Zit gij even gezond als de vrouw De TIP TOP GORINCHEM. Interc. Tel. 151. Machine en Cylinderolieën, POETSKATOEN enz. enz. HALT! HALT! Ontvangen een Partij Gramafoonplaten, jYaalden, Veeren en verder alle soorten onderdeeten. Langendijk 149. J. A. TÜKKE R. Firma H. J. MENNENS. Severing -uit voorraad. zal met de a.s. PINKSTERDAGEN geopend zijn van s-morgens 8 tot s-avonds 7 uur Alle Foto-Toestellen en benoodigdheden voor H.H. Amateurs voorhanden. Billijke Prijzen. Aanbevelend 91. DE RUITER, deeltelijk in den kelder der ouderlijke wo ning verborgen hadden. De ouders van de twee jonge moordenaars zyn eveneens door de politie zoo scherp mogelyk onder vraagd. Ze wisten echter niets van de daad, noch van het gestolen geld. —O Gilbert ontvlucht. Men schrijft ons uit Zurich dd. 27 Mei Een kwieke jonge zwart-oogige kerel was de Fransche vlieger-officier Gilbert. Hij was wel de populairste van het half dozijn geïnterneerden, dat Zwitserland te bewaken had. In zijn gestalte en karakter het vol maakte type van den warmbloedigen Mar- seillaan, was hij vooral de lieveling der dames, die nog dezer dagen door haar petitie aan den plaatselijken commandant veel van zich hebben doen spreken. Toch ontbrak hem ook de sympathie der man nelijke bevolking niet. Want als hy, steeds in gezelschap van een officier, door de Bahnhofstrasse stapte, om inkoopen te doen voor zijn fotografische liefhebberij, dan groette hem het jongere volk op in het oog loopende wijze, spraken ze er hun ergenis over uit, dat men zoo'n kranigen kerel zyn sabel afgenomen had, zoodat hy zich nu met een badinetje moest behelpen. Maar op Gilbert had dit alles geen vat. Hy leefde stil voor zich zelf heen, zon altijd op een kans om »weg« te kunnen komen. Daarom vooral was hij de held aller. De eerste maal vluchtte Gilbert uit het vestinggebied van Annermatt. Met een list had hy zyn bewakers weten te ver schalken, en vierentwintig uren later meld de hij zich bij zyn commandant in Lyon. Daar mocht men hem echter niet behou den. Gilbert had wel per brief zijn eere woord van niet te zullen vluchten terug genomen, maar deze brief had hij eerst enkele uren vóór zijn vlucht gepost. Dat gold dus niet. En vierentwintig uren later meldde Gilbert zich weder bij den mili tairen gouverneur van Genève. Toen volgde een interneering in de kazerne van Zurich onder strenge bewaking. Doch nauwelyks verstreken eenige weken, toen de vlugge kwant op een bijster-vroeg morgenuur uitbrak, de wachtposten over hoop liep, in een gereedstaande automobiel sprong en verdween. Dienzeltden dag zou den er Fransche gewonden door-reizen, en Gilbert hoopte aan een of ander halte station in de wagens tusschen zijn krijgs makkers te kunnen kruipen. Zoo stond hij als belangstellend particulier op het perron van Olten den trein der gewonden af te wachten, toen een der stationsbeambten er woei dien dag een felle wind bemerkte dat de baard van mijnheer losjes om zyn wangen flapperde. Gilbert was gesnapt. Van dien dag af aan werd zyn bewaking in de kazerne te Zurich dubbel verscherpt. Dag en nacht stond een wacht voor de deur van zijn kamer op de vierde verdie ping twee anderen bewaakten de uitgangen naar de trappen. Sedert drie dagen is Gilbert nu echter weer gevlogen. In den nacht van Donder dag op Vrydag heeft hij zich even afge zonderd, en. sedert hebben zijn schild wachten hem niet meer gezien. Men ver moedt, dat hy door den luchtkoker ont komen is. Sommigen, hebben dien nacht een automobiel zien wachten en anderen hebben een scherp fluitsein gehoord. Maar dat is ook alles. BINNENLAND. Landweer. Naar de »N. Ct.« verneemt zal de militie lichting 1909, welke op 1 Augustus a. s. tot de landweer overgaat, vermoedelijk in December met klein verlof naar huis gaan. o Zondagmiddag oefenden enkele militairen te Schoonhoven zich in het speerwerpen op een terrein langs den openbaren weg. Eens klaps liep een 8-jarig meisje het terrein op en werd door een speer in den hals getroffen, kreeg een diepe wonde en stierf aan bloedverlies. De prijzen der sigaren. Naar »de Tel.« verneemt, zullen de prijzen der sigaren weer omhooggaan. De eerste prijsstijging blijkt slechts het begin van een voortdurende stijging, waarvan het einde vooraf niet te bepalen is. Als reden dezer prijsstijging geldt de zeer dure tabak. Bij de veilingen te Amsterdam en Rotter dam werden de prijzen enorm opgedreven, doordat het grootste deel van den aanvoer voor Duitschland werd opgekocht. De Dnitsche agenten, die tegen eiken prijs koch ten, maakten de markt duur en schaarsch. De aanstaande verhooging geldt natuur lijk hier in hoofdzaak de goedkoopere soorten. o Naar het huis van bewaring te Maas tricht zyn overgebracht twee Belgen, die te Vaals waren aangehouden, verdacht van het vervaardigen en uitgeven van valsche Duitsche geldstukken. Zij hadden de aan dacht getrokken door de groote verteringen, die zy maakten en hun auto-tochtjes met dames van verdacht allooi. Tevens werd een kist overgebracht, bevattende een groot aantal nagemaakte muntstukken, die alleen aan den klank als valsche munt waren te herkennen. Een agent van politie in de Achterstraat te Rozendaal zag een beerkar ryden die door zyn viezigheid en geheel bemorst zijn de aandacht trok. Omdat de agent wel wist dat een boer zulk een vrachtje er zuinig in maar niet over de beerkar gooit, vertrouwde hij het zaakje niet en ging de kar stil achterop. Op den Kortendijk gekomen zag hij de kar de le linie passeeren en toen hield hij den voerman, iemand uit Rukfen, aan en beval hem de kist te openen. Wat bleek toendat de beerkist gevuld was met ruim 250 K.G. vet en harde zeep. Kar, tuig en inhoud werden in beslag genomen. Van proletariër tot millionnair. By een ingezetene van Oldenzaal werd een zilverbon in betaling ontvangen, waar op aan de achterzijde de volgende dichter lijke ontboezeming te lezen staat Van huis uit proletariër, Van armoe vegatariër, Bij 't smokkelen solidair Dat maakte mij millionnair. Daaronder stonden de initialen van een ingezetene uit de gemeente Losser, die dit jaar voor 't eerst voorkomt op de lijst van hoogst-aangeslagenen in Overijssel. o Gisterenmiddag werd de auto van prins Hendrik op den straatweg van Heerenveen naar Leeuwarden door een achterop rij dende^ automobiel aangereden, ten gevolge waarvan de auto van den prins met eenige boomen op den Rijksstraatweg in botsing is gekomen. Alle inzittenden kwamen er zonder lichamelijk letsel af. De auto werd eenigermate beschadigd. Ongelukken. Bij een nachtelijke oefening te Waalwijk geraakte de mil. P. uit Amsterdam tus schen een kanon en een patroon-caisson, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. Naar het hospitaal overgebracht overleed hy kort daarna. o Twee soldaten te Arnhem, die tijdens een nachtelijke oefening onder een auto hadden geschuild voor den regen, zijn door de benzinedampen bedwelmd geraakt en bewusteloos onder het voertuig uitgehaald. Hun toestand was zoodanig dat de officier van gezondheid hun opneming in het hospi taal noodzakelijk achtte. Per auto werden de mannen naar het hospitaal te Arnhem vervoerd. Een woest geworden stier ontrukte zich op de Oosterkade te Rotterdam aan zijn geleider. Door vele menschen achtervolgd, holde het dier door de Spoorstraat naar het Oostplein, overal op zijn weg schrik verspreidende. Niemand durfde het beest te naderen. Langs den Oostzeedijk en door de Admiraliteitsstraat naar de Admirali- teitèkade werd de jacht voortgezet. Op deze kade hebben een paar politiebeambten eenige revolverschoten op den kop van den stier gelost, en ten slotte is het dier met behulp van een schietmasker afgemaakt. Een van de afgeschoten kogels is door een winkelruit gegaan. Confectie uit Duitschland. Het vHbl.c meldt Een bericht dat de uitvoer uit Duitsch land voor de betere soorten wollen goede ren en manufacturen weder zou zijn toe gestaan, kan onze correspondent te Olden zaal beslist tegenspreken. Alleen met een speciale vergunning (»Ausfuhrbewilligung«) mag de betere soort wollen confectie nog worden uitgevoerd. Alle andere uit voer van wollen goederen en manufacturen is streng verboden. Nederlanders in Duitschland. Men meldt ons uit Oldenzaal Van Nederlandsche arbeiders die juist uit Duitschland terugkeerden, vernemen wij dat aldaar sinds eenigen tijd de Neder landers stelselmatig uit de fabrieken ge weerd worden. Dit moet in vele gevallen geen andere oorzaak hebben, dat dat men niet wenscht dat buitenlanders zullen ge waar wordén, hoe ongunstig de toestand onder de bevolking wordt, doch vaak ook is een overigens begrijpelijke vrees voor spionnage in het spel. Een arbeider deelde ons mede, dat eenige zijner vrienden uit Zuid-Limburg geboortig, die reeds meer dan 14 jaren te Aken badden gewerkt, hun ontslag hadden gekregen. Vooral schynt men niet gediend te zyn van ar beiders, die in de Nederlandsche grens plaatsen wonen en dus dagelijks de grens passeeren. Tal van passen zijn dan ook ingetrokken. Vermist. Te Winschoten wordt sedert Zondag avond vermist het 16-jarig dienstmeisje Imke Abbos. Zij bracht dien dag een be zoek aan haar ouders te Rhederweg (onder Bellingwolde). Met een vriendin keerde ze Zondagavond goed en wel te Winschoten terug, Om tien uur 's avonds namen ze afscheid van elkaar. Imke was toen vlak bij het huis, waar ze dient en behoefde slechts even een drift je door te loopen. Men heeft haar echter niet weergezien. Alle nasporingen bleven tot dusver vruch teloos. Smokkelaar gedood. Onder Clinge is gisteren een smokkelaar door een militair, tevens buitengewoon com mies, doodgeschoten. De diefstal aan 's Rijks Munt. De politie te Utrecht heeft inzake den diefstal aan 's Rijks Munt, een verdacht persoon, wonende in de Transvaalbuurt, in hechtenis genomen. Thans wordt onder zocht in hoeverre deze verdachte inderdaad schuldig is aan den gepleegden diefstal van onafgewerkte guldens. Zij bewijst u, dat de vrouwen even gezond kunnen zijn als de mannen, als zij willen. Indien vrouwen in het algemeen niet zoo sterk zijn als de mannen, is dit dan niet omdat zij te lang werken, zich te veel zorgen maken en niet voldoende ontspan ning krijgen In sommige streken op het platteland, waar de vrouwen het werk buitenshuis der mannen doen en losse kleeding dragen, zijn het beelden van gezondheid. Een eenvoudige leefwijze verzekert ge zonde nieren, volkomen zuivering van het bloed en geen urinezuur-kwalen. Urine-zuur in het bloed (als gevolg van verzwakte nieren) veroorzaakt rugpijn, rheumatische en zenuwkwalen, hoofdpijn, duizeligheid, moedeloosheid, waterstoornissen en gevaar voor niergruis, waterzucht en nierontsteking. Als gij reden hebt om uw nieren te verdenken, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij hebben duizende vrou wen geholpen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben een verzachtende, versterkende en opwek kende werking op zwakke nieren, en voeren deze zachtjes tot gezondheid en werkzaam heid terug. Zij helpen haar om het over vloedige urinezuur/ af te voeren evenals het overtollige water bij waterzucht. Zij dienen alleen voor nier- en blaaskwalen en werken niet op de ingewanden. Om beter .te worden en te blijven is het aanbevelenswaardig om iederen 'dag uw huiselijk werk een poosje te laten liggen en een opwekkende wandeling te maken. Drink water, eet eenvoudig voedsel en slaap voldoende. Een betere gezondheid maakt u een betere moeder of vrouw. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten f 1.75 voor één, of f 40.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. Vergadering van den Raad der gemeente Heusden, op Woensdag 31 Mei, des avonds 7.30 uur. Voorzitter Burgemeester Honcoop. SecretarisJ: de heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De vergadering door den Voorzitter ge opend zynde, leest de secretaris de notu len der vorige vergadering, welke onver anderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Met wijziging der agenda wenscht de voorzitter eerst punt 6, benoeming van een hoofd der M. U. L. O. school te be handelen, opdat de belanghebbende dan nog telegrafisch met den uitslag in kennis zou kunnen worden gesteld De heer De- Jongh (Wethouder) doet een ingrijpend voorstel. Hij wil niet meer of minder dan de geheele M. U. L. O. school opdoeken en aan de lagere school een paar vervolgklassen toevoegen. De voorzitter noemt dit kleingeestig. We hebben pas de M. U. L. O. school gebouwd en de gelegenheid voor dat onderwijs ge geven. Nu gaat het toch niet op, vooral nu~er na de vacantie een 13-tal kinderen bijkomt. De heer De Jongh zegt, het is niet in het belang van de gemeente. Als we lager- en M. U. L. O. onderwijs combi neeren hebben we maar één hoofd noodig dus financieel voordeel. De voorzitter ontkent dit. Bij combi natie zou er een nieuw schoolgebouw moe ten komen en dat zou nog meerdere kos ten meebrengen. De heer De Jongh voorziet, dat de lagere school toch eerlang te klein zal worden en niet meer aan de eischen voldoet. De voorzitter zegt er zijn 14 kinderen uit Oudheusden op die school. Komt er plaats te kort dan moeten die vertrekken. De heer De Mol stemt volkomen in met het gesprokene door den heer De Jongh. Combinatie van beide scholen acht hy in het belang van Heusden. Heusden ver langt geen M. U. L. O. onderwijs. Een M. U. L. O. school moet 3 leerkrachten hebben. Met 2 leerkrachten zullen we vermindering van subsidie krjjgen. In de Tweede Kamer is men bezig een motie van den heer Tydeman te behandelen om de kleine M. U. L. O. scholen financiëel te steunen. Spreker doet een voorstel, om te wachten hoe de afloop zal zijn. De heer Van Andel zegt, dat de motie Tydeman door den Minister is overgeno men, daaromtrent kan men gerust zijn. De heer Vos hoopt, na twee bittere te leurstellingen wat de hoofden betreft, thans een goede keuze zal worden gedaan. De heer De Mol haalt de woorden van den districts-schoolopziener, den heer Op- penraaij aan, die te Werkendam verklaar de dat de M. U. L. O. school te Heusden een doodgeboren kindje was. De heer De Jongh constateert, dat bij de oprichting wel degelijk bezwaren zijn geopperd, hy wil combineeren. De heer Van Andel beweert, dat dit om de groote kosten niet is geschiedt, an ders nergens om. Een bedrag van f 40000 was er mee gemoejd. De heer Van Everdingen (Wethouder) meent, dat er in den tegenwoordigen tijd groote behoefte aan M. U. L. O. is. Spreker wijst met verontwaardiging het voorstel af, om de school te sluiten. Het zou een schande voor Heusden zijn, als we er nn de bijl bij neerlegden. Door het geheele land breidt zich dit onderwijs snel uit. De heer De Jongh stelt voor om geen hoofd te benoemen en in beginsel tot com binatie te besluiten. Dat krasse voorstel grijpt den voorzit ter aan. Nimmer kreeg dat sprekend ge laat meer uitdrukking. Zelfbewust en fier, gewend de teugels stevig in de hand te houden, richt zich Z.E.A. met trillende stem tot den Raad en zegtMijne Hee- ren Ik zal het voorstel in rondvraag bren gen, maar ik hoop, dat gij den moed hebt het af te stemmen redt Heusdens eer, welke ik altijd hoog heb gehouden. Deze fiere woorden maakten zichtbaren indruk en het voorstel —De Jongh strandde met 5 tegen 2 stemmen. Alsnu komt aan de ordeBenoeming van een hoofd der M. U. L. O. school. Met 5 stemmen tegen 2 blanco wordt als zoodanig de heer A. Postma, onderwij zer te Dieren, benoemd. Met den benoemde stonden op de voor dracht de heeren H. W. Verhoeven te Rotterdam en J. van Doorne te Helle- voetsluis. Thans wordt overgegaan tot de regeling van zekerheid aangaande rentmeester van de Godshuizen. De Raad bepaalt die op 7s der over waarde, zijnde een borgtocht ingeschreven op het Grootboek van f 3000. Tot rentmeester wordt benoemd de heer A. v. d. Kolk met 5 stemmen tegen 2 stemmen op den heer F. Verhoeven, bei den alhier. Op de aanvrage om bouwgrond ter grootte van 860 M2. aan den Demer door de firma De Haan Oerlemans, stelt de voorzitter voor afwijzend te besshikken, daar dat stadsgedeelte door de verdwijning der boomen te veel ontsierd zou worden. Bovendien heeft de firma thans veel voor- deeliger gekocht. Wordt aangenomen. Nog zijn door dezelfde firma aange vraagd 2 perceelen met 2 schuren van de zg. stadswerf, welke een huuropbrengst geven van f 70.of een rente ad 4% van f1750.— De Raad stemt toe den grond aan te bieden tegen f 3 per c. A. tot een bedrag van f1422. Ingekomen zijn a. Besluit Ged. Staten houdende goed keuring vaststelling jaarwedden van Bur gemeester, Secretaris en Ontvanger, be dragende respectievelijk f 1900, f 1050 en f450. b. Verzoekschrift van pastoor Karton tot betere riooleering van Hoogstraat en Putterstraat. De voorzitter onderschrijft de klacht, en de Raad besluit tot uitvoering van het werk, dat voorloopig op f 500 wordt be groot. c. Verhooging der Begrooting over het afgeloopen jaar met kosten brandstoffen Stadhuis met f 19.80. Aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. BRIEFKAART-FOTO'S met een of meer personen fl.de 8 stuks. CABINETS-PORTRETTEN op fijn carton de 4 stuks fl.— Telef. Ine. No. 188. GORINCHEM. Het juiste adres gevonden, wanneer U gaat met Uw reparatie van Rijwielen, Motoren, Naaimachines en Gramafoons bij Groote sorteering ZAKLANTAARNS en PRIMA BATTERIJEN, uitsluitend de beste voor weinig geld. De nog voorradige Rijwielen worden opgeruimd voor den ouden prjjs, dus zonder prysverhooging. NAAIMACHINES met 5 jaar garantie vanaf f25.—. MONSTER.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 6