overstelpende vuur van de eigen zware artillerie kroop de kleine troep vooruit, tot zij de hindernissen bereikte, baande zich een weg daar doorheen, stond toen voor een 4 meter diepe, droge gracht met wolfs kuilen en hindernissen en waarschijnlijk mijnen, die bij het betreden konden op vliegen. Doch zonder aarzelen sprongen allen hun luitenant na, die een uitvalpoort open ziende, naar binnen stormde en de bezetting, die verzameld was, om af te trekken, gevangen nam. Onder de emplace menten waren mijnen gelegd, die zouden opvliegen, wanneer 't geschut zijwaarts werd bewogen, en boven op elke koepel was ekrasiet gelegd, om de werking der vijandelijke projectielen te verhoogen, opdat alles zou worden vernietigd vóór het werk in het bezitvan 't Oostenrijksche leger zou komen. Door de omzichtigheid van den officier werden deze ontploffingen voor komen. Met de witte vlag in de hand trachtte hij de eigen artillerie te bewegen, met "vuren op te houden, hetgeen eerst na langen tijd gelukte, waarna déze waarde volle stelling in volkomen bruikbaren toe-, stand in bezit werd genomen. Daartegenover staat, dat bij de Italianen de lust tot vechten om Trento te verove ren, die in het begin van den oorlog in derdaad groot was, in het geheel niet meer aanwezig is, hetgeen juist bij hen noodig is om als soldaat met moed te kampen. De Italiaansche soldaat is in dit opzicht met den Rus of Serviër volstrekt niet te vergelijken^, die zich maar weinig of in het geheel niet om het doel van den oorlog bekommert. De Italiaan daarentegen wil niet alleen weten, waarvoor hij vecht, maar ook het noodige enthousiasme moet er zijn. En, te oordeelen naar de mededeelingen der gevangenen, schijnt dat te ontbreken. Tusschen de Grieksche regeering en de Entente blijft de toestand nog even ge spannen. De koning en zijn ministers wil len zich niet laten meesleepen in den stryd tegen Bulgaren en Duitschers. Wat zal het op den duur worden De Daily Chro nicle pleit er in een hoofdartikel voor den Griekschen knoop door te hakken. Niemand weet welke de plannen en verplichtingen van koning Konstantijn zijn, maar een staatsman in zijn positie kan nauwelijks van plan zijn, om met geen van beide groepen van oorlogvoerenden op goeden voet te staan en zijn gretigheid, om het bij de geallieerden te verbruien, geeft kleur aan de ongunstigste conclusies. De bedreigde geallieerden moeten krachtig, eensgezind en onver wyld handelen. De beste aanleiding tot tusschenkomst biedt de Engelsch-Fransch-Russische waarborg van de Grieksche grondwet, welke op schaamtelooze wijze verkracht is en wordt. Uit haar verkrachting komt alle kwaad voort. Indien de geallieeerden erop staan, dat zij hersteld zal worden, zullen zij het Grieksche volk op hun hand hebben, en zal het Grieksche korte metten maken met de anti-Entente-politiek 'van het hof. Onder de eischen die dadelijk aan de Grieksche' regeering gesteld dienen te worden, be- hooren opheffing van de krijgswet in het geheele land, aftreden van het ministerie Skoeloedis en een algemeene verkiezing. Het is onmogelijk om te veronderstellen, dat iets anders dan een onweerstaanbare druk de aanneming van deze eischen zal kunnen bewerken. Zulk een druk kunnen de vloten der geallieerden oefenen. Het dient tot niets, een politiek van spelde- prikken toe te passen, waaronder het volk lijdt, zonder dat men de regeering dwingt. Maar hoe Engeland ook dreigt, de re geering blijft bij haar tot nu toe gevolgde gedragslijn terwijl de minister Rallis mach tiging heeft gegeven tot de verklaring dat de regeering niet van zins is, te wijken voor den druk der Entente. BUITENLAND. Volgens de Matin heeft de Fransche vlieger adjudant Rogier Ribière bij Verdun den Duitschen vlieger kapitein Boelke geveld. Kapitein Boelke was een van de beste Duitsche luchtvechters. In Mei, herinnert een Engelsch blad, had hij bij den Mort- homme, volgens het Duitsche bericht, zijn 18e vliegtuig neergeschoten, en sedert is dat aantal toegenomen. In Februari bracht hij een Engelsch vliegtuig tot dalen en de bestuurder werd gevangen gemaakt. Boelke gaf hem de hand en de Engelsche officier zei»Ik schaam me niet, door Immelmann verslagen te zijn.« De Duitscher antwoordde »Het is Boelke maar dezen keer.c o Londen. Volgens telegrammen uit Brownsville, gaat het gerucht, dat de Ame- rikaansche troepen, die de Mexicaansche grensbandieten op Mexicaansch gebied achtervolgen, zijn aangevallen. Naar luid van telegrammen uit El Paso, is een Mexicaansche legermacht van onge veer 50.000 man bezig de omsingeling te voltooien van de Amerikaansche strijdmacht van generaal Pershing, die circa 15.000 man telt. Washington. Tegelijk met de bekend making van bet bevel tot mobilisatie van de militie voor den dienst aan de Mexi caansche grens is vanwege het departement van marine last gegeven, dat nog meer oorlogsschepen naar de beide kustgebieden zullen worden gezonden, ter bescherming van de Amerikaansche burgers. ov De Labour Leader die wegens den duren prijs van het papier in Engeland (het is er driemaal duurder dan bij het begin van den oorlog) met 8 inplaats van 12 bladzijden uitkomt schrijft: •Het woord vrede is in Engeland op duizenden lippen. Overal groeit het ver trouwen, dat over enkele maanden de strijd uit zal zijn. De meeste geruchten die om gaan zijn, gelooven wij, ongegrond, maar dat er met zoo'n ernst over de mogelijkheid van vrede wordt gesproken, is een teeken, dat de openbare meening vordert. Wij gelooven, dat er achter die geruchten, hoe ongegrond ze zijn, dingen gebeuren, die meer hoop geven dan er nog geweest is. Het blad schijnt den vrede te verwach ten van den druk, door de neutralen (Ame- jika) geoefend, en door het verlangen van de oorlogvoerende volken. o Stefani meldt, dat de koning van Italië Boselli met de vorming van het kabinet heeft belast. Drie kinderen gedood. Een droevig ongeluk had in de Jagow- strasse te Berlijn plaats. Een viertal kin deren van den spoorwegbeambte Noack zaten in een nis van een huis, dat afge broken werd. Daar het dak reeds ver wijderd was en van binnen steeds meer puin tegen den muur gegooid werd, week op een gegeven moment deze uit, en bedolf de vier «kinderen onder het neerstortend puin. De moeder, die spoedig ter plaatse was, moest in half waanzinnigen toestand worden weggevoerd van de kinderen, die onder het puin werden vandaan gehaald, en van wie reeds drie bezweken waren. Generaal Von Moltke, plaatsvervangend chef van den Duitschen generalen staf, is gisterenmiddag overleden aan hartverlam ming bij gelegenheid van de rouwplechtig- heid in den Rijksdag voor veldmaarschalk Von der Goltz. De Engelsche torpedojager »Eden« is Zaterdagnacht ten gevolge van een aan varing gezonken. Er zijn 31 opvarenden gered. De commandant en twee van de officieren worden vermist. De »Eden« is een torpedojager van 550 ton, gebouwd in 19041906. Bij den laatsten vliegeraanval op Duin kerken, waaraan 20 Taubes deelnamen, zijn 256 bommen geworpen, waardoor 57 menschen gedood, en 180 gewonden werden* De economische beteekenis van Verdun. De voortdurende aanvallen op Verdun worden, naar men weet, uit militair oog punt voldoende verklaard, door de dubbele beteekenis der vesting die den weg naar Parijs afsluit en tevens voor een Fransch Offensief de basis zou vormen. Op de economische beteekenis vestigt het Engelsch vakblad Engineer de aandacht. Verdun is in menig opzicht bij Metz te vergelijken elk der twee vestingen is de sleutel tot een deel van het ijzergebied van Briey, waaruit Duitschland vóór den oorlog ont- zagelijke hoeveelheid ijzererts kreeg, naar schatting tot 70 pet. van zijn totaal ver bruik. Het grootste deel van dit ijzerdis trict ligt in Frankrijk, maar het belang rijkste stuk in Lotharingen, waardoor die provincie sedert 1870 voor Duitschland een veel grooter belang gekregen heeft, dan zij vóór dien oorlog voor Frankrijk had. Dit s,taat in verband met hët phosphoorgehalte van het daar gevonden erts. Dit is een hematiet-soort met tot 2 pet. phosphor, minette« geheeten, die in vroeger jaren bezwaarlijk te verwerken was, maar thans zeer bruikbaar is. De mijnen die in het begin van den oorlog in de macht der Duitschers vielen, zijn weer in exploitatie en voorzien voor een deel in het tekort aan ijzererts dat door den verminderden invoer (uit Spanje bijv.) zou ontstaan. De val van Verdun zou dus, de militaire en moreele beteekenis daargelaten, ook van groot gewicht zijn voor de Duitsche ijzer industrie en de bezetting van het gebeele ijzergebied van Briey zou een belangrijke troef in Duitsche handen brengen. o Hoe een Engelsch korporaal zijn leven voor zijn vijand offerde beschrijft een krijgs makker in een brief, te Preston uit Vimy ontvangen en afgedrukt in South Africa, aldus •Een onzer mannen (van het Loyal North Lancashire Regiment) was zoo be wogen door de hulpkreten van een gewon den Duitscher die vóór de loopgraven lag, dat hij op handen en voeten naar buiten kroop, om te trachten den armen kerel naar binnen te halen. Inderdaad slaagde hij er in, hem te bereiken, en het tweetal was al op weg naar ons toe, toen het vuur der machinegeweren in hevigheid toenam en beiden getroffen werden. Later vonden wij beiden dood, elkaar bij de armen vast houdend. De daad maakte op onze Duitsche gevangenen een diepen indruk en ver scheiden hunner vroegen tegenwoordig te mogen zijn, wanneer de doode Lancashire- man en de Duitscher, voor wien hij het leven liet, in hetzelfde graf zouden worden ter ruste gelegd. o Een correspondent van de New-York Sun beschrijft aldus Kitchener's wijze van werken Van het begin van den oorlog af, totdat hij voor het laatst Londen verliet, begon lord Kitchener iederen ochtend om half tien zijn bureauwerk. Eerst had Kitche ner in zijn werkkamer een bed staan, maar later stelde de Koning het vlak bij het departement van oorlog gelegen York House te zijner beschikking. Zijn werk begon echter reeds lang vóór hij naar zijn bureau ging, zooals zijne secretarissen kunnen getuigen. Dadelijk nadat hij om zeven uur was opgestaan, begon zijn arbeid. Nog maandenlang na het uitbreken van den oorlog konden zijne assistenten hem er niet toe bewegen om buiten het departement te gaan lunchen. Dikwijls had men moeite om hem een koude lunch, die van een restaurant in de buurt gebracht werd, te laten nuttigen. 's Avonds om 6 of 7 uur ging hij met een geweldigen stapel werk naar York House. In één woordKitchener was een 24-uur-per-dag-man. Hij genoot geen an dere ontspanning dan een kort verblijf, nu en dan, op zijn landgoed Broome in Kent. Daar ging hij dan van Zaterdagmiddag tot Zondagavond heen, maar altijd met een massa werk bij zich. Toch vond hij dan nog tijd voor zijn beide liefhebberijen curiositeiten-verzamelen en architectuur. Hij was bezig met de restauratie van zijn oud landgoed. Hij had een afkeer van de menschen - menigte en verscheen niet graag in het publiek. Als hy het departement verliet, deed hij altijd heel vlug de paar stappen naar zijn automobiel, als een verschrikt kind. Hij had een afschuw van schouwburgen, niet om de tooneelspeelkunst zelf, maar omdat hij het ellendig vond om herkend en toegejuicht te worden. Hij hield nu een maal niet van applaus. Slechts zelden ging hij uit dineeren en dan nog slechts bij een paar intieme vrienden. Ook vertelt men dat hij niet hield van brieven sehrijven. Hij stuurde liever tele grammen of krabbelde korte berichtjes met potlood op een blocknote. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN, 20 Juni. Heden werd alhier de voorkeuring gehouden van 2-jarige en 3-jarige merriën, en van merriën van 4 tot 8 jaar. Voor de rubriek 2-jarige werden 6 aan gegeven, waarvan 5 opkwamen. Aan 2 werd reisgeld toegekend, nl. de zwarte »Biene« van de Wed. J. Branderhorst te Eethen en bruine kol witvoet »Badina« van J. van Bergeijk te Wijk. 3-jarige waren er 10 aangegeven, waar van er 8 opkwamen en aan 3 reisgeld werd toegekend, n.l. de donker bruine »Antje« van D. van Buuren te Meeuwen, de bruine witvoet »Ancona« van J. van Bergeijk te Wijk en de zwarte witvoet •Agrita® van G. J. W. Branderhorst te Eethen. Voor de rubriek merriën van 4 tot 8 jaar waren 17 stuks aangegeven, waarvan er 15 opkwamen en aan 11 reisgeld werd toegekend, n.l. aan de 4-jarige roodbruine »Betsie« van P. Nieuwkoop te Drongelen, de 6-jarige zwarte »Johanna III« van de zelfde, de 7-jarige kastanjebruine »Anna« van D. van Buuren te Meeuwen, de 6-jarige zwarte van G. W. Branderhorst te Eethen, de 5-jarige bruine »Marie« van C. B. Vos te Wijk, de 4-jarige bruine »Minac van de Wed. J. Branderhorst te Eethen, de 7-jarige zwarte »Nelly« van J. van Bergeijk te Wijk, de 4-jarige bruine »Obia IIc van L. G. van der Beek te Genderen, de 5-jarige bruine •Dina« van E. van der Beek te Genderen, de 4-jarige bruine »Cato« van J. C. van Bokhoven te Herpt, de 4-jarige zwarte »Cato« van P. de Raad te Meeuwen. De collecte gehouden op 20 Juni ten bate van het Waterloofonds bracht f 8.25 op. WERKENDAM. Naar we vernemen zijn door den Burg. alhier regeeringsaard- appelen besteld. In de laatst gehouden huishoude lijke vergadering van het Departement Werkendam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hadden de volgende verkie zingen plaats gekozen werd tot le se cretaris in de plaats van den Heer H. v. Donkelaar, die als zoodanig bedankt had de heer C. H. W. Meijer tot commissa ris der Spaarbank, in de plaats van den Heer J. C. Pieck, die als Nutslid en com missaris der Spaarbank bedankt had, de Heer J. M. C. Paap tot 2e secr. werd herkozen de heer G. H. Bolier en tot comm. der Spaarbank de Heer P. Bag german en uit het Bestuur de Heer P. H. Oldemans. Herkozen werden verder tot leden der commissie voor het nazien der rek. van de Spaarbank boekjaar 1915/1916 de Heeren C. de Graaf en M. Drievoet en aangewezen om rek. van het Dept. over 't zelfde boekjaar na te zien de Heeren R. v. d. Pol en A. Wink en tot plaatsver vangers de Heeren L. Verheij en M. J. Meijer. Tot afgevaardigde naar de dis trictsvergaderingen werden gekozen de Heeren M. J. Meijer en B. W. Ridderhof en tot hunne plaatsvervangers de Heeren H. v. Donkelaar en R. v. d. Pol. AALBURG. Zaterdag had de land bouwer A. Nieukoop alhier het ongeluk, met zijn voet tusschen 't grasmaaimachien te rakenhij benadeelde dit lichaamsdeel zoo danig dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. ANDEL. Dat alhier wederom verba zend hooge prijzen besteed worden voor hooigras, bewees de verpachting vati de Korenwaard, toebehoorende aan den heer H. uit Tilburg, welke ongeveer f1500 meer opbracht dan verleden jaar. In de afgeloopen week werden al hier 5 vette varkens afgeleverd, waarvoor de eigenaar niet minder dan 1700 gulden ontving. Den heer K. welke zich pas eene grasmaaimachine heeft aangeschaft, vond •bij het gebruik daarvan op het te maaien perceel verschillende scherpe voorwerpen, waardoor 2 messen in de machine vernield werden. AMMERZODEN. Het kantoor van den Rijksontvanger De Bas is met ingang van 15 Juni van Hedel naar deze gemeente verplaatst. BENEDEN-LANGSTRAAT. Be grijpelijkerwijze staat, nu de hooioogst daar is, de handel geheel stil. Tot heden vlot het echter niet met den hooibouw. Door de zware regens staan de lage hooilanden plas en dras en wordt tengevolge van de zwakke lucht het maaien niet met kracht nog doorgezet. Verlangend wordt naar zonneschijn en droogte uitgezien en wan neer dit wil medewerken zal het gewas een groote opbrengst geven. BESOIJEN. In de stoomschoenenfa- briek van de firma Jos. Groenen alhier, had de werkman F. P. het ongeluk met twee vingers tusschen de kamraderen te geraken, zoodat deze zeer ernstig werden verwond. Men vreest dat hij één dezer lichaamsdeelen zal moeten missen. Dr. Sweens te Waalwijk verleende de eerste geneeskundige hulp. 's-GRAVEMOER. Maandagavond brak brand uit in een huis van den heer A. Beunis, waarin tijdelijk de militaire bureaux zijn ondergebracht. Door het kloek en krachtdadig optreden van burgers en militairen onder leiding van den heer Burge meester werd erger voorkomen. De schade bleef nu in hoofdzaak beperkt tot het dak. De nieuwe organisatie der brandweer bleek uitstekend te werken en ook de brandspuit voldeed aan de gestelde eischen. HERPT. Door de aanhoudende regens en koude nachten hebben de te veld staande gewassen veel geleden, vooral boonen en aardappelen hebben het kwaad. Ook de losliggende klaver en gras zijn heel wat slechter geworden. Het is te hopen, dat er spoedig meer zonneschyn komt. KAATSHEUVEL. Ten behoeve der Godshuizen in Antwerpen wordt 's weke lijks uit onze gemeente 20.000 K.G. brood vervoerd. Bakker J. v. D. alhier heeft daartoe consent verkregen. Deze week viel een 15-jarig doch tertje van Fr. VI., terwijl zij de melkkan droeg, zoodanig, dat zij ter hoogte van haar pols een bloedende wonde opliep. Ten einde doodbloeding te voorkomen moest de hulp van Dr. Rüding worden ingeroepen. Terwijl de mechaniciën A. v. d. D. door de hoofdstraat fietste brak de voor vork zijner fiets. Het gevolg daarvan was, dat hij verschrikkelijk kwam te vallen en daardoor bloedende wonden in bovenkaak en kin opliep. Medische hulp was nood zakelijk. Verschillende braakliggende per- ceelen onder onze gemeente zijn bewerkt door een landbouwer uit Melissant, ten einde die te bezaaien met mosterd en cichorei. Tot nog toe onbekende gewassen in deze gemeente. Toen dezer dagen de arbeider D. W. werkzaam bij C. V. te Loonschendijk bezig was met het vangen van kalveren, liep hij ongemerkt zoo hard tegen een boom aan, dat hij ter aarde viel. Hij be zeerde zich der mate dat het hem tot nog toe onmogelijk is zijne gewone werkzaam heden te verrichten en medische hulp noodzakelijk was. MEEUWEN. Tot diaken der Ned. Herv. Diaconie alhier is gekozen de heer W. Schilders. RAAMSDONK. Een liefhebber van nieuwe aardappelen heeft op het land van den groentenhandelaar Snoek een opper vlakte Van 20 Ms. gerooid. De politie hoopt met dezen liefhebber kennis te maken. RAAMSDONKSVEER. Van een bezoeker van het hotel »De witte Leeuw is een pakje met eenige boeken gestolen, hangende aan een voor het hotel staande fiets. De politie is den dief op 't spoor. SPRANG. Jl. Maandag vierden de echtlieden W. Genuït en J. v. d. Poel onder groote blijken van belangstelling hun 25-jarig huwelijksfeest. Moge dit zilveren door het gouden gevolgd worden. Van de 9 jongelingen die uit deze gemeente voor den keuringsraad verschenen werden er 5 voor de nationale militie goed gekeurd, en welW. Braspenning, W. de Bie, H. v. d. Kolk, W. v. d. Linden en T. van Zeist. Zaterdagmorgen had bij D. alhier een gasontploffing plaats. Ware de bewo ners niet aanwezig geweest, zou dit geval zeker brand veroorzaakt hebben. Onze dorpsgenoot A. Vos Jzn. is van vaanderig tot 2e Luitenant bevorderd. WIJK. Onze vroegere dorpsgenoot P. Bouman, slaagde voor het examen van conducteur bij de Staatsspoorwegen. Mej. C. A. v. d. Heuvel, onder wijzeres te Aalst, is in gelijke betrekking benoemd aan de openbare lagere school alhier. De verpachting van het grasgewas staande op het Groot- en Kleinkorenzand te Wijk en dat der ïEbbe« Afdeeling Aalburg heeft respectievelijk opgebracht de som van f 2029 en f 2305. ZEVENBERGEN. Op de gehouden keuring van het type tuig- en trekpaard werden 34 merriën aangewezen voor de centrale keuring te Breda. Verslag van den Raad der ge meente Heusden op Vrijdag 16 Juni des avonds 7.30 AGENDA. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Nader aanbod firma De Haan en Oerlemans verkoop gemeentegrond. 4. Vaststelling kohier H.-Omslag 4916. VoorzitterBurg. Honcoop. Secretaris: de heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend leest de secretaris de keurig ge- styleerde notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Jammer dat door een te snel tempo het gelezene niet geheel tot zijn recht kwam. Ingekomen a. Een schrijven van den heer A. Post- ma te Dieren met de mededeeling, dat de benoeming tot hoofd der M. U. L. O. school door hem wordt aanvaard en dat hij een woning heeft gehuurd. De benoemde zal waarschijnlijk met 4 Oct. a. s. in functie treden. b. Idem van den heer A. v. d. Kolk behelzende de aanneming tot Rentmeester van de Godshuizende waarborg voor het te voeren beheer zal bestaan uit hypotheken of landerijen. Omtrent punt 3 der agenda zegt de voorzitter, dat door de firma de Haan en Oerlemans opnieuw een bod is gedaan van f 950.voor de perceelen in de straat achter de Herv. Kerk, de z. g. stadswerf, onder voorbehoud dat de Godshuizen de aangrenzende perceelen eveneens tegen den opgegeven prijs zullen afstaan. Er is echter besloten den grond voor niet minder dan f 1422.te verkoopen. Het is een flink —O——

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2