de grootste fout, welke de Engelschen ge durende den oorlog gemaakt- hebben. Het zou hun een veel grooter voordeel opleveren, hun kleine geschillen met Duitschland uit den weg te ruimen, zelfs op dit oogenblik en zelfs op minder voordeelige voorwaarden, dan China aan Japan en Rusland over te leveren. Is dit het begin van de worste ling om de suprematie in het Verre Oosten tusschen het gele en het blanke ras? Ik ben geneigd het te gelooven, en indien het zoo is, dan zullen wij allen het begin daar van nog beleven. Wij leven snel in deze tijden. Kunnen de menschen in Europa dit vraagstuk niet omvatten en moeten zij hun aandacht maar steeds gericht houden, de eene op de Noordzee, de anderen op de Vogezen of Konstantinopel Wat zal de Noordzee, wat Konstantinopel waard zijn, indien deze groote worsteling tusschen het gele en het blanke ras aanvangt? En wat zullen de verschrikkingen van dezen oorlog beteekenen bij wat in dien strijd te wachten staat? Korea wordt reeds in het belang van Japan hervormd. Weldra zullen er 20 miljoen bruikbare, ruwe menschelijke we zens zijn, die overal kunnen worden heen geleid. Als China ontwaakt, zullen er honderd miljoen zijn en met deugdelijker voorzieningen in het belang van de volks gezondheid, met betere wetten en ver keerswegen, rivierverbetering enz. enz., zullen er binnen zeer korten tijd weer honderd miljoen bij komen. Wat kan het oude Europa daar tegenover stellen Dit zijn kwesties, waarvoor deze heillooze oor log de failliete volkeren naar alle waar schijnlijkheid zal plaatsen, als zij ten slotte besloten hebben, een einde aan hun strijd te maken. En zij zullen zich vermoedelijk snel moeten vereenigen en aan geheel andere, veel omvangrijkere vraagstukken moeten wijden, als zij door den gelen vloed niet eerst economisch, daarna op militair gebied wenschen te worden overstelpt. Ik vrees, dat wij het begin daarvan nog zul len meemaken, maar zeker zullen onze kinderen er voor te vechten hebben. Zie, is het nu niet verschrikkelijk, dat het oude Europa bezig is zelf zijn funda menten te ondergraven, om straks verplet terd te worden onder de instortende muren Economisch staat het al aan den rand van den afgrond. Tonnen en tonnen gouds worden iederen dag door den oorlog ver slonden. Al komt er spoedig vrede zoo zullen er tientallen van jaren verloopen moeten eer men weer wat op krachten is gekomen, als niet menig land breekt onder den loodzwaren schuldenlast waaronder het zich moet krommen. En ondertusschen is het gele ras bezig zich, jong en onverlet toe te bereiden voor den sprong op de Westersche volken. Wee, wee het dwaze Europa. Ach .het doet ons het hart breken als wij denken aan al die vreeselijke bloed- velden waar dag. aan dag de dood zijn triomfen viertAan de Som me worden ze maar neergeslagen, stukgereten, vaneen gescheurd de aanvallers en de verdedigers. Nog nooit, zoo lang de wereld bestaat heeft er een strijd gewoed als d&ar wordt gestreden. Lees nu alleen, wat de Liberté schrijft over de verovering van het Troncs- bosch door de Engelschen ïDeze groote, verwoede, bloedige slag heeft gedurende drie dagen gewoed in het Troncs-bosch, ten noorden van Hardecourt." De correspondent geeft een verklaring van de strategische waarde van het bosch. Om die strategische waarde zegt de correspondent zijn de Duitschers vast besloten het bosch te behouden. Zij heb ben er zeer sterke loopgraaflinies in aan gelegd en aanzienlijke troepenmachten ge- concenteerd. Toen de Engelschen met een schit terenden aanval het grootste gedeelte van het bosch hadden vermeesterd, voer- den onmiddellijk daarop de Duitschers woedende tegenaanvallen uit en trachtten het bosch tot eiken prijs te heroveren. Vijf aanvallen werden afgeslagen met zeer zware verliezen. De zesde aanval, die werd uitgevoerd door anderhalve divisie slaagde erin de Engelschen tot den zuid rand van het bosch terug te dringen. j>Maar de hardnekkigheid van onze vrien den was onbegrensd." Een uur later werd het bosch aan een vreeselijk bombarde ment onderworpen. Daarna gingen de Engelschen tot den aanval over. Het was een verschrikkelijke botsing. Een oogen blik moesten de Duitschers achteruit voor den onweerstaanbaren aanval der Engel schen maar spoedig kregen zij versterking en voerden zij een woedenden tegenaanval uit. Het was over de geheele frontbreedte een vreeselijke strijd, waarbij het her haaldelijk tot een bloedig handgemeen kwam. Een ooggetuige verhaalt, dat de slag met onbeschrijfelijke felheid werd voort gezet. De Duitschers brachten niet minder dan drie divisies in het vuur, waaraan onze bondgenooten met schitterend succes weerstand boden. Pas tegen drie uur 's middags, na een onafgebroken gevecht van meer dan zes uur kregen de Britten de overhand. De Duitschers moesten terug, om te vermij den totaal omsingeld te worden. Zij lieten 500 gevangenen in handen der Engel schen verder machinegeweren en kanonnen. Om zes uur 's avonds hadden de Duit schers enkel nog maar het noordelijke gedeelte van het bosch van Troncs ten noorden van het dorp Bazentin-le-Grand in bezit. Maar wat baat nu al dat opofferen van kostbare menschenlevens Zeker, de En gelschen komen wat vooruit. Ze zijn zelfs al tot in de derde verdedigingslinie der Duitschers doorgedrongen. Ze vermeester den het geheele bosch van Bazentin-le- Petit. Ook de Franschen melden eenigen vooruitgang. Maar ook de Duitschers we ten te spreken van tegenaanvallen en van herovering van eerst verloren stellingen. Maar gesteld nu dat het succes der ge allieerden blijft aanhouden, wij gelooven vooreerst niet aan de mogelijkheid dat de Duitsche legermacht doorbroken zal wor den. Zij die het weten kunnen zeggen dat het in Duitschland nog wemelt van nieuwe troepen. Als dus de oogst dit jaar niet mislukt en dus de honger met zijn scherp zwaard de Duitschers geen doods- wonden toebrengt, achten wij in den naas ten tijd de vernietiging van de centralen niet denkbaar. Wel wordt van Duitsche zijde de toe stand ernstig ingezien. De keizer zelf is luidens een bericht uit Berlijn aan de Somme aangekomen en heeft een bespreking ge houden met den chef van den generalen staf. Zou de hooge bezoeker daarom zich hierheen begeven hebben omdat de positie zijner troepen bedreigd wordt en hij door zijne aanwezigheid de vastberadenheid zij ner mannen wil verhoogen Van de overige fronten weinig nieuws. In het Oosten zijn de Russen tot stilstaan gebracht. Ook in de Boekowina geen vor deringen. Op de Italiaansch-Oostenrijk- sche grens slechts wat schermutselingen. Ten slotte nog iets over de handels duikboot. Men heeft gelezen, dat de Engelsche en de Fransche gezant te Washington een stap hebben gedaan, ten betooge dat het onderzeesche koopvaardijschip Deutschland, ook al is het gebouwd en wordt het ge bruikt als koopvaardijschipeen oor logsschip is. Dit klinkt vreemd, een schip is gebouwd en wordt gebruikt als koop vaardijschip en is toch een oorlogsschip. De bedoeling is dan ook niet zoozeer om er over te redekavelen, wat voor een schip het is, maar wat ermee gedaan moet worden. Ware het een oorlogsschip, dan zou het na een verblijf van 24 uren rech tens moeten worden geïnterneerd. De stap van de ententegezanten schijnt dan ook niet anders te beteekenen dan ditde Deutschland kan, wat ons betreft een koopvaarder zijn, maar, al bestaat er dan eigenlijk geen rechtsgrond voor, jullie Ame rikanen interneeren dat ding maar, want die onderzeesche blokkadebrekerij is scha delijk voor ons, en op die manier is het daarmee ineens en voor ons zeer gemak kelijk uit. Het antwoord der regeering te Was hington is dat de »Deutschland« als een handelsvaartuig zal beschouwd worden. Een leelijke streep door de rekening der Entente. Duitschland zal nu wel een menigte van die blokkadebrekers zee in zenden mis schien komen nu de luchtschepen die im mers een zeer zware vracht mee kunnen voeren, ook nog als luchtkoopvaarders in dienst en wie weet wat verrassingen ons nog meer te wachten staan. BUITENLAND. Er heeft zich in Belgie een Belgisch- Nederlandsch comité met sub-comité in Nederland gevormd, met het doel behoef tige Belgische en Nederlandsche kinderen beneden den 44-jarigen leeftijd gedurende de zomermaanden in Nederland te huis vesten op kosten van het comité. De gouverneur-generaal in België, gene raal Von Bissing, heeft vrij vervoer in het gebied toegestaan. Waarschijnlijk midden Juli zal een extra-trein met de eerste zen ding kinderen te Esshen aankomen. o In Spanje is een groote spoorwegstaking uitgebroken, die steeds grootere afmetingen aanneemt. Spoorwegbeambten, die in mili tairen dienst zijn, hebben geweigerd, de plaatsen der stakers in te nemen. Andere werklieden zullen met het stakende spoor wegpersoneel gemeene zaak maken. De regeering heeft in het geheele land den staat van beleg afgekondigd. O— De opstand der Arabieren. Men meldt uit Caïro De forten, die het na de verovering van Mekka nog hadden uitgehouden, heb ben zich thans overgegeven met 28 Turksche officieren en 1100 man, 4 kanonnen en groote voorraden munitie en oorlogsmate riaal. Sedert de afkondiging der Arabische onafhankelijkheid heeft de groot-sjerif 100 officieren, 2500 soldaten en 150 burger lijke ambtenaren gevangen genomen en 10 veldkanonnen, 10 bergkanonnen en 15 machinegeweren buitgemaakt. Er is thans te Mekka geen spoor van de Turken meer te bekennen. o De Elvina, een visscherstreiler van Norbdy (Fanöeiland) bericht, dat hij tijdens het visschen ongeveer 40 mijlen noord-west van Fanöeiland een gezonken duikboot van on bekende nationaliteit in de netten kreeg. Portugeezen naar het Westfront Naar een Fransch blad meldt zal binnen kort een eerste Portugeesche divisie ter gezamenlijke sterkte van ongeveer 22.000 man Portugal verlaten. Een tweede divisie wordt gemobiliseerd en zal binnen twee maanden gereed zijn tot den afmarsch, waarop een derde zou volgen. De Neue Züricher Zeitung meent te weten, dat de eerste Portugeesche troepen naar Bordeaux verscheept en vervolgens naar het westerfront gezonden zullen wor den. Storm en hagel in Rumenië. Na veertien dagen aanhoudende abnor male hitte barstte een hevige hagelslag en storm in Rumenië los. Op verschillende plaatsen in Wallachye is aan de te velde staande maïs en haver groote schade aan gericht. De tarwe, waarvan de oogst haast overal was beëindigd, bleef onbe schadigd. Als gemiddelde opbrengst wordt officieus 16 H.L. per hectare aangegeven, De commissie voor de levensmiddelen voorziening, onder voorzitterschap van den minister van Landbouw Constantinesen, besloot bij de uitvoercommissie aan te dringen op het verbod van uitvoer van maïs en peulvruchten. Uit de provincie komen berichten, dat de hagelslag in de districten Peteschti, Dombrowitza, Ilfou, Jalomitza, Neamtzu en Veaca op verschil lende plaatsen van verwoestende uitwer king was. Bij een boer werden vier koeien gedood. Vele soldaten zijn ernstig ge wond. o Brand in het koningspaleis. Er loopen allerlei geruchten over den brand van het zomerpaleis van den Griek- schen Koning, in het Tatoi-bosch. Eenigen zeggen, dat de brand ontstaan is door het wegwerpen van een brandende sigaret door een bedelaar, anderen zoeken er politieke redenen achter, enz. Het blykt, dat de Koningin met de jonge prinses Katharina op den arm gered werd, dat de Koning, die aan den blusschingsarbeid nog mede- hielp, zich bezeerde, dat er volgens een Havas-bericht, 20 personen om het leven, kwamen, onder wie een kolonel der genie en de directeur der geheime politie, dat er ongeveer 50 personen gewond werden. Ook eenige villa's in den onmiddellijke nabijheid, o. a. het verblijf van den kroon prins, een kazerne: en een kapel moeten afgebrand zijn, terwijl eveneens verschei dene dorpen in de asch zijn gelegd. Nader wordt bericht, dat de bosschen van Dekelia de schoonste en grootste van geheel Griekenland zijn en een oppervlakte beslaan van 230 vierkante meter. Thans zijn deze bosschen slechts ééne vlammen zee. Het geheele garnizoen van Athene en van Chalkis is naar de plaats des on- heils vertrokken om assistentie te verleenen bij het blusschingswerk. Tot nu toe zyn reeds 100.000 H.A. naald wouden vernield. Men neemt aan, dat het nog vele dagen zal duren voordat de po gingen zullen gelukken, om het voortschrij den van den brand te verijdelen. Het Neue Wiener Journal verneemt uit Boedapest dat zich bij de laatste Russische krijgsgevangenen ook vele Japanners be vinden in Russische uniformen. Zij hadden werktuigkundige boeken bij zich, in het Duitsch en in het Fransch. o De Daly News bericht, dat tengevolge van de schaarschte aan benzine het ver keer met trams en auto-omnibussen in Londen aanmerkelijk zal worden inge krompen. o In tegenstelling met de Franschen zet ten de Engelschen hun offensief aan de Somme krachtig voort en behalen steeds nieuwe voordeelen. Bij het bosch van Bazentin le Petit hebben de Engelschen Zondag de stellingen der tweede Duitsche linie over een frontbreedte van 1500 me ter stormenderhand genomen. Gisteren, Maandag, hebben geen belang rijke gevechten plaats gehad, daar regen en zware mist de krijgsverrichtingen be lemmerden. Veldmaarschalk Haig meldt, dat de En gelschen in de gevechten aan de Somme tot nu toe hebben krijgsgevangen gemaakt 189 officieren en 10779 manschappen. Haig zegt voorts, dat uit bij Duitschers gevonden documenten blijkt, dat de vijand enorme verliezen heeft geleden in de jong ste gevechten, van sommige compagnieën zouden slechts enkele manschappen zijn overgebleven. Ook om Verdun wordt nog zeer krach tig gestreden, en met afwisselend succes. Aan het oostelijk front duren de hard nekkige gevechten voort, vooral in Wolhy- nië. Volgens het Russische legerbericht hebben de Russen Zondag alleen aan het front in Wolhynië meer dan 300 officieren en 12000 soldaten gevangen genomen. De Duitsche en Oostenryksche legerbe- richten kunnen nog steeds geen positief succes melden, ze zeggen wel, dat de Rus sen hier en daar werden teruggeslagen en zware verliezen leden, maar ze geven geen cijfersHet Oostenrijksche legerbericht geeft zelfs toe, dat de bondgenooten hun troepen achter de Beneden Lipa hebben teruggenomen. Aan het Italiaansche front wordt hevig gevochten, maar zonder groote resultaten. De Italianen zijn er nog niet in geslaagd, het Oostenrijksche front aan het wankelen te brengen. o— Mesopotamië, een tweede Gallipoli? De vergeten legers* in Mesopotamië hebben eensklaps ernstige bezorgdheid in Engeland gewekt. Dezer dagen is het in het Lagerhuis tot onstuimige tooneelen ge komen, daar de regeering door sir Edward Carson werd verweten, dat zij de campagne in Mesopotamië een tweede Gallipoli-fiasco doet zijn. Naar men zich zal herinneren werd destijds een Engelsch leger onder generaal Lake naar Tweestroomenland ge zonden om het leger van generaal Town- shend, dat te Koetel-Amara zat opgesloten, te ontzetten. Dit gelukte niet. Generaal Townshend capituleerde, doch het Engelsche ontzettingsleger bleef in de Tigris-vlakte werkzaam, waar en op welke wijze is niet bekend. Meer dan twee maanden zijn sedert Townshend's capitulatie verloopen en over de actie van de strijdkrachten van generaal Lake werd niets meer gemeld. Thans heeft de Engelsche regeering, onthutst door de scherpe critiek van poli tieke tegenstanders, beloofd in beide Huizen een verklaring af te leggen. Zoowel As- quith als Lord Crewe zullen een uiteen zetting van den toestand geven en ant woorden op de vraag van mr. Aubrey Herbert of »de strijdkrachten in Mesopo tamië gedurende een lange periode van de noodige levensmiddelen en materiaal verstoken zijn geweest. De uTimesc zegt dat de kwestie de publieke opinie in Engeland ernstig heeft beroerd. Om het verkeerde te herstellen is het noodig dat de verantwoordelijke per sonen worden vastgesteld. Alle pogingen om van de regeering inlichtingen te ver krijgen over Mesopotanië hebben gefaald. De berichten aangaande de krijgsverrich tingen n& den val van Koet zouden zelfs het Departement van Oorlog niet hebben bereikt. De regeering zou dan ook aar zelen om de documenten bekend te maken betreffende het besluit van den opmarsch naar Bagdad. Een commissie werd naar den Tigris gezonden om in de behoefte aan medische hulpmiddelen te voorzien. Waarom is haar rapport niet gepubliceerd zoo vraagt de »Times«. De regeering deelde ons de verliezen aan de Dardanellen medewaarom wil zij ons niet zeggen hoe veel man het avontuur in Mesopotamië van begin tot het eind heeft gekost? De diepste oorzaak van de mislukking in de> Mesopotamië is, volgens de Times c, het slechtste systeem van de contróle over de militaire organisatie in Britsch-Indië. (Naar men weet, ging de expeditie van Britsch-Indië uit). De z.g. »Governor- General-in-CounciU, het Britsch-Indische regeeringslichaam, bestaande uit den onder koning en zeven uitvoerende ministers en een opperbevelhebber zou zich een taak op de schouders gelegd hebben, waartegen het niet bleek opgewassen, Zou Mesopotamië inderdaad een tweede Gallipoli zijn? Een tunnel naar Frankryk. Het Deensche blad Politiken verneemt uit Londen dat de commissie voor den tunnelbouw tusschen Engeland en Frank rijk in het Lagerhuis heeft vergaderd. In den loop dezer vergadering werd meege deeld, dat zoowel Lord Kitchener als gene raal Roberts aanhangers van het plan waren. De commissie bestond uit 60 liberalen, 60 conservatieven en 15Iersche nationalisten, en kwam tot conclusie, dat het werk zoo spoedig mogelijk na den oorlog ter hand moest worden genomen. Een dergelijke tunnel zou gelegenheid geven, om dagelijks 30,000 ton materiaal te vervoeren. o De correspondent van Reuter in het hoofdkwartier geeft een beschryving van het ingrijpen van de ruiterij in het ge vecht. De infanterie juichte stormachtig toen de Deccan-ruiterij en de gardedra gonders voorby daverden. De route lag door een waar moeras, doorploegd van granaten en gegroefd met mijngaten en verlaten loopgraven. Verder lagen er overal stukken vernielde prikkel draadversperring. Het was de taak van de ruiterij, de flanken der infanterie te dekken. De artillerie en de machinege weren van de Duitschers openden het vuur op de Britsche ruiterij, welker verliezen echter gering waren. Sommige cavalleris- ten stegen af en openden met goede uit werking een krachtige beschieting op een plek, waar zij een machinegeweer ver moedden. Het hoogste vijandelijke vuur kwam uit een dicht struikgewas. Een Britsch vlieg tuig daalde daarboven tot op 100 M. en opende met een machinegeweer het vuur op de kanonniers in het struikgewas, tot hij zijn laatste munitie had verschoten. Daarop vloog hij weg. De Deccan-ruiters reden spoorslags naar een met gras begroeide plaats, van waar een flauw vuur door den vijand werd on derhouden. De Duitschers kwamen om genade gillende te voorschijn, en klemden zich vast aan de beenen der paarden totdat de infaterie ten tooneele verscheen, en hen gevangen nam. De cavalerie-dekking bleef steeds in voe ling met de infanterie en reed tot aan de achterste Duitsche loopgraaf, die onbezet was, behalve door enkele manschappen, die de machinegeweren bedienden. Uit een veld met wuivend koren kwam het geratel van klein geweer. De dra gonders en de Deccan-ruiters gingen er op af. Zij sabelden de Duitschers neer. Toen de cavalerie haar werk had ge daan, ging zij terug. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Het was 17 Juli 1,1. juist 40 jaar ge leden, dat de Heer J. van Laarhoven al hier door Burg. en Weth. benoemd werd tot Hoofdman der Heusdensche Brandweer. Deze dag mocht niet onopgemerkt voor bijgaan waarom hem door het College van Brandmeesters, in eene gezellige bij eenkomst, een zilveren médaille werd aan geboden, met inscriptie waarbij den wel- gemeenden wensch werd geuit, dat hij nog eenige jaren de belangen der Brandweer zal blijven behartigen. ANDEL. Aan den postbode P. Hoesen alhier is van af heden een vrije avond per week toegestaan. Voorheen kreeg hij er een in de 14 dagen. De ruim 70-jarige H. op zolder zijnde, werd door een duizeling bevangen, waardoor hij omlaag stortte. Opgenomen bleek hy zich ernstig aan borst en zijde bezeerd te hebben zoodat direct genees kundige hulp ontboden moest worden. De eerste peeren (janbazen) wor den hier thans reeds geplukt voor 10 gulden per mud. Aangezien ze erg klein van stuk zijn zal de opbrengst tegenvallen. GENDEREN. Te beginnen met deze week wordt voor de gemeenten Genderen, Drongelen en Meeuwen Regeeringsvarkens- vleesch verkrijgbaar gesteld. De prijsno- teeringen zijn reeds bekend gemaakt. Door de afdeeling van de V. P. N. alhier zijn deze week naar Rotterdam verzonden 333 eenden-, en 4765 kippen eieren, totaal 5098 stuks. HERPT. Wij vernemen dat door de heeren De Haan en Oerlemans te Heusden, van Mej. De Pitit van Oisterwijk en Spijk, is aangekocht een perceel Bouwland, ge naamd »de 15 Hont«, alhier. Dit gunstig gelegen terrein, eenerzijds belend door den grintweg en anderzijds door het Kerkpad, zou bestemd zijn voor het bouwen van woningen voor hun per soneel. NEDERHEMERT. Tot ons genoe gen kunnen we mededeelen dat de jonge juffrouw M. de Gaay, leerlinge van den heer W. A. Leenhouts met gunstig gevolg het admissie-examen voor de R. H. B. S. te Zalt-Bommel heeft afgelegd. BINNENLAND. Minister Posthuma is te 's-Gravenhage teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden hervat. —O—* r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2