J. C. JANSSEN Comb. PEEK CLOPPEN Een leelijke kieur is het teeken van een slechte gezondheid. slagvelden Schoon is hier het leven op dezen zonnigen dag. Een schans uit vlechtwerk, met aarde er tusschen scheidt de levende van de dooden. Na hun lijden in koude, water en ontbering en na de vernietiging om hen heen, gaat nu het gevoel van leven als een warme stroom van behagelijkheid door al deze mannen.... Men ziet het hen aan. Een bejaarde krijger zit gehurkt in een luwen hoek van de schans, en koestert zijn naakt bovenlichaam in het warme zonnetje. Glans ligt over zijn gezicht. Met zijn vingertoppen zoekt hij ijverig in het wollen hemd, dat hij tusschen de handen houdt. Hij verdelgt ongedierte. Anderen zijn om hem heen met zichtbaren lust aan het werk. Zij slaan palen in, voor nieuwe dekkingen. Ik kyk over de schans. Drie meter voor mij ligt een sterkgebouwde Siberiër, het wasachtig, groezelig grauw gezicht half in de aarde. De voorste van allen een held. Een jong Duitscher ziet waar ik naar kijk, raadt mijn gedachten. Hij is juist, zich rekkende, opgestaan. >Der Krieg ist eine Schweinereic, (De oorlog is een zwij nen boel) zegt hij droog. En hij keert zich kalm af. Wij komen aan een half voltooid graf. Daarnaast liggen de dooden gereed, op een rij. De gezichten zijn bedekt. Slechts het baardeloos gezicht van een Russischen boe renjongen staart omhoog. De kogelstraal van een machinegeweer is over zijn hoofd gestreken, drie kleine gaatjes naast elkaar... Dooden, dooden, dooden. Een razernij van vernietiging is met dooi en slagregen over het land gegaan. Nu wandelen wij, in vroolyke lentezon, over het open veld. Daarginds liggen de Russische wachtposten, op weinige meters afstand. Geen schot zal er vallen vandaag. Maar van de razernij is een doodenveld overgebleven, dat twee jaar geleden de heele menschheid zou heb ben geschokt. Nu zit een braaf huisvader, een man met een goedigen, beschaafden lach en een vriendelijke stem er met den rug naar toe gekeerd, en onderzoekt, doortrild van lente- behagen zijn wollen hemd. Wat moet er toch in de krijgers zelf veel schoons en teeders gedood worden, te midden van deze zielverscheurende oor logservaringen 1 Ongevoelig wordt hun ge moed, zoo hard als het staal der bajonet, die zij door de borst van hun tegenstander rijgen. Haat en bloeddorst en moordlust krygen de overhand. Hoe kan men nog spreken van de zegeningent van den oorlog BUITENLAND. Portugal's maatregelen. Uit Genève wordt aan het »Berl. Tbl.t geseind dat. volgens de jProgrès de Lyont, de Portugeesche regeering allen handel met Duitsche onderdanen en met in Duitsch- land wonende personen heeft verboden. Het Duitsch-Portugeesche handelsverdrag van 1808 werd vervallen verklaard, de geailleerden en de onzijdige mogendheden daarentegen zullen op den voet van de meest begunstigde natie worden behandeld. Alle door of met Duitschers uiterlijk veertig dagen voor de oorlogsverklaring afgesloten contracten, kunnen door de bevoegde auto riteiten ongeldig worden verklaard De zich in Portugeesche wateren bevin dende Duitsche schepen worden, voor zoo zoover zij als oorlogsschepen te gebruiken zijn, als oorlogsprijs beschouwd de andere schepen blijven blootgesteld aan requisitie. o Een Noorsch oordeel. Johan Castberg, president van het Noor- sche Odelsting (onderdeel van het Storting), en oud-minister van Justitie, die nu in Engeland vertoeft, heeft, naar Reuter qit Londen seint, een bezoek gebracht aan het Britsche leger in Frankrijk en Vlaanderen en heeft in de loopgraven de kogels over zijn hoofd hooren fluiten. In een persgesprek zei hij, dat hij zeer onder den indruk was van alles, wat hij op 't front zag, van de hospitalen en het transport. Hij had vertrouwen in den goeden geest onder officieren en manschap pen. In de hospitalen te Londen bewonderde hij het meest de onverwoestbare vroolijk- heid van den Britschen soldaat en de op merkelijke kracht, waarmee elk lijden werd gedragen. Hij was vol lof over de Britsche vloot, aan welke hij een bezoek had ge bracht, en hij werd getroffen door de ver klaring van een officier, die zeide >Wij kunnen naar waarheid zeggen, dat wij geen enkel koopvaardijschip hebben doen zinken, geen enkel burger in dezen oorlog hebben gedood. De Duitsche marinestaf maakt bekend Den 25sten April werd de Engelsche duikboot »E 22c in het Zuidelijk gedeelte van de Noordzee door onze strijdkrachten 'S-BOSCH. JONGEHEEREN COLBERT COSTUMES. Geheel nieuwe modellen, van de nieuwste fantasie-dessins vervaardigd, alsook in blauw serge of cheviot voor leeftijd van 6 tot 14 jaar van f8.— tot f25.— JONGEHEEREN NORFOLK COSTUUM Zeer geschikt voor schoolpakjes; ijzersterke stoffen van f4'/, tot f22.— in den grond geboord. Twee man zijn ge red en gevangen genomen. Een duikboot trof denzelfden dag, in dezelfde streek, een Engelschen kruiser van de Arothusac-klasse met een torpedo. Vleeschnood in Duitschland. De »Vorwartsc schrijft: Het kenmerkende >van het Paaschfeest van dit jaar was voor de bevolking van Groot Berlijn gedurende de Paaschweek de steeds toenemende vleeschnood. De vrouwen liepen van de eene slagerij naar de andere, om ten minste voor de feest dagen een stukje van dit zoo schaars ge worden voedingsmiddel meester te worden. Degenen, die nog wat van het betrekkelijk goedkoope gemeente varkensvleesch konden krijgen, waren gelukkig, evenals zij, die voor drie mark per pond een stukje ander vleesch konden bemachtigen. Ongelukkig echter zij, die niets konden vinden. De Zweedsche, Noorsche en Deensche haring visscherij moet dit jaar bijzonder gunstig geweest zijn. De Noorsche maakte dezen winter de reusachtige winst van ongeveer 40 millioen gulden. Die der beide andere landen moet nog grooter zijn, schrijft de Voss. Ztg. Deze hebben hun vangsten grootendeels in Duitschland aan de markt gebracht. Het georganiseerde Russische leger. De Peterburgsche correspondent van de Stampa bericht uitvoerig over de reor ganisatie van het Russische leger, Na het groote offensief der Duitschers, tegen het einde van Augustus 1915, waren verschil lende Russische legerkorpsen, die oorspron kelijk 28000 man sterk waren, tot 5000 man gereduceerd vele compagnieën telden nog slechts 20 k 30 man. Zware artil lerie was er niet meer, de veldartillerie had geen munitie. Thans is alles veranderd; het leger is thans sterker dan in Mei 1915 het geval was. Alle compagnieën tellen weer 300 man, die goed gekleed en be wapend zijnbij iedere compagnie zijn bovendien manschappen ingedeeld, die slechts met handgranaten en geweren zijn gewa pend. De geweren zijn alle van nieuw Russisch modelhet aantal stukken zwaar geschut is nietvermeerderd, daarentegen wel het aantal machinegeweren. Ook het vraagstuk der artilleriemunitie is opgelost. De dépóts bij het front zijn overvolhet bevel om zuinig te zijn met munitie is op geheven. Ieder legercorps van het 3e leger heeft 80 bommenwerpers en enorme voor raden handgranaten. Niettegenstaande de groote verliezen aan menschenlevens zijn nieuwe legerkorpsen opgericht. Vroeger waren er 35, thans 40. Het totaal aan tal troepen is bijna verdubbeld. In plaats van de oorspronkelijke 52 infanteriedivisies zijn er thans 127. De 12 Siberische in fanteriedivisies zijn door drie nieuwe ver sterkt. Bij iedere infanteriedivisie is boven dien een brigade artillerie ingedeeld, be staande uit 6 batterijen van 75 m.M. veld geschut. Ieder legerkorps zal 3 batterijen van elk 6 stukken zwaar geschut krijgen. De houtuitvoer uit Duitschland stop gezet. Naar de D o r d r. C t. verneemt, heeft de Duitsche regeering den geheelen uitvoer van hout naar Nederland stop gezet. Deze maatregel zou verband houden met een inventarisatie van den voorraad hout in Duitschland ten behoeve van het leger. Blijkt de voorraad voldoende te zijn, dan bestaat de mogelijkheid, dat dit verbod van uitvoer binnen eenigen tijd weer wordt opgeheven. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Ileusden brengt ter kennis der ingezetenen dat de broodkaarten loopende over de maand April j 1. op den 1 Mei d.a.v. des voormiddags van 912 uur ter secretarie zullen moeten worden ingeleverd. Zij die in gebreke mochten blijven de broodkaarten op dien tijd in te leveren zullen voor het volgende tijdvak niet in de gelegenheid worden gesteld om goed koop ongebuuld tarwebrood te betrekken. Heusden, April 1916. De Burgemeester, Honcoop. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. HEUSDEN. Met ingang van 15 Mei wordt hier gestationeerd als rijksveldwachter dhr. Dolfin uit Oosterwolde, zulks ter ver vanging van den vertrekkenden brig.-titulair v. d. Hoeven. Sportfeesten. Dinsdag 25 April hebben alhier sportwedstrijden plaats gehad voor de troepen, in de gemeenten Heusden en Herpt gecantonneerd. Het doel der wed strijden was in hoofdzaak om de troepen eenige ontspanning te verschaffenveel voorbereiding was er dan ook niet geweest Dit in aanmerking genomen, vielen de prestatie's die we van de deelnemers te zien kregen, erg mêe. Het mooie weer en prettige terrein werkten in alle op zichten mee om dit huishoudelijk feestje te doen slagen^ 's Morgens werd een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen een elftal Van de batterij uit Heusden en een elftal uit Herpt. Een technisch hoogstaand spel werd er niet te zien gegeven, maar het enthousiasme ver goedde veel. Naar we vernamen had het meerendeel der spelers vóór de mobilisatie nog nooit voetbal gespeelddat zij nu toch al vrij goed geoefend bleken moet te meer op prijs worden gesteld. De wedstrijd was van het begin tot het eind spannend en eerst in de laatste minuten maakte het elftal uit Heusden het winnende punt. De uitslag 43 gaf de sterkte der partijen goed weer. 's Middags hadden wedstrijden plaats in hardloopen over 100 M., speerwerpen en polstokhoogspringen. Ook hierbij zagen we goede verrichtingen, eenige zeer mooie zelfs. De volgende week worden de wedstrij den voortgezetwat de lichte athletiek betreft staan dan discuswerpen, hoogsprin gen (zonder stok), verspringen en kogel- stooten op het programma. We hopen dat deze wedstrijden een goede propaganda mogen zijn voor de jongelui uit Heusden en omgeving om zich aan de zoo bij uitstek gezonde sport te gaan wijden. Vrijdagmorgen ten 8.20 ure passeerde hier op hoogen afstand een vliegmachine, komende uit het Noorden en koers zettende naar het Zuiden. De Jongenh. G. van Dijk alhier, leerling van het Instituut »Huybergen«, slaagde voor het toelatingsexamen op de R. K. Kweekschool voor onderwijzers te Bergen op Zoom. Door het College van Regenten der Godshuizen is in zijne vergadering van 27 April de navolgende aanbeveling opgemaakt voor Rentmeester der Godshuizen, als le Candidaat de Heer AJ. v. d. Kolk. 2e de Heer F. Verhoeven. Aan den gemeenteraad komt de benoe ming toe. WERKENDAM. De verkoop van het Emma bloempje heeft alhier opgebracht ruim f 63. ANDEL. Naar men verneemt is op het request van enkele personen alhier om een derde postbestelling te verkrijgen goed gunstig beschiktvoor velen zal dat dan ook een groot gerief opleveren. AALST. Het hoog water is voor het binnenland eene groote schade, wijl het stoomgemaal van de Rietschoof tijdelijk buiten werking is gesteld. Het moet een ernstige reparatie ondergaan, welke de eerste weken nog niet in orde zal zijn. BABILONIËNBROEK. Onze predi kant, Ds. Blankhart komt voor op het twee tal ter beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Heukelum. CAPELLE. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het Water schap ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad is tot lid van het Dagelijksch Bestuur herbenoemd de heer B. A. Mid delkoop, terwijl in de plaats van den heer G. Vermeulen Wz. die als zoodanig had bedankt, benoemd is de heer A. J. de Roon. HERPT. De werkzaamheden op den akker, die door den regen onderbroken werden, zijn met kracht hervat. Ieder heeft het zoo druk, en aan werkvolk is niet aan te komen, Was men andere jaren om dezen tijd al bezig met het uitzaaien der bieten, thans moeten de meeste aardappe len nog worden gepoot. Bij gebrek aan voldoende krachten moet het een na het ander wachten. HEDIKHUIZEN. Heden herdachten de echtelieden Willem de Laat en Catha- rina Roozendaal hun gouden huwelijksfeest. Talrijke blijken van belangstelling mochten de beide oudjes ontvangen. Van vele wo ningen was te hunner eere de vlag uitge stoken. NIEUWENDIJK. Door de onderaf- deeling V. P. N. alhier zijn Dinsdag 3000 eieren naar Rotterdam gezonden. De prij zen waren van 6 tot 6% cent per stuk. Door de inwoners van de Kille is jl. Zaterdagavond alhier eene vergadering ge houden tot het oprichten van een kolenbond. Het bestuur van het kerkhof is ook voor dit doel gekozen. NEDERHEMERT. Gedurende den hoogen waterstand, is door de visschers, die hunne fuiken op de uiterwaarden welke onder water stonden stelden, honderden kilo's paling gevangen. Voor deze lui is de hooge waterstand een buitenkansje. SPRANG. Donderdagavond 1.1. kwamen aan den ^gevaarlijke bochtc twee fietsiers zoodanig met elkander in botsing dat een der fietsen geheel in elkander gereden werd. Ook kreeg een hunner door den val aan zijn hand zulk een verwonding dat deze verbonden moest worden. Berichten wij ons in ons vorig nummer dat van een alhier in kwartier zijnde com pagnie soldaten er wel 70% ongesteld waren geworden. Ditzelfde verschynsel heeft zich in nog sterker mate bij de zelfde compagnie herhaald, in den nacht van Dins dag op Woensdag. Dat door de bevoegde autoriteiten naar de oorzaak een nauw keurig onderzoek wordt ingesteld is zeker meer dan billijk. VEEN. Maandagmorgen kwam de land bouwer B. tot de onaangename ontdekking dat een zijner melkkoeien in een der slooten lag verdronken. Het beest was door het vuur vermoedelijk aangetast. De vette varkens zijn de laatste dagen weer aanmerkelijk in prijs gedaald dientengevolge willen de eigenaars ze gaan uitponden. Üok het voeder is weer aan- werkelijk omhoog gegaan en wordt schaar- scher. WASPIK. Een vrij ernstig ongeluk beliep dezer dagen een onzer ingekwartierde militairenmanschap P. K., die op een graanzolder zijn kwartier heeft, zou even naar boven gaan terugkomend glijdt hij van de" trap, valt van een groote hoogte en komt met den pols in een glasscherf terecht waarbij hij door een ernstige ver wonding aan de slagader en zwaar bloed verlies het bewustzijn verloor. Gelukkig dat collega's aanwezig waren die met be hulp van toegesnelde buren de eerste hulp verleenden, waarna de man per brancard naar het plaatselijk hospitaal werd over gebracht. ZALTBOMMEL. Als leden voor de provinciale staten moeten aftreden de heeren Hoeflake (vrijzinnig) en van Bergeik (A.R.) De heer Hoeflake wenscht niet meer in aanmerking te komen. De vrijzinnige kie zers zijn nu tegen 2 Mei opgeroepen om te bespreken een candidaatstelling in plaats van den heer Hoeflakevan A.R. zijde zal dan denkelijk evenals vóór 9 jaar, al leen de heer van Bergeik gesteld worden. We vernemen echter, dat van R.K. zijde denkelijk ook een candidaat gesteld zal worden, vermoedelijk ook door de S.D.A.P. De verkoop van het Tuberculose- bloempje heeft ruim 74 gld. opgebracht. Ougeveer 600 bloempjes werden verkocht. Op de Dinsdag gehouden weekmarkt werden de. volgende prijzen besteed Tarwe f 13.20 ét f 15.Haver f8.— él f 8.50, Garst ffper H.L. Boter f 0.85 k f per K.G. Eieren f 1.40 ét f 4.55 per 26 stuks; Biggen f9.k f15.Aangevoerd 117 stuks. Men schaamt zich dikwijls een rood en koperkleurig gelaat te toonen. Het gebruik van smeersels en zalven is zeker niet vol doende om die leelijkheid te doen ver dwijnen. Iedereen weet dat alle gebreken in de zuiverheid van de huidkleur, als roode vlekken, puisten en zweren, enkel voortkomen uit een staat van onzuiverheid van het bloed. Er is dus een inwendige behandeling noodig en die met de Pink Pillen is in het bijzonder aangewezen. De Pink Pillen geven nieuw, rijk en zuiver bloed met iedere gift. Anderzijds prikkelt hunne versterkende werking de afdrijvende organen, nieren, lever, ingewanden, tot grootere werkzaamheid, zoodat dezen hunne taak beter vervullen, die daarin bestaat dat zij de onzuiverheden die in het lichaam opgehoopt zijn, er uit drijven. De behan deling met Pink Pillen heeft dus zuiverifig en toevoer van nieuw, rijk en zuiver bloed ten gevolg. Na weinige dagen heeft de kleur haar schittering en haar zuiverheid weergekregende algemeene toestand is verbeterd, de eetlust is grooter, de spijs- verteering gemakkelijk. Deze zuiverende en versterkende behandeling wordt zeer aan bevolen in de lente, waarin ieder zich meer of minder over uitslag, dauwworm of eczeem heeft te beklagen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Da Costa- kade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de^firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken van 25 April. H. J. v. N., Loon-op-Zand, jachtdelict, appèl Kant. Waalwijk, appèl niet ontvan kelijk. J. v. B., Werkendam, overtr. art. 427 50 str., appèl Kant. Heusden, als boven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2