UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3573. Zaterdag 3 Juni 1916. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vi cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BÜ1TEXLAND. Gedood op het graf van haar zoon. Juffrouw Verlot, uit Brasles (in het district Seine en Marne), een Fransch huismoe dertje, had bericht gekregen, dat haar zoon gevallen was in den slag in Champagne in September 4915. Met haar dochter onder nam ze de lange reis om een bezoek te brengen aan het graf van haar jongen. Een hospitaalsoldaat uit Mourmelon vergezelde de twee vrouwen om haar te wijzen, waar haar zoon begraven lag. Op het oogenblik, dat de vrouwen zich bogen naar de graf heuvel, verscheen een Duitsch vliegtuig en wierp een bom naar beneden. Een scherf van het moordtuig trof de oude vrouw en den hospitaal-soldaat doodelijk. Beiden over leden na drie uren. o De juweelenschat in het Nauw van Calais. Met de talrijke schepen, die sinds het uitbreken van den oorlog in het Nauw van Calais te gronde gingen, zijn ook on schatbare waarden aan materialen, baar geld en juweelen in de diepte verdwenen. Meer dan een hoopvolle phantast zal zich waarschijnlijk reeds verheugd hebben met het denkbeeld, eens daar in de Noordzee ongestoord naar die kostbaarheden te kun nen visschen. Een ware schat viel in han den van twee visschers, die in de nabij heid van de Engelsche kust een kastje uit zee opvischten, dat niet minder dan 66 kostbare diamanten bleek te bevatten. De vreugde was echter van korten duur kastje en inhoud werden onmiddelijk na aankomst in beslag genomen door den havencommissaris. Deze zal nu trachten de rechtmatige eigenaars op te sporen. Te Roetgen (by Aken) werden door een 18 jarig meisje twee krijgsgevangen Russen aangehoudeu, die ontvlucht waren^ Zij dreigde hen neer te schieten met het jachtgeweer van haar vader, dat zij ge haald had. Beide Russen werden naar de militaire wacht gebracht. o Uit verschillende plaatsen in Saksen komen berichten over hevige onweders, welke eveneens een deel van Bohemen teisteren. In Markersdorf verloren bij een wolkbreuk, welke ontzettende verwoestingen aanrichtte, vier menschen het-~leven. De rivier trad buiten hare oevers en vernielde verscheidene huizen. 300 militairen zijn aangekomen om hulp te verleenen. Het spoorwegverkeer ondervindt groote ver traging. De Oostenrijksche N.-Westerspoor weg heeft den dienst gestaakt. De Elbe is bij Aussig in Bohemen over den afstand van zes K.M. in een meer herschapen. Tal van personen zijn door den bliksem gedood. o In de omgeving van Hoey (België) zijn 600 lijken van Duitsche soldaten van het front van Verdun aangevoerd en begraven, o De »Times verneemt uit St. Petersburg dat j.l. Zondag alle Russische jongemannen die negentien jaar zijn zich voor dienst neming moesten aanmelden. Dit is een jaar vroeger dan normaal. o Omgeven door wilde dieren. »Er zijn nog andere dan menschelijke vijanden te bestrijden,* zegt een corres pondent in de Yorkshire Observer, »in de wilde streken in Oost-Afrika, waar gene raal Smuts gestreden heeft.* Dit tropisch terrein is even vergiftig als schoon. De leeuw en de luipaard, om nog niet eens van de hyena te spreken, zijn er meesters. Een verschrikte vrachtauto bestuurder berichtte onlangs dat twee rhi- nocerossen een aanval hadden beproefd op zijn wagen en het is nog niet uitgemaakt wie het meest woedend, verschrikt en ver baasd was, de rhinocerossen of de chauffeur. »Het is hier*, klaagde den echt Lon- densche chauffeur, ^gewoonweg Artis, maar de beesten worden 's avonds niet opgesloten.* Er zijn massa's *boks« en vogels om jacht op te maken. Verontwaardigde nijl paarden, die uit hun rust opgeschrikt zijn door het lawaai der motorrijwielen, vallen met open bek aan, terwijl zij een knor rend protest laten hooren. Door de scha duwen van dit woudland hebben wij onze automobiel wegen aangelegd en groote vracht wagens snorren onophoudelijk door stre ken, waar woedende apen kakelen en schreeuwen. Die apen hebben bij het ge vecht aan de Loemirivier zooveel lawaai gemaakt, zoodanig geschreeuwd en gegild in de boomen, dat het moeilijk was de bevelen te verstaan.* Het is reeds zeer lang geleden dat melding gemaakt werd van een sensatie- wekkendearrestatie in de Vereenigde Staten. Een zekere dr. Arthur Warren Waite, een New Yorksche tandarts, die echter meer bekend was door zijn buitengewone be kwaamheid als tennisspeler, was in hechte nis genomen na een logeerbezoek, dat aan Waite gebracht was door zijn zeer gefor tuneerde schoonouders het echtpaar Peck, uit Grand Rapids in Michigan. Beiden waren, kort na elkaar, ten huize van den schoonzoon overleden. Reeds gedurende de instructie had Waite bekend, schuldig te zijn aan den moord op de beide logeer gasten. Thans is de zaak in openbare behandeling ter rechtzitting heeft Waite niet enkel zijn bekentenis bevestigd, maar die nog uitgebreid met de mededeeling, dat hij ook nog gepoogd had, zijn schoonzuster, juffrouw Beek, uit den weg te ruimen. Niet zonder ziekelijken trots beschreef hij, hoe hij zijn slachtoffers met typhuskiemen had besmet, en hoe hij den dood nog wat verhaast had door toediening van chloro form. Zelf had hij nogar senicum gebe zigd. Een getuige mevr. Horton, verklaarde, dat de beklaagde haar, na zijn inhechtenis neming brieven had doen toekomen, waarin hij zeide, voor den rechter krankzinnigheid te zullen simuleeren. Deze mevrouw Hor ton was een hoofdgetuige. Zij deelde nog mede, dat het gif, waarmede Waite ge tracht had, zich na de ontdekking van zijn misdaden, van kant te maken hem door haar (mevr. H.) was verstrekt. Waite had ook verteld, dat zijn «eigen vrouw, in verband met haar slechte ge zondheid, nog maar enkele maanden te leven had. Ook, dat hij de Peck's had vermoord, had Waite haar bekend. Hij had echter als zijn vaste voornemen te kennen gegeven, »dat zy hem nooit levend zouden vangen.* Schier alom dreigt door gebrek aan kalk malaise in het bouwvak. Men heeft zich tot den minister gewend, en de bemoei ingen hebben er toe geleid, dat de Duit sche overheid heeft toegezegd, den uitvoer van kalk uit België toe te staan. o Zes Russen, die aan het toezicht van Duitsche soldaten waren „ontsnapt, terwijl zij aan grondwerken bezig waren, poogden nabij Poppel over de Nederlandsche grens te vluchten. Twee van hen vouden den dood aan den draad, drie zijn weer ge vangen genomen, slechts één kon Hollandsch grondgebied bereiken. Voor kraaien wordt in Duitschland reeds een halve mark per stuk betaald. Acht jagers uit Eckenford hebben op een dag 4622 kraaien geschoten, die alle naar Sleeswijk, en voornamelijk Lubeck gezonden werden. o De schaarste aan eieren blijft in Duitsch land voortduren en er is nog geen ver betering in uitzicht. Naar de bladen mel den, wordt reeds tot 32 pfenning per stuk gevraagd, voor eieren, die soms niet grooter dan een duivenei zijn, en waarvan het ge wicht slechts 50 gram is. Terwijl de fabrieken van Krupp te Essen met Pinksteren niet zullen werken, hebben de Engelsche munitie arbeiders bosloten de gewone Pinkstervacantie uit te stellen tot einde Juli. o De slag bij Verdun beleefde Dinsdag zijn honderdsten dag. De eerste aanval van Duitsch voetvolk op de Fransche linies ten noorden van Verdun had plaats tegen het dageinde op 24 Februari. o Volgens een Russisch nieuwsblad zijn 20.000 Chineesche koelies in Rusland aan gekomen, om daar landarbeid te verrichten. Zij waren noodig om de schaarste aan werkkrachten op het land te verhelpen, die is ontstaan door de mobilisatie. o Een telegram uit Panama bericht, dat tengevolge van de aanhoudende regens aardverschuivingen hebben plaats gehad in het Culebrakkanaal, welke de diepte van het water in de vaargeul van het kanaal hebben terruggebracht tot 22 voet. Dit maakt nieuw uitstel voor de scheepvaart noodzakelijk. De Servische regeering in Saloniki. Volgens berichten van de Minerva is de Servische regeering naar Saloniki overge bracht. Slechts de minister van binnen- landsche zaken is op Korfoe gebleven. Een medewerker der Vossische Zeitung heeft baron SchorlemerLiever, den Prui- sischen minister van landbouw, vragen ge steld over de uitkomsten der veetelling van 45 April en den stand van het vraagstuk der vleeschvoorziening. De minister deelde mee dat de telling de in landbouwkringen gegeven schattingen van den veestapel in hoofdzaak heeft bevestigd. Het aantal scha pen, dat de laatste jaren in Duitschland steeds achteruit was gegaan, is vergeleken bij de telling van 4 December 4945 met 23.8 toegenomen. Echter bestaat de toeneming hoofdzakelijk uit lammeren. De rundvee- en varkensstapel is achteruitge gaan. In Pruisen is de rundveestapel bij de vorige telling 4% verminderd, het aan tal kalveren beneden de 3 maanden met 72.2 toegenomen. De vermindering be paalt zich dus tot de dieren tusschen 3 maanden en 2 jaar en daarboven, die in de eerste plaats voor de slacht dienen. De vermindering van den varkensstapel is voor namelijk het gevolg van de slacht op groote schaal, welke verleden jaar heeft plaats gevonden. Vooral het aantal varkens boven jaar is zeer achteruit gegaan. Wordt in vredestijd meer dan de helft der be hoefte aan vleesch door varkensvleesch ge dekt, thans kan de varkensstapel ook zelfs niet bij benadering in de behoefte voorzien. Men heeft daarbij ook te bedenken dat zoowel het rundvee als de varkens ten ge volge van het beperkte voer in gewicht zijn afgenomen. Gegeven deze feiten, zoo is een beper king van het vleeschgebruik niet te ver mijden. Intusschen spiegelde de minister, met het oog op de prijsopdrijving, voor dat zoo noodig vee zal worden opgevorderd. Hij verwacht dat het later weder beter zal gaan met de vleeschvoorziening. Er staat genoeg veevoeder te velde. Is het vee eenmaal weer een poos in.de weide, dan zal het aan gewicht toenemen. Van regeeringswege zullen voorts maat regelen worden getroffen tot aanmoediging van de varkensteelt. De aanmoediging van de konijnen- en geitenteelt heeft reeds goede resultaten opgeleverd. De minister wees er nog op dat de oogst het vorig jaar uiterst schraal is geweest, wat natuurlijk ook invloed had op den veestapel. Toch heeft men er zich door geslagen. Met de betere oogstvooruitzich- ten van dit jaar behoeft men dus voor uithongering heel geen vrees te koesteren. o Welk enorm voordeel in den modernen oorlog troepen hebben, die den stalen helm dragen, boven andere, blijkt nog eens uit een statistiek van het Britsch Medical Journal. De ervaring, opgedaan in de laatste oorlogen, is, dat van de ver wondingen, doodelijke en niet-doodelijke, 45 pet. hoofdwonden zijn. In de loop graven gedurende dezen oorlog is het zelfs 25 pet. In een groot gevecht in het be gin van Maart echter, toen de Engelschen den nieuwen helm droegen, veroorzaakte het aantal geweerkogels dat door de hel men heendrong nog geen K pet. van de verwondingen. In het geheel waren de schedelbreuken aanmerkelijk minder dan 4 pet. van al de verwondingen. De Engelsche helm is niet zoo lieht als de Fransche, maar schynt betere bescher ming te geven. In de Daily Mail vinden wij een paar plaatjes, die iets belangwekkends vertoonen. Vooreerst vier Duitsche soldaten met den stalen helm, die nu ook in hun leger is ingevoerd. De Duitsche helm geeft meer bescherming dan de Fransche en de En gelsche, naar de af beeldingen te oordeelen. Opzij en van achteren reikt hij dieper. Twee andere prentjes stellen een Engelsch soldaat voor met met breeden riem, die over het hoofd wordt gedragen en boven de schouders bevestigd is aan den riem, waarmee de ransel wordt gedragen, zoodat het gewicht hiervan voor een deel door het hoofd wordt overgenomen. Zeeslag bij het Skagerak. Berlijn, 4 Juni. (Wolff.) Officieel. De Duitsche vloot kwam den 34sten Mei in gevecht met het aanzienlijke sterkere grootste deel van de Engelsche vloot, .'s Maddags en 's nachts ontwikkelde zich tusschen het Skagerak en Horns-rif (ter hoogte van Blaavands-hoek, op de Zuidwestkust van Denemarken) een reeks zware, voor ons succesvolle gevechten. Wij vernietigden, voorzoover ons bekend is, het groote slag schip Warspite, de slagkruisers Queen Mary en de Indefatigable, twee pantserkruisers, blijkbaar van de Archilles-klasse, een kleinen kruiser, de nieuwe torpedoboot-vernielers Turbulent, Nestor Alcastar, een groot aan tal andere torpedoboot-vernielers en een onderzeeboot. Nog een groot aantal En gelsche slagschepen heeft zware averij. Zoo is het groote slagschip Marlborough door een torpedo getroffen. Aan onzen kant zijn de kleine kruiser Wiesbaden en het slagschip Pommern dooi den vijand in den grond geboord. Het lot van het slagschip Frauenlob en van enkele torpedobooten is tot dusver nog onbekend. De Duitsche vloot is heden in onze haven binnengeloopen. (De Pommern was een linieschip, in 4905 van stapel geloopen en raat 43,200 ton de bemanning bestond uit 743 koppen. De Wiesbaden komt in het Taschen- buch der Kriegsflotten van 4944/45 nog niet voor. De Frauenlob was een pantserdekkruiscr, in 4942 van stapel geloopenhij mat 2700 ton de bemanning bestond uit 284 koppen. De Warspite was een linieschip, in 4943 van stapel geloopen en mat 28,500 ton. De Queen Mary, in 4942 van stapel geloopen, was een gepantserde kruiser van 30,000 tonde bemanning bestond uit 4020 koppen. - De Indefatigable, in 4909 van stapel geloopen, mat 49,050 ton de bemanning bestond uit 760 koppen. De Achillesklasse telt 4 gepantserde kruisers van 43.750 ton zijn in 4905 te water gelatende bemanning telt 704 koppen. Over de Turbulent, Nester en Alcastor, hebben wij geen opgaven kunnen vinden. De Marlborough, die getorpodeerd heet, is een linieschip van 28,000 ton, in 4942 te water gelaten.) N. R. Ct. o De schaarschte aan mannelijke werk krachten doet zich in den landbouw bij alle oorlogvoerende landen sterk gevoelen. In Engeland natuurlijk zoo goed als elders. Daarvan dreigt nu gevaar, voor de vrucht- boomen in Kent, waar thans een rupsen- plaag heerscht. De oogst liet zich goed aanzien: maar thans is reeds zooveel schade aangericht, dat geheele boomgaarden verlaten zijn. Vooral de appelboomen worden geteisterd. Reeds nu wordt het verlies aan appels op honderdduizenden bushels begroot. Tallooze boomen zijn totaal kaalgevreten en zitten dik onder de rupsendraden. Dat de vreterij zoo'n uitbreiding heeft verkregen valt voor een deel ook hieruit te verklaren, dat het weer in Maart zoo buitengewoon gunstig is geweest voor de ontwikkeling der eieren. De perenhoomen hebben tot dusver min der te lijden gehad. Daarentegen worden, de pruimen weer door een ander insect zeer ernstig bedreigd. De New-Yorker Evening Mail bevat nog een en ander over het plan, dat aan de Duitschers wordt toegeschreven, om een onderzeesch goederenvervoer tusschen Duitschland en Amerika in te stellen. Het blad zegt Wij vernemen, dat er spoedig een ge regeld onderzeesch goederenvervoer tusschen New-York en Hamburg zal ingesteld wor den. Het eerste duikschip zal, zoo het plan doorgaat, omtrent 4 Juli in Amerika aankomen. Het schip zal slechts ter ver dediging bewapend worden en de Duitsche post, paketpost en expresgoederen vervoe ren. Deze nieuwe duikschepen zijn uit sluitend voor de koopvaardij gebouwd. De ruimte, die anders voor munitie en tor pedo's wordt gebruikt, dient alleen om lading te bergen. Tegen 8 Augustus hopen de Duitschers vijf van die schepen geregeld in de vaart te hebben. Van Hamburg uif zullen de duikschepen om Schotland heen of zoo mogelijk door het Kanaal in tien dagen de reis naar Amerika doen. De schepen zijn ongeveer 450 M. lang en 45 M. breed en hebben een bemanning van 60 koppen. Bij proeftochten bleek hun ge middelde snelheid 48 knoop te zijn. De foto's, die hier in Amerika uit Hamburg zijn aangekomen, vertoonen het nieuwe scheepstype met 46 man op de brug, die 40 M. boven den waterspiegel ligt. Op den achtersteven staat een verdedigings kanon. Ofschoon de Duitsche regeering gelooft, dat de schepen in Amerika aan de dokken toegelaten zullen worden, nemen zij voldoende brandstof voor een reis van 6200 mijl mee. o Jeugdige moordenaars. Uit de bijzonderheden bij het politioneele onderzoek aan den dag gekomee, in de zaak van den moord aan de Wassertor- strasze te Berlijn, waarvan een tweetal jeugdige boosdoeners van 45 en 47 worden beschuldigd, blijkt, met wat een geraffi neerdheid de twee Klotopeks te werk zijn gegaan. De oudste, die in een tuchtschool zijn opvoeding krijgt, heeft blijkbaar de onder handsche lessen der jeugdige kame raden ter harte genomen. Na de daad heeft hij getracht voor een alibi te zorgen, het is hem echter niet gelukt door opgave van de wijze, waarop hij en zyn broer den voormiddag van den moord hebben doorgebracht, de verdenking van zich af te wentelen. De jongste deed voor zijn broer niet veel onder. Deze zag er het groote voordeel van in, dat de moord zoo lang mogelyk verborgen bleef. Daartoe moesten de kinderen van de vermoorde vrouw Cervo zoo rustig mogelijk worden gehouden. Meer malen moet Willi dan ook de kleinen eten hebben gebracht. Hun heele buit bedroeg een 500 mark, die ze gedeeltelijk in een beddezak, ge- NIEUWSBLAD voor Het Land vao Hoosden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. «IJIIECSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5