werkelijkheid nog meedoen aan de even misdadige als domme verheer lijking van den oorlog? Wie durft nog te spreken van „eer", waar slechts plaats is voor schaamte, voor afgrij zen, voor rouw over zooveel vernield onschuldig leven en zooveel vermoord huiselijk geluk I En wie meet de ver antwoordelijkheid van hen, die slechts luttel in getal misschien deze millioenen-slachting hebben voor bereid, mogelijk gemaakt,, van verre of van nabij bevorderd en terwille van een waan van een politiek, di plomatiek, krijgskundig succes, oi welke andere minderwaardige be weegredenen ook, deze onherstelbare ramp over de wereld hebben gebracht, terwijl zij nu, na twintig maanden, nog altijd niet het middel kunnen vinden, om hare gruwzaamheid te beëindigen(„Centrum".) BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Duitsche nota, het antwoord op de Amerikaansche nota, welke President Wil son op 20 April j.l. de Duitsche regeering deed toekomen, is verschenen. Wij her inneren ons de laatste zinsnede uit dit stuk, waarin de stellige verzekering voor kwam, dat, indien de Duitsche regeering haar tak- tiek in het voeren van den duikbootoorlog, voornamelijk tegen de koopvaardijschepen, niet wijzigde, de Vereenigde Staten de di plomatieke betrekkingen met het Duitsche rijk zouden verbreken. Hierop nu is de Duitsche nota een kras, klaar en klemmend antwoord. In de eerste plaats blijkt er uit dat de Duitsche regeering geen oorlog wenscht met de «Nieuwe Werelden be reid is de eischen der Unie in te willigen. Zij verklaart daarin tot de «uiterste tege moetkoming*: besloten te zijn en trekt haar beruchte blokkade-verklaring van 4 Febr. 1915 in waarbij de kustwateren om Engeland en Frankrijk tot oorlogsgebied verklaard werden, en dus alle vijandelijke schepen gevaar liepen, ook zonder waar schuwing, getorpedeerd te worden. Voor taan zullen dus ook binnen het zee-oorlog- gebied koopvaardijschepen niet zonder waar schuwing en redding van menschenlevens in den grond mogen worden geboord, tenzij zij mochten vluchten of weerstand bieden Hiermee is dus feitelyk zoo goed als de geheele duikbootoorlog tegen de handels scheepvaart prijsgegeven. Doch er komt een groote «maar* by. De Duitsche nota gaat namelijk als volgt, verder«In den stryd, dien Duitschland gedwongen is, om zyn voortbestaan te voeren, kan echter door de neutralen niet van dit land gevergd worden, dat het zich, om de belangen van de neutralen te ontzien, een beperking van het bezigen van een doeltreffend wapen zal opleggen, indien het den tegenstanders vergund blijft van hun kant naar willekeur middelen te bezigen die met het volken recht in strijd zijn.« Met andere woorden, Duitschland zal het optreden tegen de handelsvaart niet af schaffen, tenzij nu ook Engeland zich hou den gaat aan de algemeen erkende volken rechtelijke bepalingen 1 De huidige blokkade der zee, waardoor Engeland zijn vijand tracht uit te hongeren is in strijd met de vrije vaart ter zee zooals die in het volken recht ook in oorlogstijd was erkend. Welnu, zoo zegt Duitschland, laat Amerika er nu voor zorgen, dat die onrechtmatige blok kade wordt opgeheven en ik zal aan de duikbootcommandanten andere instructies geven. Gij, Amerika, meet toch met twee maten. Samen hebben wij door de jaren heen voor dezelfde nobele beginselen in het volkenrecht gestreden. Wij wenschen met u dezen strijd voort te zetten. Wij hebben met groot leedwezen gezien, «dat de hu mane gevoelens der Amerikaansche regee ring, die met zoo groote warmte uitgaan naar de betreurenswaardige slachtoffers van den duikbootoorlog, zich niet met even- groote warmte uitstrekken tot de vele mil- lioenen vrouwen en kinderen, die naar het uitgesproken voornemen van de Engelsche regeering m den honger moeten worden gejaagd, teneinde door hun hongerlijden de overwinnende legers van de centrale mo gendheden tot eene smadelijke capitulatie te dwingent en wij bieden u thans door ons besluit ten aanzien van den duik bootoorlog de gelegenheid, te toonen, dat uw beroep op het hooge gebod der men- schelijkheid geen ydel woord geweest is. «Het Duitsche volk Weet, dat de Ameri kaansche regeering het in haar macht heeft, om den oorlog in den zin van menschelijk- heid en volkenrecht te beperken tot de strijdkrachten* der oorlogvoerende naties.* Gebruik dus uw macht. Behandel Engeland nu met dezelfde kies heid, als waarmee gij tegen ons optreedt en deze onzalige kwestie zal de wqjjrid uit zijn. Zal Amerika dezen eisch inwilligen? En zoo ja, zal het bij Engeland gehoor vinden Wij vreezen van niet. Indien Amerika zich al laat vinden om als bemiddelaar op te treden en ook van Engeland eischt dat het zijn strijd tegen de noncombattanten opgeeft zal het vermoedelijk weinig succes hebben. Het is althans de vraag of Engeland, nu het zal merken, dat zijn blokkade ten gevolge heeft, dat het Duitsche volk wer kelijk nijpend gebrek gaat lijden, dit middel zal willen prijs geven. Bizondere aandacht verdient in de Duit sche nota nog deze uitspraakMisschien zal Engeland het wapen der blokkade niet eer uit de hand willen leggen, dan wan neer de oorlog uit is. Welnu, wat dat aangaat, wij zijn bereid tot vrede. «In het bewustzijn van haar kracht heeft de Duitsche regeering zich veroorloofd, twee maal in de laatste maanden hare bereid willigheid tot een vrede, waarbij Duitsch- land's levensbelangen worden gewaarborgd, openlijk voor de heele wereld kond te doen. Zij heeft daarmede te kennen willen geven, dat het aan haar niet ligt, dat den vol keren van Europa de vrede nog langer wordt onthouden.Deze passage geeft, dunkt ons, een wenk, die in Washington niet kan worden misverstaan. En als de Unie nu bij Engeland geen gehoor vindt de blokkade oorlog wordt voort gezet? Dan zal de duikbootoorlog met verhoogde kracht worden hervat en Engeland zal er de schuld van dragen; Zoo de Duitsche nota. Wat zal America's antwoord zijn? Wij mogen het nog wel deze week verwachtenWie weet gelukkig hebben wij- de hoop nog niet verloren dat er toch eindelijk eens een begin van vrede zal komen. Wie weet wat deze kreet naar vrede zal uitwerken Over het algemeen is de Americaansche pers slecht te spreken over de nota, volgens Reuter die sterk op de hand der Entente is. Naar men meent, zoo seint hij, zal Wilson de concessie van Duitschland voor zoover betreft het uitvaardigen van nieuwe orders aan de duikbootkapiteins, volgens welke dezen de regels van den kruiser oorlog in acht moeten nemen, aanvaarden voor wat zij waard is. Maar hij zal weige ren met Duitschland over geschillen tusschen de Vereenigde Staten en Engeland van gedachten te wisselen. Wanneer er opnieuw gewelddaden gebeuren, waar het leven van Amerikanen bij betrokken is, dan zal, naar algemeen aangenomen wordt, het af breken van de betrekkingen terstond volgen. De Duitsche nota is als onderwerp van gesprek op den achtergrond geraakt toen bekend werd, dat de Paus een nota aan Wilson gezonden had. De inhoud dezer boodschap wordt geheim gehouden, maar men gelooft dat zij handelt over het ver langen van Duitschland om vrede te sluiten. Het wordt voor zeer onwaarschijnlijk ge houden, dat Wilson acht zal slaan op het beroep van den Paus of op de duistere toespelingen in de Duitsche nota en dus, doende afsof hij met Engeland over de vrijheid ter zee onderhandelde, de mogend heden der entente zou polsen over hun geneigdheid om met de centrale mogend heden te onderhandelen. Een ander bericht uit Washington over Londen tot ons komend, zegt: Twee dagen lang zijn nu de bewoor dingen van de Duitsche nota onderzocht, maar de teleurstelling en de verontwaardi ging die men hier erover voelt, is er niet door verminderd. Er is nauwelyks grond voor de juistheid van de bewering. Zaterdag in vele perstelegrammen uit Washington, volgens welke de president over de nota voldaan en dat een breuk vermeden was. Het is waar, dat een onmiddelijke breuk vermeden kan worden, maar meer kan niemand zeggen. Al wat duidelijk is, is dat de president zal weigeren om de bestendi ging van de betrekkingen met Duitschland te koopen ten koste van een twist met Engeland over de blokkade. Hoe hij ook over de blokkade moge denken, eens voor al kan gezegd worden dat hij zal voortgaan de twee kwesties te scheiden en dat zijn politiek de goedkeuring van het volk zal wegdragen. Dat klinkt niet erg bemoedigend. Doch wij willen afwachten en hopen, hopen 1 Nog een naastige blik op het oorlogs terrein. Bij Verdun verhoogde actie der artillerie van Duitschen kant. De Fransche berichten dat er hevige aanvallen zijn ge daan tegen heuvel 304 en den Mort Homme. Die heuvel 304 is een. van de gewichtigste steunpunten van de linie, die de Fransche aan den Westhoek van de Maas op het oogenblik bezet houden. De Duitschers zijn er niet in geslaagd deze stelling te ver overen. Zij hebben slechts een verbindings loopgraaf ten Oosten van dien heuvel kunnen nemen. Hoe de strijd zich hier verder zal ontwikkelen zal spoedig blijken. Ten Oosten van de Maas hebben de Duitschers, bij het Houdromortbosch 500 meter van de Fransche loopgraven der eerste linie genomen. Zij hebben hier dus hun positie eenigszins weten te verbeteren. Van de overige gevechtsterreinen geen nieuws van beteekenis. Op zee niets van de vloten te bespeuren. In de lucht Zeppelins op bezoek naar Engeland. De L 7 is vergaan. Evenzoo de L 20. 't Moet een ijzingwekkend schouw spel zijn zoo'n luchtmonster uit de hoogte te zien neer tuimelen in zee. IJmuider stoomtreilers waren er Donderdagmorgen getuigen van, hoe een Zeppelin door een Engelsche flotielje beschoten werd en ge troffen omlaag kwam. Voor de Zeppelin naar beneden stortte had men een geweldige ontploffing ge hoord en had men een dichte, zwarte rook kolom het luchtruim zien instijgen. De bemanning van den trawler was nog zeer onder den indruk van het gebeurde, bovenal van het uit de lucht in wilde schommelingen neertuimelen van het reuzengevaarte dat met een donderende slag in zee plofte. De geheele bemanning schijnt te zijn om gekomen. Wij besluiten met een kort bericht dat diepten van ellende doet zien. In Pruisen moeten zich alle landstorm- plichtige jongelieden, die in April 17 jaar zijn geworden, onmiddelijk bij de militaire overheid aanmelden. BUITENLAND. Vredesonderhandelingen aanstaande De Engelsche bladen vernemen uit Was hington, dat daar een lange mededeeling van den gezant te Berlijn nopens den toestand te Berlijn is ontvangen. Men ver neemt, dat de gezant aan het ministerie van buitenlandsche zaken heeft gemeld, dat er in Duitschland veel over vrede ge sproken wordt. De keizer moet den wensch koesteren, dat de Vereenigde Staten het initiatief zullen nemen, om onderhandelin gen met de geallieerden te bewerken. De bewerker van den wereldoorlog. Princip, de moordenaar van den Oosten- tenrijkschen troonopvolger en diens gemalin, ligt op sterven. Er deden zich reeds voor geruimen tijd teekenen van long-tuberculose en godsdienstwaanzin bij hem voor. Een reusachtig kerkhof. In alle stilte, zegt de Köln. Ztg., is op de slagvelden van West-Galicië, die juist één jaar geleden het tooneel waren van een verschrikkelijker strijd, reeds sedert maanden aan een geweldig mausoleum voor de gevallen soldaten gearbeid. Het is niet een mausoleum met steenen muren, maar bestaat uit aan elkaar grenzende parken, waar de dooden begraven liggen, een land schap van kerkhoven, die van Gorlice reiken tot aan heuvel 419 bij Tarnow. Van kerkhof komt men op kerkhof, van het eene ge vechtsterrein op het andere en de graven van Oostenrijksche, Hongaarsche en Rus sische soldaten, vormen eindelooze rijen. Op dit terrein bevinden zich ruim 600 geweldige kerkhoven en meer dan 400 reusachtige massagraven. Hier rusten, te midden van een bloemenpracht die droevig aandoet, vriend en vijand te samen 40000 soldaten zijn begraven op de plaats waar het Russische leger tot staan werd gebracht. De heuvel van Jabloniec wijst de plek aan waar tallooze met roem overladen Radetzky- huzaren sneuvelden. Terechtstellingen. De vier terechtgestelde Sinn-Feiners zijn Joseph Plunkett, Edward Daly, Michael O'Hanlow en Willam Pearse. Van 15 an deren, die ter dood veroordeeld waren, is het vonnis veranderd in 10 jaar tuchthuis. Twee mannen zijn veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf, één werd ter dood veroor deeld, maar diens straf veranderd in 8 jaar tuchthuis. De verdere gedingen duren voort. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Zaterdag, 6 Mei, hadden de troepen uit Heusden en Herpt weer een ontspanningsdag. 's Morgens vonden wed strijden plaats in het revolverschieten voor al het personeel, en in het snel en juist in de richting brengen van een vuurmond voor degenen die speciaal als richters zijn opgeleid. Uit een militair oogpunt twee belangrijke wedstrijden, aangezien zoowel revolverschieten als richten voor de artille risten van het grootste gewicht zijn. 's Middags eerst eenige nummers athle- tiek, n.l. discuswerpen (een klassieke sport die tegenwoordig zeer veel wordt beoefend), kogelstooten en hoogspringen met aanloop. Hoewel het weer, dat den geheelen morgen al gedreigd had, de militairen nu in den steek liet, zoodat eenige malen moest wor den gestaakt, verliepen de wedstrijden toch naar wensch, dank zij het goede terrein en het muziekcorps van het 1ste Reg. Veldart., dat de stemming er wist in te houden. De prestatie's.leden er wel wat onder, maar ze waren toch nog zeer goed. De deelname was veel beter dan de vorige maal, een bewjjs dat dergelijke wedstrijden een goede propaganda zijn voor de sport. Hierna weer een militair nummer, dat erg in den smaak viel, zoowel bij de deel nemers als bij de toeschouwers. Het- was een wedstrijd tusschen vier volledige stuk ken. Terwijl zij in bivakvorm waren op gesteld (dus met afgespannen en afgeza delde paarden) werden de stukken gealar meerd en moesten ze zoo snel mogelijk op 100 M. afstand stelling nemen. Het was aardig om te zien hoe stukrijders en kanonniers zich haastten om de paarden van hun stuk zoo gauw mogelijk op te tuigen en aan te spannen, dan vlug hun plaatsen op de paarden of de voertuigen innamen en in galop ervan doorgingen om het stuk op de aangegeven plaats in stel ling te brengen. Tot slot werd door eenige miliciens nog een demonstratie gegeven in hoogspringen zonder aanloop. De vorm van den sprong maakte op den leek een eigenaardigen in druk, maar de hoogte die werd bereikt bewees de doelmatigheid ervan. Hierna trokken deelnemers en toeschou wers in optocht achter de muziek door de stad, waar ondanks de Zaterdagmiddag- drukte veel menschen het werk in den steek lieten, om het ongewone schouwspel gade te slaan. In den nacht van Zondag op Maan dag is door baldadige handen aan het tram station een ruit ingeworpen en eene inge drukt. De politie heeft de zaak in onderzoek. Naar wij vernemen, hebben zich voor Hoofd der M.U.L.O.School reeds vyf sollicitanten aangemeld. Aan de bijzondere R.-K. jongens school alhier is tot onderwijzer benoemd de heer Langerhorst, thans als zoodanig werkzaam aan de openb. school te Elshout. WERKENDAM. Vrijdag 1.1. ver gaderde de Raad dezer gemeente. Velschil lende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomeno.a.'t verslag der gezondheidscommissie over 1915, dat van de commissie tot wering van School verzuim; 't proces-verbaai van kasopneming dat tot goedkeuring door de Ged. Staten van 't Raadsbesluit tot verhooging der sala rissen v£?h den Burgemeester, den secretaris en den ontvanger; benevens dat van den Groepscommandant inzake wijziging van het reglement voor het slachten van vee. Een adres van den Heer Johs. van Breugel werd gesteld in handen van B. en W. ten einde een onderzoek naar aanleiding daarvan in te stellen. Op voorstel van den Heer M. J. Meijer werd besloten om voor 1/6 bij te dragen in de kosten noodig voor het verharden van den weg aan het eind der Ka. Vervolgens werd aangeboden het gemeenteverslag over 1915, waarna besloten werd aan den Heer B. W. Rid derhof een jaar verlenging te verleenen van de huur van zijn woonhuis, terwyl B. en W. werden gemachtigd een voor- loopige opneming voor verbouwing van het Raadhuis te laten doen. Ten slotte werd besloten aan de onderwijzers voor 1916 een duurtetoeslag te verleenen van f 50. Niets meer in het openbaar te behandelen zijnde werd overgegaan tot een vergadering met gesloten deuren tot vaststelling van den H. Omslag over 1916. Vrijdag 11. werd van Roozendaal naar hier vervoerd het stoffelijk overschot van den in dienst overleden M. de Gelder, van hier. Maandag 1.1 werd het aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een harde slag voor de ouders en familie. ANDEL. Op het hulptelegraafkantoor werden gedurende de maand April 145 telegrammen en 150 gesprekken behandeld. Tot melkcontroleur is door de onder linge melk veehouders vereeniging benoemd de heer C. Redert alhier. Tot Wethouder alhier is benoemd de heer H. van Wijgerden. In deze gemeente is een geval van roodvonk (in lichten graad) geconstateerd. BENEDEN-LANGSTRAAT. Nu de voorraad hooi uitgeput raakt, staat de handel ook zoo goed als stil. Men besteedt nog f 28 k f 35 per 500 Kg. naar kwaliteit. Begunstigd door zeer goed weder, groeit het gras verbazend. De hooilanden liggen er prachtig voor en beloven eene groote opbrengst. De pachten zullen ook onge twijfeld hoog zijn. BAARDWIJK, Maandag is van den heer V. een fiets, die hij even voor zyn woning had neergezet, gestolen. Aanstonds is bij de politie aangifte gedaan. CAFELLE. De heer A. J. de Roon alhier is benoemd tot hulptaxateur bij de vorderingscommissie van legerpaardea in het district Meeuwen. Ten huize van M. S. in de Nieuw- straat alhier heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Zaterdag j.l. slaagde onze dorpsgenoot de heer J. van Tilborgh te Breda voor het onderwijzers examen. ELSHOUT. In de Donderdag 11. ge houden vergadering van den gemeenteraad is benoemd tot Secretaris de heer F. van Liempd, Burgemeester. Sollicitanten waren de Burgemeester voornoemd, de heer J. Gijzeis, lid van den gemeenteraad, en de heer A. van Hest, Secretaris te Boven- karspel. In dezelfde vergadering werd de Burgemeester ook benoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Tevens werd besloten dit jaar geen kermis te houden. Door Ged. Staten zijn de jaarwedden vastgesteld als volgtBurgemeester f 550, Secretaris f 650 en Ontvanger f 235. HERFT. Zondagmiddag had op de weg naar Heusden een wielrijder uit Vlij men, die met een flinke vaart reed, het ongeluk dat de voorvork zijner fiets brak. Hij maakte een buiteling en kreeg zulke verwondingen aan het hoofd, dat de hulp van Dr. Herman moest worden ingeroepen. Wegens verandering van woonplaats heeft de heer A. Buijs Mzn. eervol ont slag gevraagd als opperbrandmeester en als lid van het burgerlijk armbestuur. Dat hier nogal trouwlustige paartjes wonen, blijkt wel, dat thans niet minder dan 8 huwelijksafkondigingen aangeplakt zijn. KAATSHEUVEL. Dezer dagen heb ben zich in onze gemeente weer bosch- en heidebranden voorgedaan. Verschillende per- ceelen zijn ten prooi der vlammen geworden. Men vermoedt, dat er kwaadwilligheid in 'tspel is. Hoewel tot nog toe overvloed van werk is in de schoenindustrie, wordt eer lang daarin een kentering verwacht ge zien de schaarste aan chroomleder. Vorige week is de heer A. Oversteeg, wonende op de Zandschel alhier, bij het te Breda gehouden onderwijzersexamen ge slaagd. Vrijdag j.l. is te Loon op Zand de arbeiderswoning, toebehoorende aan V. en bewoond door A. v. J. totaal afgebrand. Assurantie dekt de schade. Aan het postkantoor alhier met de daaronder ressorteerende hulppostkantoor, werd gedurende de maand April j.l. inge legd f7860,45 en terugbetaald f 5531,86. Er werden 11 nieuwe boekjes uitgegeven. Van Zaterdagnacht op Zondag j.l. werden bij A. H. te Loonschendijk ver schillende boompjes afgesneden of beschadigd. Van dader tot nog toe geen spoor. De schoenfabriek van C. V. wordt aanmerkelijk uitgebreid door plaatsing van een zuiggasmotor van circa 20 P.K. met de noodige machines. RAAMSDONK. Met ingang van heden is tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te R'veer benoemd de heer P. Broeders aldaar. Op de in het café van den heer P. Haere gehouden vergadering, werd het rijden van den melkwagen voor de zuivel fabriek, route R'veer, aangenomen door J„ Broeders 45 cent de 100 L. De heer A. C. Timmermans ver kocht een zijner stamboekkoeien voor f 625.—. TEEN. Mejuffrouw W. M. S. Weeda, vroeger onderwijzeres aan de Openb. School alhier, behaalde dezer dagen de acte slöjd (diploma A.) WAALWIJK. 9 Mei. Gisteren heb ben eenige dames van een rondreizend circus in den goud- en zilverwinkel van de fir ma T. een aantal gouden ringen ontvreemd. Later werden door de marechaussées twee der dames te Kaatshenvel gearresteerd. ZALTBOMMEL. 5 Mei. Heden had de openning der stembussen plaats van de Donderdag gehouden stemming voor een hoofdgeërfde in het polderdistrict Bomme- lerwaard boven den Meidijk. Uitgebracht waren 1184 stemmen, waarbij 3 van on waarde. Hiervan verkregen de heeren A. J. H. Maas te Aalst 789, J. Opstelten te Aalst 411 en W. den Treffer te Kerkwijk 1 stem. Gekozen is dus de heer A. J. H. Maas. BINNENLAND Inlijving Militie 1916 en Landstorm. Officieel. De dienstplichtingen der militie, lichting 1916, wier opkomst, aanvankelijk bepaald in het tijdvak van 1620 April of in het tijdvak van 15 Mei j.l., werd uitgesteld, zullen worden ingelijfd in het tydvak van 16—20 Mei.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2