BUITENLAND. Desertie van schepelingen. Weltevreden, (»Tel t). De bemanningen van Hr. Ms. »Zeven Provinciënt, »Konin- gin Regentesc en »M. H. Trompt hebben zich schuldig gemaakt aan desertie op groote schaal wegens grieven of vermeende grieven. De ontevredenheid deed zich het sterkst voor op de »Zeven Provinciënt. De eerste-officier van dezen bodem heeft het gedeelte van de bemanning, dat niet ge deserteerd was, tot kalmte aangemaand. De commandanten der schepen weigeren met de deserteurs te onderhandelen en eischen onvoorwaardelijken terugkeer. 300 deserteurs weigeren naar de schepen terug te keeren. Zij worden thans door patrouil- leerende soldaten gezocht. Van de gede- serteerden zijn reeds 60 gestraft. Alle verloven zijn ingetrokken. o Van het Servische leger zijn reeds 65000 man naar Saloniki overgebracht. Op Korfoe zijn nog 20000 man. o De Duitsche nota over de Sussex. Washington, 10 Mei. (Reuter.) De Duit sche nota over de Sussex verklaart dat de bevelhebber van de duikboot wel is waar te goeder trouw handelde, toen hij de Sussex torpedeerde, in de meening dat hij met een oorlogschip te doen had, maar dat hij, door te overhaast zijn oordeel te vor men, niet strikt in overeenstemming met de instructies van de regeering heeft ge handeld. De regeering geeft derhalve open hartig toe, dat in dit geval de verzeke ringen, aan de Vereenigde Staten gegeven, niet zijn gehouden. Zij drukt haar oprecht leedwezen uit in het betreurenswaardige ongeval, deelt mede dat de bevelhebber van de duikboot naar behooren is gestraft en biedt schadevergoeding aan de gewonde Amerikanen aan. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 11 Mei. (Reuter.) Macnamara, de onderminister van marine, heeft in het Lagerhuis, in antwoord op een vraag mee gedeeld, dat het aantal onbewapende En- gelsche koopvaardijschepen, die zonder waarschuwing zijn getorpedeerd tusschen 7 Mei 1915 den datum van het tor- pedeeren van de Lusitania en 10 Mei 1916, zeven-en-dertig bedraagt. In het zelfde tijdperk zijn, volgens de beschikbare gegevens, twee-en-twintig onzydige schepen zonder waarschuwing getorpedeerd. Morgen zal hij in een officieel verslag de namen bekend maken. Londen, 11 Mei (Reuter). Dr. Dillon, natianolist, heeft in het lagerhuis de regee ring verzocht de terechtstellingen in Ierland te staken en openbare rechtzittingen te houden, ten einde de verontrustende ge ruchten over het optreden der militaire overheid, waaraan hij zelf geen geloof hecht te, den kop in te drukken. Minister Asquith wees op het verschrik kelijke, opzettelijke, onverdedigbare en on- uitgetarte leed«, door de opstandelingen toegebracht aan militairen en burgers, van wie er 1315 werden getrofïen, waarvan 304 zijn gedood. Hij gaf te kennen, dat nog twee leiders, die de revolutionaire proclamatie hebben onderteekend, zullen worden doodgeschoten, doch deelde mede dat geen verdere terecht stellingen zullen plaats vinden en dat de regeering de volgelingen met de uiterste genade zal behandelen. Hij wees met na druk op het abnormale van den tegen- woordigen toestand en kondigde onder luide toejuichingen zijn voornemen aan om on verwijld naar Ierland te gaan, ten einde met de burgerlijke en militaire overheden overleg te plegen tot het treffen van een schikking voor de toekomst, die de alge- meene instemming zal wegdragen van alle partijen in Ierland. De Daily Chronicle verneemt uit Saloniki dat de overlevenden van den neergeschoten Zeppelin verklaarden door de sterke zoek lichten der vloot zoo verblind te zijn ge weest, dat zij niet in staat waren het luchtschip goed te besturen. Bij de be schieting barstte eerst één ballon, daarna stond een der vier motoren stil. Het schijnt echter een granaat van een 12 ponden, die zich als afweerkanon op het dek van een oorlogsschip bevond, te zijn geweest, die den Zeppelin naar beneden schoot. De correspondent bemerkte op het alu- minium-geraamte telkens den datum 13 Augustus 1915, waarop blijkbaar het ge raamte voltooid werd. Rondom de schuit jes bevinden zich de haken, waaraan de bommen nog hangen. Een er van woog 75 K.G. Verwoestingen in Duitschland. De Bondsraad heeft bij den Ryksdag een wetsontwerp ingediend over de schade, door den oorlog aangericht in het Rijks gebied. Daaruit blijkt dat in Oost-Pruisen alleen vernield zijn door de twee Russische invasies 24 steden, 600 dorpen, ongeveer 300 landgoederen en 34000 gebouwen. 100.000 woningen zijn volkomen en even veel ongeveer gedeeltelijk geplunderd, 22 kerken, 25 pastorieën en 133 schoolge bouwen werden vernield. Het verlies van paarden alleen bedraagt 90.000 stuks. In het Rijksland zijn op dit oogenblik door de Franschen bezet plaatsen met totaal 65.000 inwoners, dat is 3.4van de ge- heele bevolking. Ontruimd zijn plaatsen met een totaal van 48.500 inwoners, of 2.6%- o In den Kaukasus. In de richting Erzindjan deden de Turken zonder succes hardnekkige aanvallen op de Russische stellingen. Na verpletterende verliezen te hebben geleden, staakten zij hunne aanvallen. In de richting Diarbekr verdreven Rus sische troepen de Turken uit de bergketen, die zich ten zuiden van Moesj uitstrekt. In de richting Bagdad sloegen de Russen den vijand, na hem uit zijn versterkte stel lingen te hebben verdreven, ver terug naar het westen. Bij de vervolging maakten zij nog een veldkanon buit. Pierre Dreyfus. Pierre Dreyfus, de zoon van den ban neling van het Duivelseiland, is officier bij de Fransche artillerie en kort geleden we gens zijn dapperheid, bij Verdun betoond, bij dagorder van het leger eervol vermeld. Hervé, die in zijn (socialistisch) blad »Vic- toire« de dagorder in zijn geheel mede deelt, voegt daaraan toeWelk een vol doening zal dit, na zooveel bitters, den vader, Alfred Dreyfus, verschaffen! o De dood van het hoofd der Zwarte Hand«. Uit New-York komt het bericht, dat Carmine Tedeschi, de koning van de be ruchte »Zwarte Hand«-bende, op wiens hoofd een prijs van 1000 dollar gesteld was, door den koopman Missimino is dood geschoten. Tedeschi trachtte Missimino een som van 300 dollar te ontfutselen, maar dezen keer bleef 't bij de blijkbaar niet zooals gewoonlijk met de noodige handig heid op touw gezette poging en ontving deze Zwarte schrik van New-York« zijn loon. De houding van Griekenland. Door den correspondent van het Wolff- bureau wordt bevestigd, dat de Franschen, na hun tocht van Fiorina, een wachtpost op het spoorwegstation achterlieten, en al dus de bezetting van den spoorweg Saloniki- Florina voltooiden. Sedert eenigen tijd was het reeds het blijkbare streven van de Engelschen en Franschen om het front in Macedonië naar het Westen uit te breiden.Zoo werd de Strynon door Fransche divisies overschreden en te Lygkevani een stafkwartier opgericht. De nieuwe strijdkrachten, die naar Fiorina voortgeschoven werden, doen de volledige bezetting van deze stad aanstaande achten. o De oudste zoon van prins Ernst van Saksen-Meiningen, George von Saalfild, is tijdens een luchtgevecht met een Engelschen vlieger bij Labassé gesneuveld. Zijn broe der heeft reeds vroeger in het Oosten den dood gevonden. o Aan het Italiaansche front is de prins van Wales geweest. Een Stefani-telegram meldt, dat op den derden dag in het oor logsgebied de prins het front in Carso be zocht, hoewel zijn reis telkens door slecht weer werd onderbroken. Over het alge meen werd het bezoek onder gunstige om standigheden volbracht. De Koning en de prins vertrokken te 10 uur in den morgen in een koninklijke auto, gevolgd door twee andere auto's. Ettelijke malen stapte men uit en begaf men zich te voet naar hoogere waarnemingsposten. De Koning en de prins werden zeer toegejuicht op hun tocht langs de voornaamste centra en de met de nati onale en de Engelsche kleuren versierde dorpen. Een soldaat, die bij Verdun ligt, schrijft aan het Berliner Tageblatt* Verbandplaats in een kerk. Man naast man liggen ze. In de sacristie plaatsen de doktoren een operatietafel. Achter het altaar liggen de eeuwige slapers. De deur wordt geopend. Een baar wordt binnen gedragen. Een ligt er op. Met groote heldere oogen kijkt hij rond, met oogen, die alles in zich willen opnemen, alles mee nemen. »Nu mijn jongen ?c vraagt de dokter en streelt hem het haar. »Een flinke dosis morphine, dan ben ik tevreden, dokter,fluisterde de gewonde, Zijn rechterarm en linkerbeen zijn hem door een granaat afgescheurd. De dokter knikt vriendelijk. Spoedig slaapt de gewonde bij de an deren achter het altaar. Weer gaat de deur open. Een lange blonde vaandrig van de genie komt binnen. Met vuil bedekt. Hij komt uit de loopgraven. Hij gaat naar den dokter. Zijn broeder, de luitenant, moet hier liggen. Hij wordt achter het altaar gebracht. Zwijgend, ietwat bleek komt hij terug. Groet den dokter en gaat met verschrikten blik weer de kerk uit. Een uur later. Dan wordt hij op de baar binnengebracht. Een granaat heeft hem op den terugweg getroffen. »Zie je, Hans, nu kom ik bij je.« Dan is het voorbij. o De »Zomertijdc in Engeland. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren met 170 tegen 2 stemmen het »Zomer- tijdc-stelsel voor de zomermaanden aange nomen. De regeering zal dientengevolge heden den maatregel voorstellen om de klok op 21 Mei des ochtends te twee uur een uur vooruit te zetten. Op 1 October zal de normale tijd weer ingesteld worden. De tijd van Greenwich blijft voor scheep vaartkundige en andere wetenschappelijke doeleinden onveranderde Een moderne Blauwbaard. Wolff meldt uit BoedapestIn' Cinkota, een plaats bij Boedapest, zijn in een kamer van de woning van den Blikslager Bele Kiss, die in het begin van den oorlog opgeroepen is, in zeven dichtgesoldeerde blikken kisten zeven vergane vrouwenlijken gevonden. Er is een onderzoek ingesteld. Volgens de verklaring van de bewoners van het huis is Kiss in Servië gesneuveld. Nader wordt hierover nog gemeld De justitie heeft een onderzoek in loco inge steld, een der kisten geopend en het vrou- wenlijk er uit gehaald. Het had een zak doek in den mond en een touw om den hals. Gebleken is, dat Kiss, de huurder van de kamer, waarin de kisten 'zijn ge vonden, vertinningswerk verrichtte bij een begrafenisonderneming te Boedapest. De overige kisten zullen morgen worden open gemaakt. Jaren geleden heeft Kiss de woning met vrouw en twee kinderen be trokken. Op zekeren dag verdwenen zijn vrouw en allebei de kinderen. Aan ken nissen deelde Kiss mee, dat de kinderen in een kindertehuis waren opgenomen en dat hij zijn vrouw naar Amerika had ge zonden. Een werkman, die bij den blikslager Bela Kiss in dienst is geweest, is in een zieken huis opgespoord en in voorloopige hechtenis genomen. Hij zal morgen verhoord worden. Vrouw Johanna Jakubek, aan wie Kiss vermoedelijk trouwbeloften heeft gedaan, heeft verklaard dat Kiss haar, voor hij in dienst ging, een pakje brieven heeft over handigd, dat morgen door het gerecht zal worden geopend. De vrouw heeft meegedeeld, eenige maan den geleden van een kennis van Kiss een brief uit Servië te hebben ontvangen, waar in wordt gezegd dat Kiss als gevangene der Serviërs gestorven was.. In dien brief wordt vrouw Jakubek als echtgenoote van Kiss aangeduid. Vóór hij in dienst ging, was tegen hem een geding wegens huwelijks-zwendelarij aanhangig. Het vermoeden ligt voor de hand dat Kiss vrouwen, die het hem lastig maakten uit den weg heeft geruimd en de lijken op de meegedeelde wijze heeft verborgen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 40 tot 4 uur geopend. HEUSDEN. Vrijdagmorgen circa 40 uur passeerde alhier een vliegmachine in zuidelijke richting. Een paar ongevallen uit Heusden is het nieuws van de laatste dagenDe Jongenh. G. van Dijk kwam per fiets in aanraking met een militair, eveneens per fiets, nabij de Herptsche poort. Beiden hadden een flinke vaart. De eerste had weldra een gebroken fiiets en een gekwetste handde andere kwam er zonder letsel af. Op de scheeps werf geraakte J. van Berkel met 2 vingers bekneld tusschen ijzeren platen; waarbij de vingers nagenoeg plat gedrukt werden. Op 40 Mei 1.1. is te Rotterdam overleden Ds. Ch. Plaat, Predikant der Evang. Luthersche gemeente en Consulent dier gemeente alhier. De overledene, die den leeftijd van 87 jaar bereikte, was tot aan zijn dood in functie en wel de laatste 50 jaar te Rotterdam en 40 jaar daar- voorafgaande Predikant te Harlingen. Bij velen onzer bekend, wijl hy meermaal het predikgestoelte alhier betrad. Op de lijst van hoogstaangeslegenen in de Rijks dir. bel. in de prov. Noord- Brabant (laagste bedrag f802.475 komt voor de Heer H. Bogers, alhier. Omtrent de ledenvergadering van de Boerenleenbank, alhier, kunnen we het volgende melden uit de rek. en verantw over 4945 bleek met betrekking tot: de spaargelden: Inlagen f474447.40, terugbetaald f52469.07, Saldo op 34 Dec. 4945 f448978.33; de gewone voorschottenVerstrekt f46214.44, Terugbetaald f8548.30, Saldo op 31 Dec. 4915 f7662 84; de voorschotten in loopende rekening Verstrekt f345542.34, Terugbetaald f204438 40, Saldo op 34 Dec. 4945 f444373.94. Aantal inleggers spaarbank 454. Aantal voorschothouders 24. Aantal rekeninghouders 99. Aantal leden 473, waarvan in Werken dam 54, de Werken 46, Sleeuwijk 27, Almkerk 25, Woudrichem 49 en Dussen 5. De balans wijst aan aan bezittingen f 455933.546 en aan schulden f 448437.48, zoodat het Revervefonds bedraagt f7556.336. De winst bedroeg f4415.03. Tot lid van 't Bestuur werd herkozen de heer D. C. Hakkers en tot lid van den Raad van Toezicht, de heer C. H. Bogers. Besloten werd het Bestuur te machtigen aan coöperatieve vereenigingen e. d. even tueel een crediet te verleenen van hoog stens f 50,000.terwijl het salaris van den kassier van f 300.op f 350.werd gebracht. AALST. Ten nadeele van den land bouwer v. O. werden alhier uit den schoor steen Dinsdagnacht een viertal zijden spek gestolen. Men heeft dezen diefstal verricht door inklimming van een raam dat niet gesloten was. Meer werd niet vermist. Het was dus den dief hoofzakelijk om het spek te doen. BENEDEN-LANGSTRAAT. Niet tegenstaande het voorgaande jaar de appel- boomen een meer dan overvloedigen oogst gaven, bloeien zij ook thans weder rijkelijk. Met de pereboomen was dit minder het geval en de vruchtzetting daarvan vermin dert daarbij nog het vooruitzicht op een goeden oogst van peren. De steenvrucht- boomen staan er beter bij en ook de kruis en andere bessen hebben veel vrucht gezet. CAFELLE. Vergadering van den Raad der gemeente, op Vrijdag 42 Mei 1916 des namiddags half drie. Onderwerpen te behandeling. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1945. 3. Vaststelling staat oninbare porten van den Hoofdelijken Omslag en Hondenbe lasting dienst 1915. 4. Voorstel tot wijziging der verordening bepalende de uren waarop het bureau van den burgelijken stand en de secretarie des gelijks voor het publiek geopend zullen zijn. 5. Voorstel tot onderhandsche aanbeste ding van den aanleg van het laagspanning- net van de electriciteitsvoorziening. 6. Voorstel tot het aangaan van een tijdelijke geldleening groot f 41000. 7. Af- en overschrijving op posten der gemeentebegrooting dienst. De dienstplichtigen der lichting 1946 P. Wagemakers en P. A. Smits zullen op Dinsdag 46 Mei te '-Hertogenbosch bij het 3e Regiment Veldartillerie worden ingedeeld. Op Woensdag 4 7 Mei des namiddags te 3 uur bestaat er in de openbare lagere school in de Nieuwstraat alhier gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. DE WERKEN. Deze week brak in de weide een paard van den landbouwer M. Bakker een poot. Het dier moest voor de slachtbank verkooht worden. Een leelijk 8chadepostje alzoo. GENDEREN. Als een bijzonderheid meldt men ons dat door twee jongens, welke in het veld werkten, tusschen het lies in een sloot een schildpad werd ge vonden. In het schild was een gaatje met een koperdraad. Hij is dus blijkbaar uit de gevangenschap ontvlucht. Het schild is ruim 40 cM. lang. HERFT. De landwerkzaamheden schie ten goed op. De aardappelen zijn deze week de laatste gepoot. Het uitzaaien der bieten is in vollen gang, doch zal eerst volgende week ten einde loopen. Alles komt heel wat later als 't vorige jaar. Er is veel vraag naar aardappelen. De prijzen worden hoog. Voor blauwe en bravo's besteed- men reeds f4.50 per H.L. Dank zij het schoone weer gaat het met de bijen uitmuntend dit jaar. Honing- sap en stuifmeel kunnen de nijvere diertjes thans volop verzamelen uit de bloesems der boomen en zaadplanten. Dit bezoek der bijen aan de bloesems bevordert, zooals men weet, in niet geringe mate de vrucht en zaadvorraing. NIEUWENDIJK. Brj onderhandsche aanbesteding van het bouwen eener villa voor rekening van den heer J. den Dekker alhier, onder leiding van den bouwkundige Snijders, werd dit werk opgedragen aan den heer C. Leenhouwers te Zevenbergsch- hoek. Aanstaande Zaterdagavond zal de Kolenbond bij P. A. Vermeulen een ver gadering houden. Aan de orde is het vast stellen der statuten en een bestuur kiezen. Door de onderafdeeling V. P, N. alhier zijn Dinsdag 4090 eieren naar Rot terdam gezonden. De prijzen waren van 6 tot 6>$ cent per stuk. SPRANG. J.l. Donderdag vierde de echtelieden H. v. Dongen en A. v. d. Hoven hun reeds aangekondigde 60-jarig huwelijks feest. Reeds vroeg in den morgen wap perde van alle huizen in de buurt de natio nale driekleur. Voor de woning was door de buurjongens een prachtige eerepoort geplaatst. Zoowel binnen als buiten waren aan de woning verschillende versieringen aangebracht. Des voormiddags werden zij door de verschillende autoriteiten gecom plimenteerd. Door een uit de buur-jongens en -meisjes opgerichte zangvereeniging wer den onder leiding van den heer B. Versteeg verschillende toepasseiijke liederen gezongen. Des avonds deden deze oudjes een rijtoer door de gemeente, voorafgegaan door het alhier ingekwartierde militaire muziekkorps. Moge deze oudjes nog lang dezen feest dag in het geheugen blijven. Ter gelegenheid van zijn Ed.Achtb. verjaardag werd j.l. Dinsdag door het mi litaire muziekkorps ten huize van onzen burgemeester een serenade gebracht. Als dank werd aan den kapelmeester een gel delijk cadeau ter hand gesteld. Dit werd door de »jongens« zeer op prijs gesteld. Ze waren voor het geschonkene zeer dank baar. In het gezin van J. K. alhier, komt Diphteritus voor. Moge deze ziekte tot dit gezin beperkt blijven. VEEN. Tot dorpelwachter in de Ned. Herv. Kerk is door het Kerkbestuur in zijne vergadering benoemd de heer J. G. van Rijswijk. Voor jonge lammeren worden tegen woordig hooge prijzen besteed. Was de prijs voor een paar jaren f 5 a f 6 voor een lam van een paar maanden, thans wordt daarvoor gaarne f42 tot f45 be taald. Ze worden dan ook druk opgekocht. WOUDRICHEM. De WelEerw. Heer Ds. J. W. F. Gobius du Sart, alhier, komt voor op het drietal ter vervulling der vacature Ds. Snethlage, te Amsterdam. WIJK. Het bestuur van de uiterwaard het Wijkerzand heeft de prijs per koeschaar vastgesteld op f54.per schaar. ZALTBOMMEL. Op de Dinsdag ge houden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe f44.a f45. Haver f 0.k f 0.Garst f 0.k per H.L.Boter f 0.826 per X K.G.Eieren f4.60 f4.70 per 26 stuks; Biggen f43.k f47.per stuk. Aangevoerd 242 stuks. ZUILICHEM. In de Maandagavond gehouden gecombineerde vergadering van den kerkeraad van Nieuwaal en Zuilichem is tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente van Zuilichem c. a. beroepen Ds. Van Boven te Ede. BINNENLAND. Een vreemde geschiedenis. De heer L. te Haarlem verdacht zijn werkster van oneerlijkheid. Hij vervoegde zich daarom aan de woning van haar zuster, bij wie de werkster inwoonde, en verzocht eens in haar kastje te mogen kijken. Dit werd goedig toegestaan. De heer L. vond daar een bedrag van f 94, eigende dit zich toe en verdween. Thans heeft de werk ster tegen den heer L. een aanklacht we gens diefstal ingediend. De politie stelt een onderzoek in. o Een ouderwetsche bruiloft. Te Hengelo is weer een echt ouder wetsche bruiloft gevierd. Ruim 350 ge zinnen ontvingen een uitnoodiging, zoodat er 800 tot 4000 gasten kunnen zijn verwacht. WERKENDAM. Dinsdag II. behaalde mej. D. Bogers, alhier, de acte voor on derwijzeres.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2