Waarborg Blank als Sneenw Afgeweerde aanvallen. Bij het tegenoffensief der Duitschers tegen d e opdringende Russische legerscharen zijn volgens den correspondent van de «Köln. Ztg.c voornamelijk troepen uit Saksen nn de Rijnprovincie gebruikt. Na een ont zettend hevig gevecht maakten de Duit schers zich meester van het dorp Swidniki, dat aan den grooten weg ligt, die van Ko- wel voert naar Luck. De Russen moesten naar het moeras wijken. Pruisische cava lerie heeft zich in het bijzonder onderschei den bij het gevecht om het bruggehoofd van 03trof. Ook het dorp Kiselin, dat reeds door de Russen veroverd was, werd door de Duitschers hernomen. Hier voch ten Boheemsche troepen schouder aan schou der met de Duitsche regimenten. Volgens de correspondent is het Russisch offensief hier bepaald tot staan gebracht. Vergissing. Te Solingen had een soldatenvrouw in 4914 bericht van het rigiment ontvangen, dat haar man gesneuveld was. De aan hem gestuurde briefkaarten, brieven en pakketten kwamen terug met de kanttee- kening«geadresseerde dood.* Daarop werd in de kerk voor den doode gebeden en een levensverzekering betaalde aan de weduwe het verschuldigde bedrag uit. Daar de vrouw dus niet meer twyfelen kon of haar man was stellig en zeker dood, her trouwde zij. Maar enkele dagen na de huwelijksvoltrekking ontving zij een brief kaart uit Siberië, waarop de doodgewaande haar mededeelde, dat hij door de Russen gevangen genomen was en dat het hem naar omstandigheden uitstekend ging. Deze landsverdediger zal bij zyn thuiskomst wel raar opkijken. De Russische overwinningen. Het «Nowoje Wremja* meldt, dat de jongste Russische overwinningen een neer- drukkenden indruk hebben gehad op het Duitsche volk waar de paniek algemeen is geworden. Te Berlyn hebben dagelijks betoogingen plaats van vrouwen en aan vallen op winkels. De «Vossische Ztg.« en de Lokal Anzeigerc trachten het publiek tot bedaren te brengen, waarby zij echter niet verzwijgen, dat er op den 19en Juni een beurspaniek is geweest. De militaire deskundigen Gadke en Morath erkennen, dat de successen der Russen onwederleg- baar zyn. Een correspondent in het Duitsche hoofd kwartier vermeldt, dat de Russen een hevigen aanval hebben gedaan op Barano- witsji, hetgeen doet voorzien, dat ook op het noordoostelijke front het Russische of fensief zal beginnen. Dit offensief strekt zich uit over een breedte van 400 K.M. Griekenland en de entente. Athene. Zaimis deelde aan de Fransche legatie gedurende een conferentie van de gezanten der entente-mogendheden, die hedenavond gehouden werd, uit naam des konings mee, dat Griekenland alle eischen der entente inwilligt. De gezanten der entente hebben bij hun regeeringen de opheffing der blokkade aan bevolen. Gérard, oudgezant van Frankrijk te Tokio, schrijft in de Petit Parisien «Japan is in één groote werkplaats ver anderd, vanwaar kanonnen, geweren, gra naten en projectielen in elk kaliber, als ook uniformen, dagelijks over den Sibe- rischen spoorweg naar Rusland worden gezonden. De geallieerden kunnen Japan nooit dankbaar genoeg zijn voor den over vloed, dien zy Ruslands onmetelijke legers toevoert.* Washington» Er zijn aanwijzingen voor een schikking met Mexico. Wilson heeft echter besloten de krachtigste maatregelen te nemen in het geval de poging tot een schikking mocht mislukken. Een Engelsche krijgsgevangene, William Lonsdale, die wegens mishandeling van een meerdere in het gevangenenkamp van Dü- beritz ter dood veroordeeld werd, heeft van den keizer genade gekregen. Ten behoeve van het leger worden in Duitschland alom de koperen gewichten opgevorderd en worden ijzeren voor de ijking toegelaten. Zoo komen er nieuwe gewichten van 250, 200, 125 en 100 gram; Vorm en diameter dezer gewichten zijn nauwkeurig bepaald. o Een Fransche vlieger heeft te Kortrijk pakketten met bulletins, waarin de Rus sische overwinningen aangekondigd waren, laten vallen. De Duitschers, zegt de «Echo Beige* trachtten de pakketten snel te ver zamelen, maar de Belgen waren hen te gauw afgeweest. Van Böhm-Ermolli. Volgens loopende geruchten zou de Oosten rij ksche generaal von Böhm-Ermolli bij het inspecteeren eener stelling aan het Oosterfront door een granaat gewond en per auto naar Lemberg Wvoerd zijn. —O— Amerika en Mexico. Washington. Generaal Funston rappor teert, dat, volgens berichten uit Mexicaan- sche bron, de Mexicaansche generaal Gomez gedood is in een gerecht tusschen Ameri- kaansche en Mexicaansche troepen, 90 mijlen ten Z. van de grens. Bevestigd wordt, dat 40 Amerikanen gedood en 17 gevangen genomen werden. De verliezen der Mexicanen zijn onbekend. El Paso. Volgens hier ontvangen be richten heeft bij Carrizal een treffen plaats gehad tusschen Amerikaansche cavalerie en Carranzisten, waarbij aan beide zyden aan zienlijke verliezen worden geleden, vooral aan de zyde der Amerikanen, die 40 dooden verloren. Volgens rappport van den Mexicaan8chen generaal Gonzales, die te Juarez het bevel voert, zijn 17 Amerikanen gevangen genomen. De Duitsche levensmiddelen-dictator von Batocki zegt over de oorzaken van den aardappelnood in West-Duitschland, dat deze moet worden toegeschreven aan het sluiten der Nederlandsche grenzen tenge volge van waarschijnschijnlijk met Engelsch geld aangestookte ongeregeldheden. Neen, Herr von Batocki, dat is nu een bodemloos praatje, of liever, een onzinnige beschuldiging aan het adres onzer regeering (die reeds vóór de ongeregeldheden de grenzen had gesloten) en aan het adres der relletjesmakers zelf (huisvrouwen en opgeschoten jongens, die aan de Engelsche shillings en browns hun vingers niet zullen hebben blauw geteld). Duitschland heeft van ons niet te weinig maar te veel aardappelen gehad, zoó veel dat wij ze zelf hier met 18 cent de kilo hebben moeten betalen, wat een idiote prys is. o De Duitschers in België. In een brief uit België in de N. Ct. wordt de stemming geschetst te Gent. Van deze stemming uit is het volgende begrijpelijk. Een Duitsch generaal staat met een begeleidend officier op een tram- balcon. Een jonge dame, uit deftigen Gentschen kring, stapt met haar moeder in. De generaal raakt door den schok den arm van het meisje aan. Het meisje maakt een beweging als wil ze haar arm van iets onreins ontdoen. De begeleidende officier wil zijn generaal niet laten beleedigen. De generaal staat niet op vervolging. Maar de officier zet door. Het meisje maakt excuses. «Je regrette, monsieur*. Doch de officieren rechtbank, om een voorbeeld te stellen, geeft de in ons oog veel te zware straf van negen maanden opzending naar Duitsch land. Vermoedelijk is het plan, de rest der straf nu kwijt te schelden, hetgeen een royale daad zou zyn. Eén dag af zondering reeds ware een les voor het leven. Maar is dit niet kenmerkend voor de stemming in veel Gentsche kringen? De ondergang van de «Chark*. Een der geredde opvarenden van de Chark, den Engelschen torpedojager, die bij Jutland in den grond werd geboord, beschrijft in de Tablet hoe dit feit plaats greep. «Een aantal projectielen bereikten ons schip niet, maar na ongeveer tien minuten vernielde er een onze schroef en beschadigde ons roer, terwyl een tweede een gat sloeg in onze olietank. Het schip was toen niet meer te besturen en spoedig werd er een moorddadig vuur op geconcentreerd, zoodat wij begrepen, dat wij de Chark spoedig vaarwel zouden moeten zeggen. Onze commandant trachtte ons te be moedigen door te zeggen, dat wij er ons wel zouden doorslaan, maar een oogenblik later waren al onze kanonnen onbruikbaar geworden. Toen sprong er een projectiel met een ontzettenden knal vlak boven ons hoofd en toen de rook opgetrokken was zag ik commandant Jones en twee man bezig, het eenige kanon dat wij nog over hadden, te bedienen. Hij moedigde nog steeds de mannen aan en hield twee vijan delijke torpedojagers die op ons aanstoom- den met het ééne kanon in bedwang. Toen sloeg er weer een granaat op het schip neereen stuk trof den commandant aan het been en wondde hem ernstig. Toch bleef hij aan het kanon staan en bediende dat totdat een torpedo ons raakte en het schip achterover hellend zonk, de vlag nog in top.* Mevrouw Sagliet, eigenares van het hotel Saint-Victor, 8, rue Linné, Parys, leed aan de zoo pijnlijke ziekte die men maagcrisis noemt en gekenmerkt is door een gevoel van branding in de holte van de maag, vergezeld van hevige dorst, van krampen, van walgingen, van schele hoofdpijnen, en gevolgd door brakingen die zoo pijnlijk zijn dat de zieke er uren lang machteloos door is. De gevoeligheid der maag heeft, negen op de tien malen, tot oorzaak een toestand van bloedarmoede, van slapte van het bloed, in het bijzonder werkend op de organen der maag, die, in dit geval, het zwakke pnnt van het lichaam is geworden. Men ziet dan ook dat zulk een maagcrisis zeer goed bestreden wordt door een behandeling gedurende enkele weken met de Pink Pil len. Wij vinden in het geval dat wij heden vermeden, een nieuw voorbeeld van de snelheid waarmee de Pink Pillen kracht brengen naar de kleinste hoekjes van het lichaam, wat zij bereiken door rijk en zui ver bloed met ieder pil te geven. «Ten gevolge van mijn bevalling, schrijft mevr. Sagliet, ben ik tot zware bloedar moede vervallen. Ik ben niet hersteld, ondanks alle zorgen en bovendien heb ik sedert dien tijd te lijden van aanvallen van maagcrisis. Men heeft mij geraden de Pink Pillen te nemen, wat ik te liever deed, daar ik reeds meerdere malen veel goeds er over had hooren zeggen. De Pink Pillen hebben mij in der daad zeer goed van mijn maagcrisis genezen en een eind gemaakt aan mijn toestand van bloed armoede. Mijn zuster, mevr. Coissiat, wier gezondheidstoestand zeer wankelbaar was, heeft, bij het zien der goede resultaten welke ik verkregen had, ook een proef met uw goede geneesmiddel willen nemen. Ik weet dat zij daarover zeer tevreden is geweest.* De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuw pijnen, plaatselijke pijnen, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. HEUSDEN. Vreemd komt het thans voor, dat noch militairen noch paarden gezien worden. In den laatsten tijd was men daaraan zoo gewoon geworden, alsof het doorloopend zou blijven bestaan. BAARDWIJK. Op de schoenenfabriek van de firma Klerkx van Herpt zijn eenige Belgische geïnterneerden aan het -werk ge gaan. Naar wij vernemen, zullen binnen kort nog meerderen geplaatst worden. CAPELLE. De Dinsdag gehouden collecte voor den gewapenden dienst beeft in deze gemeente opgebracht f 10.49. GENDEREN. Op initiatief van den Heer Brune, Burgemeester van Genderen, Drongelen en Meeuwen c. a. is alhier eene vergadering gehouden van B. en Wethou ders dezer gemeenten. Daar is besproken het gemeenschappelijk belang van de Levens middelenvoorziening. In deze dure tijden toch dient gedaan wat mogelijk is, om den druk van de duurte zooveel mogelijk te verlichten, 't Is dan ook te hopen, dat van deze samensprekingen gunstige uit komsten voor de bevolking gezien zullen worden. Allereerst is besloten te trachten ook voor onze gemeenten de beschikking te krijgen over regeeringsvet, regeeringsspek en regeeringsvarkensvleesch. Waar de regeering rijst verkrijgbaar stelt, die tegen 10 ets per pond verkocht moet worden, daar achtte men 't nood zakelijk ook hier de beschikking te krijgen over een aantal balen van dit uitstekend voedingsmiddel. Bij het Distributie-Bureau voor de steenkolen zal worden aangevraagd voor den komenden winter voldoenden voor raad brandstoffen voor onze gemeenten ter beschikking te stellen. Dan is verder nog medegedeeld, dat de Burgemeester de winkeliers heeft bekend gemaakt met de maxiroum-inkooppryzen, die ze behoeven te besteden, zooals die door den Minister zijn vastgesteld, maar dat ook streng de hand zal worden ge houden aan de maximum-verkoopprijzen, voor den kleinhandel, die ook door den minister vastgesteld zijn. Eene vergadering als deze wordt natuur lijk van harte toegejuicht. En een woord van dank voor de te treffen maatregelen past ieder. t Zal echter van de algemeene mede werking afhangen, of verschillende der plannen kunnen uitgevoerd worden. We hebben voor deze zaak de combinatie van drie gemeenten. Eendracht maakt ook hier macht. Zullen we hier vet en spek en varkensvleesch kunnen verkrijgen, dan moet daarvan natuurlijk ook gebruik worden gemaakt. Laat ieder zyn eigen belang en dat van zijn medeburgers verstaan. En als we dan binnenkort kunnen genie ten van verschillende maatregelen, die den druk der tijden eenigszins helpen verlichten, zal dat de schoonste belooning wezen voor den arbeid, dien de Burgemeester en de gezamenlijke Wethouders hebben aangepakt. Per publicatie is bekend gemaakt, dat binnenkort van gemeentewege Regee ringsvet en Regeeringsrijst verkrijgbaar zal zijn. Waar 't vet hoogstens 42 cent en de rijst 10 cent per pond kosten zal, daar mag deze maatregel voorzeker hartelijk worden toegejuicht, 't Zou ons niet ver wonderen, wanneer in deze voor het ar beidersgezin zoo drukkende tijden, door velen van deze aanbieding een ruim gebruik zal worden gemaakt. GIESSEN. De collecte gehouden ten behoeve van den Gewapenden Dienst heeft in deze gemeente f 4.17 opgebracht. Tot lid van het Waterschap de Alm is herkozen de heer H. Kant Elshout te Waardhuizen. Over 't gewin der byen hoort men alhier niets dan klaagtonen. Wegens het koude natte weder konden de bijen niet uitvliegen, en zij, die het waagden, gingen verloren. Geen wonder dus dat de ijm- kers alhier verlangend uitzien naar zacht en zonnig weder. ^-GRAVENMOER. Bij gelegenheid van diens huwelijk is den heer D. Smits, burgemeester dezer gemeente, namens zijne gemeentenaren een prachtig cadeau aan geboden. KAATSHEUVEL. De looierij van V. D. alhier wordt aanmerkelyk uitgebreid door verbouwing en plaatsing van verschil lende machines. Deze week zijn door de schoenfa brikanten te dezer plaatse verschillende vergaderingen gehouden inzake het toeken nen van 5% loonsverhooging aan hunne knechts, aangezien de prijsstijging der levens middelen blijft aanhouden. Naar de vacante betrekking van onderwijzer aan de O. L. School te Berk dijk, onder deze gemeente, hebben zich een 16-tal sollicitanten aangemeld. NIEUWENDLJK. Door de onder- afdeeling V. P. N. alhier, zijn Dinsdag 2460 eieren naar Rotterdam gezonden. De prijzen waren 6 tot 61/, cent per stuk. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van den kolenbond alhier zijn be noemd tot commissie van toezicht de heeren P. A. Vermeulen, G. Vlaanden en J. Mons- houwer. SPRANG. De Pinkster-collecte heeft bij de Ned. Herv. Kerk alhier f 19.20 opgebracht. Door de nachtvorsten van de laatste dagen hebben in deze gemeente vele tuin vruchten veel geleden. Ook zyn op enkele plaatsen aardappelen afgevroren en den te velde staanden boekweit heeft veel geleden. Onder de schoolgaande kinderen heerschen de mazelen, bijna in elk gezin treft men deze ziekte aan. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f 7.95 op gebracht. Onzen dorpgenoot de heer C. Kleijn is van kroon-sergeant tot vaandrig be vorderd. UITWIJK. De collecte voor de Zen ding heeft alhier opgebracht f 6.62s. YEEN. De landbouwer v. A. verkocht enkele weken zjjne kruisbessen voor 15 cent aan een koopman elders woonachtig. Toen de tijd van levering was aangebroken verscheen geen koopman om te ontvangen, ook geen week daarna. De eigenaar achtte nu den koop ongedaan en leverde ze aan een commissionair af, 't welk hem, nu de prijzen zoo waren omhoog gegaan, een voordeeltje bezorgde van ruim f 150. Met het rooien der nieuwe aard appelen wordt langzamerhand een begin gemaakt. De uitkomst is middelmatig. Thans wordt besteed van f7 tot f8 per H. L. Het is van vele arbeiders de ge woonte, om als ze in 't bezit zyn van een zeis om te gaan maaien, deze onomwonden op den rug te dragen. Tegen een paar maaiers is dan ook door de rijkspolitie een proces-verbaal opgemaakt voor deze wets overtreding. WIJK en AALBURG. Door nota belen en kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk te Wijk zal een vergadering worden belegd om tot aanschaffing van een orgel te komen. Aan den landbouwer v. B. is te vergeefs f1300 voor zijn paard geboden, dus wel een bewijs dat ook hier nog goede paarden zijn. WAALWIJK. De Raad dezer ge meente besloot in de heden gehouden ver gadering de gemeente ten zuiden der spoor weg uit te breiden en aldaar een 60-tal woningen te bouwen. WASPIK. In de vroege aardappelen, vooral op de zandgronden, vertoont zich de krulziekte. Nieuwe aardappelen worden hier ver kocht voor 50 cent per vijfkop. ZALTBOMMEL. Op de Dinsdag ge houden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe f 15.40 f45.60 Haver f 0.k f 0.Garst f 0.k f 0.per H.L.Boter 0.80 k f 0. per ys K.G.Eieren f 1.80 A fl.90 per 26 stuks; Biggen f 11.50 f 16.per stuk. Aangevoerd 448 stuks. voor het herstel van zwakte, kan alleen dan gegeven worden J wanneer men gebruikt. Enersan schenkt u ge zond, krachtig bloed, doet uw levenslast toenemen, verkwikt uw organisme en zet het tot meerdere werkzaamheid aan. Prijs per koker 100 tabletten f 1 3 kokers f 2.85 6 kokers f 5.50. Verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten. FabrikantA. MIJN- HARDT, ZEIST. wordt uw huid, terwijl sproeten en bruine vlekken verdwijnen, na 't ge bruik van één potje SPRUTOL Alle goede drogisten in iedere plaats verkoopen Sprutol. Te 's-Hertogenbosch bij Gebr. Verhees, Orthenstr. .B89 en Vachterstr. 430 en Apoth. Dr. Lamers en Indemanste Waalwijk bij Apoth. Fa. P. J. van Gils te Werkendam bij J. S. Frederiks, Drogist. Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharm. Fabr. ZEIST. BINNENLAND. Rogge en tarwe. Volgens de Limb. Koer. zal de regeering de geheele opbrengst van den te velde staanden rogge-oogst opvorderen en ook ten aanzien van den tarwe-oogst doortas tend maatregelen nemen. Suiker. Een belangrijke hoeveelheid suiker is door de regeering in beslag genomen en besterad voor distributie van handelaren in dit artikel. Dezen zullen dus goed doen, aanvragen om suiker in te zenden aan het Suikerbureau te Amsterdam, Sarphatistraat I. De Oorlogswinstbelasting. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp op de oorlogswinstbelasting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. o Een Nederlandsch stoomschip gezonken. Reuter seint uit Londen, dat het Neder landsche stoomschip Otis Tarda, Dinsdag van Rotterdam naar Huil en Goole ver trokken, gezonken is. De geheele beman ning is te Yarmouth geland. Den eersten nacht den besten dat de soldaat W. als grenswachter aan het douane-kantoor te Wolder op post stond, werd hij bekeurd, terwyl hij bezig was 10 kilo zeep over de grens te smokkelen. V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2