hebben op deze stompe, maar steile bergen, op verscheidene beheerschende punten mo derne sperforten gebouwd, die elkander, zoolang de oorlog heeft geduurd, hebben beschoten. Door de forten beschermd, konden de troepen der monarchie de hoogvlakte van Vielgereuth behouden, al moesten zij ette lijke vooruitgeschoven stellingen ontruimen. De toestand was dus, terwijl het front zeer weinig van ligging veranderde, zóó, dat niet de Italiaansche, maar de Oosten- rijksche forten afs bedreigd konden gelden. Van deze vlakte van Vielgereuth uit hebben de Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen hun voornaamsten stoot gegeven. De eerste schok deed de Italianen hun voorste linie op Oostenrijksch gebied ontruimen. Zij trokken zich terug op wat zij toen nog noemden »de voornaamste linie van tegen standloopende langs de grens. De Monte Maggio was een van de voornaamste stel lingen van deze linie. Maar ook hieruit wierpen de Oostenrijkers hen terug. Rechts van het Astieodal schoten zij met groot geweld vooruit, namen de forten Campo- molon en Toraro en de niet minder be langrijke stelling van Tonezza. Verder naar het Zuiden drongen de Oos tenrijkers van den Monte Maggio verder vooruit, namen daar nog twee bergtoppen en stelden zich daardoor in het bezit van den Borcolapas, terwijl zij in de Vall' Arsa het dorp Anghebeni bezetten. Dit zijn de voornaamste voordeelen door de Oostenrijkers tot dusver behaald. Ter wijl de Italiaansche officieele berichten zich natuurlijk ervan onthouden den achteruit gang van de eigen troepen nauwkeurig aan te geven, laten zij voor de berichten van de tegenpartij althans plaats en het verlies van de Tonezza erkennen zij bijvoorbeeld uitdrukkelijk. Het Italiaansche persagentschap Stefin tracht het succes der Oostenrijkers als van minder belang te doen voorkomen door de opmerking, dat de ontruimde stellingen allen slechts voorbijgaande beteekenis had den en dat in den bergoorlog, de aanval ler altijd het voordeel heeft het punt van den strijd te kunnen uitkiezen, terwijl de verdediger niet de juiste richting weet waarin zich het offensief zal bewegen en zijn reserves dus op behoorlijken afstand gereed moet houden om ze te brengen daar waar de aanval zich voordoet. »Deze staat van zaken, die bij alle groote offensieven valt waar te nemen, geeft den aanvaller een bijna onvermijdelijken voor sprong zegt Stefani vooral wanneer hij den aanval met veel zware artillerie heeft kunnen voorbereiden, waardoor hij een weg baande voor de infanterie en de voorste verdedingslinies onhoudbaar kon maken. Dit heeft zich voorgedaan bij het Fransche offensief in Champagne, bij het Duitsche tegen Verdun en in tal van epi soden van het Italiaansche offensief tegen de Oostenrijkers. <r Stefani wijst er in hetzelfde telegram op, dat het offensief in Trentino sedert drie maanden door de Oostenrijkers is voorbereid. Hun verdedigingslinies zijn versterkt, de capaciteit van het spoorwegvervoer is ver dubbeld, er zijn groote voorraadmagazijnen opgericht, nieuwe wegen aangelegd. De vijand roemt in zijn communiqué's, aldus het persagentschap, in hooge mate op het bereikte resultaat, en geeft voor dat het een definitief succes beteekent, of schoon het slechts de onvermijdelijke voor uitgang was, dien de eerste stormloop heeft opgeleverd. Maar het verloop van elk offensief in den huidigen Europeeschen oorlog heeft geleerd, dat op de eerste gemakkelijke sprongen voorwaarts, langdurige en uit puttende stilstand volgt, zoodra de aan valler stoot op de goed gemineerde vijan delijke posities, hij zich verwijderd van zijn zware artillerie en hij te staan komt tegen de reservetroepen der verdediging, die in gunstig gekozen stellingen is geplaatst. Bij elk offensief komen de volgende beide fazen vooreerst de aanvangscrisis ten voordeele van den aanvaller, later het ge leidelijk herstel van het evenwicht in het voordeel van den verdediger. M. a. w. aldus wil het deze wel wat koddige beschouwing doen voorkomen wij mogen er de Oostenrijkers dankbaar voor zijn dat ze ons zoo klop hebben ge geven. Ons dunkt echter, dat het resul taat al groot is te noemen, wanneer de Oostenrijkers er op deze manier in slagen de actie der geallieerden in de war te sturen en het den Italianen onmogelijk maken om in gemeenschap met hun bond- genooten op het westelijk front den vijand aan te pakken. Ook rondom Verdun wordt de vertwij felde slag met verwoedheid voortgezet. Vooral Zondag ging het er heet toe. De Franschen en de Duitschers vielen om beur ten aan. Bij een derde aanval der Fran schen gelukte het dezen vasten voet te krijgen in de steengroeve ten zuiden van Haudromont. De Duitsche vliegeskaders hebben twee maal Duinkerken gebombardeerd. De Fransche, ten getale van 53 vlieg tuigen, de kantonnementen te Vyfwegen en Chitelles. Dat daarbij van weerszijden vliegers sneuvelden kan wel niet anders; zoo schoot luitenant Boelcke zijn 18e vlieg tuig neer. In Zweden is beroering der gemoederen over de Alandseilanden, die zeer na aan Rusland grenzener is sprake van, om daar verdedigingswerken aan te leggen, wat volgens zeer velen beschouwd zou kun nen worden als een vijandige daad tegen over den Russischen buur. Op een inter pellatie dienaangaande in den Rijksdag, antwoordde de minister van Buitenlandsche Zaken, dat Zweden zijn neutraliteit zou handhaven. In 1908 plaatste de regeering zich op het standpunt, dat deze eilanden on versterkt moesten blijven en in 1916 dacht de Zweedsche regeering er nog even zoo over. Er is echter een strooming (de aktioistische) die het anders wil. Of zij hun wensch zullen verkrijgen, zullen de eerstvolgende dagen wel leeren. In de N. R. Ct. komt een belangrijke bespreking voor over de vraag of de groote oorlog naar de voorspelling van den Franschman Arbert in Maart 1914 moet leiden tot een staatsbaukkroet van de groote rijken en tot een verlies van de wereldpositie van Europa. Mocht de oorlog nog lang duren aldus de schrij ver zoo kan deze vraag niet anders dan toestemmend beantwoord worden. Doch vLa vérité est souvent bien invraisemblable« (»De waarheid is heel vaak zeer onlogischs) zegt het Fransche spreekwoord. Alle voorspellingen over mogelijken duur van den oorlog en over het uithoudings vermogen hebben schipbreuk geleden. Men is daardoor geneigd om sceptisch te staan tegenover iedere nieuwe voorspelling. Zullen de staten dan met verminderde krachten en met verminderde hulpbronnen het hoofd kunnen bieden aan de zoozeer verhoogde eischen van de staatshuishou ding Ja misschien, zoo de bevolking zich in hare uitgaven in sterke mate gaat beper ken en zoo men, door den nood gescherpt, vindingrijk wordt bij het bewandelen van nieuwe wegen. De in de laatste jaren zoozeer verbeterde Russische landbouw kan slechts aan het begin blijken te staan van een evolutie tot hooger ontwikkeling. Zuid- Duitsche landbouwers huurden 30,000 hec taren land in Hongarije, omdat daar met betere methodes de opbrengst van het land is te verdubbelen. Men mag hopen, dat zich aan alle zij den na den oorlog groote kracht zal ont wikkelen. Er is echter in de richting van den te- genwoordigen tijd ook een ernstig dreigend gevaar, hetwelk vroegere eeuwen niet heb ben gekend. Men is gewoon geraakt te steunen op den staat. Men is den staat gaan beschouwen als de almacht, die in alle nooden kan voorzien. Daardoor wordt menigeen afgeleid van de ontwikkeling van eigen kracht en verleid om de handen in den schoot leggend met onstuimige eischen tegenover de overheid te treden. Wanneer de bevolking in grooten getale dien weg inslaat, dan dreigt er gevaar voor revolutie en voor hongersnood. Er is echter reden om niet al te be zorgd het oog te richten op deze zeer stellig dreigende gevaren. Zij treden im mers zoo duidelijk in het licht, dat men de hoop mag koesteren, dat alle volks leiders ook socialisten en zelfs anar chisten zullen voelen, dat zij geroe pen zijn, de uiterstekrachten in te span nen, om de menschheid voor zulke rampen te vrijwaren. Dit zijn wel behartigenswaardige wenken. BUITENLAND. Dezer dagen hebben de Koningin van Italië en twee prinsessen groot gevaar ge- loopen door een vliegeraanval op haar treinen, waaromtrent aan de Exchange-agentschap uit Rome wordt geseind Thans wordt bekend gemaakt, dat de vliegenaanval der Oostenrijkers op Maandag 1.1. tot voornaam ste doel had den sneltrein te raken, waarin Koningin Elena en prinses Jolanda reisden die van het front terugkeerden. Ook reisde op die lijn prinses Mafalda, die van Venetië naar Padua ging, om de Koningin te ont moeten. De Oostenrijksche vliegers waren blijkbaar geleid door spionnen, die de beide treinen nauwkeurig in het oog moeten heb ben gehouden, vooral dien, waarmede de Koningin reisde. Het bombardement bleef onophoudelijk voortduren en verscheidene bommen ontploften vlak naast den trein. Maar de paniek, die dreigde te ontstaan, werd dadelijk bezworen door het prachtig voorbeeld van de Koningin, die een waar lijk koninklijke kalmte en onbevreesdheid aan den dag legde. De twee treinen wer den door geen vliegerbomraen geraakt, maar wel werden de wagens leelijk toegetakeld door de duizenden looden kogels uit de kartetsgranaten, die door de afweerkanon- nen waren afgeschoten en boven den trein uiteenbarsten. Bij haar aankomst te Padua werden de Koningin en de prinsessen door een reusachtige menigte geestdriftig toe gejuicht. Een eigenaardig bewijs hoe een mensch zich spoedig wennen kan, aan de gruwe lijkste omgeving, is, blijkt wel hieruit dat in de verwoeste steden en dorpen vlak bij de loopgraaflinie nog altijd menschen wonen als er maar een enkel huis is blijven staan treft gij er immers nog bewoners. En zij zijn zorgeloos en welgemoed zoo goed als wij het in ons rustig landje maar zijn kun nen. Wij hebben, zegt een oorlogscorres pondent van de N. R. C. chocola en sinaas appels gekocht in een winkeltje in zoo'n verwoeste stad, stellig geen 4 K,M. van de Duitsche lijnen. Het stadje ligt in puin. Maar een uitlooper staat nog overeind en iri het winkeltje leefde men vroolijl^ door het lugubure gedonder der kanonnen heen drie of vier allerliefste kinderen speelden er rustig. Ik heb een plaatsje gezien, grootendeels verwoest* waar een straatweg dwars doorbeen loopt op de loopgraaflinie toe. De Duitschers konden dien weg met gemak overzien. Men vond dat onvrij en plaatste daarom twee schermen van doek dwars er overheen. Kan men zich iets »griezeligers« voorstellen Wij moesten om dien weg af te wandelen, vlak langs de huizen en in de SGhaduw blijven. Welnu er wonen menschen en het dorp had geen kwade zaken gedaan. De Glasgow Herald vertelt De officier, die met de proviandeering belast is, heeft het niet zoo moeilijk in de loopgraven, als wanneer zijn troep een nieuw terrein moet bezetten. De boeren, die spoe dig bemerkt hadden, dat de soldaten eenden, ganzen en kalkoenen opeischten, hadden de gewoonte aangenomen, om, als er troepen op komst waren, dé vogels in kasten op te bergen en te beweren, dat zij er geen hadden. Een poos lang gelukte die list ook, maar op zekeren dag zorgde een officier, die het klappen van de zweep kende, dat hij bij zijn bezoeken een levende eend bij zich had, die hij onder den arm meenam naar de boederijen, waar de baas geregeld verzekerde, dat hij geen veertje meer over had. De officier ging dan naar den deel en kneep zijn eend tot die »kwak kwak« riep, waarop dan, tot groote wanhoop van den boer, uit alle kisten en kasten in de boerderij antwoord kwam. o— De ijzeren Hindenburg te Berlijn onder vindt nog steeds groote belangstelling, zegt het »Berl. Tbl.« Dagelijks komen .400 be zoekers in het beeld staan. Er zijn 3,5 millioen spijkers ingeslagen, maar men is nog niet op de helft. Volgens Amerikaansche bladen heeft de Duitsche regeering zich bereid verklaard 15 000 ton kleurstoffen te leveren aan de Vereenigde Staten, op voorwaarde dat dit in Amerika gebruikt en niet naar Engeland uitgevoerd wordt. De »Financiai Chronicles schat de waarde van deze 15.000 ton op ruim 30 millioen gulden. Niet minder dan voor 12 millioen gul den aan Münchener bier is sedert 't begin van den oorlog tot 1 'Mei aan de troepen te velde verzonden door de Münchener Brauindustrie. De leverantie bedraagt dage lijks 2500 2800 hectoliters. Deze bier massa's worden met extra-treinen uit Mün- chen naar de verschillende oorlogsterreinen vervoerd. o Volgens een mededeeling van het Petro- gradosche Telegraaf agentschap zijn in het Saganst gebergte (ten oosten van de Baikalië aan de Mongoolsche grens) rijke lagen goud, zilver en koper gevonden. Men heeft daar koperstukken van onge veer 4 K.G. en zilverstukken van 30 gram gevonden. Andere mijnen bevatten tegelijk goud, zilver en koper. Een groep Ameri kaansche kapitalisten interesseert zich le vendig voor deze vondst. In Pruisen zal het dragen van laarzen met hooge hakken en schachten wegens het gebrek aan leder worden verboden. Van het Italiaaansch-Oostenrijksche ge vechtsterrein. Weenen, 22 Mei. (Wolff). OfficieelDe nederlaag der Italianen op het front in Zuid Tirol wordt steeds grooter. De aanval van het legercorps uit Graz op de hoogvlakte van Lafraun (Lavarone) is met volkomen succes bekroond. De vijand is uit zijn geheele stelling verdre ven. Onze troepen zijn in het bezit van de Cima Manderiola (ten Zuiden van den Armenterra-bergrug) en de hoogten, vlak ten westen van de grens, van dezen top tot het Astach (Actico) dal. De legergroep van aartshertog Karei Frans Jozef heeft de linie Monte Fermano- Monte Majo vermeesterd. Sedert het begin van het offensief heb ben wij 23,882 gevangenen, o.w. 482 officieren, gemaakt. Onze buit is tot 172 kanonnen gestegen. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Op de j.l. Zaterdag ge houden vergadering van de Afd. »Heusden« van het N. O. G. werd tot tijdelijk secre taris gekozen de heer M. Verzijl te Dron- gelen. Tot afgevaardigde naar de Alg. Verg. die in het begin van Augustus te 's-Gravenhage gehouden wordt, werd ge kozen de heer A. M. de Roon te Hees been en tot plaatsvervangend-afgevaardigde de heer E Colet te Vuren. Dinsdagmorgen ruim 9 uur, pas seerde alhier in zuidelijke richting een vliegmachine. WERKENDAM. Door Ds. Koppen van Frarieker is bedankt voor het beroep naar de Ger. Kerk A, alhier. AALBURG. Ds. H. Ewoldt alhier heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Polsbroek bedankt. BENEDEN-LANGSTRAAT. De hooihandel staat geheel stil. Trouwens de voorraad is ook totaal opgeruimd. Het nieuwe gewas staat er uitnemend bij en er kan op zeer hooge pachten ge rekend worden. De verpachtingen worden weldra ge houden. CAPELLE. In den nacht van 15 op 16 dezer hebben alhier eenige diefstallen plaats gehad. Bij notaris Middelkoop is ingebroken gn 2 fietsen ontvreemd. Bij den heer Treffers aan 't station ontvreem de men in een schuur een paar broeken, vesten en jassen. Vandaar is men gegaan naar de schoenfabriek firma Kerst en Oer- lemans, waar men twee paar heerenschoe nen weghaalde. Hoogstwaarschijnlijk zijn deze diefstallen gepleegd door een gede gradeerd korporaal en een soldaat van de veldartillerie, welke zyn gedeserteerd en die men tot heden nog niet heeft kunnen opsporen. Hun kleeding is op een achter de schuur van den heer T. gelegen wei land gevonden, waar zij zich zeker van kleeding hebben verwisseld. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in de zuivelfabriek aan de Hoogevaart ingebroken. Getracht werd de brandkast open te maken, hetgeen niet gelukte. Dader(s) onbekend. Aan M. In 't Veld ingeschrevene der lichting 1917 is door Gedeputeerde Staten dezer provincie wederom voor een jaar vrijstelling verleend wegens kostwinner schap. 's-GRAVEMOER. Had het vorig jaar een zwaluwpaar haar nest gebouwd in de slagerij van den heer Snels, thans is opnienw die plaats verkozen. In- en uitvliegend door een voor dat doel open gelaten raampje, hebben die zwaluwe daar andermaal hun hangmat opgeslagen. Onder begunstiging van het prach tigst zomerweder, te midden van jong, frisch groen en bladerdos, gaven Zaterdag avond de militairen hier op het schoolplein een afscheidsconcert. En den volgenden morgen, by het krieken van den dag reeds, werden we gewekt door de vroolijke tonen der Dongensche harmonie, die hier kwam dauwdrappen. HERPT. In de jongst gehouden ver gadering van den raad dezer gemeente is besloten, om dit jaar geen kermis te houden. In de laatste dagen wordt de nog voorhanden zijnde prei opgekocht. Men betaalt 3 cent per kilo. KAATSHEUVEL. J.l. Vrijdag slaag de bij het gehouden onderwijzers-examen te Breda, onze geachte dorpsgenoote, mej. C. Seller. Onze dorpsgenoot A. Oversteeg, die op 8 dezer slaagde voor het examen van onderwijzer, is reeds als zoodanig aange steld aan de O. L. School te Loonschendyk. De Heer G. de Vries, commies bij de Dir. belastingen alhier werd 20 dezer als zoodanig overgeplaatst naar Hathum(Fr.) Door B. en W. onzer gemeente is de bouw voor de electrificatie alhier op gedragen aan de Maatschappij xElectrac te Vlissingen. Op 28 Mei e.k. en 4 Juni d. a. v. wordt door onze handboogschutterij Nooit Gedachte een groot concours gehouden, waarbij verschillende prijzen zullen worden uitgedeeld. Gelegenheid tot inschrijving doartoe staat van nu af open. NEDERHEMERT. Door het bestuur dezer gemeente is bij de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam een leening gesloten van f 12750.ad, 5 procent De heer Kerkhove, die pas in jfunc- tie is als gemeenteveldwachter mocht het gelukken, een gevaarlijk sujet te arrestee ren. Het bleek, dat de aangehoudene in het Politieblad gesignaleerd stond en nog straf te goed had. RAAMSDONK. De 2-jarige M. Kan- ters viel in de melkhaven en werd door W, de Rooij met levensgevaar gered. WASPIK. De meesterknecht van Gebr. Akkermans, C. Berkelraans, viel van den leerzolder en verwondde de hand, die dr. Smits verbond. Raadsvergadering, gehouden te Sprang den 20 Mei 1916. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen van de vorige vergadering deelt de Voorzitter mee, dat Gedep. Staten de jaarwedden van den bur gemeester, den secretaris en den ontvanger hebben vastgesteld op f750, f900 en f 275. Voorts dat de in de vorige ver gadering genomen besluiten zijn goedge keurd. Aangenomen voor kennisgeving. Het verslag van den toestand der ge meente en het verslag bedoeld bij art. 52 der Woningwet, wordt den Raad aange boden. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1916 wordt vastgesteld op een bedrag *van f 1993.12. Besloten wordt eene tijdelijke geldleening aan te gaan groot f 600 5°/0, ter voor ziening in kasgeld. Tot schoolschoonmaakster wordt voor het tydvak 1 Juli 19161 Juli 1917 aange wezen de Wed. C. Boer. Vervolgens wordt de begrooting voor 1916 en 1915 gewijzigd en wordt aan de onderwijzeres A. M. B. van den Bolck op haar verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Juli a.s. Hierna wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN. M. d. R, Bij aankomst te 's-Bosch met de trein van Zwaluwe en eveneens bij aankomst met de trein uit Noordelijke en Oostelijke richting, kan men geregeld zien, dat pas sagiers hulpbehoevend uitzien naar een beambte van het spoor, om te weten op welk perron de trein naar Maastricht of die naar Utrecht of omgekeerd staat. Soms zijn er maar een paar minuten beschik baar, waarin een wenk zeer gewenscht zou zijn. Het zou daarom zeer aan te bevelen zijn, als steeds een beambte aan elk der uitgangen van de trap by aan komst der treinen stond. Ik wil dit onder de aandacht der auto riteiten brengen, die daarin dan vermoe delijk wel verandering zullen brengen, en zou gaarne zien, dat de te 's-Bosch ver schijnende dagbladen dit mijn verzoek over namen. Met dankzegging, Een abonnéi. Aan heeren Landbouwers in Noord- Brabant en Gelderland ten Zui den van de Waal. Hierbij heb ik de eer U mede te dee- len, dat de heer Directeur-Generaal van den Landbouw mij verzocht heeft het on derstaande onder Uw aandacht te brengen Een der voor ons land nadeelige gevol gen van den oorlog is de steeds moeilijker wordende toevoer van grondstoffen, ook voor den landbouw. Voor den oogst 1915/1916 is het nog mogelijk geweest het grootste gedeelte van de bestelde hoeveelheid chilisalpeter aan de land- en tuinbouwers af te leveren. Van den bestelden zwavelzuren ammoniak kon slechts ongeveer de helft geleverd worden. Voor genoemden oogst was bovendien nog beschikbaar een niet onaanzienlijke hoeveel heid kalkstikstof en een kleinere hoeveel heid kalksalpeter. Beide laatstgenoemde meststoffen zullen voor den oogst 1916/1917 byna niet be schikbaar zijn. Er is nog geen zekerheid omtrent de mogelijkheid of, naast de in ons land te produceeren hoeveelheid, van elders zwavelzure ammoniak ingevoerd Zal kunnen worden, en ook omtrent de kans op den aanvoer van een voor dien oogst voldoende hoeveelheid chilisalpeter is nog niets met zekerheid te zeggen. Uit een en ander blijkt wel, dat er zeer veel kans is, dat de voor den oogst 1916—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2