3)e Sorinchemsche Bank, Wij garandeeren I. C. MORTIER EN ZONEN GORINCHEM. Dames N. V. Eerste GoriQchemsöhe Stoom- Wasch en ièïm v.h. H. C. TIIMERS In de modernste kleuren voorradig. 7.50 - 8.50 - 9.50 - 10.50 - 11.50 - 12.50 - 14.— - 15.— tot 25 gulden. Men zie onze Etalages. Nederland en de Oorlog. Herinnert gij u uw jeugd KOOPT en VERKOOPT: Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3561. Zaterdag 22 April 1916. Minderbroederstraat 6. 's-BOSCH. sportmodel met stopplooi en band en opgestikte zakken, Wij leveren dezelfde modellen en kwaliteiten als de grootere confectiezaken, doch zijn beduidend goed- kooper. U uitmuntend zal voldoen. „Verkwikkende Slaap", Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrydagmiddag 4 uur ingewacht. BINNENLAND. De Broodvoorziening. Den Haag. De Ned. Ver van werkgevers in het bakkersbedrijf deelt ons het resul taat mede van het onderhoud met den minister van Landbouw in zake de brood voorziening. Van vergunning tot het bak ken van kleinwitbrood wilde de minister niets weten. Deze deelde mede dat hij het Regeeringsmeel zou onthouden aan die patroons die als gevolg van de tijdelijke bruinbrood-regeling hun werkvolk zouden ontslaan. Door den minister werd toegezegd dat tarwebloem zal mogen worden gebruikt voor het maken van beschuit, koek en banket. Toevoeging van tarwebloem aan ongebuild meel zal evenwel worden ver boden. Afstaan van scheepsruimte. Den Haag. (Officieel.) Door den minis ter van Landbouw enz. zijn Zaterdag in conferentie ontvangen de directies van de Kon. Ned. Stoomboot-My. en van deu Kon. Holl. Lloyd, die den minister kwamen mededeelen dat voor een bunkeren in Enge land of in Engelsche kolenstations door de Britsche regeering geëischt wordt het afstaan van 30 pet. van de scheepsruimte van elke maatschappij ten behoeve van de vaart op Engeland. De minister heeft bovengenoemde direc ties duidelijk te verstaan gegeven, dat de Nederlandsche scheepsruimte beschikbaar moet 'blijven voor opeisching door de Ne derlandsche regeering en dat deze niet kan toelaten dat zal worden tekort gedaan aan de mogslijkheid om met Nederlandsche schepen in de eigen behoeften van Neder land te voorzien. o Op z'n Russisch De commandant van het veldleger heeft aan de autoriteiten bij de landmacht een schrijven gezonden, waarin hij mededeelt, dat bij de He divisie klachten zijn gehoord over uit de centrale magazijnen ontvangen schoeisel, waaraan o.a. werden gevonden gedeeltelijk papieren hakken, papieren zolen, terwijl bij enkele schoenen de tussehen- zool ontbrak. Bovendien zijn halve buiten zolen verstrekt, welke bestonden uit twee lagen leder, waartusschen een laag geperst papier was gelijmd. De commandant van het veldleger ver zoekt de militaire autoriteiten te doen nagaan of dergelijke klachten ook zijn voorgekomen bij troepenonderdeelen onder hun bevel, en hem enkele schoenen of buitenzolen, waarover reden tot klagen bestaat, ter bezichtiging te doen toekomen. o De Eemdijk getorpedeerd Men seint uit Londen De Engelsche admiraliteit publiceert de volgende verklaring Het Nederlandsche stoomschip Eemdijk is den 7den dezer door een vijandelijke duikboot getorpedeerd, toen het op weg was van Baltimore naar Rotterdam. Het had op vier verschillende plaatsen de Ne- derlaadsche kleuren op de zijden geschil derd, een schild, met felle kleuren beschil derd, aan den voormast en de reederij-vlag in felle kleuren aan den hoofdmast. Op de zijden stond de naam en de haven van herkomst in groote witte letters. Het schip is niet gezonken, doch op het strand gezet. In Engeland is door deskundigen een nauw gezet onderzoek ingesteld naar de stukken staal en geel koper, die in het lek van het schip zijn gevonden. Het zijn ougetwijfeld stukken van een torpedo en zij zien er uit als de stukken, die in andere gevallen, waarin een schip is getorpedeerd door Duitsche duikbooteu, zijn gevonden. De stukken staal worden beschouwd als deelen van een luchtkamer en het stuk geel ko per als ^een deel van een krukas van een sleutel. Geen staal van de dikte of de soort van deze stukken wordt gebruikt bij eenig be kend type van Engelsche of Duitsche mij nen. o De scheepvaartverbinding mejt Ned.-Indië. Het »Hbl.« wijst er op, dat ernstige stagnatie dreigt in den dienst der mail schepen op de Nederlandsche koloniën. Vast staat nu reeds, dat de Stoomvaartmaat schappijen »Nederland« en de aRotter- damsche Lloyd« in geen geval meer, voor het einde van den oorlog, hun groote nieuwe schepen er aan willen wagen. De »J. P. Coen«, de Prins der Nederlandende »Juliana«, de »Insulinde« de «Groentoert, de »Tabanan« en de »Tambora« zijn reeds opgelegd of zullen voor zoover zij nog onderweg zijn, geen verdere reizen doen. Met de andere, kleinere passagierssche pen willen de maatschappijen den dienst op Indië onderhouden, wanneer de Regee- ring een gedeelte van het molestrisico draagt. o Het weerzien. Een vrouw uit het Laar bij Coevorden haalde haar man, die een paar dagen met verlof van het Duitsche front kwam, van Duisburg af. Bij het zien van den zoo erg verouderden man viel zij dood neer. o Smokkelen. Te Emmen hielden de Rijksambtenaren een man aan, die er erg corpulent uitzag, en moeilijk liep. Bij onderzoek bleek de man 50 pond spek onder de kleeren te dragen, dat hij over de grenzen wilde brengen.. Te Arereest gelukte het den kommiezen, na huiszoeking bij een broer van schipper K., in wiens scheepje pl.m. 1000 pond margarine werden gevonden, een honderd tal fietsbanden op te sporen, die waar schijnlijk óók voor smokkelen bestemd waren. De militaire verloven. Men meldt uit Den Haag De Kamerleden Schaper en Albarda heb ben den tijdelijken voorzitter van den Mi nisterraad Cort van der Linden bezocht, om te informeeren of niet aan de gemo- biliseerden opnieuw het gewone verlof zou kunnen worden verleend. Zij drongen er op aan, zoo eenigszins mogelijk, alsnog tegen de Paaschdagen de verfoven wederom toe te staan. De Minister verklaarde, dat tot zijn leed wezen de genoemde maatregel, om de pe riodieke verloven stop te zetten, nog niet kan worden ingetrokken of gewijzigd. De gevaren, die de regeering duchtte, zijn nog niet geheel verdwenen. Zij zouden door het intrekken van den genoemden maatregel weder toenemen en wantrouwen doen ontstaan aan den ernstigen wil onze neutraliteit te handhaven. Het doel van den maatregel is uitsluitend ons buiten den oorlog te houden en ons niet door de gebeurtenissen te laten ver rassen. Het is volgens zijne excellentie allerminst uitgesloten dat de toestanden zich zoodanig wijzigen, dat de maatregel weder wordt ingetrokken. Zoodra het eenigszins mogelijk is zal daartoe worden besloten. Men moet ech ter, zoo oordeelde de minister, begrijpen dat men zich thans, om erger te voor komen, rustig in het onvermijdelijke heeft te schikken. o Electriciteitsvoorziening van Noord-Bra bant. Door de Regeering is in afwijzenden zin beschikt op het verzoek van het Gemeente bestuur van 's-Hertogenbosch ter verkrij ging van de verklaring van den Koning, bedoeld in artikel 4, par. II, letter a, van de Electriciteitsverordening, ten behoeve van de oprichting eener gemeentelijke elec- trische centrale. (Hierdoor is dus beslist, dat de gemeente 's-Hertogenbosch niet kan verkrijgen de verklaring volgens welke de oprichting eener eigen centrale niet strijdig is met het al gemeen belang, zoodat de oprichting van eene gemeentelijke electrische centrale al daar niet mogelijk is). Aangespoelde postzakken. Aan het strand te Noordwijk-aan-Zee zijn Vrijdagmorgen aangespoeld en door de kustwacht naar het postkantoor te Noord- wijk-Binnen overgebracht 2 postzakken, bevattende brieven en aangeteekende stuk ken bestemd voor Engelsch-Indië en Egypte. De stukken waren geheel doorweekt, aldus meldt de »N. R. C.«, maar de adressen waren voor het meerendeel goed leesbaar. Vooral die van de binnenste brieven, daar de zakken stijf waren vastgebonden. De aangeteekende stukken waren volgens de bijbehoorende lijst alle aanwezig. Men heeft de zekerheid dat de zakken afkomstig zijn van de getorpeleerde »Sussex«. Er blijven nog steede aan de kust pakken brieven aanspoelen, meerendeels bestemd voor Engelsch-Indië en Australië. o Gedurende het le kwartaal van 4916 zijn 66 militairen van land- en zeemacht uit den dienst verwijderd, die niet meer voor den krijgsdienst mogen worden aan genomen of aan wie voor een bepaalden tijd het recht is ontzegd om bij de ge wapende macht of als militair geëmploy eerde te dienen. Hiervan behoorden 38 tot het leger h. t. 1., 47 tot de landweer, 2 tot de Kon. marine, 2 tot de koloniale resserve en waren 7 ingeschreven in de landstormregisters. Gij werdt nooit vermoeid, at goed en sliep goed. Waarom nu niet Herinnert gij u welk een eetlust gij hadt in uw jeugd, hoe gij den geheeleri dag bezig kondt zijn Hoe gij 's avonds met tegenzin naar bed gingt Is het doordat gij ouder wordt, dat nu een maaltijd geen genot meer voor u is dat gij u altijd vermoeid en zenuwachtig gevoelt Neen, want de krachtigste menschen zijn volwassenen, die veel sterker zijn dan jeugdige personen. Het is, omdat gij van gewoonten veran derd zijt. Want als kind liept gij den hee- len dag en waart gij voortdurend bezig. Neemt nu meer lichaamsoefening, als die alleen in loopen bestaat. Misschien over werkt gij u, eet gij te veel vleesch, slaapt gij te weinig. Slechte gewoonten zyn oorzaak dat urinezuur in het bloed achterblijft, ver zwakken de nieren en veroorzaken rug pijn, rheumatische pijnen, waterstoornissen en een dof, slaperig gevoel. Wekt de nieren op door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, laat de slechte gewoonten een tijd na en gij zult ondervinden hoe gij vooruitgaat. Personen op meer gevorderden leeftijd dienen nauwkeurig te letten op verschijn selen van nier- en blaaszwakte, want door het spoedig behandelen der eerste ver schijnselen van nieraandoening worden vele kwalen van den ouden dag voorkomen. Voor oudere menschen zullen Foster's Rug pijn Nieren Pillen een waardevol genees middel blijken. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten k f 4.75 voor één, of f 40.voor zes doo- zen. Eischt de echt- Foster's Rugpijn Nieren Pillenweigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. Molenstraat, GORINCHEM. Wissels, Effecten, Coupons en vreemde Banknoten. Opent Rekening Courant met Rentevergoeding. Verleent Handelscredieten. Sluit Pro- longatiën. Bezorgt alle Assurantiën. Zet gelden uit op Prolongatie. Neemt gelden k deposito. met drie dagen Opvragen veertien dagen opvragen, voor een maand vast drie maanden vast een jaar vast Verhuurt Safe-Loketten in hare brand- waarden, bij haar verkrijgbaar. De Directie 2 pCt. 2V9 3 3V* 4 D en inbraakvrije kluis op voor- J. F. BEERLING JR. Mr. A. DEN DEKKER. dat een Album met 360 afbeeldingen ter inzage te bekomen. Vraag de gratis brochure Alleenverkoop voor Gorinchem en Omstreken indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fijn Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. DE DIRECTIE. voor Hot land van neusden en Altena, Ie Langstraat en Ie Bommelerwaard. BIJVOEGSEL Fa. P.M.Veltman& Zonen, COLBERT COSTUUMS AUPING'S te GORINCHEM, Sehuttersigraeht. UITSTOOMEN van wollen en katoenen Deken» en Vitrage en andere Gordijnen. Beleefd aanbevelend,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5