zjjn geregen*, of in de loopgraven als ge vaarlijke beesten »zyn afgemaakte men wil datfjnog grooter getallen van dooden de sensatie van »iets nieuwst zullen ver schaffen. Anderen zyn van walging tot algeheele apathie weggezakt... Ach, wat is het een vreeselyke wereld, waarin wij leven. En het gaat nog steeds in razende tempo voort. Men bemerkt steeds duidelijker, dat het om de beslissing gaat; op de beide groote fronten is de strijd zoo verwoed, zoo hevig en bloedig, als hij nog nooit is geweest. Zelfs de ge vechten bij Verdun hebben nooit de be- teekenis gehad van het offensief van de Engelschen en Franschen aan de Somme, van de Russen aan het Oosterfront. Het is aan beide kanten een beuken op de linies der Centralen, die deze, hier meer daar minder, doet wijken. In het Oosten het meest. Daar dringen de Russen, al komt er nu en dan een pauze in hun aan vallende beweging, steeds meer vooruit, en allengs lijken zy wel het Oostenrijksche leger te verslinden. De telegrammen, 't is waar alleen die van Russischen kant, maar die blijken wel betrouwbaar, mel den van een nieuwe groote overwinning der Russen. Ditmaal ten Zuidwesten van Loetsk (Luzk), waar zij de Oostenrijkers en de Duitschers voor zich uitdreven. De Duitsche berichten geven dit ten deele toe, waar zij spreken van het binnendringen hunner stellingen door de Russen na een nieuwen aanval in massa ten O. van den straat van Lezniow naar Brody, maar zij geven niet toe, dat de Russen thans ook Brody hebben ingenomen, dat zij op weg zyn naar Lemberg en daarby denzelfden weg volgen als bij den eersten inval in Galicië. Brody ligt aan den spoorweg naar Lemberg, en de Russen zyn nu niet meer dan 80 kilometer verwijderd van deze hoofd stad van Galicië, dat is niet verder dan van Amsterdam naar Harderwijk. Aan het Westerfront wordt de stryd hardnekkig voortgezet, doch groote succes sen worden er niet behaald. Toch wel successen en dan zijn die steeds aan de zyde der geallieerden. Deze komen heel langzaam, bij stukjes en beetjes vooruit, maar zy komen vooruit. Daartegenover hebben de Duitschers geen ander resultaat te stellen dan dat zij den vijand tegen houden, dat zij nog altyd ver in 's vyands land staan, dat zy zelf wel groote ver liezen lijden, maar er ook den vijand be rokkenen. Het is en blijft dus een vraag van volhouden, en wel met groote hevig heid. 't Komt er op aan, wie het best en het langst voorzien is van munitie, wie steeds nieuwe mannen in het vuur kan brengen. Engeland kan dat nog maanden achtereen, men ijst bij het denken aan de tallooze slachtoffers, die weer moeten vallen, voor deze wedstrijd in kracht is beslist. Volgens de Engelsche en Fransche berichten zijn Zondag de geallieerden weer gevorderd aan de Somme. De Engelschen spreken van vooruitkomen ten Oosten van het Delvillebosch, bij Waterloo, bij het Bois des Tronesde Franschen drongen 300 tot 800 M. door tusschen Hardecourt en de Somme, zij kwamen bovendien in de buitenwijken van Maurepas, veroverden het bosch van Hem, het station Quarry daar in de buurt en de hoeve Monacu. 't Zijn blijkbaar geen groote vorderingen en zij hebben zware verliezen gekost, maar er is vooruitgang. Ook by Verdun wordt nog steeds- gevochten't zyn daar vooral de Duitschers die aanvallen, maar die vol gens de Fransche berichten worden terug geslagen. En op zee gaat de verwoesting ook voort. Duitschland heeft nu sints 18 Febr. 1915 toen de duikbootoorlog werd aangekondigd 1000 schepen in de grond geboord. Daar van waren in totaal 620 Engelsche. Frank rijk verloor 74 schepen. Rusland 41. Italië 69. België 7 Nederland 10 enz. enz. Zoo liggen dus 1000 schepen binnen anderhalf jaar tyd op den bodem der zee beladen met levensmiddelen en allerlei on misbare zaken. Wanneer zal aan dezen tijd met zijn vreeselijke vernielzucht een einde komen Wij vreezen vooreerst niet. De haat zit te diep. En ze wordt nog steeds aange blazen. Nu heeft Duitschland weer een daad van wraak uitgericht, die alle wei denkenden pijn doet. Charles Fryatt kapi tein van de Brussels, die een Duitsche duikboot had pogen te rammen is 27 Juli door de Duitsche krijgsraad gefusileerd. Dit is op zyn zachtst gezegd, onnoeme lijk wreed. Fryatt handelde volgens de instructies der Engelsche admiraliteit. Hy had recht zich te verdedigen, gelyk elk koopvaardijschip dit mag. Men mocht hem dus niet als een zeeroover behandelen hij was een combattant toen hij de duikboot dwong om te duiken. En nu toch gefusi leerd. Het is te begrijpen dat alle En gelsche bladen hun diepe afschuw en ver ontwaardiging over dete terechtstelling uiten. Om slechts één blad te noemen De Daily Chronicle schrijft: Indien het doel van de Duitsche regeering ware, de stemming van het Britsche volk volstrekt onverzoenlijk jegens de Duitschland te maken de laatste onverschilligen onder ons volk in bittere vijanden te verkeeren, uit onzen geest eiken sprank van sportbewondering, die de tegenstand der Duitschers anders zou inboezemen, uit te roeien en den Duit- schen naam onder ons voor een menschen- leeftijd met laagheid gelijkluidend te maken, had men nauwelijks een rechter weg daar heen kunnen bewandelen dan de moord op kapitein Fryatt.« Neen wij zien den vrede nog niet komen. Het derde oorlogsjaar gaan wij in met een bezwaard hart. Hoelang nog Hoelang BUITENLAND. Het officieuse ïFremdenblatt* te Weenen zegt van de jongste maatregelen van En geland tegen de Nederlandsche visscherij, dat een brutaler verkrachting van de rech ten eener natie zich nimmer een geweld dadig staatsmansbeleid heeft veroorloofd. Het blad drukt zijn instemming uit met de rede van den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken, wijst op de van eeuwen her dateerende vijandige handelin gen van Engeland tegenover Nederland en besluit zijn beschouwing aldus: ïHet heeft den schijn, alsof er in de Noordzee een tweede Griekenland moest worden gemaakt, maar waarschijnlijk zal Engeland bij zijn gewelddadige pogingen op den zeer vastberaden tegenstand van het Nederlandsche volk stooten, dank zij de roemrijke overleveringen van Nederland, en Engeland zal merken, dat Amsterdam geen Athene is*. o De Duikbootenoorlog. De eerste 4000 vol. Men schrijft aan de N. R. Ct. Sinds Duitschland op 18 Februari 1915 den duikbootoorlog aankondigde, zijn er door de Duitsch-Oostenrijksche duikboot- vloot 1000 schepen in den grond geboord. Daarvan waren in totaal 620 Engelsche. Van deze 620 schepen behoorden er 569 tot de handels- en 51 tot de oorlogsvloot. Frankrjjk verloor 74 schepen. Daarvan waren 43 stoom- en 13 zeilschepen. Van Rusland werden er in den grond geboord 41 schepen. Italië heeft vooral de laatste maanden veel schepen verloren. In het geheel waren het er 69, benevens 12 schepen van de oorlogsvloot: 3 kruisers, 2 hulpkruisers of transportschepen, 2 torpedobooten, 1 tor pedojager en 4 duikbooten. België verloor 11 schepen, Noorwegen 80. Hitte in Noorwegen. In geheel Noorwegen heerscht een ont zaglijke hitte, waardoor de oogst ernstig wordt bedreigd. Er is sedert 5 weken geen droppel regen gevallen. De boeren zijn genoodzaakt hun vee te slachten, bij gebrek aan veevoeder. De houding van Roemenië. De Romeinsche correspondent van de Italiaansche Stampa* zegt, te kunnen ver zekeren, dat Roemenië tot de Entente toe getreden is en besloten heeft, aan Oostenrijk- Hongarije den oorlog te verklaren. Het Roemeensche leger zou in den loop van September te velde trekken, zoodra zekere gebeurtenissen hun beslag hebben gekregen. Nuttige arbeid van den vijand. Nu de Russen weder vorderingen maken in het Poolsche gebied, komen verschillende Russische bladen tot de erkentenis, dat de bezetting door de Oostenrijkers geen on verdeeld nadeel voor de streek geweest is. Zoo schrjjft Katschanow in de Russkyia Wjedomosti van 21 Juni uit Luyk het vol gende: De hygiënische toestanden in de stad zijn veel verbeterd tijdens de bezetting en er is bovendien electrische verlichting ingevoerd die tot dusver steeds een vrome wensch gebleven was. De bestryding der vlektyphus is door de Oostenrijkers met kracht ter hand genomen. Acht hunner doctoren, waaronder prof. Hermann, zijn er bij als slachtoffer gevallen, maar de epiderai is volkomen onderdrukt. Tijdens de bezetting waren de pryzen der levens middelen niet bijzonder hoog en de voor raden volstrekt toereikend. Ook zijn er verschillende scholen gesticht. Een andere correspondent meldt aan de Kijewskaja Mysl, dat de verhalen omtrent de verwoesting van het bekende Lowra- klooster in Potshajew volkomen onjuist zijn. De Oostenrijkers hebben het integendeel door een speciale wacht laten bewaken. Ook daar werden electriciteit en telefoon aangelegd. Ontploffing te New-York. Een telegram uit New-York dato 30 Juli meldt: Honderd wagonladingen en verscheidene lichters met munitie zijn in de fabrieken van de National Storage Company bij Com- munipaw (New-Jersey) ontploft. Half New- York heeft er van getrild. Er zijn vele levens verloren gegaan en er is veel schade aan eigendommen toe gebracht ten gevolge van de ontploffing van dynamiet en munitie, die opgeslagen waren op een klein eiland in de baai van New-York. Men hoopt,- dat het aantal dooden onder de werklieden niet groot is, omdat de ontploffing vroeg in den ochtend plaats had. Er zijn reeds 75 menschen naar het hospitaal gebracht. Men zegt, dat een brand aankwam in een opslagplaats van munitie, die oversloeg naar een lichter, die met granaatkartetsen geladen was. Men gelooft, dat kogels uit de ontplofte gra naatkartetsen dynamiet in de waggons tot ontploffing brachten. Er is veel vernield. Het Servische leger weer in actie. Saloniki, 31 Juli. Het Servische leger heeft in een reeks schitterende aanvallen de Bulgaren uit een door hen bezette 12 K. M. ten zuiden van de Grieksche grens gelegen linie verdreven. Dit krachtig optreden van een leger, dat de vijand verklaarde vernietigd te hebben, is in Frankrijk met groote geestdrift be groet. »Voor de Servische troepen*, zegt de Echo de Paris, »is het een opstanding, voor den vijand, die tegenover hen staat, een waarschuwing.* De koning van Denemarken bijna ver dronken. Koning Christiaan van Denemarken, die in deze dagen met de koninklijke familie op het zomerverblijf kasteel Marselisborg bij Aarhuis vertoeft, geraakte Vrijdagmid dag op een zeilpartij, die hij alleen in een klein bootje had ondernomen, in de Baai van Aarhuis in het grootste levensgevaar. Da boot sloeg, toen zij op ongeveer 1000 M. uit de kust was, door een hevigen wind stoot om. De koning kon zich vastgrijpen aan de boot, die met de kiel naar boven dreefhij verkeerde bijna een uur in dien toestand, steeds tot den hals in het water liggend. Intusschen was het ongeval van den oever opgemerkt. De apothekersbediende Madsen, uit Kopen hagen, zwom naar de plaats van het onge val, waar, spoedig daarop, ook een kleine boot aankwam. De menschen in 't kleine bootje slaagden er, door Madsen geholpen, in de omgeslagen boot met den koning aan wal te brengen. De koning was dermate uitgeput, dat hij aan den kant een kwartier lang moest uitrustenhij kwam echter spoedig weer bij krachten en dankte zijn redders op de hartelijkste manier en maakte een schertsende opmerking over den gevaar lijken toestand, waarin hij zich zoo juist had bevonden. Aan boord van de inmiddels ontboden koninklijke motorsloep kleedde de koning zich uit, wikkelde zich in wollen dekens en liet zich naar Marselisborg terugbrengen. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Mejuffr. Top, onderwijzeres aan de M.U.L.O.School alhier, heeft Zater dag 1.1. met gunstig gevolg examen afgelegd in de Engelsche taal. De heer M. A. J. de Bruijn, zoon van den vroeger hier gestationeerden wacht meester der Kon. Maréchaussée, die het vorig jaar, in militairen dienst, zijne acte als Hoofd der School behaalde, heeft thans met gunstig gevolg examen afgelegd voor reserve-officier. Dat de regeeringsharing hier in den smaak valt blijkt wel hieruit, dat op één dag 1400 stuks werden afgeleverd. Amerika blijft maar steeds voort gaan met België te spijzigen. Zondag 1.1. passeerde hier weder een sleepboot met vier diep geladen volgschepen, allen voor zien van groote cijfers, die de Maas op voeren met bestemming naar Luyk en andere plaatsen aan de Maas. Zaterdagavond passeerde een mili tair per fiets het Burchtplein. Hij hield, zooals het behoorde, rechtsdoch van tegen- overgestelden kant kwam een meisje dat linksch hield, zoodat ze bij een kromming van den weg, gegrepen werd en met een gebroken pols kon huiswaarts keeren. Zondagmiddag zou in een koffiehuis voor f 250 een koop gesloten worden over een stoomfiets, tusschen een leverancier uit Tilburg en een bewoner van hier, die »uit« was. De laatste zou eerst een proefrit maken en reed nabij de Herptsche poort door een doornen haag, om vervolgens, nabij de z.g. Schapenbrug, zyn draai te kort te nemen en met de fiets de Demer in te rennen, 't Is warm en een bad kan geen kwaad. Hij kwam dan ook met zijn rijtuig weêr op den drooge; maar dat de koop door gegaan is betwijfelen wij. Zoo'n bad werkt nog al kalmeerend. De groote fruitverkooping te Meeu wen, zie advertentie, zal niet gehouden worden Woensdag 9 Aug., maar Donderdag 10 Augustus a.8. - In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd hier, evenals op vele andere plaatsen, eenige malen een vreemd, onver klaarbaar geluid waargenomen, waarbij deuren opensprongen, ramen trilden en dat zóó hevig was, dat velen in hun nachtrust werden gestoord en hun legerstede ver lieten om eens te zien wat er aan de hand was. Velen dachten, dat in hun woning inbraak werd gepleegd en togen, meer of minder zwaar gewapend, op onderzoek uit, om tot de conclusie te komen, dat er van inbrekers geen spoor te vinden was. Zondag, den geheelen dag, was het voor gevallene van den nacht het onderwerp der gesprekken. Men sprak van een ont ploffing hier of daar, van het bommen wer pen uit een Zeppelin enz., maar wjjzer werd men niet. De ochtendbladen van Maandagmorgen zouden de oplossing van het raadselachtige feit wel brengen. De Maandagmorgen kwam, en ook de ochtendbladen kwamen maar de op lossing kwam niet. Het Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt meldt hieromtrent »Van verschillende plaatsen ontving het Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt berichten omtrent trillen van ramen, open springen van deuren, enz., waargenomen in den nacht van Zaterdag op Zondag. Door de seismographen is om 1 uur 16 minuten Amsterdamsche tijd een zwakke storing opgeteekend. Deze storing en de waargenomen trillingen kunnen het gevolg zijn van een sterke, verwjjderde ontploffing*. Zooeven gewerd ons het bericht dat Baronesse Van Lawick-Pape te Laag-Soeren, alwaar zij voor hare gezondheid vertoefde, plotseling is overleden. Als dochter van wjjlen Ds. Pape, was de overledene, als eertijds Juffrouw Justine, bij onze oudere Heusdensche lezers alge meen bekend. Gedurende de maand Juli bedroeg het totaal inlagen aan de Rijkspostspaar bank alhier f 17761.08; Totaal terugbe talingen 17300.43. Het aantal nieuwe boekjes bedraagt 14. WERKENDAM. Van de 12 land- stormplichtigen (jaar 1910) zijn Vrijdag 1.1. van hier slechts 4 goedgekeurd. Zaterdag 1.1. ontving de fam. Bril alhier de tijding dat haar zoon J. Bril met gunstig gevolg eindexamen H. B. S. met 5 j. cursus gedaan had. BENEDEN-LANGSTRAAT. De hooibouw begint nu op te schieten, doch de handel is nog beperkt. Men besteedt f 18 A f 21 per 500 K.G. en voor latere levering tot f23. Bij de verpachtingen van weitoemaat worden geene hooge pachten uitgeloofd. De reden daarvan is, dat er ruimschoots gras groeit en het hooigras door het slechte weder meestal laat is gemaaid. DRUNEN. De Raad dezer gemeente besloot Zaterdag met algemeene stemmen tot aansluiting bij de Provinciale electrische centrale. HERFT. In de algemeene ledenver gadering van de Boerenleenbank alhier is, wegens het bedanken van den heer F. van Liempt, tot kassier benoemd de heer A. B. Luijben te Luttelherpt. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Winkel te Hedikhuizen. NEDERHEMERT. Vrijdagmorgen vond de landbouwer M. van Genderen al hier een groot rund ter waarde van f 150 in zijn boomgaard dood liggen. Bij onder zoek bleek dat bedoeld rund aan eene long ziekte was gestorven en moest het cadaver, niet goed voor de consumptie zijnde, na gevild te zyn, op de gebruikelijke wjjze onder politietoezicht worden begraven. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft in den boomgaard van de wed. S. alhier en hebben aldaar ruim een mud eerste soort peren weggenomen. Door de gem. veldw. Kerkhove wordt een onder zoek naar de daders ingesteld. Tot agent v. politie 3e klasse te Rotterdam is met ingang 1 September a. s. benoemd J. v. d. Pol thans milicien-soldaat. In de raadsvergadering van 26 Juli j.l. werd besloten om aan onzen geachten gem. veldw. Kerkhove van gemeentewege een rijwiel te verschaffenwaarlijk voor hem een buitenkansje. FOEDEROUEN. Ds. Japchen te Loon-op-Zand heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. SPRANG. Maandagavond j.l. vie hetl 6-jarig dochtertje van M. V. over een pan met kokend water. Haar beide voetjes waren zoodanig verbrand dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. WAALWIJK. In de Zaterdag ge houden raadsvergadering is met algemeene stemmen besloten ten zuiden van den spoor weg een perceel grond aan te koopen voor f33,000, waarop binnen eenige jaren 130 arbeiderswoningen zullen worden gebouwd. Tevens werd besloten direct 20 arbeiders woningen te bouwen en 8 ambtenaars woningen en daarvoor bij de regeering een voorschot aan te vragen van f 75.900. De fourier Van Yperen uit Harder wijk is alhier bij het zwemmen in het Kanaal verdronken. WOUDRICHEM. De landweerman B. is bij het zwemmen in de Waal verdron ken. Zijn lijk werd spoedig opgevischt. Hij laat eene vrouw en twee kinderen na. Openbare vergadering van den Raad van Meeuwen van 29 Juli 1916. Tegenwoordig: 6 leden. Voorzitter: de heer D. F. Brune, Bur gemeester. Secretaris: de heer J. P. Sprong. 4. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Met algemeene stemmen wordt be sloten aan den heer Burghout, overeen komstig eigen verzoek, eervol ontslag te verleenen als hoofd der school met ingang van 1 September 1916. 3. Eveneens wordt met algemeene stem men besloten aan mej. J. C. Pruissen eer vol ontslag te verleenen als telefoonkantoor houdster en bestelstervan telegrammen, ingaande 1 Sept. a.s. 4. Aangeboden wordt de gemeente rekening over het dienstjaar 1915, bedra gende in ontvangst f8526,70, in uitgaaf f8019,85, het goed slot alzoo f506,85. Wordt gesteld in handen eener commissie tot onderzoek. 5. Vastgesteld wordt een nieuw Regle ment van Orde voor den Gemeenteraad, volgens opgemaakt concept van Burgemees ter en Wethouders. 6. Zonder beraadslaging wordt vastge steld eene verordening als bedoeld in art. 178 der Gemeentewet, in welke verorde ning zijn opgenomen de titels der nog van kracht zijnde politieverordeningen. 7. Vervolgens wordt opgemaakt eene aanbeveling voor de benoeming van twee leden van het college van zetters, wegens periodieke aftreding van de heerenD. van Buuren en G. Boom. Als le candi- daten worden voorgedragen de heeren: D. van Buuren en G. Boomals 2e candi- daten de heerenP. de Raad en de Graaff. 8. Ten slotte wordt besloten aan te gaan eene tijdelijke geldleening ter voor ziening in kasgeld tot een bedrag van hoogstens f 1500 en met aflossing uiterlijk 31 December 1916. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. INGEZONDEN. M. d. R.l Door het Dagel. Bestuur zijn alhier maxi mum prijzen vastgesteld voor groenten. Zeker zeer lofwaardig! Nu verneem ik echter, dat voor de kleine luyden de groen ten bijna niet te betrekken zijn, omdat de groentenhandelaren zoo duur verkoopen. Indien dit werkelijk zoo mocht zijn, zou het aanbeveling verdienen dat de gemeente politie daarop toezag en bij prijsopdrijving, evenals elders, de waar in beslag nam. Dankend voor de plaatsing. H e u s d e n. Een huisvader, met een matig inkomen. BINNENLAND. Radio-telegrafische verbindingen met Indië. Het was ons dezer dagen een verras sing te vernemen zoo lezen wij in het Vaderl. dat 'n luchtverbinding tusschen Nederland en Indië was tot stand gebracht. Volmaakt is zij nog niet, slechts des nachts onder gunstige omstandigheden is de verbinding tot stand te brengen. Doch zij bestaatmoederland en kolo niën zijn om met elkander in contact te treden niet meer afhankeljjk van het goedvinden van een derden. Een niet te overschatten voordeel steeds, in deze omstandigheden bovenmate. Niet ons station te Scheveningen moet aangewezen zijn voor het onderhouden van die verbinding, zoowel hier te lande als in Indië heeft men thans in het binnen land een luchtstation. Luchtstations dus, welke niet van uit zee te vernielen zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2