Het zal nu wel een kleinigheid meer kosten Ook tegenover de Russen trekken de Centralen al meer terug, vooral aan de Dnjester. De Russen hebben nu in het Noorden van de Boekowina belangrijke spoorwegverbindingen bezet, waardoor zij gemakkelijker vooruitkomen, niet alleen in de Karpathen op weg naar Hongarije, maar ook den kant op naar Lemberg. Zal Hin denburg nog in staat zijn hen tegen te houden De toestand wordt er anders wel hachelyk voor de Oostenrijkers. Hoogstwaarschijnlijk zullen de Duitschers eerlang hulp verkrijgen uit Polen. Het is zoo goed als zeker, dat zij Polen dat zoo lang gezucht heeft onder den knoet der Russen onafhankelijk willen verklaren. On getwijfeld zullen dan uit Polen groote scha ren zich voegen bij het leger der Centralen. Zij hebben dan een doel om voor te vech ten en kunnen een niet te versmaden steun verleenen. - i Terwijl aan de gevechtsterreinen de bloeddorst woedt wordt in de oorlogvoe rende landen zelf de gemoederen tot steeds felleren haat aangestookt. In de Times was Prof. Headlam opgekomen tegen de ontboezemingen der menschen, die den oorlog tegen de Hohenzollerns, het huidige regeerend koningsgeslacht in Duitschland, willen voeren. Zou men moeten wachten, tot in Duitsch land een omwenteling een andere regeering had gegrondvest, om eerst daarmee te onderhandelen Zou dat de weg zijn om de zaak te bespoedigen vraagt hij. Men verwijst naar het voorbeeld van Napoleon, maar in 1814 hebben de ge allieerden eerst gezegd, dat zij geen vrede willen voor Napoleon was onttroond, toen zij in staat waren het door te zetten. Ze zeiden het niet voor zij Napoleon verslagen en Parijs bezet hadden. Tenminste, meent Headlam, zou men nu moeten wachten tot men in een gelijke positie was. Bovendien was er een andere regeering voor Frankrijk bij de hand. Lodewijk XVIII, de wettige koning, kon op den troon worden gezet, en na de 25jarige omwen teling kon een grondwet licht ontworpen worden. Maar de Duitsche keizer heeft de kroon niet met het zwaard veroverd, hij heeft de kroon geerfd, onder een zorg vuldig ontworpen grondwet, die over het geheel een goede belichaming is van de historische ontwikkeling van het Duitsche volk in de laatste twee eeuwen en waar onder het gegroeid is en gebloeid heeft als nooit een ander volk. Al die voorstellen om in Duitschland de regeering van het volk te scheiden, hebben niets te beduiden en zijn schadelijk, zegt prof. Headlam. In het zelfde blad komt nu Generaal Turner tegen dezen raad van Haedlam op. Wat I de Duitsche keizer moet ont troond worden, hy, »die niet alleen voor den oorlog verantwoordelijk is, maar voor al de misdaden en wreedheden, die Duitsch land den geheelen oorlog door heeft be dreven. Of de oorlog,* gaat generaal Turner voort, «nog twee maanden dan wel tien jaar duurt, de volken van Engeland, van onze kolonies en van onze bondgenooten, Frankrijk, Rusland, Italië en Japan* (België, Portugal, Servië en Montenegro worden niet genoemd) «zijn allen vastbesloten, dat hij zal worden voortgezet tot de vredes voorwaarden Duitschland met de punt van de bajonet door de keel zijn gejaagd en tot de beramer en bevorderaar van al de droefheid, ellende, dood en vernieling, die de oorlog heeft veroorzaakt, voor goed uit de sfeer van zijn wanbedryf is gerukt. Napoleon zei op St. Helena, dat het een van zijn groote misslagen was geweest, dat hij het huis Hohenzollern niet had uitge roeid de geallieerden zullen nu niet licht dezelfde fout begaan en zoo al de offers, die zij hebben gebracht om aan de wereld vrede en voorspoed te verzekeren, ver spillen.* Hoe de haat toch stelselmatig wordt aangeblazen. Men vraagt zich af of er na den vrede nog wel ooit een verbroe dering zal kunnen komen tusschen volke ren, die zoo zyn opgehitst. BUITENLAND. De toestand in Oostenrijk-Hongarije. Uit Petrograd wordt gemeld dat volgens berichten, uit Boekarest in Oostenryk-Hon garije de ontevredenheid met den dag toe neemt en het vertrouwen in het leger vermindert. Er heerscht groote oneenigheid tusschen generaal Von Hötzendorf en aartshertog Frederik, evenals tusschen de officieren van het leger. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de publieke opinie zich tegen de regeering keert. Er zijn ernstige opstootjes voorgevallen in verband met de schaarschte aan meel. Het 4de regiment, dat was ontboden om de menigte tot kalmte te brengen, wei gerde te schieten. Een regiment Hon- gaarsche troepen, dat toen werd opge roepen, wilde dit evenmin. o Een ramp. Het Grieksche stoomschip «Eleutheria", dat 1200 passagiers, meerendeels Grieksche gedemobiliseerde soldaten aan boord had en met petroleum geladen was, zich op weg bevond van Salonichi naar Volo, ge raakte ter hoogte van Skiathos in brand. De ketels ontploften. Er zijn veertig per sonen gedood en vele gewond. De kapi tein slaagde er in zijn schip op het strand te zetten. o Het offensief der geaillieerden. In de «Vorwarts* erkent kolonel Goedtke openlijk dat, op het geheele oorlogsterrein de Centrale Mogendheden thans het defen sief voeren. Hij zegt n.l. «Het vijandelijk offensief gaat op al de oorlogsterreinen vooruit, met een gelijken hoewel afwisselenden pas. Het teeken tot den aanval is niet overal op denzelfden tijd gegeven, maar de Russen die er het eerste op los zijn getrokken, hebben hun offensief weten door te voeren tot de anderen begonnen. Het laatste Engelsche offensief is er nu in geslaagd om zich, door de twee zes kilometer, die het gewonnen heeft naar het Oosten toe, op dezelfde hoogte te stellen, als het Fransche. Broussiloff voert zijn offensief op een groote schaal, met een yzeren wil en bekwame hand wij moeten er ons op voorbereiden, dat de aanvallen, op 't Zui den en 't Westen gericht, in de eerstvol gende dagen zich herhalen o In de Nation haalt de Wayfarer het volgende aan uit den brief van een jong Engelsch officier, die aan de slagen aan de Somme deelneemt «Gjj spreekt heel opgewekt over wat ons leger hier uitrichtde meeste men schen in Engeland doen dat, vermoed ik. Maar ik wou, dat de menschen wat meer dachten aan de afschuwelijkheden van dezen opmarsch en aan de voor een mensch schier onduldbare beproevingen, die van ons voetvolk worden gevergd. Van de twee jaar vechten die aan den len Juli voorafgingen, spreekt men nu van den «vredestyd*. Niemand, die het niet heeft gezien of doorleefd, kan zich voorstellen, welk lijden is noodig geweest om het eerste Duitsche liniestelsel te nemen. Eerst be schiet ons geschut dag en nacht een dorp en maakt er een hel van, terwijl de Duit sche kanonniers op onze troepen weer wraak nemen. Dan, wanneer het dorp is verdwenen en al het leven er uitgebluscht lijkt, verlaten onze mannen hun stukge schoten schansen eft dringen vol vertrou wen vooruit, terwijl onze kanonnen de verdere linies van den vijand onder han den nemen. Maar zie, uit het ingewand der aarde, onder de rookende puinhoopen van het dorp vandaan, heffen de vijande lijke machine-kanonniers hun doodelyke wapenen op en maaien onze aanrukkende mannen* weg. Dan moeten wij terug of wij nemen het dorp met onweerstaanbare overmacht. Stel, de stelling is genomen. Het volgende etmaal overstelpen de Duit schers dan de groepen rottende dooden en rillende levenden met gasbommen en zware granaten. De vijand laat ook een hagel granaten op onze versterkingen en de aan brengers van voetsel en water regenen. Ja Het gaat hier, vermoed ik, prachtig met ons 1* De «Bremen* bij New-York. Volgens een Havas-bericht aldus wordt uit Genève aan de «Lokal Anzeiger* gemeld is te New-York een draadloos telegram ontvangen, volgens hetwelk de duikboot «Bremen* de haven aldaar na dert. De te New-York gevestigde belang hebbenden hebben voorbereidingen voor de ontvangst van het vaartuig getroffen. o Volgens een berekening van Heer u n d Politik bedragen aan het Westelijk front de verliezen van de entente sedert Sep tember 1915 405 vliegtuigen en van de Duitschers 123. o— Te Temps meldt, dat de Brusselsche wethouder Lemonnier uit naam der stad geweigerd heeft, de boete van een millioen mark te betalen, door von Bissing opge legd, omdat op 21 Juli vaderlandsche be toogingen te Brussel gehouden waren. De houding van Roemenië. In de «Neue Züricher Zeitung*, die on langs uiteengezet heeft dat een interventie voor Roemenië thans ongunstig zou zijn, wordt nu betoogd dat voor Roemenië de kansen juist het gunstigst zyn, Roemenië is geheel onafhankelijk, alles wat het voor een oorlogvoering noodig zou hebben, heeft het in voorraad of zou het zelf kunnen fabriceeren, waartoe alles is ingericht. Wat alleen noodig kan zyn munitie kan de Entente bezorgen. Roemenië is dus vrij in zijn bewegingen en dan zullen die zich keeren tegen Oos tenrijk, dat de Boekowina verdrukt en drie keer liet lijden als slagveld, dat Roemeenen dwingt te vechten in de Hongaarsche ge lederen. Een aansluiting bij een Russischen op marsch zou dus uit politiek oogpunt zeer gemakkelijk zijn, en ook uit strategisch, want de Roemeenen behoeven slechts de bergen af te dalen naar de Hongaarsche vlakte. De schrijver besluit dat slechts een mid del Roemenië kan weerhouden van ingrij pen tegen de Centralen een afstaan van gebied aan Roemenië of misschien de auto nomie van Zevenbergen. o De politie te New-York en te Jersey is thans overtuigd, dat de twee ontploffingen, die met een week tusschenpoos te New-York zijn voorgekomen, het gevolg zijn van een samenzwering van buitenlanders. Een agent der geallieerden heeft in de voor Duitsch land bestemde post een brief gevonden, die de gewekte verdenking bevestigt. Deze brief herinnert aan de ontploffing op een met ontplofbare stoffen geladen Russisch stoomschip in de haven van Seattle en geeft te kennen, dat het voornemen bestaat, om bij de eerste gunstige gelegenheid weer te beginnen. De politie heeft twee mannen gearresteerd. Het onderzoek is in vollen gang. De stemming onder de Fransche troepen. Een aan de Somme strijdend Fransch soldaat schreef aan een vriend een brief, waaraan een Fransch blad het volgende ontleent «Ja, dat is oorlog. De echte oorlog, waarin men doodt bij duizenden. Wij bevinden ons niet meer te Verdun, waar wij eiken dag 1200 bommen van alle kaliber hadden te verduren. De bordjes zijn nu verhangen, en de Duitschers zijn hier wat de zware artillerie betreft, be slist in de minderheid. Ik verzeker je, dat degene die onze bommen en granaten weerstaan, in elk geval een voorproefje genieten van de gelukzaligheden der hel. Ons legerkops heeft als steeds van a tot z de opdracht uitgevoerd, die men het had toevertrouwd. Men had het drie dagen tijd gegeven, om de eerste stelling van den vijand te nemen, bestaande uit drie linies loopgraven. Het heeft dit kar wei in één morgen opgeknapt. Sedert begon het de tweede stelling aan te vallen. Deze zal echter niet in onze handen vallen vóór de Engelschen, zeker goede en moe dige soldaten, maar minder geoefend dan wij, hetgeen te begrijpen is, de moeilijk heden, aan een ernstigen aanval verbonden, zullen hebben overwonnen en andere ab soluut noodzakelijke successen zullen heb ben bereikt.* De schrijver deelt dan een en ander mede van het allereerste begin van het offensief. Die eerste Juli, zegt hij, was een mooie dag, een dag met de grootst denkbare emotie. En met nadruk wensch ik er hier nog eens op te wjjzen, dat de verliezen onzer troepen betrekkeljjk slechts zeer gering waren. En wat bleek het moreel onzer troepen schitterend! Dat kan niemand zich voor stellen I Ik heb gisteren de aflossing van een divisie bygewoond, die den vorigen dag in 35 minuten een dorp op de Duit schers had veroverd. Toen ze de loopgraven verlieten en voor hun generaal defileerden, hadden ze bijna allemaal Duitsche petten op het hoofd en vele droegen Duitsche brillen.... maar ze zongen de Marseillaise! Onzen generaal stonden toen, in tegen woordigheid van die echt kwajongensachtige helden, de oogen vol tranen, en de man, die anders nooit lacht, lachte, dat we zijn mooie tanden konden zien. Hy riep zelfs een soldaat by zich en sprak: «Zet toch dien bril af, jongen, je Ijjkt veel te veel op een Mofl* o Curasao. Het feit, dat Denemarken zijn bezittingen in West-Indië aan de Vereenigde Staten verkocht heeft, heeft blijkbaar de Köln. Ztg. uit Washington het gerucht doen vernemen, dat de Amerikaansche regeering de Nederlandsche regeering zou hebben gepolst, of zij bereid was het eiland Curasao te verkoopen. De Nederlandsche gezant te Washington ontkent de juistheid van dit gerucht. o Een ondergrondsch dorp. De bekende oorlogs-correspondent B. Thomas geeft eene beschryving van de Duitsche versterkingen in Ovillers, dat de Engelsche dezer dagen genomen hebben. «In dit kleine dorpje zijn ondergrondsche woon- en schuilplaatsen voor ongeveer 2000 man. Dat hebben wij eerst tot ons nadeel en later tot ons voordeel ontdekt. Als de vijand lust krijgt ons daar te bombardeeren, dan kunnen wy daar dek king vinden in zoo diepe en zoo prettig ingerichte kelders, dat, zooals een soldaat zeer juist opmerkte, een 8-inch granaat, die op het dak valt, een geluid maakt alsof er een bij in het dak zoemt. Ik heb Montauban, Mametz, Fricourt, Boiselle en nog eenige van de talrjjke ver sterkte plaatsen achter die dorpen gezien, maar geen van allen kan met Ovillers vergeleken worden. Twee dagen geleden vonden wij dynamo's en alle benoodigdheden, die dit geheele ondergrondsche dorp van electrisch licht voorzagen. Er loopen overal bomvrije gan gen, die alle huizen en kamers hier met elkander verbinden. Men zou daar natuurlyk zonder gevaar kunnen slapen, ja, men zou er zelfs kunnen slapen en vechten zonder zenuwachtig te worden, hoe hevig het gevecht ook wordt. Ge moet niet denken, dat deze kelders zich slechts achter de loopgravenlinie uit strekken. De aan de frontlinie gelegen kamers zyn het merkwaardigst, want zij zijn zoowel voor aanval als voor verdediging ingericht. Sommigen zyn over een 60 meter af- stands naar voren uitgebouwd en langs den achtermuur gaat dan als een schoorsteen een rechte schacht omhoog, waarin een ladder en een hijschinrichting om machine geweren op en neer te laten, zijn aange bracht. De vijand kon naar zijn verkie zing uit een reeks van die schachten te voorschijn komen en zyn vuur op ons richten. Er is een massa hout, dat uit de Bel gische en Fransche bosschen is gehaald, voor de inrichting dezer kelders gebruikt. Onze troepen vonden een bergruimte waar nog een enorme hoeveelheid bouwmateriaal was opgestapeld. En thans genieten wy de voordeelen van deze «permanente* be vestigingen.* PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Het circus Kinsbergen deelt ons mede, dat het voornemen is, na verkregen goedkeuring, in de maand Sep tember alhier eenige uitvoeringen te geven. AALST. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school alhier is benoemd Mej. Eekhout te Aardenburg. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den hooihandel komt al iets meer beweging. Men besteedt van f20 tot f 23 per 500 K.G. voor goed gewonnen hooi. Op de laatste verpachtingen van weitoemaat wor den hoogere prijzen betaald, loopende van f 20.tot f 35.per H.A. GENDEREN. Gedurende de eerste helft van de maand Augustus zyn door de Afdeeling van de V. P. N. alhier verzon den 7276 kippen- en 312 eendeneieren, totaal 7588 stuks. 's-GR A VEMOERDoor Burgemeester en Wethouders is op zyn verzoek aan den heer J. Passchier eervol ontslag verleend als plaatselijk correspondent van de Inter communale Arbeidsbemiddeling en als zoo danig benoemd de heer A. van Eersel. Op het terrein van den voorma- ligen scheepsbouwwerf alhier zal door de N. V. Stoomtouwslagerjj en Spinnerij voor heen onder de firma J. M. v. d. Lely te Maassluis eene fabriek worden gesticht voor vezelbereiding. LAND VAN HEUSDEN. Andere jaren werd groote drukte waargenomen op het veld, vooral door de jeugd, met het snijden van Sint-Jan of zilveruitjes. Zoover we weten, wordt dit product thans in 't geheel niet meer verbouwd. Dit vindt zyn oorzaak ook hierin, doordat de prjjzen zoo laag waren, dat als de kosten van het zaad, snijloon enz. er af waren, de winst beneden het middelmatige was. Men heeft zich dit jaar meer toegelegd gewassen te verbouwen, die meer winst gevend kunnen zijn. Intusschen 't is wel jammer, want er werd door de jeugd vooral veel geld aan verdiend. SPRANG. Wegens een defect aan de leiding in de Kat tes teeg* had men j.l. Dinsdag in deze gemeente niets aan z'n gasstellen en lampen. Dat dit groot ongerief ten gevolge had, laat zich begrjj- pen daar de meeste hun petroleumstellen en lampen van de hand gedaan hadden. Gelukkig dat het gebrek spoedig was ver holpen en men maar een dag den toevoer moest missen. Het 2-jarig kind van H. had het onge luk zijn voet zoodanig te branden dat ge neeskundige behandeling noodzakelyk bleek. WIJK. Blykens achterstaande adver tentie, wordt deze gemeente door een Circus bezocht. Opwekking tot gebruik making zal wel niet noodig .zijn. Een paardenspel toch, trekt steeds bezoekers. Raadsvergadering gehouden te Sprang, den 10 Augustus 1916. Tegenwoordig zijn de leden G. Vos, J. Rijken, Mh. de Jong, B. Verhoeven en C. G. H. H. Meijer, tevens Voorzitter. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is de voorloopige vaststel ling der gemeenterekening over 1915. De Heer de Jong brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en adviseert tot vaststelling. Hierna wordt de rekening voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 10471.92° in uitgaaf op f 10508.65 dus met een nadeelig slot van f36.725. Op de voordracht voor twee leden van het Zetters-college, wegens periodieke af treding van de Heeren F. M. de Jong en Jacs. Nieuwenhuizen, worden als eerste candidaten gesteld de Heeren F. M. de Jong en J. Nieuwenhuizen en als tweede candidaten de Heeren J. Rijken en G. L. Vos. Tot grafdelver voor het tjjdvak 1 Sept. 1916 tot 1 Sept. 1917 wordt weder aan gewezen H. C. Maijers. Een adres van den Heer Maat telefoon houder en Mej. J. Maat, vervangster, om verhooging van salaris, wordt op voorstel van den Voorzitter, aangehouden tot een volgende vergadering, omdat het eerst heden is ingekomen en niet op de agenda voorkomt. Bij de gebruikelijke rondvraag brengt de Heer Rjjken het onderhoud der wegen ter sprake en vraagt of al steenslag is aangekocht. De Voorzitter zegt dat de beschikbare gelden voor 1916 reeds zijn uitgegeven. In Januari is voor het geheele jaar steenslag aangekocht. De Heer Ver hoeven oordeelt dat de weg geen onmid dellijke voorziening van steenslag eischt. Hierna wordt de vergadering gesloten. BINNENLAND. Zaterdagavond omstreeks zeven uur reed op het Oudekerksplein te Amsterdam een oud man op een driewieler, toen een be- schonkene, zekere F. B., hem molesteerde. Een 23-jarige koetsier, M. de P., zag het, ontstak er over in toorn, met dit ge volg, dat een hevige twist tusschen hem en den beschonkene ontstond. Het liep zoo hoog dat de koetsier B. optilde en eenige malen met het hoofd tegen het trottoir kwakte en daarna de vlucht nam. Door eenige burgers werd hij gepakt en aan de politie overgeleverd. B. bleek tengevolge der mishandeling te zijn overleden. o Broedermoord. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twaalf gingen de twee broe ders C. en J. van Munster van het station naar huis. In het dorp Woezik (gemeente Wychen) kregen zij hevige ruzie met het gevolg, dat de 40-jarige C. van Munster zyn broeder den 30-jarigen J. van Munster met een mes doodelyk verwondde. Den volgenden morgen werd de dader gevankelyk naar Arnhem overgebracht. Zyn kleeren waren geheel met bloed bedekt. Het lyk van den verslagene is ter schou wing in beslag genomen. Beide broeders stonden niet gunstig be kend. ——o Aan de Hembrug. Onder de arbeiders van de Staats-artil- lerie-inrichting aan de Hembrug komt den laatsten tijd nu en dan een zekere onte vredenheid aan den dag, welke zich een enkele maal uitte in kleine groepsgewijze werkstakingen. Naar wy vernamen, hebben naar aanleiding daarvan reeds eenige con ferenties plaats gehad met den opperbevel hebber en met den Minister van Oorlog, welke het vertrouwen gaven dat men een meer algemeen conflict zal kunnen ver mijden. Intusschen is de gewone wacht versterkt om, mocht er onverwachts een conflict uit breken, de noodige veiligheid te kunnen verzekeren. Een curiositeit. Blijkens de Ing. heeft de S.S. haar eerste locomotief, welke 1 Oct. 1863 in dienst was gesteld, eerst in 1913 uit het loco motiefpark afgevoerd. De S.S. heeft haar als curiositeit bewaard. In die 50 jaar heeft ze afgelegd ruim 1.521.008 K.M., d. i. circa 38 maal den omtrek van de aarde. o Grens-incident. Zaterdagavond viel te Putte (N.-Br.) een grenincident voor, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2