De gevaarlijke hoek. BUITENLAND. Petersburg. (Bericht van den Grooten Generalen Staf.) Ten westen van de Be- neden-Styr en op het front tusschen de Styr en de Stochod en meer naar het zui den tot aan de streek van de Beneden- Lipa (Lospa) overal zeer verwoede gevech ten. In de buurt van Woelka Galoezyiskaja doorbraken de Russen drie linies draad versperringen, waarin mijnen waren ge plaatst. In een zeer hevig gevecht aan de Styr ten westen van Kolki sloegen de Russen den vijand terug. Zij namen daar meer dan 8000 man gevangen, onder wie 170 officieren en maakten drie kanonnen, 47 mitrailleurs, twee zoeklichten en eenige duizenden geweren buit. De pontonniers zijn den troepen tot grooten steun zij trekken op met de gevechtsafdeelingen en werken vlak bij het terrein, waar gestreden wordt. In de streek ten noorden van Satoersky en bij Woila Sadowska maakten de Rus sische troepen zich meester van de eerste loopgraven-linie van den vijand. Een aanval van den vijand op Sjklir werd door artillerie-vuur afgeslagen. o— Amerikaansch-Mexicaansch conflict. In zake het Amerikaansch-Mexicaansch conflict wordt gemeld, dat de nota van den Mexicaanschen President Carranza, gisteren aan den Amerikaanschen staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Lansing over handigd, kort en verzoenend is en verze kert, dat het verlangen der Vereen. Staten om tot een vriendschappelijke oplossing der moeilijkheden te komen, ondertusschen het gebruikmaken in het vooruitzicht stelt van alle middelen om een herhaling te voor komen van incidenten, welke den toestand zouden verscherpen. Carranza aanvaardt het beginsel van bemiddeling door daartoe aangewezen vertegenwoordigers uit eenige Zuid-Amerikaansche Staten eri wacht op bericht of de Vereenigde Staten geneigd zijn ditzelfde beginsel te aanvaarden of aan rechtstreeksche onderhandelingen de voor keur geven. De nota bevat geen speciaal antwoord op Lansing's vraag, of Carranza vasthoudt aan de instructie aan Trevino om de Ame- rikaansche troepen aan te vallen, welke zich in een andere richting dan de noorde lijke bewegen. Toch is de algemeene opinie dat de nota voor de Vereenigde Staten aan nemelijk is en dat het gevaar voor een oorlog voor het oogenblik is afgewend. Een medewerker aan de Cornhill Maga zine dringt er op aan, dat kinderen, bij wijze van verstandige en gezonde oorlogs besparing, barrvoets zullen gaan. De Manchester Guardiaan neemt dat denkbeeld over en zegt: Als het verstand in zulke dingen den door slag gaf, dan zou deze maatregel spoedig alge meen ingang vinden. De besparing aan kousen en schoenen zou enorm zijn en schoenen maken wel de grootste moeilijk heid uit, die de armen bij het aanschaffen van kleeding ondervinden. Ook de ver betering van den gezondheidstoestand der kinderen zou zeer groot zijn, want de vele verkoudheden en koortsen, die het gevolg zijn van het dragen van nat schoeisel en natte kousen, zouden niet meer voorkomen. Het blootsvoets loopen zou de kinderen geen Maar men besloot nu in vrede het ver der zoeken te staken. Men was eigenlijk ten einde raad, en toen men, nu eens stilstaande en overleggende, dan weer voortloopende, naar huis toog, toen klonk het op eens »Waar is de bonne?" 't Is waar, men had haar de laatste oogenblikken niet gezien of gehoord, was zij het bosch ingegaan om nog verder te zoeken »Laat zij met ons teruggaan," zei de boschwachter goedhartig. »De stumper zal niets vinden 1 Want in de sloot ligt het kind, dat staat bij mij vast. Misschien brengt een paar dagen het aan 't licht." En luider nog weergalmde de naam der bonne door 't bosch. De echo bauwde dien naam na, maar geen antwoord 1 Toen weer terug, overal nu naar haar gezocht, tot eindelijk een luide schreeuw der boschwachtersvrouw ze allen deed sa menkomen op het punt, waar zij stond, men daar het bijna waanzinnige meisje voorover vond liggen in de sloot. Ze werd er aanstonds uitgehaald, maar de levensgeesten waren reeds geweken zij had haar angst, de vrees voor straf, niet kunnen en durven weerstaan en zelf een einde gemaakt aan haar leven 1 *Wat een tijding," zei de bosch wachter vvoor onzen Meneer en Mevrouw, die van zoo iets in het buitenland niet droomen hinder veroorzaken, want na een korten tijd aan het weer blootgesteld te zijn, kunnen de voeten de bitterste koud en de slechtste wegen verdragen. Niemand denkt er aan, medelijden te hebben met de vele kinderen in Schotland, die ook thans nog zomer en winter met bloote voeten loopen. In gevallen, waar armoede dit noodzakelijk maakte of waar het eene proefneming gold, zooals in som mige scholen is geschied, bewijzen de resul taten den gunstigen invloed op de gezond heid volkomen en de kinderen zelf zouden de laatsten zijn, die hunne voeten weer in schoenen zouden willen wringen. Het zal echter natuurlijk niet algemeen gedaan worden. Slechts gebrek aan ieder zon ons ertoe kunnen brengen ons los te maken van onze toewijding aan de conventie, dat het vermogen om onze voeten te bedekken een maatstof is voor onze fatsoenlijkheid. In dit opzicht staan wij nog zeer dicht bij den ouden Brit, van wien Shaw vertelt, die Caesar verklaarde dat zijne landgenooten zoo erg fatsoenlijk waren, omdat zij nooit verzuimden, zich met blauwe verf in te smeren. Het vreemdelingenverkeer te Berlijn. Het vreemdelingenverkeer te Berlijn neemt gestadig toe. In Juni verbleven in de hotels 80365 personen, tegen 61500 in dezelfde maand van het vorige jaar. Het geheele getal vreemdelingen bedroeg 98463, d.w.z. 19115 meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Daaronder waren o.a. 111 personen uit Rusland, 6 uit Engeland, 24 uit België enz. Er waren in Juni 328 gasten uit Nederland te Berlijn. Vulcanische uitbarsting. Uit Messina wordt gemeld dat in den vorigen nacht een uitbarsting op Stromboji plaats had. De sleepbooten die dienen bij de verdediging ter zee van Messina zijn onmiddellyk vertrokken om hulp te ver- leenen aan de bewoners. o Een stoomboot met 813 passagiers ver mist. Uit Göteborg wordt bericht, dat aldaar verontrustende geruchten in omloop zyn aangaande het lot van de Zweedsche Ame- rikastoomboot »Stockholm«, die den 20en Juni New-York verliet met 813 passagiers. Ofschoon er een draadlooze telegrafie aan boord is, heeft men na dien tijd niets van het schip vernomen. Het grootste deel der bevolking blijft echter kalm en neemt aan, dat de stoomboot thans in de nabijheid van de Engelsche kust of van Göteborg zich moet bevinden en hoopt zeer spoedig bericht van haar te ontvangen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Een zesjarig baasje, woon achtig op de Vischmarkt, was aan het spelen bij de aanlegplaats der stoombooten. Hij geraakte te water en was direct kopje onder. Gelukkig was H. Tupker (Agent der stoombooten) in de nabijheid, die hem met een haak wist te grijpen en op het drooge te brengen. Zonder diens hulp was hij zeker verdronken. Almkerk. Met het hooirijden op den polder Kijfhoek viel Dinsdag A. Kamp alhier boven van een wagen met hooi waarbij hij een rib brak. Ja, maar als dat booze schepsel in dien gelen reiswagen, even had kunnen zien, wat een leed, welk een ellende zij door haar misdadige hand had teweeggebracht, misschien had het haar zelf berouwd. En denkt u eens den boschwachter en die andere lieden, die nu het lijk der verdron kene naar 't kasteel droegen als zij ge weten hadden, wat er geschied was, hoe zeker zouden ze bloedig wraak genomen hebben. Maar daar merkte de directrice niets van terwijl verre achter haar dat treurige drama plaats greep, waren ze het grens- kantoor al voorbij, en haalde ze, terwijl de magere vos wel naar verdienste eens uitrustte, geruster adem, en sliep ze in met het prettige denkbeeld, om eenmaal een goede belooning voor het gevonden kind te krijgen, want zoover was ze al gekomen in hare overleggingenAls er eene oproeping kwam, had ze het kind niet aan den weg, maar kort bij de gren zen in een smerige hondenkar gevonden, en zij. getroffen door het aardige uitzicht van het kind, en, omdat zy wel gemerkt had, dat het niet in den haak was met den ouden man, die de kar bestuurde maar ook omdat zy zelf, en ziet ge, dan zou zij schreien eens zoo'n popje verloren had daarom had ze het kind van dien man gekochten missen o neen, dat wilde ze nietvoor geen geld 1kijk, dan zou ze 't kind stevig aan haar borst drukken, als moest het Besoijen. Maandagavond is alhier door zekeren P. Akse, die in staat van dronken schap verkeerde, een poging tot moord aanslag gepleegd op zijn huisbaas, waarmede hij woorden gehad had. Hij heeft drie maal met een revolver op hem geschoten, zonder hem echter ie treffen. De mare- chaussee's hebben hem direct in verzekerde bewaring gesteld. Qapelle. Sinds 1 Juli is bij een vijf tal winkeliers in deze gemeente regeerings- rijst verkrijgbaar. Genderen. Bij publicatie heeft de Burgemeester doen bekend maken, dat alhier begonnen wordt met gemeentelijke vischverkoop. Dit zal plaats hebben in combinatie met de gemeenten Meeuwen en Drongelen. Elke week zal verkrijg baar zijn schelvisch, kleine kabeljouw en schol tegen inderdaad lage prijzen. Waar 't hier geldt een uitnemend voedingsmiddel, dat zeer goed vleesch kan vervangen, is te voorzien dat ook van dit deel der Levens middelenvoorziening een gretig gebruik zal worden gemaakt. 's-Gravemoer. Bij hunne thuiskomst van hunne huwelijksreis werden de heer en mevrouw Smits ondermeer verwelkomd door het gezang der leerlingen van de on derscheidene scholen met hunne onderwij zers. Het kan niet anders of deze ver rassing der jeugd maakte op het jonge echtpaar een diepen indruk. Als bewijs van dank voor zoovele bewijzen van be langstelling zijner gemeentenaren zal Z.E.A. de jeugd eens hartelijk trakteeren. De pluk der zwarte bessen is in vollen gang. Niettegenstaande de oogst niet zoo groot is als het vorig jaar, komen er handen te kort om deze werkzaamheden te verrichten. Da aflevering geschiedt door tusschenkomst van het bestuur der Tuin- bouwvereeniging 27 cent per K.G. Heesbeen. Op den hoek bij den smid kwamen van eene zijde eene melkster met hondenkar, en van andere zijde een be stuurder met kar en hit aanrijden. De hond, nog pas gedresseerd, gehoor zaamde niet aan de bestuurster, zoodat hondenkar met melkster onder kar en paard kwamen. De melkster had zich ernstig bezeerd, de hond kon niet meer loopen en de hon- tenkar was geheel en al stuk. Herpt. De tegenwoordige weersgesteld heid werkt zeer nadeelig op het aardappel gewas. Niet alleen dat op vele akkers de krulziekte zich in het loof vertoont, maar er worden reeds zieke aardappelen gevonden. En dat is reeds een ernstig verschijnsel. Zekere v. J3. uit Wyk was te Bern aan het hooirijden toen zijn paard op hol sloeg. Op een smallen weg kwam hij de Gebr. v. d. B. uit Herpt tegen met hun paard en kar. Er was geen sprake om geheel uit den weg te gaan. Het gevolg was, dat kar en paard van Gebr. v. d. B. den dyk afrolden. Het paard kreeg zoo danige blesuren, dat het vooreerst niet gebruikt kan worden. Het paard van v. H. werd onbeschadigd opgevangen. Kaatsheuvel. A. H. te Berkdijk onder deze gemeente werd wegens wan betaling uit zijn woning gezet door jde politie. Hierdoor ontstond eenig oproer, hetgeen de politie zeer spoedig machtig was. Deze week ontstond een flinke heidebrand onder deze gemeente in de van haar afgescheurd worden misschien wou ze het nietvoor geen geld 1 maar voor een groote som gelds dan Hé ze kon er naar verlangen, dat ze de oproeping al las Als zij dat maar eens las, want het ging zoo slecht met de zaken tegenwoor dig. Maar als ze het nu eens niet las Wat dan Welnu, dan was dat dotje misschien nog de opkomst van haar spel. 't Mocht ook wel eens, want twee van haar beste sujetten waren van haar gaan loo pen, uit gebrek nog wel. De een was de paljasj die 's avonds zoo den slag had, door allerlei aardigheden en kwinkslagen het volk te lokken en de andere was de man van de mechaniek, die de marionet ten want zoo'n spel was het kon laten vechten, rookenen buitendien zoo natuurlijk den bliksem kon nabootsen, dat bange menschen, al was 't midden in den winter, er van rilden en beefden. Die twee was ze nu kwijt en ze moest zelf aan de mechaniek, en dan had ze al een leugentje klaar, om te vertellen wie dat kind wasziet ge, dat zou dan zijn van Meneer paljas, die verleden jaar of zóó gestorven was, bitter armoedig, en wiens stumpertje van een kind zij tot zich had genomen. Zoo was ze op alles voorbereid 1 buurt der tenten, waarin de militairen verblijven. Toegeschoten hulp der militai ren voorkwam erger. Men vermoedt met kwaadwilligheid te doen te hebben. Ondanks de verschillende vergade ringen der schoenfabrikanten en hunne werklieden te dezer plaatse in zake loons- verhooging, is men totnogtoe niet tot over eenstemming kunnen geraken. Ingeval de patroons de gestelde eischen niet inwilligen, zal er spoedig een staking uitbreken. Nederhemert. Dinsdagavond om half tien werd ons zoo rustig dorpje in rep en roer gebracht door een zwervend landloo- per. Deze man, die aan beide voeten geen teenen had en alzoo op een paar krukken zijn weg moest vervolgen, had in deze ge meente een paar café's bezocht en verkeerde in een toestand van dronkenschap bij het veerhuis van Smits alwaar hij stond te vloeken en te tieren. De gem.veldwachter Kerkhove, maakte hier spoedig een einde aan en werd bedoelde persoon aangehouden en in het arrestantenlokaal opgesloten. Nieuwendijk. Door de onderafdeeling V. P. N. alhier zijn Dinsdag 2350 eieren naar Rotterdam gezonden. De prijzen waren 6 tot 6l/a cent per stuk. Sprang. De Pinkstercollecte voor de buitenlandsche zending in de Ger. Kerk alhier heeft c.a. f 12.50 opgebracht. Jaantje de Bie had het ongeluk te vallen, waarbij zij haar arm brak. Door Dr. Vermeulen werd den arm ver bonden. Veen. Met den pluk der zwarte bessen is deze week een begin gemaakt en wordt door de commissionnairs tot 28 cent per K.G. besteed. Door den hoogen prijs zal de opbrengst wel meevallen. Het regeeringsvet is thans bij de winkeliers verkrijgbaar gesteld. Enkele personen willen pogingen aanwenden om in navolging van andere plaatsen ook re- geeringsrijst voor deze gemeente te ver krijgen. Dit zou voor de inwoners ook een groot voordeel opleveren. Bij Kon. Besluit is tot vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Noord brabant tot toelating als lid van den Ge meenteraad alhier van C. Schreuders be slist ®dat deze niet als zoodanig zal worden toegelaten.* Met de stemming en herstem ming was ongeveer een kwartier na het voorgeschreven tijdstip (8 uur v.m.) aan gevangen. Waspik. Onze dorpsgenoot J. Boog- mans kreeg te Eindhoven een klap van een paard tegen den buik. Hij werd in een hospitaal opgenomen. Zijn toestand is levens gevaarlijk. Het paard van den heer H. Zijlmans schrok op den Capelschen dijk van een geit. Het gerij ging van den dijk, waarbij Z. twee ribben brak. Dr. Smits verleende hulp. Alhier doet het bericht de ronde, dat het schip van schipper W. Klerkx ge zonken is en dat K. met vrouw en kind verdronken is. Wij hopen, dat bevestiging van dit bericht moge uitblijven. Zaltbommel. Op de Dinsdag gehou den weekmarkt werden geen granen aan geboden. Boter f0.80 per pond. Eeieren fl.75 k fl.80 per 26 stuks. Biggen f9 óf 15. Aangevoerd 120 stuks. zonder twijfel, alleen dit begreep ze, moest ze nog doen, dat gezichtje dat er nu zoo blank uitzag, moest ze eerst eens kleuren, wat geler maken. Maar daar zou ze eerst een paar dagen mee wachten. Want als die oproeping eerst nog eens kwam Welk een dag, vol wonderlijke gewaar wordingen en overdenkingen voor dat mensch. Maar op het kasteel welk een verschrikkelijken avond bracht die dag hier aan HOOFDSTUK II. Driejaren later. Waar we op eenmaal een tijdruimte van drie jaren met stilzwijgen voorbijgaan daar geschiedt dit, omdat het eenvoudige en alledaagsche, dat in dien tijd voorviel, te eentoonig en vervelend zou zijn, om er langer bij stil te staan. Het is buitendien in een paar woorden gezegd. Toen de gele reiswagen de grenzen was overgetrokken, ging het geluk in de zaken al op en af, waren er nu al eens winst gevende avonden en een groot publiek en een weeldrig leven 't gevolg daarvan, och de tijden veranderden ook wel weer en er waren ook wel eens slechteheel slechte tijden. En wat ze gedacht had, de direetrice, dat voordeel aan zou brengen, dat kwam maar niet, geen oproeping hier of daar, niets van dat allesEn dit was van Past op voor de verrassingen van den weg. Zijne hoeken kunnen gevaarlijk zijn voor den reiziger die er zonder voorzorgen over gaat. Het zelfde is het geval op den weg van het leven voor den man die, op het hoogtepunt van zijn bestaan aangekomen, niet oppast voor de oneffen heden bij de daling. Zoo kan een man in volle gezondheid, vlug, opgewekt en vroo- lijk, in enkele weken zonder merkbare reden een ouden man worden, met een slependen gang, een dof oog, een vermoeid gelaat. Zijn wil is vernietigdzijn veer kracht heeft plaats gemaakt voor een on overwinlijke ongevoeligheidzijne mannelijke krachten schijnen uitgeput. Deze jammer lijke gedaanteverwisseling gaat gepaard met verschillende storingenmoeilijke spijsver tering, langzame bloedsomloop, ademloosheid, kloppingen, overvloedig zweten, slaaploos heid. Wanneer die verschijnselen zich voordoen, is het hoog tijd te handelen, want uw toetand kan nog verergeren. De ver andering die in uw lichaam plaats heeft, zal zonder schade voor uw gezondheid zijn, indien gij zorg draagt den arbeid van het bloed te vergemakkelijken door de krachten er van te vernieuwen en door aan uwe zenuwen hun verzwakten weerstand weer te geven. Daarvoor zijn meer dan eenig ander middel de Pink Pillen in het bijzonder aangewezen gedurende het moeie- lijke tijdperk van den kritieken leeftijd, die, wij moeten dit niet vergeten, zich zoowel bij de vrouw als bij den man voordoet. De Pink Pillen bezitten inderdaad de deugd het bloed van zijne onreinheden te zuiveren en de roode bolletjes te vermenigvuldigen, die er de kracht van zijn, en, dank zij die dubbele werking op het bloed en de zenu wen, geven zij aan de verzwakte organen al hunne werkzaamheid en al hunne kracht weer. Dé Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. BINNENLAND. Gisterenavond zijn per spoor, onder ge leide van marechaussees, 58 zigeuners met 9 woonwagens, 1 wagen met vee en 1 wagen met meubels, van Maastricht naar het Vluchtoord Uden overgebracht. De droom van de kinderjuffrouw.. Een kinderjuffrouw, in bettrekking bij een familie aan de Crooswijksche kade te Rotterdam, kreeg, zoo vertelt de »N.R.Ct.«, in den nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks halftwaalf de overtuiging, dat er inbrekers in huis waren. In nachtgewaad klom zij uit een raam der eerste verdieping en vatte in het raamkozijn post waar zij om hulp riep. Politie en brandweer kwam er aan te pas het huis werd doorzocht, maar niets gevonden. De kinderjuffrouw, die van haar plaats in het raamkozijn, denzelfden weg dien zij gekomen was niet terug durfde, is onder leiding van een brandmeester door gasten van spuit 14 met den brandladder van die spuit uit het raamkozijn gehaald. De reddingsbrigade was ook al uitgerukt evenals twee andere spuiten. de ontroostbare ouders op het kasteel, die onmiddellijk van hunne reis waren terug gekeerd, ook niet te wachten. Al konden ze zichzelf geen verklaring geven, hoe het gebeurd kon zijn, het stond bij hen on twijfelbaar vast, dat hunne Clotilde ver dronken was. Zoo gleed het leven in den gelen reis wagen eentonig voort. Drie jaren later nu, op de kermis te Vechtdam, welk een leven en drukte heerschte daar I Hier de doffe tonen van een trom, ginds het volle orchest van zoo'n reizende Duitsche troep muzikanten elders weer de potsierlijke grimassen en flauwe aardigheden van den paljas, die het volk poogt binnen te lokken, of de overdreven aankondiging van den sterken man zonder wederga. Een bont mengelmoes, niets an ders ge kunt, als ge niet stooten wilt of gestooten wilt worden, bijna niet door die golvende menschenmassa dringen. Die zingende lui, die het over den vreeselijken moord hebben, of Jan Klaassenhet draaiende panorama of de prachtige kra men, met het vele moois en het vele lek kers, houden u zeker staande. We zijn blij als we eindelijk de kermis over zijn gewandeld, en genaderd zijn aan die tent met acrobaten. Hier is het rustig en kalm. Waar nu hier niets verder op meer te zien is, daar keert men hier op zijne schreden terug. Want ge ziet wel, meer te kijken valt er niet. Wordt vervolgd.) Vervolg Feuillleton. i>Èr is vermisteen lief klein meisje met blond haar en helder blauwe oogen I Een grooteheel groote belooning wordt uitgeloofd voor hem of haar, die hel terugbrengt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2