jaren moet doorloopen. Het nieuwste op het gebied van licht is thans den vrij algemeenen wensch om één uur langer daglicht. De minister van binnenlandsche zaken heeft in antwoord op de vra gen van het Kamerlid den heer Van Doorn medegedeeld, dat een wets ontwerp tot vervroeging van den wettelijk vastgestelden tijd met één uur gedurende den aanstaanden zomer het departement van binnenlandsche zaken heeft verlaten. Met belangstelling ziet men het besluit der Regeering tegemoet. Wordt het daglicht met één uur verlengd, dan zal er in elk gezin eene groote bezuiniging aan kunstlicht worden aangebracht en bezuinigen is in dezen tijd niet alleen gewenscht, maar in tal van zaken en huishou dens een gebiedende plicht geworden. ¥uitenlandsch overzicht. Gelijk Von Bethmann Hollweg, de Duitsche rijkskanselier heeft Asquith de Engelsche eerste minister een rede gehouden om den huidigen toestand te teekenen. Wanneer wij die beide toespraken vergelijken blijkt het, dat beide staatslieden feitelijk hetzelfde wenschen. In bijna dezelfde woorden zeggen zij, dat Europa na den oorlog voor alle volken gelegenheid moet bieden voor vreed- zamen arbeid. Maar als dat zoo is, waarom vechten zij dan nog voor beginselen, waar over de leidende staatslieden het zeggen eens te zijn en waarover de volken het stellig eens zijn? Het is in alle gevalle al een toenadering wanneer men gelijk dr. Labour Leader opmerkt het En gelsche volk niet instemt met het geschreeuw van de Jingo's, dat men Duitschland moet verpletteren, tot stof vermalen. Dat is, verzekert genoemd blad, noch het doel van het Engelsche volk, noch van de duizenden, die dienst hebben genomen om voor de vrijheid te vechten. Het blad haalt dan met instemming aan Asquith's toespraak tot de Fransche parlementsleden, waarin hij aan het slot zeide: Het doel der ge allieerden is, den weg te banen tot een stelsel dat »gelijke« rechten voor alle be schaafde staten beoogt.. Nu als dat waar is, laat men dan ophouden met de be dreiging, dat men na deze militairen oorlog een handelsoorlog tegen Duitschland zal gaan voeren. Dat beteekent niets meer of minder dan Duitschland te willen worgen. Wat het zou beduiden, als het plan, om na den oorlog aan »den handel van Duitsch land®* met de entente-bondgenooten een einde te maken, gelukte, kan blijken uit den omvang met dien handel met Rusland, Frankrijk, Italië en België in 1913. Volgens een opgave van Runciman, den Engelschen minister van handel, op de vraag van een Parlementslid, hadDuitschlands uitvoer een waarde, naar Rusland 48.100.000 pond, naar Frankrijk 36.800.000 pond, naar Italië 19.300.000 naar België 27.100.000 pond, als men bedenkt dat een pond f 12 is kan ieder uitrekenen welk een enorme bedragen het zijn en hoe Duitschland's industrie zou vleugellam geslagen worden indien het den vijand gelukte zijn plan tot uitvoering te brengen. Maar voor het zoo ver komt moeten de geallieerden eerst hun tegenstander onder den voet geloopen heb ben. En dat zal zoo makkelijk niet lukken. We zien het bij Verdun. De Duitschers zijn er nog steeds de aanvallende party. Het is er nu wel stilstand. Sedert de Duitschers in het begin der vorige week het offensief hernomen hebben is er niets meer van belang geschiedt. Het is weer de stilte vóór den storm. Een nieuwe aanval wordt er voorbereid. Ondertusschen beschiet de zware artillerie stelselmatig de stellingen aan de beide Maasoevers, waarop van Fransche zijde natuurlijk krachtdadig ge antwoord wordt. Heden is de 58ste dag van den slag aldaar aangebroken. Wij lezen daar zoo makkelijk over heenwij kunnen ons niet indenken wat dat beteekent voor mannen, die dag aan dag, aan verwonding, verminking en dooding zijn bloodgesteld, onder de uiterste spanning van lichaam en geest. Tracht u eens voor te stellen hoe het toegaat bij de verovering van vijande lijke stellingen zooals Colin Ross ons die beschrijft in de Voss. Zeitung. Hij is oog getuige geweest van het dorpje Haucourt. Voor den ingang van het dorp liggen nog de mannen, die het bewaakten. Franschen met ingeslagen schedels en bloedige lichamen. Daartusschen Duitsche lijken. Wie heeft hier tijd, om de dooden te begraven? Ternauwernood staat nog één muur in het dorp overeind. Wat was straat, wat was erf, wat vroeger woning? Men kan niets meer onderscheiden. Alles is puin en losse steenen. En toch wordt Haucourt beschoten. Het rookt en rookt. Alleen maar rook en vuur. Wat zou er ook branden in het dorp waar alles steen en puin is? Toch vliegen de granaten naar binnen als wilde dieren. Rook en stof vliegen hoog op. Dan plotseling houdt het vuren op. Tegelijkertijd verschijnt onze infanterie, als uit de aarde te voorschijn gekomen. Daar loopt de dunne reeks. Zij gaat over het land. Daar weer een groep, daar weer een paar man. Tusschen de puinhoopen komen zij weer te voorschijn. In 't dorp staat de verdediger bij de weinig en onbeschadigd gebleven machinegeweerstellingen. Op het steunpunt echter moeten zij nog zóó onder den indruk van de zware beschieting staan, dat niemand het waagt het hoofd te voor schijn te brengen. Veilig nadert de eerste golf van de bestormingover het land volgt de tweede en de derde. De eerste springen in de vijandelijke loopgraven. Man na man verdwijnt in den grond, niemand ziet men meer. Daar ko men gedaanten te voorschijn, blauwachtige mantels, en ovaal gebogen helmen. Het karakteristieke silhouet van de Franschen. Eerst slechts weinigen. Dan steeds meer. De Fransche artillerie heeft gemerkt wat er voorvalt en legt een vuurgordijn be schermend voor Hancourt. Te laat. Reeds is de hoofdmacht van de onzen er doorheen. Het steunpunt is in onze handen, maar in het dorp wordt nog steeds gevochten. Aan den 'zuidooostelijken rand staat een huis, een stukje muur en de rest van het dak waren het. Twee granaten treffen het. De gele fonteinen spoten omhoog. Toen was het nog slechts puin en nu ra telt daar nog een machinegeweer. In de een of andere veilige mijngang moet het verborgen geweest zijn. Zij hebben het nog tot vuren gebracht 1 Puinhoopen, diepe gaten, een verward dradennet. Stormloopende soldaten komen er ternauwernood doorheen. Nog steeds knettert het machinegeweer. De eene loop graaf of juister de rest van een loopgraaf tusschen puin en steenen willen zij niet ontruimen. Een fel bliksemend vuurschijn- sel bij het huis met het machinegeweer. Is een ammunitiedepót in de lucht gegaan Zware rookwolken stijgen omhoog. Wie schiet nog in het dorp, waar vriend en vijand man tegen man worstelen Weer een vlam. Als een vurige slang loopt ze langs de loopgraaf. O zoo, de vlammen werper. Het machinegeweer verstomt. De mannen in de blauwe jassen komen te voorschijn, met de handen omhoog. Nu is het ook hier uit. De infanterie is weer in de aarde ver dwenen. Men ziet niets meer. Slechts ver terug de in colonnes aftrekkende ge vangenen en dragers met baren. Hoe siddert ons hart als wij denken aan alle lichaams- en ziele-foltering die zoo'n enkele aanval aan duizenden toebrengt. En zoo is het maar niet alleen om Verdun. Zoo is het aan alle fronten. Al zeer hevig op het oogenblik op het Russisch-Turksche gevechtsterrein. Daar hebben de Russen de Turken uit de geweldig versterkte stel ling op den linkerover van de Karadere 25 werst ten oosten van Trebizonde ge worpen. Zij vervolgen den vijand krachtig. Er kan verwacht worden dat zij Trebizonde spoedig zullen innemen. Ook op het Ita- liaansch-Oostenrijksche terrein verhoogde actie. Tot vijf keer toe hebben de Ita lianen getracht over de Isonzo op te ruk ken, maar het is hun tot nu toe mislukt. Met belangstelling mag nu worden ver nomen dat zij na ongeveer een jaar oorlog een ander punt voor een offensief op groote schaal hebben uitgekozen en wel Zuid-Tirol. Of de oorlogskans hen dan gunstiger zal wezen Uit de Vereenigde Staten nog steeds berichten over de verbolgenheid naar aan leiding van de torpedeering van de Sussex, Men schijnt een ultimatum aan Duitschland te willen stellen. Den duikbootenoorlog voor goed opgeven daar de onzijdigen er onder lijden of andersde diplomatieke be trekkingen zullen worden afgebroken. Niet vergeten, dat dit alarmeerende bericht komt uit Engelschen koker. Wij begonnen met de redevoering van Asquith en Bethmann Hollweg. Laat ons besluiten met die van Sonnino in de Ita- liaansche kamer. Nadat deze eerste Minister hoogelijk geroemd had de voordeelen van de aansluiting bij de entente, besluit hij zonder blikken of blóozen»Verzekerd van het recht aan onzen kant te hebben, strij den wij voor de overwinning. Die over winning zal een nieuw tijdperk inleiden, niet van haat en overmacht, gelijk onze vijanden willen, maar van recht en een heid voor alle volken. Deze oorlog betee kent het aanbreken van een nieuw tydperk in de geschiedenis der beschaafde® we reld®. Wij helpen het hem wenschen. Als dat tijdperk dan ook in zooverre nieuw mag zijn dat er van een schaamtelooze woordbreuk, als waaraan Italië zich schul dig maakte, geen sprake meer zal zijn. —O BUITENLAND. De gruwelen in Armenië. De correspondent van de T ij d te Keu len meldt De katholieke kerkelijke overheid in Duitschland heeft van bevoegde zijde uit het katholieke missiegebied de volstrekt betrouwbare mededeeling ontvangen, dat meer dan een millioen Armeniërs door de Turken zijn vermoord, hetzij door uithon gering, hetzij door mishandelingen. Tot dit millioen behoorden nagenoeg 100.000 katholieken, onder wie vier bisschoppen. In Armenië was de volksstemming tegen de Turken opgestookt door de Engelschen. Moderechters. De politieke overheid te München heeft een verordening uitgevaardigd, waardoor den agenten van politie wordt gelast al te opzichtig gekleede dames op straat aan te houden en naar den politiepost te voe ren. De eerste dezer aanhoudingen heeft thans plaats gehad. Dezer dagen werd een erg gepoederde dame, die over den Bahnhofsplatz wandelde, plólseling gearresteerd en naar het politie bureau gebracht, waar zij eerst afgeschminkt en 'vervolgens weder vrijgelaten werd. De politie is van plan om voortaan regelmatig tegen alle dames, die wat te veel zorg aan haar uiterlijk besteden zoo op te tre den, teneinde haar het verkeerde daarvan aan het verstand te brengen. Van het Russisch-Turksche gevechts terrein. Konstantinopel. (Wolff.) OfficieelIn het Tsjoroch-dal en aan den linker vleugel is het tot plaatselijke gevechten gekomen. In de andere sectoren is niets veranderd. o St. Petersburg. (P. T. A.) OfficieelIn de kuststreek hebben onze troepen bij de vervolging van den vijand het dorp Arsene Kalesji bereikt, 18 werst ten oosten van Trebizonde. In het dal van de boven-Tjoroch duren de gevechten in ons voordeel voort. o New York. (Reuter.) Een hier ontvangen telegram uit St. Petersburg gewaagt van de groote voordeelen, door de Russen in de jongste zware gevechten aan het Kau- kasische front behaald. De geweldige in spanning der Turksche troepen om weer stand te bieden aan den verderen West- waartschen opmarsch voorbij Erzeroem van de Russische legers van het centrum, be reikte haar hoogtepunt in een hardnekkigen zesdaagschen slag, waarvan de beteekenis ternauwernood wordt aangegeven door de korte mededeelingen in de officieele com- muniqué's. De Turken boden den Russen niet alleen vastberaden het hoofd langs het heele front van de Zwarte Zee-kust tot Bitlis, doch zetten een aanval op touw, waarvan het blijkbare doel was Erzeroem te hernemen. Het lag in het Turksche plan om door een plotselingen druk op den Russischen rechtervleugel een verplaat sing van Russische troepen van het centrum naar de Zwarte Zee-kust te veroorzaken. Rekenende op de hieruit voortvloeiende verzwakking van het Russische centrum wierpen de Turken hun hoofdmacht op de Russische troepen ten Westen van Erze roem, hopende door te breken en de Rus sische strijdmachten in het kustgebied te noodzaken terug te trekken om aan om singeling en afsnijding van haar verbindings lijnen te ontkomen. De Russische troepen waren echter in staat om, zonder krimp te geven, met goed gevolg het hoofd te bieden aan de Turksche stormloopen, en een strijd van 6 dagen, zoo verwoed als sedert den val van Erzeroem niet is ge leverd, trokken de Turken terug. Een aan zienlijk getal Turksche krijgsgevangenen viel in Russische handen. De Turken, die te zeer vertrouwd hadden op hun succes, hadden zich te ver binnen de Russische linies gewaagd. De Russen hebben thans hun opmarsch hervat. o De duikboot- en mijn-oorlog;. Londen, 17 April. (Reuter.) Volgeqs een Lloyds bericht is het Noorsche schip Glendoon door geschutvuur tot zinken gebracht. Het onbewapende Engelsche stoomschip Harrovian is in den grond geboord. (De Glendoon mat 1917 ton bruto, was in 1894 gebouwd en behoorde aan O. Go- taas te Christiania. De Harrovian, bruto 4309 ton, was in 1904 gebouwd en behoorde aan de Gam- brian Steam Nav. Co. Ld. te Londen. Red.) Londen, 17 April. (Reuter.) Het Noorsche stoomschip Papelera is in den grond ge boord. De bemanning, die een kwartier tijd kreeg om van boord te gaan, is een uur later door een ander Noorsch stoom schip gered. (De Papelera mat 1591 ton en behoorde aan de mpij. Garonne te Kristiania. Red.) Washington, 17 April. (Reuter.) Blijkens inlichtingen door het departement van buitenlandsche zaken ontworpen, waren twee Amerikanen aan boord van het ss. Imperator, dat de vorige week op weg van de Ver. Staten naar Marseille zonder voorafgaande waarschuwing door een Oos- tenrijksche duikboot is beschoten. Een Amerikaan is gewond. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN, Wegens groote drukte ten Postkantore, is als tijdelijke assistente in dienst gesteld Mej. Margaretha v. d. Berg alhier. De heer Ph. van Alfen, Hoofd der M.U.L.O. School, ontving nog eene vierde benoeming en wel als Hoofd der School te Aalten. ANDEL. Tot lid van den gemeente raad is gekozen de heer J. G. Schouten. Naar we vernemen is door de bakkers alhier, welke gedurende de mobilisatie het brood voor de militairen geleverd hebben, verhooging van prijs gevraagd terwijl door het rijk een lagere prijs wordt bedongen, wat waarschijnlijk ten gevolge zal hebben dat aan andere personen de levering zal worden opgedragen. De landbouwer Ant. de F. vond Maandagmorgen een éénjarig veulen, ter waarde van f250, verdronken. BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette kalveren is vrij goede vraag en vette varkens zijn moeilijk te koopen. Nuchtere kalveren en biggen worden hoog omgezet en ook jonge lammeren gaan vlug van |de hand. Men besteedt voor vette kalveren 75 92 cenis per K.G. naar kwaliteit, vette varkens 55 k 57 cents per Va K.G. nuchtere kalveren f24.k f30.per stuk, biggen f 12 k f 18 en lammeren f10. k f 14.—. GENDEREN. De Jongenheer J. H. Boll had het genoegen te slagen voor de Rijkskweekschool te Maastricht. 's-GRAVEMOER. Op 15 Mei a. s. zal in deze gemeente de derde kantwerk school in Nederland officieel worden ge opend. Als directrice dezer school »Bra- bantia« is benoemd mej. M. Waalberg uit 's-Gravenhage, als zoodanig gediplomeerd. Lang heeft het bestuur der vereeniging Vt Kantkloske« zich beijverd om die alhier van ouds beoefende huisindustrie meer te doen opleven en in verband daarmede ook het kantmaken door vrouwen en meisjes meer loonend te maken. Met hulp van verschillende zijden is het nu zoover ge komen, dat er voor beoefenaars dezer schoone kunst van hier en omliggende plaatsen eene prachtige gelegenheid komt om dit vak in alle onderdeelen aan te leeren. GEERTRUIDENBERG. Aan het station waren eenige kinderen aan het spelen op de tram, juist toen deze zich in beweging zette. De conducteur Krijnen wilde hen verwijderen, maar raakte zelf onder de tram, waardoor hij zwaar aan den enkel gekneusd, liggen bleef. Dadelijk werd hij opgenomen en binnengebracht in het stationskoffiehuis van mej. A Zweep, waar geneeskundige hulp verleend werd door dr. Berkenstein. »Tel.« GORINCHEM. Na gehouden toela tingsexamen op 10 en 11 April zijn als leerlingen tot de Chr. Kweekschool alhier toegelaten de jongens W. van Aken te Gorinchem, M. van Helden te Nieuwendijk, C. Nieuwenhuizen te Sprang, C. L. Ver voorn te Brakel, (een voorwaardelijk) en de meisjes G. H. Bernard te Gorinchem, S. de Jong te Sliedrecht, J. Knol te Wer kendam, A. N. Swets te Hardinxveld, B. van der Vlist te Wijngaarden en H. H. Zijl te Gorinchem. KAATSHEUVEL. Door [den raad dezer gemeente is benoemd tot onderwijzer te Berkdijk de Heer P. van Groeningen te Lithoyen; is besloten zich bij de N. V. Electrische Prov. Centrale aan te, sluiten en is aan de Geiten vereeniging eene subsidie van f50 toegekend OUDHEUSDEN. Onze nieuwe Bur gemeester, de heer F. A. J. van Liempt, legde Zaterdag 1.1. bij den Commissaris der Koningin den eed af en bereikte des na middags onze gemeente, alwaar van schier alle woningen de vlaggen wapperden. Op verzoek van den Burgemeester bleven feestelijkheden achterwege. Na door den oudsten Wethouder te zijn geïnstalleerd, nam Z.E.A. het bewind over. Laat ons hopen en verwachten dat hij onze gemeente ten zegen zal zijn. RAAMSDONK. De heer Johs. Schoen makers verkocht gisteren een prachtige Paaschkoe aan den vleeschhouwer Jan Mouthaan te Capelle voor den prijs van f500.— Zaterdagavond vergaderde de leden van het Onderlinge Paardenverzekeringfonds bij J. Boons-Staal. Besloten werd de 187 aangesloten paarden vóór 1 Mei te her- schatten en doode paarden in 't vervolg aan den meestbiedende te verkoopen. ROSSUM. Door den slager Stranders werd dezer dagen een Paaschkoe gekocht, die het gewicht van 1518 pond had. Voor waar een lekker boutje tegen de aanstaande feestdagen. WAALWIJK. Tot directeur van de R. K. Handelsdagschoöl alhier is benoemd Dr. H. H. Knippenberg, sedert jaren leeraar aan de Rijks H. B. S. met vijfjarigen cur sus te Venlo en schrijver van verschillende werken op het gebied van letteren en ge schiedenis. ZALTBOMMEL. Mejuffrouw G. A. Goudkade, verpleegster, waarnemend direc trice in het Groote Bommelsche Gasthuis alhier, is benoemd tot directrice dier in richting. Onder de betaalde postbewijzen ten postkantore alhier werd er een ontdekt waarvan het bedrag van één gulden in tien was veranderd, welk bedrag ook was uitbetaald op den naam Van der Horst. De politie, met deze vervalsching in kennis gesteld, spoorde den dader op, wiens wer kelijke naam bleek te zijn Ferwerda, koop man, wonende te Sloten. Uit verdere on derzoekingen bleek, dat een veertig-tal vervalschte postbewijzen op verschillende plaatsen ter inning waren aangeboden. F. is te Arnhem in verzekerde bewaring ge steld. Verslag van den Raad der Gemeente Heusden op Maandag 17 April des morgens elf uur. Voorzitter v. Everdingen, l.V. Secretaris v. Eggelen. Tegenwoordig alle leden, behalve L. de Moll. Nadat de locovoorzitter mededeeling heeft gedaan dat de Voorzitter wegens ziekte verhinderd is, deze vergadering te leiden, opent hij te ruim kwart over 11 de ver gadering. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering welke on veranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Ingekomen: 1. Verslag van de commis sie tot wering van schoolverzuim over 1915, met kennisgeving dat in de vergadering van den 6en dezer voor 1916, tot Voor zitter en Secretaris dezer commissie zijn gekozen de heeren: J. H. Verhoeven en W. van Wijnen. 2. Verslag over den toestand der ge meente. 3. Idem van de teekenschool. 4. Procesverbaal van kasopneming, met mededeeling dat alles in orde is bevonden. 5. Brief Ged. Staten, inhoudende goed keuring Raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegrooting over 1915. Welke allen voor kennisgeving worden aangenomen. Daarna komt in behandeling een schrijven van de heeren de Haan en» Oerlemans, scheepsbouwers alhier, behelzende het voor stel tot onderhandschen aankoop van een perceel gemeentegrond gelegen aan den Demer, sectie A. 1116 groot 860 vier kante meter, grenzende aan de woning van de Gebr. Oudheusden voor den prijs van f 600.voor het geheele terrein, of voor een gedeelte over een lengte van 30 Meter voor den prijs van f 550, Tevens bieden genoemde heeren aan onderhandschen aankoop van de stadswerf, achter de kerk, grenzende aan het perceel der godshuizen, met de beide schuren respectie velijk groot 244 en 230 vierkante meters voor f711. De Yoorziter stelt voor deze aanbiedingen in een volgende vergadering te behandelen aangezien B. en W. eerst advies willen uitbrengen. De heer v. Andel, zegt dat het eerste schrijven dateert van 24 Maart en dat hij gaarne meer voortgang zou zien. De Voorzitter zegt het eerste gedeelte wel te kunnen behandelen doch dat B. en W. er tegen zijn het voor de geboden som af te staan, dat zij het echter wel tegen den gewonen prijs van f 3.per vierkante meter willen geven. v. Andel. Wij behoeven ons niet aan dien prijs te houden, als de heeren zich altijd aan dezen prijs hadden gehouden, dan hadt de grond van de scheepswerf wel f 60.000.opgebracht, ik vind als er f800 voor werd gegeven, wij er maar toe moesten besluiten. Prins. Kan de raad geen subsidie vragen om zelf te bouwen? Voorzitter. Daar ben ik niet voor. v. Andel. Hoeveel brengt het hoekje tegenwoordig op Nadat de secretaris heeft medegedeeld dat dit. slechts f 5.is, en Veerman opmerkt, dat in een volgende vergadering waarschijnlijk de heer Mol aan-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2