Angst zal u niet beter maken. Het stadje, dat in de oudheid reeds bekend was, bij de Grieken werd het Aziras genoemd, telt 23.000 inwoners, van wie tweederden Turken, een derde Arme niër zijn. De verovering van heel Armenië is dus voltrokken. Als de wereld zich over iets verbaast nu, dan is het over de krachts ontwikkeling die Rusland ten toon spreidt. Waarlijk Europa mag op zijn hoede zijn. De Russische beer is ontwaakt en hij zal met zijn geweldige klauwen om zich heen grijpen, de West Europeesche volke ren tot ontzetting. BUITENLAND. Laarzen voor de geallieerden. Volgens mededeelingen in de Shoe and Leather News, heeft de Britsche leger- intendance in den loop van den oorlog 26,000,000 paar laarzen besteld, bestemd voor de legers van Engeland, Servië, Frank rijk, Rusland, Italië en België. Northampton, een der grootste centra voor de leer- en schoenindustrie, heeft ongeveer een kwart van al die bestellingen moeten leveren, nl. ca. 100,000 paar laarzen per week. In het geheel waren er voor Servië 600,000 paar besteld, voor Italië 450,000 paar, voor Frankrijk 2,000,000 paar, voor Rusland 3,000,000 paar lage schoenen en 3,000,000 paar kaplaarzen. Daar uit den aard der zaak deze legerbestellingen voor gaan, hebben de Eng. schoenfabrikanten de grootste moeite om ook de inlandsche markt naar behooren te voorzien. En het laat zich aanzien, dat de toch reeds hooge prijzen nog zullen stijgen en de termijnen van aflevering nog langer zullen worden. Turksche troepen naar Galicië. Naar aanleiding van het bericht over het zenden van Turksche troepen tegen de Russen in Galicië heeft een redacteur van de «Berliner Zeitung am Mittag« een onderhoud gehad met Hakki Pasja, den Turkschen gezant te Berlijn. Het deelnemen van Turksche troepen op het oorlogstooneel in Galicië, zeide de gezant past van zelf in onze politieke en strategische belangen, zoomede in de ge grondveste gemeenschappelijke burgerschap. Wanneer onze tegenstanders het wacht woord op het eene front hebben gegeven, dan zal de wereld opnieuw erkennen, dat wij in solidariteit by niemand achterstaan. De Turken zullen nooit vergeten wat de Duitschers tot de redding van Cons- tantinopel in moeilijke bange uren hebben bijgedragen en zij zijn er trotsch op zij aan zij met de Midden-Europeesche staten de gedachte der eenstemmigheid op het gevechtsfront met hun bloed te bezegelen. De een helpt den ander, zooals het bonds- broeders van zelf betaamt, met alle mid delen, die hem ter beschikking staan. Ons menschenmateriaal is wel is waar niet onuitputtelijk, maar wij hebben beproefde oorlogssoldaten genoeg, die het een eer achten naast de Duitsche en de Oosten- rijksch-Hongaarsche wapenbroeders dus danig te vechten, zooals dezen tegen de Engelschen en Franschen ons met zulk buitengewoon succes by Gallipoli hebben bijgestaan. o Onlusten op Cyprus? De invoering van den Engelschen dienst plicht op Cyprus, dat zooals bekend aan Engeland behoort, doch uitsluitend door Grieken bewoond wordt, heeft volgens den ïOsmanischen Lloyd« op het eiland onlus ten veroorzaakt, waardoor de Engelsche overheid aldaar de handen vol werk heeft. Aan alle manlijke bewoners van 18 tot 45 jaar was gelast zich te laten inschrij ven, doch slechts 5 man op de 100 heb ben daaraan gehoor gegeven. Daarop zijn als straf Australische troepen ingekwartierd. De bevolking van verscheidene dorpen heeft zich daartegen verzet en het is tot botsin gen tusschen de boeren en militairen ge komen, waarbij dooden zijn gevallen. Uit Malta zijn daarop versterkingen ontboden. Een tiental Grieksche priesters zijn als leiders van het verzet in hechtenis genomen. verlangen der menschheid naar Vrede op Aarde uiting te geven en een bijzonder vredeszang te doen zingen. Op 24 Juli 's middags is ten N. van Zeebrugge een Engelsche tweedekker door een der Duitsche duikbooten neergeschoten en gedwongen op het water te dalen. De inzittenden, twee officieren, zijn door de Duitschers gevangen genomen en daarop met hun vliegtuigen aan boord van een torpedoboot naar Zeebrugge gebracht. Heftige gevechten in Tripoli. De »Corriere della Sera« verneemt uit Tripoli, dat in het westen der kolonie hef tige gevechten aan den gang zijn. De sultan van Zuara is met 2000 man den Italianen trouw gebleven en volgens het blad moet geheel westelijk Tripolitanië van Zanzur tot Gadames verlangen, dat het land weder door Italianen werd bezet. Generaal Dameglio acht echter het oogen- niet gekomen om een groote actie te be ginnen. Het kerkelijk hoofd in Deneraarken, bis schop Ostenfeld, heeft de Deensche geeste lijkheid aangespoord bij de godsdienst oefening a.s. Zondag in het gebed aan he^ De »Neue Zürcher Ztg.« meldtDe Portugeesche regeering heeft 63 van de in beslag genomen Duitsche handelsschepen voor goed in bezit genomen en van Por tugeesche namen voorzien. De Pink Pillen laten niet wachten Snelle genezing eener dactylografiste. Na een hehandeling van eenige dagen met de Pink Pillen, heeft een jonge dacty lografiste zich verlost gezien van een bloed armoede die haar sedert vele maanden ondermijnde. Met de Pink Pillen wacht men niet. »Ik verheug my er over de Pink Pillen te hebben genomen. Zonder deze pillen ben ik zeker dat ik niet verlost zou zijn van den toestand van bloedarmoede waarin ik meerdere maanden verkeerde. Ik was in de hoogste mate verzwakt. Ik was zeer ver magerd en kon bijna niets meer eten. Bovendien leed ik voortdurend aan benauwd heid, hartkloppingen en schele hoofdpijnen. Ik had geen kleur meer. Toen ik zag, dat ik, ondanks versterkende en opwekkende middelen, meer en meer verzwakte en ge noodzaakt zou zijn mijn werk te staken, heb ik een laatste proef willen nemen met uwe Pink Pillen. De Pink Pillen hebben mij niet lang doen wachten. Zoodra toen ik de eerste pillen genomen had, voelde ik verbetering. Het zou mij moeielijk zijn met juistheid op te geven hoe zich die verbete ring voordeed, want ik ondervond een al gemeen welzijn. Ik at met eetlust, mijn spijsvertering was goed, ik gevoelde mij sterker, ik was warmer, ik werkte zonder zoo gauw moe te zijn. Ik ging er niet alleen beter uitzien, maar bovendien nam myn gewicht snel toe. Ik ben inderdaad van 45 kilos, die in het begin van de be handeling woog, geklommen tot 52 kilos, die ik nu weeg. Sedert meerdere maanden ben ik met het gebruik der Pink Pillen opgehouden en toch heeft hunne goede invloed voortgeduurd, daar ik altijd even gezond ben.c Mej. Marie-Louise Pommier, die dezen brief schreef, is dactylografiste aan de fabriek Alfred Chancerelle, Concarneau (Finistêre-Frankrijk). De bloedarme die de Pink Pillen neemt, wacht niet lang op zijn genezing. Het ont breekt hem aan bloed. En nu geven de Pink Pillen rijk en zuiver bloed met iedere pil. De Pink Pillen genezen de bloed armoede zooals het brood den honger ge neest. Zij zijn onovertroffen in alle ziekten die slapte van het bloed of zwakte der zenu wen tot oorzaak hebbenbleekzucht der jonge meisjes, algemeene zwakte, maag pijnen, schele hoofdpijnen, hartkloppingen, onregelmatigheden, zenuwuitputting. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 45, Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Heusden, brengt ter kennis der ingezetenen, dat de broodkaarten, loopende over de maand Juli j.l. op den 1 Aug. d. av. des voormiddags van 942 uur, ter Secretarie zullen moeten worden ingeleverd. Zij, die in gebreke mochten blijven de broodkaarten op dien tijd in te leveren zullen voor het eerstvolgend tijdvak niet in de gelegenheid worden gesteld om goed koop ongebuild tarwebrood te betrekken. Heusden, Juli 4916. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Gisteren arriveerden hier de Hollandsche militairen met hun com mandant, om met de vandaag komende geinterneerden Belgen, gezamenlijk te »bi- vakkeerenc in het hiertoe ingerichte pand aan de Putterstraat. De oprichting van deze Interneerings- groep, zal in onze stad door een en ander wel wat meer afwisseling brengen. Zoo wij reeds meldden zullen de Belgen te werk worden gesteld op de Scheeps werf alhier. Van de onderhandsche aanbesteding, van het metselwerk gehouden door de fa. de Haan en Oerlemans alhier, voor den ,bouw van arbeiderswoningen, zijn 4 hier van toegewezen aan den Heer J. Kooien te Nieuwkuik voor de inschrijvingsom van f 2727 welke zullen verrijzen in de Herptsche straat, terwijl door den Heer L. v. d. Staak alhier is aangenomen den bouw van 3 dito woningen in de Putterstraat en een in de Ridderstraat, voor de som van f2750, eveneens voor genoemde firma. Voor onze stad weer een aardige ver andering. Donderdag 9 Augustus zal te Meeu wen de jaarlijksche fruitverkooping worden gehouden van de Afdeeling Heusden v. d. Ned. Pom. Vereeniging. De ijverige en behulpzame brug wachter van de draaibrug over het Heus- densch kanaal, de heer Ph. v. Wijk, is benoemd tot chef-brugwachter aan de brug te Oosterhout. AALST. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, door Ds. A. H. J. G. van Voorthuizen te Zegveld. ANDEL. Woensdagavond sloegen de paarden van een wagen geladen met aard appelen op hol. Behalve den voerman waren op den wagen nog aanwezig de eigenaar der aardappelen benevens een 42-jarig meisje, de voerman zelf wist er tijdig af te springen, doch v. d. N. viel en kwam tusschen een huis en den wagen terecht. Vreeselijk aan hoofd en beenen verwond werd hij in het Café Bouman binnen gedragen, waar al gauw de dokter aanwezig was. Heden is zijn toestand naar omstandigheden bevredigend. Door militairen werden de paarden al gauw tot staan gebracht en kon het meisje dat was blijven zitten uit haar netelige positie worden verlost. Zij had gelukkig geen letsel bekomen. Van af dinsdag zal hier ook re- geeringsspek verkrijgbaar worden gesteld. Den heer J. van Andel onderwijzer alhier, behaalde Dinsdag te 's-Hertogen- bosch de hoofdacte. BENEDEN-LANGSTRAAT. De uitkomst der vroege aardappelen is over het geheel beneden het middelmatige. De kwaliteit wordt beter, doch de ziekte ver toont zich sterker. De prijzen gaan de laatste dagen omhoog. Men besteedt voor de groote 25 en de kleine 47 cent per vijfkop. DOEVEREN. Dat alhier ook nog pracht-vee wordt gevonden, blijkt, dat de landbouwer Piet Boll een blauwbonte vaars heeft verkocht aan de veekoopman B. v. d. Kolk te Meeuwen voor den respectabelen prijs van f500.—. Dit dier is 2 jaar en 9 maanden oud. GENDEREN. De Levensmiddelen voorziening breidt zich hier gestadig uit. Terwijl wekelijks reeds visch en varkens- vleesch is verkrijgbaar gesteld, zal voortaan ook pekelharing en gerookte bokking te verkrijgen zijn tegen zeer billijke prijzen. De verkoop zal geschieden door tusschen- komst van de winkeliers. Om te voorkomen, dat met deze arti kelen verboden uitvoerhandel wordt ge pleegd, wordt de haring afgeleverd zonder kop en de bokking zonder staart. KAATSHEUVEL. Dezer dagen legde onze dorpsgenoot J. van Besouw met gun stig gevolg het eind-examen Gymnasium af. LOON-OF-ZAND. Een merkwaardige genezing. Verleden week heeft hier eene plotselinge buitengewone genezing plaats gehad. Eene dochter van de wed. Sn. was reeds sedert een achttal jaren ziek, ging de laatste 3 jaren niet ter kerke en was bedlegerig de maag weigerde sinds weken elk voed sel; de zieke was van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien en de dokter ver klaarde op Dinsdag 48 dezer nog, dat ze stervende was en wellicht den nacht niet meer zou doorkomen. En zie, daags daarna vraagt ze 's mor gens om wat te gebruiken, staat daarna heel alleen op, wat ze sedert lang niet meer kon en voelt zich gezond, doch nog wat zwak. De toestand blijft tot op heden allerbest, alle voedsel bekomt haar goed en ze staat op geregelde tijden op. Iedereen, die haar bezoekt, waarvan ze niet den minsten last heeft hoe druk het ook loopt, ook de dok ter, staat, wat te begrijpen is, verstomd voor het geval. (Prov. N -B. Ct.) NEDERHEMERT. De openbare school aan de Noordzijde zal wegens ver bouwing 2 maanden gesloten worden. Een buitengewone vacantie voor het per soneel en de leerlingen. De vroege aardappeloogst is in vollen gang. Men komt handen te kort voor het werk. Men besteedt voor kralen f 4. voor eigenheimers f 3.75 en voor school meesters f3.per H. L. SPRANG. Heden (Zaterdagavond) 8 uur zal voor de Afd. Patrimonium alhier optreden den militair Beimer met het onderwerp »Recht voor allenc. Belang hebbenden hebben vryen toegang. De milicien V. alhier in garnizoen, loste 2 geweerschoten op zich zelf met het doel zich te dooden, doch beiden misten. Heden is hij naar Utrecht vertrokken om aldaar in het militaire hospitaal te worden opgenomen. Door het bestuur der Afd. ïPatr.c alhier zal nogmaals een poging gewaagd worden om te komen tot oprichting van een Chr. Vakvereeniging voor Schoen- en Lederbewerkers. YEEN. Met den pluk der janbazen is een begin gemaakt. Over 't algemeen zijn er weinig gegroeid. Door de com- missionnairs worden ze opgekocht totf 40. per H.L. Ze zijn klein van stuk. Den 2en Augustus kunnen lijsten worden ingeleverd voor het stellen van een can- didaat voor de vacature van een lid van den gemeenteraad. ZALTBOMMEL. Op de Dinsdag ge houden weekmarkt werden de volgende prijzen besteedTarwe, kleine partijtjes, f47.f 18.per H.L.Garst en Haver niet aangeboden. Boter 0.80 k f 0.85 per V2 K G.Eieren f4,80 f2.per 26 stuks; Biggen f9.k f 15.Aange voerd 444 stuks. Weest opgewekt en grijpt de oorzaak van uw kwaal aan. Leeft niet in voortdurende vrees voor ziekte. Angst werkt op de zenuwen en maakt kleine kwalen grooter. Als gij rugpijn hebt, weest dan niet onmiddellijk bevreesd voor niergruis, water zucht of Bright's ziekte. Als gij last van rheumatische pijnen hebt, weest dan niet dadelyk bezorgd voor chro nische rheumatiek. Als gij hinder hebt van waterstoornis sen, vreest dan niet onmiddellijk blaasont steking en niersteen. Zegt tot uzelf: Ik zal er dadelyk voor zorgen, dat mijn nieren genezen en als ik dan verstandig leef, blijf ik gezond. Neem voldoende lichaamsoefening om het bloed vrij te laten circuleeren door de nieren. Dat houdt het bloed zuiver. Als gij te veel eet, drinkt of werkt, u te veel zorgen maakt en geen behoorlijke nacht rust neemt, is het gemakkelijk genoeg om deze kwade gewoonten een tijdje na te laten en de verzwakte nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn enkel voor de nieren en blaas, en bij tijdig ge bruik zuiveren zij de urinewegen, wekken zij de nieren tot grooter werkzaamheid op en bevrijden zij het lichaam van de na- deelige stoffen, die zooveel kwaad kunnen veroorzaken. Tobt niet te veel, opgewekt heid en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de twee beste geneesmiddelen. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten f 4.75 voor één, of f 40.voor zes doo zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillenweigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. BINNENLAND. Het beschieten van Nederlandsche vis- schersvaartuigen. Schipper Van Duivenvoorde, van den logger Gijsbert Karei van Hogendorp KW 440, te IJmuiden binnengekomen, heeft volgens de N. R. Crt. gemeld, dat hij en andere schippers getuigen zijn geweest van een aanval van een onderzeeboot op een stoomlogger, die men aan de merken her kende als toebehoorende aan de firma Wed. I. S. Groen, te IJmuiden. Hij rapporteerde 't Was in den ochtend van Woensdag 49 Juli, omstreeks negen uur dat wy ons bevonden op 55o 20' Noorderbreedte en Oo 40' Oosterlengte. Wij waren zeilende en hadden rondom ons een goede dertig visschersvaartuigen, waaronder wij er een aantal van Katwijk en een van IJmuiden konden herkennen, n.l. de IJM 237, be nevens genoemden stoomlogger en boven dien een Noorsche bark, die blijkbaar kort tevoren de haven van West-Hartlepool verlaten had en koers zette naar de Noor sche kust. Wij schoten weinig op want het was bijkans bladstil en de lucht stond naar regen. Opeens dook midden in deze vloot van schepen een groote, witte onder- J zeeboot op, waarvan wij de nationaliteit niet konden vaststellen en ook geen num mer of merken konden ontdekken. Zonder eenige voorbereiding of waarschuwing en naar onze meening zonder eenige aanlei ding, want er was geen enkel oorlogschip j in den omtrek te bekennen, begon de onderzeeër met een kanon, dat op het voordek was geplaatst, in het wilde te schieten, zoodat de projectielen in de on middellijke nabijheid van ons vaartuig neervielen en groote waterzuilen deden op springen. Wij verkeerden natuurlijk in grooten angst, doch meenden toch te kun nen merken, dat het schieten niet zoozeer op ons gericht was, dan op genoemden stoomlogger. Wij zagen de bemanning van dit vaartuig onophoudelijk zwaaien met de Hollandsche vlag en hoorden voortdurend de stoomfluit gaan, om toch de onderzee boot maar te doen opmerken, dat men met een neutraal vaartuig te doen had. Daar scheen niet voldoende rekening mede gehouden te worden, althans het schieten ging door en de bemanning van den stoomlogger zag zich uit levensgevaar genoodzaakt, in de scheepsboot het vaar tuig te verlaten, omdat zij ieder oogenblik het schip in den grond konden zien schie ten. Toen de bemanning het schip ver laten had, veranderde de onderzeeboot van koers en begon de Noorsche bark te ach tervolgen, die spoedig ingehaald was en door enkele schoten tot bijdraaien verplicht werd. We zagen een scheepsboot van de bark uitzetten en naar den onderzeeër toe roeien, vermoedelijk voor een onderzoek der papieren. Dit onderzoek scheen* te bevredigen, althans we zagen kort daarna de bark zijn reis vervolgen. Opnieuw wendde de onderzeeboot zich daarop naar den stoomlogger en we zagen de beman ning van dat vaartuig zich in de scheeps boot naar den onderzeeër begeven. Na een onderhoud, waarvan wij natuurlijk niéts konden opvangen, doch dat de onderzee bootcommandant waarschijnlijk zijn ver gissing deed inzien, zagen wij dan ook de bemanning van den stoomlogger naar haar schip terugkeeren en in O.N.O. richting spoedig vertrekken, terwijl wy den onder zeeër in Westelijke richting zagen ver dwijnen. Rare handelmanieren. De heer L., handelaar in bouwmaterialen te Middelharnis, leverde voor eenigen tijd aan de L., metselaar te Oude Tonge, be- noodigdheden tot een bedrag van pl.m. f300 k f400. De heer L. dezer dagen te Oude Tonge zijnde wilde met de L. afrekenen en begaf zich naar de woning van laatstgenoemde. Na het aanbieden van een kwitantie begaf de L. er zich mede naar zijn kamer, schijn baar om geld te halen; hij borg echter het papier op en kwam zenuwachtig haas tig terug, om op hetzelfde oogenblik den heer L. op straat te werpen. Na een worsteling kwam dan ook de leverancier op straat terecht. Politiehulp kon aan het geval niets doen, aangezien de L. pertinent volhield den heer L. het bedrag te hebben uitbetaald en als bewijs toonde hij aan de politie de gestolen kwi tantie. o Nederlandsche kant. Uit het Engelsche Parlement wordt 't volgende gemeld over Nederlandsche kant. Ernest Jardine, lid van het Engelsche Parlement, heeft aan den voorzitter van den Board of Trade schriftelijk een vraag gericht en wel of het hem bekend was, dat uit Nederland aan kant in 1943 voor 20.550 p.s. was uitgevoerd, waarvan 4073 p.s. naar het Vereenigd Koninkrijk; dat Nederland echter in 4915 alleen naar het Vereenigd Koninkrijk voor 29.015 p.s. van deze artikelen had uitgevoerddat er in Nederland geen fabrieken van voldoenden omvang zijn om deze hoeveelheid te fabri- ceeren, zoodat het vermoeden dus voor de hand ligt dat dit product uit het vijande lijke buitenland afkomstig is en of dit als bewezen kon aangenomen worden. Minister Harcourt antwoordde namens den Board of Trade, dat de genoemde cijfers ongeveer juist zijn en dat hij een onderzoek heeft gelast naar den omvang van deze industrie in Nederland. Als er nood is. Het minste uitschot bloemkool en kool bladeren, rommel die anders op den mest hoop geworpen wordt, koopt men tegen woordig in het Westland op voor 1 cent per kilo. Het goedje wordt fijn gemalen, gedroogd en uitgevoerd, voornamelijk naar Oostenrijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2