blijkt wel dat de Oostenrijkers niet bij machte zijn tegelijkertijd de Russen en de Italianen met goed gevolg af te slaan Van de overige gevechtsterreinen niets te melden; alleen dat de Turken op het Kaukasische front zich weer roeren. Zij berichten Bij het offensief, dat met groote hevig heid sedert twee dagen over een front breedte van 50 K.M. voortduurt, strijden de Turksche troepen met groote dapperheid en onderscheiden zich bijzonder in de ge vechten met de bajonet, waarbij zij in elk opzicht hun meerderheid bewezen. De vlucht van de Russen, die op sommige plaatsen hun voorraden in den steek lieten deden de Turksche soldaten alles vergeten. Zonder het bevel tot vervolging af te wachten gingen zij opgewekt over tot den aanval tegen de overblijvende Russen en breidden daardoor den door hen bezetten sector uit. Bij de gevechten maakten de Turken een rijken buit, bestaande uit ver schillende soorten uitrustingen, oorlogsmate riaal, 1% millioen patronen, zeven machine geweren, die zij tegen de Russen gebruik ten. Zij maakten 652 man gevangen onder wie 7 officieren. Tusschen de Vereenigde Staten en Mex ico blijft de spanning. De correspondent te Washington van de Köln.-Zeitung seint dat te Washington een zeer pessimistische stemming heerscht. Echter heeft de Ame- rikaansche vloot de laatste dagen geen nieuwe bewegingen uitgevoerd. Het is thans gebleken, dat de Ameri- kaansche troepen bij Carrizal door troepen van Carranza verrast werden. Er doen geruchten de ronde over nieuwe gevechten. Een oorlog schijnt thans onver mijdelijk. Tot hedennacht 12 uur waren geen officieele berichten bekend. De minister van oorlog stuurt met allen spoed alle beschikbare militie naar de grens, zonder te wachten tot de regimenten door de mobilisatie op sterkte zijn gebracht. Verscheiden regimenten zijn reeds ten volle uitgerust. Griekenland heeft nieuwe ministers ge kregen. Zaimis staat aan het hoofd. Hij heeft aan het Engelsche gezantschap mee gedeeld dat alle eischen van de entente zijn aangenomen. Griekenland is wel diep vernederd. De volksziel is er grof belee- digd. De Skryp zegt, dat de handelwijze van Engeland en zijn medestanders een klad is in het boek der wereldgeschiedenis. De Chronos, een ander Grieksch blad, dat zoolang er volken bestaan, nog nooit een vrije staat zoo'n smadelijke oorvijg heeft ontvangen. O dat edele Engeland toch, dat altijd zoo zelfverloochenend in de bres springt voor de kleine en zwakke volken. Wat mogen wij Nederlanders toch dank baar zijn, dat onze Regeering tot nu toe alle vriendschappelijke* inmenging kordaat van de hand heeft gewezen. Al kost ons de mobilisatie dan ook schatten gelds, liever dat, dan een dansen naar de pijpen van onzen overzeeschen buur. BUITENLAND. De opgebrachte Harwich-boot. De Brussels, waarvan Wolff thans erkent dat is opgebracht, niet door een Duitsche duikboot, maar door een torpedoboot, was geladen met levensmiddelen als margarine, eieren, groenten enz. Bovendien waren er een 50-tal Belgische vluchtelingen aan boord, benevens 24 Russen, meerendeels vluchtelingen uit Duitsche gevangenkampen, die dus weer in handen hunner vijanden zijn gevallen. Afrika. In de buurt van Johannesburg in Zuid- Afrika worden sinds eenigen tyd misdrij ven gepleegd door een bende bandieten, samengesteld uit Kaffers, welke bandieten bekend staan als de »Ninevites«. Dezer dagen hadden tien van die lieden zich op een eenzame plaats Florida aan den West-Rand bedronken, toen onge lukkigerwijs een heer en mevrouw Smellie, met een dochter daar voorbijkwamen. Zij werden aangevallen en met messen afge maakt. Vier van de daders zyn gevat het heet, dat zij hebben bekend. Men vond met bloed bevlekte messen en de pet van den heer Smellie in hun bezit. —o De vleeschbehoeften in Duitschland uit zich ook in de zeer hooge prijzen, die de konijnen, welke nog mogen worden uitge voerd, opbrengen. Te Leeuwarden brach ten de dieren tot 60 cent per pond op, een prijs, die nog nooit eerder werd ge maakt. Deskundigen vreezen gevaar voor de teelt wegens te grooten afzet. o Essad pasja, die onlangs werd opgeroe pen, om voor een krijgsraad te Constanti- nopel te verschijnen wegens het heulen met den vijand, is thans bij verstek ter dood veroordeeld. Op zijn paleis te Con- stantinopel is beslag gelegd. De Times deelt mee, dat de gemeente raad van Rome besloten heeft een borst beeld van Kitchener op het Kapitool te plaatsen. o Aan de Frankforter Ztg. wordt uit New- York geseindDe waarde van het door de Ver. Staten sedert Augustus 4914 tot einde Maart 1916 geëxporteerde oorlogs materiaal bedraagt 1.092.582.249 dollar. De nood in Duitschland. Men meldt aan de N. R. Ct. De nood in de Duitsche groote en klei nere steden is zoo hoog gestegen, dat de kerkelijke overheden in de bisdommen Munster en Keulen dringend de medewer king der lagere geestelijkheid hebben ver zocht tot het overbrengen van kinderen uit de steden naar familiebetrekkingen of kennissen en goedgezinden op het platte land, omdat het gebrek aan levensmiddelen daar niet zoo nijpend is als in de steden. O—* De Ver. Staten en Mexico; WASHINGTON, 24 Juni (Reuter). Het bericht van generaal Pershing, waarin ge meld wordt, dat er waarschijnlijk in het gevecht bij Carrizal twee afdeelingen cava lerie vernietigd zijn, heeft een grooter spanning teweeg gebracht, dan een van de vele conflicten met Mexico, die de Ver eenigde Staten aan den rand van den oor log gebracht hebben. In het bericht wordt gezegd, dat er tot dusver slechts zeven ruiters zijn teruggekeerd van het slagveld. De Mexicanen hebben aan het slot van een onderhandeling de cavalerie verraderlijk in de flank aangevallen met geweervuur, in het front met verborgen machinegeweren. Toen het bericht van generaal Pershing te Washington ontvangen was, heeft de minister van oorlog Wilson gewekt, met wien hij een langdurig onderhoud had. Telefonisch wordt uit de verschillende staten bericht, dat de aanvoerders der militie er koortsachtig aan het werk zijn om hun manschappen zoo spoedig mogelijk naar de grens te krijgen. Een bericht uit San Salvador behelst, dat het departement van buitenlandsche zaken van de republiek San Salvador een telegram uit Ecuador ontvangen heeft, waarin wordt aangedrongen op een ge meenschappelijke actie van Latijnseh- Amerika, ten einde een oorlog te beletten tusschen Mexico en de Vereeqjgde Staten. o De duikbootenoorlog. WEENEN, 25 Juni (Wolf.) Officieel. Den 23sten Juni boorde een Oostenrijksche onderzeeër in de Straat van Otranto een door een torpedojager van het type Fourche geëscorteerden hulpkruiser van het type Principe Umberto in den grond. De torpedojager vervolgde den onder zeeër eerst met bommen, keerde daarop terug naar de plaats, waar de hulpkruiser was gezonken en werd daar eveneens door den onderzeeër in den grond geboord. Uitvoer naar Engeland. Naar aanleiding van het dezer dagen opgerichte Landbouw-Export-Bureau deelt de O. H. Ct. het volgende mee Naar Engeland zal o.m. worden uitge voerd aan boter 25%> kaas 33%, gecon denseerde melk en melkpoeder 75%, var kens 50%> enz., alles echter van de hoe veelheid die tot heden mocht worden uitgevoerd. Reeds wordt druk voor Enge land geslacht. Naar het blad verder uit goede bron verneemt, zal Duitschland zich tegen dezen hernieuwden uitvoer naar Engeland niet verzetten, omdat Engeland in ruil de nood zakelijke artikelen voor den landbouw en de veeteelt zal leveren. Was dit laatste niet zoo, dan zou over eenige maanden op dit gebied zoo goed als alles stilstaan. o Te Munchenbernsdorff vierde het echt paar Nauendorf de gouden bruiloft. Op specialen last van den keizer was aan hunne acht zoons, die allen aan het front waren, verlof verleend dit feest bij te wonen. Naar berichten uit Zwitserland melden, is de oogst van de in den herfst uitge zaaide rogge in Duitschland bijna geheel vernield geworden door de regens, die in sommige streken gedurende vyf achter eenvolgende weken gevallen zijn. o Een Deensche schoener in brand ge schoten. Kopenhagen. Politiken meldt uit Holra- stadDe deensche schoener Svanen, die met mijnhout van Zweden naar Engeland op weg was, is eergisterenmiddag door twee Duitsche torpedo-jagers aangehouden. De bemanning begaf zich aan boord van een torpedo-jager, waarop de schoener in brand geschoten is. Toen de Duitsche oorlogsschepen zich verwijderden, borgen Zweedsche motorbooten den brandenden schoener. De brand werd gebluscht en een gedeelte van de lading gered. o Wat de oorlog kost. Buckmaster de Engelsche lord-kanselier, heeft in het Mansion House te Londen een rede gehouden, om aan te dringen op oor logszuinigheid. Hij wees er op, dat, indien het publiek zich rekenschap gaf van de reusachtige uitgaven, welke het land zich getroosten moet, het vanzelf zou overgaan tot het betrachten van een grootere zuinig heid. Hij gaf daarop eenige voorbeelden van wat de oorlog kostPer dag geeft Engeland totaal zestig millioen gulden aan oorlogskosten uit. Vier dagen oorlog ver tegenwoordigen de som, jaarlijks uitge trokken voor het onderwijs in Groot- Brittannië en Ierland3 dagen oorlog kosten meer dan de ouderdomspensioenen gedurende een jaar 5 weken oorlog bren gen grooter uitgaven mede dan op de ge wone begrooting in vredestijd staan opge somd. De uitgaven voor schietvoorraad en militaire uitrusting bedragen ongeveer twaalf millioen gulden per dag en deze uitgaven moeten als totaal verloren worden be schouwd. Nog ruim een maand en de oorlog zal twee jaren hebben geduurd. o— Nog eens de zeeslag. De Zweedsche bladen verzekeren, dat de lijst van Duitsche schepen, die verloren zijn gegaan in den zeeslag bij Jutland, voortdurend grooter wordt, Men is thans in het bezit van berichten, waaruit met zekerheid blijkt, dat de dreadnought »Ost- friesland* (22.800) gezonken is op weg naar de haven en dus het lot heeft ge deeld van de »Lutzow« en de »Rostock«. De haven van Hamburg ligt vol Duitsche schepen, die ernstig zyn beschadigd. Van de »Seidlitz« zijn alle pantsertorens en bruggen weggeschotenbovendien is het schip aan bakboord en stuurboord inge beukt. Het zal verscheiden maanden duren, voor het schip weer gevechtsklaar is. ——O Van het Italiaansch-Oostenrijksche ge vechtsterrein. Weenen, (OfficieelOm onze volkomen vrijheid van handelen te bewaren, is ons front in het aan vals vak tusschen Brenta en Etsch op sommige plaatsen korter ge maakt. Dit geschiedde ongemerkt en on gestoord en zonder verliezen. Aan het front van de Dolomieten, in Karinthië en in het kustgebied duren de artillerie-gevechten voort. Twee van onze zeevliegtuigen hebben de Adirafabrieken met bommen bestookt. o Italiaansche aanval op de reede van Durazzo. Rome, 25 Juni. (Stefani.) Italiaansche zeestrijdkrachten zijn het versterkte deel der reede van Durazzo binnengedrongen en hebben er 2 stoomschepen tot zinken gebracht, een van 5000 en een van 3000 ton, geladen met wapens en munitie, niet tegenstaande de aangebrachte versperrin gen. Ondanks het verwoede vuur van den vijand zijn onze schepen onbeschadigd en zonder verliezen aan manschappen naar hun punt van uitgang teruggekeerd, o Thans is ook Rumenië tot gedeeltelijke mobilisatie overgegaan. De Rumeensche Kroonraad moet 23 Juni besloten hebben de mobilisatie te gelasten van het 4de Ru meensche legerkorps, teneinde de Russisch- Rumeensche grenzen te beschermen. De officieren van dit korps, die met verlof waren, hebben bevel gekregen om terstond naar hunne regimenten terug te keeren. De treinen in de richting Cascani zitten vol reservisten. Volgens berichten uit Rome meldt de correspondent te Bucharest van de »Idea Nazionale* dat Rusland aangeboden heeft Czernowitz aan Rumenië at te slaan op voorwaarde dat deze Staat de partij kiest van de geallieerden. De eerste minister Bratianu had naar aanleiding van dit voor stel een lang onderhoud met den Koning. o Een reusachtig transport. Een en twintig stoombooten, Engelsche en neutrale van 3000 tot 15000 ton, zijn over den Atlantischen Oceaan naar Noord Rusland gevaren begeleid door vier kruisers en twee duikbooten. Op 13 dezer stoom booten bevonden zich uitsluitend troepen, meest Canadeezen, terwijl de 8 andere oorlogsmateriaal vervoerden, nl. geschut, pontons, automobielen, paarden en groote hoeveelheden munitie. Deze 8 schepen zijn uit Amerikaansche havens vertrokken en hebben zich op den Atlantischen Oceaan vereenigd met de eerste 13 van Canada vertrokken schepen, terwijl 4 kruisers hen tegemoet .voeren. Er moeten vooral veel automobielen zyn medegevoerd om alles door het binnenland van Rusland naar het front le transpor teeren. Zoodra de 21 stoomschepen zyn gelost, keerden zij naar Amerika terug om meer materiaal te halen. Van uit het nieuwe Russische vlootstation kruisen aan houdend torpedobooten en Russische en Engelsche onderzeeërs, daar men een aan val vreest van Duitsche onderzeeërs. De aangekomen Canadeezen zullen vooral worden gebruikt als bedieningsmanschappen voor het aangekomen geschut, voor pionier diensten en munitiewerkzaamheden, aange zien men in Rusland gebrek heeft aan mannen die hierin ervaren zijn. o De Duitsche vlieger Immelmann. Berlijn. Uit Dresden wordt gemeld, dat Zondag om 4 uur het stoffelijk overschot van Immelmann te Dresden-Neustadt is aangekomen. Voor het station had zich een groote menigte verzameld, die daar in doodsche stilte het lijk afwachtte. Toen de moeder van Immelmann, die geen rouw droeg, was aangekomen, namen soldaten van het 13de bataljon jagers de kist op, die bedekt was met kransen en linten in de kleuren van alle Duitsche bondsstaten, terwijl sommige kransen gewikkeld waren om wrakstukken van Immelmann's vliegtuig. Tienduizenden volgden den stoetde weg was afgezet door padvinders. De crematie vindt heden plaats. Uit beschrijvingen, die Duitsche bladen thans geven van het omkomen van den vlieger Immelmann, blykt, dat dit is ge schied aan het Westelijk front in een gevecht tusschen twee Fokker-toestellen waarvan er een door Immelmann werd bestuurd en drie Engelsche en Fransche tweedekkers. Het was een verwoed gevecht, dat zich boven de Duitsche linie afspeelde en met de grootste spanning werd gevolgd. Immelmann achtervolgde een reusachtigen tweedekker, dien men weldra zag neer storten, getroffen door het Duitsche ma chinegeweervuur. Doch ook Immelmann's toestel bleek getroffen. Het begon onzekere bewegingen te maken, de staart maakte zich van de draagvlakken los, één der draagvlakken viel eveneens en daarna stortte het toestel van 2000 meter hoogte ter aarde. Immelmann lag onder den moter, die een eind in den grond was gedrongen. Toen de moter verwijderd was, bleek het lijk van den vlieger onherkenbaar. Men doorzocht de kleeren en vond de orde Pour le Mérite. Het moest dus Immelmann of Bölcke zijn, de eenige vliegers die de orde bezaten. Weldra gaf het monogram M. I. zekerheid. BEKENDMAKING. - De BURGEMEESTER van Heusden, brengt ter kennis der ingezetenen, dat de broodkaarten, loopende over de maand Juni j.l. op den 1 Juli d. a. v. des voormiddags van 912 uur, ter Secretarie zullen moeten worden ingeleverd. Zij, die in gebreke mochten blijven de broodkaarten op dien tijd in te leveren zullen voor het eerstvolgend tydvak niet in de gelegenheid worden gesteld om goed koop ongebuild tarwebrood te betrekken. Heusden, Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Met genoegen kunnen we melden, dat onze vroegere stadgenoot de heer Ant. Boeren, thans mil. sergeant te 's-Gravenhage, met gunstig gevolg het te 's-Gravenhage gehouden examen heeft afgelegd voor electrotechnisch-monteur. Het examen, dat dit jaar voor het eerst in ons land werd gehouden, werd afge nomen door eene commissie, samengesteld door de iNederlandsche Vereeniging van electrotechnische werkgevers* en door de »Vereeniging van directeuren van electrici- teitsbedrijven in Nederland.* Het doel dezer examens is om te komen tot eene verbeterde vakopleiding voor electrotech nische werklieden en om het vak aldus in de toekomst met meer werkelijk kundige elementen te verrijken, daar de laatste jaren bij herhaling is gebleken, dat het aantal minderwaardige krachten steeds meer en meer in omvang toenam. Het programma van eischen, zoowel voor het theoretisch als praktisch gedeelte, is samengesteld door de gedelegeerde com missie, bestaande uit de heerenG. Groene- veld, A. J. Roelofsz, Dr. W. Lulofs, M. J. Römer en H. J. Steenbergh. Waar de heer Boeren uitsluitend door zelfoefening en zelfstudie dit prachtig resul taat heeft weten te bereiken, brengen wij hem hiervoor des te gereeder gaarne een eere-saluut en durven ten zeerste vertrou wen, dat dit succes hem na de mobilisatie in zijn werkkring uitstekend zal te stade komen en dat het tevens voor hem een prikkel zal zijn om zich op 't gebied der electro-techniek steeds met energie te blij ven toeleggen. De scheepswerf alhier neemt met den dag in uitbreiding toe. Nu zijn reeds drie zeeschepen op stapel gebracht. Het aantal werklieden stijgt geregeld en elk beschikbaar pand wordt tot woning ver klaard terwijl nog 6 woningen worden aanbesteed. De nieuwste machines, zoo kostbaar bij aanschaffing, zijn toegesteld en het geheele bedrijf heeft eene ongekende vlucht ge nomen laat ons hopen ook ten voordeele van den kleinhandel in deze gemeente. Het gemeen tepaard, dat meer dan 10 jaar zoo trouw zijn plicht vervulde bij den reinigingsdienst en bij het Onafhanke- lijkheidsfeest nog een ridder torschte, heeft het op 30-jarigen leeftijd moeten afleggen. Hij kon niet meer op de been komen en is afgemaakt moeten worden. WERKENDAM. Zaterdagmorgen was alhier regeeringsrijst 10 ct. per pond te bekomen. De 400 pond waren in een oogenblik uitverkocht. Tot dijkgraaf van den Vervoorne- polder is bij K. B. van 22 Juni 1.1. her benoemd de heer P. Baggerman alhier. AALBURG. Is meeldauw bij kruis bessen een bederf in de plant of alleen op de vruchten. Een onzer ingezetenen, J. v. K., beant woordt het eerste gedeelte dezer vraag ontkennend. Hij heeft daartoe enkele, door ziekte aangetaste loten circa 10 c.M. in den grond gegraven, die na enkele dagen wortels begonnen te schieten, welke zich vervolgens tot bosjes vormden en ziet van bederf of meeldauw was niets meer te bespeuren. ANDEL. De collecte voor den gewa- penden dienst heeft hier f 9.56 opgebracht. BENEDEN-LANGSTRAAT. In vette varkens is zeer weinig voorraad en voorts wordt alle vleesch zeer duur betaald. Men besteedt voor vette kalveren f 0.85 fl.per K.G., vette varkens f0.55 k f 0.57 per pond, nuchtere kalveren f 18, k f 25,per stuk, biggen f 14,k f 18,— lammeren f15,a f22,jonge kuikens f 1f 1,25, jonge hanen f 0,60 k f 0.70. BRUCHEM en KERKWIJK. Be dankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door ds. P. Kuijlman te Lunteren. CAPELLE. Vrijdagmiddag j.l. waren de drie Gebr. de J. alhier aan het Oude Maasje aan 't hooien. Op schafttijd gingen ze zwemmen. Toen een hunner Adrianus een eind weg was zag men plotseling hoe hij in nood verkeerde en begon te zinken. Voor de anderen hulp konden verleenen was de 20-jarige oppassende jonge man voor. de oogen van zijn broeders verdronken. Een paar uur later werd zijn lijk opge haald en naar de Nieuwstraat naar de ouderlijke woning vervoerd. 's-GRAVEMOER. Door de ijverige nasporingen der politie is het mogen ge lukken de oorzaak van den brand der vo rige week in de militaire bureaux alhier te ontdekken. Door de maréchaussees te Rijen is namelijk een militair gearresteerd, die dezen brand opzettelijk moet hebben gesticht. De door het Rijk in deze gemeente opgevorderde wol moet op 31 Juli v.m. 10 uur in het hótel de Reijer te Raams- donkveer worden ingeleverd. KAATSHEUVEL. In 't vervolg be staat er in onze gemeente gelegenheid re- geeringseieren te koopen. Ze werden vorige week reeds verkocht voor 6 cent per stuk. De verbouwing der schoenfabriek van V. D. alhier is bij onderhandsche aan besteding opgedragen aan A. M. en J. Br. alhier voor f5723. In de j.l. gehouden vergadering van den boerenbond alhier is een nieuw bestuur gekozen bestaande uit de heerenA. de K. Jr., A. R., B. V. J. Sch., M. v. d. H., P. V. en G. K. Het vorige bestuur had zijn ontslag genomen wegens oneenigheden. Door de schoenfabrikanten te dezer plaatse is in hun j.l. gehouden vergadering besloten om hun werklieden een loonsver- hooging toe te kennen van 5% met een maximum van 50 cent per week, ingaande op 1 Juli a.s. De door de werklieden ge stelde eischen warenvoor gehuwden f 1. en voor ongehuwden f 0.50 loonsverhooging per week. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Berkdijk, onder deze ge meente, no. 2 der voordracht, t. w. de heer J. Schoenmakers uit Raamsdonkveer. Hij verkreeg 7 der 12 uitgebrachte stem men.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2