slag een kostbare Engelsche overwinning. Pollen, de marine-deskundige der West minster Gazette, schrijft»Wat is de be- teekenis van dit gevecht en wat zal er de uitwerking van zyn öp de plannen en den geest der beide strijdende partijen Voor 't eerst blijkt de Duitsche vloot op haar vlucht daartoe zich te hebben opgehouden om een eskader, in aantal en bewapening veel zwakker dan zij zelve, aan te vallen. Haar oponthoud was echter kort en ze vluchtte ten slotte voor een in getal veel geringere macht. Haar strategie van Helgo land en Doggersbank heeft zich herhaald, en zoowel de Duitsche als de Engelsche vloot weten dat wanneer het Woensdag niet tot een beslissende slag kon komen, er nooit een zal plaats vinden, m. a. w. Duitschland is niet van zins, ons de heer schappij ter zee te betwisten. De marine-medewerker van de Morning Post zegt in een beschouwing over den zeeslag, dat hij met de grootste overwin ning is geëindigd, die de Engelsche vloot sedert Trafalgar behaald heeft. Ofschoon de slag minder beslissend was dan Trafal gar, zal hij bijna even gewichtige gevolgen hebben. Het staat vast, dat de Duitsche vloot voor de volle zee geheel het onder spit dolf, zware verliezen leed en in wan ordelijken aftocht naar de havens vervolgd is. Jellicoe (de Admiraal) bracht zijn strijd krachten tegenover-den vijand op de tijd en plaats, die hij zelf gekozen had. Toen de twee hoofdmachten slaags raakten, werd een Durtsch linie-schip, misschien twee, in deze periode van het gevecht in den grond geboord. Geen Engelsch linie-schip is ge zonken. De Engelsche artillerie was de Duitsche dus blijkbaar de baas. Het snelle verlies van een linie-schip of meer deed de Duitschers besluiten terug te trekken. Zij zwenkten en stoomden met volle vaart door elkaar heen den mist in en spoedden zich naar de havens, waarbij zij door de En- gelschen nagezet werden. De Duitsche mededeeling, dat de vloot voor de volle zee slag heeft geleverd aan de geheele En gelsche vloot, is daarom onwaar. Die vloot heeft alleen aan de Engelsche schepen, die aan het hoofd voeren, slag geleverd. Die eerste kennismaking met de eigen schappen van de Engelsche vloot was vol doende voor de Duitschers. Ja tot welke dolle beweringen men zijn toevlucht neemt om de schade en de schande van het groote verlies der vele zeebodems te verkleinen, blijkt uit deze opmerking »Het licht was zóó, dat de Britsche schepen duidelijk konden worden onderscheiden, terwijl de Duitsche vloot achter het mijnen veld in de schaduw van de wal lag, waar ook de mist de Duitsche schepen een moei lijk mikpunt maakten®. Kan het dwazer? In de schaduw van de wal, terwijl de zon in het Westen stond en dus de toch al lage wal geen schaduw kon geven. En nu dan nog een Duitsche lezing, zoo 111 heet, van bevoegde zijde herkomstig De Duitsche hoogezee-vloot was uitgevaren, om de Engelsche vloot-gedeelten, die in den laatsten tijd meermalen bij de Noorweegsche kust gesignaleerd waren, tot een gevecht te dwingen. De vijand kwam op 31 Mei om half vijf des namiddags voor het Skage- rak in 't gezicht; het eerst vier kleine kruisers van de Calliope-klasse. Onze krui sers begonnen aanstonds de achtervolging van den vijand, die zoo snel mogelijk noord waarts stoomde. Om 5 uur 20 minuten kregen onze kruisers in het Westen twee vijandelijke kolonnes in het zicht, die bleken te bestaan uit 6 slagkruisers en een groot aantal kleine kruisers. De vijand zette koers naar het Zuiden. Onze kruisers naderden tot op ongeveer 49 kilometer en openden op den vijand een effectvol vuur. In den loop van dit gevecht werden twee Engelsche slagkruisers en een torpedojager vernietigd. Na verloop van een half uur kwamen uit het Noorden andere zware vijandelijke strijdkrachten in het zicht, die later bleken te zijn 5 schepen van de Queen Elisabeth® klasse (de Engelsche Superdreadnoughts met kanons van 38 cM. I) Spoedig daarop greep de geheele Duitsche vlootmacht in den strijd in. De vijand wendde aanstonds Noordwaarts. De 5 sche pen van de »Queen Elisabeth«-klasse voeg den zich bij de Engelsche slagkruisers. De vijand trachtte zich met de grootste snel heid aan ons krachtig werkzaam vuur te onttrekken en daarbij, oostelijk koers zet tende, den kop van onze vloot te passeeren. Wij volgden echter zijn bewegingen roet groote snelheid. Gedurende dit gedeelte van het gevecht werden een kruiser van de »Achilles«- of »Shannon«-klasse en twee torpedojagers vernietigd. Ons achterste linieschepen-eskader kon op dit oogenblik, wegens zijn eigenaardige positie tegenover den vijand, nog niet in het gevecht ingrijpen. Spoedig daarop ver schenen uit 't Noorden nieuwe zware vijan delijke zeestrijdkrachten, meer dan 20 linie schepen van de nieuwste constructie. Daar de kop van onze linie gedurende eenigen tijd in het vuur van beide zijden geraakte, werd de linie in westelijke richting gewor pen en tegelijkertijd werden torpedoboot- flottieljes tegen den vijand uitgezonden. Zij vielen met groote dapperheid en merk baar succes aan. Tot driemaal toe achter elkaar werd gedurende dit gedeelte van den strijd een groot Engelsch oorlogsschip vernietigd, terwijl een reeks andere zwaar beschadigd moeten zijn geworden. De slag tegen de Engelsche overmacht duurde tot het donker werd. Daarbij waren betrok ken afgezien van de talrijke lichtere strijdkrachten op het laatst minstens 25 groote Engelsche oorlogsschepen, 6 Engelsche slagkruisers en minstens 4 pant serkruisers, tegen 46 Duitsche groote oor logsschepen, 5 slagkruisers en 6 andere linieschepen. Bij het vallen der duisternis begonnen onze flottieljes een nieuwen aan val tegen den vijand. Gedurende den nacht hadden gevechten plaats tusschen kruisers en talijke torpedobooten. Hierbij werden een slagkruiser en een kruiser van de »Achilles«- of »Shannon«-klasse, een maar waarschijnlijk twee kleine vijan delijke kruisers en minstens tien vijandelijke torpedobooten vernietigd, waarvan door het hoofdschip van onze hoogere zee-vloot alleen zes Tot die vernietigde schepen behoor den de beide geheel nieuwe schepen »Tur- bu!ent« en »Tipperary«. Het eskader van oudere Engelsche linieschepen, dat van het Zuiden kwam opzetten, verscheen pas op den morgen van 4 Juni, toen de slag was afgeloopen, en wendde weer den steven zonder aan te vallen of ook maar in 't zicht zijn gekomen van onze vloot Hier volgt nog een kort bericht, dat in zijn dorre opsomming een blik geeft op het ontzettende van een zeeslag: Londen, 3 Juni. (Reuter.) OfficieelVier adelborsten van de Queen Mary zijn gered alle andere officieren zijn omgekomen. De kapitein van de Invincible en een luitenant zijn gered, alle andere officieren omgeko men. Alle officieren van de Indefatigable, Defence en Blac Prince zijn omgekomen, die van de Warrior zijn allen gered. Dat deze tegenslag voor de Engelschen een beslissenden invloed zal hebben op den wereldoorlog, zal wel niet gezegd kunnen worden. De Britsche vloot blijft opper machtig, al verliest zij enkele schepen. Toch zal de geest der Centralen in het algemeen en van het Duitsche volk in het bizonder er door zijn versterkt en hen tot nog zwaardere offers bereid maken. Na het lange relaas van den zeeslag nu nog een enkel woord over de gevechten te land. Het schijnt dat Rusland bezig is aan het zuid-oostelijk front een offensief te beginnen. Dat zal wel zijn om den druk op de Italianen te verlichten. De Oostenrijkers zullen nu troepen van dit gevechtsterrein moeten gebruiken om den vijand in het Oosten sterker het hoofd te bieden. De Italianen zelf bieden trouwens hardnekkigen tegenstand gelijk de Oosten rijkers melden. In het Westen hebben de Engelschen ten Zuidoosten van Yperen eeq klap,gehad. Zij erkennen zeiven, dat de Duitschers in de richting van Zillebeke hun aanvankelijk succes doorgezet hebben en erin geslaagds zijn, in de Engelsche linie 650 M. dieper door te dringen. Wel moeten de Cana- deezen, die daar stonden, door tegenaan vallen de Duitschers daarna weer uit een groot gedeelte van het genomen terrein verdreven hebben, maar volgens de Duit schers waren gisteren de aanvallen op hun nieuwe stellingen alle afgeslagen en het Engelsche communiqué meldt nu, dat de toestand bij Yperen »onveranderd« is. Wat Griekenland betreft: De Entente troepen hebben het telegraafbureau, het stadhuis en het douanekantoor van Saloniki in bezit genomen. Terzelfder tijd zijn om de stad heen maatregelen van voorzorg genomen, ten einde de mogelijkheid van tegenstand te voorkomen. De bevelhebbers van de Grieksche gen darmerie en van de politie zijn uit hun ambt ontzet. De staat van beleg is door de Entente in Saloniki afgekondigd, terwijl de Petit Parisien een gemeenschappelijk dringend optreden der Entente te Athene aankondigt. Wij zullen, zegt het blad, voortaan genoodzaakt zijn ons te onthouden van zekere verschooning, die Griekenland niet voldoende heeft weten te waardeeren. Dat arme land zit leelijk in de knel met zijn welwillende onzijdigheid. Gelukkig Nederland, dat op zijn hoede is geweest en niet zoo met zich heeft laten sollen. BUITENLAND. Oproep van Belgen. Er is een Koninklijk besluit verschenen waarin alle Belgen tusschen de 48 en 40 jaar, die zich in het buitenland bevinden of in het niet bezette gedeelte van België, worden opgeroepen voor den dienst in het vaderland, hetzij in het leger of bij de nijverheid om voor de nationale verdedi ging te werken. o— De tDaily Chronicle* publiceert het vol gende telegram van den Zuidpoolonderzoe- ker Shackleton uit Port Stanley, Falkland's Eilanden, gedateerd 34 Mei 4946. Wij zijn hier aangekomen. Ons lijden was vreeselijk in het midden der Weddelzee. Vanaf 27 October 4945 dreven wij 700 mijlen in het ijs tot 9 April, waarna wij op 16 April op het Olifantseiland landden. Op 24 April verliet ik dit eiland in een boot van 22 voet, 22 man in een grot in ijsrotsen aldaar achterlatend. Met vijf man ging ik naar Zuid Georges om hulp te halen. Op het oogenblik dat ik het eiland verliet, was alles wel doch redding was dringend noodig. o Het Amerikaansche huis van afgevaar digden nam de vlootwet aan, waarbij het aantal onderzeeërs van 20 op 50 wordt gebracht. Verder werd een verhooging van het budget voor de aviatiek toegestaan, waardoor dit van 2 tot 3X millioen dollar werd gebracht. Tevens heeft het huis een bedrag van 44 millioen toegestaan voor de oprichting van een staatsfabriek voor den aanmaak van pantserplaten. o Noodlottige brand. In het gehucht Grosz-Vesten bij het Duitsche plaatsje Köningswusterhausen speelde zich de volgende tragedie afIn de woning van Kietz brak 's avonds om- een uur of elf brand uit op den zolder. Op dien zolder sliepen twee dochters van den huiseigenaar, die zelf beneden woonde en zijn eerste verdieping verhuurd had aan een arbeider. De vlammen grepen ontzaglijk snel om zich heen, en alleen de bewoners uit het beneden en het boven huis wisten zich te redden. Van de twee meisjes, die zich in het brandende boven gedeelte bevonden, kwam plotseling de oudste met brandwonden overdekt te mid den der vlammen te voorschijn. De on gelukkige vader snelde daarop, voor men het verhinderen kon, het brandende huis weer in om zijn andere kind te redden, dat ergens boven gevallen moest zijn. Terwijl hij zich op de naar den zolder voerende trap bevond, stortte het huis in. Eerst nadat de primitieve dorpsbrandweer verscheidene uren den strijd tegen het vuur had aangebonden, kon men met het opruimingswerk beginnen en vond men de twee verkoolde lijken van vader en doch ter te midden der puinhoopen. St. Petersburg, 5 Juni. (Pet. Tel. Ag.) Officieel Russisch legerbericht Op 4 Juni ontwikkelde zich een gevecht op het front aan de Pripjet tot aan de Roemeensche grens, waaraan ook de we- derzijdsche artillerie deelnam. In verschillende sectoren behaalden de Russische troepen belangrijke successen zij maakten tot dusverre dertienduizend gevangenen en namen kanonnen en mitrail leurs. De strijd duurt voort. Russische artillerie gaat voort met de versterkings- werken en schuilplaatsen van den vijand te vernielen, terwijl de infanterie zich van de stellingen meester maakt naarmate die door de artillerie voldoende zijn beschoten. In den loop van den strijd van gisteren werden eenige dappere regiments-comman- danten door het vijandelijke vuur getroffen. Kolonel Lourie werd gedood en kolonel von Tsigler ernstig gewond. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. De eerste nieuwe aard appelen, reeds groot van stuk, werden Za terdag ter markt gebracht door den land bouwer A. Kuypers alhier. In de N. Gorinoh. Ct. komt het volgende bericht voor Heusden, 30 Mei. Tegen J. F. die 29 Maart j.l. ten postkantore alhier 2 post- bewijzen nam van fl en 1.25 en deze bedragen door bijtend vocht uitwischte en daarna de bedragen f 10 invulde en aldus vervalscht aanbood te Yelp en te Noord- wijkzee werd heden ter terechtzitting te Arnhem 2 jaar gevangenisstraf geeischt. By onderzoek is ons gebleken dat niet Heusden, maar Gorinchem de plaats van het misdrijf is. Vermoedelijk is de verwar ring ontstaan, doordat een Postambtenaar, alhier tijdelijk ter vervanging, in deze zaak als getuige is opgetreden. WERKENDAM. Door den Heer P. v. d. Male, hoofd der o. 1. s. in den Bies- bosch, alhier, is als zoodanig ontslag ge vraagd wegens zijne benoeming tot hoofd der o. 1. s. te Vuren. Van de Woensdag 1.1. in den Bies- bosch op den Dam ter keuring aangeboden elf merriën, werden er 7 in het Stamboek opgenomen 1 Voor een 3-jarige merrie van den Heer F. Duynhouwer, afstamme linge van den bekenden Stamboek- en premiehengst »Ehrenknabe« werd te ver geefs f 1200.geboden. Mej. A. de Graaf, is aangesteld om tijdelijk werkzaam te zijn bij den post- telegraaf- en telefoondienst alhier. Donderdag 1.1. maakten de leden van de jongèlingsvereeniging jAndreasc, alhier een reisje naar den Haag en Sche- veningen. AALBURG. Naar we vernemen zal het fanfarecorps Oefening en Uitspanning* °p Pinkstermaandag, des avonds om 6 uur een concert geven aan het Veerhuis alhier. ANDEL. Vanaf 1 Juni (aanvang der avondbestelling) is het hulpkantoor alhier wederom als vroeger tot 7.30 in plaats van 8 uur opengesteld. AMMERZODEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is er in, de Neder- duitsche Hervormde Kerk te Well inbraak gepleegd. De inbrekers hebben zich be geven over het kerkhof, aldaar een krui wagen genomen, dezen tegen de muur van de Kerk geplaatst, vanwaar zij alzoo het raam der kerk konden bereiken. Er werd een ruit uitgesneden en in de kerk geko men, hebben zij de koperen doopkandelaar uit elkaar geschroefd en op de venster bank van het raam gereedgelegd. Blijk baar zijn zij in hun werk gestoord daar het koperwerk voor de uitgesneden ruit is teruggevonden. Door de gem.-politie wordt een ijverig onderzoek ingesteld doch tot heden zonder resultaat. Vermoedelijk zijn het dezelfde personen welke in de Ned. Kerk te Hurwenen inbraak hebben gepleegd. Door verkeerd uitwijken werd de fietsrijder Van Dorenmalen uit Ammerzo- den op den Steenweg tusschen Hedel en Zaltbommel aangereden door een sergeant gezeten op een motorrijwiel. Van Doren- malen werd tegen den weg geslingerd en brak een arm. Het rywiel werd geheel vernield. De sergeant bleef ongedeerd, doch de motor was defect. Nadat dokter De Wit een voorloopig verband had gelegd is Van D. per rytuig naar zyn woning vervoerd. BENEDEN-LANGSTRAAT. De hooihandel staat geheel- stil. Trouwens alle voorraad is ook opgeruimd. Het nieuwe gewas staat er uitstekend bij. In deze week worden de meeste verpachtingen ge houden. Er wordt op hooge pachtprijzen gerekend. Hier en daar wordt met maaien reeds begonnen. CAFELLE. Donderdagavond j.l. ont stond in de Nieuwstraat alhier een vecht partij tusschen C. K. en A. v. T., waarby eerstgenoemde aan v. T. met een mes een wond toebracht in het rechterbovenbeen en in de linkerhand. De politie heeft procesverbaal opgemaakt. Voor de betrekking van onderwij zeres aan de openbare lagere school alhier hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. Alhier zijn 40 personen ingeschre ven voor den landstorm, jaarklasse 1940. Op het te Breda Donderdag j.l. gehouden concours hippique behaalde de heer A. J. de Roon alhier in de afdeeling eenspannen v5br landbouwers en fokkers met Betsy een vierden prijs. Tevens werd aan deze merrie de groote zilveren medaille van H. M. de Koninginmoeder met f 100 toegekend als zijnde de merrie die zich het best leent voor het fokken van legerpaarden. 's-GRAVEMOER. Door het hulp telegraafkantoor zijn in de vorige maand behandeld 265 telegrammen, waarvan 141 verzonden en 124 ontvangen. Het aantal telephonische gesprekken be droeg 58. Op de Rijkspostspaarbank werden 29 inlagen gedaan tot een bedrag van f 1828,23, terwijl 18 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f927, De heer M. Gravendijk, candidaat te Rotterdam, heeft voor het beroep der Geref. Kerk alhier bedankt. HERFT. Door den raad dezer ge meente is benoemd tot opperbrandmeester de heer Adr. Verhoeven en tot brand meester de heer Ant. van Kurven. De prijs der kruisbessen is geste gen tot 20 cent. MEEUWEN. Aan het telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand Mei j.l. ontvangen 32, verzonden 44 telegrammen. NEDERHEMERT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op een der steenfabrieken aan de Rietschoof diefstal gepleegd. Door het verschuiven van eenige dakpannen heeft een ongenoode gast zich toegang verschaft tot de steenkolenberg- plaatsen en heeft daar een hoeveelheid steen kolen ontvreemd. Door de rijksveldwach ter Meijer en de gemeenteveldwachter Kerkhove is een ijverig onderzoek inge steld en is een zekere M. aangehouden welke volledig bekende en waartegen pro- ces-verbaal volgde. RAAMSDONK. Rijkspostspaarbank over Mei. Ingelegd f11212,73. Terugbe taald f 12390.85. Laatste boeknummer 5648. Door een noodlottige samenloop van omstandigheden kwamen de motorrijders A. Simonis van Raamsdonksveer en de wielrijder P. Broers op den Nieuwen Weg in botsing. Het rijwiel werd totaal ver nield. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Dezer dagen viel nabij de Maas een paard der Bergsche pontonafdeeling dood. De stukkerijder J. Wedershoven kwam er onder en werd bewusteloos op genomen. De hoofdwonden zijn gelukkig niet levensgevaarlijk. SPRANG. Jl. Zondag had den mili cien A. van W. het ongeluk zich aan zijn kin met een scheermes zoodanig te ver wonden dat hij onmiddelijk geneeskundige hulp moest inroepen. A.s. Zondag zal bij den uitgang van het Geref. kerkgebouw een collecte voor de buitenlandsche zending gehouden worden. WIJK. Op de voordracht ter benoe ming van een onderwijzeres zijn door B. en W. geplaatst 1. Mej. C. A. v. d. Heuvel alhier, 2. Mej. A. C. Reas te Babiloniënbroek, 3. Mej. Rits te Putte. De heer C. Vos onderwijzer alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Vianen. Tengevolge van de schaarte van aardappelen, wordt aan diegenen, welke nog eenigen voorraad hebben voor Bravo's tot f 6,per H.L. betaald. Zeer veel wordt hier geklaagd over het groot aantal slakken. Zij richten vooral aan jonge bieten, aardappelen en haver veel schade aan. Alle eigenaars van schapen hebben bericht ontvangen, om de wol te bewaren, daar deze later door de regeering wordt opgeëischt. WASPIK. Vrijdagmiddag had alhier de merriënkeuring plaats van type tuig- paard. Van de 24 merriën werden er 47 goedgekeurd voor het Paardenstamboek. ZUILICHEM. Ds. J. A. van Boven te Ede heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente van Zuilichem en NieuJ waal bedankt. BINNENLAND. Het Keizersveer. Naar aanleiding van de berichten om trent het maken van een brug over het Keizersveer en den aanleg van een spoor- lynjGorinchemRaamsdonkOosterhout Bréda, heeft het kamerlid van Vuuren den minister van waterstaat schriftelijk om in lichtingen gevraagd, waarop door den mi nister is geantwoord, dat het vraagstuk der overbrugging van de Bergsche Maas aan het Keizersveer niet in zoodanig sta dium verkeert, dat de Regeering omtrent haar voornemens te dien opzichte eenige mededeeling kan doen. Aanleg van een spoorweg GorinchemRaamsdonkOos terhoutBreda is bij de regeering niet in overweging. Levering van suiker. Officieel bericht. In verband met veel vuldige klachten over niet levering van suiker, (terwijl er genoeg voorraad in het land is en er gegronde redenen zijn om prijsopdrijving en achterhouding aan te nemen, zal door den minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel met kracht tegenover hen, die zich daaraan schuldig maken, worden opgetreden. Reeds is aan firma's, die voorraden consumptie suiker geacht mogen worden achter te houden, de vraag gericht deze, tegen grossiersprijs beschikbaar te stellen, bij gebreke waarvan onteigening zal volgen. Marine-schipbreukelingen. Hedenmiddag zou aan den Hoek van Holland binnenkomen de sleepboot »Tha- mes« met acht Duitsche marine-schipbreu kelingen aan boord, die gisterenochtend in de Noordzee zijn opgepikt en onder wie twee gekwetsten zijn en een sinds het redden overleden is. Te IJmuiden zou heden de stoomtreiler »IJ 422* binnenkomen met pl. m. 15 Duit sche marineschipbreukelingen aan boord, die in de Noordzee zyn opgepikt, onder wie een kolonel en twee luitenants ter zee, en verder een Engelsche gewonde.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2