en burgerdeugden aan te kweeken, maar ook om den vijand van gisteren nog heden vijand te doen blijven. (Denk maar, hoe wij, na eeuwen nog, Spanje, dat ons zoo deed lyden, niet erg zetten kunnen, en alles wat ruw en wreed is Spaansch noemen). Nu zoo heeft de schooljeugd geen vriendschappelijke gevoelens jegens Oostenrijk leeren koesteren. Maar er zijn nog andere redenen die tot den oorlog hebben bijgedragen. De werkzaamheid der Engelsche en Fran- sche diplomaten in Rome, de pers, de klachten der aonverlosten" uit Trente en Triësl, en de vurige begeerte naar expan sie, die als een koorts zooveel volken heeft aangegrepen. De prachtige beloften der entente, de wensch naar een grooter Italië heeft een volk, dat niet koel en nuchter redeneert, maar zich door zijn vurigen aard laat meeslepen, in een oorlog op leven en dood gesleurd. En zij, die de psychologie van het Italiaansche volk kenden, zooals bijv. Generaal Conrad v. Hötzendorf, acht ten het daarom noodig, om de toegangen naar Tirol met een reeks vestingen te ver sperren. Maar zijn werk werd in Rome zoo hin derlijk geacht, dat de generaal op aandrin gen van minister Aehrenthal, die vertrou wen koesterde in de politiek van de San Giuliano, genoopt werd zijn ontslag te vra gen. Sindsdien hebben de gebeurtenissen hem schitterend gelijk gegeven en het va derland kan hem dankbaar zijn. Wie weet, hoe diep de Italianen waren binnengedron gen, als v. Hötzendorf niet bijtijds de ga ten had toegestopt.' Als wij goed zien hebben zuiver de hebzucht en de waan, dat men nog ster ker zijn moet, niet alleen Italië, maar ook andere landen in den oorlog gedreven en Europa tot een slachthuis gemaakt. Tot nu toe heeft het Italië geen voor deel aangebracht. Oostenrijk is nog immer aan de winnende hand en zet zijn voor uitrukkende beweging meesterlijk voort. Of het doel van deze krachtsinspanning is, wat het Stefanibericht daaromtrent meldt Het luidt als volgt »Het offensief, dat Oostenrijk in Tren- tino met aanwending van groote middelen en met ongewone hevigheid ontwikkelt, terwijl in Frankrijk het offensief der Duit- schers tegen Verdun verbitterder wordt, is eene duidelijke aanwijzing, dat de cen trale keizerrijken zelfs tot een grooten prijs van mannen en wapenen willen verhinde ren, dat de geallieerden eindelijk het ini tiatief van de operaties nemen en op alle gevechtsterreinen tegelijkertijd tot het of fensief overgaan. Nu al was dat alleen de bedoeling dan is het reeds groote opofferingen waard. Wie zijn tegenparty vóór'is en hem ver hinderd zijn plannen ten uitvoer te bren gen heeft een grooten voorsprong. Toch gelooven wij, dat zoowel de Duitschers met hun offensief bij Verdun meer beoogden dan het behalen van plaatselijke voordeelen en het binden van aanzienlijke Fransche strijdkrachten, als de Oostenrijkers met hun offensief in Trentino meer willen dan den druk op het Isonzo front verlichten en de offensieve plannen der geallieerden ver hinderen. De Italianen zelf beseffen dat trouwens wel. Reeds weken geleden werd gemeld over dit gevechtsterrein »Als de zoo lange Italiaansche grenslijn ook maar één punt aanbood, waarvan de vijand zou kunnen profiteeren om ons een nederlaag toe te brengen en in de vlakte af te dalen om zich. panden te verzekeren ook op ons grondgebied, zou dat niet alleen voor ons, maar ook voor het geheele verbond zeer ernstige, wellicht noodlottige gevolgen kunnen hebben.c Die woorden, welke reeds zoo geruimen tijd geleden geuit werden, toonen duidelijk het groote belang van het Oosten rij ksche succes aan en het is dan ook geen wonder dat de Corrierre della Sera met eenige bitterheid schrijft, dat de Oostenrijkers een bres hebben geslagen in den verdedigings muur die de Italianen ten koste van zware opofferingen buiten hunne grens hadden vermeesterd. Dat men in Italië in het nauw begint te raken blijkt wel uit de ontstemming die zich tegen Rusland gaat openbaren. Waarom grijpt de reus Rusland niet met meer geweld den gemeenschappelijken vijand aan Zoo vraagt men. Niet alleen de officieuze Agenzia Stefani wijst er op, dat Rusland stil zit en dat Frankrijk en Italië door de aanvallen der Midden-Euro- peesche mogendheden reeds uitgeput zullen zijn, wanneer Rusland tot den aanval ge reed zal zijn, doch ook het Giornale d'Ita- lia, het orgaan van Sonnino, spreekt op bitteren toon de verwachting uit, dat Rus land zijn plicht zal doen en onder de tegenwoordige, gunstige omstandigheden Duitschland en Oostenrijk zal aanvallen, zoo alleen zal Italië wat ruimer kunnen ademhalen en ook op het Westelijk front gaat de strijd verbitterd voort en schijnt alles er op te wijzen dat de Duitschers het offensief zullen hervatten. Een belangrijk bericht van het gevechts terrein op den Balkan meldt dat 25000 Bulgaren de Grieksche grens zyn overge trokken en de Rupelpas, het Grieksche fort daar by en 't station en een brug over de Stroema hebben bezet. Duitsche en Bulgaarsche officieren deelden den Griek- schen commandant van de Rupel mee, dat zij den Bulgaarschen linkervleugel moesten beschermen tegen een aanval der geallieer den en stelden voor het front te bezetten, overeenkomstig de neutraliteitsbeginselen van Athene, en vroegen de terugtrekking van de Grieken binnen 24 uur. De commandant seinde naar Athene, waarop een protocol geteekend werd waarin door de Duitsche en Bulgaarsche officieren werd gewaarborgd, dat het fort zou wor-^ den teruggegeven aan de Grieken zoodra de reden van de bezetting verdween. De Grieken trokken daarop terug zonder weerstand te bieden, uitgezonderd een com pagnie die vier-en-twintig schoten loste en daarop op dringend bevel uit Athene te rugtrok. 't Is wel eigenaardig gesteld met de strikte onzijdigheid die Griekenland in acht wil nemen. Ter eener zijde geeft de Grieksche regeering aan de geallieerden gelegenheid zich in Saloniki te nestelen en nu aan de centralen om een fort en gedeelte van haar grondgebied te bezetten. Zij kon hier ook moeilijk anders handelen. De Bulgaren hadden bovendien gedreigdindien niet goedschiks dan met geweld. En hoe staat het nu met den vrede? Ja, het eerste sneeuwklokje maakt nog geen lente, maar het is toch profetie van milderen tijd. Zoo is het ook met de vredesgeruchten. In Mei 1915 werd ieder die over vrede durfde spreken een lafaard genoemd en nu in Mei 1916 gaan in alle oorlogvoerende landen ook stemmen op die roepen om vrede, 't Is nu alleen maar de vraag, welke voorwaarden men zal stellen. De Times zegt: De ententemogendheden zijn vast besloten, dat dezen oorlog voor altijd een beslissing zal brengen. Zij moe ten Europa bevrijden van de voortdurende bedreiging van Duitschland's overheersching. De mogendheden voelen, dat zij Duitsch land moeten omverwerpen of zelf ten onder gaan, zooals de bondgenooten honderd jaar geleden voelden, dat zij Napoleon omver moesten werpen. De vredes-voorwaarden, die de Duitsche rijkskanselier heeft aan geduid, zijn ten eenenmale onaannemelijk Geen onzer wil van dergelijke voorwaarden hooren. Bemiddelingsvoorstellen zouden nu, zoo geeft de Times te kennen, aan de en tente onwelgevallig zijn. Een geheel andere toon klinkt uit het adres van het comité, ten gunste van vredes onderhandelingen te Londen gevormd »Ondergeteekenden richten tot de regee ring het dringend verzoek, de eerste de beste gelegenheid tot het openen van on derhandelingen over een rechtvaardigen en duurzamen vrede aan te grijpen.De or ganisaties, die zich bij het comité hebben aangesloten, zullen handteekeningen op het adres verzamelen, ook door middel van huisbezoek. De Labour Leader schrijft: »Wij ge looven dat de uitkomst verrassend zal zijn, want de openbare meening keert zich snel te onze gunste Het weekblad doet een beroep op de parlementsleden om met alle kracht voor deze zaak te ijveren. Vooral Schotland is volgens het orgaan der onafhankelijke arbeiderspartij rijp voor een krachtige vredesbeweging, gelyk ook de 1 Mei-feesten hebben aangetoond. Zoo luiden er al meer klokjes; o, dat zij voortklinken en straks met koninklijk geluid den volke de heilmare verkonden, dat de wapenen zijn neergelegd, vooral ook, dat haat en hebzucht zijn verdwenen. Uit Frankrijk komt bericht, dat minister Galliéni is overleden. Gelijk men weet, was hij afgetreden, omdat er tusschen Ka mer en Minister wrijving bestond over de verdediging van Verdun. Met hem is een nobel man heen gegaan. Een enkel feit om hem te teekenen. Men had hem in de Kamer verweten, dat hij te Marseille aan de Fransche troepen verboden had op bepaalde uren de kroegen te bezoeken. Toen nu de minister verder generaal d'Amade, den militairen gouverneur van Marseille, in bescherming nam tegen een motie, die de kroeg- en koffiehuishouders te Marseille tegen hem aangenomen had den, werd de minister door de uiterste linkerzijde zoo herhaaldelijk in de rede ge vallen, dat hij zich niet langer verstaanbaar kon maken. Minister Galliéni schikte zorg vuldig zijn stukken samen en daalde kalm de trappen van het spreekgestoelte af. Een seconde ging hij in de ministersbank zitten, maar toen het tumult niet bedaarde verliet de minister kalm de vergaderzaal. Stomme verbazing onder de Kamerleden. Minister Viviani holde generaal Galliéni na en wist hem terug te brengen. Het geheele inci dent had twee minuten geduurd. De Ka mer, dezelfde Kamer, bracht den minister bij zijn terugkeer een ovatie. Galliéni zette toen nog eens uiteen hoe hij er op uit was zooveel mogelijk met de Kamer samen te werken. »Maar u liet me niet uitspre ken Ook in vredestijd een man van betee- kenis. Vooral de koloniën in Soedan, Azië en Madagaskar gingen hem ter harte. BUITENLAND. De correspondent der N. R. C. uit Weenen schrijft Het treft mij, dat goed ingelichte per sonen, die in de gelegenheid zijn achter de coulissen te kijken en zich vroeger op het punt van een spoedigen vrede zeer pessimistisch betoonden, daarover anders gaan denken en de mogelijkheid van vrede nog in dit jaar niet uitgesloten achten. o Een bericht uit Koewacht aan de N. R. C. meldt De Duitschers maken het den Belgen aan de grens hoe langer hoe moeilijker. Eerst werp een electrische grensdraad aan gelegd, om het verkeer met Nederland te beletten, later werd op 50 M. afstand een tweede draad gespannen, om den Belgen geen gelegenheid te geven met de Neder landers te spreken, nu zijn ze bezig op alle wegen, die naar de grens leiden, en voor alle huizen, die in de nabijheid der grens staan, een 2 meter hooge schutsel te plaatsen, zoo dicht, dat niemand er kan doorkijken. Die schutsels zijn gemaakt van gevlochten roggestroo, zeer netjes afgewerkt en zoo dicht als de zitting van een stoel. Daardoor wordt het den Belgen belet van verre een blik te werpen of met de hand te wuiven naar bloedverwanten, vrienden en kennissen, die aan de andere zijde van de grens staan. o Engelsche en Fransche torpedoboot ver ongelukt. »De Radicalmeldt dat op 17 of 18 dezer aan de Amerikaansche kust een En gelsche en een Fransche torpedoboot op mijnen zijn geloopen en geheel verloren gegaan. De bemanningen zijn gered. o De staat van beleg in Ierland. De Dublin is de aankondiging versche nen, dat, aangezien in zekere deelen van Ierland nog ontevredenheid en onrust heer- schen, de staat van beleg in heel Ierland tot nader order zal worden bestendigd. o Uit Griekenland. De Grieksche regeering heeft een krach tig protest aan de centrale mogendheden en aan Bulgarije gericht naar aanleiding van de bezetting van Grieksch grondgebied. De koning heeft bij zijn terugkeer te Athene Skoeloedis in gehoor ontvangen. o De Indische legercommandant. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind, dat de Indische pers verontwaardigd is over het passeeren van generaal Kro- nouer, den eerst aangewezene, voor den post van legercommandant in Indië. Men is teleurgesteld over de benoeming van generaal De Greve tot legercommandant en vreest dat de vice-admiraal Pinke spoe dig zijn ontslag zal aanvragen. o De »Medea«. Het prijsgerecht te Hamburg wees in de zitting van 13 Augustus 1915 de vor dering der Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij tot vergoeding der schade van deop 25 Maart getorpedeerde »Me- dea« toe.. Het Duitsche rijk ging reeds dezelfde maand in hooger beroep bij het Oberprisengericht te Berlijn. Voortdurend is de behandeling dezer zaak echter ver traagd, hoewel later aanhangig gemaakte zaken reeds lang berecht waren. Eindelijk is nu het vonnis in hooger beroep (in deze hoogste instantie) gevallen en de eisch tot schadevergoeding van eigenaren van het schip en lading afgewezen. Overwogen werd nu, dat het er niets toe deed, welke de bestemming der lading was op het oogenblik der prijsmaking, resp. vernieti ging, daar van de lading der »Medea« wellicht later sinaasappelen in cantines of lazaretten terecht hadden kunnen komen en derhalve ten dienste der vijandelijke troepen hadden kunnen strekken. (N. R. Ct.). o Duik booten als passagierschepen. Volgens de »New Yorksche Evening Maik zal de duikboot weldra een nieuwe toepas sing vinden. De HamburgAmerika-lijn wil n.l. een transatlantische duikbootdienst tusschen Hamburg en New-York instellen en het eerste schip zal reeds den 4den Juli in Amerika aankomen. De voor dit doel gebouwde duikbooten zijn 450 voet lang en 45 voet diep en hebben een be manning van 60 koppen. Ze zullen zoo wel passagiers als goederen en post ver voeren en ook als oorlogsschepen gebruikt kunnen wordenze hebben n.l. torpedo- lanceerbuizen en kunnen 25 torpedo's mee nemen. o Reuter's berichtgever in Macodonië meldt De opmarsch der Bulgaren in de streek van Demirhissar heeft onder de Grieken een storm van verontwaardiging en woede gaande gemaakt. De dagbladen te Saloniki laken de slaafsche houding van de regee ring in scherpe bewoordingen. Zy eischen een prijsgeven van de onzijdigheid, een on middellijke breuk met Bulgarije en een partijkiezen van Griekenland voor de entente. Er zijn tal van telegrammen aan den ko ning en de regeering gericht, waarin aan deze gevoelens uiting wordt gegeven, en aan Venizelos om hem te smeeken het volk te redden. Er is een groote volksvergadering ge houden op het piein voor de Sofiakerk. De politie was niet bij machte de drom men te verstrooien. Scherpe redevoeringen tegen Bulgarije en het Grieksche kabinet zijn geestdriftig toegejuicht met de kreten »lang leven Venizelos, Frankrijk en Enge land, weg met Skoeloedis en Bulgarije«. De menigte ging later naar de prefectuur en richtte telgrammen aan den koning en de regeering, waarin werd geprotesteerd tegen het prijsgeven van versterkingen, die gebouwen zijn met het bloed van martelaren en aangeboden den laatsten druppel bloed te storten ten einde den erfvijand te ver slaan. Men vermoedt dat deze agitatie haar invloed zal doen gelden in andere deelen van Griekenland. Intusschen is het onzeker of. de opmarsch der Bulgaren het begin is van een offensief of een deel van een algemeen plan van verdediging. In sommige kringen wordt de onderstelling uitgesproken dat Bulgarije's doel is Kawala te bezetten, maar waar schijnlijker is dat Bulgarije, beducht voor de toenemende kracht van de geallieerden op dit front zijn verdedigende stellingen heeft willen volmaken. Uit geloofwaardige bron verluidt dat toen de Grieksche troepen het fort Rupel op hoog bevel ontruimden, veel manschappen in tranen zijn uitgebarstenzoover griefde hun de vernedering. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Heusden brengt ter kennis der ingezetenen dat de broodkaarten loopende over de maand Mei j.l. op den 2 Juni d.a.v. des voormiddags van 912 uur ter secretarie zullen moeten worden ingeleverd. Zij die in gebreke mochten blijven de broodkaarten op dien tijd in te leveren zullen voor het eerstvolgend tijdvak, voor zooverre zij in de termen vallen om goed koop ongebuild tarwebrood te betrekken, niet in de gelegenheid daarvan worden gesteld. Heusden, Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, Honcoop. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 31 Mei 1916, des namiddags te 7X ure. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Aanvragen De Haan Oerlemans verkoop gemeentegrond. 4. Regeling zekerheid Rentmeester Godshuizen. 5. Benoeming Rentmeester Godshuizen. 6. Benoeming hoofd der M.U.L.O.School. In de plaats van den heer J. Vegter is tot commies der belastingen alhier be noemd de heer Bouman te Uden. Maandagmorgen had de werkman B. uit Wijk op de werf van de firma De Haan Oerlemans-alhier, het ongeluk een hoekijzeren staaf tegen het gezicht te krij gen waardoor een bloedende wonde ont stond en de lip geheel inscheurde. Door den schok omver geworpen, kreeg hij ook een wonde aan het achterhoofd. Per rij tuig werd hij, na door een militairen dokter verbonden te zijn, naar zijn woning ver voerd. Bij de op heden door de Notarissen Schaap en Verheggen gehouden verkoop van huizen en onroerende goederen, toebehoo- rende aan de Erven Ds. Laatsman en Mej. Weck alhier, werd aangekocht koop 13: Het heerenhuis, bouwterrein en volgend huis, allen in de Putterstraat gelegen, door de firma de Haan en Oerlemans voor f 5090. Koop 46 Drie huizen in de Breestraat voor f 3325 door dezelfde firma. Koop 7 Eene schuur in de Ridderstraat voor f 450 door dezelfde firma en de onroerende goe deren, onder vruchtgebruik ten behoeve van Mej. Weck, koop 8 (Bethesda) voor f 1250 en koop 9, vier huizen in de Ridderstraat voor f975, nogmaals door dezelfde firma. Het land in massa door de vruchtgebruik ster aangekocht voor f10230. AALBURG. In een gezin alhier doet zich diphteritis voor. Een der daaraan lijdende kinderen is aan die ziekte over leden. BENEDEN-LANGSTRAAT. De prijzen van vleesch en vet zijn weder aan merkelijk hooger.Ook nuchtere kalveren en biggen worden duurder verkocht en jonge lammeren worden eveneens hooger omgezet. Met besteedt voor vette kalveren 80 k 95 ct. per K.G., vette varkens 54 k 57 ct. per half K.G., nuchtere kalveren f20 k f28 per stuk, biggen f13 f 18, lammeren f13 f16 en jonge hanen f 0.80 k f 1.20. BOMMELERWAARD. Het fruit dat nauwelijks uitgebloeid is, wordt, naar we vernemen, reeds druk opgekocht. Niettegen staande het nog moeilijk te schatten is, worden al hooge prijzen besteed. De ker sen die zeer mooi bloeiden, vallen sterk af. De kruisbessen beloven een ruim beschot, men besteedt 14 15 cent per K.G. De prijzen der vette schapen zijn enorm duur; ze gelden tot f55 per stuk. BRUCHEM en KERKWIJK. Be dankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door den heer W. J. Lokhorst, candidaat te Alphen aan den Rijn. HEESBEEN. In den nacht van Maan dag op Dinsdag zijn by den landbouwer W. v. K. 25 jonge eenden gestolen. Bij nader onderzoek bleek dat ratten de schul digen waren. HERPT. Het prachtigste lenteweer dat men maar denken kan, is oorzaak, dat de veldgewassen in onze omgeving er schoon bijstaan. De rogge is in de laatste dagen enorm gegroeid en heeft flinke aren gezet. Tarwe, gerst en haver beloven veel. Vele boeren schijnen nog niet in te zien, dat het noodzakelijk is, na verloop van en kele jaren nieuw zaaizaad te bezigen in plaats van maar steeds uit te zaaien wat ten vorige jare is geoogst. De bewijzen, dat zulks wenschelijk is, zijn ook in onze omgeving voor het grijpen. Goed zaad en goede grondbewerking zijn onmisbare fac toren voor een goeden oogst. Men tracht nu reeds het zwarte bessengewas op te koopen met al de risico die er nog aan is, tegen 28 k 30 cent per K.G. Ze zullen duur worden. KAATSHEUVEL. Op Donderdag 1 Juni, n.m. 6.30 uur, zal onze Harmonie »Euphonia« een concert geven op de kiosk op de markt. De alhier gevestigde bakkers hebben gezamenlijk een schrijven aan onzen bur gemeester gericht, waarbij zij verzoeken om verlof te geven voor het bakken van wittebrood op Zaterdag. Door de firma W. G. D. alhier wordt een geheele nieuwe schoenfabriek gebouwd, alsmede een nieuwe motor en machines geplaatst in hun bedrijf in de hoofdstraat. Maandag viel de sergeant J. B., in kwartier bij V., te Loonschendijk van de fiets. Het gevolg daarvan was dat hij een bloedende wonde opliep aan de kuit van zijn rechterbeen, zoodat medische hulp noodzakelijk was. MEEUWEN. In de vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van het Water schap »den Polder van Meeuwen®, gehou den 26 Mei jl. alhier, werd besloten aan den heer A. A. van Turnhout als Secre taris-Penningmeester, op zyn verzoek, eer vol ontslag te verleenen. Als blijk van waardeering voor de bewezen diensten werd hem door het Dagelijksch Bestuur een af- scheids-diner aangeboden. In diezelfde ver gadering werd met algemeene stemmen benoemd tot Secretaris-Penningmeester van gemeld waterschap de heer J. P. Sprong, Gemeente-Secretaris. De voordracht was samengesteld uit de heeren: no. 4. J. P. Sprong; no. 2. J. Dammers; no. 3. J. L. Sprong. NEDERHEMERT. Door den ge meente-veldwachter Kerkhove is weder een persoon aangehouden, die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad, tot het onder gaan van eenige dagen hechtenis. Door het betalen zijner boete is hij ech ter onmiddellijk in vrijheid gesteld. RIJSWIJK. Naar wij vernemen wor den pogingen aangewend om in deze ge meente een weegbrug op te richten. SPRANG. Door de Jongel. Vereen, op G. G. Timotheus alhier zijn voor de te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2