sproeten erdwenen De zenuwen en de oorlog. Een kranig wapenfeit van een Iersche afdeeling. Uit Londen wordt geseind Acht-en veertig uren na de jammerlijke revolutie te Dublin sarden en beleedigden de Duitsche troepen in de loopgraven de Iersche bataljons tegenover hen en staken borden op, waarop te lezen stond, dat Engelsche soldaten hun vrouwen en zusters te Dublin doodschoten. De Iersche soldaten antwoordden met het zingen van Iersche liederen en het Rule Britannia. Het Iersche regiment, dat zich bevond tegenover de loopgraven, waar deze borden omhoog waren gestoken, was dat der Munster Fuseliers. Een troep van 52 man en 2 officieren kreeg last, de borden te gaan veroveren. Bij het vallen van den avond sneden zij hun eigen draadversperring door en kropen het tusschenterrein op. Toen zij half weg waren ontdekte een Duitsch zoek licht hen, en dadelijk openden twee mi trailleurs het vuur, waardoor eenige Ieren ernstig gewond werden, maar geen hunner wist van wijken, en zoo bleven zij daar uren en uren liggen. Langzaam, bij centimeters tegelijk, kro pen zij voorwaarts, en eindelijk bereikten zij de Duitsche draadversperring, die zij doorknipten. Toen sprongen zij overeind en stortten zich in de loopgraaf. De Duitsche soldaten, die blijkbaar in de meening hadden verkeerd, dat hun mitrailleurvuur de stormcolonne had ver nietigd of teruggedreven, waren zoo ver rast dat zij op de vlucht sloegen, de loop graaf verlieten en de borden in den steek lieten, die snel gegrepen en in zegepraal naar de Iersche loopgraaf gebracht werden, tot innige vreugde van het gansche batal jon. De borden bevinden zich thans te Londen en zullen daar officieel gefotogra feerd worden, ter publicatie. Zij vertoo- nen verscheidene kogelgaten en meer tee kenen van de mishandeling, welke zij on dergingen nog voor de Munsters ze^ver- overden. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, JHinthamer- straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. HEUSDEX. De rijksveldwachter A. v. d. Hoeven is benoemd ter standplaats Tilburg met intrekking zijner benoeming te Hoeven. In de laatst gehoudene vergadering van de afdeeling Heusden, van den Ned. Bond «de Post«, is tot secretaris van het Bestuur gekozen de heer A. Bax alhier. AALBURG. Ds. H. Ewoldt, Ned. Herv. Pred. alhier, heeft voor het beroep naar de gemeente Aalst bedankt, AALST. Niettegenstaande een onder zoek dat werd ingesteld, is tot heden geen enkel spoor kunnen vinden van den dader welke de vorige week ten nadeele van den landbouwer v. O. een viertal hammen uit den schoorsteen heeft gestolen. 's-GRAVEMOER, Ter vervanging van mevrouw Van Meer, die als zoodanig bedankte, is in het bestuur van »'t Kant- kloske« gekozen mevrouw Voorbeijtel. DUSSEX. In de raadsvergadering van 18 Mei 1.1. is benoemd tot gemeente-ont vanger de Heer J. van Mierlo, ambtenaar- ter secretarie alhier. CAPELLE. Met ingang van 22 Mei a.s. is de secretarie dezer gemeente dagelijks voor het publiek geopend van 9 uur voor middag tot 1 uur namiddag. HAARSTEEG. Naar wij vernemen zal alhier weldra eene nieuwfe industrie worden ingevoerd, n.l. het maken.van klom pen van zaagmeel. Volgens onze zegsman, is het te verkrijgen hout doorweven met een ijzergaas, zijn d§, klompen solide en net van vorm, veel lichter dan de houten klompen en billijk in prijs. De fabrikant is de HeerJ A. van'Halder alhier. XEDERHEMERT (Eiland). Onder begunstiging van het heerlijke voorjaars weder maken de leden van den Martha- krans een uitstapje naar Vught. In Den Bosch werd de kerk van St. Jan bezichtigd, welke tijdens de Meimaand prach tig versierd is. De dames Verloop en Knoop bezorgden de meisjes een prettigen dag. (Rietschoof). Onze dorpsgenoot P. v. Bijsterveld, thans gedetacheerd te Har derwijk, mocht slagen voor kommies der directe belastingen en zal reeds 1 Juni in functie treden. NIEUWEXDIJK. In de Zaterdag avond gehouden vergadering der kolenbond- vereeniging alhier, zijn tot bestuursleden gekozen de heeren H. Crezü, C. Monshou- wer Jz., A. v. d. Stelt, F. Wisse en O. Walraven. Door de onderafdeeling V. P. N. alhier zijn Dinsdag 3700 eieren naar Rot terdam gezonden. De prijzen waren van 5s/4 tot ö1/* cent per stuk. SLEEUWIJK. Bij besluit van Ged. Staten is aan P. van Rosmalen voor de tweede maal voor een jaar vrijstelling ver leend van den dienst bij de militie wegens kostwinnerschap. SPRAXG. De schoenfabriek van den heer A. Breekelmans zal binnen kort aan merkelijk worden uitgebreid. Worden thans de machines met de hand gedreven, weldra zal een gasmotor van 7 p.k. worden ge plaatst. Moge deze fabriek steeds in gestadigen bloei blyven toenemen en zij doortmeerdere worden gevolgd, daar zouden onze schoen makers zeker wel bij varen en zij niet ge noodzaakt zijn hun brood buiten de ge meente te verdienen. YEEX. In de Raadsvergadering werd besloten om aan de wed. D. nog drie maanden tractement uit te keeren na het overlijden van haren echtgenoot. Een be sluit, waarmee bedoelde weduwe zeer ver rast werd. WIJK. De Gemeente Wijk c. a., Af deeling Aalburg, heeft ten behoeve van de Coöperatieve Vereeniging Onderling Belang* een tijdelijke geldieening gesloten van f 1100Ü bij de Handels- en Landbouw- bank te Gorinchem, met eene aflossing van minstens f 500 per jaar. De voor dit doel einde bestemde gelden waren wel aanwezig, doch aangezien de koers der inschrijvingen op het Grootboek der N. W. S. aanmer kelijk gedaald is, zou bij verkoop dier in schrijvingen, de gemeente een aanzienlijke schade lijden. De plaats gehad hebbende verlaging van het dijkvak nabij de woning van den heer C. B. Vos, blijkt het verkeer zeer te bevorderen. Thans zal men overgaan tot verlaging van het dijkvak nabij de veer- stoep te Aalburg. Deze verlaging zal mede zeer in het belang zijn van de Coöperatieve Vereeniging, daar de graanmaalinrichting gelegen is aan de buitenzijde van den Hoogen Maasdijk nabij die stoep. Voor de betrekking van onderwij zeres aan de openbare lagere school alhier, hebben zich 3 sollicitanten opgegeven. ZALTBOMMEL. Op de Dinsdag ge houden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe f 14.60 a f 15. Haver f 0.f' 0.Garst t 0.k per H.L. Boter f 0.825 per x K.G.Eieren f'1.60 k fl.80 per 26 stuks; Biggen fll.50 k f 16.per stuk. Aangevoerd 197 stuks. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente CAPELLE, gehouden op Vrijdag 12 Mei des namiddags te half drie uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter De Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen dei- vorige vergadering te lezen welke daarna onveranderd worden vastgesteld. 1. Ingekomen zijn a. Schrijven van Gedep. Staten, hou dende mededeeling van de goedkeuring van bet kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1916, alsmede van de goedkeuring der in de vorige vergadering genomen be sluiten tot af- en overschrijving op posten der gemeentebegrooting dienst 1915. Wordt aangenomen voor kennisgeving. b. Het verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie te Waalwijk. c. Het beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volks huisvesting in deze gemeente is verricht over 1915. Worden voor de leden ter visie gelegd. d. Van Ged. Staten dezer provincie het bericht, dat de jaarwedden van burgemee ster, secretaris en ontvanger zijn vastgesteld op f 800.f 950.en f 425. Wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoek van Mej. W. A. Rijnders, onderwijzeres aan de school in de Kom om haar eervol ontslag te verleenen op een door den raad te bepalen datum. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag te verleenen met ingang van den datum waarop haar opvolgster in functie zal treden. Hierna wordt het gevraagde ontslag ver leend. 2. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1915. Wordt voor de leden ter visie gelegd. 3. Vaststelling staat oninbare posten van den Hoofd. Omslag en Hondenbelasting dienst 1916. Van den Hoofd. Omsl. wordt f200.606 en van de Hondenbelasting fl.126 afge schreven. 3. Voorstel tot wijziging der verorde ning bepalende de uren, waarop het bureau van den burgerlijken stand en de secretarie dagelijks voor het publiek geopend zullen zijn. Wordt besloten het bureau van den bur gerlijken stand dagelijks voor het publiek te openen van 10 uur voormiddag tot 1 uur namiddag. Op Zon- en erkend Christelijke feestdagen zal dit bureau geopend zijn van 1212y2 uur indien de belanghebbende aantoont, dat niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. De secretarie zal dagelijks voor het pu bliek geopend zijn van 9 uur voormiddag tot 1 uur namiddag. Dit zal ingaan den 22 Mei 1916. 5. Voorstel tot onderhandsche aanbe steding van het laagspanningsnet voor de electriciteitsvoorziening. De Voorzitter deelt mede, dat overeen komstig het advies van de N. V. Noordbr. Electriciteitsmaatschappij te 's Bosch de aan besteding onderhands zal plaats hebben. De maatschappij Electro te Amsterdam is de laagste inschrijver voor f37041.35, doch de maatschappij adviseert echter het werk te gunnen aan de firma Mijnssen Co. te Amsterdam, die heeft ingeschreven voor f 37408 92 en welke genegen is bij de eindrekening l°/0 te laten vallen. De Voorzitter zegt dat wij niet deskun dig zijn en het daarom gewenscht vinden het advies van onzen adviseur op te volgen. Hierna wordt het voorstel in omvraag gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Oerlemans en Sneep. 6. Voorstel tot het aangaan van een tijdelijke geldieening groot f 11000. B. en W. stellen voor deze geldieening aan te gaan, rentende 5%> welke zal wor den afgelost bij de definitieve geldieening voor de electriciteitsvoorziening welke tegen 1 October zal worden aangegaan. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 7. Af- en overschrijving op posten der gemeentebegrooting, dienst 1916. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voor zitter de vergadering. BIXXEXL AXD Landstormlichting 1910. De minister van Oorlog heeft den bur gemeesters verzocht het daarheen te willen leiden, dat de inschrijving van de land stormlichting 1910 vóór 1 Juni a.s. haar beslag zal kunnen krijgen. De keuring dezer lichting zal vermoedelijk in Augustus plaats hebben. o De «Batavier V« in de lucht gevlogen. Een nieuwe slag heeft de Nederlandsche handelsvloot getroffen: het stoomschip «Ba tavier V«, van de Batavier-lijn Rotterdam Londen v.v., is gisteren bij Corkwall in de lucht gevlogen. Vier der opvarenden zijn verdronken. Nadere bijzonderheden omtrent deze ramp zijn nog niet bekend. De «Batavier Va was gisteren uit Londen vertrokken. Nadat het den Galloper-boei was gepasseerd had men niets meer van het schip vernomen. De sleepboot «Zwarte Zeea en het reddingsschip «Atlas* zijn op onderzoek uitgegaan. Naar wij vernemen, is de «Batavier III«, die zou vertrekken, niet uitgevaren. De namen der omgekomenen zijn J. H. Mast uit Rotterdam, 2e machinist, C. de Bruyn uit Schiedam, 3e machinist, C. de Ridder uit Rotterdam, hofmeester. De vierde omgekomene is een passagier. De Batavier V had als lading circa 7500 balen rijst, een partij koffie eri stuk goed, benevens 14 kisten goud, elke kist inhoudende voor een waarde van 5000 pd. St. De bemanning bestond uit 28 koppen. o Mijnen. In de maand April zijn op onze kust aangespoeld 90 mijnen, waarvan 50 En gelsche, 3 Fransche en 13 Duitsche en 24 onbekende. Sedert het begin van den oorlog zijn in het geheel aan onze kust aangespoeld 1014 mijnen, waarvan 535 Engelsche, 61 Fransche en 193 Duitsche en 225 onbekende. o Een Duitscher tegen Russen. Vier uit Duitschland ontsnapte Russen, die bij Vlodrop over de grens waren ge komen, bevonden zich in de wachtkamer van het station te Roermond, om met den sneltrein van 2 uur naar Rotterdam te worden overgebracht. Een Duitscher, die zich ook in de wacht kamer bevond, schold de Russen uit voor «Schweinhunde*, »Schufte«, enz. Het aan wezige publiek trok partij voor de Russen en wilde den Duitscher te lijf. Aan het optreden der politie had deze laatste te danken, dat hem een flink pak slaag werd bespaard. De Duitscher was zoo onthutst, dat hij het niet waagde met den sneltrein te vertrekken en eerst met een volgenden trein zijne reis voortzette. Alleen het lezen der dagelijksche oorlogs gebeurtenissen, verhalen van moorddadige gevechten, van bedreven gruwelen, van woeste aanvallen, is reeds voldoende ge weest, om bij een groot aantal niet-strij- denden een toestand van zenuwachtige overprikkeling te verwekken, die verzorging noodig maakt. Indien dit het geval is met hen die van verre, enkel in de verbeelding,- van die tafereelen van slachting getuige zijn, kunt gij u voorstellen dat bij de on gelukkige soldaten die aan dat alles hebben deelgenomen, die in die ondenkbare hel hebben geleefd, de zenuwschok nog veel erger is geweest. Inderdaad, overal waar soldaten zijn die van het front terugkwamen, zijn er met de gekwetsten zieken, en onder deze laatsten lijden velen aan zenuwstorin gen of hebben er aan geleden. Een" Belgische soldaat die deel heeft ge nomen aan de hevige gevechten in het begin van den veldtocht en die nu in het kamp van Harderwijk is geïnterneerd, heeft ons kennis gegeven van de uitmuntende resultaten die de behandeling met de Pink Pillen hem hebben gegeven, door eerst zijne zenuwstoringen te verminderen en daarna te genezen. De heer Adelson Botte is de naam van dien soldaat, die vóór den oorlog te Brussel woonde, Oude Groote Marktstraat, no. 22. Hij heeft ons het volgende geschreven «De maanden die ik te velde heb door gebracht, hebben mij zeer aangepakt en verzwakt. Sedert mijn interneering, werd ik er, ondanks zorg en rust, niet beter op. Ik was zoo ter neer geslagen, zoo moede loos, dat ik mij dikwijls afvroeg of ik nog wel bloed in de aderen had. Mijn ergste lijden kwam voort uit hoofdpijn en over matige zenuwachtigheid. Ik had zeer dik wijls hartkrampen en dan was het of ik ging sterven. Wanneer ik door een ver haal of door een gesprek was getroffen, ondervond ik een beklemming van de keel. Ik was gevoelig en prikkelbaar. Ik had des nachts nare droomen en gevoelde mij des morgens bij mijn ontwaken stijf en meer vermoeid dan den vorigen avond. Na geneesmiddelen te hebben gebruikt die geen verbetering brachten, heb ik de Pink Pillen genomen en mijn toestand is onmid- delijk verbeterd. Ik ben met de behan deling voortgegaan en genezen. Nu ben ik volkomen wel en betreur het niet naar mijne kameraden te kunnen weerkeeren.* De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht,schele hoofdpijnen, neurasthenie, rheumathiek, maagpijnen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdamvoor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Tweede Kamer. Artikel 26 van de oorlogswinstheffing werd ongewijzigd aangenomen. Het wetsontwerp werd zonder stemming aangenomen. De Ouderdomswet werd aangenomen met 51 tegen 34 stemmen. o Ontploffing van een handgranaat. Hedenmorgen is te Utrecht in de genie kazerne de reserve-luitenant Buhrman om gekomen bij het maken van handgranaten. Luitenant Buhrman wilde op het oogenblik, dat een granaat ontplofte, deze wegwerpen om zijne manschappen te sparen, maar werd daarbij aan den linkerarm gewond en in de linkerzijde dicht onder het hart doodelijk getroffen. Drie soldaten werden licht gewond. Luitenant Buhrman woonde te Utrecht en was de uitvinder van een nieuw pro cédé, dat moest dienen om op snelle wijze handgranaten te kunnen vervaardigen van allerlei toevallig aanwezig materiaal. —o Zilverbons. (Officieel.) In verband met de nog steeds zeer sterke vraag naar ruilmiddelen van klein bedrag heeft de regeering be sloten opnieuw over te gaan tot de uit gifte van zilverbons van fl. Deze bons, welke dezer dagen in om loop zullen gebracht worden, zijn bruin van kleur en dragen als watermerk de woorden «een gulden.* o Aardappelen. Voorloopig mogen geen consenten meer worden afgegeven voor den uitvoer van Roode Star- en Industrieaardappelen van zand- en veengronden. o H. M. de Koningin. Woensdagmorgen ten 9.25 uur arri veerde H. M. de Koningin met de Kon. trein te 's-Bosch. Direct werd plaats genomen in de ge reedstaande automobielen, waarna in de richting Vught werd gereden. In de Vughlsche heide werd een revue gehou den. Daarna werd gereden over Oisterwijk naar de heide De Plakken, gelegen tus- schen Loon op Zand en den weg naar Udenhout alwaar H. M. inspectie hield over de in deze omgeving liggende troepen en werden eenige officieren en soldaten aan H. M. voorgesteld, die zich bij den laatsten watersnood te Capelle verdienstelijk had den gemaakt. Er waren natuurlijk zeer veel belang stellenden. De Koninklijke trein was inmiddels door gereden naar Geertruidenberg, alwaar H. M. in den slaapwagen overnachtte en den volgenden morgen haar inspectietocht voort zette in de richting Gilze-Rijen, Breda. Maandag vierde de oudste inwoonster van Coevorden, de wed. F. Genegel, haar 101 en jaardag. Behalve haar gezicht, dat slecht is, mag ze zich nog verheugen in goeden welstand. Verleden jaar hadden eenige vrienden haar een autotochtje bereid, waarbij de auto kantelde en zij over de straat werd ge slingerd wonder boven wonder liep 't goed af. Het jaar daarvoor echter kwam ze op een winterdag te struikelen en brak een been. Spoedig was ze hiervan weer genezen. Een visscherman te Enkhuizen inde Za terdag aan den afslag ruim f 3000. Licht, dat men bij zoo'n ontvangst wat zenuw achtig wordt. Hij verloor dit geld, doch behoefde het niet lang te missen want vrij spoedig werd het hem door den vinder, een jongen, teruggebracht. In de meening dat hij tien gulden belooning gaf reikte hij den knaap een lapje van f 1000 toe. Later wist hij dien weer op te sporen, om zijn vergissing te herstellen. Men is daar wel eerlijk, doch blijkbaar niet gewoon met zooveel geld om te gaan, als thans dage lijks ontvangen wordt. Volgens het N. v. d. D. heeft de mi nister van Landbouw het afgeven van vee consenten doen staken, zoodat geen verdere uitvoer zal plaats hebben. De uitgegeven consenten zullen natuurlijk worden afge werkt. Totaal is er consent gegeven voor 10.500 stuks, die op de vrije markt en bij de veehouders zijn aangekocht. Van onzen geheelen veestapel is dit slechts Vï PCt- Enorme prijsverhooging. Onder de artikelen, die tijdens dezen oorlog een reusachtige prijsverhooging heb ben ondergaan, behooren de tabaksstelen. Nog niet veel jaren geleden was men blij aan de sigarenfabrieken, dat de tabaks- kerverijen dien afval kwamen weghalen. Voor den oorlog was de prijs 2 cent per K.G.thans is deze gestegen tot 57 cent per K.G. o Eieren in beslag genomen. Men schrijft uit Eindhoven aan het »Hbl.« Na maandenlange groote duurte der eieren in de Meierij van Eindhoven werd het daar het gemeentebestuur van Eindhoven nu toch ook te bont! Op de Dinsdagsche markt werden alle eieren door de politie in be slag genomen, en namens de gemeente voor 5 ct. per stuk aan de burgerij ver kocht. Typisch waren de gezichten, die tal van boerinnen bij de inbeslagneming trokken. «We geve ze nie af, we motte d'r goei geld veur beuren, was steeds het stere otype antwoord, maar de politie wist ze spoedig aan het verstand te brengen, dat de eitjes moesten afgegeven worden au geen enkel, ander middel in staat is geweest, u van uw j zomersproeten te bevrijden, neem I dan eens de proef met een potje I SPRÜTOL u zult verbaasd I zijn te zien in hoe korten tijd uw I zijn. Alle goede drogisten in I iedere plaats verkoopen Sprutol. I Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharm. I fabr. ZEIST. m* i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2