uitvoerlegging van wat in de vorige aan vallen was voorbereid. In zoover konden de Duitschers dus te vreden zijn. Het ergste stond te vreezen. Een gedeeltelijke oprolling van het front door een verder doordringen van de En- gelschen naar het Noorden, een doorbraak misschien zelfs. In vergelijking met het geen te vreezen stond, was dus het resul taat voor de Duitschers bevredigend,al was er dan ook weer eenig terrein ver loren gegaan. Daarom konden zij in hun bericht van Vrijdag, ofschoon zij de voor deden, door de bondgenooten behaald, er kennen, den aanval van dezen toch mislukt noemen. Daarin kwam juist uit, hoezeer men ook van Duitsche zijde inzag, welk een gevaar hier dreigde. Het is wel waarschijnlijk dat daar Vrij dag aan de Somme een beslissing is ge vallen, die weer verlenging van den oorlog zal meebrengen. De tegenstand der Duit schers is daar inderdaad zoo zeer toege nomen, dat het offensief der bondgenooten is vertraagd, dat de schoone kansen, die het hun scheen te bieden, weer zeer veel verder in de toekomst schijnen te liggen. Terwijl nu de Duitschers op het meest bedreigde punt in het Westen een ramp voorloopig hebben weten af te wenden, wordt van het Oosten weer eene nieuwe tegenslag voor de Oostenrijkers gemeld. Op den weg, die van Delatyn naar Ma- ramaros voert, hielden de Oostenrijkers nog stand op den derden Karpathenkam (van de Pruth af gerekend). Nu hebben zij op den »hoofdkamc moeten terugtrekken, dat is op de grens van Hongarije. Van de overige gevechtsterreinen valt niet veel te melden. Er wordt gevochten maar ook daar geen beslissing. En zoo gaat het maar voort. Straks zal het twee jaar geleden zijn dat deze rampzalige wereldkrijg losbrandde en het einde er van is nog niet te zien 1 Wel snakt men in alle oorlogvoerende zoowel als neutrale lan den naar vrede maar er zijn nog weinig voorteeken, dat hij spoedig komen zal. Hoe zeer het met name voor Duitschland gewenscht is dat er ras een betere toe stand geschapen worden blijkt uit een correspondentie van de N. R. C. waarin gewezen wordt op het gebrek dat onze naburen bij den Nederlandsche grensbe woners, die enkele dagen per week nog in de fabrieken op Duitsch grondgebied gaan werken, worden geregeld bij het uit gaan der fabrieken aangehouden door troe pen kinderen van allerlei stand met de vraag, of »oom of tante nog wat butter- brot heeft overgehouden.f Begrijpelijk is het, zeide ons een fabrieksvrouw, dat menig kinderhandje met een stukje Hollandsch brood, dat extra wordt meegenomen, wordt gevuld. Welk een treurige toestand voor zooveel kinderen uit de burger- en volks klasse 1 En het dagelijksch rantsoen voor de grooten is al even karig en slecht. Steen en been wordt er overal geklaagd over gebrek aan vet, olie en vleesch. Tal van restauraties hebben hun geregelde cliënteele moeten mededeelen, dat zij niet meer in staat zijn, hun een eenigszins behoorlijken maaltijd te verschaffen. En de Hollanders onder hen moeten voor 't ver volg zelf voor den noodigen mondvoorraad zorgen. Het kan niet langer ontkend wor den er heerscht bij onze naburen gebrek, gebrek aan zoowat alles, gebrek onder de meeste standen. En de toevoer uit het buitenland wordt hoe langer hoe meer be perkt. Geen wonder, dat alle hoop op den nieuwen oogst is gevestigd. Hij toch zal uitkomst brengen, maar, naar te vreezen is, voor slechts beperkten tijd, te meer, daar de vooruitzichten naar we van tal Duitschers vernamen, volstrekt niet bemoe digend zijn. Maar, hoop doet leven 1 En aan deze mangelt het bij onze naburen niet. Want we moeten het eerlijk be kennen de Duitschers zijn bewonderens waardig om hun ijdelheid. De zwaarste offers brengen zij met een geduld en on derwerping, met een gelatenheid welke bewondering afdwingen. Toch willen ze gaarne bekennen, dat ook zij naar vrede snakken. Maar wanneer zal die vrede komen en wat zal hem naderbij brengen? De »Van dag tot dag« schrijver van het Handelsbl. schrijft hierover: »Deze vraag overdenkt een ieder in Engeland en steeds grooter wordt het aantal van hen, die antwoorden gelijk lord Kitchener en lord Roberts deden »wij kunnen en moeten de kroegen sluiten en sterken drank uit het land bannen. En nu heeft eene commissie, waarvan eenige der eerste mannen op elk gebied leden zijn, zich gevormd om te pogen deze hervorming door te voeren. Deze commissie verklaart dat verbod van het gebruik van sterken drank de kortste weg naar den vrede zou zijn, daar Enge land met één gebroken arm strijdt tegen de Duitschers, zoolang de Regeering Rus land's voorbeeld niet volgt en duldt dat millioenen verspild worden aan alcohol. »De Londensche straat waardoor ik hedenmorgen ging«, zegt Arthur Mee in »The Daily Chroniclec, »was bijna ontoe- gai kelijk door zware vaten aleen por tere en sterken drank. Groote, krachtige mannen rolden ze voort naar kroegen en bierhuizen. En in een andere straat moest ik op zijde gaan voor wagens met kisten granaten en munitie, die verscheept moes ten worden naar Frankrijk. Dat gaat een dubbele stroom ons land in en uit. De eene stroom djent om den vijand te be strijden. de andere om onze eigene kracht te verslappen. Wij roepen om de spaarpenningen van het volk om de schatkist te helpen den oorlog te voeren en het volk brengt intus- schen zes millioen gulden per dag de kroe gen binnen. De drank bezigt 500.000 arbeiders, terwijl iedere man nu noodig is om het land te redden. Hij gebruikt de. opbrengst van zevenhonderd duizend hecta ren gronds en heeft gedurende den oorlog drie millioen ton steenkool noodig gehad. Afschaffing van alcoholgebruik de kort- sten weg tot den vrede of het waar zal zijn? Laat men het maar beproeven. Baat het niet, schaden zal het zeker niet. BUITENLAND. In Rumenië blijft het gisten. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze staat eerst mee doen, wanneer hij ziet naar welken kant de balans der overwinning overslaat. Thans schijnen de kansen voor de entente weder groot te zijn. De »Adeverul« te Bucharest meldt namelijk, dat de eerste dertig wagons met munitie van Jassy te Bucharest zijn aangekomen en dat nog twee treinen, elk van dertig wagons, uit St. Petersburg ver trokken, eveneens met bestemming naar Rumenië. Een Rumeensche commissie, met Draganescu aan het hoofd, is naar de grens vertrokken om de munitie in ontvangst te nemen. Naar aanleiding van een en ander merkt het »Berl. Tagebl.« ophet bericht klinkt met het oog op de onderhandelingen, welke tusschen de gezanten der entente en den Rumeenschen minister-presideut Bratianu over het munitie-vraagstuk gevoerd wor den, niet onwaarschijnlijk en is van betee- kenis voor de verhouding, waarin Rumenië zich thans bevindt ten opzichte van de geallieerden. Een nieuw krediet. Gisterenavond is te Londen officeel be kend gemaakt, dat een tweede aanvraag voor een aanvullingskrediet van 450 mil lioen pd. st. is ingediend, vormende met het reeds tot dusverre voor het jaar 4946- 1917 aangevraagde een totaal bedrag van 1050 millioen pd, st. Engelsche vrouwelijke officieren van gezondheid. Nicholson, de parlementaire medewerker der Daily News<r, deelt mede, dat naar aanleiding van een Zaterdag j.l. door het departement van Oorlog geplaatsten oproep om vrouwelijke geneesheeren voor de hos pitalen van het staande leger thans reeds 40 bevoegde vrouwen zijn aangesteld. Van deze zullen er sommige naar Malta gaan. o De tunnel onder het kanaal. De te Kopenhagen verschijnende ïBer- lingske Tidende« bevat het bericht uit Parijs, dat de uitvoering van het tunnel plan tusschen Engeland en Frankrijk de finitief verzekerd is. Aan de zijde van Frankrijk komt de tunnel uit bij Kaap Grisnez, en aan de zijde van Engeland ten zuiden van Dover. De tunnel zal een lengte hebben van 60 kilometer, waarvan 39 kilo meter onder waterzij zal den vorm heb ben van een dubbele tunnel. De afstand tusschen de beide spoorrails bedraagt 1.5 meter. o Een nieuw manifest van den Czaar aan de Polen. De Czaar van Rusland heeft, volgens de »Roeszkoje Slowo* den kroonraad geraad pleegd over een nieuw aan de Polen te richten manifest. In dit manifest zou den Polen autonomie beloofd worden. o Arabië Kairo. Er zijn hier betrouwbare be richten ontvangen omtrent hevige gevech ten bij Medina, waar het garnizoen een uitval deed tegen de Arabieren, die de stad aan de zuidzijde belegeren. De Turken verloren 2500 man, terwijl de verliezen van de troepen van den sherif gering waren zij maakten een menigte wapens buit. Sherif Abdullah bombardeert thans de kazernes en huizen van Taif, waar de Turken zich nog handhaven. Hun spoedige overgave wordt echter verwacht. Een aanvaring. In de buurt van Berlijn is gebeurd een ernstig ongeluk op de Boven-Spree. Een passagiersschip kwam daar n.l. in aanva ring met een motorboot. Naar het heet, zijn twintig personen, die met de motor boot een watertochtje maakten, verdronken. Een officeel bericht is nog niet verschenen. Een ontploffing te San Francisco. Tijdens den optocht te San Francisco ter propageering voor prepared ness (ge reedheid ter verdediging) ontplofte, onder de toeschouwers een bom ten gevolge waar van zes personen gedood en 29 gewond werden. Het huis waartegen het valies dat de bom bevatte geplaatst was, stortte in. Te voren hadden verschillende personen per briefkaart een waarschuwing ontvangen, doch men had daar niet op gereageerd. De politie arresteerde een matroos die verdacht wordt de ontploffing veroorzaakt te hebben. Een protest van Zweden. De Zweedsche regeering heeft opnieuw bij Rusland geprotesteerd tegen de schen ding der Zweedsche neutraliteit door Rus sische torpedojagers, die opnieuw in Zweedsche wateren Duitsche schepen achtervolgden. Een jonge vrouw, madame Plaadt, ge boren te Nancy, is door den krijgsraad te Marseille wegens spionnage ter dood ver oordeeld. Haar hooger beroep is verworpen. Sedert jaren is in Frankrijk geen vrouw ter dood gebracht en men wacht dus nu de beslissing van den president der repu bliek af, of de terechtstelling zal plaats hebben, dan wel of aan de spion gratie van de doodstraf zal worden verleend. -j-0 De »Deutschland.« Baltimore, (R. O.) De »Deutschland« lag Donderdagmorgen vroeg nog steeds aan den pier, niettegenstaande alle aan wijzingen er voor waren, dat ze gister avond klaar was om elk oogenblik te kun nen vertrekken en een sleepboot onder stoom gereed lag. Een patrouilleerende stoombaraks trachtte de stoombootjes der journalisten te doen heengaan, omdat deze de plannen in de war stuurden. o De avonturen van kapitein luit. ter zee. von Möller. Berlijn, (W. B.) De Nordd. Allg. Ztg. geeft het verhaal van een moe digen kruistocht met een tragischen afloop. Bij het uitbreken van den oorlog kom mandeerde kapitein-luit. ter zee von Möller de kanonneerboot Tsjingtau, die in de haven van Kanton buiten dienst werd ge steld. Von Möller begaf zich naar Java. Hij werd daar door het Ned. Ind. Gouver nement geïnterneerd waarbij hem Soerabaja als verblijfplaats werd aangewezen. Met hulp van daar wonende Duitschers slaagde hij er in om een ouden schoener uit te rusten, die den trotschen naam van de Weddigen kreeg. Vijf Duitsche reser visten, Gründler, von Arnim, Deike, Schwar- ting en Nam, die op Java door den oorlog werden verrast, waren onmiddellijk bereid om met von Möller het er op te wagen met dat zeilschip het tfaderlaud te bereiken. Ondanks groote moeilijkheden gelukte het op 41 December 4915 in open zee te komen en koers te zetten naar Arabië. Op 5 Januari kwam het scheepje in de gevreesde Muuritius-orkaan en kreeg zware averij. Na een vaart van 82 dagen slaag den zij er in op 3 Maart aan de zuidkust van Arabië, bij Lahatsj ten zuiden van Aden, te landen. Hier vonden zij bij Turken een vriendelijke ontvangst. Op 48 Maart werd de reis te land op muildieren begonnen. Na een tocht van zeven dagen door het gebergte werd Sara, de hoofdstad van Jemen bereikt. Vandaar ging het weer te water verder Om de Engelsche wachtschepen besloten de reizigers reeds ten zuiden van Konfuda, een haven aan de Roode Zee, aan land te gaan. Die plaats bereikten zij na een kameelrit van drie dagen, op 28 April. Van hier ging de marsch naar Djedda, de haven van Mekka, dat zij op 46 Mei bereikten. De commandant van het Turksche leger korps te Djedda waarschuwde de Dutschers voor gevaren op hun verderen tocht. Von Möller en de zijnen wilden echter stellig hun reis voortzetten en ten slotte gaf het Turksche legerbestuur daartoe verlof. Het laatste wat men daarna over de zes Duitschers heeft vernomen is een telegram van het Syrische legercorps, dd. 3 Juni ïTot ons leedwezen vernemen wij dat kapitein-luitenant von Möller en zijn met gezellen negen uur van Djedda door Ara bieren zijn vermoord, c Het Haagsche Correspondentiebureau heeft zich tot onzen minister van Koloniën om inlichtingen gewend. Medegedeeld werd, dat de kapitein ter zee von Möller inderdaad geïnterneerd was, op grond van het verrichten van hande lingen, waardoor de neutraliteit kon worden in gevaar gebracht, maar dat hij niet, zooals in het bericht staat, in de haven plaats Soerabaja was geïnterneerd, maar te Bandoeng, dus in 't binnenland van Java. Aan die interneering heeft hij zich echter door de vlucht weten te onttrekken en ondanks uitgebreide nasporing is 't niet mogen gelukken zijn verblijfplaats op te sporen. Met groote beslistheid werd tegengespro ken, dat hij een schip zou hebben uitge rust maar dat hij op een of andere manier zich vermoedelijk aan boord van een in- landsch kunstvaartuigje heeft weten te be geven, blijft tot de mogelijkheden behooren. Overigens is ook de datum waarop hij volgens het bericht zou hebben zee gekozen, beslist onjuist, aangezien hij op 4 April 1915 pas uit zijn interneeringsplaats ver dwenen was. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. In de Putterstraat is het gebouw, vroeger bewoond door wijlen Ds. Laatsman, voorzien van een groot bord, waarop staat ilnterneeringsgroep Heusden. Naar wij vernemen zullen nog deze week een veertigtal Belgische geinterneerden alhier arrivieren, om bij den scheepswerf werkzaam gesteld en aldaar gehuisvest te worden. Ook wordt een geinterneerde verwacht bij de Boekbinderij van onzen Uitgever. LAND VAN HEUSDEN. Het is een slecht byenjaar. De nyvere beestjes zijn door het natte koude weer niet tot ontwikkeling kunnen komen met het broed en daarom niet voldoende afgezwermt en de jonge te weinig ontwikkeld en te ar moedig. De prijzen voor goede korven zijn hoog. WERKENDAM. Een ongeveer 4-jarig dochtertje van den Heer E. v. d. Werff, alhier, viel Maandag 1.1. met haar handjes in kokend water, gelukkig was men er spoedig bij en bleek een der handjes ge brand en het andere geschroeid te zijn. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend. AALBURG. De heer J. Hille, amb tenaar ter secretarie te Wyk, ontving als zoodanig een benoeming te Veenendaal. BENEDEN-LANGSTRAAT. De prijzen van vleesch en vet blijven begrijpe lijker wijze hoog. De voorraad van vette varkens is daarbij gering. Men besteedt voor vette kalveren f0.80 fl.00 per K.G., naar soort en kwaliteit, vette varkens 56 k 58 cent per V« K.G., nuchteren kalveren f 20 f 28 per stuk, jonge big gen f 43 f48, lammeren f 46 k f20, kuikens f4.25 d f4.50 en jonge hanen f 0.30 d f 0.40. CAPELLE Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 28 Juli 4916 des namiddags 2V2 uur. Te behandelen onderwerpen. 4. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenterekening dienst 4945 en van de rekening over 4945 en de begrooting voor 4947 van het burger lijk Armbestuur. 3. Vaststelling verordening bedoeld in art. 478 der gemeentewet. 4. Voorstel tot het aangaan van een tijdelijke geldleening, groot f41.000, 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school in de kom en bij het herhalingsonderwys aan den meisjescursus. 6. Voorstel tot het doen van af- en overschrijving op posten der gemeentebe- grooting dienst 4916. De in deze gemeente gehouden collecte voor de noodlijdende Belgen heeft opgebracht f63.176. GENDEREN. Door de Afdeeling van de V. P. N. alhier zyn in de afgeloopen week verzonden 4000 kippen-, 275 eenden en 5 ganzeneieren, totaal 4280 stuks. Nu de bouw van de Pastorie der Geref. Kerk zoover gevorderd is, dat bin nenkort het steigerwerk zal kunnen worden weggenomen, vertoont zich een smaakvolle woning aan het oog. 't Huis, dat naar een ontwerp, gemaakt door den bouwkundige H. Kleinloog alhier, gebouwd is, belooft een sieraad te worden voor ons dorp. 's-GRAVEMOER. Door het bestuur der Tuin- en Landbouwvereeniging alhier zijn niet minder dan 18000 K.G. zwarte bessen verhandeld. De verzending ge schiedde per motorschuit van uit de haven naar Rotterdam. Door den heer Burgemeester zijn voorbereidende maatregelen getroffen tot inbeslagneming van den roggeoogst. HERPT. De Schapenwol, die ten behoeve van het leger wordt gevorderd, zal voor deze gemeente moeten worden afgeleverd op 2 Augustus e. k. bij den heer Chr. Merkx te Heusden. Iets meer leven komt in den aard- dappelhandel. Voor Kralen kan men f 3,25 k f 3,50 bedingen. Eigenheimers f 3, f3,25 per H. L. De opbrengst valt tegen. KEIZERS V EER. Bij Kon. besluit van 21 dezer is, met ingang van 1 Aug. G. Smits alhier, onder toekenning van eer vol ontslag als machinist bij de Rijksstoom gemalen van de Bergsche Maas in de 7e directie, benoemd tot machinist aan het Rijksstoomgemaal te Schellingwoude. NEDERHEMERT. Door rijksveld wachter Meijer en de gemeenteveldwachter Kerkhove zijn na ijverig onderzoek eenige belangrijke diefstallen welke zich in den afgeloopen winter alhier afspeelden, opge spoord, n.l. van kippen, waschgoed enz. In verband hiermede zyn een paar perso nen, te Aalst en te Heusden woonachtig, aangehouden, terwijl by laatstgenoemde ook eenig waschgoed is in beslag genomen en alzoo eene volledige bekentenis volgde. Na verhoor zijn beide personen weder op vrye voeten gesteld. Zaterdagmiddag is door de rijks- en gemeentepolitie een persoon aangehouden ais verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van bossen rijshout. Het hout, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven, is in zijne woning alhier opgespoord en in beslag genomen, terwijl bedoelde persoon na verhoor weder is vrij gelaten. De heer J. Volbeda, als milicien by- na vier jaren geleden ingelijfd bij de hu zaren te Amersfoort, slaagde dezer dagen voor commies bij de belastingen, en wordt 4 Aug. reeds aangesteld, waardoor hij te vens in 't genot van onbepaald dienstverlof is gesteld. De landbouwer B. vond Zondag een van zyn koeien in een onder deze gemeente gelegen weide dood liggen. Voorwaar een schadepostje voor hem. Met ingang van 4 Aug. zal ook hier regeeringsspek verkrijgbaar worden gesteld. Wekelijks zullen 2 varkens wor den aangevoerd. De mazelen beginnen in deze ge meente schrikbarend te heerschen. In de aanvangsklasse der openbare school aan de Noordzijde was wegens deze ziekte meer dan de helft der kinderen absent. MEEUWEN. Naar wij vernemen is de heer Burghout, hoofd der school alhier, in gelijke betrekking benoemd te Hooge- en Lage Zwaluwe. VEEN. De ziekte in de aardappelen begint zich nog al uit te breiden. Het is te voorzien dat dit er niet beter op wordt wanneer het weder niet standvastiger wordt. De prijzen zijn de laatste dagen ook weer gestegen en wordt thans besteed f 4 per H.L. voor de Eigenheimers. WIJK. De heer E. Colet, onderwijzer te Vuren, is als zoodanig benoemd aan de openbare lagere school alhier. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van den 24 Juli 4946 aan den heer M. Mans, onderwijzer alhier, eervol ontslag verleend, met ingang van 4 October 4946, wegens benoeming te Leiden. WAARSCHUWING. De Hoofdcommissaris van Politie te 's Gravenhage waarschuwt tegen de prac- tijken van personen die, zich verschuilende nu eens onder den firmanaam J. Th. H. Woonink Co., dan weer onder dien van L. of E. J. Mulders, en zich uitgevende voor grossiers, door het verzenden van be stelbrieven aan groothandelaren, dezen tot afzending van allerlei koopwaren trachten te bewegen. Deze personen veranderen herhaaldelijk van adres; betaling der af gezonden goederen blijft uit. Daar de handelingen duiden op flesschentrekkerij wordt voor het aanknoopen van relatiën uiterste voorzichtigheid aanbevolen. BINNENLAND. Nederlander onthoofd. Door den scherprechter te Keulen werd V Vrijdagmorgen om 5 uur de te Haarlem geboren arbeider H. van Geleen, die voor eenige maanden te Liblar een anderen arbeider zekeren de Graaf vermoordde, onthoofd. Boter. Deze week mag 45 pCt. der boterpro- ductie worden uitgevoerd. Van heden tot en met 34 Angustus is de maximum prijs voor boter, verkocht aan verbruikers, gesteld op f 4.70 de K.G., dus een dnbbeltje hooger. oy

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2