Een telegram uit Londen meldt Den heelen dag heeft de slag hevig gewoed tusschen de Somme en de Ancre en ten Noorden van de Ancre tot Gomme- court, dit inbegrepen. Langs het heele front duurt het gevecht in hevigheid voort. Wij hebben aan den rechtervleugel van onzen aanval Duitsche doolhofschansen ver- meesterd over een front van 11 K.M, breed en 900 M. diep, en de krachtig versterkte dorpen Montauben en Mametz bestormd en bezet. In het centrum, waar onze aanval over een front van 6X K.M. geschied, hebben wij vele sterke punten veroverd. Op andere houdt dé vijand nog stand en is de strijd nog zwaar. De slag is even hevig ten Noorden van de Ancre tot Gommecourt. In deze streek waren wij niet in staat, eenige stukken grond, die wij in de eerste aanvallen hadden genomen, te behouden, terwijl an dere stukken in onze macht blijven. Tot nog toe zijn ruim twee duizend Duitsche krijgsgevangenen door onze ver- zamelposten getrokken, waaronder de be velhebbers van twee regimenten en de geheele staf van een regiment. Het aantal doode vijanden, op het slag veld gevonden, bewijst, dat de verliezen van de Duitschers allerzwaarst zijn, vooral in de buurt van Fricourt. Toch kunnen wij, ondanks de aanvanke lijke terreinwinst, den aanvang van dit offensief niet zoo gelukkig voor de Entente noemen. Van vroegere gelegenheden we ten wij toch dat, wanneer den eersten en tweeden dag geen ingrijpende resultaten worden verkregen, zulke operaties op niets uitloopen. Doch schorten wij ons oordeel op tot er nieuwe berichten inkomen. Ook Rondom Verdun zitten de troepen elkander op het lijf. De laatste berichten daar vandaan zijn dat de Franschen aan weerskanten van de Maas tegenaanvallen doen, volgens de Duitschers zonder resul taat, volgens de Franschen met dit gevolg dat het werk van Thieumont weer in Fran- sche handen gekomen is. In de Balkowine trekken de Russen nog al meer vooruit. Zij hebben daar de stad Kolomea, het voornaamste kruispunt van spoorwegen, genomen. Een zwaar verlies voor de Oostenrijkers; als de oprukkende beweging der Russen niet gestuit wordt zullen zij genoodzaakt wezen het geheele Galicische front terug te nemen. Maar er zijn ook lichtpunten. In de eerste plaats, dat verder naar het Zuiden de Russen nog geen voortgang naar de passen over de Karpathen hebben gemaakt. Een lichtpunt is voor de Oostenrijkers ook, dat de Italianèn geen verder succes van beteekenis hebben kunnen behalen. Het conflict tusschen America en Mexico is nog niet bijgelegd. Wel is een onmid dellijke breuk met Mexico afgewend door de vrijlating van de te Carrizal door de Mexicanen gevangen genomen Amerikaan- sche soldaten. Er is geen officieel nieuws over de houding, die Carranza aanneemt ten opzichte van bewegingen der troepen macht van generaal Pershing, anders dan in noordelijke richting. Na bet antwoord van Carranza op het Amerikaansche ultimatum van jl. Zondag, is de toestand, dat, mocht Carranza in verdere onderhandelingen over de moeilijk heden met de Ver. Staten treden, het be kend is, dat de Ver. Staten er op zullen staan, dat de Amerikaansche troepen, die zich thans in Mexico bevinden, daar vrij heid van beweging zullen hebben. Elke poging om haar te bemoeilijken, zal met geweld worden gekeerd. De correspondent te Washington van de Köln. Zt. meldt, dat de toestand weer als zeer ernstig wordt beschouwd. Dit is een gevolg van het scherpe antwoord, door Carranza gegeven op de Amerikaansche nota. In Carranza's antwoord wordt de terug trekking geëischt van de Amerikaansche troepen. Hierover zijn echter nog geen officieele berichten bekend. De mobilisatie en de aanwerving van recruten worden met de grootste haast voortgezet. Na al die sombere oorlogstijdingen, twee berichten die een glimlach mogen wekken op het gelaat van den lezer. Allereerst dat de stad Oschatz een belasting op on- gehuwden heeft ingevoerd. Betalen moeten ongehuwde belastingplichtigen boven de dertig jaar van beide kunnen. De belas ting begint bij een inkomen van 1800 Mark en bedraagt tot 2400 Mark vijf opcenten, tot 4000 Mark tien opcenten, tot 6300 Mark vijftien opcenten, tot 10,000 Mark twintig opcenten en daarboven vijf en twintig opcenten op de inkomstenbelasting. We duwnaars en weduwen behoeven de be lasting niet te betalen, als zij na het over lijden van hun echgenoot 55 jaar oud waren. En het tweede speelt in Engeland, waar bij gebrek aan mannen de boer vrouwen hulp moet aannemen en niet altijd van de beste. Punch c teekent een boer en een nieuwe melkster uit de stad, van beroep buffetjuffrouw. Ze staan in den stal voor den kop van een koe. De boer: iLaat me nu eens zien of je die koe kan melken.c Het meisje (naar de hoorns wijzende): Welke hefboom is voor de melk, en welke voor de room ?c BUITENLAND. Een 47-jarige vrouw te Berlijn die geen raad meer wist hoe zy met de talrijke levensmiddelenkaarten moest handelen heeft zich in een aanval van mismoedigheid aan de kamerdeur opgehangen. Toen haar man thuis kwam en haar vond, was zij al dood. De vrouw had vroeger herhaaldelijk tegen de buren geklaagd, dat zij met al die kaarten geen weg meer wist. o Koning Peter v. Servië ernstig ongesteld. Naar de »Nowoje Wremjec bericht, is Koning Peter van Servië ernstig ongesteld. Men vreest het ergste. Casement. De Koning van Engeland heeft Casement den titel van knigbt bachelor ontnomen en hem doen schrappen uit de orde van St. Michael en St. George. Aangaande den door de Franschen onder nomen luchtraid op Karlsruhe meldt een Havas-berichtïDuitsche radiogrammen berichten de vreeselijke uitwerking van het bombardement door onze vliegers 22 Juni op Karlsruhe uitgevoerd: 267 personen werden gedood en gewond. De radiogram men noemen dit bombardement, dat zonder eenig militair doel op een open vijandelijke stad plaats had, schurkachtig. In dit ver band zij er aan herinnerd dat dit bombar dement zooals het Fransche communiqué van den 22sten Juni meldde, bevolen werd als represaillemaatregel tegen de jongste Duitsche bombardementen op de open steden Bar le Due en Lunéville, die talrijke slacht offers maakten. Wij hebben besloten een vyand te kas tijden die geen enkele oorlogswet respec teert. Wij namen dit besluit eerst nadat het aantal zijner misdryven alle grenzen te buiten was gegaan. Yan den derden Fe bruari 1915 tot den 19 Mei, een tijdperk gedurende hetwelk wij ons van elk bom bardement op de vijandelijke steden achter het front onthielden, bombardeerden de Duitschers Bethune zes maal, Amiens zes maal, Hazebroek drie maal, Bar le Due twee maal, Epernay vier maal, Fismes drie maal, St. Dié 13 maal (door kanonnen met verre draagkracht en vliegtuigen), Gerard- mer 5 keer, Lunéville negen keer, Bacca rat 5 keer, Raon-le-Tape, 5 keer enz. Wij willen den Duitschers niet het ge noegen doen het cijfer hunner slachtoffers bekend te maken, maar wij achten onze lange onthouding voldoende om de wereld den graad van ons geduld en den wensch om een vreedzame bevolking de verschrik kingen van den oorlog te besparen, te bewijzen. Gedwongen door onze vijanden slaan wij thans een anderen weg in en zullen in de toekomst ons gedrag naar het hunne regelen. o De Lancet vertelt de volgende geschie denis van een soldaat, die op den avond van een heeten dag voor het eerst op wacht moest staan. Zijn taak was, de wacht te houden bij een lijkenhuis en ieder kwar tier op de deur te bonzen om de ratten weg te jagen. Hij was erg zenuwachtig. Om 9 uur klopte hij op de deur en er gebeurde niets. Om kwart over negen bonsde hij weer op de deur en hoorde hij tot zijn ontzetting een stem in het lijken huis brommen: ïZeg, wat moet dat v lawaai daar?« In ontzettenden angst vluchtte hij naar het wachtlokaal, maar onderweg viel hij neer. Zes maanden lang bleef hij gedeeltelijk verlamd. Eerst kortelings is hij hersteld ontslagen. Het bleek later, dat een onderofficier een dronken soldaat in het lijkenhuis had gelegd om zijn roes uit te slapen en vergeten had, dit den nieuwen schildwacht te zeggen. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. De volgende week zal alhier regeeringsharing verkrijgbaar zijn, tegen 45 cent de 10 stuks. Bij de op Zaterdag 11. door de firma de Haan Oerlemans gehouden aanbesteding van 6 arbeiderswoningen, werden 4 biljetten ingeleverd, als: Adr. Boeren te Heusden f 14.698. Kooien te Baardwijk - 14.650. Schoep te Baardwijk - 14.558. G. J. van Dongen te Raamsdonk - 13.380. Het werk is alsnog aan geen der in schrijvers toegewezen. Bij Kon. besluit van 30 Juni is J. Middelkoop benoemd tot burgemeester der gemeente Hedel. Bij Kon. besluit van 29 Juni is aan W. A. J. Michels, burgemeester der ge meente Someren en secretaris der gemeente Lierop, toestemming verleend om tot 1 Januari 1920 te Heeze te wonen. Bij Kon. besluit van 29 Juni is goedgekeurd, dat A. J. P. Willemse, burgemeester der gemeente Bokhoven, is benoemd tot secretaris dier gemeente. WERKENDAM. Door den Burge meester alhier zijn de volgende maximum prijzen vastgesteld Bloemkool le soort 12 ct. per stuk. 2e 8 I z.g. uitschot 4 j Bosjes peen le soort 6 bos 9 »2e» 4»>.» (van 25 wortelen). Peulen le soort 18 ct. per K.G. 2e 14 Doperwten le soort 19 d 2e 15 Vroege aardappelen, ronde 10 muizen 9 9 (de z.g. vijfkop berekend tegen 4 K.G.) Tevens is regeeringsvet verkrijgbaar A 42 ct. per pond. Voor de Werken en Sleeuwijk zyn dezelfde prijzen vastgesteld. AALST. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Aalst (Bomraeler- wuard) ds. A. H. J. G. van Voorthuizen te Zegveld. ANDEL. Door de landbouwvereeni- ging »Andel en Omstreken,was een request gepresenteerd, inhoudende verzoek tot beschikbaarstelling van eenige militairen om te hooien. Daarop werd heden goed gunstig beschikt, zoodat de werkzaamheden, indien het weder er zich toe leent, volop kunnen aanvangen. Op het hulptelegraafkantoor werden gedurende de maand Juni 172 telegram men en 84 gesprekken behandeld. 's-GRAYEMOER. De heer F. Tol lenaar, candidaat te Zaamslag, heeft voor het beroep der Gereformeerde Kerk alhier bedankt. Door het hulptelegraafkantoor alhier zijn over de vorige maand behandeld 212 telegrammen, waarvan 105 verzonden en 107 ontvangen. Het aantal telephonische gesprekken bedroeg 26. Op de Rijkspostspaarbank werden 18 inlagen gedaan tot een bedrag van f2663.50, terwijl ook 18 terugbetalingen plaats had den tot een bedrag van f841.90. HERFT. Algemeen is men nu zoowat aan de nieuwe aardappelen. De uitkomst is zeer verschillend. De kwaliteit laat veelal te wenschen over. De late soorten staan er niet voordeelig bij. Wellicht, dat droog weer en zonne schijn nog veel goed kunnen maken. MEEUWEN. Aan het telefoonkan toor alhier werden gedurende de maand Juni j.l. ontvangen 31, verzonden 21 tele grammen. NEDERHEMERT. Zaterdagmorgen vond de landbouwer C. H. alhier in zijn bóomgaard, achter zijn woning gelegen, twee halfwasse kalveren ter waarde van 75 gld. dood. Bij onderzoek bleek dat bedoelde kalveren aan eene longziekte wa ren gestorven. Nadat van bedoelde kal veren de huid was afgedaan zijn zij op de gebruikelijke wijze onder toezicht van de gemeentepolitie begraven. Donderdag vond de zoon van de wed. v. d. L. hun hittenpaard ter waarde van f600.dood in den stal liggen. Bij onderzoek door den rijksveearts uit Zalt- Bommel bleek bedoeld paard niet aan eene besmettelijke ziekte te zijn gestorven, hoe wel niet geschikt voor de consumptie moest het paard na gevild te zijn onder toezicht der gera.-politie op de gebruike lijke wijze worden begraven. NEDERHEMERT. Door een elfjarige schooljongen, zekere K., aan de Rietschoof woonachtig is j.l. Vrydag, terwijl hy uit school naar huis gingf een jonge hen, welke aan den dijk liep en het eigendom was van zekere Groeneveld, gegrepen en mede genomen. Bedoelde jongen heeft, na eerst de hen geworgd te hebben, ze aan den kant van een sloot begraven, zeker met het doel deze later op te halen. Door de gem.-politie is een onderzoek ingesteld en zal dit zaakje voor de jonge booswicht, die op school ook niet pluis is en meer der gelijke baldadigheid pleegt, nog wel een staartje hebben. RAAMSDONKYEER. Spaarbank over Juni 1916. Ingelegd f 9927,38. Terugbetaald f 10582,29. Laatste boeknummer 5663. Donderdag a.s. maken de hoogste klassen der Bijzondere N. H. School alhier een uitstapje, een gedeelte naar de Dier gaarde te Rotterdam en een gedeelte naar den Roes tel berg bij Waalwijk. ROSSUM. De raad beschikte afwij zend op het verzoek van 66 ingezetenen om den ouden tijd weder in te voeren. SPRANG. Onzen vroegeren dorpsge noot, de heer D. Vos, thans onderwijzer aan de O. L. School te 's-Gravendeel, is in gelijke betrekking te Vlaardingen be noemd. Voor hem een prachtige promotie. J.l. Zaterdagavond trad in zeer druk bezochte vergadering voor de afdeel ing al hier op: den milicien Loonstra, met het onderwerp: »Gij zult den dorschenden os niet muilbandenc. Na een woord van in leiding werden door referent de n.v. punten nader toegelicht: 1. De os, 2. Den arbei der en 3. Den arbeider in het Evangelie. Na eenige discussie uitte den voorzitter een woord van dank voor de bereidwilligheid en de nuttige wenken door den spreker aangetoond. De vergadering op gebruikelijke wijze geopend werd ook alzoo gesloten. Over de maand Juni werd alhier op 's Rijkspostspaarbank ingelegd f4745,26® en terugbetaald f 1533.82. TIELERWAARD. De hooioogst aan de Maaskant valt buiten verwachting mee. Millioenen kilo's worden thans binnenge haald. De maailoonen bedroegen dit jaar f 1718 per morgen (6/7 H.A.), tegen f 1213 het vorige jaar. Een kar en paard kosten f 12 per "dag. De handel in het nieuwe hooi is reeds aangevangen. Prijs f 2335 per 500 K.G. TILBURG. Ter jaarmarkt werden heden aangevoerd 80 manden biggen bij niet al te vlotten handel liepen ze van f 14 tot t 20. YEEN. Ingaande 1 Juli is tot Ryks- veldwachter alhier aangesteld de heer J. Kruijs, thans agent van politie te 's-Her- togenbosch. WASPIK. Met het plaatsen der palen voor de electrische centrale zal men spoedig gereed zijn. Naar men zegt zal de gemeente nog dezen winter stroom krijgen van het electrisch station te Raamsdonkveer. De huizen zullen voorloopig echter nog van electrisch licht verstoken blijven. Niet alleen naar de zwarte, ook naar de roode bessen wordt veel gevraagd. De prijs der laatste bedraagt 25 cent per K.G. Met den pluk der eerste is men begonnen. De opbrengst valt op vele plaatsen niet mee. Vergadering van den Raad der ge meente Heusden op Maandag 3 Juli 's avonds l1/3 ure. AGENDA. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot open bare verkooping van de perceelen 878 en 879 achter de Ned. Herv. Kerk. 4. Idem tot aankoop van een paard voor de gemeente-reiniging. VoorzitterBurgemeester Honcoop. Secretaris de heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend en de Secretaris de notulen der vorige vergadering heeft gelezen, worden deze onveranderd goedgekeurd en vastge steld. Ing. a. Een schrijven van den heer A. v. Dijk Mn., waarin adressant te kennen geeft, dat hij perceel 878 ruim 20 jaar in huur heeftdat hij uit de krant ver nomen heeft, dat genoemd perceel aan de firma De Haan en Oerlemans isverkocht voor f 950,dat hij bij gemis aan dat pand zijn affaire zal zien verloopen daar hy met den besten wil geen bergplaats in huur kan bekomen en noodgedrongen thans den Raad een bod doet van f 1000, ten einde dat pand in zijn voortdurend bezit te krijgen. b. Idem van den huurder A. Merx om een bod te mogen doen voor het door hem gehuurde perceel. De Voorzitter betuigt adhaesie aan deze verzoekschriften en wil de huurders in de gelegenheid stellen de perceelen in eigen dom te verkrijgen. Daarom komen B. en W. met het voorstel om genoemde per ceelen in het openbaar te verkoopen. De heer Van Andel vindt, dat de Raad een gek figuur maakt door eerst te ver koopen en dan weer terug te trekken. Spreker kwalificeert deze handelwijze als niet comrae il faut. Verkocht is verkocht. De Voorzitter zet uiteen, dat onder- handsche verkoopingen uitzonderingen zijn maar geen openbare regel. Belanghebbenden zouden by heeren Ged. Staten in verzet kunnen komen en dan zou van dien kant de verguuning niet verleend worden. De heer Van Andel noemt het geen motief, om nu niet te verkoopen, omdat er meer geboden wordt. Wel heeft spreker vernomen, dat de Godshuizen er hun goed keuring niet aan hechten. Daarin moet berust worden, want onder die voorwaarde is de koop geschiedt. De Voorzitter beweert dat de firma de H. en O. geen kooper is en slechts een bod heeft gedaan. De firma conditioneert kooper te zijn mits ze de aangrenzende panden ook in haar bezit kan krijgen. De heer Van Andel meent, dat volgens de notulen de koop is gesloten alleen onder voorwaarde, dat er arbeiderswoningen ge bouwd zouden worden. De Voorzitter komt hier tegen op en zegt dat het bod van de firma niets posi tiefs bevat. De heer De Mol beaamt dit door te zeggen de firma kan altijd zeggen, ik wil het niet aanvaarden. De heer Veerman wenscht over de. zaak geen licht meer te ontsteken en acht deze thans genoeg toegelicht. Spreker is er voor t het voorstel van B. en W, nu maar in rondvraag te brengen. De heer De Jongh (wethouder) vraagt als er geen arbeiderswoningen gebouwd worden, of de Raad dan toch wenscht te verkoopen. De Voorzitter heeft van de openbare verkooping goede verwachting. Deze zal veel meer opleveren. De heer Van Andel zegt het doel was toch om geen arbeiderswoningen midden in de stad te doen verrijzen. De Voorzitter noemt dit geen bezwaar wijl er overal van die kleine woningen tusschen de grootere staan. Daar is nu eenmaal geen beginnen aan. De heer Prins beweert, dat er groot gebrek aan arbeiderswoningen is en daarom de Raad juist heeft toegestemd in den verkoop der perceelen. De heer De Mol blijft het een groote onbillijkheid noemen tegenover de huurders. De Voorzitter vindt het zelfs een immo- reele handelwijze. Menschen, die jaren lang hun bédrijf rustig hebben uitgeoefend, worden gewoon op straat gezet, ofschoon ze een huurprijs betalen veel hooger dan de rente van de koopsom, waarvoor de Raad deze huurpanden heeft verkocht. Z.E.A. noemt dit ten opzichte van de huur ders zeer onbillijk. Het voorstel van B. en W. wordt in rondvraag gebracht en aangenomen. Na deze beklemmende discussies komt de Voorzitter op zijn stokpaardje. De trouwe rossinant, die zooveel afval buiten de stadspoorten voerde, is bezweken. Er moet een ander paard komen. Z.E.A. weet er een zonder gebreken, jong, mak in 't tuig en sterk. Men kan het Z.E.A. aan zien, dat hij een groot paardenliefhebber en -kenner is. Met smaak worden de deugden opgesomd, zoodat de Raad toe stemming geeft tot een bedrag van f 750, voor aankoop van een ander paard. De heer Veerman denkt al weer wie zal dat betalen maar de Voorzitter zegt, mijnheer Veerman weet als lid der com missie voor de begrooting, dat hiervoor geen post op de begrooting is uitgetrokken en zal een leening moeten worden gesloten. B. en W. vragen machtiging om aan de sollicitanten voor Hoofd van de M.U.L.O. school vrije reiskosten toe te staan. Wordt verleend. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter deze vergadering. Verslag van de Gemeenteraads vergadering van de Werken en Sleeuwijk, gehouden Donderdag 29 Juni j.l. voorm. 14 uur. Tegenwoordig9 leden. Afwezig de heeren Van der Meijden en Slagmolen. De lezing der notulen wordt tot de volgende vergadering uitgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken als Besluiten van Ged. Staten tot goedkeu ring van het kohier van den hoofd, omslag en schoolgeld, van de raadsbesluiten tot onderhandsche verhuring eener woning en tot wijziging der begrooting voor 1915. Een schrijven van Ged. Staten om eenige nadere toelichting op het besluit tot het aangaan eener geldleening. De noodige toelichtingen zullen worden verstrekt. Een schrijven van den Groepscomman dant houdende verzoek om bericht of er bezwaren bestaan tegen de daarin om schreven wijziging der politieverordening betreffende het sluitingsuur van herbergen. Wordt besloten te berichten, dat de Raad ernstige bezwaren heeft tegen de voorge stelde wijziging. Een schrijven van het Dag. Bestuur van de Alg. Ned. Ver. voor vreemdelingen verkeer, houdende verzoek om financieelen steun. X

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2