De Bloedarmen. diepe vrede. Plotseling het geroep »De Engelschen komen Ic Er is haast gejuich in die stemmen. De hoop spreekt er uit, maar het blijken Engelsche vliegers. Het zijn er een dozijn, die hoog vliegen. Reeds vallen de bommen. Een geloop en ge jammer. Een soldaat roept»In de kel der 1c Een jong meisje roept lachende terug iWe hebben er geen !c Aan de wacht treden de manschappen aan. Het bevel kiinktxLaden met vlie gerpatronen 1 In twee gelederen aantreden !c Een pas tusschenruimteVuur op de vliegers Vizier 700.c Salvo's op sal vo's kraken. Daar tusschen bom na bom. De vliegers stijgen hooger. Op een weg liggen reeds vrouwen en kinderen te bloeden. Naast de villa van een Hollander, een grooten kweeker, wordt in een huis een dood kind gedragen. De vrouw des huizes heeft een granaatscherf door de borst gekregen, door en door Bijna veertig huizen, eenvoudige arbei dershuizen, zijn min of meer beschadigd. Enkele daken zijn weggeslagen. De Duit- sche officieren van gezondheid helpen de gewonden. »Daar kunnen jullie de Engel schen voor danken Ic De Belgen halen de schouders op. Na een kwartier is het afgeloopen. Er is geen militaire schade aangericht, maar wel groote vernieling op de kweekerijen. Vermoedelijk hebben de vliegers de kassen voor kazernes aangezien. De bommen hadden een vreeselijke uit werking. De huizen zien er uit alsof ze de mazelen hebben gehad. Duizenden gra naatscherven hebben gaten in de muren geslagen. Het gevecht te Tsjengtsjiatoeng. Tokio. Een regiment cavalerie drie ba taljons infanterie en een gemengde com pagnie met machine-geweren zijn van de naaste Japansche garnizoensplaats naar Tsjengtsjiatoeng gezonden. Vandaag heeft het kabinet over den toe stand beraadslaagd. Het departement van buitenlandsche za ken verklaart dat Japans houding zal afhan gen van de vriendschappelijke gezindheid en samenwerking van Peking. o Als in een roman Wij lezen in de Volksstem van de Pere in den staat Wisconsin: Mr. en Mrs. Joseph Guessterd wonen op oftn nal>ij Townoon J, Dol. Tucn hun zoon David 16 jaren oud was, wilde hij naar zee en vond een plek op een boot, die van Philadelphia op Smyrna voer. Het volgend jaar vertrok hy als matroos met een schip naar Oost-Indië Dertig jaren lang hoorden de ouders niet van hem en zij beschouwden hem als dood. Maandag liep een bijna 50-jarig man op het farm huis toe en groette de oudjes. Hij ver zekerde David te zijn, doch kennen doen zij hem niet. Hij is hun totaal ontgroeid. De oude zeeman, die zoo wat in elke haven geweest is, heeft genoeg geld over gespaard om voortaan stil te leven. Hij is van plan bij zijn ouders te blijven. Bij een gelegenheid verging het schip waarop hij voer midden in den oceaan, en de kapi tein en hij waren de eenige personen, die er het leven afbrachten. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag den 21 Augustus 1916, des namiddags te 7 7s ure, ten Raadhuize alhier. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeente-rekening 1915. 4. Opmaken voordracht zetters wegens gewone aftreding, van de Heeren de Jongh en Veerman. 5. Verzoekschriften gemeente-veld wach ters en gemeente-werklieden om duurte- toeslag met voorstel van B. en W. 6. Voorstel van B. en W. tot ongewij zigde hernieuwde vaststelling van schoolgeldverordeningen. 7. Vaststelling vijfjaarlijksche herzienings verordening van geldende politiever ordeningen. 8. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring der woning van M. Dekkers, Wijk, id No. 8. Naar wij vernemen zal Dokter Herman met 1 September a. s. de prac- tijk alhier nederleggen. Patiënten en vrienden zullen hem noode zien vertrekken. Tijdens zijn kort verblijf wist hij als medicus en medeburger de algemeene achting te verwerven, Donderdagmiddag, circa 12 uur passeerde alhier in Zuid-Westelijke richting een vliegmachine. Het onderzoek der springstieren zal o.m. plaats hebben voor kleistreken op de volgende dagen. Te Heusden 15 September vra. 10 uur. Te Waalwijk 15 September nm. 2 uur. Te Almkerk 19 September vm. 10 uur. Op de jaarvergadering van den Ned. bond van Gemeente-ambenaren, welke te Amsterdam gehouden wordt op Woensdag 13 September a.s., zal o. m. gesproken worden door den heer H. J. van Eggelen, secretaris dezer gemeente, over »den rechts toestand van de gemeenteambtenaren.c De opbrengst van 't personen- en goederenvervoer op de stoomtramlijnen 's Bosch-Heusden-Waalwijk en Tilburg- Waalwijk was in 1915 belangrijk hooger dan in 1914J Voor een niet gering deel vindt dit zijn grond in het groote vervoer van militairen alsmede van goederentransporten via Heus den, benoodigd voor den aanleg van het Wilhelminakanaal. Het aantal reizigers bedroeg in 1914 441,445, in 1915 608,513, vermeerdering 160,068. Het vervoer goederen in Kg. in 1914 30,550,000, in 1915 46,000,000, vermeerdering 15,450,000 Kg. De opbrengsten bedroegen 1915 aan personenvervoer f84,172,076 j goederen en diversen f81,160,38B Totaal f 167,732,66 In 1914 Totaal f 134,585,04 Vermeerdering f 31,037,42 WERKENDAM, a.s. Maandagavond hoopt de Raad dezer gemeente te verga deren. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer S. Baggerman^ thans te Haarlem, slaagde dezer dagen voor het 2e gedeelte Staats examen voor het notariaat. Woensdag 1.1. ontving de weduwe P. Dekker, alhier ongewenscht bezoek. De landbouwer H. Pruissers, van Alm kerk, moest eenige koeien ons dorp pas- seeren en maakten drie koeien van die gelegendheid gebruik om een deur van den winkel van gemelde weduwe stuk te loopen en verder een kijkje te nemen in een aan dien winkel grenzende binnenkamer. De schrik der bewoners was natuurlijk groot en de schade zal natuurlijk wel op gemelden landbouwer verhaald worden voor wien dit zaakje een schadepost wordt. Dinsdag i.i. werd de 77-jarige D. JP. alhier, naar het Krankzinnigengesticht te Vucht overgebracht. Voor de betrekking van hoofd der school in een Biesbosch hebben zich vier sollicitanten aangemeld. Met den roggeoogst is alhier een begin gemaakt. Over het geheel valt dit gewas niet mee terwijl ook de tarwe veel te wenschen overlaat. De ziekte onder de aardappelen breidt zich nog steeds uit. Ook in de late soorten vooral in de Zeeuwen moet het nogal erg zijn. Men verwacht over het algemeen geen goedkoope aardappelen voor den winter. BENEDEN-LANGSTRAAT. De roggeoogst is onder gunstige omstandighe den verloopen. Thans is de haver aan de beurt, welke een best beschot belooft en over het geheel zeer goed te velde staat. CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 17 Augus tus 1916, des voormiddags te 10.45 ure. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening dienst 1915. 3. Vaststelling rekening burgerlijk arm bestuur over 1915 en begrooting voor 1917. 4. Vaststelling der voorwaarden tot openbare vorpachting van een perceeltje weiland achter de school in de Nieuwstraat. 5. Opmaking voordracht zetters. 6. Behandeling reclames tegen aan slagen in den Hoofdelijken omslag dienst 1916. Door Burgemeester en Wethouders is aan R. van Drongelen krachtens de Hinderwet vergunning verleend tot het plaatsen van een benzinemotor in zijn schoenfabriek aan de Nieuwstraat. HOOGELOON. Gisteren is alhier een begin gemaakt met het omploegen der ge- meenteheide. Het werk wordt uitgevoerd door de Zwolsche Heide-Maatschappij, Di recteur de heer Veenhuizen. Men is hier druk bezig met het maaien van de boekweit, iets wat bijna een maand vroeger is dan andere jaren. Het gewas valt zeer tegen door de aanhoudende regens in Juni, was het kort van stroo terwijl door verzengend hitte der laatste dagen het gewas plots is rijp geworden. NEDERHEMERT. Dinsdagmorgen vond de landbouwer H. Wolfers, een rund ter waarde van f60, dood in een weide liggen. Bij onderzoek bleek dat dit dier aan eene besmettelijke veeziekte was ge storven al zoodoende niet goed voor de consumptie zijnde, is het na gerild te zijn op de gebruikelijke wijze onder toezicht der gemeentepolitie begraven. Woensdagnamiddag had in een weide alhier een ongeval plaats, eenige paarden waren in die weide gelegen aan de Hemertsche Kade aan het draven, plot seling kwam een van deze paarden in een kuil terecht en viel, terwijl later bleek dat dit dier zijn rechter voorpoot had gebro ken. De eigenaar de heer Koolhaas uit Aalst lijdt hierdoor groote schade daar het paard ter waarde van f 700 gulden per as huiswaarts moest worden vervoerd en wel voor de slachtbank zal moeten worden verkocht. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn van de alhier ingekwar tierde militairen vier paarden van de rij dende artillerie weggeloopen. Door ordon- nance militairen te paard werd zoomede door de rijks- en gem. politie gezocht en bleek dat zij te Zalt-Bommel weder waren opgevangen. Als een bewijs dat ook hier goed fokmateriaal bestaat, diene dat door den heer A. Bakker is verkocht een bruin Belgisch merrieveulen, oud 4 maanden aan den heer Ant. Haasakker alhier, voor de söm van f 400. NIEUWENDIJK. Door de onder- afdeeling van de V. P. N. zijn deze week 1560 eieren naar de veiling te Rotterdam verzonden. SPRANG. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn bij de wed. H. alhier, de kippen weggehaald. Men vermoed, dat een hond de dader is. J.l. Donderdag vierde de echtlieden A. Koenen en M. Blok onder groote blij ken van belangstelling hun gouden huwe lijksfeest. Zoowel van binnen als buiten was de woning prachtig versierd. VEEN. Ook alhier wordt gelegenheid gesteld aan het publiek om regeerings- haring te koopen. Een inwoner is daarvoor aangesteld en er wordt een ruim gebruik van gemaakt, prijs is 4 cent per stuk. Dat de prys van het fruit dit seizoen hoog is mag zeker wel dienen, dat koopers voor de knolperen tot f 7.per H.L. besteden. Gewoonlijk werd de prijs als er f 5.werd besteed al hoog ge noemd. Op den Ravenswaard werd f 20, voor de scharen per koeschaar besteed en in 't geheel werden er 75 stuks vee op gebracht. WIJK EN AALBURG. Door den Raad dezer gemeente is besloten, om met ingang van den le Juli j.l. de jaarwedde van den heer W. Leijsma, gemeen te-veld wachter alhier te verhoogen met f 50. De 1.1. gehouden verpachting van toemaat, voor de gemeente Wijk c.a. en de »Ebbe« afdeeling Aalburg, heeft opge bracht respectievelijk f 482 en f 548,25, terwijl de opbrengst het vorig jaar respec tievelijk was f 480 en f 448. WASPIK. Onder de vette varkens komen hier enkele gevallen van ziekte voor met doodelijken afloop. Of het vlekziekte is, is tot heden onbekend. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn burgers en militairen Waspik Boven als wilde menschen te keer gegaan. Overal vernielden zij de hekken, blinden voor de ramen en de vruchtboomen. In den nacht van Zondag op Maandag was het weer hetzelfde spelletje. Door de marechaussee wordt thans een streng onderzoek ingesteld. ZALTBOMMEL. Op de Dinsdag ge houden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed granen niet aangeboden, Boter f0.85 per V2 KG.; Eieren f2. f 2.10 per 26 stuksBiggen f 7.50 tot f15.Aangevoerd 168 stuks. Eene groote vergissing wordt bemerkt nadat de voorzijde is af gedrukt en den tijd ontbreekt om het blad opnieuw te drukken. Er staat n.l. op de voorzijde WOENSDAG 19 Augustus, hetgeea ieder begrijpen zal dat moet zijn ZATERDAG 19 Augustus. BINNENLAND. Gebrek aan fourage. Men meldt aan de »Tel.c uit Rotterdam Onder de sleeperspatroons en stalhouders hier ter stede heerscht op het oogenblik groote ongerustheid over het gebrek aan fourage, in hoofdzaak van haver, een ge brek dat iederen dag nypender wordt. Gis teren was op de beurs niets meer te krij gen. Bedrijfsleiders, die 250 paarden in hun bedrijf hebben, konden absoluut geen haver bemachtigen en zijn thans verplicht de haver door allerlei ondeugdelijke voe dingsstoffen te vervangen. De hulpcommies Moorlag, te 's Heeren- berg, die dezer dagen op een 13-jarigen smokkelaar, die niet staan bleef op zijn aanroep, schoot, is Zaterdag door een bende smokkelaars zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. Als een groote bijzonderheid kan gemeld worden, dat Dinsdag op de weekmarkt te Culemborg een mandje, inhoudende 35 pond Jutteperen, verkocht werd voor f 10. 0 Het opbrengen van visscherschepen. Uit Grangemouth in Schotland hebben eenige Katwijksche visschers, die daar ge- interneerd zijn, aan hun familie in Kat- wyk brieven geschreven, welke door een ingezetene van deze visschersplaats aan het N. v. d. D. ter inzage verstrekt wer den. Onze visschers hebben het daar lang niet naar hun zin, zooals uit hun brieven aan vrouw en kinderen blijkt. Zij mogen niet aan den wal vertoeven, zij mogen zelfs geen victualiën inslaan en krijgen steeds hetzelfde rantsoen. Bij het lezen van die brieven komt men tot de conclu sie, dat onze Katwijkers liever in ruw en zwaar weder in open zee zyn, dan in Engeland in een veilige haven, waar zy naar familie en vaderland verlangen. Schipper Jan Plug, van de IJ. M. 295 schrijft 0. a. het volgende uit Grange mouth, dato 9 Aug. Wij hebben eerst 17 dagen in Leith gelegen en toen zijn wy versleept naar hier, maar het is overal niets gedaan hoor. Wy liggen hier met z'n 21 vaartuigen, maar wij mogen den wal niet op, alleen op den kant staan, meer niet. Als je wat noodig hebt, dan halen de soldaten het voor je. Het is een zuinige boel aan boord. Het is vandaag al negen weken en je begrijpt wel dat het hier dun gaat wor den geen suiker meer alles is op. Het is iederen dag boonensoep. Wij verdienen geen cent en dan zitten wij hier met die kostelijke 18 last haringdie gaat ook hard achteruit. Wy zouden net nog een nachtje vis- schen toen wij opgepakt werden. Het hangt me hier al lang de keel uit. Als het nog een dag of acht is, zeg je vooruit, maar het is vandaag al drie we ken, en wie weet hoe lang Weet wel, dat ik zoo mager als een konijn zal zijn als ik thuis kom. o Zijn vaderland trouw. - Ter gemeentesecretarie te Bergum (Fr.) vervoegde zich iemand om zyn nationali- teitsbewijzen. Hy woonde ruim 20 jaar in Duitschland, nergens was hij om lastig gevallen, totdat voor een paar dagen bjj hem politie verscheen om zijn nationali- teitsbewijzen. Hij antwoordde ze direct in Friesland te zullen aanvragen. Den volgen den dag werd hij op het raadhuis ontboden, waar men hem een stuk ter onderteekening aanbood. Deed hij dit, dan waren de andere bewijzen niet noodig. Echter hij weigerde, ook toen men hem zei, dat hij anders over de grenzen zou gezet worden, want hy begreep, dat hij door onderteekening Duitsch onderdaan werd en misschien dadelijk in militairen dienst gesteld. De man is nog in Friesland en heeft plan met de noodige papieren weer naar Duitsch land te vertrekken. o Welvaart in Amsterdam. Men moet de hoofdstad toch niet al te zeer beklagen Naar toch uit betrouwbare bron aan den »Vaderl.c verzekerd werd, is het belastbaar inkomen van Amsterdam's burgerij over 1916 meer dan 100 millioen grooter dan over 1915. Belgische annexionisten. Nu de te Havre verschijnende (Belgische) XXième Siècle op aandrag van hooger hand zijn annexionistische campagne tegen Nederland heeft moeten matigen, heeft een der bekende medewerkers van dat blad, Des Ombiaux, in een onderhoud met een correspondent van de Corriere d'Italia ge zegd, dat het met de Belgische neutraliteit thans voorgoed uit is. België heeft door die neutraliteit geen vrede kunnen behou den. De grenzen van het nieuwe België moeten thans iets logischer worden dan die, in 1815 en 1839 vastgesteld. Vooral de afscheiding van Luxemburg en de af stand van een deel van Limburg in 1839 heeft België zeer geschaad. Bij de oude grenzen ligt Luik veel te dicht onder de draagkracht van het vyandelijk geschut. Hetielfde vraagstuk moet met goedvinden van Nederland worden geregeld. Welk nadeel het is, dat de mond van de Schelde Nederlands en niet Belgisch bezit is, heeft deze oorlog geleerd. Hoewel België de wapenen slechts tot zelfverdediging heeft opgevat, behandelde Nederland België als oorlogspartij. Het wilde Antwerpen niet langs de Schelde troepen laten toekomen en de Belgische troepen werden, toen zij over de grens moesten trekken, als krijgs gevangenen behandeld. Tot zoover de heer Des Ombiaux. Wat deze heer als verwijt aan ons adres bedoelt is niets anders dan een consta teering van het feit, dat wij ons stipt ge houden hebben aan de verdragen, die we hadden onderteekend. Wat nu zijn begeerte naar Nederlandsch gebied ten voordeele van België betreft, we behoeven daar niet dadelijk zenuw achtig van te worden, maar deze en der gelijke uitingen toonen aan, dat we tijdens en ook vooral na den oorlog werkzaam en waakzaam zullen moeten zijn. De bloedarmen, die men ook de zwakken kan noemen, zijn jammerlijke wrakken die door een stoot op de eerste de beste klip gebroken worden. Zonder krachten, zonder wil, zien zij hunne geestelyke en lichame lijke vermogens langzamerhand verkwijnen, en zij zijn weldra verplicht allen arbeid, zoo goed als alle ontspanning op te geven. Indien zij zoover zijn gekomen, is dit doordat zij te lang sommige storingen ver waarloosd hebben, die toch goed merkbaar waren. Zij hebben op rekening van een voorbijgaande vermoeienis gesteld de duize lingen, de hoofdpijnen, de maagpijnen, de slaaploosheden, terwyl deze ongemakken enkel een verslapping van het bloed aan duidden. Het bloed eischt in onzen tijd van werkzaam leven dat zijne krachten werden hernieuwd, dat zijn zuiverheid wordt onderhouden. Daarom is een kuur met de Pink Pillen noodig bij iedere seizoenwisse ling zoowel als bij het minste teeken van afgematheid. De Pink Pillen zijn bij uit nemendheid de hernieuwers van het bloed. Zij zijn eveneens een krachtig versterkings middel der zenuwen. De bloedarmen, de zwakken, de overwerkten, de lijders aan neurasthenie die er gebruik van maken, vinden spoedig hun gezondheid en hun be drijvigheid weer. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdamvoor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. Burgerlijke Stand. Heusden, van 16 tot 18 Augustus. Overleden: Adriana Hoogendoorn, 16 j. Werkendam, van 10 tot 18 Aug. GetrouwdGovert Versluis j.m. 24 j. en Antje Maria Visser j.d. 24 j.Bastiaan Baggerman jm. 24 j. en Gijsje Visser jd. 26 j. OverledenAntonia Pietronella Jacoba Schaddelee, jd. 10 j. Veen, over de maand Juli. Geboren Andries v. v. Z. C. Vos en H. M. van Wijk; Andries z. v. P. Brand en A. v. d. Velden. OndertrouwdM. Roza 23 j. en A. Poorter 23 j. (uit Wijk)C. van Tongeren 28 j. en E. Verbeek, Getrouwd C. van Tongeren en E. Ver beek. OverledenGerdina Verbeek, 71 j. Wyk en Aalburg, van 11 tot 18 Aug. Geboren Kuinira Pietronella, d. v. E. Nieuwkoop en E. van HeldenHendrika d. v. D. Arendse en A. van de Wetering. Levenloos kind van G. A. van Rijswijk en K. Vos. KERKNIEUWS. Prof. dr. Van Dijk. Een der meest bekende theologen der Ned, Herv. Kerk, de theoloog-philosoof prof. dr. Van Dijk, die zijn ambt als hoog leeraar in de Godgeleerdheid aan de Uni versiteit te Groningen neerlegt, kan zeer zeker een uitnemenden staat van dienst overleggen. Op 30 April 1877 werd prof. van Dijk aan de Universiteit te Utrecht bevorderd tot dokter in de Godgeleerdheid, na ver dediging van een proefschrift over Begrip en methode der DogmatiekHij was ach tereenvolgens predikant bij de Ned. Herv. te Veen, te Baambrugge, te Kollum en te Arnhem. Hij schreef toen ook opstellen in het Theologisch Tydschrift »Studiënc. Aan de Groninger Universiteit aanvaardde —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2