Und van altena DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING TE DORDRECHT. Dames tegen zeer hooge prijzen. J. J. MEIJER, „DE KROON", Kantoor: Groenmarkt 76. N. V. Eerste taiÉMStie te fasti ea Slrijliariciag vi B. C. TIMMERS 'I jpF** Gevraagd - &Q Molenstraat bij de Markt, Gorinchem. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3585. Zaterdag 15 Juli 1916. KOOPT steeds in den Bosch's Goedkoopste Manufacturen en Beddenmagazijn Hooge Steenweg 4. Gebr. UB1XK. DEN BOSCH. OPGERICHT 1 OCTOBER 1871. op Hypotheek, onder Borgstelling of andere Zekerheid, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prysverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 50 cent. Elke regel meer 71/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BUITENLAND. Een orkaan. Volgens berichten uit Weenen heeft gistermiddag een windhoos in de voorstad Jozefstadt groote verwoestingen aangericht. Van huizen en fabrieksgebouwen zijn daken weggerukt en eenige kleinere gebouwen zyn heelemaal vernield. Er werden 31 personen gedood en meer dan 400 gewond. o Amerika. Havas verneemt uit Buenos-Aires dat de anarchist Johan Mandrini Zaterdag een aan slag op den president van Argentinië heeft gepleegd. Terwijl de president na afloop van een wapenschouwing op het balkon van zijn paleis stond, loste de anarchist een revolverschot op hem en verwondde hem. Volgens de Daily Maik heeft de aan rander den president gemist. o Volgens de Daily Express« heeft bij de jongste gevechten de Russische garde buitengewoon zware verliezen geleden vooral de derde divisie, 45000 man sterk, is bijzonder geteisterd. o Volgens de Weensche »Reichspost« zul len de klokken van de kathedraal van Salzburg worden gesmolten voor den aan maak van munitie. Te Cettinje zijn, naar uit Rome gemeld wordt, door de Oostenrijksche autoriteiten zestien Montenegrijnen, die getracht hadden een convooi levensmiddelen en oorlogsmate riaal te overvallen, ter dood veroordeeld en gefusilleerd. Door een boek gered. Een soldaat, die aan het jongste Engel- sche offensief heeft deelgenomen, beschrijft in de Daily Maik. hoe hij door 'n toeval het leven heeft behouden. Het regiment, waarin hij diende, streed te Montauban. Het dorp was op een paar huizen na, ge heel plat geschoten en toen de Engelschen er aan het eene einde binnentrokken, liepen de Duitschers er aan het andere einde uit. Toch bevonden zich ook nu nog Duitsche soldaten in het dorp, verscholen in de kel ders of tusschen de puinhoopen der ver nielde huizen. Den hoek van een straat omslaande, zag de Engelsche soldaat, die het bovenstaande beschrijft, een Duitscher achter een muurtje liggen, bezig een mitrail leur op de aanstormende Engelschen te richten. Onmiddellijk daarop hoorde hij het getik van de machine en werd hij aan een zijner voeten gewond. Dit weerhield hem echter niet op den Duitscher los te stormen, toen hij een vreeselijken slag tegen zijn borst voelde. Hij kon zich echter staande houden, ijlde zoo vlug hij kon voor uit en stiet den Duitscher met de bajonet van zijn geweer neer. Toen hij onderzocht waar hij gewond was, zag hij 2 kogel gaatjes in zijn uniformjas. Hij knoopte zijn jas los en zag dat de twee kogels door een metalen scheerspiegel waren gedrongen, vervolgens door een portefeuille, om ten slotte te blijven steken in een boek, dat hij toe vallig in zijn linkerborstzak bij zich droeg. De twee kogels waren tot één metalen klompje saamgesmolten. Wonderlijk ge noeg had een officier hem dienzelfden mor gen dit boek gegeven, daar hij het zelf had uitgelezen. Hij had het bij zich ge stoken, weinig denkende dat het boek hem eenige uren later het leven zou redden. o Hulde aan Immelmann. De Münchener Neuesten Nachrichten vertelt van een Engelsche hulde aan Im melmann. Op 30 Juni heeft een Engelsch vliegtuig aan het westelijk front een her metisch gesloten blikken doos laten vallen. Er was een krans van versche bloemen in met een zwart lint en een in 't Engelsch gestelde brief, van dezen inhoud»Neer- geworpen op 30 Juni 4946, boven het kasteel F. Voor eersle-luitenant Immelmann, gestorven in het gevecht van 48 Juni. Tot nader aandenken aan een dapper en ridder lijk tegenstander van het vechteskader.* De oproep van de 4840-jarigen. Volgens het Petit Journal zou de Bel gische ministerraad gisteren te Havre bij eenkomen tot het beramen van maatregelen, om door verscherpte bepalingen den oproep van de 4840-jarigen Belgen zoo snel en resultaatvol mogelijk te maken. In Oostenrijk zijn thans bij de staats spoorwegen ongeveer 7000 vrouwen werk zaam, waarvan sommige als stationschef, enkele als stoker op de locomotieven. o 3>Uit Palermo wordt aan het dagblad Mattinocc te Napels geseind dat eene in storting heeft plaats gehad in de zwavel- beddingen van Cottivisj in het mijnbekken van Castel Termini. Ongeveer 400 werk lieden werden begraven, waarvan 48 zich hebben kunnen redden. Een zestal werk lieden die trachtten hulp aan hunne kame raden te verleenen, werden ernstig door een hevige mijngasontploffing gekwetst. Volgens de laatste berichten schijnt het dat de instorting veroorzaakt is door een grondverschuiving welke zich eveneens deed gevoelen in de zwavelmijnen van Coutadini en van Terra Loga. In deze eerste zwavelmijn werden 50 werkliedeh gedood en 24 gekwetst, terwijl in de tweede mijn 30 werklieden werden begraven. Uit Berlijn wordt een konijnenpark aan gelegd. Er zullen ongeveer 30.000 konijnen groot gebracht worden. De dieren zullen niet in stallen opgesloten worden, maar binnen een omrastering vrij rondloopen. Voor dit doel is een heuvelachtig terrein van 30 morgens, op de wijze van jacht terrein, afgezet. Voor de inrichting van het park is 20.000 mk. uitgetrokken. BINNENLAND. Uitbreiding van den Landstorm. Het wetsontwerp tot uitbreiding van den landstorm, met de bedoeling dezen ook te bestemmen tot aflossing voor de militie, is gisteren ten slotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Gemakkelijk is dit niet gegaan, want er was van veel kanten verzet. De heer Van Sasse van Ysselt zag in dit ontwerp alleen de bedoeling meer man schappen in het leger te krijgen, hetgeen geschieden zou ten koste van de geoefend heid. Bovendien had hij ernstig bezwaar tegen de vervanging van jongeren door ouderen, die veelal gezin en zaak zullen moeten achterlaten. Dezelfde bezwaren had de heer Van Nispen. De heeren De Jong en Van Raalte kwa men op tegen het uitbreiden onzer weer macht en pleitten voor gedeeltelijke de mobilisatie. Vooral de heer Van Raalte ver zekerde, dat dit heel goed kon. De minister van Oorlog verklaarde, dat van gedeeltelijke demobilisatie niets kan komen. Hoe dichter wij bij den vrede komen, hoe voorzichtiger wij moeten zijn. Ons leger moet gereed staan, om alle po gingen tot aanranding van onze integriteit af te slaan. Hierna nam minister Cort van der Lin den het woord. Het had hem verbaasd, dat er nu wordt aangedrongen op gedeel telijke demobilisatie. Het is evident, dat de toestand meer kritiek is dan ooit te voren. Nooit was de strijd zoo fel als nu, en dat kan tot allerlei gevaren leiden. De economische druk op ons geoefend neemt toe. Spreker zou het onverantwoordelijk achten, om tot vermindering van weer macht over te gaan. Van de nadeelen is spreker zich evengoed bewust als de heer Van Raalte. Spreker heeft herhaaldelijk betoogd, dat men de waardeering van de mogelijkheid, om de weermacht op peil te houden moet overlaten aan de regeering. De gegevens, waarover zij beschikt, kan zij niet alle aan de Kamer mededeelen. Haar motieven steunen voorts ook op waar deering van personen en toestanden, en zijn gegrond op haar langdurige ervaring. Als we alleen gesteund hadden op ons goed recht, dan was er niet veel van ons terecht gekomen. De heer Van Raalte ziet de zaak anders in dan de regeering. Spreker neemt gaarne aan, dat de heer Van Raalte beter den toestand kan beoordeelen dan de regeering. Maar de regeering regeert, de heer Van Raalte niet. De regeering heeft te handelen, de heer Van Raalte niet. Hij staat aan den wal, de regeering staat op het schip. Meent hij tegen Het ontwerp te moeten stemmen, dan dekt hij daarmee zijn verantwoordelijkheid, maar dan moet hij wel begrijpen, dat hij daarmede een votum uitbrengt, dat spreker beschouwt als een votum van wantrouwen tegen de geheele regeering. Hiermee was het uit. De heer Ter Laan diende wel een motie in. waarin het onmiddellijk naar huis zen den van de drie oudste militie-lichtingen werd geeischt, maar hij zou het niet ge daan en ze stellig niet gehandhaafd hebben, indien hij had geweten dat ze zou zinken als een baksteen. Met alléén de stemmen der sociaal-democraten vóór, werd ze ver worpen. Hierna werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Luxemburgsche directeur-generaal Weiter bevindt zich hier te lande voor den aankoop van aardappelen voor het groot hertogdom. Te voren is hij te Berlijn ge weest om met de Duitsche regeering over den vrijen doorvoer van aardappelen te onderhandelen. o Oud-Minister Talma. De oud-minister ds. A. S. Talma is gisterenavond om 7 uur in het Diacones- senhuis te Haarlem kalm ontslapen. De heer Talma werd in 4864 te An- geren geboren, was in verschillende plaat sen predikant eri kwam in 4904 in de Tweede Kamer voor het district Tietjerk- steradeel, dat hem ook in 4905 herkoos. In Februari 4908, na den val van het ministerie-De Meester, trad hij in het ministerie-Heemskerk op als minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. De voor rechts ongunstige uitslag der periodieke verkiezingen in 4943 maakte aan zijn ministerschap een einde. In 4944 trad de heer Talma weer op als predikant te Bennebroek, maar alge meen verwachtte ttien hem weer in de actieve politiek terug. De heer Talma was een uitstekend re- dedaar en een hard werker. Een sociaal minister toonde hij zich in zijn Bakkerswet en'zijn ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. o Een smokkelaarstruc. Hoe geslepen sommige smokkelaars zijn in het verzinnen van allerlei trucs moge blijken uit het volgende staaltje, zegt de »Tel.« Te Gennep trok een smokkelaar met een vet varken naar de grens. Een rijks ambtenaar stond er echter op post en riep hem »halU toe. Onze smokkelaar gaf ge willig gehoor aan dit bevel. »Ik moet en ik zal er door, anders vallen er dooden en dan kun je mij en het varken naar Gen nep vervoeren*, riep de smokkelaar en de daad bij het woord voegende, trok hij een vlijmscherp mes, stiet zich dat in de borst en viel achterover, terwijl het bloed met een straal naar buiten uitspoot. De onthutste ambtenaar haalde hulp, doch toen hij daarmee op de bewuste plek verscheen, was meneer allang roet z'n var ken de grens over. Wat was er gebeurd De kerel had onder zijn vest een met bloed gevulde blaas doorstoken. Japonstoflen. Mousselines. Katoentjes. Overhemdendrills. Wit Katoen. Graslinnen. Oogjes en Blokjes. Engelschleer. Manchester. Dames Ondergoederen. Corsetten. Handschoenen. Ceintuurs. Kanten kragen. Galons-Kantstof. Linten-Tressen. Kindermutsen. Garneering. Sporthemden. Boezeroens. Blauwe Jassen. Blauwe Broeken. Blauwe Kielen. Manch. Broeken. Baeverteen Broeken. BI. piqué Broeken. Schilderskielen. Bedden en Dekens. Matrassen. Ledikanten. Karpetten. Vloerzeil. Linoleum. Gordijnen, Cocosloopers. Matten. Vaste pryzen èl Contant. ala Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 2,500,000, Reserve- 294,526,30. Extra Reserve- 69.837,241/a- Commissarissen A. J. Lebret, A. J. A. de Bosson, Mr. L. W. A. Colombijn Mr. J. Salomonson en L. F. D. van der Minne. Directeuren C. Vriesendorp Jz. en F. F. Prager. VERLEENT CREDIET tegen billijke rente zonder bijberekening van provisie of administratie kosten. NEEMT GELDEN k DEPOSITO 2 pCt. met een dag opzegging. 2V4 d een maand 2Vs twee maanden 2»/4 drie maanden Verhuurt SAFE LOKETTEN in hare brand- en inbraakvrije kluis indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de t© GORINCHEM, Schutters{;raoht. Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fijn Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. UITSTOOMEN van wollen ©n katoenen Dekens en Vitrag1© en andere Gordijnen. Beleefd aanbevelend DE DIRECTIE. VIEinSBLA» voor Het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BIJVOEGSEL. VkT- TikV VikT VJkV TIL» T<kT TkT T.kT* Tik»" VjkJT V.,-r VikT VilST Ti EN ZILVER

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5