Gij kunt er door zijn aangetast, Ph. van Wijk, Amerikaansche Orgels, Dames, II Eerste GorincieiBcbe Sloom Wasch en vl n. C. TIMIHËRS GORINCHEM. Interc. Tel. 151. ADVERTEEREN 1ST VERKOOPENU In de modernste kleuren voorradig. 7.50 - 8.50 - 9.50 - 10.50 - 11.50 - 12.50 - 14.— - 15.— tot 25 gulden. Men zie onze Etalages. Een oud adres is de Gorinchemsche Uurwerken- en Orgelhandelvan Horloges, Regulateurs, Pendules, Wekkers enz. Machine en Cylinderolieën, POETSKATOEN enz. enz. Levering uit voorraad. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3571. Zaterdag 27 Mei 1916. <sft£ .^kidney #1<Sf4 fcniïT? Minderbroederstraat 6. 's-BOSCH. sportmodel met stolpplooi en band en opgestikte zakken. Wij leveren dezelfde modellen en kwaliteiten als de grootere confectiezaken, doch zijn beduidend goed- kooper. Firma H. J. MENNENS. Und van altena Dit blad verschynt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vs cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BUITENLAND. President Poincaré heeft met koning Albert de Belgische verdedigingswerken by Nieuwpoort en Ramscapelle bezocht. Hij heeft het oorlogskruis aangeboden aan koningin Elisabeth als blijk van achting en bewondering van het Fransche volk. De koningin antwoordde dat zij zich gelukkig prijst het eereteeken van Frankrijk's dap perste soldaten te mogen dragen. Volgens de »Gazette del Popoio* heb ben de Itallaansche minister van Marine en de Portugeesche, onderhandelingen aanr geknoopt, ten einde te bewerken, dat de in Portugal in beslag genomen Duitsche schepen ter beschikking van Italië zullen worden gesteld. o Aan het front bij Riga is een nieuw, groot Duitsch vliegtuig verschenen van nog onbekend model. Het ontwikkelt een ont zaglijke snelheid, gemiddeld 112 mijlen per uur. Bij alle weer en wind beweegt het zich in de lucht. Met Paschen heeft men 't eerst gezien. Toen nam het deel aan het bombardement van een dorp bij Riga. Men zag het nog niet lager vliegen dan op ongeveer 11.000 voet. o De prijsverhooging in België van som mige artikelen, die men dagelijks noodig heeft, is schrikbarend, sommige artikelen zijn tot 1600 prijs gestegen. Zoo kostte 1 L. petroleum in 1914 0.15 franks, thans 2.50 fr., 1 pakje sunlightzeep 0.55, thans 5, groene zeep0.40, thans 6, koffie 2, thans 7.50 franks. De Engelsche oorlogskosten. Minister Asquith heeft gisteren in het Lagerhuis een crediet van 300 millioen pst. aangevraagd, het elfde sedert het begin van den oorlog, dat het totaal brengt op 2382 millioen. De dagelijksche oor logskosten hebben aanvankelijk 4,820.000 pst. bedragen, het hoogste gemiddelde dat ooit is bereikt, doch ze zijn verminderd tot 4,600,000 pst. Het Lagerhuis nam met algemeene stemmen het oorlogscrediet aan. De stryd in Klein-Azië. Volgens berichten uit Petersburg hebben de Turken op het front bij Erzinghan ver sterking gekregen van ongeveer 40.000 man der lichting 1917 Zij bieden tot nog toe taaien weerstand, maar men ver wacht, dat deze spoedig door de Russen, die sedert drie dagen met hun bergge- schut de Turksche stellingen hevig bom bardeeren, zal zijn gebroken. Een groot offensief, om Erzinghan in handen te krijgen, is dan ook binnenkort te verwachten. Het Fransche stoomschip »Languedoc,« van 1200 ton, is Zaterdag in de Middel- landsche Zee door een Duitschen onder zeeër in den grond geboord. De kapitein werd gevangen genomen omdat het schip tegenstand bood toen het aangevallen werd. Er waren geen passagiers aan boord. De bemanning werd opgepikt. Te Sedan werden door 5 F ra use he vlieg tuigen bommen geworpen op een trein met troepen, die gereed stond naar het front te vertrekkenzes wagons, waarin zich soldaten bevonden, werden getroffen, ten gevolge waarvan 120 soldaten gedood en gewond werden. Het stationsgebouw werd meermalen getroffen. Op de Duitsche commandantur werden, naar gemeld wordt, ook twee bommen geworpen, die echter het doel misten. Vlammenstrijd in Frankrijk. In de Petit Journal geeft een Fransche officier een beschrijving van een vlammen- gevecht in Frankrijk. Hij en zijne manschappen lagen in de loopgraven waar te nemen, hoe die van den vijand door de 75 mm. kanonnen der Fransche batterijen onder vuur genomen werden. De granaten vielen zoo dicht bij de Fransche stellingen, dat zij dekking moesten zoeken tegen de scherven, die in het rond vlogen. Tegen het vallen van den avond werden handgranaten uitgedeeld en toen het signaal werd gegeven stormden de mannen over de honderd meters grond, die de beide stellingen scheidden, en dron gen tot in de loopgraven van den vijand door. Daar aangekomen wierpen zij hunne handgranaten en aanvankelijk werd hun aanval niet beantwoord en leken er in de loopgraven slechts dooden te zijn. Plotseling openden de Duitschers echter het geweervuur. De Franschen wierpen nog meer handgranaten .en deden toen een bajonetaanval. Zij stieten niet op weer stand tot zij de verbindingsloopgraaf be reikten en toen ontstond er een gevecht met handgranaten. Het leek alsof twee troepjes kinderen een sneeuwbalgevecht hielden. Terwijl deze strijd bezig was, riep een van de korpo raals mij. Hij had een zeer belangwek kende ontdekking gedaan, waardoor het mogelijk werd de bordjes te verhangen. Hij nam mij mede naar een soort bus, die hij vóór de borstwering van de Duitsche loopgraaf had gevonden. Ik herkende het als een apparaat, dat de Duitschers ge bruiken om vlammende vloeistoffen mede te spuiten en bestudeerde het mechanisme inderhaast bij het licht van een zaklan taarn. Het was zeer eenvoudig. Men be hoefde slechts een pomp te bewegen en het toestel was gereed om ons te ont vangen, natuurlijk. Snel droegen wij het helsche apparaat naar den mond van de loopgraaf, waarin onze kameradon streden. Sommigen van hen waren reeds gevallen en baadden in hun bloed. De duisternis kwam ons te hulp en wij stelden het toestel op zonder gezien te worden Een vonk, en toen welk een schouwspel 1 Sissend spoot een groene en roode vlam als een vurige slang naar voren en verspreidde zich tot een enormen waai er van vlammen, die de geheele loopgraaf vulden. Ik zal nooit die snerpende kreten en dat heesche gegil vergeten. Het klonk als de kreten der verdoemden. Het vlam- mengordijn verraste de dertig Duitschers, die dekking hadden gezocht achter een slagboom van Spaansche ruiters en van daaruit op ons schoten. Zij werden door het vlammengordijn overvallen zonder te kunnen vluchten. Zij trachtten uit hun schuilplaats te kruipen, maar hunne lede maten waren met brandwonden overdekt, zoodat zij die niet gebruiken konden en hunne oogen waren verblind. Na een ver- geefsche poging vielen zij neer om niet weer op te staan. De strijd was in ons bezit afgeloopen, de vijand met zijn eigen wapen verslagen. De loopgraaf was in ons bezit en in den loop van den nacht versterkten wij onze nieuwe stelling. BINNENLAND. Omtrent het drama te Volkel, gemeente Uden, waarbij moeder en dochter werden vermoord en de dader zich van het leven beroofde, wordt nader het volgende gemeld Eenige maanden geleden, kort na hun hu welijk, betrok Th. A. met zijn vrouw en schoonmoeder een eenvoudige woning op de Oosterscheheide te Volkel. Van den dag af dat het huwelyk geslbten was, be stond er twist door overgroote jaloersch- heid van den kant van A. Zeer dikwijls dronk hij veel en dan had zijn vrouw mis handelingen van allerlei aard te verduren. Desonkanks bleef de vrouw, die zeer fat soenlijk was, ijverig werken en zwoegen voor hun brood, daar A. te lui was om te werken en zich ten onrechte on ledig hield met het bespionneeren van zijn vrouw, die steeds verdacht werd intieme relaties te hebben met andere mannen. Meermalen werden bedreigingen geuit, dat A. het kind, dat ter wereld zou komen, zou afmaken. Zaterdag tegen den avond schijnt een en ander opnieuw tot een uit barsting te zijn gekomen met het reeds gemelde treurige gevolg. Afschuwelijk was het schouwspel op de plaats van het misdrijf. In een stal lagen twee vrouwenlijken. De ongeveer 70- jarige schoonmoeder was de hals tot aan den halswervel doorgesneden. De vrouw van A was overdekt met steekwonden in aangezicht en armen, terwijl de linker hoofdslagader was doorgestoken. Dit lijk was bijna onherkenbaar. Bij deze lijken had A., na zijn mes (gewoon slagersmes) te hebben verborgen en vermoedelijk eerst de deuren goed gesloten te hebben, een strop gemaakt, om zich daarna op te hangen. o Te Gendringen zijn twee Duitsche offi cieren aangekomen, die gedeserteerd waren. o Een vrouw verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half vier zag een agent van po litie rook komen uit de woning van de 73-jarige D. van der S., weduwe J. van B., aan de Kaatslaan no. 13 te Rotter dam. Hij opende de luiken en sloeg de ruiten in. Dadelijk zag hij toen, dat er een bed in brand stond, doch hij hoorde niets. Tevergeefs trachtte hij het vuur met emmers water te blusschen, waarna de brand onder leiding van den brandmeester, den heer A. Kruithof, van spuit 43, met een op de waterleiding geplaatste slang is gebluscht. Na de blussching werd op het verbrande bed het half verkoolde lijk van de be woonster gevonden. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat de ziekelijke en hulpbehoevende oude vrouw een nachtlichtje, dat op een tafel bij het bed stond, heeft omgestooten. De 75-jarige juffrouw E. M., weduwe L. S die het bovenhuisje bewoont, is door politieagenten gewekt. Haar woning stond vol rook, die zich door het dak een uitweg baande. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kunnen jaren bestaan, zonder dat de patiënt zich ervan bewust is en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden. Eenvoudige rugpijn is soms een waarschuwing. Daarom zijn rugpijn (zelfs licht en voor bijgaand), troebele urine, met bezinksel, voortdurende aandrang tot loozing, hoofd pijn, duizeligheid, moeite bij bukken, op zwelling der voeten en een algemeen on welzijn verschijnselen, die men van het eerste oogenblik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, water zucht, nier- of blaasontsteking, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de goede werken der nieren en blaas, rei nigen de urinewegen en verdrijven het urinezuur de groote oorzaak van rheu- matiek, jicht, ischias, niersteen enz. en eveneens het overtollige water, dat water zucht veroorzaakt. Zij kunnen zonder ge vaar doer iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillenweigert elke |doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. Hoogstraat 635, Opgericht 1883. Gorinchem, waar steeds groote voorraad gehouden wordt van Dames-horloges vanaf f2.95. Wekkers vanaf fl.25. Nikkelen Heeren-horloges vanaf fl.75. waaronder de wereldberoemde merken van Estey, Packart en Worcester zijn. Veer in een horloge 75 cent. Schoonmaken van horloge 75 cent. Alles onder garantie. indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor hét strijken en opmaken van fijn Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. NIEUWSBLAD voor Het Lood van Hoosden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BIJVOEGSEL. zonder het te weten. Fa. P.M.Veltman& Zonen, COLBERT COSTUUMS 1 j 1 1 ii ii. te GORINCHEM, Schuttersgracht. UITSTOOMEN van wollen en katoenen Dekens en Vitrage en andere Gordijnen. Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE. MONSTER.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5