ken. Zoo hebben wij in één enkel vak der door ons vermeesterde vijandelijke stel lingen gewonnen: 21 zoeklichten, 2 kon vooien, 29 veldkeukens, 47 onderstellen V8n machinegeweren, 12,000 poed prik keldraad, 1000 betonnen leggers, 7 mil- lioen blokken beton, 10,000 poed steenkool, geweldige hoeveelheden munitie, een grooten voorraad wapens en ander materieel. In een ander vak: 30,000 machinegeweer patronen, 200 kisten met handgranaten, 1000 bruikbare geweren, 4 machinegewe ren, 2 pointeer-instrumenten, een splinter nieuwe Norton-installatie (draagbaar toestel voor het boren van water). Een zoo ont zaglijke voorraad oorlogsmateriaal, door den vijand voor verschillende werken gereed gehouden, levert wel het bewijs, hoe raak de slag is geweest, dien wij den vijand hebben toegebracht. In den loop der daaropvolgende gevechten hebben wij weder 1 generaal, 409 andere officieren en 35,100 manschappen krijgs gevangen gemaakt, 30 kanonnen, 13 ma chinegeweren en 5 bomwerptuigen veroverd. Tot dusver hebben wij in deze gevechten dus krijgsgevangen gemaakt1 generaal, 1649 officieren, meer dan 106,000 man schappen, en vermeesterd: 124 vuurmonden, 180 machinegeweren en 58 bomwerptuigen. Hiertegenover laten de Oostenrijksche oorlogs-correspondenten het uitkomen dat het weliswaar niet te loochenen is, dat die troepen in de groote gevechten, welke nu al dagen lang aan het geheele Russische front woeden, manschappen en materiaal hebben verloren, maar ze overschrijden, zeggen zij, niet de normale grenzen. Naar het schijnt, schatten de Russen onze ver liezen naar den maatstaf van de hunne, die enorm groot zijn, wat zij trouwens zelf toegeven. Dit is ook verklaarbaar, wan neer men in aanmerking neemt, dat de Russen 4ot eiken prijs een voordeel willen behalen en het menschenmateriaal niet sparen. De velden met lijken vóór onze stellingen bewijzen, dat de Russische bevel hebbers gevolg gevende aan de bevelen die zij hebben ontvangen, het eene regi ment voor, het andere na in het vuur jagen. Toch zijn de Oostenrijksche verliezen zwaar. Intusschen rukken Duitsche ver sterkingen in het Noorden aan, om het Russische offensief te helpen stuiten. In Griekenland nog altijd gehaspel. Het volk lijdt onder den druk die van weers zijden op het arme land wordt uitgeoefend vreeslyk. Maar indien het partij kiest wordt het meegesleurd in den rampzaligen oorlog. Toch zou men gaan vragen of een oorlog niet verkieselijker ware dan de eer- looze vrede die het genoten wordt. Van de andere gevechtsterreinen weinig belangrijks. In Italië heerscht een ministerieele crisis. Bij de beraadslaging in de kamer over de voorloopige twaalfden voor het dienstjaar 19161917 had minister-president Salan- dra verklaard, dat de beraadslagingen over het geheele regeeringsbeleid konden loopen. Dit is geschied. Na verschillende aanvallen op en verdedigingen van het regeeringsbeleid door onderscheiden leden stelde Luciani de volgende motie voor De Kamer vertrouwen stellende in het beleid der regeering keert de voorloopige twaalfden goed. Na verschillende uiteenzettingen verwierp de Kamer bij hoofdelijke stemming met 197 tegen 158 stemmen het eerste ge deelte van de motie, luidende «de Kamer, vertrouwen stellende in het beleid der regeering. Het ministerie zal dus moeten aftreden. In Amerika moet dit jaar Wilson af treden als President der Republiek. Reeds tal van candidaten naar de open te vallen zetel worden genoemd. Ook Roosevelt de Oud-President. Deze schijnt echter niet veel aanhang te vinden. Wel Hughes, rechter in het hooggerechtshof, die een candidatuur voor het presidentschap heeft aanvaard. Er hangt veel van af, wie ge kozen wordt en welke beginselen hij zal zijn toegedaan. Hughes verklaarde te zul len staan op een onwrikbare handhaving van de rechten der Amerikaansche burgers, te land en ter zee. De buitenlandsche betrekkingen der Vereenigde Staten hebben onberekenbaar geleden door de zwakheid der politiek van verzoening jegens Mexico. Hij hechtte ten volle zijn goedkeuring aan het program van paraatheid na den oorlog en is ook het herstel van beschermende voerrechten toegedaan, zoomede maat regelen voor de uitbreiding van den buiten- landschen handel der Vereenigde Staten. Wie tusschen de regels weet te lezen beseft, dat deze verklaring doelt op de noodzakelijkheid van een krachtiger militair optreden van de Ver. St. in de toekomst. Voorloopig dus nog geen wereldvrede, Na den oorlog moeten wij gereed zijn tot den oorlog zegt Hughes. Nu met het oog op Japan en China kon het zeker wel eens noodig zijn. o BUITENLAND. De «Daily Telegraph meldt, dat een Engelsche torpedojager in den slag in de Noordzee door den moed van een adelborst behouden bleef. Het schip had juist een Duitsch oorlogschip getorpedeerd en de officieren waren op de brug den kapitein gaan gelukwenschen, toen een granaat in hun midden viel en alle officieren doodde op één adelborst na, een jonge man van ongeveer 16 jarigen leeftijd. De pantser toren was vernield en alle kompassen waren stuk. De adelborst slaagde er nochtans in het schip buiten de gevaarlijke zóne te brengen, en wist met de overige bemanning een veilige haven te bereiken. o Woensdag is de laatste dag geweest, waarop gehuwde mannen van militairen leeftijd in Engeland zich als vrijwilliger volgens het Derbystelsel konden opgeven, en hiermede is de werking van dit stelsel voor de aanwerving dus geëindigd. De mannen, die zich niet hebben opgegeven, zullen worden ingelijfd bij het leger krach tens de wet op den dienstplicht. Op 24 Juli zal de uitvoering van die wet zijn voltooid. o De correspondent van de Scotsman te Kirkwall deelt de volgende bijzonderhe den mede over het vergaan van Hamps hire® De nacht was stormachtig, maar toch was de «Hampshire* goed zichtbaar. Een man op de kust zag plotseling een hooge waterzuil bij de «Hampshire* opstijgen, gevolgd door groote wolken rook en stoom. Twintig minuten later was het schip in de diepte verdwenen. Vier booten werden nog neergelaten, doch deze zijn hoogst waarschijnlijk alle gezonken. o Uit Griekenland. Athene. De ministerraad besloot on middellijk een decreet uit te vaardigen waarbij de 12 oudste lichtingen naar huis worden gezonden. De Weensche correspondent van de Tijd schrijft De oorlogsbehoefte houdt aan, en indien dit jaar geen vrede komt, zullen steeds meer kerkklokken aan den afgod Mars ten offer moeten vallen. De minister voor eeredienst en onderwijs heeft verklaard, dat hij in de overtuiging der vaderlandlievende offervaardigheid van de kerkelijke overheid, die alles zal doen wat in dezen mogelijk is, aan haar de re geling van de in te leveren klokken heeft overgelaten. Klokken van kunst-historische waarde vallen niet onder het inleveringsgebod over het algemeen worden daartoe gerekend die, welke vóór 18Ö0 zijn gegoten. Ongeveer een derde gedeelte der thans voor kerke lijke doeleinden gebezigde klokken zal voortaan, in plaats van tot vrede te lui den, opwekken tot dood en verwoesting. De staat zal de gerequireerde klokken betalen met 4 kronen per K.G. bruto gewicht. Het geld wordt gebruikt voor een fonds, waaruit later nieuwe klokken worden betaald. Een Japansch eskader in Engeland De Kölnische Ztg. bericht, dat in Enge land stellige geruchten gaan omtrent een spoedige deelneming van Japanners, te wa ter en te land, aan den Europeeschen oorlog. De Aftenposten verneemt uit een En gelsche haven, dat daar een groot Japansch eskader op stoom ligt. Ook ziet men in Engelsche havenplaatsen geregeld groote troepen Japansche zeelieden. Het eskader staat onder commando van admiraal Akiyama, die onlangs door den koning van Engeland in gehoor werd ont vangen. Het begeleidde aanvankelijk Rus sische troepentransporten, maar thans schijnt het voor een ander doel te worden gebe zigd. o De Londensche berichtgever van het Hbld. schrijft Ik verneem, dat onder de leden der be manning, die met de Hampshire, waarop lord Kitchener zich bevond, ten doode gin gen, ook was de zoon van een te Londen gevestigden Nederlander, n.l. de adelborst John A. G. Kamaar. Deze jongeman, die in Engeland is geboren, was bij het uit breken van den oorlog bij de marine-re serve gekomen. o Russen op Roemeensch grondgebied. Boekarest 12 Juni. Nadat Vrijdag on geveer 40 Russische ruiters op Roemeensch gebied geraakt en daar ontwapend waren, is hedennacht een regiment cavallerie de Proeth overgetrokken, en Roemeensch ge bied binnengerukt. De Roemeensche troe pen in Botosjan hebben bevel gekregen, den Russen te verzoeken, het gebied te ontruimen en zoo noodig, hen daartoe te dwingen. De Roemeensche regeering heeft bij den Russischen gezant geprotesteerd, en den Roemeenschen gezant opgedragen, bij de Russische regeering zich te bekla gen over de gebiedsschending. De koning die een reis maakte in het Donaugebied, is hedennacht teruggekeerd. o Het onwaarschijnlijk klinkende bericht, dat de Hamburg-Amerikalijn een dienst van onderzeebooten wilde inrichten van Hamburg naar Amerika wordt tegenge sproken. Wij hebben reeds met enkele woorden gemeld, dat de Fransche vlieger Gilbert, die in Zwitserland geinterneerd was, den 25ste van de vorige maand uit zijn ge vangenschap te Zurich is ontsnapt. Hij heeft zich na zijn ontsnapping nog zes dagen in Zwitserland verborgen weten te houden vóór hij de Fransche grens over kon komen. Per spoor is Gilbert van Zurich naar Bienne gegaan, van daar per auto naar Genève. Den ln dezer zond de correspondent van het Petit Journal uit Bellegarde van Gil bert's odyssee het volgende verhaal aan zijn blad lk was den avond te voren gewaarschuwd, dat Gilbert van ochtend de grens over zou komen. Nadat ze de Fransch-Zwitsersche grens zorgvuldig onderzocht hadden, hadden de vrienden van Gilbert een plek ontdekt, die geschikt was om er de grens over te steken. Het was een vergeten hoekje tusschen Collonge en Annemasse in de on middellijke omstreken van het afgelegen gehucht Veyrier. Daar loopt een klein slingerpaadje van Zwitserland naar Frank rijk. De weinige Savooysche boeren, die af en toe hier de grens overgaan bewegen zich vrijelijk van het eene land naar het andere. De grens wordt hier slechts door een enkelen Zwitserschen gendarme be waakt. Niet ver van dat Fransch-Zwit sersche overpad staat een herberg, waar toeristen, die den Petit-Salève willen be- .j klimmen, wat rusten kunnen. In die her berg waren wij, vriendén van Gilbert, van ochtend met ons drieën samengekomen. Terwijl wij deden als of we in gesprek waren, hielden wij met'n bezorgd hart het grenspaadje in het oog. De grenswachter wandelde met machinalen pas. Weldra staken we ons voorgewende gesprek, want over de groenende vlakte kwamv iemand aan. Een grijsaard, krom gebogen en steunend op een stok. Van het gezicht van dien armen oude, die zich voortsleept, ziet men niets dan een langen, ruigen baard. Verder een groote vuile vilten hoed. Het oudje gaat met moeite voort over de vlakte en soms staat hij stil om adem te schep pen. De grenswachter gaat onverschillig naar hem toe, om hem naar zijn indentiteit te vragen. Maar dan laat het oude man netje zijn stok vallen, neemt zijn beenen op, vliegt het voetpad over en hij is in Frankrijk. De Fransche grenswachter, een alpenjager, verspert hetn den weg, maar wij komen uit de herberg en roepen in koorGilbertterwijl wij onzen vriend omarmen. Tot zoover de correspondent van het Petit Journal. Na nog eenige formaliteiten aan de Fransche grenswacht is Gilbert toen 's avonds per trein uit Annemasse naar Lyon ver trokken om er een fabriek te bezoeken waar motoren voor vliegtuigen gemaakt worden. a Hoe een slagschip vecht. In een artikel over admiraal Jellicoe en zijn vloot zegt H. W. Wilson in de »Daily Mail" o. a. het volgende »Geen schip is zoo indrukwekkend als een snelvarende slagkruiser. Van de brug op het voorgedeelte van het schip, die bijna even hoog reikt als de voorste schoorsteen pijp en van waar het vaartuig wordt be stuurd, ziet men de zee een 25 meter onder zich en verder den houten dekvloer, op den grooten stuurtoren en op de twee enorme geschuttorens. Men heeft daar bij gevecht op grooten afstand een goed uitzicht. Men kan er alles gemakkelijk overzien. Het eenige ge vaar bestaat hierin, dat de brug recht streeks getroffen wordt en die kans is bij een gevecht op een 10 of 15 K.M, af- stands zeer gering. De moderne geschuttoren is een ware tempel van machinerie. Het enorme sluit stuk van het 35 c.M. kanon, welk stuk verscheidene voet middellijn heeft, wordt door hydraulische toestellen, die den sluit- grendel omdraait en wegtrekt, geopend. Dan wordt automatisch een scherm naar voren gedraaid, dat den schroefdraad van het sluitstuk tegen beschadiging vrijwaart. Uit de ingewanden van het schip rijst de munitielift, een enorme kooi, waarin het 1250 Eng. pond wegende projectiel en de cordietlading welke in zijden zakken verpakt is, liggen. Dan wordt een hefboom overgehaald en met een ge luid als van mitrailleur-snelvuur duwt een kettingrammer eerst het projectiel en dan de beide halve ladingen cordiet in het kanon. Het scherm zwaait weer naar buiten, het sluits'tuk draait naar binnen, het wordt even omgedraaid en het is gesloten. Van het oogenblik dat het bevel om te laden werd gegeven, totdat het is uitge voerd, zijn niet meer dan 24 seconden verloopen. Intusschen hebben de kanonniers het stuk op het doel gericht. Er zijn ver schillende mechanismen hiervoor in den geschuttoren aanwezig, om te dienen voor het geval dat een daarvan door een vijan delijk projectiel of per ongeluk beschadigd wordt. Het 35 c.M. kanon is in den waren zin des woords een snelvuurkanon en dit geldt in nog hoogere mate voor het 42 c.M. kanon, dat ik op de Queen Elisabeth* heb gezien. Deze 42 c.M. kanonnen wor den op dezelfde wijze bediend als de 35 c.M. De bediening is dezelfde en geschiedt in denzelfden tijd, het eenige verschil is, dat het projectiel dat een kanon van de «Queen Elisabeth* afvuurtbijna een ton weegt en dat het vernielingsvermogen van dat projectiel driemaal zoo groot is als dat van een 35 c.M. kanon-, terwijl het, zoo de bedieningsmanschappen hun werk goed verstaan, nog vlugger kan geladen worden. De uitwerking van deze groote projec tielen op een vijandelijk schip is ontzet tend. In den slag bij Helgoland bevond de «Princess Royak zich gedurende eenige minuten op betrekkelijk geringen afstand van eenige Duitsche lichte kruisers en opende een snelvuur met 35 c.M. kanonnen op hen om hen buiten gevecht te stellen. Door de rookwolken heen, die uit de Duitsche schepen opstegen, kon men duide lijk een massa stukken yzer en hout en ook vonken zien toen het lydiet ontplofte. o Azië ontwaakt. Lovat Fraser schrijft in de «Daily Maik een artikel onder bovenstaanden titel, dat als eene waarschuwing aan Europa wel de algemeene aandacht verdient. Hij zegt «Men vertelt ons voortdurend, dat de wereld na den oorlog opnieuw gevormd moet worden. Wij moeten ons allen ver eenigen om een hemel op aarde te schep pen. Zij, die zoo spreken houden geen reke ning met één factor. Zij vergeten het Oosten. Telkens is er sprake van een grootsch tijdperk van politieke en sociale reconstruc tie, van een geweldige ontwikkeling van nijverheid en handel op een georganiseerde basis, waarvan Duitschland zal worden uit gesloten. Men doet alsof de wereld bestaat uit het Vereenigd Koninkrijk, de dominions, de overige geallieerden en de Vereenigde Staten. Maar er wonen meer dan 900 millioen menschen in Azië, of meer dan de helft van de geheele bevolking der aarde. Bij al onze plannen moeten wij dus re kening houden met de naderende indus- trieele ontwikkeling van Azië en ook met het feit, dat er in Azië politieke geschillen te wachten zijn van veel grooter beteekenis dan die er thans in Europa voorkomen. Men zegt ons, dat er in Azië nog slechts met Japan te rekenen valt en dat China, Indië en Perzië niet meetellen. Maar wij moeten niet denken aan de .eerste paar jaren, maar aan wat er in twintig of vijftig jaar geschieden zal. De geweldige gebeurtenissen waarin wij een zoo groote rol spelen, namen onze aan dacht in beslag. Maar nu de eerste schok voorbij is en wij de feiten meer in hunne ware verhoudingen kunnen beoordeelen, geloof ik toch dat de groote gebeurtenis van de twintigste eeuw niet deze oorlog, maar de wedergeboorte van Azië zal zijn. Wij hebben ons voorgesteld, dat Azië kalm het wereldgebeuren heeft gadegeslagen en nu weer tot zijn overpeinzingen is te ruggekeerd. Maar dit is geheel onjuist. Nergens volgen de gebeurtenissen elkander zoo snel op als juist daar. In de laatste twintig jaren heeft er een veel verbazing wekkender verandering plaats gegrepen in Azië dan in de geheele westelijke wereld. Toen ik voor 't eerst in China kwam was er een klein stukje spoorweg ergens ver weg in het Noorden. Ernstige man darijnen met lange staarten en geborduurde jakken verzekerden mij, dat China nooit spoorwegen zou dulden. Maar nu zijn de staarten verdwenen en zegeviert de loco motief. Indië, dat vroeger een stilstaande poel geleek, werd thans beroerd door nieuwe denkbeelden en telkens als ik er weder kom, lijkt het weer veranderd. De meest onveranderlijke factor in de geschiedenis der menschheid is de golving van Oost naar West en omgekeerd. Drie eeuwen lang is het Oosten overweldigd door de wetenschap en de wapenen der Westerlingen. Maar terwijl het Westen thans zijn eigen mannenkracht en zijn stof felijke hulpbronnen uitput, wisselt het getij langzaam en onmerkbaar. De halve zelfmoord van Europa verschaft het Oos ten een gunstige gelegenheid. lk tracht thans niet een angstwekkend spookbeeld van een nieuw Aziatisch gevaar van militanten aard op te roepen. Wij behoeven niet te verwachten dat opnieuw een Mongoolsche horde naar Moskou zal oprukken of dat weer een Suliman voor de poorten van Weenen zal staan. Het voornaamste Aziatisch gevaar is van indus- trieelen aard. Het moge dan langzaam naderen, maar mettertijd zullen wij het onder de oogen moeten zien. Terwijl wij onzen rijkdom vernielen, ontwikkelt zich in het Oosten langzamerhand de mogelijkheid eener concurrentie, veel grooter dan die welke wij van Duitschland te vreezen heb ben. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. De heer J. M. Reas, die onlangs slaagde voor onderwijzer, is als zoodanig tijdelijk benoemd te Vuuren. WERKENDAM. De handel in aard appelen is zeer levendig. De prijzen stij gen dan ook verbasend er wordt reeds voor Bravo's f 5,en f 5.25 per H. L. betaald. ANDEL. Herhaaldelijk worden hier de laatste tijd kippen ontvreemd. Zaterdagnacht wederom bij 2 verschillende eigenaars. Bij het hok werden de sporen eener fiets ontdekt. Vrijdagavond 16 Juni zal door den heer Eksteijn uit 's-Gravenhage, in de militaire cantine alhier eene bioscoopvoor stelling worden gegeven. Naar het pro gramma te oordeelen staat de militairen een gezelligen avond te wachten. BENEDEN-LANGSTRAAT. Alle vleesch en vet is momenteel zeer duur. Men besteedt voor vette kalveren f 0,85 A fl,per K.G., vette varkens 55 A 57 ets per i K.G., biggen f 13 A f 18 per stuk, nuchtere stierkalveren f12 A f 18, fokkalveren f 18 k f24, lammeren f 13 A f18 en jonge hanen f 0,80 A f 1, De hooigrasverpachtingen nemen niet zoo'n hooge vlucht als aanvankelijk werd gedacht. Toch zijn dooreen de pacht prijzen hooger dan verleden jaar, hetgeen eenigzins verband houdt met de grootere opbrengst van het gewas. Men besteedt van f130 tot f 200 per hectare naar kwaliteit. Verlangend wordt nu ook naar hooiweer uitgezien. CAPELLE. Dinsdag j.l. behaalde Mej. B. Timmermans alhier te Breda de akte voor onderwijzeres. 's-GRAVEMOER. Woensdagavond hield de raad dezer gemeente eene open bare vergadering, bijgewoond door alle le den, behalve de heer C. Blok, wethouder. De voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der voorgaande vergade ring, die daarna onveranderd worden vast gesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken 1. Afwyzende beschikking van Ged. Staten, dd. 23 Febr., G. no. 20, op het beroep, ingesteld door L. Louwet in zake zijn aanslag in den hoofdelijken omslag over 1915. 2. Kasopneming door B. en W. bij het Armbestuur op 10 Maart en 14 April. 3. Opbrengst der verpachting van. de graskanten langs wegen en voetpaden ad f 18.10 per jaar en opbrengst der verkoo- ping van snoeisel ad f 7.50. 4. Bezoek van B. en W. aan de beide scholen op 23 Maart. 5. Kasopneming door B. en W. bij den Gemeente-Ontvanger op 22 Maart en 21 April. 6. Besluit van Ged. Staten ter goed keuring van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over 1916. 7. Schrijven van het Gemeentebestuur van Nieuwleusen over mutaties der onder wijzers aan de openbare lagere scholen. 8. Besluiten van Ged. Staten van 5 April, G. nos. 75 en 76,. ter goedkeuring van de raadsbesluiten tot wijziging der be grooting over 1916. 9. Schrijven van Gedep. Staten van 26 April, G. no. 172, in zake herziening der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. 10. Schrijven van den heer Inspecteur der Posterijen en Telegraphie te 's-Her- togenbosch van 6 Mei, no. 1475, in zake bezoldiging der kantoorhoudster telephoon. 11. Schrijven van Ged. Staten van 19 April, G. no. 179, in zake jaarwedden en voorloopige pensioensgrondslagen van bur gemeester, secretaris en ontvanger en van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2