volgendeDe regeering der Vereenigda Staten koestert in dezen voorbeeldeloozen oorlog gevoelens van oprechte vriendschap jegens volk en regeering van Duitschland en zij heeft zoo lang geduld geoefend tot dat de feiten slechts voor een uitlegging vatbaar werden. Dat tijdstip is thans ge komen. Het is de regeering der V. S. duidelijk geworden, dat het gebruik van duik booten ter vernieling van den vijande lijken handel noodzakelijkerwijze ten eenen male onvereenigbaar is met de bestaande en onwraakbare beginselen der mensche- lijkheid, de bestaande en onwraakbare rechten der onzijdigen en de heilige voor rechten van non-combattanten. Als het nog het doel der Duitsche regeering is om onbarmhartig en zonder onderscheid met duikbooten tegen koopvaardij booten oorlog te voeren, zonder rekening te houden met hetgeen de regeering der V. S. als heilige, onwraakbare wetten van het volkenrecht en algemeen erkende geboden der mensche- lykheid moet beschouwen, dan zal de regee ring der V. S. ten slotte gedwongen zijn tot de slotsom, dat zij slechts één weg kan bewandelen. Tenzij de Duitsche regeering zich thans niet onverwijld bereid verklaart haar tegenwoordige wijze van oorlogvoeren met duikbooten tegen passagiersschepen en koopvaarders op te geven en die bereid verklaring gestand doet, wordt de regeering der V. S. geen andere keus gelaten, dan de diplomatieke betrekkingen met de Duitsche regeering geheel te verbreken. Tot zulk een stap zou de regeering der V. S. met den grootsten weerzin overgaan, maar zij zou er toe verplicht zijn in naam der men- schelijkheid en der rechten van onzijdige volken. Hier is kort en bondig gezegd waar het opstaat. Geen passagiersschepen en vracht booten meer te torpedeeren ofde oor log is er. Dat deze nota heel wat op- schutting gebracht heeft in het Duitsche gemoed is begrijpelijk en dat de Duitsche couranten (de Regeering zal eerst over enkele dagen Amerika van antwoord dienen) er alles behalve over gesticht zijn is alleszins verstaanbaar. Het gaat toch voornamelijk om het torpedeeren van de Sussex. De Duitsche regeering heeft beweerd dat het schip niet door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht is. En de Americaansche beweert nu met evengroote stelligheid dat dit wel het geval is. De vorm dezer tegen spraak van de Duitsche officieele mede- deeling is zoo scherp dat het moeilijk valt aan een toenadering te gelooven. Wilson wil oorlog®, schrijft de Kölnische Volksztg. en voegt er aan toe, dat dit velen in Duitschland niet meer zal verrassen, omdat men het reeds maanden lang]4heeft zien aankomen. Uit den toon en den ge- heelen vorm van de nota blijkt duidelijk, dat Wilson op een conflict aanstuurt, hij stelt Duitschland voor de keusóf den duikbootoorlog eraan geven, óf een breuk met de Y. S. Het blad oppert dan de onderstelling, dat Amerika wegens de toegeeflijkheid door Duitschland jegens vele wenschen uit Was hington betoond, zoo boud spreekt. Door de meegaandheid der Duitsche regeering is wellicht de indruk gewekt, dat Duitsch land zich zwak gevoelt. Eén ding zal zelfs Wilson moeten toegevendat de Duitsche regeering alles heeft gedaan om aan de Amerikaansche wenschen tegemoet te komen. Men kan zelfs zeggen meent de K. V. dat zij de grenzen van het geen een groote mogendheid en nog wel een overwinnende groote mogendheid zich zonder krenking harer waardigheid en on afhankelijkheid kan laten welgevallen, te buiten is gegaan. Als Wilson thans bij zijn bedreiging blijft, ziet het blad voor Duitschland slechts één wegden zeeoorlog te gaan voeren met alle middelen en alle gevolgen. Het ingrijpen van de Ver. Staten zou uit militair oogpunt weinig te beduiden hebben, dat blijkt juist thans in Mexico, waar de Amerikaansche troepen tot speel bal van een paar rooverhoofdmanneri ge maakt worden. De Amerikanen zullen er trouwens weinig op gebrand zijn, in Vlaan deren voor Engeland te gaan vechten. De Ver. Staten kunnen echter nog meer mu nitie en levensmiddelen aan de entente leveren dan zij al doen. Daarom zou bij een oorlogsverklaring van Amerika het parool moeten zijnelk schip dat met munitie, levensmiddelen of soldaten de En- gelsche kust nadert, te torpedeeren. Na de verklaring over de bunkerkolen en den afstand van laadruimte van onzijdige sche pen ten behoeve van Engeland, is volgens Koln. Volksztg. elk schip een hulpmiddel voor Engeland geworden. Het blad verwacht bij het antwoord der Duitsche regeering op Wilson's ultimatum de militaire overheid het beslissende woord zal meespreken. Hoe het antwoord ook uitvalt, Duitschland is in zijn houding tegen over de V. S. door de gebeurtenissen ge rechtvaardigd. Weer andere bladen merken op, dat in Wilson's nota geringschatting en bedrei ging aan den dag treedt. Men wijst vooral op het verschil van de houding van Ame rika, tegenover Engeland of tegenover Duitschland. Ook de toon der protesten die Amerika tegenover Engeland heeft la ten hooren is geheel anders dan de toon tegenover Duitschland. Engeland heeft maling aan de elemen tairste regelen der menschelijkheid en springt met de neutralen om op een ma nier die een hoon is van alle beginselen van volkerenrecht. Tegen Engeland is de toon van de Ame rikaansche regeering steeds zachter. Nog opmerkelijker is dat de herhaalde weige ringen van Engeland om op de eischen van Amerika te letten altijd rustig zyn opgenomen. Daarom is het niet te veel gezegd, als men Wilsons bedreigingen als veeleer geïnspireerd beschouwt door de zorg voor de bedreigde leveringen van Ame rika aan de entente dan door het oog merk het volkerenrecht te beschermen. Zoo de Duitsche bladen. Zelfs schrijft de Neue Zuericher Nachrichten de heele wereld schijnt tegen de middel-Europeesche mogendheden op te staan. Dit verandert niet aan hun goed recht om voor hun zaak te strijden en zal ook de sympathie, die voor hen wordt gevoeld, niet vermin deren. Als hun taak wordt niet alleen de entente, maar de heele wereld te over winnen, openbaart zich hier een nog groo- tere opzet van de Voorzienigheid voor de toekomstige leiding van de menschheid. Geheel van grootspraak vrij te pleiten is deze snoevende taal in geen geval. In het vorige blad werd nog gemeld dat Russische troepen te Marseille geland waren. De Franschen maken er grooten ophef over. Strategische beteekenis heeft de komst der Russen niet. Doch het is een betooging van Rusland voor de eens gezindheid der bondgenooten. Deze troe penzending beteekent geen versterking. Het Russische leger toch heeft behalve Fransche artilleristen ook Eransche mili taire geneesheeren en Fransche vliegers in zijn midden. Van de gevechtsterreinen is niets be langrijks te melden. Er wordt natuurlijk gestreden maar zonder noemenswaarde vordering aan een van beide zijden. Wanneer men langs dezen weg tot den vrede moet komen, zal er nog heel wat bloed moeten vloeien. Zal het dan ge schieden door middel van conferenties De heer L. Hoejenbosch, die de- onzijdige con ferentie te Stockholm heeft meegemaakt is van oordeel dat conferenties weinig zullen uitwerken dat $e pogingen om tot vrede te komen, alleen konden uitgaan van de volkeren zelf. Zij moesten de stuwkracht zijn die de regeerders en diplomaten dre ven naar een bevredigende oplossing. Wel merkwaardig was wat de heer H. nog meedeelde omtrent zijn reis. Ongelooflijk scherp is de contróle op de reizigers, die Duitschland binnenkomen en verlaten, Vooral te Warnemünde was dit het geval. De reizigers mannen en vrouwen moesten zich tot op het hemd uitkleeden, en dan wordt het hemd over het hoofd van het slachtoffer getrok ken, om te zien of aan den achterkant er van nog iets verborgen is. Papier (ook onbeschreven), boeken, kranten, mag men niet bij zich hebben en wordt natuurlijk afgenomen. Pijnlijk nauwkeurig is het onderzoek Vulpenhouders worden leeg gemaakt en nagekeken, sigaren worden gebroken en zelfs eigenaars van een valsch gebit moeten dit uit den mond nemen, wanttusschen de gehemelteplaat van het gebit en het gehemelte kon »iets" zijn verborgen. Vrouwen moeten het haar los maken en uitkammen, kortom niets blijft verborgen aan het scherpziend oog van de beambten meest militairen met het onderzoek belast. De heer Hoejenbosch die op zijn pas had aangeteekend, dat hij telegrafische toestemming had van den rijkskanselier, om over Duitschland naar Holland te rei zen werd overal correct behandeld, Zijn indruk is, dat de stemming van het Duitsche volk heel wat gewijzigd is en men verlangt algemeen naar den vrede. Hoewel in de treinen overal waarschuwin gen zijn aangebracht, waarin de soldaten worden herinnerd aan "liet verbod om iets te zeggen, met het oog op de spionnen, waren er toch genoeg ook officieren die uiting gaven aan hun verlangen naar het einde van den oorlog. Zij die terug komen, zagen er moe, afgemat, vuil en smerig uit, die terug moesten naar het front verzwegen niet dat hun dit niet zoo aangenaam was waren »down" Is dit niet te begrijpen Hoe lang zul len de mannen deze afmatting en ten top gevoerde spanning van geest- en lichaams kracht nog kunnen verdragen? BUITENLAND. Een Duitsche duikboot in den grond geboord. Zaterdag den 15den April vertrok het stoomschip Soerakarta, van den Rotter- damschen Lloyd, geconvoyeerd door het stoomschip Kawi derzelfde maatschappij, van Falmouth ter voortzetting van de thuis reis om de Noord. De Soerakarta was een schroefblad kwijt. Beide schepen wa ren steeds dradeloos onderling in verbinding. Maandag, den 17den dezer, toen men zich nog in den Oceaan, tusschen de Shet- landseilanden en de Iersche kust bevond, werd de dradelooze telegraaf, men was juist in gesprek, plotseling stopgezet. Dit geschiedde 's avonds omstreeks kwartier over tienen, nadat van de Soerakarta ge meld was, dat zij door een duikboot ge sommeerd was om een sloep uittezetten en de scheepspapieren te vertoonen. De mail boot Kawi, die de leiding had, stoomde onmiddellijk terug naar de Soerakarta. Nabij dit stoomschip gekomen, merkte men zich aan bakboordzijde een duikboot op, die geen natievlag of eenig zichtbaar onder- scheidingsteeken vertoonde. Aan boord van de duikboot, waarop een ieders aandacht gevestigd was, stonden vier menschen. Plotseling weerklonk een schot en de vier menschen sloegen over boord en ver dwenen in zee. Drie of vier minuten later een tweede schot en even daarna zag men de duikboot op zijde onder de golven ver dwijnen. Beide schoten bleken afkomstig van een Engelsche trawler, die aan bak boordzijde van de Kawi te voorschijn ge komen was en tusschen dit schip en de Soerakarta door, haar vuur op de duikboot richtte, die zij bij het tweede schot mid scheeps trof. Heel de gebeurtenis speelde zich in on geveer tien of twaalf minuten af. Daarna heeft men van de Engelsche trawler geïnformeerd, of men nog assis tentie kon verleenen, in de meening dat er gewonden waren in de sloep, door de Soerakarta uitgezet, welke sloep dicht bij de vuurlijn geweest was. Dit bleek niet het geval, waarna de trawler wegstoomde, onder mededeeling dat de in den grond geboorde duikboot een Duitsche is van het allernieuwste type, met een bemanning van ongeveer 60 koppen. Op deze duikboot had men al een viertal dagen geloerd. De Kawi is daarop in convooi met de Soerakarta verder gestoomd en beiden hebben zonder verdere ontmoetingen veilig den Nieuwen Waterweg bereikt. Een vrijwilliger, in 't gewone leven kapel meester van beroep, had bij een stormaan- valeen zenuwschok gekregen, die hem van de spraak beroofde. Io het lazaret, waar heen hij vervoerd was, zou eenigen tijd later een concert gegeven worden en de kapelmeester nam op zich enkele reien in te studeeren. Toen bij een fortissimo de zangers niet krachtig genoeg zongen en hij zenuwachtig met zijn dirigeerstok zwaaide, kwamen er uit zijn keel plotseling enkele ongearticuleerde klanken, toen woorden en eindelijk korte zinnen. Na drie maanden stom geweest te zijn, was de spraak terug- gekomen- o Het munitie-verbruik. In de eerste zeventien maanden van den oorlog heeft het Oostenrijksch-Hongaarsche leger 15 milliard geweerpatronen en 12 millioen granaten verschoten, d. w. z. 500 "maal zooveel geweerpatronen en 14 maal zooveel granaten als de Duitschers in den Fransch-Duitschen oorlog verbruikt hebben. o Klompen voor Bulgarije. De lokale bladen melden, aldus bericht de correspondent te Sofia van de N.R.Ct. dat de Sofiaer Kamer van Koophandel, naar aanleiding van de bij haar ingekomen desbetreffende aanvragen en aanbiedingen, in hare zitting van eergisteren heeft be sloten zich met eenige groote firma's in Nederland en Oostenrijk te verstaan om trent de levering, binnen zoo kort moge lijken termijn, van aanzienlijke hoeveelheden klompen (letterlijk vertaald uit het Bul- gaarschïhouten schoenen®). De invoer van dat schoeisel zal inderdaad, vooral voor de mingegoeden, een groote weldaad zijn, daar het gewone leeren schoen werk hier zoo goed als niet meer te krij gen is. De nog voorhanden geringe voor raden in enkele soorten en nummers is voor het meerendeel verlegen waar, welke nochtans tegen drie, vier, ja vijfmaal den prijs van vroeger te koop wordt aangeboden. o— CHINA. Shanghai, 23 April (R). De kruiser »Hadyung« die troepentransport schepen convoyeerde, is Zaterdagavond zui delijk van de Chusan-eilanden aangevaren door de stoomboot ïHisnyn®. Het schip zonk. Tot nu toe zijn slechts 30 van de duizend soldaten, die aan boord waren, en van de equipage aan wal gebracht. Een Oostenryksche infanterist werd in een kazerne te Weenen plotseling krank zinnig en schoot het eerst met een brow ning-revolver en daarna met een repeteer geweer op degenen, die hem wilden over meesteren. Zes manschappen werden gedood en vijf zwaar gewond. Ten slotte gelukte het den krankzinnige te overmeesteren. Het kleinste souvereine staatje van Europa, het vorstendom Liechtenstein, dat 10.000 inwoners heeft, en als het ware tusschen Oostenrijk en Zwitserland ingeklemd ligt, heeft indertijd geweigerd 1000 rekruten, die door Oostenrijk werden gevraagd, af te staan. Hierop heeft Oostenrijk het landje niet meer van levensmiddelen willen voor zien, en als het ware stilzwijgend geblok keerd. Het vorstendom heeft toen aan Zwitserland hulp gevraagd en ontvangt nu uit dit land zijn levensmiddelen. Liechtenstein is reeds 200 jaar onafhan kelijk en de regeerende vorst ontvangt niet een jaargeld maar geeft integendeel jaar lijks een bijdrage aan zijn onderdanen. o In de tunnel, die tusschen Wonck en Lixhe op de lijn Aken-Leuven wordt aan gelegd, heeft de vorige week een ernstig ongeluk plaats gehad. Tengevolge van aard verschuivingen, veroorzaakt door den hevi- gen regen van de laatste dagen, stortte een gedeelte van den tunnel, die door de St. Pietersberg is aangelegd, in, een groot aantal werklieden bedelvend. Slechts na vele uren graven gelukte het de slachtoffers te bevrijden, van wie echter vijf reeds waren overleden. 25 Arbeiders zijn meer of minder zwaar gewond. De slachtoffers zijn bijna allen Belgen. o Naar de Daily Telegraph® uit Stockholm verneemt, hebben de Duitschers de Sont door middel van stalen netten afgesloten. Slechts een geringe doorvaart is er open gelaten die echter streng bewaakt wordt. Deze maatregel dient om Engelsche onder zeeërs den toegang naar de Oostzee af te sluiten. De afsluitnetten liggen, volgens een be richt in de Berlinkske Tidende tusschen Falsterbo en Sterns, waar de Duitschers ook mijnenvelden hebben gelegd. o In Frankrijk wijdt men evenals in Duitschland zijn aandacht aan de verminde ring van het aantal geboorten tengevolge van den oorlog. Te Parijs is in de vo rige week een vereeniging gevormd om de openbare meening te bewerken de vorming van groote gezinnen te ondersteunen. De vereeninging draagt tot naam De grootste familie. Op haar program staat een regeling ten opzichte van gezinshoofden met meer dan vijf kinderen, teneinde hen in alle opzichten te steunen voor het verbeteren van hun materieele levensomstandigheden en de pu blieke overheid te bewegen recht te doen aan hun beroep op het algemeen belang, lu Juni zal een wedstrijd worden gehouden met prijzen van 500 fr., te geven aan ge zinnen met ten minste 7 kinderen, die het grootste aantal zonen als soldaat hebben. Dit is een eerste bescheiden poging in een groot nationaal vraagstuk. De opstand in China. De splijtzwam woekert steeds verder voort in de ten Zuiden van de Yangtse gekregen provinciën van het Chineesche rijk. Van geheel Zuid-China, met een oppervlak van 1.596,600 vierkante K.M. en eene be volking van, naar schatting, 109 millioen zielen, hebben nu reeds zes provinciën, met een gezamelijk oppervlak van 1.284,900 vierkante K.M. en eene bevolking van 75 millioen zielen zich onafhankelijk verklaard. Alleen Hoenan met 15 millioen zielen en Foekien omstreeks 20 millioen bewoners, hebben zich nog niet bij de beweging aan gesloten, eerstgenoemde provincie wellicht niet wegens de aanwezigheid van een groot aantal vertrouwde regeeringstroepen. Wat Foekien aangaat is 't bekend, dat Japan het oog op deze, tegenover Formosa gelegen, provincie heeft gericht. o Het Panamakanaal is Zaterdag, na 7 maanden gesloten te zijn geweest, weder geopend. Nieuwe oorlogsverklaringen 1 Twee Amerikaansche onafhankelijke re publieken hebben aan Duitschland officieel den oorlog verklaard, nl. de Republiek Counani en de Indiaansche staat Yaqui. De president van de Republiek Counani is een gewezen Fransch officier die tot depor tatie naar Guyana was veroordeeld, maar erin was geslaagd te ontvluchten en een republiek te stichten wier bewoners groo- tendeels ontsnapte gevangenen zijn. Deze president nu riep zijn parlement bijeen liet den oorlag verklaren en zond een ileger® van 300 man naar Frankrijk, die bij het Vreemdelingen legioen werden ingedeeld. De Casus belli® waarom de staat Yaqui den keizer een oorlogsverklaring zond, was een zuiver eommercieele. De staat oorlogde tegen Carranza, Mexico's president, en had hiertoe paarden en Indiaansche gowboys noodig. Zij wilde die nemen van een Duitscher Schmidt doch deze verschanste zich in zijn boerderij en weigerde het ge vraagde af te staan. De Yaqui's waren zeer vertoornd over deze handelwijze, verklaarden Duitschland en den Keizer den oorlog en zonden deze oorlogsverklaring aan den Duitscher Schmidt. Tevens verklaarden ze den oorlog aan de Vereenigde Staten, waarschijnlijk omdat ook deze zoo onbeleefd waren hun krijgs- uitrusting te weigeren. Het offensief tegen de hoeve van Schmidt mislukte echter. Men liet 30 dooden achter en een wapenstilstand werd gesloten. Men wil nu den strijd tegen de Mexicaansche republiek voortzetten, misschien is daar gemakkelijker wat van te ®halen«. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. De brigadier-tilulair der rijks veld wacht den heer J. v. d. Hoeven is met ingang van 15 Mei, overgeplaatst naar Hoeven bij Breda. Den 2den Paaschdag gaf het staf corps vaq de artillerie op de Vischmarkt alhier, een concert om de militairen in deze omgeving, nu geen Paaschverlof gegeven kon worden, eenige afleiding te bezorgen. Ook vele burgers waren uitgelokt door het prachtige weer, saamgestroomd om van de muziek te genieten. Voor hetzelfde doel werden Dinsdag ver schillende feestelijkheden gehouden, als voetbalwedstrijd, hardloopen, korfbal, speer werpen enz. Twee knapen van 14 en 15 jaar hadden tijdens deze gelegenheid zoo veel sterken drank verzwolgen, dat een er van op een wagen vervoerd moest worden. Wel onverantwoordelijk om aan jeug- personen drank te verschaffen. AALBURG. Bij den landbouwer A. v. W. is een best driejarig paard gestorven. Voor den betrokkene een schadepost van f 800.—. BENEDEN-LANGSTRAAT. Het resteerende hooi wordt geheel opgeruimd, maar het overschot is zeer gering meer. Men besteedt f 34 f 35 per 500 Kg. Ook stroo is er haast niet meer te beko men. De weiden liggen er tamelijk goed bij, maar droogte en warmte zijn verder zeer gewenscht. Voor het vee was het buiten nog zeer slecht. CAFELLE. De landstormplichtigen K. en M., die zich Vrijdag j.l. zonder ver lof naar hier hadden begeven zijn Zaterdag avond gearresteerd en Zondagmorgen onder politiegeleide naar hun corps terugge bracht. De dienstplichtigen der lichting 1916 zullen op 1 Mei a. s. bij het 5e Regiment Veldartillerie worden ingelijfd. Op den tweeden Paaschdag is door de alhier gecantonneerde veld-artillerie op den Stationsweg een harddraverij ge houden. GENDEREN. In Genderen heeft men ook de noodzakelijkheid ingezien van een Stierenvereeniging. In een vergadering van Zaterdag 22 dezer is een genoemde Vereeniging opgericht welke jde zoo pas- selijken naam »Ons Belang« draagt. Voor waar een stap in de goede richting, want al is de veestapel alhier niet bepaald slecht te noemen, toch is deze zoowel wat ex- trieur als wat productie vermogen betreft nog voor veel verbetering vatbaar. De vereeniging stelt ten doel een stamboek stier aan te koopen, welke uit den aard der zaak goed extrieur bezit en waarvan getuigenis is te overleggen, van goed ge controleerde met veel melk en hoog vet gehalte, veestam afkomstig te zijn. De stier zal uitsluitend alleen voor koeien van leden beschikbaar worden gesteld. Wij wenschen de vereeniging van harte succes met deze nuttige zaak. 's-GRAVEMOER. In groote vaart reed Maandagmiddag de heer B. uit Was pik op zijn stoomros gezeten in de Koppe- steeg alhier tegen een fietsrijders op. De laatste kwam er ongehavend af, maar zijn rijwiel werd geheel beschadigd. De heer B. bleef evenwel ernstig gewond aan zijn hoofd liggen. Dr. Wijbrands was spoedig ter plaatse en legde het eerste verband, waarna de gewonde per auto naar Waspik werd overgebracht. MEEUWEN. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier zijn benoemd respectievelijk de heeren A. Bax en G. Blankers. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2