NIEUWSBLAD Toor bet Land yan Heusden ea Altena, de Langstraat en ie Bommelerwaard. No. 3591. Zaterdag 5 Augustus. De Stad en het Land van Heusden. Firma Wed. J. BORZO ZONEN MA AWAfMIWMAWilL J.GEERTS, Vuchterdijk 13, 's-BOSCH. „DE KROON", s'-Bosch. KOOPT steeds in den Bosch's Goedkoopste Manufacturen en Beddenmagazijn Hooge Steenweg 4. Gebr. IJ BINK. DEN BOSCH. BEHOORENDE BIJ HET buitenland. Het Berl. Tageblatt verneemt uit het oorlogspersk war tier Brody is door een groot deel van de bevolking verlaten. Na de evacuatie van 20,000 menschen, zijn er slechts 6000 achtergebleven. Alle bank deposito's, zaken van waarde en staats- goederen zijn tijdig geborgen. In de stad is alle verkeer gestopt, de meeste winkels zijn gesloten.- De stellingen van de Oos- tenrijksche troepen zijn slechts enkele ki lometers van de stad verwijderd, zoodat het gedonder der kanonnen de huizen doet trillen. Het verschrikkelijkste zijn de nach ten, waarin het Russische roffelvuur zoo erg is, dat men volgens een bericht in de Gazette Poranna, geen oog toe kon doen. De Russen maken voor Brody gebruik van hun zwaarste geschut. De huizen trillen als bij een aardbeving. In de straten ratelen de machinegeweren, boven Brody ziet men kabelballons. Dik wijls vertoonen zich vliegers en werpen brandbommen, die echter geen buitenge wone schade aanrichten. Het stedelijk bestuur verhuisde naar Lemberg. De laatste vluchtelingen uit Brody beweren, dat de stad de laatste dagen voortdurend onder Russchisch roffelvuur stond en heel veel geleden heeft. Het gevechtsfront is zoo dichtbij, dat men zelfs nu en dan geweerschoten hoort. In de straten vielen granaten en granaat kartetsen. Vele gebouwen zijn vernield. De laatste transporttrein van vluchtelingen verliet de stad onder geschutvuur der Rus sen. 4000 munitiefabrieken in Engeland. De Engelsche minister van munitie laat weten, dat nog 124 inrichtingen onder re- geeringstoezicht zijn gesteld. Het getal dezer inrichtingen is hiermee tot 4052 ge klommen. Vanaf het begin van den oorlog tot 1 Augustus 1916 zijn in het geheel in Duitschland 160 millioen mark uitgegeven ter ondersteuning van soldatengezinnen. Alleen de gemeente Berlijn heeft tien en een vierde millioen mark uitbetaald, waar onder meer dan 1.94 millioen voor tege moetkomingen in de huishuur. Uit Siberië ontvlucht. Naar de «Continental Times* meldt zijn dezer dagen twee Hongaarsche officieren, dr. Erwin Bodor en Josef Ballay, die er in geslaagd waren uit een gevangenkamp in Siberië te ontsnappen, te Kopenhagen aangekomen. Beide mannen hadden van het begin van Onder bovenstaande titel verscheen in 1824 een Leesboek voor de Jeugd, bewerkt door Ds. C. W. Pape die gedurende 40 jaren alhier het predikambt uitoefende en van wiens hand destijds vele letterkundige geschriften verschenen. Het werkje, geheel in kinderstijl voor destijds samengesteld, bevat niettemin ver schillende kleine bijzonderheden, waarvan we er enkelen willen aanstippen, die minder algemeen bekend zijn. Zoo lezen we o.a., dat volgens den Schrijver, de hooge duinen die te Giers- bergen, achter Drunen, gevonden worden, vermoedelijk afkomstig zijn van den ver- schrikkelijken Kimbrischen vloed, die hon derd en een jaar voor de Christelijke jaar telling heeft plaats gehad en een ganschen keten van zandbergen heeft opgeworpen, geheele bosschen in zijn vernielende stroom medesleepende en waarschijnlijk den vetten leemgrond der Meijerij onder een zand- vloed heeft bedolven. Een grooten sprong in de jaartelling makende, lezen we dat het Christendom voor het eerst in de 7e eeuw alhier ge predikt werd en wel door Eligius of St. Eloy, een brave goudsmid, die het Evan gelie in 650 predikte. Met meer vrucht den oorlog af tegen Rusland gevochten. ür. Bodor kreeg in den slag bij Lodz een schot door een van zijn longen, zijn collega liep een buikwonde op. Omtrent hun vlucht konden zij uit den aard der zaak weinig bijzonderheden mede- deelen. Den 27en December 1915 ver lieten zij als Russische boeren verkleed het kamp te Nischni Udinsk. Het grootste gedeelte van den tocht door Siberië legden zij des nachts af. Pas na Kirin werd af en toe van een trein gebruik gemaakt. Door Mantchourije trokken de beide vluch telingen naar Moekden en over Tientsin, Peking en Shanghai voerde hun weg naar Honoloeloe. Vandaar maakten zij als ko- lentremrners de- reis naar San Francisco en verder per trein naar New York, van waar zij' den Atlantischen Oceaan over staken. Natuurlijk heeft het den beiden reizigers geenszins aan avonturen van allerlei aard ont broken. In de Siberische steppen zijn zij herhaaldelijk half bevroren, te Peking waren zij den Engelschen consul in diens eigen huis bijna in handen gevallen en ook aan boord scheen het meer dan eens, alsof hun laatste uur geslagen had. De beide reizigers vertrokken van Kopen hagen over Berlijn naar Budapesth, waar zij zich ter beschikking van de legerauto- riteiten wenschen te stellen. o De militaire autoriteiten in Frankrijk hebben besloten om alle lichtgewonden die zich in midden Frankrijk, en achter het front bevinden, naar Zuid-Frankrijk over te brengen, daar de hospitalen beslist dis ponibel moeten blijven voor de zwaar ge wonden die van het front komen. Daar de veldhospitalen niet meer voldoende zijn, zijn verschillende barakken opgericht, die als noodhospitalen dienst doen. Italiaansche onderzeeër genomen. Weenen. De Italiaansche onderzeeër Giacinto Pulmo viel in het noordelijk ge deelte van de Adriatische Zee in onze handen en werd bijna totaal onbeschadigd naar Pola gesleept. De geheele beman ning, drie officieren en 18 manschappen, werd ongewond gevangen genomen. o Bloembollencultuur in Engeland. De Times meldt Het verbod van invoer van Nederland- sche bloembollen heeft den ondernemings lust van Engelsche kweekers geprikkeld. De Koninklijke Tuinbouwvereeriiging heeft in Horticultural Hall te Londen een ten toonstelling van bloemen gehouden, gesne den van in Engeland gekweekte bollen. Deskundigen verklaarden, dat uit de ten toongestelde exemplaren bleek, dat in En geland even goede bollen kunnen worden geteeld als in Nederland. Het Journal des debats deelt mede, dat onlangs in Amerika de grootste locomotief van de wereld is voltooid. Zij is 5.03 M. hoog, 3.44 M. breed en 32.31 M. lang. Deze reusachtige locomotief loopt op 28 wielen en de machinerie is zoo uitgebreid dat zij ook een groot gedeelte van den kolentender in beslag neemt. Deze tender kan echter toch eene groote hoeveelheid water en 16 ton steenkool vervoeren. De stookruimte wordt machinaal geopend en gesloten. De locomotief zal dienst doen bij de Eric spoorwegmaatschappij en ver richt het werk van 3 goederen locomotieven van het grootste type. werd dit gedaan door een Britsche mon nik, Willebrord, die, vergezeld door onder scheidene medehelpers, door ons gansche land de leer des kruises verkondigde en men wil, dat een zijner metgezellen, met name Zwilbert, omtrent 698 onder andere kerken ook die te Arkel, te Woudrichem, te Rijswijk en te Oudheusden heeft inge wijd. Vermoedelijk waren er vooraf te Oudheusden en ook te Aalburg heidensche tempels, op wier grondslagen vervolgens de Christelijke kerken zijn gegrondvest. Van Robert den derden, Heer van Heus den, die in 972 stierf verhaalt men dat hij de stichter is geweest van de dorpen Herpt, Vlijmen en Hedikhuizen. Onder de regeering van zijn zoon Bou- dewijn den tweeden had er eene verschrik kelijke sterfte in deze streken plaats, zoo dat de huizen bijna overal ledig stonden en de dorpen ontbloot waren van inwo ners. De nagedachtenis aan dezen Bou- dewijn is eervol, wegens zijne betoonde menschenliefde en weldadigheid. Aan zijn zoon, Heer Jan den tweeden, wordt de stichting van Hemert toegeschreven. In 1061 had een bloedige slag plaats nabij het dorp Nederhemert, in welke Graaf Floris de overwinning behaalde. Nadat hij zich met zijn volk daarna onder het ge boomte te ruste legde, werd hij door de benden van Graaf Herman van Kuik over vallen en met een aantal der zijnen in den slaap vermoord en wel op den 18en Roemenië en de Centralen. De Roemeensche regeering heeft op en kelen na alle havens voor het Donau verkeer Oostenrijk-Hongarijë, Servië en Bulgarije gesloten evenals voor het overzeesche ver keer met Bulgarije. Zij geeft als motief voor deze maatregelen op gevaar voor overbrenging van besmet telijke ziekten. o De toestand in Bohemen. Uit Parijs wordt gemeld dat daar berich ten zijn ontvangen, als zou sinds eenige weken in Bohemen een waar schrikbewind heerschen. Dagelijks worden door krijgs raden veroordeelende vonnissen geveld, menschen gevangen genomen en hun goe deren verbeurd verklaard. De journalist Spatay, de leider der Bo- heemsche socialistische partij Svoboda, de inspecteur-generaal van de spoorwegen, te Praag, zijn allen onder beschuldiging van hoogverraad gevangen genomen. De Oostemijksche overheid treedt vooral met kracht op tegen Tjechisische onderwijs- vereenigingen en coöperatieve vereenigin- gen, welke bijna alle ontbonden zijn ver klaard. o Offensief tegen Bulgarije. Het Holl. N.b. seint d.d. heden uit Boe dapest Volgens de Az Est zijn de telegrammen uit Saloniki ontvangen die erop wijzen, dat het offensief tegen Bulgarije is begonnen. De aaaval had plaats 12 K.M. zuidelijk van de grens op Grieksch grondgebied. De Bul- gaarsche artillerie vertoont een buitenge wone werkzaamheid. o Verschillende bijzonderheden. De Kölnisehe Ztg. ontleent aan de New- York Herald het bericht, dat den 21sten Juli een klein Engelsch stoomschip de ha ven van Baltimore binnenliep en dicht bij de Deutschland voor anker ging. De 25sten liet het stoomschip den ankerketting slip pen en zou met volle kracht tegen de Deutsch land zijn aangevaren, als niet de sleepboot «Thomas Timmins* er tusschen was ge komen en het Engelsche stoomschip op zijde had aangevaren. o Volgens de Daily Graphic zijn tot dusver op het slagveld 7 leden van het Lagerhuis, 11 leden van het Hoogerhuis, 18 zoons van Lagerhuisleden en 67 zoons van Hoogerhuisleden gevallen. De Turken aan het oostelijk front. In de Neue Freie Presse dpelt Roda onder dagteekening van 29 Juli mee, dat het transport van Turksche troepen naar het oostelijk front aan den gang is. Het is uitnemend oorlogsmateriaal, vertelt hij, dat door de Turksche regeering is uitgezonden. Hij deelt ook nog mee, dat de uitzending van Turksche troepen naar het oostelijk oorlogstooneel reeds lang was voorgenomen en volstrekt niet een gevolg is van de tegenwoordige oorlogspositie. Hoe groot het aantal Turksche troepan is, ver nemen wij natuurlijk #niet. Te Lemberg waren de Tursche officieren, die naar het front vertrokken, het voorwerp van herhaalde simpathiebetuigingen van de zijde der bevolking. BINNENLAND. De «Zeeiand« in den grond geboord. Gisteren landde te South Shields de be manning van het Nederlandsche stoomschip van Zomermaand. Onder de regeering van Jan den derden werd in 1133 de abdij van Bern gesticht. Deze stichting ge schiedde door Folgold of Folquin, een jon ger zoon uit het graaflijk huis van Tei sterband en gehuwd met eene jonkvrouwe van Heusden, aan welke men Bern tot bruidschat had gegeven. Deze Folgold nu, was mede betrokken in een heime- lijken moord op Graaf Floris, bijgenaamd den zwarten, welke plaats had terwijl hij ter jacht uitreed en zich bevond te Abstede bij Utrecht, gelegen tusschen de Tolsteeg, en de Wittevrouwepoort. Hij stichtte daarna tot boete een klooster of een abtdij van geestelijken der Proemonstratenser orde te Bern en bracht, volgens sommigen, het overschot zijner dagen daarin door. Zijne huisvrouw zou insgelijks het geeste lijk gewaad aangenomen hebben en als Abtdis in een Proemonstratenser vrouwen klooster overleden zijn. In 1184, onder de regeering van Jan de Vierde, trokken de Heusdenaren tot tweemaal toe uit om de huizen te ver nielen, waar thans 's-Hertogenbosch staat. Dit geschiedde uit afgunst en nyd omdat de laatst genoemde plaats in welvaart toe nam. Het misdadig plan gelukte echter niet, wijl de Hertog van Brabant, Godfried de derde, ze herbouwde en zijn zoon Hen drik ze in 1196 omringde met muren en grachten. Omtrent het jaar 1184 vestigde zich te Zeeland en meldde, dat dit stoomschip Dinsdagavond door kanonvuur van een Duitsche duikboot in de Noordzee tot zin- kén is gebracht. Volgens de South Shields Gazette deed een Duitsche duikboot Dinsdagavond het 8.s. Zeeland in de Noordzee stoppen, ter wijl het onderweg was van een Schotsche naar een Fransche haven. De duikboot-commandant nam de scheeps papieren en beval den gezagvoerder van de Zeeland met de bemanning het schip te verlaten. Hierna werd de Zeeland door kanonvuur en bommen tot zinken gebracht. De bemanning van de duikboot beroemde er zich op, reeds vijf schepen in den grond te hebben geboord alvorens de Zeeland te ontmoeten. Den len Augustus was de Zeeland, kapitein de heer Piscaer, van Methil naar Rouaan vertrokken met een lading steen kolen. De Zeeland, groot 1293 ton, toebehoo- rende aan de Scheepvaart- en Steenkolen- maatschappij te Rotterdam, is de vyfde boot dier maatschappij, welke gedurende den oorlog verloren is gegaan. De Olanda liep 18 April 1915 op een mijn de Duiveland onderging op 27 April j.l. hetzelfde lotde Nieuwland stiet 3 October 1914 op een mijn en zonk; de Schieland is 2 April 1915 op een mijn geloopen. En nu weer is de Zeeland in den grond geboord. o Het raadsel opgelost Het vermoeden was, dat de merkwaar dige verschijnselen, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. zijn waarge nomen, veroorzaakt waren door een of andere hevige ontploffing in België of aan het front. De slechte verbindingen en de censuur zijn natuurlijk oorzaak dat berich ten daaromtrent ons niet gemakkelijk be reiken. Thans is via Zwitserland een tele gram tot ons gekomen, dat van een hevige ontploffing gewaagt. Het is geenszins on mogelijk dat het deze ontploffing is geweest, welke den luchtdruk heeft veroorzaakt, die in ons land den bodem in beroering bracht. Ter toelichting diene dat Givet, waar over in het telegram geproken wordt, zui delijk van Dinant in de Ardennen ligt, juist op de grensscheiding van België en Frank rijk. Het telegram luidt Geneve, 2 Aug. (Spec. Dienst.) Naar gemeld wordt is te Givet een Duitsch kruithuis in de forten door een ongelukkig toeval ontploft. Meer dan 40 soldaten werden gedood. De schade is zeer groot, temeer daar in het magazijn nieuwe voorraden waren aangekomen, voor het front bestemd. Vprwprctraat 21 <g j metthop) verwersiraai zi, T,lltallllimiMr 575. Speciale inrichting voor het repareeren en opnieuw vergulden van Spiegel- en Schilderijlijsten in nieuw goud, oud goud, glimmend en mat goud. Het opnieuw verzilveren van bedorven Spiegels. Verzilverd Spiegelglas, Deurplaten, Spions en Theebladglazen. Gedurende eenige weken zal ik ter nakoming van contract, extra goedkoope aanbiedingen doen inPHOENIX, DIEDRICH en VERITAS Naaimachines. Catalogus franco op aanvrage, alsmede worden aan spotprijzen eenige gebrnikte NAAIMACHINES te koop aangeboden, en voor den meest biedende circa 200 stuks KISTEN, waarin Naaimachines slechts 1 maal verzonden zijn. Japonstoflen. Mousselines. Katoentjes. Overhemdendrills. Wit Katoen. Graslinnen. Oogjes en Blokjes. Engelschleer. Manchester. Darpes Ondergoederen. Corsetten. Handschoenen. Ceintuurs. Kanten kragen. Galons-Kantstof. Linten-Tressen. Kindermutsen. Garneering.* Sporthemden. Boezeroens. Blauwe Jassen. Blauwe Broeken. Blauwe Kielen. Manch. Broeken. Bae ver teen Broeken. BI. piqué Broeken. Schilderskielen. Bedden en Dekens. Matrassen. Ledikanten. Karpetten. Vloerzeil. Linoleum. Gordijnen. Cocosloopers. Matten. Vaste pryzen èl Contant. Aalburg de tweede zoon Jan de Vierde, genaamd Wouter Spirink, op de ridderlijke hofstad Creyenvelt en voerde den naam van Spirink van Aalburg. Van 1235 tot 1279 regeerde alhier Jan de zesde, wiens derde zoon Jan <le stam vader is geworden van het geslacht Heus den van Heesbeen, alwaar hij zich op een vrij aanzienlijk kasteel ophield. In 1303 overleed Jan van Heusden, na een rusteloos leven met tal van verwik kelingen, nalatende drie zonen, waarvan de eerste hem opvolgde, de volgende de stamvader werd van het geslacht Heusden van Drongelen en de derde, door een hu welijk met eene erfdochter uit het aloude adelijk geslacht Elshout, deze heerlijkheid omtrent 1320 in het geslacht Heusden overbracht. Het slot van Drongelen is het kasteel Gansoyen geworden. De eigenlijke ridderhofstad van Dronge len schijnt te Meeuwen achter de kerk gelegen te hebben. In datzelfde tijdvak bezaten de Tem pelieren, Tempelheeren of Tempelridders ook te Wijk een groot en heerlijk gebouw, omringd met galerijen en uit- en inwendig de doorslaandste bewijzen van grooten rijkdom opleverende. Deze en andere ge stichten der Tempelieren werden allen door Filips de Schoone, Koning van Frankrijk, vernietigd waarbij hij de bezittingen in beslag nam en de bezitters liet vermoorden, hetgeen plaats vond in Wijnmaand 1313. Het klooster der Tempelieren te Wijk heeft gestaan ter plaatse alsnog bekend onder den naam van Munnikenhof, Naar de overlevering zegt is het begin van Wijk geweest een hoogte of terp, om tegen watervloeden beveiligd te zyn, waarop het eerste huis zou zijn gebouwd en alsnog bekend onder den naam van «den Berg.* Later zou daarop een groot en uitgestrekt kasteel gestaan hebben, waarvan men bij diep nagraven de grond slagen nog vindt. Het was het oorspron kelijk stamhuis der edelen van het uitge storven geslacht Wijck en is daarna ge sloopt evenals dat van de Spiringen van Wel, waarvan men nauwelijks de vroege re ligging meer weet. Behalve deze kas- teelen telden men nog de edele huizen van Kronenburg, Wijkestein en Eikestein allen gelegen in de Ridderstaat. Wijk is ten allen tijde het schoonste dorp der heerlijkheid Heusden geweest, boewei het thans veel kleiner is dan in vroegere dagen. Eene oude overlevering, welke alle waarschijnlijkheid voor zich heeft, zegtdat toen de Maas nog langs zijne oude bedding vloeide en het Land van Heusden van den Bommelerwaard niet was gescheiden, het dorp Aalst onder Wijk behoorde en zijne inwoners te Wijk, ter kerke gingen. Het kerkgebouw was daar toe dan ook ruim genoeg. BIJVOEGSEL Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5