Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3563, Zaterdag 29 April 1916. Waterstoornissen. 4-kidne> Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BUITENLAND. Engelsche onderzeebootjagers. Voor den strijd tegen de onderzeeëers heeft men in Engeland verschillende scheeps- typen in gebruik genomen. Men heeft stoombooten, verschillende soorten motor booten, ja zelfs zeil vaartuigen. Op het oogenblik is voor hetzelfde doel nog in Canada een eigenaardig type duikboot in bouw. Naar het voorbeeld van een torpedo- bootjager zijn ze onderzeebootjagers ge noemd. Volgens Amerikaansche vaktijd schriften moeten die schepen slechts 23 M. lang zijn en éen middellijn van 4 M. hebben. Boven water loopen ze 20 knoop en ondergedoken 45 knoop. Dit zijn buiten gewoon groote snelhedenonder water is nog nooit 15 knoop bereikt. De machines nemen een zeer groote ruimte in, zoodat de bezetting en bewapening slechts klein kunnen zijn. De vaartuigen hebben geen torpedolanceerbuis, doch slechts twee drie duimskanonnen. Evenals groote duikbooten gebruiken ze voor de vaart onderwater electro-motoren en voor die boven water Dieselmotoren. De werf «The Canadian Vickers Co.« te Montreal heeft 300 van zulke schepen in bestelling gekregen. Het grootste deel daarvan zal wel reeds afge leverd zijn. Het materiaal is hoofdzakelijk geleverd door de Bethlehem Steel Co. en ook de motoren zijn in Amerika gemaakt. Verscheidene van deze kleine duikbooten zijn op eigen kracht den Oceaan overge- gestoken, begeleid door een grooter schip. o Landing van wapens in Ierland verijdeld. De Engelsche admiraliteit bericht: Tus- schen den 20sten en 21 sten April is een poging gedaan om wapens te landen door een schip dat er uitzag als een neutraal handelsvaartuig, maar dat feitelijk een Duitsche hulpkruiser was, samen met een Duitsche onderzeeër. De hulpkruiser werd in den grond ge boord en er werden een aantal gevangenen gemaakt, waaronder Sir Roger Casemat, die sedert het begin van den oorlog een anti-Engelsche campagne in Duitschland heeft gevoerd en getracht heeft lersche gevangenen te verleiden. Brutale straatroof. Peterburg's straten zijn het tooneel ge weest van een brutalen straatroof, die in opzet gelijkt op een verkleinde uitgaaf van de heldendaden der autobandieten. Op klaarlichten dag hielden drie welgewapende mannen een rijtuig aan, waarin zich een bediende van een Petersburgsch fabrieks- kantoor en een jongen bevonden, die twee pakketten, een van 5000 gulden en een van 42000 gulden overbrachten voor de uitbetaling der loonen. Den bediende en den jongen gelastten ze »handen omhoog,» ze grepen 't pakje met de f 5000 erin, doch zagen het groo- tere over het hoofd en sloegen op de vlucht. Toen ze achtervolgd werden, schoten ze een hunner achtervolgers, een burger, dood en ze wondden een politieagent en een soldaat. Door de overmacht gedwongen snelden ze verder en vloden in een alleenstaand huisje van een verdieping. Dit huisje werd omsingeld en hier werd het vuren over en weer voortgezet. De roovers schoten een honderdtal patronen af en wondden nog twee politie agenten. De politie sloeg een raam aan den achterkant van het huis in en stak het huis met petroleum in brand. Toch bleven de roovers zich zoo lang mo gelijk verdedigen tegen de politie, die zich met wapenschilden beschermde. Toen ten laatste het schieten ophield en de vlammen waren gedoofd, vond men twee lijken der roovers met kogels in het hoofd Blijkbaar hadden ze zichzelf doodgeschoten, liever dan zich over te geven. Oorlogsvoorbereidingen. De «Daily Chron.» meldt uit New York van gisteren, dat de oorlogswerven voor bezoekers gesloten zijn. Alle beschikbare matrozen, die voor den dienst op de oor logsvloot zijn ingeschreven, zijn gemobiliseerd. Er is last gegeven het werk op de werven zooveel mogelijk te bespoedigen. Op alle Duitsche schepen in de dokken zijn douanebeambten geplaatst teneinde het maken van bommen of het doen van andere ontwettige daden te beletten. President Wilson staat in voortdurende relatie met minister Lansing en zal met hem confereeren zoodra er eenig nieuws wordt ontvangen. Met welke moeilijkheden de president te kampen heeft, blijkt uit de bewijzen, die de «World» in facsimile brengt, dat de Duitschers politieke pressie trachten te oefenen en dat reeds enkele candidaten tot pro-Duitsche gevoelens zijn overgehaald. o Volgens berichten uit Athene zou de Griek- sche arts Panacujos een nieuw geneesmid del tegen tuberculose gevonden hebben. De methode is gegrond op de Ozonbehan- deling. Bij enkele opgegeven gevallen gaf de toepassing van dit middel een koorts vermindering van 39o op 36o, binnen twaalf dagen een gewichtstoename van 5 pCt. en bovendien een volkomen verdrijven van de Kochsche bacille. Zijn de berichten werkelijk juist, dan zal de Grieksche hoofdstad bin nenkort het reisdoel worden voor alle teringlijders, een nieuw Davos dus. GEMENGDE BERICHTEN. Een luchtgevecht. In de. «Deutsche Kurier» is een brief opgenomen van een ooggetuige bij een luchtgevecht boven een Belgische stad. Daarin leest men Om negen uur ging ik naar mijn kantoor en zag twee vijandelijke vliegtuigen, die krachtig beschoten werden. Het voorste wist weg te komenhet tweede daaren tegen, een reusachtig vliegtuig, trachtte tevergeefs door het vuurgordijn heen te komen Steeds weer moest het omkeeren en door handige manoeuvres trachtte de bestuurder uit de strooikegels te komen van de granaatkartetsen. Het geheele gar nizoen en ook de burgerij stond op straat en keken naar het manoeuvreeren. Met een ruk ging de tweedekker nu ongeveer vijfhonderd meter naar beneden, om onder de barstende granaatkartetsen door te vliegen. Men kon nu het Engelsche teeken op de vleugels onderscheiden. Plotseling dook aan den horizon in de richting van uit L. een zwarte punt op, die in razende snelheid dichterbij kwam. De Engelschman had nog geen vermoeden van het naderende gevaar en vocht onver droten verder tegen den hagel van lood. Nu was echter de Duitsche vlieger aan de beurt en plotseling verstomde de artillerie. De Engelschman zette nu alle kracht bij om stijgend te ontsnappen. Het was te Iaat. Als een adelaar op zijn buit zoo wierp de kleine Duitsche eendekker zich op den Engelschman en pakte hem van ter zijde aan. De strijd die zich in de lucht ont spon, was zenuwschokkend. Op een hoogte van acht honderd meter gingen de beide tegenstanders elkaar met machinegeweren te lijf. Onophoudelijk ratelde de schoten. De Duitscher was nu eens boven, dan onder en dan weer ter zijde van den Engelschman, die de meest gewaagde manoeuvres maakte om zijn kleinen, onbarmhartigen tegenstander te pakken te krijgen. De opwinding van de toeschouwers werd buitensporig, toen plotseling de Engelschman tot op twee honderd meter naar beneden viel en met hem de Duitscher. Wij allen dachten het volgende oogen blik beide machines op de daken der huizen van H. te hooren stuk slaan. Maar met groote virtuositeit vingen beide vliegers hun machines op en nu begon de vreeselijke eindstrijd. In de straten was alle leven verstijfd. Troepen infanterie, cavalerie, allen stonden onbeweeglijk en staarden opge wonden in de lucht. Heel laag boven de huizen vochten de in moed en vermetelheid gelijkwaardige tegenstanders. Nu begon de Duitscher langzaam te stijgen, den Engelsch man steeds met zich mee lokkend. Op een hoogte van vierhonderd meter gaf de Duitscher den beslissenden stoot. Met een vermetel korten zwaai boog hij zijwaarts af en stuurde dan met ontzaglijk geweld op zijn tegenstander toe. Om de op andere wijze onvermijdelijke doodelijke botsing te ontwijken draaide de Engelschman en gaf zoo den Duitscher zijn ongedekt voorfront eenige seconden lang bloot. Reeds hadden de projectielen van het machinegeweer het doel gevonden. Terwijl de Duitscher juist nog onder den Engelschman door vloog, zagen wij dezen plotseling wankelen en tuimelen om drie minuten van zijn stand plaats, waar twee compagnieën infanterie aan het oefenen waren, met een hevigen schok te landen. Snel liep elk er heen en zag nog hoe de Duitscher tien meter van zijn tegenstander af naar beneden kwam. Toen ik bij de machine kwam, stapte daar een jong officier uit, zonder vliegkleedij en zonder valhelm. Hij snelde op de Engelsche machine toe, waarin twee Engelsche officie ren zaten en reikte hun ridderlijk de hand, die beide aannamen. Wij zagen nu, dat de beide Engelschen gewond waren. De bestuurder had een schampschot aan het hoofd en de waarnemer had drie schoten in deri linkerschouder en in de borst gekregen en zat wasbleek op zijn plaats. Officieren en manschappen kwamen in groote menigte aangeloopen. Een majoor deelde mede, dat zij zich als gevangenen moesten beschouwen.. De En gelschman met de hoofdwond, een lange sterke kerel, zei, dat het geen schande was door een vlieger als Immelman naar beneden geschoten te worden, waarop de Duitsche vlieger glimlachend opmerkte: «Neen, dezen keer was het maar Bölcke.» Ik had met eenige kameraden bevel gekregen de beide gewonden naar de roode kruisautomobiel te dragen. De zwaar ge wonde Engelschman werd reeds onder het transport bewusteloos en werd onmiddellijk in het lazaret gebracht. Ook de andere Engelschman kreeg een verband om het hoofd en nam daarop een uitnoodiging van onzen divisie-commandant tot een lunch aan. 's Middags zou hij naar Duitschland gebracht worden. Het plotseling opduiken van Bölcke had de volgende reden gehadHij stond te L. op het vliegterrein, toen plotseling het telefonisch bericht kwam, dat er twee vij andelijke vliegers waren. Bölcke was toen zonder vliegpak en zonder hoofddeksel in het eerste het beste toestel gesprongen, een kleinen eendekker. Hij had met zijn machinegeweer in het gevecht meer dan achthonderd schoten gelost. Het Engelsche vliegtuig vertoonde overal treffersdaaren tegen was het toestel van Bölcke geen enkele maal getroffen. o Een granaatscherf in het hart. De meest trotsche gewonde soldaat in Londen is thans de man, wien men dezer dagen een granaatscherf uit het hart heeft verwijderd, welke operatie zeer groote be langstelling heeft gewekt bij militaire en burgerartsen, zegt de «Manchester Guar dian». De kantige scherf was in het pericar dium terecht gekomen in zoodanige positie, dat zij bij iedere beweging van den patiënt de omliggende weefsels moest scheuren. De plaats waar zij vastzat leek zoo moei lijk te bereiken, dat het onmogelijk scheen haar te verwijderen. De patiënt kon ten slotte het bed verlaten, maar zou wel altijd invalide blijven. Een Australische dokter kwam toen op de gedachte, dat de operatie toch nog uit gevoerd kon worden. Het was een zeer ingewikkelde bewerking en tenslotte moest de scherf door den dokter met de hand gepakt en verwijderd worden. Toen het oogenblik gekomen was dat de patient, die besloten had zich aan de operatie te onderwerpen en zijn geluk te beproeven, onder de handen des dokters was, heerschte er in het geheele hospitaal groote opge wondenheid en ieder was opgelucht toen het bericht de ronde deed, dat de be werking schitterend geslaagd was. De soldaat, die binnenkort geheel her steld zal zijn, telt thans een in goud ge vatte granaatscherf, die zeker nog eens een merkwaardig familiereliek zal zijn, tot zijn kostbare bezittingen. BINNENLAND Invoering Zomertijd. Het wetsontwerp tot invoering van den Zomertijd is heden door de Tweede Kamer z. s. aangenomen. o Gasverstikking. Buren merkten gisteravond op, dat er een sterke gaslucht kwam uit pand no. 70 aan den Bergweg te Rotterdam, bewoond door de heeren H. L. P. en G. P. met hun zuster G. P. Ook hadden zij den ge- heelen dag op de veranda den hond hooren blaffen en de bewoners niet opgemerkt. De politie werd gewaarschuwd en ver schafte zich door een raam toegang. Een gasfiitter vergezelfde de agenten. Heel het huis bleek doortrokken van gas. De jongste broer, de 50-jarige heer G. P., werd be wusteloos, geheel gekleed in de gang ge vonden een portemanteau was op hem gevallen. Zijn 55-jarige broer H. L. P. en zijn 60-jarige zuster G. P. lagen ontkleed te bed, eveneens buiten bewustzijn. Alle drie werden naar het ziekenhuis op den Bergweg gebracht, waar men getracht heeft met een zuurstofapparaat de levens geesten op te wekken, doch te vergeefs. Vermoedelijk waren zij reeds verscheidene uren dood. Een onderzoek in het huis heeft uit gewezen, dat alle gaskraantjes behoorlijk gesloten waren, maar de verbindingspijp, die den gasmeter met de straatleiding verbindt, was afgebroken. Uit het ontstane lek stroomde het gas. De breuk is, naar men vermoedt, door verzakking van de straat ontstaan. De «Berkelstroom». Gisterenmiddag heeft de directie der Hollandsche Stoomboot-Maatschappij bericht ontvangen van den kapitein van de «Ber kelstroom» uit Harwich, volgens welk be richt het schip gezonken is en allen ge red zijn. De «Berkelstroom» had een lading in van 535 ton, waarvan 70 ton cacao en visch, de rest was stukgoed, in hoofdzaak carton. De directie deelt mede, dat indien er sprake kon zijn van contrabande, deze al leen zou kunnen bestaan uit de 70 ton cacao en visch. Herkenning van vliegtuigen en lucht schepen. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft zijn vorige orders in zake de vliegtuigen en luchtschepen ingetrokken en in een nieuwe order o.a. het volgende be paald Daar thans, behalve tweedekkers, ook ééndekkers en watervliegtuigen eigendom zijn geworden van den Nederlandschen Staat, zal bij het herkennen van vliegtui gen uitsluitend gelet moeten worden op de volgende kenmerken 1. op de uiteinden van eiken vleugel van elk draaivlak is aan de onderzijde een cirkel vormige oranjeschijf zichtbaarboven op het bovendraagvlak komt eveneens nabij elk uiteinde een oranje schijf voorbij het nemen van een wending door het vliegtuig zijn deze vaak zichtbaar 2. ter weerszij den bevindt zich op het vertikale staart vlak eveneens een cirkelvormige oranje schijf. Alle andere vliegtuigen, benevens alle luchtschepen, moeten als vreemde lucht vaartuigen beschouwd worden. Posten, welke in het bijzonder zijn aan gewezen om op luchtvaartuigen te letten, zullen voor zooveel doenlijk, voorzien moe ten worden van een kijker. o Binnenlandsche handel in varkens. Varkenshandelaren of grossiers in var kens, die ten genoege van de Rijkscom missie van Toezicht kunnen aantoonen, dat zij vóór den aanvang der beschikbaarstel ling van varkens voor binnenlandsch ver bruik een regelmatigen en zelfstandigen handel dreven tot levering van varkens aan binnenlandsche slagers kunnen worden in geschreven als grossiers in varkens. Zij worden in de gelegenheid gesteld, tegen door de Varkensvleeschvereeniging onder goedkeuring van de Rijkscommissie van Toezicht vast te stellen voorwaarden varkens te leveren voor binnenlandsch ver bruik. (St. ct.) Een Nederlandsche vice-consul veroor deeld. Naar het Huisgezin verneemt, was de heer W. van Rijckevorsel, vice-consul van Nederland, eerst te Charleroi, daarna te Dinant, ter dood veroordeeld wegens het voeren van correspondentie met de gealli eerden. Door bemiddeling van den heer Van Vollenhoven, onzen legatie-secretaris te Brussel, is de doodstraf in gevangenis straf veranderd. De heer Van Rijckevorsel is tot het ondergaan daarvan naar Duitsch land vervoerd. Verduistering Te Amersfoort zijn bij een bejaarde vrouw, wonende achter de kazerne dei- bereden wapens, door een rijksveldwachter in beslag genomen een paar honderd mili taire kleedingstukken. Ook vond men sleutels van kazerne lokalen, nog voorzien van de nummerplaat jes. De vrouw waschte voor militairen haar zoon had vrij toegang in de kazerne. Waarom wordt het water zoo nauw keurig onderzocht bij ieder geneeskundig onderzoek Omdat de urine aantoont of de nieren verzwakt of ziek zijn. Als het water dik en bewolkt is, sterk verkleurd, van een scherpen, doordringen den reuk of branderig, is dit een zeker teeken van nieraandoening. Sommige patiënten moeten 's nachts dikwijls opstaan om het water te loozen dit kan wijzen op niergruis, blaassteen of gevorderde nierkwaal. In normalen toestand worden omstreeks 11/4 liter urine per dag geloosd, maar onder enkele vormen van nieraandoening is deze hoeveelheid veel grooter. Daarentegen kan de hoeveelheid ook beperkt zijn en het water branderige pijn veroorzaken. Anderen kunnen het water niet ophou den en het komt ook voor, dat de urine- loozing verstopt raakt. Al deze verschijnselen zijn ernstig, niet alleen door den last dien zij veroorzaken, maar ook doordat zij duidelijk ernstige kwalen aanduiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas, en geven spoedig baat in de meeste gevallen van waterstoornissen, doordat zij de na tuurlijke werking "der nieren en. blaas her stellen. Vele moeders spraken ook hare tevredenheid uit over de werking van dit geneesmiddel in gevallen van blaaszwakte bij kinderen (bewateren). Verkrijgbaar bij alle goede drogisten f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echt- Foster's Rugpijn Nieren Pillen; weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. NIEUW voor Het Land van neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaart BIJVOEGSEL f.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5