Ziet gij er goed uit weert de ander, 't Is toch wel verschrik kelijk. Zoo is men in Rusland al weer bezig toebereidselen te treffen voor een nieuwen winterveldtocht. In het gouver nement Nissni-Nowgorod zijn een groot aantal viltfabrieken opgericht, die warme soldatenlaarzen moeten vervaardigen. Dus na deze lente en den zomer -weer een bangen herfst en ontzettenden winter Wie zal hier de begeerde verandering brengen De Sociaal-democratie Het schijnt dat in Duitschland deze partij, al thans een minderheid er van, Yoerig begint te worden. Er is n.l. een splitsing ont staan in deze groep, waarvan het eene deel onder Dr. Haase zich o.a. verklaard heeft tegen een torpedeering van handels schepen zonder voorafgaande waarschuwing. Deze minderheid eischt dat Duitschland België zal ontruimen of dat het verklaren zal bereid te zijn, België te ontruimen. België,» zegt Dr. Haase, mag geen Franschen en geen Engelschen maar ook geen Duitsche Vazalstaat worden. Verder stelt deze leider voordat Duitschland een voorstel tot den vrede zal doen. Dat moge moeilijk zijn, veel moeilijker, en in elk geval veel verschrikkelijker nog, zal het zijn, dezen oorlog door te zetten en de kleinere volken aan Duitschlands wil en eigenbelang te onderwerpen. Indien de oorlog nog langer duurt zonder op het oorlogsveld tot groote veranderingen te leiden is het te verwachten dat deze stroo ming Haase in de Duitsche sociaaldemo cratie een groote rol zal spelen. Immers het is wel aan geen twijfel onderhevig, dat al is haar aanhang onder de arbeiders bevolking nog verre in de minderheid, deze toch steeds meer in kracht toeneemt en er al meerderen komen die in denzelfden geest spreken. Duizenden in den lande hebben hun sympathie betuigd met het het streven van Dr. Haase. Als de vol keren zelf nu maar tot bezinning beginnen te komen zal de waanzin die tot nu toe de geesten knecht gebroken kunnen worden. Nog eens zal dat dan de groote verande ring brengen De Engelschen schijnen het op een an deren weg te zoeken. Telkens duiken er van daar berichten op dat America zich binnen niet te langen tijd aan de zijde der geallieerden zal voegen om den Duit- s'chen tegenstander mee te helpen vermor zelen. Er is nl. nu weer wrijving tus- schen de Vereenigde Staten en Duitsch land ten oorzake van de torpedeering van de Sussex, Manchester, Euginee, enz. De New-York World schrijft b.v. naar aan leiding van het gebeurde met de Sussex «Indien dit stoomschip door een Duitschen duikboot is getorpedeerd kan onze (de Americaansche) regeering geen diploma tieke betrekkingen blijven onderhouden met een regeering, die aanhoudend hare ver zekeringen schendt. Niettegenstaande de aan de Vereenigde Staten gedane beloften, maken Duitsche duikbooten weder amok. De Duitsche regeering is blijkbaar niet in staat ze te beteugelen. De kanselier beeft groote moeite gedaan om de Vereenigde Staten te verzekeren, dat Duitschland geen plan had oorlog tegen dit land te voeren. Wij van onze zijde hebben dat ook even eens betuigd. Maar dan moeten de hande lingen van Duitschland anders worden. Het zou natuurlijk voor de geallieerden van enorm belang zijn indien zij America aan hun zijde kregen. Maar zoover is het nog niet. Men zal goed doen af te wach ten hoe het ditmaal weer loopt. Men moet zich b. v. maar niet al te zeer uit zijn evenwicht laten biengen door de voor spelling van den correspondent van de Daily Telegraph dat men te Washington de meening is toegedaan dat er een storm in aantocht is, die de Americaansche natie tot op haar grondvesten zal doen schokken. Tot dusverre zijn de tallooze, dergelijke onheilspellende voorzeggingen van de Ame ricaansche correspondenten der Engelsche bladen nooit uitgekomen. Afwachten is hier de boodschap. Zal er verandering komen Niemand weet het, ieder hoopt het. Rondom Verdun zien wij ze nog niet plaatsgrijpen. Wel gaan er de Duit- schers stap voor stap met taaie volharding vooruit maar hun vorderingen brengen in den eersten tijd zeker niet tot een be slissing. Evenmin is er van het Italiaansch-Oosten- rijksch front iets van belang te melden. Hoe nietig daar de uitwerking van het krijgsbedrijf is blijkt uit de wijze waarop beide partijen er elkaar een vlieg trachten af te vangen. Zoo hadden de Oostenrijkers geseind: 150 man gevangen genomen te hebben «Neen», zeggen de Italianen met verontwaardiging, «het waren er slechts 24.Nu waar men het van zoo hooge beteekenis acht zulke berichten de wereld in te zenden en tegen te spreken is het duidelijk dét aldaar voorloopig geen door braak of terugslag is te verwachten. In Mesopotamie heeft weer een gevecht tusschen Engelsche en Turken plaats ge had. Wij weten, dat de Engelsche troepen hadden uitgezonden om Bagdad te nemen. Maar nu, op ruim 152 kilometer daar vau daan, zit de Engelsche troepenmacht inge sloten. Er zijn wel Engelsche hulptroepen uitgezonden om hun wapenbroeders te ont zetten, maar dit is mislukt. Uit Constanti- nopel wordt tenminste bericht dat de En gelschen een bloedige nederlaag hebben geleden, waarbij 3000 dooden op het ge vechtsterrein bleven liggen. Met de duikbooten blijft het gevaarlijk ter zee. Wanneer waar is, wat de Temps meedeelt, dat het den Duitschers gelukt is duikbooten zonder periskoop te bouwen, wordt het voor de Engels'Che vloot al heel benauwd. Zulke booten behoeven dan niet meer boven water te komen om te zien, waar de vijandelijke schepen zich bevinden Een vernuftige plaatsing van lenzen en spiegels in den scheepsromp stelt den kapitein in staat de noodige waarnemingen te doen om zijn boot te sturen, 't Zou een bizonder voordeel voor de Duitschers zijn, indien dit bericht juist is. Wanneer wij de volgende maal een over zicht opstellen zal er van de begeerde ver andering gesproken kunnen worden 't Is te hopen voor alles en allen om ook die lieden wier denkvermogen en zielsaan doeningen naar het schijnt geheel ver troebeld is door den oorlogsgruwel. Zoo schrijft de Avanti een artikel waarboven staat «Gekken of misdadigers in welk artikel dit blad de volgende uitlatingen uit de Italiaansche oorlogspers overneemt. »Er was een warm bad in zwart bloed noodig na zooveel vochtige lauwheid van moedermelk en broedertranen. Er was een flinke begieting met bloed noodig. Voor eerst zijn er teveel van ons. De oorlog haalt een menigte menschen weg, die slechts leefden omdat zij waren geboren. Hoevelen zijn er, onder de duizende krengen (woor delijk 'carogne'), die in den dood zijn ver- eenigd en zich nog slechts door de kleur der uniformen onderscheiden, over wie wij behoeven te weenen of die wij ons ook maar behoeven te herinneren? Ik verwed er mijn hoofd onder, dat men om ze te tellen niet al zijn vingers en toonen noodig heeft. Men houde ons niet om ons gemoed te roeren de tranen der moeders voor I Waar dienen na een zekeren leeftijd de moeders nog anders voor dan om te huilen De oorlog is bovendien nuttig voor den landbouw en den modernen tijd. De slagvelden geven vele jaren lang een aan zienlijk hoogere opbrengst als welke andere bemesting ook. Wat een mooie kool zullen de Franschen niet eten waar de Duitsche infanteristen zich ophoopen, en wat een dikke aardappels zal men in de eerste jaren in Galiciën oogstenWij willen den oorlog liefhebben en hem als fijnproevers genieten, zoolang hij duurt. Waarlijk, die zoo schrijven die zijn rijp voor gekkenhuis of gevangenis. BUITENLAND. LONDEN, 13 April. Volgens Lloyds berichten is de Engelsche bark «Inver Lyon« door een duikboot in den grond geboord. Twaalf man zijn opgepikt; is het stoomschip «Aufer» (3600 ton) ge torpedeerd en gezonken, schip was onge wapend en is de «Robert Adamson» (3000 ton) getorpedeerd en gezonken, de beman ning is aan wal gebracht. o Uit Badajoz ontvangt de Pester Lloyd het bericht dat in Portugal een burger oorlog is ontbrand. Enkele provinciën zijn in volslagen oproer. Het leger weigert aan den oorlog deel te nemen en tusschen leger en vloot heerscht toenemende vijand schap. Uit de heerschende onlusten wordt het aftreden van het kabinet verklaard. o Onlusten bij Batavia. De correspondent van de «de Tel.« te Weltevreden seint van Maandag: Hedennacht had een opstootje plaats dat, naar het zich aanvankelijk liet aan zien, tot ernstige conflicten zou leiden. Tusschen Batavia en Buitenzorg liepen een tweehonderdtal inlanders, die, onder het zwaaien van de Turksche vlag, demon streerden tegen de belastingheffing. Zij namen een wedono gevangen en joegen de tien politieagenten, die hen tegemoet trokken, op de vlucht. De politie kwam het was toen reeds tegén het morgenuur terug, tot dertig man versterkt, en geassisteerd door tachtig man infanterie, die de opstandelingen aan vielen. Een der oproerigen werd gedood, twee zwaar gewond en men slaagde er in er zeventig man gevangen te nemen. Lang zamerhand werd de rust hersteld. De Zeppelin-aantal op Engeland. Wij hebben schrijft de Maasbode van verschillende zeelieden, die ooggetuigen zijn geweest van de jongste Zeppelin-aan vallen op Engeland, verhalen vernomen van de bombardementen door de Duitsche lucht vloot. Mogelijk is, dat onze zegslieden ietwat overdrijven, wij kunnen hun verklaringen natuurlijk niet controleeren, doch uit hetgeen zij ons vertelden, kregen wij wel den indruk, dat de uitwerking der Zeppelin- bommen ernstiger is geweest dan van En gelsche zijde wordt voorgesteld. Volgens hun verklaringen zouden vooral Leith, Sunderland, New Castle en Grimsbij verschrikkelijk geleden hebben. Te Leith kruisten de Zeppelins eerst enkele malen boven de stad, brandbommen werpende, om zoodoende in het licht der branden hun doelen beter te vinden. Daarop deden de luchtschepen aanvallen op de havenbuurt en het station. Vooral in de haven werd groote schade aangericht. Een Engelscheu viermaster, welke dicht bij een Nederlandsch stoomschip lag, werd door 2 bommen ge troffen. De viermaster is zoo goed als ge heel vernield. Op het station Leith werd een personentrein getroffen en vele reizigers werden gedood of gewond. De groote spiri tusfabriek te Leith werd door brandbommen getroffen en ging in vlammen op. Bij New Castle kwamen eenige bommen terecht op de brug over de Tyne, die daardoor bijna geheel werd vernield. Een andere ooggetuige, die de vorige week in Grimsby en Hull was, vertelde ons, dat vooral ook Grimsby ernstig geleden heeft. Verscheidene huizen zijn geheel ver nield. Enkele bommen kwamen terecht op een kazerne, welke thans geheel in puin ligt. Een 100-tal soldaten werden daarbij gedood of gewond. Dit gebeurde bij den aanval op Maandag 3 April. Een nieuw Duitsch offensief. Naar de «Corriere della Sera« uit Parijs verneemt, verwacht men binnenkort een nieuw offensief van de Duitschers in het Noorden en een grootpn slag aan de Yser. In het stuk tusschen Ieperen en de Noord zee hebben de Duitschers zoo heet het verder veel geschut samengetrokken en in de Belgische steden achter het front zijn geweldige versterkingen aan troepen aangekomen- Daarom heeft ook de Neder- landsche regeering aan de Nederlandsch- Belgische grenzen een groote troepenmacht saamgetrokkenimmers is het niet uitge sloten, dat een gevecht aan de Yser met een terugtocht van de Duitschers zal ein digen. Alles wijst er op, dat de Duitschers een aanval beramen op een terrein, dat er gunstiger voor is dan dat bij Verdun, De entente-bondgenooten hebben echter alle maatregelen genomen om de noodige versterkingen naar de meest bedreigde punten te zenden. Men ziet dan ook het nieuwe offensief zonder vrees tegemoet. Van overheidswege zijn in Duitschland voorschriften gemaakt omtrent het gevaar van het bezoeken van vliegkampen en het zoeken naar bommenscherven. Het is ge beurd dat na een militaire oefening, waarbij vliegers bommen hadden laten vallen, kin deren op het vliegterrein naar stukken van bommen hebben gezocht en daarbij een niet-ontplofte bom vonden. Toen ze die naar huis droegen, ontplofte opeens het projectiel, waarbij negen kinderen werden gedood. Ten gevolge van dit ongeluk heeft de inspecteur van den vliegdienst nieuwe veiligheidsvoorschriften gegeven betreffende de vliegeroefeningen. De terreinen worden zorgvuldiger afgezet en telkenmate wordt het getal uitgeworpen en de daarvan niet ontplofte bommen aangeteekend, welke dan na afloop van de oefening moeten worden opgezocht. Bovendien worden van over heidswege in de scholen de kinderen ge waarschuwd voor het gevaar van het bezoeken en afzoeken van vliegterreinen. De levende brug. In dë Duitsche pers worden voortdurend eerelijsten van dappere daden gepubliceerd. Daarin leest men o. a. het volgende ver haal De groote doorbraak in Rusland had plaats gehad. Overal ging het voor waarts, maar tallooze stroompjes bemoei lijkten den opmarsch. De Russen hadden alle bruggen in de lucht laten vliegen of verbrand. Met geweld moet bij elke bed ding de overgang eerst op de taaie Rus sische achterhoede bevochten worden. Ieder uur was echter kostbaar. Het kwam er op aan den vijand niet tot rust te laten komen. Een bataljon genie kwam midden Septem ber 1915 weer aan een rivier. In het laatste dorp werden uit eenige balken en planken lichte stukken voor een brug ge maakt. Ongeveer vier honderd meter ging men met deze brokstukken in draf naar het water, want de Russische artillerie had zich goed ingeschoten. Aan den stroom was eenige dekking. Snel werden de vlotten te water gelaten en nu ging het stroomaf waarts naar de bepaalde plaats. In weinige seconden waren de stukken aaneengekop- peld. Toen echter de eerste manschappen er overheen liepen, dreigde de lichte brug mee te geven. Zonder aarzelen sprong de bevelvoerende onderofficier Franken in het koude water en pakte de waggelende brug aan. Hem volgden twee andere manschap pen. Tot aan de borst in het water staan de, en onder het infanterievuur van den vijand steunden zij de brug. Een heel bataljon infanterie en machinegeweren gin gen over de.levende brug en wierpen de Russische achterhoede terug. o Er heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad op het tooneel in den schouwburg te Hereford (Engeland) waar kinderen een voorstelling gaven ten voordeele van de soldaten. Er brak brand uit en vijf kin deren vonden den dood in de vlammen, terwijl er twaalf in zorgwekkenden toestand in het hospitaal werden opgenomen. o Roofdieren uit logeeren. Men meldt ons uit Rotterdam Daar de Antwerpsche dierentuin in buiten gewone moeilijkheden verkeert vooral betreffende voedsel-voorziening heeft de Rotterdamsche dièrgaarde de belangrijke verzameling zeldzame roofdieren tijdelijk in bewaring genomen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. HEUSDEN. Door de heeren de Haan Oerlemans alhier is aanbesteed het bou wen van zes arbeiderswoningen, op het terrein van de scheepswerf langs den Bern- schen dijk. Het werk is gegund aan den aannemer A. A. H. Kramer te Genderen. De heer Ph. van Alphen, Hoofd der M. U. L. O School, die eene benoe ming ontving als Hoofd der School te Odoorn, ontving mede eene benoeming als zoodanig te Schoonoord en later ook nog te Ommen. Naar wij vernemen zal Z.Ed. de eerste benoeming aannemen. Tot Voorzitter en Secretaris van de Leerplichtwet-Commissie zijn voor 4916 respectievelijk gekozen de heeren: J. H. Verhoeven en W. v. Wijnen. AALST. Het plan bestond om op den uiterwaard «de Koewaard» dezen zomer een steenoven te bouwen. Wegens de tijdsomstandigheden is door de eigenaars de heeren Jurgens te Dieren van dit voor nemen afgezien. BABILONIëNBROEK. Onzen dorps genoot de heer A. de Graaff, rijwielhande laar, is door het Hoofdconsulaat van den A. N. W. B. (Toeristenbond voor Neder land) aangesteld als Bonds-rijwielhersteller. BOMMELERWAARD In deze stre ken zijn floor de commissionnairs de laatste dagen nog al aardappelen (Bravo's en De Wet's) opgekocht, men besteedde van f3.25 tot f 3.30 per H.L. CAPELLE. Op de voordracht voor secretaris-penningmeester van het Water schap «De Oostersche en Westersche Buiten dellen zijn geplaatst de heeren: Jac. van der Lely, H. Hospers en A. M. Rijken. HERPT. De groenten worden schaarsch en duur. Deze week werd hier de boere- kool een groente waar om dezen tijd het beste af is opgekocht voor 6 cent per K.G. Een prijs waarvan men voorheen nooit heeft gehoord. KAATSHEUVEL. J.l. Woensdag was een kind van den heer W. S. alhier, bij een water tobbe aan 't spelen. Het gevolg daarvan was, dat het kind zijn evenwicht verloor en te water geraakte. Gelukkig werd de moeder van het kind, die op den zolder aan 't werk was, er door een gil van 't kind opmerkzaam op gemaakt. Zij snelde ras naar beneden, waar zij haar kind op zijn hoofd in 't water zag staan, en redde het van een wissen dood. LOON-OP-ZAND. Door het gemeen tebestuur werd bij de ingezetenen alhier een onderzoek ingesteld, wie graag in het genot zou worden gesteld van electrisch licht en voor hoeveel pitten, om te zien, of de aanleg eenigszins zou rendeeren. 't Is te hopen, dat de pogingen van het Dagelijksch Bestuur succes mogen hebben, opdat we binnen niet te langen tijd van het lastige petroleumlicht mogen verlost zijn. NEDERHEMERT. Door den Heer Commissaris der Koningin in Gelderland is met ingang van 1 Mei a.s. tot gemeente veldwachter alhier benoemd P. Kerkhove, agent van politie 2de klasse te Velp gem. Rheden. NIEUWENDIJK. Door de onder- afdeeling V. P. N. alhier werden Dinsdag 4200 eieren naar Rotterdam gezonden. De prijzen waren 7 tot 7Vs cent per stuk. SLEEUWIJK. Zondag jl. vond de echtgenoote van W. van Burgel haar man dood te bed. Hij was des morgens naar de kerk geweest en na het eten naar bed gegaan. Toen zijne vrouw hem wilde wek ken bleek hij overleden te zijn. SPRANG. Onzen vroegeren dorps genoot J. Nieuwenhuizen, in garnizoen te Schoonhoven, is van Korporaal tot Sergeant bevorderd. Toen de landbouwer De B. in het weiland zijn vee bezocht, kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat één der koeien achterover in den sloot lag. Fluks waren eenige personen komen opdagen zoo dat men, met vereende krachten het dier op den kant wist te trekken. Ware niet spoedig hulp aanwezig geweest zoo zou dit dier verdronken zijn. YEEN. Deze week werd door een arbeider alhier op de gemeente-secretarie aangifte gedaan van de geboorte van het 19e kind. Door het Gemeentebestuur is aan den Rijksveldwachter Voogt alhier eene tijdelijke gratificatie van f2.per week verleend, voor de aan de gemeente be wezen diensten tijdens de ziekte van den Gemeente-veldwachter. WAALWIJK. Naar wij vernemen zal Dr. J. van Gils alhier, binnenkort de gemeente verlaten, om zich voorloopig te Amsterdam te vestigen. Het bouwen van een villa voor den heer Norbert v. Loon in de Mr. v. Cooth- straat te Waalwijk is voor f11150 opge dragen aan de firma wed. A. Aarts Zonen, aldaar. Naar het D. v. N. verneemt zal de gemeente dertig arbeiderswoningen laten bouwen. Gezien het groote gebrek aan woningen, zal dit besluit met vreugde wor den vernomen. ZALTBOMMEL. Op de Dinsdag gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe f 12.25 &fl3.80, Haver f7.90 f8.25 per H.L.Boter f 0.85 per 7* KG.; Eieren f 1.75 ét f2. per 26 stuks; Biggen f9.75 él f 16.25 per stuk. Aangevoerd 463 stuks. Noord-Brabantschen Bond van vee handelaren. In eene Woensdag te 's-Bosch gehouden bijeenkomst is besloten tot oprichting van bovengenoemden bond, met als voorloopig bestuur de heerenK. van Till te Steen bergenC. Nouwens, J. Hofstede en J. Vigeurs te 's-Bosch J. de Fijter te Andel E. van de Ven te UdenhoutW. Hoeflaken te WijkL. Willemse te Roosendaal en C. Versluijs te Moerdijk. Zij die een goede gezondheid heeft, ziet er altijd goed uit. Alles wat gij op uw gelaat moogt smeren of wrijven, zal u geen bloed geven als uw bloed arm is, en alleen aan de strooming van een rijk en zuiver bloed door de aderen, kunt gij een sehoone kleur te danken hebben. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere gift, zij doen de bleekheid verdwijnen-, geven krachten, een goede eetlust, een goede spijsvertering. Zij geven gezondheid en doen u er dus goed uitzien. Zij bewijzen de grootste diensten aan bleeke, bloedarme jonge meisjes, aan werksters, die door ver moeienissen en waken haar kleur hebben verloren. De vrouwen moeten de aandechj trekken, daaraan moeten zij altijd denken. Bij gebrek aan werkelijke schoonheid, kun nen de vrouwen de aandacht trekken door een aanzien van gezondheid dat van geheel haar persoon uitgaat. Zij moeten den blik niet terug houden om er een gevoel van medelijden in te lezen, omdat zij er zoo slecht uitzien. De Pink Pillen geven aan de vrouwen bloed en gezondheid en maken dat zij er goed uitzien. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1,75 per doos en f 9 per 6 doozen, by het Generaal Depot der Pink Pillen, Da Costa- kade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te. Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. BINNENLAND. Op het spoor 1 Met deze woorden be gint het N. v. d. Dag van 14 April een hoofdartikel, om nogmaals stil te staan bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2