den weg naar den vrede te helpen banen. Grey antwoordde De onrechtvaardigheid, door dezen oorlog begaan, is niet wegge nomen. De bondgenooten kunnen geen vrede dulden, die het onrecht van dezen oorlog onhersteld laat. Wanneer er men- schen met vredelievende raadgevingen naar mij toe komen, dan behoorde zij mij te vertellen wat soort van vrede hun voor den geest staat. Zij behoorden mij te laten weten aan welke zijde zij staan, want de tegen elkaar oorlogvoerende partijen zijn het niet eens. Wanneer zij bijv. van mee ning zyn, dat België onschuldig was, dat het onuitsprekelijk onrecht geleden heeft, dat het hersteld behoort te worden door hen, die het nederwierpen, dan moesten ze dat zeggen. Vredesvergaderingen, die zuiver abstract te werk gaan en geen po ging doen om onderscheid te maken tus- schen recht en onrecht, zijn doelloos en ongepast. M. a. w.Neutrale landen, indien gij geen partij kiest en u niet bij ons aansluit, zullen wij naar uw roepstem niet luisteren. De correspondent zeiU heeft opgemerkt, dat volgens von Bethmann Hollweg Enge land ^het Vereenigde vrije Duitschland# wil vernietigen. Nu dat hebben wij meer malen kunnen opmerken in verscheiden uitlatingen van de Engelsche pers. Doch wat zegt nu minister Grey. We zijn nooit zoo krankzinnig geweest. Wij willen niets van dien aard. En von Bethmann Hollweg weet dat. Wij zouden blij zijn, als wij het Duitsche volk vrij zagen, gelijk wij zelf vrij willen zijn en wij de andere vol ken van Europa vrij willen zien. Het be hoort tot de grondbeginselen van de poli tieke wetenschap, en de geschiedenis leert het overvloedig, dat men geen volk tot slaven kan maken. Het lukt niet. Men kan de ziel van een volk niet door buiten- landsch despotisme of hardheid dooden. Wij denken er niet aan ons te begeven in zoo'n dwaasheid tegenover een ander volk. Wy gelooven, dkt het Duitsche volk, wanneer eens de droomen van een wereld rijk, door de pangermanisten gekoesterd, vervlogen zyn, zal aandringen op een con- tróle over zijn regeering. En daarin ligt de hoop om de vrijheid en de onafhanke lijkheid van de naties in Europa te ver werven. Want de Duitsche democratie zal geen oorlogen op touw zetten, gelijk het Pruisische militairisme heeft gedaan om oorlog te maken, op het tijdstip dat het daartoe zou kiezen. Als de menschheid niet uit dezen oorlog leert om voortaan oorlogen tefvermijden, is de worsteling vergeefs geweest. Boven dien komt het mij voor, dat dan de be dreiging van vernietiging over de mensch heid zal hangen. Dit is alles heel fraai gezegd, maar hoe stelt Engeland zich nu toch voor het Prui sische militairisme klein te krijgen? Dat zouden wij wel eens willen vernemen. De Engelschen schijnen alles te verwachten van een uitputtingsoorlog. Maar de Fran- schen zijn van een tegenovergesteld gevoelen. Zoo schreef de Parijsche Debats»Met een uitputtingsoorlog is Engeland niet klein te krijgen. De Entente mogendheden moeten aanvallen met alle krachten die beschikbaar zijn, niet op een enkel front, maar op alle fronten tegelijk en beproeven door te bre ken daar, waar het met het geringste ver lies kan geschieden.Dus een offensief in het westen, in 't oosten, op den Balkan, overal waar maar vijandelijke legers te vinden zijn. Of het tot het gewenschte succes leiden zal? Bij Verdun zeker nog niet. Daar zijn de Duitschers nog steeds in het voordeel. Hun streven blijft onver anderd naar dit gedeelte van het gevechts terrein zooveel mogelijk troepen des tegen standers te trekken en daar vast te houden. Zoo kunnen zij hen de wet voorschrijven en verhinderen eigen beraamde plannen ten uitvoer te brengen. Misschien ligt het ook wel in de bedoeling den tegenstander te nopen zijn post op andere punten zoo te verzwakken, dat er voor de Duitschers een "goede kans komt door te breken. Hier dus voorloopig nog geen kijk er op als zou de Entente er den vijand verpletteren. En elders? Schier van alle gevechtsterreinen niets nieuwsc, dus geen doorbraak, geen beslissing. Alleen een bericht uit Mesopo- tanië dat Russische troepen in de richting van Mosoel, de streek Revandoes hebben bezet. Gelijk wij weten zijn de Russen op weg naar Bagdad. Mosoel (het oude Ninevé, bekend uit de Israëlitische geschie denis, de stad, waarheen de profeet Jona gezonden werd) ligt 300 Kilometer van Bagdad en Revandoes 150 Kilometer ten Noordoosten daarvan. Daar moet dus nog heel wat gemarcheerd worden eer de Rus sen hun doel bereikt hebben. Of zij er komen zuilen is een tweede. Iemand die lange jaren met de Turken verkeerd heeft en hun volksaard kent, deelde mij mee, dat de Turken, laks en loom als ze zijn, de bezwaren van een winterveldtocht schu wen, maar in de lente en zomer zich als soldaten van den eersten rang gedragen. Hij verwachtte, dat wij nog verrassende berichten uit deze streek zouden vernemen. De vorige maal schreven wij naar aan leiding van Asquith's rede tot de Russische Doemaleden, (waarin hij wees op de over eenstemming, die- er tusschen Engeland en Rusland was gekomen, wat de wederzijdsche belangen in Europa en Azië betreft), dat er nog wel wat anders zou loskomen als Rusland met zijn eischen kwam. Maar niet alleen dit laatste land, ook Italië zal wat in de melk te brokkelen willen hebben. Dat blijkt 'reeds uit wat de Italiaansche afgevaardigde Torre hierover in 't midden brengt. Hij vraagt of de Italiaansche re geering van de overeenkomst tusschen Rus land en Engeland nopens het nabije Oosten op de hoogte is en of de belangen van Italië daarvan niet zullen hebben te lijden. Hij vermoedt, dat Rusland zich Engeland's goedkeuring Voor het krijgen van een uit weg, door Klein-Azië heen, naar de Mid- dellandsche Zee heeft verzekerd en Enge land zich Rusland's toestemming voor een weg overland van Egypte naar Perzië en Britsch-Indië. Daarmee zou het lot van geheel Aziatisch Turkije bezegeld zijn, Rus land en Engeland zouden het feitelijk ver- deelen. Het is echter de vraag, of deze twee mogendheden zoo verstrekkende af spraken kunnen maken, zonder hun bond genooten daarover te raadplegen. Wanneer dat wèl geschied is, blijft het de vraag, of Italië voor zijn belangen heeft gezorgd. Dus sc,hele oogen onder de bondgenooten. Ook na den oorlog. Een blijvende vrede zal niet licht hier op aarde heerschen of de mensch moest een ander wezen worden zonder zonde en zelfzucht. BUITENLAND. 7 Blokkade en duikbootenoorlog. Naar aanleiding van Duitschland's klacht aan de regeering der Vereenigde Staten over de uithongering van vrouwen en kin deren, vraagt de Figaro, dat de Duitsche regeering een lijst overlegge van door hon ger omgekomen vrouwen en kinderen. Het blad geeft zelf een lijstje van de door den duikbootoorlog tusschen 1 Aug. 1914 en 25 Maart 1916 omgekomen vrouwen en kinderen van neutralen alleen. In het genoemde tijdstip werden dan door de Duitschers tot zinken gebracht: 97 Noorweegsche, 50 Zweedsche, 28 Deen- sche en 28 Hollandsche handelsvaartuigen. Van deze schepen gingen 136 door duik- booten, 66 door mijnen en 1 door een oorlogsschip ten gronde. Alle deze schepen meten tezamen 140.023 ton. Tijdens het jaar 1915 hebben de Duit schers 6 groote passagiersschepen doen zinken Falaba (101 dooden), de Lusitania (1198 dooden), Arabic (39 dooden), Hes- peria (32 dooden), Ville-de-la-Ciotat (86 dooden), en de Perzië (323 dooden). Te- zafhen 1.987 neutrale slachtoffers, waarvan de groote meerderheid vrouwen en kinderen. Met de te Koet el Amara gevangen genomen vijf generaais, worden gelijktijdig naar Konstantinopel getransporteerd de beide dochters van generaal Towshend, die den tocht naar Bagdad met hun vader hebben willen medemaken, en dus het beleg met hem hebben moeten doorstaan. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, heeft de Turksche opperbevelhebber herhaaldelijk aan beide dames vrijen doortocht aangeboden, wat echter steeds geweigerd werd. De meisjes zullen de expeditie trouwens wel niet als gezelschapsdames van haar vader, maar als verpleegsters hebben medegemaakt, en dus hun werk niet in den steek hebben kunnen laten. o Interview met den Griekschen koning. Het te Athene verschijnende blad Hes perink publiceert een gesprek met koning Konstantijn, waarin deze verklaart bij zijn tot dusver gevolgde politiek te zullen vol harden. De koning is besloten niet te buigen voor nog grooteren dwang van buitenaf, evenmin als voor binnenlandsche troebelen, indien deze mochten uitbreken. Maar indien de algemeene toestand een wending neemt, die hem overtuigt, dat oorlog voordeelig is voor de Grieksche na tionale belangen, dan zal de koning niet aarzelen. o In 'Duitschland gaat men thans ook het loof van gele wortelen, als spinazie bereid, als groete gebruiken. Het moet zeer smake- lyk en voedzaam zijn. o Vred esbeschou wingen Parijs, (Havas.) De Fransche bladen brengen hulde aan de onverbloemde be woordingen waarin de president der repu bliek verklaard heeft dat de bondgenooten den strijd niet zullen staken alvorens de vijand zich gewonnen geeft, De dubbelzinnige termen, door den Duit- schen Rijkskanselier op de Rijksdagtribune en in de Duitsche nota aan de Vereenigde Staten gebezigd, zegt de Matin strekken slechts om de onzijdigen te be driegen en de volken die met Duitschland in oorlog zijn te mislijden. Het was een goed ding, dat het hoofd van den Franschen staat is opgestaan om deze wijze van doen bloot te leggen en deze onbeschaamdheid te brandmerken. Alfred Capus schrijft in de Figaro: De president heeft opnieuw met bijzondere scherpte ons nationale vredesbeginsel ge steld tegenover het gedoe der Duitsche diplomatie. De République Frangaise is van oordeel dat men nooit genoeg kan herhalen dat wij oorlog voeren om der wille van den vrede, een grooten oorlog om een grooten vrede. Slechts één vrede is mogelijk aldus de Echo de Paris die, volgens Poincaré, Duitschland- de gelegenheid zal ontnemen opnieuw een oorlog te beginnen, PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Op 12 Mei 1.1. overleed te Brummen, na een kort ziekbed, in den ouderdom van 77 jaar, de Eerwaarde Heer G. J. B. Gelderman. De overledene, die nog bij eenigen onzer lezers bekend is, aanvaardde in 1862 zijn predikambt te Opperdoes, was in 1863 Predikant te Biezelinge, in 1869 te Schoon- rewoerd, in 1872 te Heusden en in 1873 te Twello; alwaar hij op 1 November 1909 zijn émeritaat nam. ANDEL. 5 jaren geleden werd door den heer v. A. een schildpad vermist en 2 jaar later op ongeveer een kwartier af- stands teruggevonden. Toen werd hij (door het boren van een gaatje in het schild) met koperdi4tad zoo bevestigd dat wegloopen onmogelijk scheen. Toch was hij een dag later weer verdwenen. Thans na 3 jaar blijkt het dier te Genderen ge vonden te zijn. Voorwaar wel een bewijs hoeveel uithoudingsvermogen zoo'n beest heeft. BENEDEN-LANGSTRAAT. Vette kalveren hebben redèlijke vraag, doch vette varkens worden minder omgezet. Ook nuchtere kalveren en biggen staan lager in prijs lammeren worden goed verkocht en jonge hanen zijn verbazend duur. Men besteedt voor vette kalveren 75 k 90 ets, per K.G. vette varkens 48 k 50 ets. per X K.G., nuchtere kalveren f 17 k 22, biggen f 10 f 15, lammeren fll k f14 en jonge hanen f 0.75 fl.25 per stuk. CAFELLE. Tot tijdelijk onderwijzer aan de School in de Nieuwstraat is be noemd de heer J. van Tilborgh, alhier. Met ingang van 1 Juni a.s. zullen alleen broodkaarten wordert uitgereikt aan hen, die niet of die naar een belastbaar inkomen van minder dan f1000.in den hoofde- lijken omslag zijn aangeslagen. Door Mej. W. A. Rijnders, onderwijze res aan de openbare lagere school in de kom is eervol ontslag aangevraagd. 's-GRAVEMOER Maandag had de opening plaats der Kantwerkschool »Bra- bantia« alhier, bij welke gelegenheid de heer D. Smits als voorzitter eene toespraak hield, terwijl ook eenige photografische opname van bestuur en deelnemers werden gedaan. SPRANG. Jl. Maandag, sloeg een span paarden, gespanhen voor een militairen fouragewagen op hol. In dolle vaart reden ze een telefoonpaal stuk. Ook den wagen was geheel beschadigd. Boven wonder liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Wegens huwelijk van haar voorzitter C. Klootwijk is door het bestuur der Jongel. Vereen, op G.G. »Timotheus« al hier, haar oud-voorzitter W. Dalmeijer aangezocht de leiding dezer vereeniging op zich te nemen. Naar men ons meedeeld heeft genoemde, ziende de omstandigheden waarin deze vereeniging op het oogenblik verkeerd dit aanbod aanvaard. RAAMSDONK. Als voorloopige be stuursleden van den kolenbond zijn geko zen de heeren C. Kanters, (Voorzitter) J. v. Spelde (Secretaris) en A. Pols (Pen ningmeester). De heer Joach. Schoenmakers ver kocht twee stamboekkoeien aan den vee handelaar M. Koperenberg voor f 1400. Voorwaar iets buitengewoons. BINNENLAND. H. M. de Kóningin. Hare Majesteit de Koningin, die heden eene inspectie zal houden over een deel der in deze provincie liggende troepen, zal heden voormiddag met den koninklijken trein omstreeks ten 9.25 te s-Bosch aan komen. Hare Majesteit met gevolg zal plaats nemen in gereedstaande automobielen en zich begeven in de richting Vught. De Koninklijke trein zal van hier door- stoomen naar Geertruidenberg en aldaar H. M. des namiddags opwachten. o_ Veeuitvoer. Dinsdag Woensdag en Donderdag wordt wederom een 1000tal runderen van Utrecht naar Duitschland gezonden. Maandag vertrokken wederom met ver schillende extra-treinen van Rotterdam meer dan 3000 stuks vee naar Duitschland. o Bang vooruitzicht. Wij gaan, wat de voorziening met levens middelen betreft, een bangen, waarschijnlijk den bangsten tijd, tegemoet. Schaarschte, hooge prijzen en vermin derde koopkracht liggen in een zeer nabij verschiet, ten deele doen deze factoren zich nu reeds gelden. Ten einde in den te duchten nood te voorzien heeft de regeering een crediet van twintig millioen aangevraagd. Er kan minder, er kan ook veel meer noodig zijn, het cijfer van twintig mil lioen is niet eens een raming, het is een gissing. Alles hangt er van af, wat de gemeente besturen zullen doen. Voor een vierde zijn de gemeenten bij de kosten betrokken, terwijl zij bovendien den last en de uitgaven van contróle en distributie hebben te dragen. Indien nu maar niet vele gemeentebe sturen er een aanmoediging in lezen om niets te doen. Niet, allereerst, omdat zij zich 's Rijks financiën zoo bijzonder aantrekken, maar omdat ze de gemeentekas liefst voor al dergelijke uitgaven gesloten houden en per soonlijk van alle soesah vrij blijven. Wat we in het verleden gezien hebben wettigt eenig wantrouwen. Het vorig jaar had de minister aan alle burgemeesters inlichtingen gevraagd om trent de behoeften aan eerste levensmid delen. Meer dan 600 burgemeesters antwoord den in het geheel niet, 430 zeiden dat voorziening niet noodig was, en slechts 70 achtten voorziening in eenig opzicht noodig. Als het thans weer in dezelfde of na genoeg dezelfde verhouding gaat, komt de schatkist er voordeelig af, maar zyn de menschen niet geholpen. Toch is het hierom te doen. Verleenen de gemeentebesturen hun mede werking, dan is het nog de vraag, wie ge holpen zullen worden, welke grenzen men zal trekken. Indien alleen de armen en volstrekt on- vermogenden er van profiteeren, wordt het doel niet bereikt. Wat regeering en gemeente samen bij passen, is geen aalmoes, geen bedeeling, maar een tijdelijke tegemoetkoming aan allen, wier middelen niet veroorloven, zich en hun gezin fatsoenlijk door dezen abnor- maien tijd heen te slaan. Verkwisting is streng te laken, een toe lage aan welgestelder! tegen de bedoeling, maar van den anderen kant is schrielheid evenzeer afkeurenswaardig. Moge men overal naar het juiste midden streven en de burgemeesters wel beseffen, dat zij zich thans meer dan ooit burger vader hebben te toonen. (Huisgezin). o Minister Cort van der Linden. H. M. de Koningin ontving Zaterdag middag op het Huis ten Bosch minister Cort van der Linden in verband met zijn 70sten verjaardag. De Koningin wenschte den minister en diens echtgenoote hartelijk geluk met hun huiselijk feest en vereerde den verjarenden staatsman met haar portret, gevat in prach tige lijst. De Koningin heeft met eigen hand op dit portret geschreven»Nunc aut Nunquam, zij indachtig hij die bestuurt het roer van staat. Wilhelmina.« Mevrouw Cort van der Linden kreeg van prinses Juliana een bloemruiker. In de zaal van het departement van Justitie, heeft mr. Cort van der Linden Zaterdagmiddag ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag van zijn ambtgenooten een blijk van groote sympathie en hoog achting ontvangen. Den tijdelijken voor zitter van den ministerraad werd daar een- schilderij van Van Soest aangeboden, voor stellende een winterlandschap, sterk be schenen door de zon. Dit doek is bedoeld als een symbolische voorstelling van de grijsheid van den staatsman, wien het werd aangeboden. De vice-president van den ministerraad, dr. Lely, minister van Waterstaat, sprak hierbij een hartelijk woord. Op den verjaardag heeft de 70 jarige minister-president tal van hu(de- en sym pathiebetuigingen ontvangen in telegrafischen en schriftelijken vorm of zich uitend in bloemstukken. Ook de Belgische vluchte lingen hadden de oplettende gedachte ge had, een bloemstuk te zenden. De receptie ten huize van den minister in den namiddag was zeer druk bezocht. Onder de eersten was Prins Hendrik, die den verjaarden staatsman zijn portret ten geschenke gaf. Talloos velen uit alle ambte lijke hof-, militaire en andere kringen kwa men hun opwachting maken. De ambtge nooten van den minister kwamen hem te zijnen huize de hand drukken. De burge meester van Den Haag, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de opper bevelhebber van land- en zeemacht, de voorzitter van de Tweede Kamer, vele leden van Eerste en Tweede Kamer, de gouver neur der residentie-,, verschillende gezanten en andere belangstellenden kwamen den heer Cort van der Linden persoonlijk ge- lukwenschen. Onder de telegrafische gelukwenschen was een zeer hartelijk gestelde van de Koningin-moeder. o Dure kippen. Men schrijft van de Veluwe: Ontzettend hooge prijzen worden momen teel besteed voor de kippen. Ongetwijfeld zal een en ander verband houden met de hooge eierprijs, doch verhoudingsgewijs is de stijging abnormaal. Dezer dagen werd voor 100 kippen, niet eens raskippen, het respectabele bedrag van f 230 besteed. o Verbod van uitvoer van honden. Het Stbl. no. 185 bevat een Kon. be sluit van den 9den dezer, houdende verbod van uitvoer van honden. Het uitvoerverbod van honden strekt om te voorkomen, dat er hier te lande gebrek zou kunnen ontstaan aan honden geschikt voor de bespanning van mitrailleurs. Te Biggekerke heeft zich een drama afgespeeld, waarvan de sergeant-majoor J. Zonruiter het slachtoffer werd. Het heeft zich als volgt toegedragenEen soldaat werd op het compagniesbureau geroepen en werd hem daar medegedeeld dat een sergeant een rapport tegen hem had op gemaakt. Daar de soldaat dit. rapport geheel onrechtvaardig achtte, ontstak hij in woede en gaf den sergeant een klap in het aangezicht, waarop hij werd gearres teerd. Later wist hij te ontkomen en zich met zijn geweer wapenende ging hij naar het compagniesbureau, schoot door de rui ten op den sergeant, maar raakte onge lukkig den sergeant-majoor, die onmiddel lijk een lijk was. De sergeant-majoor was gehuwd en woonde te Bergen op Zoom, tot voor korten tijd had hij als sergeant te Middelburg gewoond. De dader is naar wy vernemen afkomstig uit Dordrecht en eveneens gehuwd. Hij werd naar Vlis- singen overgebracht. o v Tarwe voor de varkens. Men schrijft aan de Tijd De Minister heeft aan de bakkers ver boden wittebrood te bakken, doch laat toe, dat onze beste inlandsche Zeeuwsche tarwe bij duizenden H.L. aan de varkens tot voedsel wordt verstrekt. Deze tarwe, die ongeveer f 2 meer waard is op de 80 K.G. dan de buitenlandsche tarwe, waarvan thans ook bruin brood wordt vervaardigd, voedert men aan de varkens omdat ze goedkooper is dan de mais. In sommige opzichten krijgen derhalve deze beestjes thans oneindig beter en sma kelijker voedsel dan de menschen. Onze handel met Amerika. Naar het Nederlandsche Telegraaf-Agent- schap meldt, heeft president Wilson een commissie ontvangen, bestaande uit ver tegenwoordigers van de Nederlandsche re geering en zakenmenschen, wier doel het is de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en de Vereenigde Staten te versterken. Leden van de commissie zijn de heeren J. E. Inckel, directeur van het technisch bureau van het departement van Koloniën, J, C. Ankersmit, hoofdingenieur eerste klasse aan dat bureau, en D. de Vries als vertegenwoordiger van de belanghebbenden uit den handel. o— Zoolang de oorlog reeds duurt, was er van kermishouden in het in staat van beleg verklaarde gebied van Noord-Brabant en Limburg geen sprake meer. Thans echter heeft de commandant van het Veldleger, aldus het »Hbl,c, toegestaan, dat de ker missen gevierd mogen worden in de ge meenten, welke op grooter afstand dan vyf kilometer van de grens zijn gelegen. o- De Gentsche hoogleeraren, Naar wordt gemeld heeft de Nederland sche regeering reed;s eenigen tijd geleden stappen gedaan bij de Duitsche regeering

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2