde uitwerking hebben als de Duitsche 42 cen timeters. - Waarom niet, zou men willen vragen. De Franschen en Engelschen fabriceeren toch ook wel zwaar scheepsgeschut? Een Zwitsersche Vliegtuiguitvinding. Volgens de »Informatiën« heeft een Zwitsersche ingenieur een vliegtuig uitge vonden, waarmee de vliegmachinetechniek belangrijk verbeterd is. Dit nieuwe toestel maakt het n.l. den vlieger mogelijk onbe wegelijk in de lucht te vertoeven. Aan voor- en achterzijde van het apparaat zijn twee bewegelijke vleugels aangebracht, het voor ste paar iets grooter dan het achterste. Bij het opstijgen plaatst men deze vleugels verticaal en de eveneens bewegelijke hori zontaal geplaatste schroef laat de machine zoo loodrecht omhoog gaan. Heeft de vlieger de gewenschte hoogte bereikt, dan kan hij, door de twee paar vleugels horizontaal te en de schroef om te zetten zijn apparaat onbewegelijk in de lucht laten zweven. Het voordeel hiervan is, dat de waarnemer veel beter dan vroeger in staat is het terrein te verkennen en aanteekeningen te maken bovendien heeft het loodrecht naar boven stijgende vliegtuig geen groote vlakte meer voor zijn aanloop noodig. Het moet ook mogelijk zijn, bij weigering van den motor te dalen door op een bijzondere manier de vleugels te bewegen. Een tragedie. In het Luxemburgsche plaatsje Senningen heeft de volgende droeve gebeurtenis plaats gehad. Een man van bij de vijftig jaar, die bij zijn moeder inwoonde, werd 's avonds gewekt door gestommel in zijn huis. Op gewonden sprong hij uit zijn bed en meenen- de dat er een inbreker was, eischte hij luide dat deze zich zou overgeven. Toen de man geen antwoord kreeg, ging hij door de kamer en viel daarbij over een gestalte, welke hij voor een inbreker hield. Zoo geweldig ging hij den onbekende te lijf, dat deze bewusteloos ineen zakte. Toen ging de man de buren roepen en toen zij gezamelijk terugkeerden, en licht ontstaken, zagen zij tot hun grooten schrik, dat de bewoner zijn doofstommen broer had dood geslagen. Het herderlijk schrijven van kardinaal Mercier. De krijgsraad te Antwerpen veroordeelde Charles Dessain, den drukker van het herderlijk schrijven van kardinaal Mercier, tot een jaar gevangenisstraf, welke hij in Duitschland zal ondergaan, aldus meldt de »Lokal Anzeiger«. o 30.000 deserteurs uit Elzas-Lotharingen. Volgens een Duitsche statistiek aldus meldt Havas uit Parijs bedraagt het aantal deserteurs uit Elzas-Lotharingen sedert het begin van den oorlog aan het Oostelijk en Westelijk front dertigduizend. De dnikboot- en mijnoorlog. MALTA, 9 April. (Reuter.). Het .onge wapende Britsch ss. Yonne (ex-Fastalia) is zonder voorafgaande waarschuwing ge torpedeerd. De bemanning van 40 koppen verwij derde zich in booten, waarin zij zes uur bleef, vóór zij gefed werd. Volgens een Lloydsbericht is het ss. Silksworth Hall in den grond geboord. De kapitein en 30 koppen van de bemanning zijn gered. Het ss. Glenalmond is in den grond ge boord. De bemanning is gered. Beide schepen waren onbewapend. (Yonne of Fastalia mat 4039 ton, was eigendom van de Donaldson Line, te Glas gow. De Silksworth Hall mat 4777 ton en behoorde toe aan Silkshall S.S. Cy. Lim. te Londen. De Glenalmond mat 3883 ton en was het eigendom van de Austen Friars S.S. te Londen). LONDEN, 10 April. (Reuter). Lloyds meldt dat het ongewapende ss. Eastern City is gezonken. (De Eastern City mat 4341 ton en be hoorde aan de St. Just. S.S. Cy. te Bideford). LONDEN, 10 April. (Reuter). Blijkens een Lloydsbericht uit Cardiff heeft het Zweedsche s.s. Libra daar den gezagvoer der en de bemanning van het Noorsche s.s. -Sjolyst, 't welk 25 mijl ten noorden van Ouessant door een Duitsche duikboot zonder voorafgaande waarschuwing is ge torpedeerd, aangebracht. (De Sjolyst mat 997 ton en behoorde aan J. Hendriksson te Haugesund). LONDEN, 10 April. (Reuter). Lloyds meldt, dat het Engelsche s.s. Margam Ab bey is gezonken; de bemanning is gered. (De Margam Abby mat 4471 ton en behoorde aan de gelijknamige reederij te Port Talbot). LONDEN, 10 April. (Reuter). Volgens een mededeeling van Lloyds zou het Spaan- sche stoomschip Santanderino getorpedeerd en gezonken zijn. Er is in het geheel geen bericht omtrent de equipage. (De Santanderino mat 3346 ton en be hoorde aan de reederij Arrotegui te Bilbao). PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. De Heer H. J. van Eg- gelen, Gem. Secretaris alhier en leeraar M. O. Staatsinrichting, is aangewezen tot mede-afname van het examen cand.-secre taris en wel voor het 2e gedeelte van het examen. Amerika gaat geregeld voort met België van levensmiddelen te voorzien. De schepen die voor dat doel de Maas opvaren, zijn van groote cijfers voorzien. (Zondag passeerden hier drie sleepen, elk bootje had twee diep geladen vaartuigen op sleep met de cijfers 58505856. In het naburige Giersbergen, een gehucht dat tot de gemeente Drunen be hoort en waarheen men van hier in de zomer uitstapjes maakt, is Zaterdag van de 6 woonhuizen er één in vlammen op gegaan. Op zoo'n miniatuur-dorp, van groote beteekenis. De Gezondheidscommissie alhier, heeft zich tot den Inspecteur van de geneesk. dienst der Landmacht te 's Gravenhage gewend, ter informatie van een geval van pokken, dat zich zou hebben voorgedaan bij een militair te Vlijmen en zulks met het oog op verplaatsing der troepen. Blijkens ontvangen schrijven van de In spectie is na onderzoek gebleken, dat geen militair aan pokken aldaar lijdende is ge weest. De Heer Ph. van Alphen, hoofd der M.U.L.O. school alhier, is benoemd tot Hoofd der school te Odoorn in Drenthe zoodat eene vacature aan de M.U.L.O. school ontstaat. WERKENDAM. Woensdag 19 April a.s. des voormiddags 11 uur, zullen de Ingelanden van den deWerkensche polder ten huize van Mej. de Wed. Wink ver gaderen ter benoeming van een secretaris penningmeester. De alphabetische voor dracht bestaat uit de heerenMr. W. Ph. Groeneveld, M. J. Meijer en P. H. Oldemans. ANDEL. Voor lid van den Raad (va cature J. den Dekker) zijn candidaat ge steld de heeren: A. de Lorm (lib.) en J. G. Schouten (antirev.), AALST. Ds. D. J. Koolhaas predikant te Kamperveen heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier bedankt. BENEDEN LANGSTRAAT. Nu het hooi zoo goed als opgeruimd is, wordt natuurlijk ook de handel minder, terwijl de prijzen ook weder meer normaal zijn geworden. Men besteedt nog van f 30. tot f35,— per 500 K.G. Bij de verpachtingen van weiland be staat groote animo. Er wordt gemiddeld 50 procent hooger pacht besteed dan het vorig jaar. CAFELLE. Op de voordracht van Secretaris-Penningmeester van het Water schap ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad zijn geplaatst de heeren Jac. van der Lely, H. Hospers, en A. M. Rijken. Van de 35 ingeschrevenen voor de militie van lichting 1917 hebben 7 per sonen vrijstelling gevraagd wegens broe- derdienst en een wegens kostwinnerschap. DUSSEN. Den 17en Mei a.s. hoopt de ZeerEerw. heer R. van der Heijden, de zeer beminde rector in het gesticht der Eerw. Zusters Carmelitessen,den dag te herdenken waarop hij vóór 60 jaar de H. Priesterwijding ontving. Drie en veertig jaar van zijn zeer vrucht baar priesterleven heeft Z.Eerw. doorge bracht als missionaris in Amerika en de 87-jarige eerbiedwaardige grijsaard verricht nog telken dage, in de beste gezondheid, zijn priesterlijke functies. Wegens de droevige tijdsomstandigheden is het de uitdrukkelijke wil van den jubi laris dat dit feest alleen kerkelijk gevierd worde. »Msb.« HERPT. In eene herberg ontstond Zondagavond ruzie tusschen den zoon des huizes en een militair. Hoe het is toege gaan weten we niet in bizonderheden, doch een feit is het, 'dat de bewuste zoon zoo danig werd toegetakeld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij nog denzelfden nacht naar het St. Antonius- Gasthuis te Heusden moest worden ver voerd, alwaar hij nog patiënt is. KAATSHEUVEL. In de j.l. gehou den vergadering van den Boerenbond alhier werd in beginsel besloten tot oprichting eener coöperatieve stoomzuivelfa'oriek. Bij rondvraag op die vergadering werden reeds 300 koeien opgegeven. Vermoedelijk zullen er 500 moeten zijn aleer tot oprichting dier fabriek kan worden overgegaan. Gedurende de maand Maart 1916 werd aan het postkantoor alhier met de daaronder ressorteerende hulppostkantoren ingelegd f6465,83 en terugbetaald f3690,92 Er werden 14 nieuwe boekjes uitgegeven. Deze week had de landbouwer W. K. het ongeluk met zijn hand tusschen het wiel zijner kar en den muur bekneld te raken. Het gevolg daarvan was dat zijn hand ernstig gekneusd werd en Dr. Rüding geneeskundige hulp moest verleenen. Door de firma Adr. W. D. wordt een nieuwe schoenfabriek opgericht. Ver zoek tot oprichting daarvan alsmede het plaatsen van een gasmotor voor 't bedrijf, is reeds bij B. en W. ingezonden. RAANSDONKVEER. De heer Ms. Konings verkocht deze week een reuzen- koe aan den vleeschhouwer P. Ruitenberg te Waspik voor den kolossalen prijs van f 550.—. In het café P. van Leeuwen hield de »Vereeniging tot Instandhouding van het Varkensfondsc een algemeene vergadering. Notulen goedgekeurd. De rekening sloot met een batig saldo van f421.83, waar voor de heer W. van Raamsdonk een hartelijke dankbetuiging ontving. Werden herkozen de heeren J. Joore (vice voorz.)W. v. Raamsdonk (secr.- penn.) M. Zijlmans (4de comm.) en ge kozen de heer F. v. Drunen (2de comm.). Woensdag was de El. Centrale weer in orde en de gemeente weer van licht voorzien. Door de regeering wordt deze week weer veel hooi gerequireerd tegen f 30 de 1000 pond. Vele boeren hebben vroeger f 39 k f 40 kunnen krijgen. Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op den neus ZUILICHEM. Bedankt voor het be roep naar de Gereformeerde kerk alhier door ds. R. J. Schoemaker te Heemse. BINNENLAND. Gouden tientjes. In Friesland wordt tegenwoordig handel gedreven in gouden tientjes. Per stuk wordt tot zelfs 11 gulden betaald.' Waarom maakt de Munt niet een groot aantal, zou men vragen, er is bij de Bank toch goud in overvloed. o Wolvordering. Vanwege het Alg. Hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat door den hoofdintendant van het leger dit jaar wederom alle in- landsche wol gevorderd zal worden. o »Rijndijk« en »Eemdijk« beschadigd. Volgens een Lloyds-bericht is het Neder- landsche stoomschip »Rijndijk«, van Port land, M. naar Rotterdam, ter hoogte van de Scilly-eilanden beschadigd. Lloyds-bericht van St. Catherinis Point Het Nederlandsche stoomschip j>Eemdijk«, van Baltimore naar Rotterdam, is St.JCat- herinis Point, door sleepbooten getrokken, voorbij gevaren. Het is beschadigd en wordt in de haven gesleept. De geheele bemanning is gered. Nader seint men ons De stoomvaartmaatschappij Solleveld en v. d. Meer te Rotterdam heeft heden van haar agent te Southampton telegrafisch bericht ontvangen, dat het s.s. »Eemdijk« beschadigd is en de haven wordt binnen gesleept. Over beschadiging van de Rijn dijk® had de directie nog geen bericht ontvangen. (De s.s. »Eemdijk« groot 3048 br. ton, gebouwd in 1910, en »Rijndijk« groot 3557 br. ton, gebouwd in 1915, behooren beide aan Solleveld, v. d. Meer v. Hat- tum's Stoomv.-Maatschappij te Rotterdam). o Doodgeschoten. Tusschen Venlo en Arcen hebben sur- veilleerende ambtenaren den landbouwers zoon v. d. H. uit Blerik, die deel uitma kend van een groep smokkelaars, op hun aanroepen, niét bleef stilstaan, doodgescho ten. Twee andere personen liepen kwet suren op, terwijl nog een persoon vermist werd. Zomertijd. Men meldt aan de N. R. C. dat de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen aan de regeering hebben voorgesteld, in na volging van Duitschland, ook hier te lande den zomertijd in te voeren, in verband met de dienstregeling op de spoorwegen. o Lijnkoeken. Voor de Zaterdag te Rotterdam aange boden circa 1300 ton Prime Western lijn koeken was zooveel vraag, dat slechts 27}$ pet. kon worden toegewezen. o Lichting 1917. Ingediend is een wetsontwerp houdende bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1917. Ter toelichting zegt de regeering, dat de heerschende buitengewone omstandig heden het h.i. noodig maken, dat voor de lichting 1917, evenals is geschied voor de lichtingen 1915 en 1916, de gelegenheid wordt geopend, om zoo noodig vroegtijdig tot inlijving te kunnen overgaan. O— Het achterhouden van zilvergeld. (Officieel.) In verband met de nog steeds (bij de Bank) aanhoudende vraag van het publiek naar betaalmiddelen van f 2.50 en f 1, wordt Let volgende medegedeeld: Deze vraag is ongetwijfeld nagenoeg ge heel toe te schrijven aan de vrees, dat te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2