Algemeene zwakte. waar Rusland zulke omvangrijke maatre gelen tot mobilisatie had genomen Wij wisten, dat de Russische regeering reeds met de mobilisatie was begonnen, toen Crey's voorstel tot confereeren kwam. Als na een week of drie, vier de onder handelingen op de conferentie geen resultaat hadden opgeleverd en intusschen Rusland met zijn mobilisatie voortgegaan was, zou Engeland dan met zijn leger en zijn vloot ons voor een Russischen inval hebben be schermd Grey zelf erkende in Juli 1914 dat mijn tegenvoorstel om rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Rusland en Oostenrijk-Hongarije te openen, beter was. Deze onderhandelingen vlotten zeer goed, toen opeens Rusland door mobilisatie van het heele leger den oorlog onvermijdelijk maakte. Volgens het rapport van den Belgischen gezant te St. Petersburg heeft de Russische oorlogspartij de overhand gekregen, toen zij op Engelschen steun rekenen kon. Waar om deed Engeland aldus Den derden Au gustus 1914 zeide GreyEngeland zou nauwelijks meer lijden als het aan den oorlog deelnam, dan wanneer het zich ervan onthield. Hij wees op de groote belangen van Engeland in België. Engeland is echter den oorlog niet om België, maar om zichzelf begonnen. Hierop nu heeft Grey in het Lagerhuis geantwoord. Natuurlijk 'niet rechtstreeks, maar toch zoo dat het voor Duitsche ooren bestemd is. Hij zeide kort saamgevat dit: Indien ik geloofde dat de Duitsche re geering, de openbare meening in Duitsch- land en de oorlog in een stadium is ge komen, dat de regeeringen der Geallieerden een vrede, die vereenigbaar is met hun oogmerken, kunnen bevorderen door het houden van redevoeringen over vrede, zou ik dozijnen zulke redevoeringen houden. Die tijd is echter nog niet gekomen. Alle Geallieerden zijn gehouden, geen vredes voorwaarden kenbaar te maken, tenzij ge zamenlijk, en wij kunnen geen mededeeling doen omtrent voor ons zelf en onze bondge- nooten aannemelijke vredesvoorwaarden, dan na raadpleging met onze bondgenooten. Het is wel opmerkelijk, dat hierin weer met geen woord over Rusland wordt ge sproken. Toch geven Grey's uitlatingen een hoopvol teeken. Wij zijn ten minste al zoover, dat de leidende mannen zich tegenover de openbare meening van de schuld vrijpleiten, dat de oorlog wordt voortgezet. Bleef het nu maar niet bij redevoeringen; want de nood stijgt aller- wege. Dat het niet alleen in Duitschland spant wat b.v. de voeding kwestie betreft, maar ook in Engeland en Frankrijk blijkt uit de volgende meedeelingen. Acland heeft in het Lagerhuis sombere dingen gezegd over de oogstvooruitzichten in Engeland. De oogst zal aanmerkelijk minder opleveren dan 't vorig jaar. Men is dit jaar bij den landbouw véle handen te kort gekomen, met 't gevolg dat aan minder bewerkelijke producten de voorkeur is gegeven, hier en daar land braak blijven liggen, aan het wieden niet de noodige tijd is kunnen worden besteed, enz. Gaan er nog meer mannen van 't platteland onder de wapenen en zien de dienstplichtrecht banken niet in hoe onontbeerlijk de land arbeid is, dan betoogde Acland, kanalleen voor hongersnood worden behoed door de schepen, die zoo dringend noodig zijn voor het vervoer van munitie, te bestemmen voor invoer van levensmiddelen, en hetr is nog niet eens zeker dat er wel de noodige schepen beschikbaar zouden zijn. Men tracht zich op 't land te behelpen met werk van vrijwilligers, die in hun vacantie op 't veld komen werken. Ook hoopt men op oogstverloven voor de mili tairen. Maar Acland is overtuigd, dat alleen algemeene invoering van vrouwen arbeid, den toestand vermag te redden. Er hebben zich al 35,000 vrouwen vrij willig aangeboden, maar de boeren willen er niet aan. Acland heeft hun echter gezegd: «Als jullie niet wilt, werk je voor den keizer. En de Parijsche correspondent van den Berner Bund schrijft over het vraagstuk der levensmiddelen in Frankrijk als volgt: Sedert een jaar zjjn de prijzen der levens middelen ongeveer verdubbeld, Wel is de prijs van het brood niet verhoogd, doch sedert eenige dagen hebben wij oorlogs brood, waarvan het meel intensiever ver malen is. Voor melk betalen wij 25 cen times; groenten zijn bijna niet te koop. Voor versche gele rapen, die niet grooter zijn dan een vingerhoed, betaalt men 5 centimes per stuk; voor oude aardappelen 45 centimes per kilo, en voor nieuwe 90 centimes. Men zou kunnen meenen, dat zij uit Duitschland ingevoerd worden. Zee- visch is buitengewoon duur. Tegenover dergelijke toestanden staat het publiek zegt de correspondent geheel machteloos. Terwijl in Duitschland de oogst er uit nemend voor staat. Was in 4915 de op brengst van het land zeer slecht, nu is het vooruitzicht bizonder goed. Wel is er gebrek aan dierlijk voedsel zoodat de meeste Duitschers tegenwoordig als vegetariërs moeten leven. Maar dat schijnt zonder nadeel voor het lichaam te kunnen ge schieden. In ieder geval zal Duitschland niet door uithongering gedwongen worden den strijd op te geven. BUITENLAND. Japan en China. Keulen, 24 Mei. (Part.) Volgens de Köln. Ztg. zijn in Kopenhagen telegrammen ont vangen uit Tokio, welke behelzen, dat de betrekkingen tusschen Japan en China uiterst gespannen zijn geworden. Dit is het gevolg van de gebeurtenissen, die hebben plaats gevonden in Kwantoeng, waar Chineesche troepen hebben geschoten op Japansche militaire posten. China heeft zich met kracht verzet tegen de pogingen van Japan om van dit voorval partij te trekken om geheel Kwantoeng militair te bezetten. Bij de diplomatieke onderhande lingen voerden beide landen een uiterst opgewonden taal. Het is duidelijk, dat Japan het gebeurde, 't welk van slechts geringe beteekenis was, kunstmatig opblaast, teneinde een conflict met China te kunnen uitlokken. Met verwijzing naar ons Buitenlandsch Overzicht, doen wij hier nog een telegram volgen waaruit wel blijkt, dat men in Engeland alles behalve gezind is nu al vrede te sluiten of zelfs maar van een mogelijken vrede te hooren. Londen, 25 Mei (Reuter.) De bladen begroeten met warme ingenomenheid Grey's voor de vuist uitgesproken rede in het Lagerhuis De Pall Mall Gazette schrijftNiets doet een kouder huivering langs den rug der meeste Engelschen gaan dan het lezen van het geleuter omtrent «vredesonderhande lingen* volgens een of ander »compromis«, opgemaakt door paus of president. Een dergelijk vooruitzicht zou dermate indrui- schen tegen het zedelijk bewustzijn, het zou zulk een schande zijn tegenover doo- den en levenden, dat niets een woedender toorn kan doen ontketenen dan het denk beeld van zijn verwezenlijking. De bondgenooten zijn vastbesloten eens voor al de uitdaging, die Duitschland hun toe- slingerde door zijn aansturen op oorlog, te beantwoorden, zij zijn besloten de plannen die Duitschland tegen de vrijheid der wereld smeedt, zoo volkomen te vernietigen, dat zelfs een krankzinnige ze niet opnieuw zal trachten op te vatten zij wenschen Duitsch land voor zijn verradelykheid, wreedheid ea onmenschelijkheid een afstraffing toe te dienen, waarvan het brandende merkteeken op de geschied bladen zal blijven staan. Zij beseffen, dat degene die om «vrede* roept zonder dat deze oogmerken zijn vervuld, rechtstreeks werkt voor het kwaad. Dit is een strijd die moet worden uitgestreden tot er volkomen een einde is gemaakt aan de grove bedreiging, die Duitschland veer tig jaar lang tegen zijn buren heeft vol gehouden. De Globe en de Westminster Gazette schrijven in denzelfden geest. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogen bosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. HEUSDEN. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der M. U. L. O. School komen voor de navolgende Heeren 4. A. Posma, geb. 6 April 4892, wonende te Dieren (Fr. Eng. Wisk.) 2. H. W. van der Hoeven, geb. 9 Mei 4880, wonende te Rotterdam (Fr., Eng., Duitsch, Wisk.). 3. J. van Doorne, geb. 15 Jan. 1874, wonende te Hellevoetsluis. (Fr. Eng., Duitsch, Wisk.) De heer Vegter, kommies der Rijks belastingen alhier, wordt weldra, op ver zoek, als zoodanig overgeplaatst naar Drie bergen. WERKENDAM. De handel in aard appelen is zeer levendig. De prijzen stij gen dan ook verbazend er wordt reeds voor Bravo's f 5.00 en f 5.25 per H.L. betaald. Deze week werd een kindje van P. V. al spelende zoo met zand in de oogen gegooid, dat men voor het behoud van een daarvan vreest. Donderdag 11. overleed onze nacht wacht J. Hoegee. We denken dat de nachtwachtdienst, zoo als ze tot heden plaats had en in stand werd gehouden wel tot het verleden zal behooren en de ge meente zal overgaan tot het beschikbaar stellen van een voldoend bedrag voor het aanstellen van een tweeden politieagent. AALBURG. Toen Woensdagmiddag een sleepboot met vier schepen door de draaibrug, over het Heusdensche kanaal wilde varen, kwam een der vaartuigen in aanvaring met een der palen, waardoor het nog al averij opliep ook de schipper werd nog aan zijn borst benadeeld. ANDEL. Van af 4 Juni zal de laat ste postbestelling worden uitgevoerd om '8 avonds 8 uur, zoodat dan 3 bestellingen per dag plaats zullen hebben. BENEDEN-LANGSTRAAT. De stand der veldgewassen is zeer gunstig. De vroege aardappelen komen regelmatig op, ook de suikerbieten komen goed voor den dag. De rogge en haver staan prach tig te velde en het grasgewas staat er uitnemend bij. Een en ander belooft een goed jaar te geven. CAFELLE. Aan de firma C. Vos alhier, is door Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente vergunning verleend tot het plaatsen van een zuiggasmotor van 20 P. K. in de Schoenfabriek in de Nieuw- straat. Door den gemeente-veld wachter al hier, werd aangehouden A. de Gr., wiens aanhouding door den commissaris van politie te Groningen was verzocht waarheen de marechaussees hem hebben gebracht. Op 34 Mei a.s. zullen de landstorm- plichtigen der jaarklasse 4944 G. N. van Achterberg en W. van Drongelen bij het depót Grenadiers en Jagers worden ingelijfd. 's-GRAYEMOER. Mej. E. Gompertz alhier, behaalde hare acte voor onderwij zeres bij het Lager Onderwijs. HERFT. Naar wij vernemen, zal aan het Rijksstoomgemaal in den Bernschen polder de stoommachine worden vervangen door een motor. Deze verandering zal het Rijk, door vermindering van personeel etc. eene niet onbelangrijke kostenbesparing geven. Naar aardappelen blijft veel vraag. En nog steeds wordt de prijs hooger. Men besteedt thans van f4.50 tot f5. soms daar nog boven, per H.L. Aan de Coöperatieve Stoomzuivel- fabriek „St. Isidorus" alhier, zal te be ginnen a. s. Zaterdag niet alleen dien morgen maar ook dien avond te 7 uur de melk aan de fabriek verwerkt worden. Naar wij vernemen, wordt deze maat regel ingevoerd om te voorkomen dat de melk zuur wordt en tevens om beter aan de wettelijke plicht tot pasteurisatie der ondermelk tot 85° celcius te kunnen vol doen. De pas gevallen regen heeft aan de landerijen veel goed gedaan. Vooral de bouwlanden zijn er zeer door gebaat. Aardappelen en bieten zijn er zichtbaar door bekomen. De verschillende gewassen staan er prachtig bij. KAATSHEUVEL. Benoemd tot on derwijzeres aan de R. K. Zusterschool te Nieuwkuik, mej. C. Seller alhier. Dezer dagen werd een meisje uit den Berkdijkgenaamd v. d. L., door een militair ernstig mishandeld. Hij bracht haar een bloedende wonde aan 't hoofd toe. Reeds denzelfden dag werd hij overgebracht naar 's Bosch. Benoemd tot onderwijzer aan de Christ. School te Loonschendijk, de heer F. Postma uit Amsterdam. Dezer dagen heeft weer een vreese- lijke heidebrand onder onze gemeente ge woed. Men vermoedt kwaadwiliigheid in 't spel. De zaak is in handen der politie. KERKDRIEL. Dat het gevaarlijk is zich met een hond bij de koeien in de weide te begeven, ondervond dezer dagen weder de landbouwer G. A. Met zijn knecht begaf hij zich in de weide, om met de hondenkar een kalf te halen, dat een zijner dieren aldaar geworpen had. Bij het zien van dit gespan werden de dieren reeds onrustig, en toen men het kalf op den wagen wilde leggen, pakte eensklaps het moeder-dier den hond met de horens op, zoodat op 't zelfde oogenblik het geheele gespan in de lucht zweefde. Door de zwaarte werd de huid van den hond open gereten, en plofte deze bloedend ter aarde. Slechts met de grootste moeite slaagde men er in zich de dieren van het lijf te houden en den uitgang der weide te be reiken. NEDERHEMERT. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer B. van der Steen hoven, thans onderwijzer te Dordrecht is in gelijke functie benoemd aan een open bare school te Amsterdam, Aan de Rietschoof onder deze ge meente, maakte een bedelaar van de ge legenheid dat niemand in het woonvertrek was, gebruik om een kast open te breken en f 40 weg te nemen. De vrouw kwam juist binnen toen de bedelaar het geld in den zak stak. De politie werd gewaar schuwd, die den man in verzekerde be waring nam. NIEUWENDIJK. Door de onder- afdeeling V. P. N. alhier zijn Dinsdag 3450 eieren naar Rotterdam gezonden. De prijzen waren van 5s/* tof 6Vi cent per stuk. SPRANG. Dinsdagmiddag II. sloegen een 6-tal militaire paarden, die, aan de Roestelberg waren afgespannen door den schrik van een kanonschot op hol. In galop renden zij door ons dorp. Door verschillende personen was geprobeerd ze tot staan te brengen. Eindelijk werd er door een hoefsmid een gegrepen. De overige liepen naar hun stal. Hoewel het juist schooltijd was en er veel kinderen op den straatweg liepen, liep alles zonder ongelukken af. Wegens kostwinnerschap zijn- in deze gemeente de navolgende personen dit jaar voor de militairen dienst vrijgesteld. A. v. d. Esch, J. v. d. Mast, J. Scholt, P. v. Dongen en B. Verhoeven. J.l. Zondag deed onze vroegere predikant Ds. A. F. P. Pop zijn intrede bij de Ned. Herv Gemeente te Middel- harnis. Zijn Eerw. verbond zich aari zijn nieuwe gemeente met een predikatie over Johannes 4 vs. 42b «Wij hebben gevon den de Messias hetwelk is overgezet zijnde, de Christus.* Het groote en ruime kerkgebouw was tot in alle hoeken gevuld. R AAMSDONK. De heer E. Simonis, gemeente-ontvanger alhier, is benoemd tot Burgemeester der gemeente Gendt. VEEN. Naar men verneemt hebben zich voor de betrekking van gemeente veldwachter alhier 45 sollicitanten aange meld. Ongeveer een tweetal maanden later dan gewoon, hebben een tweetal ooievaars hun nest bij den heer B. betrokken. Vermoedelijk zijn ze wellicht een tijd verdwaald geweest. WOUDRICHEM. Dinsdagavond 11. maakte aan den Oudendijk alhier de land bouwer B. v. V. Bz. door ophanging een einde aan zijn leven. De oorzaak tot deze treurige daad wordt gezocht in de vrees voor eene te ondergane pijnlijke operatie. WASPIK. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier Ds. E. H. Jonkers te Lienden. Op Hemelvaartsdag zal de Christe lijke Zangvereeniging «Oefening kweekt kunst,* des namiddags te 5 uur in de N. H. Kerk een Zang-uitvoering geven. Er komt steeds meer vraag naar aardappelen. De prijzen stijgen verbazend doch schijnen niet vast te zijn. Ze wisse len af van f 4.tot f 6.per H.L. ZALTBOMMEL. Op de Dinsdag ge houden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe f44.40 f45. Haver f8.75 f9.Garst f 45.k f45.25 per H.L.Boter 0.82" k f 0.— per a/2 KG.; Eieren f4.70 k f2.per 26 stuks; Biggen 142.f 17.per stuk. Aangevoerd 246 stuks. De toestand van algemeene zwakte komt zeer veel voor. Het is geen bloedarmoede, maar gelijkt er veel op en in ieder geval loopt het er op uit indien men niet oppast. De algemeene zwakte wordt veroorzaakt door een algemeene vertraging der functies, waarvan de oorzaak is de slechte voeding der organen door het bloed. Daaruit volgt dus dat men de hoedanigheid van het bloed moet verbeteren, het verrijken en zuiveren. De Pink Pillen zuiveren en ver rijken het bloed. Iedere gift der Pink Pillen heeft die uitwerking, met iedere pil ondervindt gij dus een verbetering. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, alge meene zwakte, maagpijnen, schele hoofd pijnen, zenuwpijnen, reumatiek. Pink Pillen De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 4.75 per doos, en f9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 45, Amsterdamvoor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. BINNENLAND. Prov. Staten. In het Zondagochtendblad van de Maas bode lezen wij In het kiesdistrict Heusden zal het dit maal niet bij enkele candidaatstelling af- loopen. Industrieelen zijn voornemens den heer E. Klijberg, groot-industrieel te Waal wijk, oud-voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabriekanten, candidaat te stellen. Verder tracht men ook den heer mr. Ch. Witlox, advocaat te 's Bosch te be wegen om zich candidaat te laten stellen. Tot zoover 't bericht. De heer Klijberg verzekerde ons, dat niemand hem heeft gevraagd of hij gene gen is een candidatuur te aanvaarden. Of men voornemens is hem candidaat te stellen daarvan is hem niets bekend, noch is hem een candidatuur aangeboden. Zoover wij kunnen nagaan kan het boven staande bericht dan ook alleen als een proefballonnetje worden beschouwd zoo ook wat de mededeeling omtrent den heer Mr Ch. Witlox betreft. Echo v. h. Z. Spoorbrug Keizersveer. Naar wij vernemen, is thans definitief besloten aan het Keizersveer een groote spoorbrug met rij en voetpad te bouwen. Het N. v. d. D. deelt hieromtrent nader mede, dat van Gorinchem over de Maas via Raamsdonk, Oosterhout naar Breda, een spoorlijn zal worden aangelegd. o Stalen helmen en gasmaskers. Naar de T. verneemt wordt met grooten ijver gewerkt aan de vervaardiging en de verzending van stalen helmen en gasmas kers ten behoeve van ons leger. - De aanmaak geschiedt aan de Hembrug. Nu de kepi, een te velde onbruikbaar hoofddeksel weder is ingevoerd, is men overgegaan tot het vervaardigen, zij het ook op zeer kleine schaal, van helmen. De stalen schelp rust op eeiv kruisriem en deze is wederom gespannen op een lederen band, die op het hoofd geplaatst wordt. Begin Maart ontvluchtte een Russische krijgsgevangene uit Duitschland. Duitsche soldaten losten schoten op den vluchteling, die gewond op Nederlandsch grondgebied neerviel. De Duitsche soldaten overschre den toen de grens en voerden den gewon den Rus weg. De Nederlandsche regeering heeft de aandacht der Duitsche regeering op het voorval doen vestigen en ontving van haar thans de toezegging, dat de Rus, die nog verpleegd wordt in een hospitaal te Aken, zoodra hij hersteld is aan de Nederlandsche overheid zal worden overgeleverd. Gisteren is op den dijk onder Krimpen a/d IJssel een automobiel, door het over rijden van een hond, van den dijk getui meld. De chauffeur is gedood, terwijl een heer die in de auto zat, ernstige kwetsu ren opliep. Zeemiliciens naar Indië. Nu blijkens mededeeling van den com mandant der zeemacht in Oost-Indië ten minste 44 schepelingen, dienende bij de zeemacht aldaar, naar Holland zullen wor den teruggezonden in verband met de ongeregeldheden, welke te Soerabaja plaats gehad hebben, heeft de minister van Marine bepaald, dat een transport van 50 zeemili ciens, lichting 4945, naar Oost-Indië zal worden uitgezonden. Bedoeld transport zal 24 Juni a.s. met het stoomschip «Riouw* van de maatschappij »Nederland« derwaarts vertrekken. o Marinevaartuig «De Schelde*. Naar wij vernemen is het marine-vaar tuig «De Schelde« hedenochtend in de haven te Nieuwediep door aanvaring met het artillerie-instructie vaartuig »Bellona« gezonken. Verlies van menschenlevens valt niet te betreuren. De marineautoriteiten zullen maatregelen nemen om «De Schelde* te doen lichten, daar het schip gevaar oplevert voor de vaart. Geen vacantiekaarten. Vacantiekaarten zullen ook in dit seizoen niet worden afgegeven door de spoorweg maatschappijen. Afpersing van laadruimte. Het stoomschip «Maashaven* van de Gebroeders van Uden te Rotterdam, ge laden met circa 4000 ton graan en katoen- zaadmeel, is, gelijk men zich herinnert, op den 26en April nabij het Gallooper vuurschip op een mijn gestooten en, na voorloopig te Harwich op het strand te zijn gezet, de Theems opgesleept en te i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2