met open mond, de ledematen stijf langs het lichaam anderen lagen op den buik, zakten als 't ware weg in het gras. Onder wijl reden auto's met luid klinkende sig nalen voorbijvlak langs de slapenden galoppeerden paarden, maar zy bewogen zich niethun geheele organisme scheen afgewerkt, 't was alsof het leven uit hen was geweken. Het was of eten, drinken, denken, vermoeienis voor hen niet meer bestond Een officier van gezondheid gaat langs mij onder zijn groote muts zie ik zijn eerlijk verbrand gezicht. Zonder vrees spreek ik hem aan en zeg »Wat zijn ze moe, de jongens I« >En dat is geen wonder,» riep hij, »zes weken lang zijn ze in 't vuur geweest, zes weken 1 Wie dat niet heeft meegemaakt kan niet begrijpen, wat dat beduidt. Men zegt, dat Verdun een hel is, maar ik zeg, dat de behandeling in de hel nog beter zal zijn. Laten ze er de bandieten heen zenden 1 Deze arme, dappere kerels heb ben het ergste te verduren gehadhonger en dorst, want niet steeds kon er tijdig geproviandeerd worden. Ja, ze zijn op. En dat is nu nog alleen maar de ver moeienis die hier beschreven wordt. Maar wie schetst ons het gruwelyke lij den dat die duizenden en duizenden door staan moeten die gewond en verminkt neer liggen op de slagvelden en maar wachten moeten op hulp, onder de ondragelijkste pijnen wegbloedend, smachtende naar wat lafenis, gefolterd door honger en dorst en hitteWij lazen van een verkennings vlucht boven de vijandelijke linies door een Engelsch vlieger toen een granaatkar tets den bestuurder een been verbrijzelde. Deze verloor het bewustzijn en de aan zichzelve overgelaten machine dook en viel ongeveer 5000 voet. »Ik had alle hoop reeds opgegeven toen zegt de waarnemer, »de aarde leek ons tegemoet te snellen en ik bad dat het einde tenminste plotseling mocht komen en ik niet zou moeten lijden. Ik sloo myne oogen en wachtte op den stoot tegen de aarde, maar wonder boven wonder ver anderde de machine van koers. Ik dorst mijne oogen niet te gelooven en keek naar de plaats van den bestuurder. De koude luchtstroom, die tydens den val om ons heen snelde moet hem tot bewustzijn ge bracht hebben en hij deed krachtige po gingen om de machine weer in zijne macht te krijgen. Qelukkig had de vyand ons reeds als verloren beschouwd en opgehouden met schietenonmiddellijk begonen wy weert te stygen. Dadelijk heropenden de Duit- schers het vuur en wy redden het leven alleen door het schitterende werk, dat mijn bestuurder L., met een verbrijzeld been, waaruit het bloed stroomde, volbracht. Op 8000 voet hoogte scheen hij weder het bewustzijn te gaan verliezen. Haastig krabbelde ik een briefje, om hem te zeg gen dat hij dalen moest. Hij las het, schudde vastberaden het hoofd, keek mij aan met een eigenaardigen glimlach op het doodsbleeke verwrongen gezicht, wees in de richting van onze eigen stellingen en bleef op dezelfde hoogte^ voortvliegen. Yan tijd tot tijd viel hij weer een oogen- blik flauw, maar dan herstelde hij zich weer en spande hij zijn krachten deste- meer in. Tenslotte waren wij boven de Engelsche linies, maar het leek absoluut onmogelijk dat hy in den toestand waarin hij verkeerde zou kunnen landen. Maar toch deed hij hét. Hij koos een groene weide, ongeveer drie mylen achter de loopgraven uit, kwam zacht op den grond neer alsof het oefenvlucht was, bracht de machine tot staan en verloor volkomen het bewustzijn. Zeker, hier vinden wij koelbloedigheid en trouw en offervaardigheid van het le ven. Maur waartoe dit alles? Als er maar iets edels, iets groots door werd bereikt Het Overzicht is bijna geëindigd en de lezer heeft nog niets gevonden over Ver dun en de Somme enz. enz. Er is ook niets te melden, dan dat er verschrikkelijk gevochten wordt, met afwisselend succes. De Franschen verloren het dorp Fleury, maar zeggen het Zuidelyk deel er van heroverd te hebben. De Duitschers ver loren de sterkte van Thiaumont, maar kampen met verbitterde inspanning om ze te herkrijgen. De Engelschen gingen bij Pozières wat vooruit, doch verloren by een tegenaanval weer een goed deel van het veroverde terrein. De Russen schoten ook wat op, doch het schijnt van weinig be- teekenis te zijn. Ten slotte nog meegedeeld, dat de on derzeeër Deutschland als koopvaarder Ame rika weer verlaten heeft, rijkbeladen met allerlei grondstoffen. Reuter seint uit Norfolk (Virginia) aan de Engelsche bladen, dat de sleepboot Timmins, die de Deutschland buitengaats heeft gebracht, daar den 3den Aug. aan kwam. De gezagvoerder vertelde, dat ka pitein König en de bemanning van de handelsduikboot by 't zee kiezen juichkreten aanhieven voor Amerika en het Ameri- kaansche volk. Buitengaats had de Deutsch land nog ongeveer een mijl aan de op pervlakte gevaren. Kapitein König had verder gezegd, dat de Deutschland op zijn thuisreis door het Engelsche kanaal zou varen, Ook het in Amerika verschijnende Noor- sche blad Scandinaven heeft een onderhoud met kapitein König gehad, die vertelde dat de Deutschland ook op de heenreis door het kanaal is gegaan. Hij was den 23en Juni van Helgoland vertrokken en had in het kanaal veel kruisers en torpe dobooten, doch geen enkel slagschip gezien. Den 4den dag was de Deutschland 's avonds ondergedoken en had den geheelen nacht onder water gevaren, daar het mistig was. De duikboot kan vier dagen aaneen onder blijven. In het geheel zijn slechts 90 mijl van de 3800 onder water afgelegd. Nu zal ook nog een nieuwe soort Zep pelins naar Amerika trekken om handel te drijven. Onder in het water en boven in de lucht is Duitschland allen toch nog te knap af. BUITENLAND. Mijn ontploft. Door het »sweepen« door Engelsche mynvegers van de zee in de buurt van het lichtschip »Noord-Hinder« is dezer dagen een mijn ontploft, vlak bij het wrak van de mailboot »Koningin Wilhelmina«, waardoor een groot gedeelte ervan uit het water werd opgelicht en daarna voor de tweede maal in de diepte verdween. De Bremenin een Engelsch net? In Noorsche bladen leest men het vol gende bericht Een reiziger uit Engeland te Gothen burg aangekomen, deelt mede, dat de tweede Duitsche handeisonderzeeër »Bremen« door de Engelschen in een net is gevangen en naar Liverpool gebracht. o Viervoudige moordenaar ter dood veroordeeld. De krygsraad te Rennes heeft vonnis te vellen gehad over een jongmensch van negentien jaar, Pierre Marie Lagrée, die, naar de Fransche bladen melden, bijzonder innam door zijn bedeesd en net optreden tijdens de terechtzitting, maar die bleek vier moorden en twee pogingen tot moord op zyn geweten te hebben. Het eerste slachtoffer van Lagrée was zijn kameraad Bitel, met wien hij gelijk in dienst was. Bitel had 50 francs en had daar een weinig op gepocht. Den 2en December van het vorig jaar, nadat de twee vrienden samen gegeten hadden en daarna waren gaan wandelen, vroeg Lagrée zijn vriend een paar francs ter leen, die deze weigerde. Daarna ontstond een twist, waarin Bitel gedood werd. De vijftig francs verdwenen in de zakken van den moorde naar. Enkele dagen daarna legde Lagrée uit naam van de compagnie, waartoe bei den behoord hadden, een krans op 't graf van zijn slachtoffer. Onder gruwelijker omstandigheden nog heeft de moordenaar zijn drie volgende slachtoffers ter dood gebracht. Den 3en Januari ging Lagrée met ver lof naar Quessoy en klopte bij vrouw Mouvieux aan en vroeg haar om geld. De vrouw weigerde, waarop hij boos werd en haar te lyf ging. Eenmaal aan 't slaan, zoo verklaarde hij, kon ik me niet meer inhouden. Het zoontje der vrouw trachtte hem tegen te houden, doch werd onmid dellijk gedood, het monster nam het doch tertje beet, legde haar over de knieën en sneed haar ineens den hals af. De drie lijken - sleepte de moordenaar aan de beenen het veld in. 's Avonds toen de dooden gevonden werden, was Lagrée tegenwoordig en wilde met de buren bij de dooden waken. De moordaanslagen zijn gepleegd op een soldaat, Redon genaamd, en op een kwar tiermeester, Le Bourdonenc. Deze aan slagen heeft Lagrée trachten te ontkennen van de moorden heeft hy met zijn be deesde, zachte stem een omstandig ver haal gegeven. De krijgsraad heeft na kort beraad den viervoudigen moordenaar ter dood veroor deeld. Tijdens een hevigen storm zijn Zondag de in de nabijheid van de Forsa-spinnerij gelegen groote vlaspakhuizen, waar de voor raden van alle Zweedsche spinnerijen waren opgeslagen, afgebrand. De waarde van het verbrande vlas bedraagt ver over de twee millioen kronen. Daar het, ondanks alle pogingen, niet is gelukt vlas uit Rusland te krijgen, zit Zweden nu geheel zonder vlas. Vele spin neryen hebben hun bedrijf reeds stop gezet. Tien menschen verbrand. In het dorp Trzepowo, bij Plozk, is eenige dagen geleden des middernachts in een boerderij brand uitgebroken. Toen de bewoners naar buiten wilden vluchten, bleek dat de deuren vastgespijkerd waren, zoodat twee vrouwen, zes kinderen en twee dienstmeisjes in de vlammen omkwamen. Men meent met een wraakneming te doen te hebben. o De lading van de vrachtduikboot Deuts- land bestaat volgens de New York Herald uit 500J ton nikkel en rubber en voor een waarde van ruim 1 millioen gulden aan goud. Een avontuurlijke reis. Onder de passagiers van de mailboot Koningin Wilhelmina, die op eén mijn is geloopen en gezonken, bevond zich een 19-jarige jonge man, een Belg, op weg naar Engeland en vervolgens naar Frank rijk, om daar mee te gaan helpen in den grooten strijd. Kort voor zijn vertrek deed hij aan de Midd. Ct. het volgende verhaal. Sedert Januari 4944 had hij in Duitsch land gewerkt. Toen in het laatst van Juli 1914 het Duitsche leger gemobiliseerd werd en alles er op wees, dat een oorlog onvermijdelijk was, trachtte hij de grens te overschrijden en zijn geboorteland te bereiken. Geen gehoor gevende aan den aanroep van een Duitschen schildwacht, werd hij in een been geschoten, en 10 weken lang in een gevangenis opgesloten. Na zijn ontslag uit de gevangenis deed hij weer een poging tot ontvluchting, doch werd opnieuw aangehouden en in een in- terneeringskamp opgesloten. Op 15 De cember werd hij daar los gelaten en te werk gesteld op een gasfabriek te Viersen. Zijn verdiensten waren daar vrij goed. Hij moest 3.50 mark kostgeld per dag geven en kocht dagelijks van smokkelaars nog voor 2 mark levensmiddelen. Dinsdagmiddag den 25en Juli vroeg hij vrij om een costuum te gaan koopen. Met het nieuwe pak aan toog hij opnieuw naar de grens, alwaar hij 's avouds 11 uur kans zag over te steken. Niet zeker wetende waar hij zich be vond, verborg hij zich in een moeras om het daglicht af te wachten. Maar hij kon het niet langer dan een uur in zyn nete lige positie uithouden. Op goed geluk ging hij op weg. Door de duisternis niets kunnende onderscheiden, viel hij in een put, waarin toevallig een bende smokkelaars een conferentie hield. Een van hem nam hem mee naar zijn woning, waar de jonge man vier boter hammen met spek nuttigde, een ware tractatie. Na dit ontbijt ging hij op weg en droogde zijn kleeren by een steenoven. Toen hij weer toonbaar was, begaf hij zich naar Venlo, Vvaar hij zijn maag in evenwicht bracht. In 6 uur tijds veror berde hij daar een pond bloedworst, een half pond spek, een pond ham en 12 broodjes. Daarna kwam hij te Vlissingen aan en scheepte zich op de Wilhelmina in. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. De Heer Malingré als afgetreden Rentmeester der Godshuizen gehuldigd. Door eene Commissie uit het College van Godshuizen werd heden aan genoemden Heer een keurig Cafiigrafisch bewerkt ge denkschrift in gouden lijst overhandigd, waarvan de inhoud luidde Aan G. H. MALINGRÉ te Heusden. Nu het tijdstip is aangebroken waarop de Raad dezer gemeente U op UEd. ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag heeft verleend als Rentmeester der onder ons beheer staande instellingen, voelen wij ons gedrongen U onze erkentelijkheid te betuigen voor de wijze waarop de gelde lijke Administratie der Godshuizen gedu rende een bijna 25-jarig tijdvak door U is gevoerd. Ongekreukte trouw en stipte eerlijkheid, welwillendheid en voorkomendheid, hoeda nigheden die vooral een comptabel amb tenaar tot sieraad strekken, waren de kenmerken van Uw beheer. Het is eene aangename voldoening met dit getuigenis afscheid van U te kunnen nemen. Heusden, 1 Juli 1915. Het College van Regenten, (Volgen de handteekeningen). Het geheel geflankeerd, met Wapens van Heusden, de Provincie Noord-Brabant en Nederland, door den Heer Henri van Rooy, Calligraaf te 's-Bosch, keurig be werkt. Voor een gevonden trouwring, in den binnenrand van 4 letters voorzien, die bij den Burgemeester is gedeponeerd komt tot heden geen eigenaar of eigenares op dagen. Dinsdagmorgen 10.45 passeerde alhier, zeer hoog, een vliegmachine, ko mende uit het noorden en gaande in zui delijke richting. AALST. Op de centrale keuring van merriën te Eist, werd aan »Julianac, vader Donald, van Gebr. Maas alhier, een premie toegekend van f80 en aan iKoosjec, vader Prins Hendrik II, van A. J. H. Maas al hier, een van f 60. BENEDEN-LANGSTRAAT. Vette varkens zyn thans schreeuwend duur, zoo dat er bij de hooge meelpryzen toch nog wel verdienste gemaakt wordt. Men be steedt thans voor schoon gewicht tot 65 ets. per pond. Vette kalveren gelden, levend gewogen, f0.90 k fl.10 per Kg., nuchtere kalveren f 20 a f 30, stierkalveren 115 k f18, jonge biggen f 12 k f 19, zuiglammeren f20 k f 25 en jonge hanen f 0.40 k f 0.60. HAARSTEEG. Door den Gemeente raad is met meerderheid van stemmen (5 tegen 2) besloten, dit jaar alhier verlof te verleenen tot het houden van kermis. HEDIKHUIZEN. De wed. A. v. d. Griendt alhier, verkocht voor f 400 aan den heer De Feyter te Andel een veulen van 2i/g maand oud. HERWIJNEN. De 92-jarige P. v. d. M. is achter zijn woning gestruikeld en in een sloot gevallen. Hoewel spoedig gered, overleed hy enkele uren daarna aan de gevolgen. NIEUWENDIJK. Door het Dep. van Waterstaat is 3 Augustus aanbesteed het maken van 2 aanlegsteigers in de buiten- toeleidingskanalen naar de sluizen te IJmui- den. De laagste inschryver was de heer G. Schermers alhier voor f 25700, de be grooting was f24000. Naar wy vernemen is de heer J. C. Schermers wonende alhier, op den 28ste Juli te Utrecht, geslaagd voor het Di ploma als Waterbouwkundige van de Mid delbare Technische school te Utrechte. Hij zal zich binnenkort in onze gemeente ves tigen als Waterbouwkundige en tevens als Gewapendbeton- en lJzerconstructeur. Maandagochtend brak brand uit in het schuurtje van den heer A. Koekkoek, waarin hooi Nwas geborgen. Gelukkig bleef de brand beperkt tot het schuurtje. De oorzaak is de broeiing van het hooi. SPRANG. Gedurende de maand Juli werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijks spaarbank belegd f3102,96 en terugbetaald f 1788. L. v. O. had het ongeluk toen hy een steen voor het rad van de kar stopte dat het rad hem over de hand ging. De ont boden geneesheer constateerde dat de hand vreeselijk gekneusd was. Den 13-jarigen T. v. Dongen bracht een losse patroon tot ontploffing, waar door de huls uiteenspatte en hy deerlyk aan neus en hoofd gewond werd. Onmid dellijk was dr. v. d. M. ter plaatse om de wonde te verbinden. Zekeren A. v. Z. die er ook bij stond, kreeg een kleine wond aan zijn knie. VEEN. Bij enkele candidaatstelling is tot lid van den gemeenteraad alhier be noemd de heer C. Schreuders. Benoemd tot gem.-veldwachter voor deze gemeente de heer W. Swarts gep. O.-I. Militair te Oudeschans. Vanaf 1 Aug. zijn de uren van openstelling van het telefoonkantoor alhier gewijzigd, nl.van 911, van 12 en van 6—7 uur. Zon- en Feestdagen van 89 uur. WIJK. Door heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk is besloten het tractement van den te benoemen voorzanger te ver- hoogen met f 40.en thans te stellen op f 100. De heer M. Mans, onderwyzer al hier, is op 7 Aug. op het te 's-Graven- hage gehouden examen geslaagd voor akte Fransch 1. o. Aan den heer G. v. d. Maaden, landstormplichtige der jaarklasse 1916, is voorloopig vrystelling verleend van den dienst. Bedoelde persoon zou op 18 Aug. e.k. in werkelijken dienst worden gesteld. Aan het post- en telegraafkantoor alhier werden over de maand Juli 1916 118 telegrammen verhandeld, waaronder 104 binnen- en 14 buiten den kosteloozen kring werden besteld. Maandagmorgen werd nabij de wo ning van den landbouwer B. een rijwiel (merk Valuas) gevonden, dat aldaar langs den weg lag. Nader werd vernomen, dat het door den eigenaar was gehaald. Tot voorzanger bij de Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer G. Versteeg alhier. WASPIK. De graanoogst is thans in vollen gang. Valt de rogge op de zand gronden niet mee op de kleigronden staat dit gewas beter. Tarwe en haver beloven een flinken oogst. Ofschoon de handel in aardappelen nog slechts in het klein gedreven wordt, zijn de prijzen toch reeds dalende. Men besteedt thans 22 k 25 ct. per vijfkop voor de groote soorten. Kleinere worden tegen lageren prijs verkocht. BINNENLAND. Vredesgeruchten Door een aantal vooraanstaande personen in Engeland, waaronder de bekende theo loog Prof. Carpenter, Lagerhuislid, Thomas Burt, Hoogerhuislid, Lord Courtney of Penwith, voorts Edward Fry, Engelsch afgevaardigde op de tweede vredesconfe rentie, die econoom Hobson, Ben Tupner secretaris der textielarbeidersbond, Woolf leider der Fabian Society, is, blijkens mede- deeling door den Nederl. Anti-Oorlogsraad een manifest verspreid, bevattende een schema van vredesvoorwaarden, dat groote overeenkomst vertoont met het manifest aan de oorlogvoerenden van de Neutralen- Conferentie te Stockholm. Een laster-geschiedenis. Men schrijft aan de 's-B. Ct. Te Hulst ging het gerucht dat een zoon van een daar gevestigden bakker, die veel brood naar België verzendt, gesmokkeld had. De vader, die overtuigd was dat dit niet waar was, gevoelde zich over dien laster beleedigd en beloofde per advertentie f 25 aan hem, die kon aanwijzen den eersten verspreider van het lastergerucht dat zijn zoon gesmokkeld had. Al spoedig meldde zich aan de eigenaar van een café uit Nieuw Namen, een Bel gisch grensplaatsje, met twee getuigen waaronder een soldaat-commies en beloofde, op voorwaarde dat hy de f 25 kreeg, den eersten verspreider van het lastergerucht te zullen aanwijzen. Overeengekomen werd dat dit zou geschieden tegenover den com mandant der maréchaussée. In diens tegenwoordigheid werd nu als eerste verspreider van het lastergerucht aangewezen de zoon zelf! Tableau. Wat toch was het geval Ip hef café had de zoon n.l. in tegenwoordigheid van verschillende personen verteld, dat hij dien dag het grootste bedrag van hen allen met het smokkelen van peper had ver- verdiend. Terwijl de een beweerde er f 40 aan verdiend te hebben, een ander f 60, had hy gebluft dat hij er f80 aan verdiend had, ofschoon hij in het geheel niet ge smokkeld had, doch alleen maar had zitten opsnijden. De vader stond verslagen. Die opsnij- dery van zoonlief kostte hem f 25 plus de advertentiekosten en had den zoon ze(f den naam van smokkelaar bezorgd. Oorlogswee. Een dezer dagen ontmoette de politie te Hilversum des avonds laat in de Kerkstraat een meisje, als dienstbode gekleed, dat zich zeer zonderling aanstelde. Men nam haar mee en waarschuwde den politiedokter, die constateerde, dat het meisje niet goed bij het hoofd was. Het bleek een Duitsch meisje te zijn, dat met haar mevrouw in een pension té Hilversum vertoeft en krankzinnig was geworden door het bericht van het sneuvelen harer drie broeders. De ongelukkige is naar de kliniek te Utrecht overgebracht. Colyn en Staal over Frankryk. Het Journal heeft aan een aantal hoog geplaatste persoonlijkheden in de verbonden en onzydige staten naar hun meening ge vraagd over Frankryks prestaties en zijn moreelen toestand tegenover de wereld, ook aan onze oud-ministers van Oorlog Colijn en Staal, wier pro-Duitschgezindheid algemeen bekend is. De heer Colyn zei: »De houding van het Fransche leger, de toewijding van het Fransche volk wekken overal steeds meer bewondering. Frankrijk legt een moreele kracht aan den dag, die herinnert aan de schoonste bladzijden der geschiedenis, t Generaal Staal verklaarde: »Het staat vast, dat de oorlog aan Frankryk is ver klaard en dat Frankrijk gedwongen werd dien te aanvaarden. Het staat vast dat de Fransche natie zich gedurende den oorlog bewonderenswaardig gedragen heeft en zich tot een volk in wapenen heeft weten om te vormen. De toewijding, moed en vader landslievende gevoelens, waarvan Frankryks mannen en vrouwen het bewijs leveren, zyn van een treffende grootheid, die boven allen lof verheven is.c M —O— t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2