Het is mijn schuld. pend, de geallieerden een zoodanig schip toch als oorlogsschip beschouwen en dien overeenkomstig moeten de V. S. hun maat regelen nemen. Wij vertrouwen, dat de Amerikaansche regeering na nauwkeurig onderzoek zal handelen gelijk een neutrale staat behoort te doen. BUITENLAND. Groote brand. Athene. Een telegram meldt dat het Tatoibosch sedert verscheidene uren in brand staat. In den avond breidde zich het vuur uit tot het Koninklijk paleis, dat met de naburige kazernes vernield werd. Naar gemeld wordt zijn er vele personen omgekomen, waaronder officieren. De Ko ning, de Koningin en de Koninklijke fami lie zijn ondergebracht in de residentie van Prins Nicolaas Kaphissia. Onze gezant te Berlijn in actie. De regeering heeft aan den gezant te Berlijn telegrafisch instructies gezonden om bij de Duitsche regeering de vereischte stappen te doen naar aanleiding van de vernieling van het stoomvisschersvaartuig Geertruida, gemerkt SCH 103, door een Duitsche duikboot. De gezant heeft reeds aan de instructies gevolg gegeven. Van den schipper en de beide leden der bemanning, door de duikboot meegenomen, is niets meer vernomen. Desertie en muiterij. Volgens Havas zouden Bulgaarsche de serteurs hebben verklaard, dat het 18de Bulgaarsche regiment infanterie heeft ge muit en zijn Duitsche officieren gedood. Het 16de regiment, dat ter bestraffing was gezonden, had met de muiters ge- meene zaak gemaakt. In Roemenië zouden tot dusver 9000 Bulgaarsche en Oostenrijksch-Hongaarsche deserteurs zijn geïnterneerd. o Een complot tegen Europeanen ontdekt. Volgens een telegram uit Weltevreden aan »de Tel.* koesterde de politie te Ma kassar (Celebes) reeds sinds eenigen tijd argwaan tegen de handelingen van een aantal inboorlingen, die verdacht werden, misdadige plannen in het schild te voeren tegen de daar wonende Europeanen. Nadat er voldoende gegevens waren verzameld, heeft de politie thans in den nacht de samenzweerders verrast. Zij vond 130 inboorlingen in een vergadering bijeen en stelde vast, dat dezen een complot hadden ge smeed om alle Europeanen te Makassar te vermoorden. De samenzweerders werden gevankelijk weggevoerd. Volgens de «Basler Nachrichten* is dezer dagen te Muggiano (Spezia) een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Van de 480 arbei ders zou geen enkele het leven er hebben afgebracht en bovendien moeten in den omtrek nog een 300 menschen zijn gedood. De Shackleton-expeditie. Uit Punta Arenas, aan de Straat van Magellan, wordt gemeld, dat Shackleton opnieuw met een schip den schoener Emma naar het Olifanteiland is ver trokken, waar 22 van zijn tochtgenooten in zeer benarde omstandigheden waren achtergebleven. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Met genoegen vernemen wij, dat onze stadgenoot de Heer G. F. L. van Bokhoven, die Mei jl. te 's Bosch slaagde voor het diploma Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in het Boek houden te Amsterdam, ook met goed ge volg op 14 en 15 Juni jl. te Tilburg aan het federatie-examen in Boekhouden deel nam, zoodat hem het j>Mercurius«-diploma kon worden uitgereikt. LAND YAN HEUSDEN. Naar wij vernemen, wordt getracht in de omliggende dorpen contracten af te sluiten voor het verbouwen van groenten, hoofdzakelijk prei en knolselderie. Er worden zeer goede prijzen geboden en dat menigeen hiervan zal trachten te profiteeren, is te begrijpen. Daar het met de boonen er niet mooi bijstaat en er niet zoo heel veel fruit is, zijn de groenten van nu af aan bepaald duur. En het zal er in den a.s. winter zeker niet beter op worden. De opbrengst der vroege aardap pelen valt over 't algemeen niet mee. Toch zijn deze week de prijzen vrij snel gedaald en kan men hoogstens f3.k f3.50 per H.L. bedingen. Het bederf woekert de laatste dagen in de vroege soorten snel voort. AALBURG. De jongeheer J. Zoon, leerling der H. B. S. te Zalt-Bommel is van de 1ste tot de 2de klas bevorderd. CAPELLE. Door R. van Drongelen alhier is aan Burgemeester en Wethouders vergunning gevraagd tot het plaatsen van een benzinemotor in zijn schoenfabriek aan de Nieuwstraat alhier. 's-GRAVEMOER. Meermalen wordt gehoord, dat men des morgens zijn kippen hok ledig vindt. De heer D. Smits, bur gemeester, ondervond deze week juist het tegenovergestelde. Op een goeden morgen trof hij daarin aan vier jonge kippen en een haan, zonder te weten, vanwaar die gekomen waren. Zeer waarschijnlijk moet dit van een goeden vriend als huwelijks cadeau beschouwd worden. Door de Provinciale Staten van Noord-Brabant zijn vastgesteld de bijzon dere reglementen voor de nieuwe water schappen Beoosten de 's-Gravemoersche Vaart* en >de Lage Weg met de Velden.* Door schipper Joh. van Dalen al hier is eene motordienst geopend van hier op Rotterdam. Vooral voor de tuinderij is dit eene mooie gelegenheid. Momenteel is het er druk met het vervoer van zwarte bessen en komkommers. GENDEREN. Op de Centrale Keu ring van Merriën van 2, 3 en 4 tot 8 jaar gehouden te Breda op 11 en 12 Juli jl. behaalde L. G. v. d. Beek Gzn. alhier eene prijs van f 50.met zijne vierjarige merrie Obra II. De vader van deze mer rie is Elegant IV. HERPT. Met den hooibouw wil het maar niet vlotten. De regen belemmert zeer deze werkzaamheden. Veel hooi heeft thans al heel wat in kwaliteit geleden. KAATSHEUVEL. Sedert eenige da gen is een woonwagen in Loonopzand ge plaatst en gedurende dien tijd wordt er veel ontvreemd. De eigenaar van dien wagen is reeds wegens beganen diefstal in hechtenis genomen. MEEUWEN. Tot voorzitter der Af- deeling Land van Heusden en Altena der Ned. Pom. Vereeniging is benoemd de heer M. J. de Roon te Wijk en tot vice-voor- zitter de heer C. J. Branderhorst te Gen- deren. NEDERHEMERT. Aan den heer Johs. v. d. Steenhoven is een pensioen ver leend van f355 als gemeenteveldwachter en f 17/ als gemeentebode. Er begint eenigé beweging in den aardappelhandel te komen. Opkoopers besteden f3.75 voor de kra len en f 3 voor de schoolmeesters. RAAMSDONKYEER. Bij onder- handsche aanbesteding is de uitvoering der gewapend betonwerken voor een graanpak- huis te Geertruidenberg, voor rekening van den heer v. de Reijt te Made, opgedragen aan de firma P. H. Kommers alhier. RAAMSDONK. Een huurhuis van den heer G. v. Dongen, bewoond door G. Olieslagers, brandde geheel uit. Door het flink optreden der brandweer met de nieuwe spuit, werden de aangrenzende perceelen, met riet gedekt, gespaard. Het huis is verzekerd, doch O's inboedel niet. Een wagen hooi van W. Zijlmans kantelde, waarbij het paard 4 pooten brak en moest worden afgemaakt. SLEEUWIJK. Houders van wol in deze gemeente zijn verplicht, deze, ten be hoeve van het leger, af te leveren op Maandag 31 Juli e. k. te Raamsdonkveer. Ook alhier is regeeringsvet en re- geeringsrijst verkrijgbaar gesteld. SPRANG. J.l. Woensdag had den milicien-sergeant V. aan het station der S.S. te Waalwijk het ongeluk met zijn been tusschen de fouragewagen en een spoorwagon bekneld te raken. De gevolgen waren dat zijn been zoodanig werd ge kneusd dat genoemde voor herstel een tijd rust zal moeten houden. Woensdag kreeg de landbouwer A. J. alhier twist met den veldartillerist d. K. De een beetje uitgevallen A. J. trok zijn mes en bracht d. K. eene verwonding toe, zoodat hij naar het hospitaal moest worden vervoerd. VEEN. Onze vroegere dorpsgenoot J. VOS Az. is ingaande 1 Juli definitief aangesteld tot kantoorbediende 2e klasse ten postkantore te Gorinchem. Ook alhier hoort men klachten over de ziekte in de aardappelen. Eerst werd het loog aangetast, doch ook nu doen zich de verschijnselen voor aan den knol. Blij vend droog weder kan nog ten gunste werken, anders ziet het er met de late aardappelen niet rooskleurig uit. YLIJMEN. Toen gisteren Adr. van Eggelen uit Nieuwkuik en zijn zoon Ant. een kar hooi wilden gaan halen, kwam er een partij militairen- hun achterop. Van Eggelen trachtte deze voor te blijven, zoo dat het paard aangespoord werd. Het paard maakte een sprong, met het gevolg dat het tuig stuk ging, en het paard met den wagen aan den haal ging. - Door het slingeren der kar werden beiden van de kar geslagen, zoodat beiden onder de wie len raakten, met het ongelukkig gevolg, dat de vader meer dood dan levend bij Mej. de Wed. P. Mommersteeg werd bin nengedragen. De zoon kon zich nog even zelf oprichten. Onmiddellijk werd de hulp van den ZeerEerw. heer Pastoor en den WelEd. heer Weijers, arts alhier, inge roepen. Aan Adr. van Eggelen werden de laatste H.H. Sacramenten dadelijk toege diend. Na eenjge uren werden zij beiden per brancard der militairen naar hunne woonstede vervoerd. Men vreest van eerst genoemde voor zijn leven. WAALWIJK. Maandag zagen J. L. en vrouw T. een met hit bespannen kar van den lompenkoopman Cools te Tilburg op straat staan. J. L. en vrouw T. stap ten in en gingen er mede van door. In Besoijen ruilde L. het paard voor een ander en ontving f 10 op den ruil toe. Een tijdje later, toen L. en vrouw T. bezig waren met de f.10 goeden sier temaken, werden ze door de maréchaussée gearres teerd. WASPIK. Door onvoorzichtigheid stak de milicien-kok P. met een mes in zijn been, waarbij de slagader werd geraakt. Oogenblikkelijk werd hij naar Dr. Smits gedragen, die de eerste geneeskundige hulp verleende. Door het ontzettende bloed verlies, waarvan de sporen op den weg, waarover hij gedragen was, overal zicht baar waren, verloor P. het bewustzijn. Men hoopt hem echter in 't leven te hou den, ofschoon zijn toestand levensgevaarlijk is. Volgens later bericht is P. 's avonds overleden. WIJK. Dé heer Colet thans onder wijzer te Vuren, staat als zoodanig no. 1. op de voordracht, opgemaakt door Burge meester en Wethouders van Wijk c. a. Gedurende de maand Juni werden aan het postkantoor alhier verhandeld 111 telegrammen, waarvan 105 zyn aangekomen en 6 verzonden. ZALTBOMMEL. Op de Dinsdag ge houden weekmarkt werden geen granen verhandeld. De boter gold f 0.80 per X K.G.eieren fl.80 f2 per 26 stuks; biggen f8.50 a f 2 per 26 stuks biggen f 8.50 f 13.50 per stuk. Aangevoerd 87 stuks. LANDBOUW. Centrale Merriënkeuringen. Bij de te Breda op 11 en 12 Juli ge houden merriënkeuringen zijn o. m. de volgende premiën toegekend Type tuigpaard, 2-jarige merriën. f75 Badina van J. v. Bergeijk Azn. te Wijk. f50 Bretzela van H. Pellikaan te Wer kendam Biene van Wed. J. Branderhorst, Eethen. Type tuigpaard, 3-jarige merriën. f75 Aranka van H. Smits, Waspik. f 50 Geertje van Adr. Straver Hzn., Ba- biloniënbroek van J. Snoek, Nieuwen- dijk Alice van Wed. J. Kerkhoven, Wer kendam Agrita van G. W. J. Brander horst, Eethen. Type tuigpaard 48-jarige merriën. f100 en zilv. med. Johanna van G. J. W. Branderhorst, Eethen. f75 en med. Nelly van J. v. Bergeijk, Wijk. f 75 Marie van C. B. Vos, Wijk. f 50 Obra II van L. J. v. d. Beek, Genderen Mina van Wed. J. Branderhorst, Eethen Betsie van P. Nieuwkoop, Dron gelen Betsy van A. J. de Roon, Capelle Johanna III van P. Nieuwkoop, Drongelen en Anna van D. v. Buuren, Meeuwen. BINNENLAND. »Zoo slim als een boer,* zal, schrijft het »Eindh. Dagbl.«, weldra onder de spreekwoorden opgenomen moeten worden. De regeering neemt alle rogge in beslag, doch bij den volgenden oogst zal de mini ster leelijk met de handen in het haar zitten. Vele Meierijsche boeren zijn van plan, voortaan grootendeels rogge en haver onder elkander te zaaien. Dat geeft een goed beschot als veevoeder, doch is voor de bakkerij absoluut ongeschikt. Het is slim, maar als men slim wil zijn moet men het niet te voren vertellen, want de minister behoeft nu de gemengde zaai ing maar te verbieden om het plannetje in duigen te doen vallen. o Levensmiddelen naar België. Men schrijft aan »de Maasb.t Op een tweetal plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen zijn de consenten ingetrokken om brood naar België te vervoeren. De oorzaak ligt in te hooge .prijzen, die be rekend werden. In andere plaatsen ver meerdert de invoer. Zoo gaat te Sluis voor de Belgische grensgemeenten circa 30.000 K.G. brood over. Ook aan groenten schynt veel gebrek te zijn. Dezer dagen kwam een koopman over uit Brugge, die een groote hoeveel heid groenten moest koopen, oa. 120.000 bloemkolen, 3000 K.G. peen en een groote hoeveelheid aardappelen. Deze zullen over RoosendaalAntwerpenGent naar Brug ge vervoerd worden. »Het is mijn schuld*, kunnen de meeste menschen wel zeggen die' over hun gezond heidstoestand te klagen hebben. Zonder nog te zeggen dat de ziekte zeer dikwijls het gevolg is van een dwaling of van een mis bruik, moeten wij bekennen dat ons arm lichaam waarvan wij zonder te rekenen alles vragen, nu en dan wel een kleine schoonmaak noodig heeft en weer opgelapt moet worden. Den huisbaas, die nooit de minste reparatie aan zyn huis uitgevoerd heeft en zich dan beklaagd dat het gaat instorten, zoudt gij voor krankzinnig ver klaren. En toch zijn er veel menschen die handelen met hun gestel zooals deze huis baas doet. Wie van ons kan er zich op beroemen dat hij een kalm en geregeld leven heeft. Wij worden allen min of meer geslingerd, naar gelang der gebeurte nissen, der handelsbeslommeringen, der familieomstandigheden en ook door droefenis. Nu eens branden wij, om zoo te zeggen, de kaars aan beiden einden en dan weer, integendeel, zijn wij te rustig en brandt dus de kaars niet genoeg. De wijze is hij die rekening houdt, evengoed met de schok ken als met de rust, en die op het juiste oogenblik de sleitage kan herstellen of wel het gestel op nieuw in werking zet. Een kleine reparatie is gemakkelijk uit te voeren door dengeen die de Pink Pillen kent. De Pink Pillen brengen het goede aan en verwijderen het kwade. Hun zamen- stelling is zoo gelukkig begrepen dat zij rijk en zuiver bloed kunnen brengen aan hem die te veel van zyn gestel gevergd en het daardoor versleten heeft. Dat nieuwe bloed is een bron van kracht en versterkt de zenuwen. Tegelijkertijd bevrijden wij, door een soort van ongemerkte reiniging, het gestel van alle onzuiverheden die de organen belemmeren, ontsteken en hunne goede werking verhinderen. Vele menschen die eenmaal gebruik ge maakt hebben van de Pink Pillen, bevonden zich daar bij zoo wel, dat zij er trouw aan zijn gebleven en er altijd een voorraad van in hun huis hebben. Bij het minste ver schijnsel van vermoeienis, van zwakte, bij elke wisseling van jaargetijden nemen zij eenige Pink Pillen in. Dezen leggen dan om te zeggen een klein huisbezoek af, ma ken een kleine inspectie, herstellen hier en daar het noodige en brengen alles op orde. Onze getrouwen kunnen ons dan schryven zooals de heer Radiguet, assurantie-agent, 6, rue Ernest-Renan, te Manners (Frankryk), dit deed »Het is nu al meer dan tien jaren dat ik uwe Pink Pillen gebruik. Er is niets beters voor mijne gezondheid.* De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, atgemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, plaatselijke pijnen, neurasthenie en onregel matigheden by de vrouwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, «Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Ook al door de mobilisatie? Te Aalten hebben deze week tal van ingezetenen brieven, kaarten, enz. welke als nieuwjaarsgroet op 1 Januari 1916 door de post waren afgestempeld, eerst ontvan gen. Dat de ontvangers over deze lang uitgebleven nieuwjaarsbrieven zeer verwon derd waren, laat zich denken. Kort recht. Vrijdag bevonden zich op de landerijen van denlandbouwer Klaas P. te Beek, gem. Bergh, een man, bekend in zijne omgeving om zijne buitengewone lichaams kracht, eenige mannen uit Didam met het doel om daar vsmelen te snijden*, dat zijn de grashalmen, waar het zaad in zit en die tegen hooge prijzen met duizenden kilo's aldus worden verkocht. Nauwelyks had P., een geboren Duit- scher, de mannen in zijn weiland ontdekt of hij begaf zich derwaarts en toen deze niet spoedig verdwenen, bracht hy een zekeren S. uit Didam met een scherpe zeis drie zoodanige ernstige rugwonden toe, dat deze onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, nadat P. hem eerst mee naar de boerderij had genomen om hem te bed te leggen. Van een en ander heeft P. de^politie in kennis gesteld. Wij vernemen nog, dat de kameraden van den getroffen door weg te loopen dezen aan zyn lot overlieten. Tel. —o Inbeslagneming. Op last van den burgemeester van Apel doorn is Dinsdagmorgen alle aangevoerde bloemkool en wortelen in beslag genomen, ter voorziening in de behoeften der burgerij, daar de groentenhandelaars te hooge prijzen rekenden. De meeste aanvoer kwam van Zutphen en Deventer. De groenteboeren keken wel erg op hun neus, doch er was niets aan te doenwie niet voor de door de regeering vastgestelde prijzen wilde verkoo- pen, zag zich zijn eigendom onteigend. Dinsdagavond te halfzeven had de openbare verkoop der in beslag genomen groenten plaats, onder een verbazenden toeloop van menschen. 't Was een gedrang van belang, zoo zelfs, dat de politie met de blanke sabel enkele malen ruim baan moest maken. De huismoeders konden voor een zoet prijsje van de koopwaar bekomen. O Vasthouden van visschersvaartuigen. Naar aanleiding van het vasthouden van Nederlandsche visschersvaartuigen door de Engelscben werd gisteren in Den Haag een conferentie gehouden van eenige belang hebbende reeders, ten einde te beraadslagen welke stappen kunnen gedaan worden om aan dezen toestand een einde te maken. Volgens vaststaande gegevens worden op het oogenblik ongeveer 50 visschersvaar tuigen in Engelsche havens vastgehouden. Het zijn voor het meerendeel haringvisschers, doch ook verschillende treilers, waaronder er zijn die van IJsland met een volle lading op weg waren naar huis. Enkele dier treilers liggen nu reeds meer dan een week in Kirkwall en Lerwick met groote kans, dat de visch spoedig tot bederf overgaat. Te Nieuwstadt bij Sittard werden door de grenswacht twee deftig gekleede heeren met groote koffers aangehouden. In de koffers bevonden zich 1630 meters rubber. De aangehoudenen boden den soldaten een groote som gelds en toen dit niet hielp al hun geld en de 1630 meter rubber, indien ze hen vrijlieten. Ze werden naar Sittard overgebracht en in voorloopige hechtenis genomen. De twee z.g. heeren bleken twee Duitsche officieren te zijn. o— Bij Middelburg in Vlaanderen zijn, naar van de grens aan »de Tel.* gemeld wordt, zes Duitsche deserteurs in burgerkleeding over de grens gekomen. Naar van de grens aan ïdeTel.* wordt gemeld, hebben de Duitschers zekeren van S. uit Neerpelt ter dood veroordeeld en mej. B. uit Achel tot 20 jaar gevangenis straf. Slaapwandelaarster. Zoo nu en dan verneemt men in het werkeljjke leven wel eens iets van men schen, die in hun slaap over daken klim men, met ongekende stoutmoedigheid goten bewandelen en dergelijke griezelige vreemd soortige experimenten meer. Deze personen worden dan slaapwandelaars genoemd. Gisternacht is het gebeurd, dat een dienst bode bij een Haarlemsche familie te onge veer half vier haar bed verliet en de straat opliep. Zij was in nachtgewaad en op bloote voeten. Zonder iets of iemand te zien, liep zij door en kwam na een half uur bij de woning van haar ouders, waar zij aan de bel trok. Door het geluid der bel ontwaakte het arme meisje. Is dit geval op zichzelf reeds zonderling, nog vreemder wordt het, als men nagaat, dat het meisje op haar nachtelijken tocht niemand heeft ontmoet. Dus ook geen agent van politie. Want het is niet denk baar, dat iemand, die een aldus gekleed of liever ontkleed meisje, en dan nogal op bloote voeten, ontmoet, zich niet met haar zou hebben bemoeid om haar te doen ont waken en weer veilig thuis te brengen. Het kind zelf had natuurlijk geen flauwe herinnering aan dit avontuur. o Nieuw buitengewoon oorlogscrediet. By de Tweede Kamer is gisteren een wetsontwerp ingediend, waarbij opnieuw een buitengewoon oorlogscrediet wordt aan gevraagd. Naar wij vernemen strekt het tot het aanvragen van een bedrag van vyf-en-ze- ventig millioen gulden. o— Ballonnetjes uit den strijd. Zondagavond zyn te Oudewater een paar perkamentpapieren ballonnetjes neergedaald, waaraan in een bosje biljetten in 't Duitsch hingen, waarin de Duitschers werden aan gespoord naar het Fransche leger over te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2