KOETSIER gevraagd, HOOILAND. Dt Notaris J. J. NI DER KMDEN Nieuwe eu tweedehands RIJWIELEN. Baaiea ea Osderdeelea. J. v. <j. MEER, GENDEREN. (M.B.) C. Bouman DrietrompetterM Heusden, Griesmeel-Puing een nette Dienstbode, Steeds voorradig: te verhuren: Verkrijgbaar bij: Ds. H. Kwint te Utrecht en Ds. C. H. Nolke te Hattem. 2. Ds. J. C. G. Gobius du Sart alhier, Dr. F. J. Los te Koudekerk en Ds. W. J. Roscam Abbing te Leiden. Maandag was het 40 jaar geleden dat de landbouwersknecht J. van Drunen bij de familie Vos in dienst is getreden, wel een zeldzaam jubileum. Vrij vertaald naar Berliner Zeitung. (Het Klokverschil op 1 Mei 1916.) Mijnheer Meijer is een patriot. Op den dertigsten April, Zet hij de klok van elf op twaalf Omdat de wet het wil. Mevrouw, die niet weet, Dat het reeds is volbracht, Draait weldra den wijzer nu Op één, vanaf middernacht. Juist is zij weg, daar komt Marie De keukenmeid en alreê Is de wijzer nog een keer verzet En wel van één op twee. Van twee op drie, van drie op vier, Verzetten den wijzer dan De dochter des huizes Nelanie En haar aanstaande man. Zes zonen telt nog Meijers huis Het is vaders trots hen te zien En ieder zet de klok vooruit Nu staat deze reeds op tien. Grootmoeder, die aan alles denkt Door haar zorgzame natuur Komt nu en draait den wijzer snel Van tien op elf uur. Gansch Neêrland heeft nu zomertijd, Maar, hoe wonderlijk te hooren Bij mijnheer Meijer was alles op den [eersten Mei Volkomen als te voren. (Ingezonden.) BINNENLAND Uitbreiding van den landstorm. Een wetsvoorstel is ingediend tot nadere uitbreiding van den landstorm, met de be doeling niet enkel landweermannen maar ook dienstplichtigen van de militie met verlof te kunnen laten gaan. Het »Huisgezin« ziet in de indiening van dit wetsontwerp een ernstig teeken, omdat aan het oproepen der tot dusver vrijgestelden óók bezwaren verbonden zijn, waarover men niet lichtvaardig of lucht hartig denken mag en het vanzelf spreekt dat de regeering aan uitbreiding van den landstorm niet zou denken, indien zij reden had aan te nemen, dat het Europeesch conflict binnen afzienbaren tijd tot oplossing zou worden gebracht. Indien zij mocht constateeren, dat het vooruitzicht op vrede zijn schaduwen voor uitwierp. Zij ziet in het ontwerp de beduchtheid kwalijk verholen, dat na den langen duur van den oorlog die achter ons ligt, een nieuwen lange duur te vreezen staat. En dat al is, de uitgesproken bedoeling van het ontwerp een aflossingswet ten behoeve van de militieplichtigen, aan het ontwerp de niet uitgesproken bedoeling niet vreemd zal zijn gebleven, onze leger macht te versterken. o Militie, landweer en landstorm. Ingediend zijn wetsontwerpen tot langer indienst houden van ingelijfden bij de militie en van dienstplichtigen bjj de landweer en verlenging van den duur van den dienst plicht bij den landstorm; een en ander tot 31 Dec. 1916. o9 De verloven. Uit het Algemeen hoofdkwartier. In het »Centrum« van 26 dezer komt een artikel voor, getiteld Inhouding der ver lovenwaarin wordt gezegd dat de reden van die inhouding geheel of gedeeltelijk gelegen zou zijn in een strijd tusschen het legerbestuur en de spoorwegmaatschappijen. Teneinde laatstgenoemden te nopen tot toegeven ten opzichte van een regeling, die bezuiniging op de door het departement van Oorlog te betalen reiskosten van militaire verlofgangers ten doel zou hebben, zou de inhouding der verloven als een krachtproef moeten dienen. Deze mededeeling is een verzinsel en is geheel onwaar, de inhouding der ver loven houdt alleen verband met den politieken toestand. o— Te Zaandam zou op een veiling van een inboedel een karpet verkocht worden. Om geen kat in den zak te koopen, werd op verzoek van het publiek het kleed een eindje uitgerold met het gevolg, dat een pakje op den grond viel, dat by opening bleek te bevatten: een stuk Ned. Staats schuld van f1000, een spaarbankboekje met een ingeschreven bedrag van f 788 en een bankbiljet van f 60. o Op den hoek van de Jacob van Campen- straat en Frans Halsstraat te Amsterdam woont de slager P. van Schaik Jr. De vleeschhouwerij is gevestigd in het beneden huis en op de eerste verdieping woont de ongeveer 50-jarigeslager met zijn vrouw. Omstreeks drie uur in den nacht van Vrij dag op Zaterdag werd de bewoner plotse ling wakker door gestommel dat hij in het benedenhuis hoorde. Opstaan was het werk van een oogenblik. Nauwelijks echter was de heer Van Schaik beneden of een man vloog op hem toe, gooide hem een groote hoéveelheid peper in de oogen en vluchtte daarna de straat op. Voor dat de aldus aangevallene tot bezinning kon komen was de inbreker verdwenen. 't Bleek, dat hij een goeden slag had geslagen, 't Moet overigens een zeer bru taal soort inbreker zijn geweest. Hij is eerst over het hek geklommen, dat in de Frans Halsstraat een achter de slagerij gelegen tuintje van den openbaren weg scheidt. Daarna heeft de man een deur n het achterhuis opengebroken, de slagerij en het daarachter gelegen kantoortje door zocht en vervolgens een bezoek gebracht aan de slaapkamer van het echtpaar op de eerste verdieping. Daar heeft hij de brutaliteit gehad de portefeuille uit het vest van den bewoner te halen. Op het oogenblik, dat hij met zijn buit er zat in de portefeuille voor een be drag van bijna f 4000 aan bankpapier naar beneden ging, is de bewoner waar schijnlijk wakker geworden. Niettegenstaande onmiddellijk alarm werd gemaakt, kon geen spoor van den inbreker ontdekt worden. De heer Van Schaik heeft zich voor zijn oogen onder geneeskundige behandeling moe ten stellen. o Ongesteldheid van de Koningin-moeder. De Koningin-moeder is lijdende aan een aandoening aan de oogen, iritis. De ongesteldheid, die pijnlijk is, heeft een normaal verloop. De toestand van H. M. is zeer bevredigend. Van de Vlaamsche grens. 't Is er stil, kalm, rustig. De zenuw achtigheid, welke zich van de boeren had meester gemaakt, voor een paar weken, heeft plaats gemaakt voor het volste ver trouwen. Daartoe hadden medegewerkt de militaire maatregelen, zoo krachtdadig ge troffen door de regeering. Langs de Bel gische grensstreek is weinig of geen be weging te bespeuren. De Duitscher wandelt er gewoon melancolisch langs den prikkel draad. Boven Knocke hangt een groote worst, de observatie-ballon, bij het Zwin staan Duitsche Zoeklichten op-loer. Het smokkelen neemt af bij den dag en is bijna onmogelijk geworden. Alleen tabak en sigaren mogen met toestemming van de Nederlandsche overheid de grenzen over. De Zeeuwsch-Vlamingen leven totaal af gescheiden van de West- en Oost-Vlamingen. Tusschen de Belgische en de Nederlandsche grenzen heeft de »Duiveldraad« mijnen gelegd. Dje draad maakt niet meer zooveel slachtoffers als in den beginne. De landman heeft geleerd hem te schuwen. Af en toe vindt men er nog een ongelukkig haasje aan hangen. Het koolzaad staat prachtig in bloei. Als de zon er op schijnt liggen daar reus achtige gouden velden. Dit jaar zal echter de Staatsvlaming zich bijzonder toeleggen op de bietenteelt, speculeerende op de schaarschte in suiker. Dezer dagen zal een schip met aardap pelen Sluis verlaten met Brugge als be stemming. Zoo zullen honderden zakken in België komen, waar de aardappel-misère zoo groot is. De eerste maal is het dat dergelijke uitvoer is toegelaten. Het schip zal worden gesleept tot aan de Belgische grens, waar de Duitschers de aardappelen tegen klinkende munt zullen overnemen. Voor wie Duitschers of Belgen de aardappelen bestemd zijn konden wij niet te weten komen. O Noodlottige scherts. Ten huize van Baronesse Clifford aan de Princessegracht te 's-Gravenhage had Zaterdagavond een nootlottig ongeval plaats. Een 34-jarige eerste-knecht, die reeds geruimen tijd bij de baronesse in dienst was, richtte, bij wijze van scherts, op een 48-jarige werkmeid, eveneens in langdu- rigen dienst aldaar, een buks die geladen was met een losse patroon, terwijl in plaats van een kogel er zich een propje doek in bevond om op vogels te schieten. Het schot ging af en trof de dienstbode in den schouder, met het gevolg, dat eene inwendige verbloeding ontstond, zoodat de in allerijl ontboden geneesheer slechts den dood kon constateeren. De huisknecht, die diep onder den indruk van het gebeurde was, is in het politie bureau aan de Nieuwe Haven door de Justitie verhoord, terwijl het lijk ter ge rechtelijke schouwing naar het daarvoor bestemde gebouw op de Algemeene Begraaf plaats is overgebracht. Het schijnt, dat door het schot de groote bloedvaten in de borstholte zijn gesprongen. o Te Roermond is een Duitsch deserteur aangekomen, die uit Neerpelt (België) was ontvlucht. Hij zei de jongste van elf broers te zijn, van wie er al zeven waren gesneu veld. Hij zelf was viermaal gewond geweest. Met zevenen waren ze gedeserteerd vier werden er gearresteerd, drie ontkwamen. o Bij Sittard zijn zes, bij Bergen twee, bij Herkenbosch één, bij Maastricht twee, bij Valkenburg drie en bij Winterswijk vier Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Motorrij wielongeluk De heer L. van Veggel, schoenwinkelier te Arnhem, die op zijn motorrijwiel was uitgereden naar Kaatsheuvel om inkoopen te doen, is ter hoogte van het dorpje Schaik bij het rijden door een kuil in den weg, terwijl hij één hand aan het stuur had, met zijn fiets omgeslagen. Hij werd een tiental meters weggeslingerd en overleed tengevolge van schedelbreuk binnen eenige oogenblikken. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Bruchem en Kerkwijk door ds. W. Bieshaar te Zetten. o Prijsverhooging van Sigaren. Uit Eindhoven wordt gemeld In de gecombineerde vergadering van de twee patroonsbonden in de sigarenindustrie is Woensdag besloten de prijzen der sigaren, ingaande 1 Mei, als volgt te verhoogen Sigaren beneden 4 cent met f3 per %o; van 4 en 5 cent met f 4 per °/#o overige kwaliteiten met f 5 per °/oo* Bladen, die melden, dat verschillende soor ten met f10 verhoogd waren, zijn niet goed ingelicht. Een aanslag. Vrijdagavond halftwaalf zou de 20-jarige dochter van een bewoner der Tetterode straat te Haarlem naar haar slaapkamer gaan plotseling sprong achter het ledikant haar vroegere verloofde te voorschijn, die het huis was binnengeslopen. Hij richtte een revolver op haar. Hevig ontsteld vluchte het meisje, de revolver klikte, maar er viel geen schot. Toen men even later de kamer binnenging, was de jonge man over een afdakje gevlucht. Zijn revolver met scherpe patronen had hij achtergelaten. De politie te Rotterdam heeft Zaterdag den aanrander, den stuurman F. W. A., aangehouden. Hij is naar Haarlem over gebracht. —o Oplichting van f22.000. Aan een bankinstelling te Amsterdam heeft iemand valschelijk opgemaakte kwi tanties tot een bedrag van f22.000 aan geboden en uitbetaald gekregen. De op lichter moet er mee bekend zijn geweest, dat een Duitsche firma, met welker naam hij de kwitanties had onderteekend, deposito bij de bank had, en dat de bank gemach tigd was door deze firma bovengenoemd bedrag te voldoen op vertoon van kwitantie en van de vrachtbrieven van een bepaalde partij goederen, aan haar geleverd. Bij de valsche kwitanties werden ook vervalschte vrachtbrieven overgelegd. Het is de politie bekend, dat de oplichter uit Rhenen af komstig is, maar zij heeft hem nog niet kunnen aanhouden. Uit het Hbld. blijkt, dat de oplichting zich als volgt heeft toegedragen Een Duitsche firma bestelde bij een be kenden eierenhandelaar in ons land drie waggonladingen eieren, voor een waarde van 22 k 23 duizend gulden. Wanneer de eieren verzonden waren, kon de eieren- handelaar bij de bank, waar de Duitsche firma een deposito had, het bedrag innen op vertoon der vrachtbrieven. Op de een of andere wijze kwam iemand, die ook wel eens in eieren gehandeld had, te Rhenen wonende, er achter. Hij maakte valsche vrachtbrieven, maakte ook het post stempel van het station Veenendaal na, en ging met deze vrachtbrieven en met valsch onderteekende quitanties naar de bankin stelling. Deze betaalde daarop het bedrag uit, waarmee de oplichter verdween. Later vroeg de Duitsche firma, wanneer de ladingen eieren kwamen, en toen bleek, dat deze in het geheel niet het station Veenendaal gepasseerd waren. Toen bleek ook, dat er oplichting in het spel was ge weest, en werd de politie gewaarschuwd. Burgerlijke Stand. Andel, over de maand April. GeborenHendrika, d. v. P. de Cloe en M. A. v. Bergeijk. 's-Gravemoer, over de maand April. GeborenAdriaan, z. v. J. Ie Cessie en J. Blom. OndertrouwdJan Dekkers 26 j. en Dingena Faro 22 j. OverledenM. Bakkeren, wed. M. Blok, 72 j.; R. Rutters 75 j. G. .1. Netten 72 j. Meeuwen, over de maand April. GeborenCornelis, z. v. Jak. de Poorter en Adr. Bouman. OverledenGerrit Branderhorst 66 j. de Werken en Sleeuwijk, 2128 April. GeborenChristina, d. v. J. W. Ippel en W. G. Hartman Jurrianus, z. v. A. Sterkenburg en J. van der SteltMaria Wilhelmina, d. v. F. J. P. Baars en M. E. A. Oosterveer. Werkendam, van 2228 April. OndertrouwdJohannes Baggerman en Janna Aartje Lensen Michiel Sigmond en Geertruida Gerarda van de Pol. GeborenAlida Wilhelmina, d. v. Chr. D. Hovestadt en A. v. d. HeuvelAnna, d. v. Jac. Duiser en K. den Dunnen. Overleden: Frans Antonie Kusters 4 m. Marktberichten. 'S-Bosch, 28 April, Op de heden gehou den veiling werden aangevoerd 116377 ge garandeerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van f 0.98 tot fl.01 per K.G. 2- Mei. Prijs der boter fl.60 tot f 1.61 per K.G. Oosterhout, 2 Mei. Boter fl.68 fl.70 per K.g. Eieren 24 k 25 cent de 4 stuks. LAATSTE BERICHTEN. HEUSDEN. Naar wij vernemen deed zich in een der gemeenten van het Land van Heusden op 1 Mei het volgende geval voor. Het uurwerk op den kerktoren behoort aldaar* aan de Kerk en nu wilde een der Kerkvoogden geen verlof geven om den wijzer één uur voor te zetten. Het bleef dus Maandag op den ouden tijd en hij ver trok van huis ook op den ouden tijd, om met de stoomboot te vertrekken. Toen hij echter aan de aanlegplaats kwam, was de boot reeds een uur geleden vertrokken. Dat gaf den doorslag en nu was het ook direct een uur later. Een militair, die eenigen tijd bij de klas van discipline had doorgebracht, werd alhier in garnizoen gesteld. Direct begon hij allerlei moeilijkheden in den weg te leggen en het grootste ge duld van superieuren scheen hij te willen uitputten. Dinsdagmiddag kreeg hij een toeval. Naar men vermoedt een voorgewend. Hij werd per brancard naar de wacht ver voerd. De tijd zal leeren of hij naar het hospitaal of naar het cachot moet verhuizen. ADYERTENTIEN. Hedenmorgen overleed, zacht en kalm, in de hope des eeuwigen levens, onze innig geliefde Vader, Behuwd-, Groot- e.n Overgrootvader, BASTIAAN VAN DER BEEK, in den ouderdom van bijna 81 jaren. "X - Uit aller naam G. N. VAN DEK BEEK Bz. DUSSEN, 29 April 1916. Heden behaagde het den Heere van ons weg te nemen, na een langdurig lijden, onze geliefde Broeder, Be- hu wdbroeder en Oom, de Heer GERRIT BRANDERHORST, in den ouderdom van 66 jaren en 9 maanden. Uit aller naam C. BranderhorstE. B. Boonis. P. BranderhorstM. Uijthoven en Kinderen. GEVRAAGD v. g. g. v. bij Mej. DISCO, Gasthuisstr. GORINCHEM. goed met één en twee paarden kun nende rijden, vrij van sterkendrank en zoo mogelijk dadelijk in dienst kunnende treden. Brieven aan de wed. A. WINK Stal houderij Werkendam. te ALMKERK, is voornemens om op Woensdag 24 Mei 1916, 's middags 12 uur, ten huize van T. VAN DER STELT te Dussen, in het openbaar, voor het sei zoen 1916, 250 Hectaren Hooiland, behoorende tot de Polders Oud- en Nieuw Jannezand en Oud- en Nieuw Middelland, onder Dussen, Made en Drimmelen, om een en tweemaal te hooien, in perceelen als van ouds. Inlichtingen geeft de opzichter T. VAN DER STELT voornoemd. Aanbevelend, Mr. Smid en Bondsrijwielhersteller, met Amandel, Citroen en Vanille k 10 cent per ons. 10 cent per pakje. MINZAAM AANBEVELEND. Geregelde Stoom bootdie listen van Heusden en omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen den daarop volgenden dag, voorm. Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alfen, Oudshoorn. Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, W^ddings- veen, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Ter Aar, Nieuwve&n, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouder kerk a. d. Amstel, Zaandam en Wormer veer. Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B. Verschure 's-Bosch. f Goederen voor Delft, Ylaardingen. Schiedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaats, Trekweg tegenover Boerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte enScheurs, Zieke 27 en 28. Informatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minaplein te Heusden. •j* Deze diensten zijn vrij van veergeld. Babyloniénbroek, 29 April 1916. k 10 cent per pakje.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 3