Valt uw haar uit? Purolzeep. Zonneschijn sproeten. Het dal van de Stroema, waarvan de Bulgaren door hun stouten en onverwachten aanslag het noordelijk gedeelte in bezit hebben genomen, is de weg die den in dringer in staat stelt zonder groote bezwaren de zee te bereiken en elke verbinding tus- schen Saloniki en Kawala af te snijden. Door de bezetting van de grensforten, vooral dat van Rupel, 't welk den nauwen pas beheerscht, waardoor de weg Demirhissar Serres loopt zijn de Bulgaren heer en meester over de spoorlijn SalonikiKawala geworden. De 80 K.M. lange weg die de Bulgaren nog van de baai van Orfano scheidt, loopt door een zeer rijk gebied. Ook in Mesopotamië duurt volgens de Russen de strijd voort. De Turken stellen zich bij Ravandoes hardnekkig te weer omdat de Russen op dat front het dichtst den Bagdadspoorweg en het belangrijke station Mosoel genaderd zijn. Evenwijdig met dezen stoot schuift de Russische groep onder generaal Baratof meer naar het Zuiden in de richting van Bagdad op. Het is haar reeds gelukt met de Engelsche troepen van generaal Gorringa door middel van ruiterij voeling te krijgen. Daardoor is nu het Turksche leger onder Halil pasja in Mesopotanië genoodzaakt, naar twee kanten front te maken en tegelijk de be weging van de Russen in de richting van Moesel te keeren. Bij de krijgsverrichtin gen in die streek zijn echter het ongunstige klimaat en de lange verbindingslijnen fac toren, die offensieve bewegingen, hoeveel belovend zij ook voor den aanvaller mogen schijnen, telkenmale belemmeren. We hebben getracht van elk der ge vechtsterreinen wat mee te deelen. Een koud overzicht. Hoe zou ons hart bloeden, indien wij maar een enkel oogenblik een klein deel van een enkel slagveld konden gadeslaan. Laten wij er ons toch voor hoeden, dat wij het gewoon gaan vinden al dat gruwelijke en onbewogen staan te midden van dit onbegrijpelijke wereld wee. Als de ziekte tegen u is, Zullen de Pink Pillen voor u zijn. Gy kunt voor u zelf, noch voor uwe kinderen een geneesmiddel vinden, dat u zooveel voldoening geeft als de Pink Pillen. Er is geen geneesmiddel dat zoovele waar borgen van deugdelijkheid geeft en alleen reeds deze reden moest voldoende zijn om ze bij voorkeur door u te doen nemen want de voorkeur moet gaan naar het mid del dat bewijst te hebben genezen. Zoodra de zieke de Pink Pillen neemt, ondervindt hij een groote aandoening van welzijn, hij gevoelt wel degelijk dat het middel werkt. De behandeling met de Pink Pillen biedt ook deze voordeelen dat zij het in acht nemen van een afzonderlijken leefregel on- noodig maakt, dat zij kan worden gevolgd door bejaarde personen, zoowel als door jonge kinderen. De Pink Pillen zijn een echt en doeltreffend huismiddel. Wij zeggen dat de Pink Pillen een huis middel zijn, omdat zij geheel zijn aange wezen om de gewone ongemakken te be strijden die, helaas niet nalaten, den een of anderen dag, het een of ander familielid te overvallen. De vader of de mofeder kunnen vermoeid of overwerkt zijn, de Pink Pillen geven hen hunne krachten weer. Lijden de grootouders aan een moeielijke spijsverte ring Niets versterkt zoo zeer de maag als de Pink Pillen. De kinderen eindelijk, die voortdurend zörgwekken, hebben altijd wan neer zij op den huwbaren leeftijd komen, eenige ongemakkengebrek aan eetlust, bleeke kleur, slaaploosheid, schele hoofdpijn: De groei brengt hen van streek, maar de Pink Pillen zijn daar om hen te onder steunen. De Pink Pillen zuiveren en verrijken het bloed en zijn de krachtigste versterker van het zenuwstelsel. Door rijk en zuiver bloed en sterke zenuwen te geven, onderhouden de Pink Pillen u in een volmaakten toe stand van kracht en gezondheid en behoe den u tegen den heimelijken aanval van epidemische ziekten die, zooals men weet, alleen de zwakken treffen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. HEUSDEN. Donderdagmorgen had een bewoner uit Doeveren het ongeluk met zyn fiets te vallen, waarvan de vork brak. Hij kwam zoo onzacht met de straatsteenen in aanraking en verwondde zich zoozeer aan het aangezicht, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Door militairen, die hulpvaardig optraden is bij met een wagentje naar zijne woning vervoerd. Vrijdag 2 Juni werd alhier vanwege de Nationale Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland de jaar- lijksche keuring gehouden tot inschrijving van merriën in stamboek Aangeboden werden 31 exemplaren, waarvan 18 inschrijvingswaardig werden gekeurd n.l. Een driejarig zwarte witvoet (vader Ehrenberg) van G. J. W. Brander horst te Eetheneen bruine van onbe kende afstamming van W. Lakerveld te Aalburg een driejarige bruine van P. de Raad te Meeuwen; een driejarige zwarte witvoet (vader Cicero) van E. v. Tilburg te Waalwijk, een driejarige bruine (vader Cicero) van D. van Buuren te Meeuwen een driejarige bruine (vader Ehrenberg) van dezelfde een driejarige zwarte (vader Gerhard) van G. J. W. Branderhorst te Eethen, een driejarige bruine (vader Frits) van de Wed. G. J. W. Boll te Doeveren een driejarige bruine (vader Cicero) van Van Mil te Waalwijk een driejarige bruine (vader Humbolt) van Jac. Buijs te Herpt een vijfjarige bruine (vader Ehrenberg) van Joh. Burghout te Eetheneen vijfjarige bruinschimmel van Smelt te Waalwijk een driejarige zwarte van Branderhorst te Eethen, een driejarige bruine (vader Prins Hendrik) van J. v. Bergeijk te Wijk een vijfjarige bruine van Wed. J. Brander horst te Eetheneen driejarige zwarte (vader Cicero) van dezelfde en een drie jarige zwarte (vader Cirero) van dezelfde. ALMKERK. De voorjaarspaarden markt alhier zal a.s. Dinsdag gehouden worden. ANDEL Heden is hier een begin ge maakt met het plukken en ontvangen der kruisbessen. Door de commissionairs wordt 14 cent per kilo betaald. Op het hulptelegraafkantoor werden gedurende de maand Mei 102 telegrammen verzonden en 72 ontvangen, terwijl 354 gesprekken werden behandeld. BENEDEN LANGSTRAAT. De prijzen der aardappelen zijn onrustbarend gestegen. Allerlei soort en kwaliteit wordt opgekocht. Men besteedt f 5.f 6. per H. L. Gelukkig voor de verbruikers staat het nieuwe gewas er gunstig bij. Wegens gebrek aan looistoffen wor den enorme prijzen besteed voor eiken schors. Men betaalt van f 10.tot f 13. per 100 KG. DRUNEN. Nabij het station is eene Coöperatieve Fruit- en Groenteveiling op gericht onder den naam van »De lang straat.* Dinsdag j.l. werd de eerste veiling van kruisbessen gehouden. Er was veel belangstelling. Er werd reeds 20 ct. per K.G. voor de krusbessen geboden. VGRAVEMOER. De traditie ge trouw trok het fanfare-corps ïEuterpe" op den schoonen Hemelvaartsmorgen er op uit om te gaan dauwtrappen. 't Is wel aangenaam op zoo'n feestdag door heerlijke muziek gewekt te worden. In de Woensdag gehouden vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap »de Polder van 's-Gravemoer'' werden vastgesteld de rekening over 1914/ 1915 en de begrooting over 1916/1917. Uitgeloot werden de schuldbrieven no. 2 der oude en no. 1 der nieuwe geld- leening, aflosbaar 1 Juli 1916. In zake verhooging van het tractement voor den secretaris en penningmeester werd besloten voorstellen te doen tot wijziging van het bijzonder reglement. Bij de periodieke verkiezing van den voorzitter en een bestuurslid ter vervan ging der heeren P. van Gastel en C. Blok, die wegens hoogen leeftijd hadden verzocht niet meer in aanmerking te komen, wer den gekozen als voorzitter de heer A. van Gastel te Dongen en als lid de heer P. Rutters alhier. In de algemeene jaarvergadering van het fanfare-corps »Euterpe" werd gekozen als secretaris de heer C. de Jong en als vice-president de heer G. Snels. De heer J. Passchier en mevrouw Gom- pertz hadden bedankt. HERPT. In de op heden gehouden vergadering van het waterschap de «Polder van Herpt en het Herptsche velde zyn tot leden van het Dagelijksch bestuur herkozen de heeren A. J. van Grevenbroek alhier en A. Buijs Mzn. te Luttelherpt. Met de pluk der kruisbessen is men begonnen. Men betaalt 14 k 15 cent per K. G. Algemeen wordt geklaagd over het groot aantal slakkenze richten aan de jonge bieten, haver etc. hier en daar veel schade aan. MEEUWEN. Tot lid van het Bestuur der Pom. Vereen, is gekozen de heer J. Snoek te Nieuwendijk. NIEUWENDIJK. Deze week zal al hier des namiddags om 3 uur de 3e post bestelling in werking treden. De avond bestelling aan de kil vervalt nu. Het 5-jarig zoontje van J. v. Noor loos alhier, kwam dezer dagen zoodanig met het rijwiel van P. R. in aanraking, dat Dr. Overbosch verklaarde dat zijn beentje gebroken was. Door de V. P. N. alhier zijn Dins dag 2800 eieren naar Rotterdam gezonden. De prijzen waren van 58/* tot 61/* ct. per stuk. RAAMSDONKSVEER. De heer P. v. Schuppen, hoofd der Bijzondere U. L O. School alhier, is benoemd tot hoofd eener M. U. L. O. School te Delft. RAAMSDONK. Op Vrijdag 2 Juni zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze dorpsgenoot G. Niessen in dienst trad bij de S. S. De familie N. onze gelukwenschen. VEEN. Eigenaars van schapen hebben bericht ontvangen van Gemeentewege om den wol te bewaren daar deze voor de regeering disponibel moet blijven. Door het Gemeentebestuur is aan 27 inwoners de broodkaart niet meer uitge reikt en is dus het brood van de regeering niet meer voor hen voor dezelfden prijs verkrijgbaar. De lijst der sollicitanten voor de vacature van gemeente-veldwachter is ge sloten en hebben zich in 't geheel 27 per sonen voor deze betrekking aangemeld. WIJK en AALBURG Op initiatief van de heeren W. van de Kai te Steen bergen en L. Snoeijs te Dinteloord is op 30 Mei jl. in een der zalen van het stad huis te 's-Bosch eene vergadering gehou den van Ambtenaren der Waterschappen in Noord-Brabant, en alstoen eene veree niging opgericht van Waterschapsambte naren. In deze vereeniging zullen o. m. zitting hebben de heeren Pels, secretaris te 's-BoschE. Sluijmers, secretaris te Wijk c.a., C. J. Branderhorst te Genderen en Van Heijst, burgemeester te Baardwijk. Benoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier den heer A. de Kok. Tot voorzitter en tot lid van het Wa terschapsbestuur van de polder van Wijk zijn door stemgerechtigde ingelanden res pectievelijk benoemd J. van Do veren van Andel en L. Pullen. In deze gemeente doet zich het eigenaardige geval voor, dat een bakker zelf geen regeeringsbrood mag gebruiken omdat. hij te rijk is. Daar hij vermoe delijk niets dan regeeringsbrood bakt, is hij dus verplicht vooy zich en zijn gezin gewoon brood te bakken. In deze gemeente komen verschil lende gevallen van mazelen voor, onder de schoolgaande kinderen. Sommige gevallen toonen een kwaadaardig karakter. Gebruik dan een stukje Deze zeep is volkomen onscha delijk en zuiver. Zij doodt ziekte kiemen, bevordert den haar groei, geneest haaruitval, reinigt de hoofdhuid. Prijs per stuk 60 cent; 3 stuks f 1.70. Verkrijg baar bij Apoth. en Drogisten. Fabrikant A. MIJMHARDT, Pharm. fab. ZEIST. BINNENLAND. In een nieuwgebouwd perceel aan de Hieranymus van Alphenstraat te Haarlem had gistermiddag een hevige gasontploffing plaats door een defect aan de ondergrond- sche gasleiding. Ramen en deuren wer den vernield en al de meubelen kort en klein geslagen. Binnenmuren scheurden. De_ bewoner en 3 huisgenooten waren in de keuken en kwamen met den schrik vrij. Zondagavond geraake nabij Strijen een infanterist onder een wagen, met het ge volg, dat hij zware inwendige kneuzingen bekwam. Hij werd naar Dordrecht ver voerd, alwaar hij aan de bekomen ver wondingen iz overleden. Gisterennacht werd een auto die reed van Hengelo naar Enschedé door soldaten- kommiezen gesommeerd halt te houden. Toen de inzittenden daaraan geen gehoor gaven omdat, zooals later bleek de bestuurder de waarschuwing niet hoorde werd op de auto geschoten. De wand werd op een plaats doorboord. De inzit tende bekwamen wonder boven wonder geen letsel. Deze week kwam een familie aan den Middenweg te Watergraafsmeer tot de ontdekking, dat des nachts dieven zich toegang hadden verschaft tot haar woning. Door de verbreking van het achterslot van de keukendeur waren zij weten binnen te komen en zij hebben blijkbaar het geheele benedenhuis doorzocht. Wat van hun ga ding was, hebben zij medegenomen, o. a. een aantal zilveren voorwerpen, tafelklee- den, schoenen, een damesparapluie, zelfs sigaren, benevens een flink stuk varkens- vleesch. bedaard spoedig, terwijl vastzittend slijm wordt opgelost, door het ge bruik van eenige ANGA-bonbons. In doozen van 30 en 60 cent, ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Fabrikant: A. M1JNHARDT, Pharm. Fabr. ZEIST. GEMENGDE BERICHTEN. Kleine legers. Bij de honderdduizenden soldaten van Nederland en België en dergelijke staten, bij de mdlioenenlegers van de groote mo gendheden maken de legers van enkele Europeesche staten een grappige vertooning. Zoo bijv. het Luxemburgsche leger. Luxemburg is evenzeer een zelfstandige mogendheid als bijv. Engeland, en het heeft ook een leger, dat natuurlijk niet bestemd is om buitenlandschen oorlog te voeren, maar om de binnenlandsche rust te handhaven. Dienstplicht bestaat er niet het is een leger van vrijwilligers en het telt 140 tot 170 man met zes officieren, waarnevens nog een compagnie gendarmes bestaat van 135 man met twee officieren. Een ander leger van getallen is dat van den vorst van Monaco in het Z. van Frank- ryk. Dat leger telt 82 man en vijf offi- ceren, en dat leger heeft een paar oude kanonnen, waarmee nog nooit scherp ge schoten is. Dat kan men «Iet doen, want de kogel zou in Frankrijk ol Italië neer komen. Europa heeft ook nog twee zelfstandige miniatuur-republiekjes. De eene, San Ma rino, ligt in Italië niet ver van de Adria- tische zee. Dat rijk heeft een leger van een kleine duizend man met 38 officieren. Doch het kleinste leger van Europa is wel dat van de republiek Andorra op de grens van Frankrijk en Spanje. Dat leger telt vier soldaten onder bevel van een generaal, die zich uit bescheidenheid kor poraal laat noemen. En ten slotte kende Europa tot voor korten tijd nog een onafhankelijk gebied op de grens van Nederland. België en Duitschland, Moresnet, dat niet eens den naam van repbliek droeg, en dat tot zyn verdediging een leger had van één veldwachter. o Vosseboerderijen. In Canada bestaan reeds sedert jaren vosseboerderijenin de laatste jaren zijn ze ook ontstaan in de Vereenigde Staten op verschillende plaatsen. Het is natuur lijk te doen om de pelsen van den rooden vos en vooral van den zilvervos. Beide behooren in Noord-Amerika thuis, de zilver vos het verst naar het Noorden. Bij het toenemen van den landbouw begint de vos te verdwynen, en daarom is hy nu ge- piaatst op de lijst der met opzet gefokte dieren. Wegens de groote waarde krijgt de vos een zorgvvldige verzorging. In da groote kweekerijen komt geregeld de veearts inspectie houdenhonden houden de wacht tegen dieven en roovers op twee of vier beenen, en aan aparte vossehonden heeft men geleerd wegloopers terug te halen zonder ze te beschadigen. Radium als bliksemafleider. Die is de beteekenis ven den bliksem afleider op een hoog gebouw, dat hij in zijn fijne gouden of platina-punt aan de electriciteit der aarde een geschikten weg aanbiedt om uit te strooraen en zich te vereenigen met de electriciteit der lucht. Dit twee electriciteiten zijn tegenovergesteld van aard, en wannneer ze elkander be reiken, dan zijn ze beide weg. Dan is de wolk dus ontladen en een gewone regen wolk geworden. Wanneer er geen scherpe punten omhoog steken, heeft de electricteit geen gebaanden weg, en dan baant ze zich zelf een weg in den vorm van een blik semstraal. Nu heeft men gevonden, dat radium de eigenschap heeft, de lucht, die gewoonlijk een slechte geleider voor é'ectriciteit is, tot een zeer goeden geleider maken. En daarom heeft men nieuwe afleide.r aan hun top voorzien van een kleine hoeveelheid radium-bromide. Deze is voldoende, om de geleidbaarheid van de lucht vele mil- lioerien malen grooter te maken. De elec triciteit heeft daarmee in de lucht zelf een goeden weg gevonden om naar de wolk over te gaan en deze te ontladen. De punt van goud of platina kan daarbij ver vallen. A. L. Burgerlijke Staud. Heusden, van 30 Mei tot 2 Juni. GeborenNeeltje Adriana Waltje, d. v. F. Lagerwey en v. A. Schoppenhouwer. 's Gravemoer, over de maand Mei. Ondertrouwd Adriaan Broekhoven 33 j. met Gerdina Peters 26. j. Getrouwd Jan Dekkers 27 j. met Din- gena Faro 22 j. OverledenCornelia Talen 55 j., echtg. v. B. Melsen Johanna Elisabeth Verheijden 70 j. wed. v. P. H. A. P. Lepeltak Kieft. Wijk en Aalburg. Geboren: Janna Anna, d. v. K. van Rijswijk en J. L. Kief; Jakob, z. v. W. Kerkwijk en JL. Verbeek Jannigje, d. v. H. C. Jurrie en Janneke Mans. OverledenKornelis Bouman, 70 j. Dieuwkje Das, 5 j. schenkt u een flinke gezindheid, doch soms ook zomer- De grootste en donkerste sproeten verdwijnen geheel na aanwending van een potje SFRUTOL. Alle goede drogisten in iedere plaats verkoopen Sprutol. FabrikantA. MIJNHARDT, Pharm. fabr. ZEIST. PREDIKBEURTEN. 4 Juni. Heusdennm. 6 u. ds. Ruijsch vanDug- teren. Geref. kerk, vm. 9,30 u. lees- dienst en nm. 6 u. ds. Werkendamvm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. v. d. Pol. Geref. kerk A, vm. 9.30 u. en n.m. 6 u. geen opgaaf. n n Geref. kerk B, geen opgaaf. Chr. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. geen opgaaf. Aalburgvm. 9,30 u. ds. Ewoldt. Aalstvm. 9,30 u. ds. Van Ingen uit Gameren. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Almkerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. dr Montün. Andel, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. A. B. v. d. Put. v Baardwijk, vm. 10 u. ds. Louwe Kooy- mans. Babylonünbroekvm. 9,30 u. ds. Blankhart. Besoijen, vm. iO u. en nm. 5,30 u. ds. Dierkens. Capellenm. 6 u. ds. Koster. Geref. kerk, geen opgaaf. Doeverfrn, vm. 9,30 u. ds. Bastiaanse. Drongelennm. 2 u. ds. V. d. Pol uit Meeuwen. Drunen, vm. 10 u, ds. van der Hoff. Eethengeen dienst. Gameren, nm. 6,30 u. ds. Van Ingen. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. Diemer. Genderen, vm. 9,30 u. ds. Feykes. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. De Jong uit - Dalfsen. Giessen, vm. 9,30 u. ds. Benders. s-Gravemoervm. 9,30 u. ds. Van Hattem uit Apeldoorn. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6,30 u. ds. G. v. d. Munnik uit Leens. Chr. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2,30 u. leesdienst. Heesbeen, Nm. 6 u. ds. Ewoldt. Herpt, vm. 10 u. ds. Ruijsch van Dug- teren uit Heusden. Loonschendijk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Japchen (nm. H. Doop). Meeuwenvm. 9,30 u. ds. v. d. Pol. Nederhemert Zz., geen dienst. Nz., nm. 3 u. ds. Blankhart uit B.-Broek. Nieuwendijk, Geref. kerk, vm. 10 u. ds. De Bruijn. Raamsdonk, nm. 2 u. ds. Holland. Raamsdonkveervm. 9,30 u. ds. Holland. Rijswijknm. 2 u. ds. Benders. -Hoesten,- ..y

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2