den reuzenkrijg elkaar omklemmen ten doode, aan de maatschappij, die in stofaanbidding dreigt onder te gaan, aan onze huisgezinnen, die moeten zijn kweekplaatsen van geadelde ka rakters, aan elk mijner lezers, die begeeren te ervaren de overwinning van den dood door het Leven. BÜITENLANDSCH OVERZICHT. Voor ditmaal krijgt Engeland eens het eerst de beurtMen krijgt daar^aan de overzijde gebrek aan scheepsruimte. Het is zoo erg zeide reeder Houston, een lid van het Lagerhuis, dat men zich moet gaan_ afvragen of Engeland in de toekomst genoeg levensmiddelen zal kunnen krijgen. Sedert het begin van den oorlog zijn naar schatting 950 Engelsche koopvaarders door allerlei oorzaak verloren gegaan. Tusschen een derde deel en de helft van alle inge voerde levensmiddelen krijgt Engeland nu reeds op onzijdige schepen. Als Duitschland de onzijdige scheepvaart kan afschrikken om ladingen naar Engeland te brengen en de wijze van optreden van Duitschland maakt het waarschijnlijk, dat het daarom te doen is dan is het zeer de vraag of Engeland zelf nog wel genoeg schepen in de vaart kan brengen om in zijn be hoeften te voorzien. Reeds nu zijn de on- zijdigen schuw voor 't aannemen van la dingen naar Engeland te meer daar zij hooge vrachtprijzen kunnen bedingen, zonder in Engelsche wateren te komen. Hiermee hangt nu samen een maatregel van Engel sche zijde die Nederland in zijn hartader treffen zal. Het Foreign Office (het De partement v. Buitenlandsche Zaken te Londen heeft nl. bekend gemaakt dat on zijdige schepen welke kolen van Duitschen oorsprong bevatten onverschillig of het als lading is of tot eigen gebruik kun nen (zullen) worden aangehouden, opge bracht en van hun kolen beroofd. Enge land beroept zich hierbij op den Order in Council van 11 Maart 1915 volgens welke elk koopvaardijschip na 1 Maart uit een niet-Duitsche have vertrokken en geladen met goederen van vijandelijken oorsprong of die vijandelijk eigendom zijn kan worden gelast die goederen te lossen in een Brit- sche haven, of in de haven van een der Bondgenooten, om daar te worden vast gehouden, verkocht enz. ingevolge prijsge- rechtelijke bepaling. Dus alle onzijdige schepen die kolen van Duitschen oorsprong gebruiken zullen voortaan door de Engel- schen worden opgebracht enz. Bovendien ontvingen de directies onzer groote scheepvaartmaatschappijen mede- deeling van onzen Minister van landbouw dat door het innemen van kolen in Enge land of Engelsche kolenstations door de Britsche regeering van nu af aan geëischt wordt het afstaan van 30 pCt. van de scheepsruimte van elke maatschappij, ten behoeve van de vaart op Engeland. Wan neer men nu bedenkt dat in Rotterdam bijna uitsluitend met Duitsche kolen gebun kerd wordt, dat onderwerping aan de Britsche eischen, de voor een derde deel door Engeland te gebruiken neutrale sche pen aan de gevaren van een verscherpten Duitschen duikbootenoorlog" blootstelt, zal men beseffen in welk een hachelijke positie de neutrale scheepvaart komt te staan Het gevolg zou wel eens kunnen wezen dat de heele vaart wordt stopgezeten dan. Daarbij komt, zegt de N. R. Ct., dat er uit Engeland niet genoeg steenkolen geleverd worden en ook al zijn ze hier, dan mag weer niet gebunkerd worden zonder vergunning van het Engelsche con sulaat met de -daaraan verbonden voorwaarden. Het zijn waarlijk weinig bemoedigende vooruitzichten, welke deze Engelsche bekendmaking voor de Neder- landsche scheepvaart opentWaar zal dit alles nog op uit loopen voor ons vaderland Moge onze Regeering die hooge wijsheid, takt en beslistheid bezitten, die in deze donkere dagen zoo noodig zijn om kleine landen, als het onze, met wie de machtige rijken maar zoo wat om sollen willen, te houden buiten de gruwelen van den we- reldkrijg. Dat deze maatregel ons volk doet twij felen aan de verzekeringen der Engelsche regeering, dat de betrekkingen tusscfoen haar en Nederland volkomen vriendschap pelijk zijn, ligt voor de hand. »0 aap wat heb je een lieve jonge,maar al lief- koozend blijkt de fluweelen hand een roof dierklauw te zijn gereed om het slachtoffer te verpletteren. De Nederlander merkt zeer scherp op Er is een broekenstof, die in de kleer makerij «Engelsch leer« heet, maar .zij heeft niets met leer van doen. Zoo zal men in de toekomst ook spreken van «Engelseh rechte, wanneer men gewaagt van opvattingen, die alleen den naam van recht, doch overigens alle kenmerken van geweldenarij dragen. Engeland zegt de wereld te willen be schermen tegen Duitsch despotisme intus- schen oefent het zelf, kalmweg, een aan alle recht gespeend despotisme uit. Wij zijn er in alle gevallen nog beter aan toe dan Griekenland, ook al zoo'n kleine natie, dat eenmaal een vinger ge geven hebbende aan de geallieerden spoedig de geheele hand zal moeten afstaan. Nu eischen Engeland en Frankrijk weer dat de Servische troepen vervoerd zullen worden over den spoorweg Patras-Athene naar Saloniki, waar dan een aanval op het door de Centralen bezetten Servië zou worden voorbereid. Maar Griekenland weigert dat op krachtigen toon. Hoe dat conflict zal afloopen is nog niet te zeggen. Het belangrijkst bericht komt nu voor dezen keer uit den Kaukasus. Daar schrij den de Russen zegevierend voort. Na de verovering van Erzeroem is al dadelijk ge zegd dat de Russen het wel op de belang rijkste Turksche handelshaven aan de Zwarte Zee, Trebizonde, zouden hebben ge munt. In ons vorig blad wezen wij er al op dat zij daarheen oprukten; die haven plaats is toch van groote beteekenis. Daar over loopen n.l. de groote handelswegen door KI. Azie, naar Perzië en verder door. Het is aan het Russische leger met be hulp van de vloot gelukt het doel te be reiken. Trebizonde is gevallen. Deze over winning brengt de heerschappij en Klein- Azië gevaar. De strijd zal daar nu verder gaan om het volledige bezit van den weg van Erzeroem naar Trebizonde, die de Rus sen moeten hebben om Erzeroem van al het noodige 'te voorzien. Maar de Turken zullen hier nog hardnekkigen weerstand blijven bieden. Het terrein is er echter zoo onherbergzaam dat het èn voor de aan vallers èn voor de verdedigers schier on doenlijk is de noodige troepenmachten samen te trekken. Rondom Verdun is het de laatste dagen voor zoover dat kan, rustig. Door het slechte weer zijn er de krijgsverrichtinhen belem merd. Bovendien volgen de Duitschers er de taktiek gelijk wij reeds meerder male zagen schoksgewijze vooruit te komen. Als zij een por hebben toegebracht aan de stellingen van de tegenpartij, be reiden zij zich weer in de periode van stilstand voor, om de volgende schok op een ander punt te doen toekomen. Wij moeten waarschijnlijk eenige dagen wach ten, voor dat van het Westelijk gevechts terrein een verandering van beteekenis ge meld kan worden. Ook op de Italiaansch-Oostenrijksche fronten blijven de gevechten met onver minderde hevigheid en met afwisselend succes voortduren. Uit Rome komt het be richt dat de Oostenrijkers de Italianen ge dwongen hebben hun troepen terug te trekken uit de stelling van San Osvaldo, op het dorp Volto. Dus zijn nu de eerste weer aan de winnende handmaar véél voortgang wordt er niet verwacht. De Amerikaansche nota betreffende het topedeeren van neutrale schepen is aan Duitschland verzonden. De Duitsche regeering wordt er in gewaarschuwd de aanvallen op de neutrale koopvaardijschepen te doe- ophouden, daar anders de diplomatieke ben trekkingen zullen worden afgebroken. In het Engelsche kabinet heerscht reeds sedert geruimen tijd een verschil van inzicht over de vraag of de algemeene dienstplicht zal worden ingevoerd en of men nog onder scheid zal maken tusschen getrouwde en ongetrouwde mannen. Lloyd George, die de voorstander van algemeene dienstplicht is, wordt gesteund door de unionisten en liberalen; terwijl aan de andere zijde Asquith met de zijnen staat, die de wijze waarop het tot nu toe de legers gevormd worden, door vrijwillige indiensttreding, de beste acht. De partijen staan zóó scherp tegen elkander, dat een kabinet krisis niet tot de onmogelijkheden geacht mag worden. Asquith legde nu gisteren de volgende verklaring af in het lagerhuis: «Er doen zich in het kabinet nog In grijpende meeningsgeschillen voor. Wanneer die niet door een schikking worden bijge legd, zou het gevolg zijn een uiteenvalüng van de regeering. De regeering is eensge zind van meening dat een dergelijke ge beurtenis een nationale ramp ware, en in de hoop dat deze door een overleg van nog enkele dagen kan worden voorkomen, stel is thans het Huis voor tot 25 April uiteen te gaan.« Tot zoolang hebben wij dus te wachten. Dat het nog heel wat voeten in de aarde zal hebben vóór de volkeren tot rust gekomen zullen zijn blijkt wel uit wat de Italiaansche Oud-minister-presldent Giolitti heeft gezegd, over de tegenstrijdige doel einden die door de verschillende entente- regeeringen worden nagejaagd. In een in- tervieuw merkte hij het volgende op: De onafhankelijkheid van Itatië zal voor geruimen tijd zijn vernietigd. In de plaats van de afhankelijkheid van Duitschland en Oostenrijk, die op een waan berustte (de beide landen brachten jaarlijks 2 milliard in Italië) is de afhankelijkheid van Enge land en Frankrijk getreden. De oorlog heeft reeds besvezen dat deze verhouding op den dunr tot ondragelijke toestanden moet leiden. De Parijsche conferentie heeft het wantrouwen onder de bondgenooten slechts versterkt. Zij heeft niet anders ge bracht dan woorden, waar achter niet eens gedachten zijn verborgen. Volgens Giolitti wordt de politiek der verschillende entente-regeeringen totdusver door de volgende beginselen geleid Engeland wil ten spijt van zijn fraze over de vernietiging van het Duitsche militairisme de vernietiging van de Duitsche zeemacht en het behoud van de Duitsche landmacht, voor een mogelijken oorlog tegen Rusland. Rusland wenscht de vernietiging van de Duitsche landmacht, doch het behoud van de Duitsche zeemacht, voor een mogelijken oorlog met Engeland. Rusland wenscht een Servische Adria- tische Zee. Italië wenscht een Italiaansche Adria- tische Zee. Engeland wenscht het behoud van Oos tenrijk. Rusland wenscht Oostenrijk's vernieti ging- Japan verlangt de vrije hand in China. Engeland verlangt de vrije hand in China. Rusland verlangt de vrije hand in China. En ten slotte wenschen de Vereenigde Staten China te beschermen. Hoe grooter de entente is geworden, merkte Giolitti nog op, des te zwakker en onhandelbaarder werd zij tevens. Hier uit blijkt wel, dat het werkelijk geen onverbreekbare banden van broeder schap en geen hooge zedelijke beginselen zijn die deze bondgenoten bijeen houden Wie van hen zal zijn wil weten door te dringen? En indien de andere niet willen toegeven wat zal er dan weer voortkomen uit de botsing? Een nieuwen oorlog nu tusschen de vroegere vrienden Wij leven wel in een vreeselijke wereld. BUITENLAND. Russische troepen in Frankrijk. Hedenmorgen zijn Russische troepen in Marseille aangekomen. Generaal Jofïre heet in een dagorder de Russen hartelijk welkom, die zij aan zij met de Franschen zullen strijden. LONDEN. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard dat in de politieke crisis een schikking is getroffen. Het kabinet is tot een overeenkomst geraakt ten aan zien van voorstellen betreffende den dienst plicht, die aan het parlement zullen ge daan worden. Een Duitsche torpedoboot gezonken Naar |uit Kopenhagen gemeld wordt, is bij het eiland Skagen het lijk aangespoeld van een Duitschen marineofficier, die een reddingsboei om had, gemerkt: »G. 194«. Op een andere plaats zijn nog drie lijken van Duitsche matrozen aangespoeld. Men vermoedt nu, dat een gevecht heeft plaats gehad tusschen een Engelschen oor logsbodem en de Duitsche torpedo boot »G 494«, te meer daar eenige dagen te voren uit de richting van de Noordzee zwaar kanongebulder gehoord is. De »G 194« had een bemanning van ongeveer 100 koppen aan boord. Opmarsch der Russen in den Kaukasus. De Russische generale staf deelt mede In de streek van Asjkaline, ten westen van Erzeroem, hebben onze troepen zich in een nachtelijken aanval meester gemaakt van een krachtig versterkte bergketen, van een hoogte van 2% werst boven de op pervlakte der zee. Wij namen vier Turk sche officieren en meer dan 120 Askiri's gevangen. De vijand liet eenige honder den lijken achter. Wij hebben eenige vijandelijke afdeelingen, die onlangs van het schiereiland Gallipoli waren aangevoerd, volkomen vernietigd, terwijl andere Turk sche troepen, die aan den srtijd deelna men, zware verliezen leden door ons vuur en in een bajonetgevecht. Mexico. President Wilson heeft besloten om aan Carransa een schikking voor te stellen op den volgenden grondslag De troepen der Vereenigde Staten zullen niet verder doordringen in Mexico en terug getrokken worden, zoodra het zeker is dat Carransa's Mexicaansche troepen die van Villa beter de baas kunnen worden dan de Amerikaansche dit kunnen. Het schijnt dat de verbindingslijn reeds zoo lang is, dat de voorziening van de Amerikaansche troepen met levensmiddelen moeilijk wordt. Het schijnt dat Lansing voornemens is om het Parral-incident als afzonderlijk te behandelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. HEUSDEN. Bij de jongste verkooping door Notaris Van Gendt is het huis, eer tijds bewoond door Mevrouw de Wed. Meerburg, met het daarnaast gelegen ter rein der n boekdrukkerij, bij inzet en ver hooging gebracht op f 3200 en daarna met f 50 afgemijnd, dus totaal f 3250, voor rekening van den heer A. Karthon, rustend Pastoor alhier. WERKENDAM. Door Ds. Rietberg te Koudekerke is bedankt voor het beroep naar de Ger. Kerk A alhier. Heden Zaterdag des nam. ten 8 uur hoopt de griendwerkersvereeniging «Onder ling Belanghaar driemaandelijksche ver gadering te houden ten herberge van den heer J. B. Zwets, aan den Sasdijk, alhier. De punten van behandeling zijn 1. Opening, 2. Notulen, 3. Rekening en verantwoording van den Penningmeester, 4. Verloting van 3 prijzen, 5. Rondvraag en 6. Sluiting. Tot secretarispenningmeester van den de Werkenschen polder is benoemd de Heer C. H. W. Meijer met 27 van de 38 uitgebrachte stemmen. AALBURG. Zondag jl. zijn door Ds. H. Ewoldt bevestigd voor de Ned. Herv. Kerk alhier, een 13-tal nieuwe lidmaten. Zijn Eerw. sprak naar aanleiding van Jesaja 7 vers 9b. Door de nieuwe leden werd vóór de bevestiging gezongen Psalm 25 vers 3, terwijl nd de bevestiging door de gemeente de nieuwe leden toegezongen werd Psalm 87 vers 4. Den landbouwer v. d. B. kwam dezer dagen 's morgens tot de onaangename ontdekking dat een schaap in een der slooten verdronken lag, wat voor hem een aanzienlijke schadepost is, vooral nu ze zoo duur zijn. De twee jonge schapen bleven weemoedig bij hun verdronken moeder de wacht houden. BENEDENLANGSTRAAT Met de werkzaamheden in tuin en op akker gaat het niet naar wensch. Behalve dat er algemeen geklaagd wordt over gebrek aan werkkrachten, kan er ook tengevolge der vele regens niet voldoende doorgewerkt worden. Op de laagste akkers weet men zelfs met paard en kar niet meer te ko men. Tengevolge van een en ander zullen de bieten niet op tijd gezaaid, noch de aardappels gepoot zijn. BOMMELERWAARD. Zaterdag j.l. is te Zaltbommel opnieuw gelegenheid ge geven om paarden in het N.S.Tg. te doen inschrijven, of overschrijven uit het Geld. P. S. De hengsten Prins Hendrik en Hum boldt werden voor overschrijving en Jonge Evagore voor inschrijving goedgekeurd. Ver der zijn 10 merries aangeboden, waarvan 8 zijn goedgekeurd (4 over- en 4 inschrij vingen). Van de 8 merries waren 4 hoog- drachtig en deze 4 moeten derhalve later nog op adem worden onderzocht. De hengst Prins Hendrik no. 13 Geld. P. S. a (in het N.S.Tg. overgeschreven als Prins Hendrik II onder no. 123) was in de boeken van het N.S.Tg. lang geen on bekende. Bij drie ingeschreven hengsten, 50 ingeschreven merries en 26 veulens kwam Prins Hendrik reeds als vader of grootvader voor. (In de »geschreven« boe ken wordt de afstamming der paarden tot de overgrootouders en die der veulens tot de grootouders vermeld). CAFELLE. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan de coöperatieve stoomzuivelfabriek »De Toe komst® alhier, krachtens de Hinderwet vergunning verleend tot uitbreiding der stoomzuivelfabriek aan de Hoogevaart. Door E. Timmermans is aan Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente vergunning gevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel gelegen aan den Winterdijk N. 202. Door de firma C. Vos alhier is aan Burgemeester en Wethouders krachtens de Hinderwet vergunning gevraagd tot het plaatsen van een zdiggasmotor van 20 P.K. in de schoenfabriek in de Nieuwstraat. Tegen dit verzoek kunnen ten gemeente huize bezwaren worden ingebracht op Za terdag 29 April a. s. des voormiddags te 11 uur. Aan Joh. Mouthaan is door Burgemees ter en Wethouders vergunning verleend om in perceel gelegen in de kom No. 141 een slagerij op te richten. DRONGELEN. Deze week is alhier opgericht eene onder-afdeeling van de ver- eeniging «Het Groene Kruist. Ruim 40 personen zijn als lid toegetreden. Met de gemeenten Waalwijk, Besoijen en Baardwijk vormt zij thans ééne Afdeeling. Tot be stuursleden zijn gekozen de h.h. M. Verzijl en C. G. Nieuwkoop. DRUNEN. Met het oog op de tijds omstandigheden, is door den Raad der ge meente besloten de kermis, die gewoonlijk op Zondag voor Pinksteren begint, dit jaar niet te doen doorgaan. GENDEREN, 20 April. Tot direc teur aan de stoomzuivelfabriek »Op Hoop van zegen® alhier is benoemd de heer T. Kamphuis, ass-dir. te Woudsen. GEERTRUIDENBERG. Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant hebben goedkeuring verleend aan het besluit van den Raad van Geertruidenberg tot het in stellen eener markt tot verkoop van run deren, schapen en varkens op eiken Vrijdag der week. HERPT. Door den gestadigen regen ligt alle landarbeid stil. De stagnatie der werkzaamheden brengt mee, dat het voor het uitzaaien van sommige zaden zeer laat wordt. Ook met het oog op het weiland wordt naar droog weer verlangd, daar de wei landen in modderpoelen beginnen te ver anderen. Naar wij vernemen is aan A. D. Baaijens, zaadhandel alhier, evenals 't vorige jaar, de levering opgedragen van voeder- peeënzaad aan den N. B. Chr. Boerenbond te (Hank) Dussen. Wel een bewijs, dat de geleverde zaden om hunne substantieele waarde gewild zijn en bevrediging hebben geschonken. MEEUWEN. Tot ons genoegen ver nemen wij dat onze dorpsgenoot de heer G. J. Gouda voor het onderwijzersexamen in de afgeloopen week is geslaagd. Tot onbezoldigd rijksveldwachter in deze gemeente is benoemd Joh. van Daalen, jacht-opziener alhier. NIEUWENDIJK. Door de onder- afdeeling V. P. N. alhier zijn Dinsdag 4400 eieren naar Rotterdam gezonden. De prijzen waren 7 tot 7*/4 cent per stuk. RAAMSDONK, 18 Apr ij. Heden werd op de Rijkspremie-keuring te Ooster hout de 1-jarige stier Cesar II var: de fok- en contróle-vereehiging alhier bekroond met den Isten prijs en behaalde 821/2 punt. RAAMSDONK VEER Naar men ons mededeelt zullen a.s. Woensdag eenige dames de Emmabloem ten verkoop aan bieden. Het goede doel, dat hiermede beoogd wordt, in aanmerking nemende, is het te hopen, dat zij gretige koopers zullen vinden. Tot wijkzuster van het Groene Kruis werd in de plaats van Zr. Blok, die weldra de gemeente gaat verlaten, benoemd Zr. Van Mameren uit Medemblik. VEEN. Terwijl de timmerman H. eenige reparatie aan een raam verrichtte, zakte dit onverwachts omlaag waardoor een zijner vingers zoodanig benadeeld werd dat geneeskundige hulp hiervoor moest worden ingeroepen Door den commissionnair Den D. alhier is aan den Gemeenteraad een request gericht, geteekend door nog een twintigtal personen, inhoudende het verzoek om ook aan het hulpkantoor een spreekcel te doen oprichten. Van een landbouwer alhier is reeds een pink, tengevolge het natte weer, dood in de weide gevonden. Het vee heeft het dan ook zwaar te verantwoorden. Enkele beesten werden reeds weer naar de stal gehaald., 't Is te hoopen dat het weer zich spoedig mag herstellen. WAALWIJK. Dinsdagmorgen werd alhier een stierenkeuring gehouden met den volgenden uitslag: Oude stieren. Ie prijs f70 met 79 punten Wouter Hoeflaken, Wijk. 2e prijs f 60 met 758/4 punten J. - van Boxtel, Elshout. Jonge stieren. Ie prijs f 70 met 86 punten Fok ver. Almkerk. 2e prijs f 60 met 8OV2 punten Wedw. G. Verhoeven, de Werken. 3e prijs f 60 met 77 punten D. van Buren, Meeuwen. 4e prijs f50 met 761/s punten Oerle- mans v. d. Schans, Drongelen. 5e prijs f 50 met 75 punten Wouter Hoeflaken, Wijk. Een jonge stier gebrand van Adr. Hoef laken, Wijk en C. Donken, Besoijen. WASPIK. Door den Burgemeester dezer gemeente is per circulaire aan de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2