genen in onze handen latende. Nu goed maar wat beteekent dit alles nog bij de ontzaglijke taak die den aan valler gesteld wordt. Als de Engelschen niet met meer kracht hun overwicht laten merken, zullen zij er nooit door heen breken. De opmarsch der Franschen is nog niet gestuit. Zij hebben bij Flaucourt op een front van 4 K.M. aangevallen en de Duit- sche stellingen langs die geheele linie ter diepte van 2 K.M. vermeesterd. De Fran schen namen het dorp Biaches (1900 M. ten W. van Péronne) en hebben van daar tot aan de buitenwijken van Barleux hun stelling gevestigd. Voor het Engelsche front meldden de Duitschers Zaterdag de volgende linie, als door hen verdedigd Ovillers-Contalmaison-Bazentin le Grand. Het dorpje Bazentin, hier genoemd, ligt ten oosten van Contalmaison en de ligging ervan bewijst, dat de Engelschen hier eenigszins zijn vooruitgekomen. Voorts mel den de Duitschers de ontruiming van Har- decourt, dat de Franschen hebben geno men, terwijl in het Bois des Troncs (Tronc Wood), dat tusschen Bazentin le Grand en Hardecourt ligt, verwoed wordt ge vochten. De bondgenooten hebben dus hun boog ten noorden van de Somroe eeniger- mate verwijd en zijn ten Zuiden van de Somme nu doorgedrongen tot in de on middellijke nabijheid van Péronne. De gebeurtenissen op het Oostelijk front kunnen kortelings aldus worden samenge vat Heel in het Zuiden zijn de Oostenrijkers tot een tegenoffensief overgegaan aan het welk de Russen alle succes ontzeggen. De Oostenrijkers melden evenwel, dat zij over de Moldawa zijn gekomen. Ten Westen van Kolomea hebben de Russen Delatyn bezet en de Oostenrijkers erkennen thans, dat Russische verkennings- afdeelingen verder naar het Zuiden den spoorweg van Delatyn naar -Korosmezö hebben bereikt. Ten Noorden van de streek van Luck zijn de centralen nu op de Stochod terug, waar nieuwe gevechten zich ontwikkelen. Ten Noorden van de Pripetmoerassen bij voortduring van de gevechtswerkzaam heid geen veranderingen van beteekenis. Zoo duurt het groote offensief voort en de uitwerking ervan is voorloopig, dat het front der centralen in het Zuidoosten eenige groote blutsen en in het Westen een kleinere bluts heeft gekregen. Al die blutsen worden gaandeweg grooter. Op één punt, kis men de berichten daaromtrent wil gelooven, is het in alle oorlogvoerende landen in orde op het stuk van de stemming. De Engelschen wor den door de vertraging van hun offen sief in het minst niet in het rotsvast ver trouwen geschokt, dat het volledig succes zal hebben. De Franschen zijn vol hoop. De Oostenrijkers laten zich door de tegen slagen hun vertrouwende stemming niet bederven en in Duitschland vreest men evenmin voor een catastrophe. Overbodig te zeggen, dat men in Rusland nog nimmer zoo in de overwinning heeft geloofd als nu. Zoo wordt nu met nadruk uit al die landen gemeld, gelijk het in alle kritieke fases van den oorlog het geval placht te wezen. Inderdaad, welke treurige uitwer king een oorlog verder moge hebben, hij schijnt altijd een voortreffelijken invloed op de stemming in de oorlogvoerende lan den te hebben. Of zou het papier wat al te ge duldig zijn en in werkelijkheid de toestand anders wezen Om nu een ding te noemen: Zou de stemming in al die huizen waar een kind, een man, een broeder, soms alle mannelijde leden op het slagveld vielen wel zoo opgewekt zijn Of zou daar waar de honger nijpt en de oorlogsgeesel striemt veel echte blijdschap heerschen. Of zou bij Karlsruhe b.v. veel vreugde gevonden worden? Wij weten, dat de Franschen uit weerwraak naar zij zeggen een vlieger aanval op deze stad gedaan hebben, juist toen op een hoogen katholieken feestdag de straten wemelden van menschen. Een deel van de projectielen zoo meldt men uit Berlijn trof een stadswijk, waar enkele burgers en werklieden woonden. Verder vielen enkele bommen in de nabij heid van het slot, waar de Koningin van Zweden op het ziekbed lag. De ergste verwoestingen werden echter teweeggebracht vlak bij het feestterrein, waar nog kort tevoren een vroolijke kinderschaar speelde. Toen de Fransche vliegers na een kwartier weer verdwenen, konden zij zich beroemen op het treurige succes, 117 weerlooze personen, w. o. 30 mannen, 5 vrouwen en 82 kinderen midden uit het bloeiende leven een vreeselijken dood te hebben aangedaan, terwijl bovendien 140ongeluk- kigen, w. o. 48 mannen, 20 vrouwen 72 kinderen in hun bloed lagen te kermen. Krijtend dwaalden in vertwijfeling de moe ders rond tusschen de verminkte lijken, om hun lievelingen te zoeken. Een vrouw had drie jongens verloreneen andere vrouw, de weduwe van een gesneuvelden soldaat, verloor haar eenigen zoon. Zelfs soldaten, die buiten in het veld door geen vreeselijk heden in den strijd waren van hun stuk gebracht, bekenden dat zij nooit tevoren iets zoo vreeselijk hadden aanschouwd. De Fransche natie, die zich zoo gaarne een ridderlijke en hoogstaande natie noemt, kan in haar ge schiedenis een nieuwe heldendaad boeken. Honderd-vier-en-vijftig kinderen hebben hun bloed moeten vergieten. En het Duitsche volk? Zal een verlam mende schrik zijn moed om te strijden, verzwakken? De Franschen kennen ons slecht, indien zij dit verwachten. Uit den diepen rouw om de vermoorde jeugd, uit ons vurig medelijden met de klagende moeders zal onze vaste wil tot de over winning slechts nieuwe, toornige kracht putten. Ook de onschuldige offers, die op het kerkhof te Karlsruhe onder de groene aarde zijn gelegd, zijn niet voor het vaderland gevallen. Evenals wij zelf, zal ook Frankrijk zich hunner nog lang en smartelijk herinneren. Is het nog wel mogelijk opgewekt te zijn van stemming, als men zulke gruwe lijkheden leest, laat staan ze beleeft? Ach, wij gelooven er niet van als de volkeren om strijd beweren dat zij in goede stemming zijn. Wij gelooven ook Engeland niet als het, naar aanleiding van het ver bond dat Rusland en Japan dezer dagen gesloten hebben, verzekert, dat het dit bondgenootschap luide toejuicht. Mag men Reuter gelooven, dan heeft de Britsche regeering haar voldoening te kennen ge geven over het tot stand komen van het Russisch-Japansch verdrag, dat 't staat er heusch 1 beschouwd wordt als in alle opzichten het Engelsch-Japansch ver bond te versterken en de betrekkingen in het algemeen tusschen de bondgenooten in het verre Oosten hechter te maken. Dat is zeker wat men noemt, «faire bonne mine a mauvais jeuHet is toch voor niemand een geheim, dat Rusland en Japan er op uit zijn om den Oost-Aziati- schen taart saam te verdeelen en alle an dere liefhebbers verre te houden. De Ver- eenigde Staten en Duitschland, maar óók Engeland. En toch heet het dan, dan men in Londen gaarne die verzwagering van beide ziet, waarvan Albion op den duur de dupe moet worden I Zoo zien wij, dat nu al weer de giftige zaden gezaaid worden, die na dezen oorlog een oogst van booze verwikkelingen zullen, voortbrengen. Of het moest zyn dat de natiën nu zóó lam geslagen werden, dat zij zich niet meer roeren kunnen en in de toekomst willoos zullen moeten dansen naar de pijpen van den sterkste, d. i. Japan en Rusland enChina. BUITENLAND, mm Nederlandsche ambulance naar Rusland. Men schrijft uit St. Petersburg aan de »N. R. Ct.cc: De Nederlandsche ambulance, die weldra in St. Petersburg zal aankomen, zal zich niet te beklagen hebben over de wijze, waarop de Russische regeering en het Russische Roode Kruis dit bewijs van Nederland's sympathie zullen ontvangen. Reeds eenigen tijd geleden had men hier het aanbod van een ambulance aanvaard en onmiddellijk na de aankomst van de twee gedelegeerden van het Nederlandsche centraal comité in het mooie paleis van grootvorst Paul aan de oevers van de Newa ter beschikking van de ambulance gesteld. Dadelijk zijn er maatregelen getroffen om het hospitaal aldus in te richten, dat het geheele personeel van de ambulansche in het paleis zelf zal kunnen verblijfhouden. Er is plaats voor 100 gewonden en dan is er nog een zaal voor de zwaar-gewonden, die verpleegd kuunen worden buiten het rumoer van de groote zaal. Er zijn bijzondere lokaliteiten voor de keukens, provisiekamers, badkamers, opera tie- en verband-zalen, een Röntgen-kamer, eetzaal en ontspanningszaal voor de gewon den en voor het personeel enz. Warm watergeleiding is aangebracht, evenzoo electrisch licht, centrale verwarming in één woord alles, wat de hygiène in een groot moderrj lazeret eischt. Do heer en mevrouw Visser, de gede legeerden, zijn door de regeering zoowel als door het Roode Kruis buitengewoon voorkomend ontvangen en ondervonden krachtige medewerking. Vrij kort na hun aankomst zijn zij in bijzondere audiëntie ontvangen door grootvorstin Maria Paulowna, die zoo levendig belang stelt in het lot van den gewonden of zieken Russischen soldaat. De Nederlandsche ambulance is hartelijk welkom en geniet reeds, vóór haar komst, een zekere populariteit. Geen wielrijden meer. Een V. D.-bericht uit Berlijn meldt Weldra zullen de gummi-banden der rijwielen in beslag worden genomen. De magistraten en gemeentebestuur van Groot- Berlijn zijn door het -politiebestuur aange schreven opslagplaatsen beschikbaar te hou den, waar genoemde voorwerpen moeten worden afgeleverd en bewaard. TurkschAmerikaansch conflict? Het ministerie van Buit. Zaken der Vereenigde Staten heeft den Amerikaan- schen gezant te Konstantinopel opgedragen de aandacht van de Turksche regeering te vestigen op het feit, dat aan het verzoek van de regeering der Ver. Staten om aan de neutralen toe te staan de van honger stervende Christenen in Syrië te voeden, in geenerlei opzicht is gevolg gegeven. De gezant is gemachtigd aan Turkije mede te deelen, dat hierdoor een gespannen verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Turkije is ontstaan. Volgens door het departement cntvangen inlichtingen zijn er reeds van de 50.000 tot 80.000 Syriërs om het leven gekomen, terwijl de Turksche militaire autoriteiten het land nog steeds van levensmiddelen berooven. o Londen, 10 Juli (R. O De bladen bevatten een telegram uit New York, be richtende, dat le Baltimore een Duitsche duikboot is aangekomen met een kostbare lading verfstoffen. Op twintig mijl af stand van de kust was de duikboot ach tervolgd door Engelsche en Fransche krui sers, waardoor de aankomst in de Amer rikaansche haven vier dagen was vertraagd. Reeds eenigen tijd geleden was er sprake van dat de Duitschers zouden trachten hun door de blokkade stil liggende handels schepen te vervangen door onderzeeërs. De thans te Baltimore aangekomen duikboot zou dan de eerste zijn geweest die den Atlantischen Oceaan is overgestoken. Ze bevatte een lading welke groote waarde heeft voor Amerika, waar de prijzen van verfstoffen tot fabelachtige hoogten waren gestegen. o Adolf van Schaumburg Lippe. -f Prins Adolf van Schaumburg Lippe, zwager van Keizer Wilhelm is gisteren nacht te Bonn aan hartverlamming kalm overleden. De prins leed sedert eenige dagen aan longontsteking. Prins Adolf Wilhelm Victor van Schaum burg Lippe werd den 20sten Juni 4864 te Bückeburg geboren. De omgekeerde wereld. Uit Innsbrück wordt gemeld Een boerin bij Brixen had twee vaten echte versche alpenboter als margarine verkocht, omdat het kilo margarine in Brixen zes kronen kost, terwijl boter voor niet meer dan vier kronen verkocht mag worden. De kooper van deze 3>margarine® vertelde het zaakje dat hij gedaan had verder, zoodat het gebeurde ook de Ver- eeniging van Margarinefabrikanten ter oore kwam. Deze klaagde de boerin bij het gerecht te Bozen aan wegens verval- sching van margarine. De kantonrechter sprak de boerin vrij, maar de kreitsraad te Bozen veroordeelde de boerin wegens vervalsching van levensmiddelen tot vier en twintig uur hechtenis. Naar de Tel. meldt zou dezer dagen te Keulen een ernstige oproer hebben plaats gehad, waarbij de militairen weigerden op het volk te schieten, maar door de politie zouden 10 personen zijn gedood. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. De toren der R. K. kerk zal worden gerestaureerd. Men is met het stellingwerk bijna klaar. Naar wij ver nemen zal de nieuwe toren gemaakt wor den volgens het model van den thans be- staanden. Het werk zal worden uitgevoerd onder toezicht van den heer Van Aalst, architect te 's-Bosch. Maandagmorgen zijn op verschillende uren drie vliegmachines onze gemeente ge passeerd. Ze gingen in Z.-W. richting. Des middags keerden zij weer terug in N.-O. richting. Zij waren van Hollandsche nationaliteit. ANDEL. Maandag werden hier aan gevoerd 3 balen rijst, welke voor den re- geeringsprijs, 10 cent per pond, is ver krijgbaar gesteld. Met het plukken der zwarte bessen is hier een begin gemaakt. Er wordt 25 cent per K.G. besteed. De pluk valt over het geheel verbazend mee. Aan onzen geachten Gemeente-veld wachter is door den Gemeenteraad in hare vergadering van 8 Juli, met algemeene stemmen eene jaarlijksche tractementsver- hooging van f50,toegekend. BENEDEN-LANGSTRAAT. De prijzen van vleesch en vet blijven begrij pelijkerwijze hoog. Naar vette varkens bestaat bijzondere vraag, maar weinig voor raad. Met besteedt voor vette kalveren f0.85 k fl.per K.G. naar kwaliteit, vette varkens 56 k 57 ct. per pond, nuch tere kalveren f 20 f 25 per stuk, biggen f 13 k f20, lammeren f 15 f20, jonge kuikens f 1.a f 1.25, jonge hanen f 0.50 k f0.65 en jonge duiven f0.45 k f 0.50. CAPELLE. Sinds April jl. is alhier van de ingekwartierde militairen meermalen haver ontvreemd. Daders bleven onbekend. Eindelijk is het de politie Zondagavond jl. gelukt den dader te betrappen. Het bleek P. J. v. A. alhier te zijn. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de school in de kom mej. W. van Attenhoven te Dordrecht. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school in de kom alhier zijn geplaatst de dames: W. van Attenhoven te Dordrecht, K, W. de Jonge te Lage Zwaluwe en A. M. Bol te Nieuwe Tonge. 's-GRAVEMOER. Met genoegen ver melden wij, dat de heer J. Passchier, on derwijzer aan de openbare lagere school alhier, is benoemd tot hoofd der school te Reeuwijk. Op verzoek van ons Gemeentebe stuur heeft de Directie der Zuider Stoom tramweg-Maatschappij aan den Groenendijk wederom eene gelegenheid geopend tot ontvangst en verzending van vrachtgoederen. flERPT. De opbrengst der bessen valt niet tegen. De prijs der zwarte is 26 cent per K.G. De roode zijn van 23 cent teruggeloopen op 8 cent per K.G. KAATSHEUVEL. J.l. Zaterdag 8 dezer heeft Ds. Japchen, predikant der Ned. Herv. .gemeente aan den Loonchendijk een beroep ontvangen naar Poederoijen (Geld) Gedurende de maand Juni 1916 werd aan het postkantoor alhier met de daaronder resorteerende hulppostkantoren ingelegd f9927.386 en terugbetaald f 10582.296. Er werden 14 nieuwe boekjes uitgegeven. In de j.l. gehouden vergadering der N. V. Kantsheuvelsche omnibus Mij. werd besloten tot liquidatie der N. V., alsmede tot het doen van een voorstel aan ons gemeentebestuur om de zaak over te nemen. Tot ons genoegen kan worden mede gedeeld dat tusschen ons gemeente bestuur en dat van Capelle onderhandelingen gaande zijn, ten einde den Loonschendijk, door middel van stroom te betrekken uit laatst genoemde gemeente, electrisch te verlichten, aangezien dit gedeelte te ver verwijderd is van de kom der gemeente. NEDERHEMERT. Aan de Riet- schoof is de arbeider P. v. d. M. plotseling krankzinnig geworden. De ongelukkige heeft reeds twee keer getracht door ver dringing een einde aan zijn leven te maken. Aan den stoker A. Keijnemans, die ruim 35 jaar op het stoomgemaal aan de Rietschoof is werkzaam geweest, is door het dijkbestuur een jaargeld van f100. toegekend. RAAMSDONK. De bagagedrager der fiets van den landweerman H. Leestermans sprong op Keizersdijk uit den vork, waar door L. viel en den linkerpols brak, dien Dr. Lips verbond. De jongeheer Johan Fraay slaagde te Utrecht voor het M.U.L.O, diploma B. Zondagavond om 6 uur zal onze Harmonie een concert geven in het Dorp. SPRANG. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bij H. alhier sjalotten weggehaald, van de(n) dader(s) geen spoor. J.l. Zaterdagavond werd door het Bataljonsmuziekkorps alhier op het erf van den landbouwer L. R. muziek gemaakt, onderwijl de burgers en militairen van de muziek profiteerden, werden de muzikanten door den heer R. op bier getracteerd, zeker een aangename verrassing voor de «jongens* ze waren dankbaar en hoogst voldaan over deze tractatie. WASPIK. Onzen dorpsgenoot, J. Boog- mans, die Dinsdag te Eindhoven een klap van een paard kreeg, is aan de gevolgen Zaterdag 1.1. overleden. De moeder verliest een oppassenden zoon. De getroffene was verzekert tegen ongevallen bij The Ocean te Amsterdam. Aangaande de berichten omtrent schipper K. kunnen wij gelukkig mede- deelen, dat alles slechts een los gerucht was, waarvan niemand weet, hoe het in de wereld kwam. BINNENLAND. De opleiding der politie. Naar het »Hbld.« verneemt zullen een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen te Amsterdam dienstbaar gemaakt worden aan de opleiding der politie. Het plan bestaat n.l. om in een complex van der gelijke woningen gedacht is aan een blok op de Eilanden verschillende mis drijven te ensceneeren. Daar zal bijv. een inbraak in elkaar worden gezet, met alle daarbij behoorende «sporen* of wel een moordgeval. Onder leiding van den heer Van Ledden Hulsebosch zullen de aanstaan de speurders daar aanschouwelijk onder richt ontvangen. Ook de viervoetige speur ders, de politiehonden, zullen hier «onder- richtc krijgen. —o Ongelukken. Gisterenmiddag viel op het Staatsspoor terrein aan de Spoorhaven te Rotterdam een in werking zijnde stoomkraan omver, met het noodlottig gevolg, dat de 29-jarige kraanmachinist van der Vliet bekneld raakte. Na ruim een uur werken werd hij bevrijd, maar hy bleek reeds te zijn overleden. o De Nederlandsche schoener Weldaad uit Groningen, die gistervond uit Zweden te IJmuiden aankwam, heeft meegedeeld, dat een groote Zeppelin, welks nummer onbe kend bleef, nabij de Deensche kust een bom naar beneden had geworpen, welke op korten afstand van het schip in het water ontplofte. Na omhoog geschreeuwd en de Nederlandsche vlag uitgespreid te hebben, scheen men de Duitschers van de neutraliteit van den schoener te hebben overtuigd, want deze koerste toen dadelijk weg. o Te Roosendaal is Zaterdag uit België aangekomen een dame met twee kinderen, opvarenden van het stoomschip Brussels van de Harwich-lijn, welk schip naar Zee- brugge is opgebracht. De overige passa giers, waaronder verschillende Russen en een vrouw met kinderen, wier man bij de fabriek «Armstrong* werkt, zijn naar Duit schland overgebracht. De dame klaagde zeer over de behandeling, die zij had onder vonden. Over het lot van het schip kon zij niets meedeelen. Het mes op de keel. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, heeft het Engelsche gezantschap in Den Haag thans den eisch gesteld, dat onze geheele uitvoer van manufacturen naar neutrale landen zal worden stop gezet. Wordt aan dien eisch niet voldaan, dan zal er geen katoen meer naar ons land worden door gelaten. Hedenmiddag zullen afgevaardigden van de belanghebbende Kamers van Koophandel te Zutphen bijeenkomen tot het plegen van overleg. o De Duitsche inkoopvereeniging heeft ge dreigd, haar inkoopen op de aardappel- markten te Warmenhuizen (N.-H.) te zulien staken, als voldaan wordt aan de bepaling, 25 pet. van den uitvoer in consignatie naar Engeland te zenden en de rest naar Duitsch land voor een prijs, vooraf door de besturen der vier marktbonden gesteld. o Een stoomlogger in den grond geboord. Naar een nader te Scheveningen uit IJmuiden ontvangen bericht, is de stoom- treiler Sch. 103 van de reederij W. den Duik Jbzn. te Scheveningen, door een Duit- schen onderzeeër in den grond geboord. De bemanning bevond zich, met uitzon dering van den schipper Dirk Taal, die door de onderzeeboot is medegenomen, aan boord van de Sch. 307, welk vaartuig op de thuisreis hedenochtend te IJmuiden binnengekomen is. Dit visschersvaartuig had het voorgevallene op zee vernomen van de bemanning. De Sch. 307 heeft uit IJmuiden telefonisch aan de Scheveningsche reederij kennis gegeven van het gebeurde. Volgens bij de reederij ingewonnen in lichtingen was de Sch. 103 onder toezicht van de reederij voor de reis ter haring vangst uitgerust en bevond er zich hoege naamd geen contrabante aan boord. Ontvoering Op de mailboot is te Vlissingen aange houden een Amerikaan, die met een 22-jarig meisje tegen haar wil naar Engeland wilde vertrekken. Reeds te Rotterdam had het meisje zich verzet tegen het medenemen, maar toen had de Amerikaan haar door het toedienen van bedwelmende dranken weer onder zijn macht gekregen. Een onderzoek zal meer licht in deze zaak moeten brengen. o Op een mijn geloopen. Zaterdagmorgen 9 uur is in de Scheve ningsche haven binnengeloopen het logge- i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2