staande op den „Bol" te Wijk, Korlogcs, Goud- «n Zilverwerken. GEBREK I Coöp. Stooi-Zuivelfabriek „Op Hoop van Zegen" I Rijwielen - Banden en Onderdeelen. ADVERTEEREN IS VERKOOPENÜ drie achtereenvolgende Voorstellingen T. JOIHIE, Bijwiêlhsrstsller, VIII bij Heusdea. zuivere Natuurboter, I Oudste adres. Meest vakkundige bediening. C. G. NIEUWKOOP. Donderdag 17, Zaterdag 19 en Maandag 21 Augustus 1916, Telef. SiSo. JJLUES MET fSXMi&X©S GJAAKTIB. Steeds voor tienden Groote Emailleer- en Reparatie-Inrichting. alléén Goudscheweg 168, ROTTERDAM Grootste Reparatie-inrichting in Nederland. Groote voorraad in BANDEN en ONDERDEELEN Verhuren van nieuwe Rijwielen Gazelle, Hima, Burgers, Germaan en Nederlandsehe Kroon Rijwielen. Deensch schip in brand geschoten. Volgens rapport van den in IJmuiden aangekomen haringlogger ïCatharinac werd de Deensche motorschoener >Samsö« uit Kopenhagen door een Duitsche duikboot in brand geschoten. De 11 opvarenden wer den door de duikboot op den logger ge bracht, die wegens plaatsgebrek vijf ge redden overgaf op den IJmuider logger »Anna". Later werden alle schipbreuke lingen overgenomen door een Britsche tor pedoboot, die hen medenam om ze in een haven te brengen. Gevecht tusschen Chineezen en Japan ners. Tokio. Een officieel bericht uit Tsjing- Tsjiatung meldtNegen Japansche soldaten, een burger en een politiebeambte zijn ge dood, terwijl 7 Japansche soldaten gewond zijn. De botsing had plaats in den nacht van 13 op 14 Augustus, «De Gouverneur ontving bericht van het gebeurde en gaf den Chineezen bevel onmiddellijk het vuren te staken, terwijl hij vervolgens een bezoek bracht aan den Japanschen consul, wien hij zyn diep leedwezen betuigde. Opstand in Albanië. De opstand in Albanië breidt zich, naar de »Times« uit Constanza verneemt, snel uit. Een aantal jongelieden te Elbassan, Tirana en elders, die de Oostenrijksche autoriteiten bij het leger willen indeelen, zijn naar de bergen gevlucht en hebben daar benden gevormd, die de Oostenrijksche munitie- en proviand-convooien aanvallen. De Oostenrijkers zijn niet zoo verstandig geweest om te profiteeren van de ervaring der Jong-Turken wier pogingen om de Albaneezen dienstplichtig te maken, drie opstanden hebben verwekt, welke slechts met groote moeite konden worden onder drukt. De nood in Albanië is groot. Velen zijn den hongerdood gestorven, daar alle le vensmiddelen óf gestolen óf in beslag zijn genomen. De bevolking, die nooit zeer ryk was, sterft thans letterlyk van gebrek. Howard, de secretaris van het Amerikaan- sche steuncomité voor Albanië, deelt mede, dat reeds 150.000 personen omgekomen zijn. Een schip met levensmiddelen uit Amerika is, naar het heet, in beslag ge nomen en wordt te Durazzo vastgehouden. De nood in Zuid-Albanië is al even groot. Ook hier spelen zich in de steden droeve tooneelen af en trekken uitgehongerde scharen door de stad, zoekend naar voedsel. o Wolhynische vluchtelingen. In Oost-Pruisen zijn vluchtelingen uit Wolhynië aangekomen, waarvan de »Ta- glische Rundschau« een beschrijving geeft. Deze menschen zien er uit als Duitsche boeren. Mannen en vrouwen dragen den baard en steken het haar op zooals men dat in Duitschland gewoon is. Hunne oogen zijn lichtblauw, hunne haren blond, het gezichtstype is als het Duitsche en de taal die ze spreken is een zuiver Duitsch. Het is dus een bijzonder gedeelte van de Wolhynische bevolking, dat naar Duitschland gevlucht is. Het geloof van deze lieden is Lutersch, ze vormden in Wolhynië groote en rijke gemeenten, die hunne eigene Duitsche kerken en Duitsche scholen hadden. De Russen hielden zich van hen afgescheiden en zij zich van de Russen. De Russische boer was afgunstig op hun welvaart, die zij zich door hun vlijt verworven hadden, maar de Russische regeering heeft hen vóór den oorlog goed behandeld. Toen de oorlog uitbrak, ver klaarde de regeering hen echter voor rechteloos en deze stemming werd* nog vijandiger, naarmate de Duitsche en Oos tenrijksche legers meer succes hadden. Daarom hebben zij nu de wijk genomen. In zeer slechten toestand zijn zij in Oost-Pruisen aangekomen. Hun kleeding is versleten en bestaat vaak nog slechts uit vodden. Zij hebben op hun vlucht slechts weinig van hunne bezittingen mee kunnen nemen. Zy namen hun besten wagen, spanden er hun paarden voor en dreven zooveel vee als mogelijk was. Van hunne roerende bezittingen namen zij zoo veel mee als ze konden, maar een heel groot transport van vluchtelingen heeft onderweg alles verloren, zoodat deze men schen geheel afhankelyk zijn van de wel dadigheid van hunne helpers. Zc komen uit de buurt van Lutzk en Radziwilo. o De koning der wolkenkrabbers. Te Chicago is dezer dagen de laatste hand gelegd aan een reusachtigen wolken krabber, die niet minder dan 50 verdie pingen bevat. Behalve in een schier on telbaar aantal kantoorlokalen, kan men al dwalende in dit iabyrinth terechtkomen in een schouwburg, die ruimte biedt voor 8000 personen, of in een concertzaal van dezelfde dimensies. Gebruik makende van een der 10 liften, die gezamenlijk per dag omstreeks 75.000 personen vervoeren, be reikt men op het dak een meteorologisch observatorium. o De tunnel onder het Kanaal. De voorzitter van de commissie uit het Lagerhuis voor het aanleggen van een tunnnel onder het Kanaal, heeft een brief gericht tot den eerste-minister, waarin hy het belang bepleit van de onmiddellijk na het beëindigen van den oorlog aan te leggen tunnel. De Franschen zijn van hun kant bereid het werk onmiddellijk ter hand te nemen. Te New-York heerscht sedert 2 maanden epidemische poliomyelitis. Officieel wordt opgegeven dat er 1371 kinderen aan zijn gestorven en duizenden verlamd. Tot dus ver zijn slechts weinig volwassenen aan de ziekte bezweken. Tot hen behoort de schoondochter van Page, den Amerikaan- schen gezant te Londen. Bij een ontploffing in de Ashington-mijn (Northumberland) zijn 12. mijnwerkers omgekomen. Een jongen wordt vermist. Een aardbeving in Italië. Ten gevolge van een aardbeving Woens dagmorgen is groote schade aangericht te Rimini, er zijn vier personen gedood en ongeveer dertig gewondenkele huizen stortten in, andere werden zwaar bescha digd. Alle maatregelen zijn genomen om de getroffen bevolking te hulp te komen. Hoewel volgens de ontvangen berichten de omvang van de ramp zeer beperkt is, zijn de noodige regelingen getroffen om in alle behoeften te voorzien. BINNENLAND De Staatscourant bevat de wet van 29 Juli houdende wijziging en aanvulling van de artt. 3, 5 en 19 van de wet tot rege ling der brievenposterij. Aan art. 1 ontleenen wij >Het port der brieven bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart 3 cent voor eiken anderen brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent, boven 20 tot en met 100 gram 10 cent,' en voorts voor elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 gram, 5 cent daarboven behoudens dat het port van een brief, te bestellen binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waar-die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke brief kaart 2 cent voor eiken anderen brief van niet meer dan 20 gram 3 cent, boven 20 tot en met 100 gram 6 cent. en voorts voor elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 gram, 3 cent daarboven. Art. 2 bepaalt omtrent het port der gedrukte stukken, dat dit bedraagt 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Art. 3 luidt: »De invordering van gelden op quitan- tiën, wisselbrieven, assignatiën en ander handelspapier, een door de Kroon te be palen bedrag niet te boven gaande, kan geschieden tegen vooruitbetaling van een recht van vijf cent voor elk afzonderlijk in te vorderen bedrag niet hooger dan f 1 van 7Vg cent voor elk bedrag tusschen f 1 en f 25 en van 15 cent voor elk bedrag van f 25 en hooger. Bij de uitbetaling is bovendien wegens het bedrag, ingevorderd door eenzelfde post kantoor, het recht verschuldigd dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag. Deze wet treedt in werking op een nader bij Kon. besluit te bepalen dag de N. R. Ct. noemt als zoodanig 1 Novem ber a.s. o Nog een grensincident. Te Dinxperlo kwam Zondagavond een Duitsch deserteur aanonbekend met den weg wilde hij door de grensdraadversper- ring kruipen toen eenige Duitsche grens wachtsoldaten op Hollandsch gebied kwamen, den deserteur grepen en hem gevankelijk naar Duitsch gebied overbrachten. o Het grens-incident te Putte. De »Nieuwe Ct.« schrijft Het grensincident dat Zaterdagavond bij Putte in N.-Brabant voorviel, heeft gelukkig geen ernstige gevolgen gehad. Het geweer dat de Duitsche landstormer op den Hol- landschen officier heeft willen afschieten, was verstandiger dan zijn baas en weigerde driemaal. De Feldwebel deed zijn plicht, bedwong den man en liet hem in de boeien slaan. Heeft hij daarbij den Hollandschen officier zijn verontschuldigingen aangebo den, dan kan het incident als ter plaatse zelve beëindigd worden beschouwd. In het bericht, zooals wij het ontvingen, leest men echter dat de soldaten die het tooneel met den woes ten schildwacht bijwoon den, allen.... de vlucht namen Dit moeten, volgens het zinsverband, de Hollandsche soldaten geweest zijn. Wij hopen dat deze voorstelling onjuist ishet feit zou even beschamend als erger lijk zijn. In elk geval zal de minister van Oorlog, vertrouwen wij, niet nalaten, het publiek hieromtrent na gedaan onderzoek in te lichten. Als het niet waar is, moge deze smet zoo spoedig mogelijk van onze grenswacht worden weggenomenis het onverhoopt wel waar, dan moge men ver nemen, dat de lafaards voorbeeldig gestraft zijn. o—- Knoeien met eieren. Dinsdag werd op de markt te Gouda een partij van 6550 stuks eieren, afkomstig van Uithoorn, in beslag genomen, omdat bleek, dat van die partij het regeeringseieren- merkteeken was verwijderd, teneinde ze voor export van de hand te doen. Gisteren werd die partij ten overstaan van den burgemeester te Gouda in het openbaar verkocht. Kooper werd een koekfabrikant voor f5.85 per 400 stuks. De opbrengst komt ten goede aan het Kon. Nationaal Steuncomité of een andere instelling van algemeen nut. o Aanvaring met een duikboot De stoomkorder ïlnviernot, welke van de visschery te IJmuiden terugkeerde, rap porteert op zee op een onder water drijvend voorwerp te hebben gestooten, waardoor het voorschip geheel uit het water werd opgelicht. Enkele minuten daarna kwam een duik boot van onbekende nationaliteit niet ver van den stoomkorder verwijderd boven water en stoomde onmiddelijk weg. Men vermoedt, dat de korder de duik boot heeft geraakt. Het schip ging naar Amsterdam om in het droogdok aldaar den bodem te laten onderzoeken en eventueel te repareeren. (»Hbl.«) o De toestand aan de Hem brug. De stemming onder de werklieden aan de Hembrug is gekalmeerd, nu de directie tegemoetkoming aan gegronde grieven heeft toegezegd. De vaste werklieden krijgen met 1 Jan. a s. loonsverhooging, terwijl de loonen der losse werklieden iedere maand zullen worden herzien in verband met de verrichte werkzaamheden. De werkliedenorganisaties zullen voorts alles doen om de werklieden van een staking terug te houden. Een grenstooneeltje. Men meldt aan de Rott. uit Maastricht Twee dametjes komen aan het grens- kantoor om voor het passeeren der grens zich aan het gebruikelijke onderzoek te onderwerpen. De opmerkzaamheid der ervaren douaniers wordt gaande gemaakt door den eenigszins ongewonen stand en houding van een der dames. Nadat de gebruikelijke vragen ontkennend waren beantwoord, gaan de ambtenaren tot hand tastelijkheden over. Met een rottinkje wor den de dames beklopt en bestreken echter zonder positief resultaat. Toch moet er wat verborgen zijn. Visiteuse juist afwezig. Goede raad duur. De dame wordt gelast vast tegen den muur te gaan staan. Deze kijkt angstig, denkt aan fusileeren. »Zoo, de hielen tegen den muurAanwe zigen zien nu verrast toe. Aan de voor zijde van haar kleeding, juist boven de knieën, vertoont zich nu een ongewone ver hevenheid, een reusachtig abces gelijk. Plotseling komt de rechterknie van den ambtenaar in ongevoelige aanraking met dit ongewone gezwel. Een klein gilletje, een klein knalletje, en de operatie is gelukt. De blaas is gebarsten en de petroleum stroomt het slachtoffer uit de rokken. Tableau Dame af met druipende rokken en de schoenen vol petrol c, doch zonder proces, omdat corpus delicti moeilijk was te confisceeeren. o Te Thorn, nabij grenspaal 156, stond de landbouwer M. Leeters aan den elec- trisehen draad met een familielid te praten. Toen hij den Duitschen wachthoudenden militair een boterham overreikte, kwam hy in aanraking met den draad, waardoor hij gedood werd. Zijn dochter, die hem nog helpen wilde, kreeg zoo hevige brandwonden dat men ook voor haar leven vreest. o Doodgeschoten. Donderdag nacht om half twee werd te Stratum door een schildwacht der infanterie de heer J. van Gestel van Laarhoven, aan nemer en caféhouder doodgeschoten. De reden is alsnog onbekend. Vermoe delijk berust het voorgevallene op een vergissing. bestaande uit paarden dressuurwerkzaamheden op een staaldraad met duiven dressuur; ook werkzaamheden van August den Domme. Alle avon den verschillende pantomime, aanvang 7 uur. PrijzenStoelen 0.75, Ie Rang 0.50, 2de Rang 0,25, Kinderen 0,15. Massieve TROUW- en VERLOVINGSRINGEN. aan gfetonaiLcte Rijwielen dwingt mij om ze tegen hoogen prijs te koopen of in te ruilen. tegen scherp concureerende prijzen. Het Emailleeren en Biezen eerste klas kost f5.Overtuigt U door een proef te nemen en U zult hoogst tevreden zijn. (merk naar keuze) voor f50.per jaar; als: HIMA, BURGERS, ASTRA, enz. GEËMAILLEERDE RIJWIELEN met nieuwe onderdeelen en banden in de prijs van f 25.f 30. i bereidt onder Rijjkstoezicht, levert de te GENDEREN, tegen regeeringsprijs in pakken van 72; 7i en 5 K.G. Wederverkoopers flink rabat. Gemakkelijk te bedienen en marktschoon graan leverende Machines. Aanbevelend, Ondergeteekende is ondanks de moeilijke omstandigheden in staat aan zeer billijke prijzen te leveren de bekende Alle INederlandsch. Fabrikaat. Aanbevelend, DES ZONDAGS GESLOTEN. i N.B. Verkrijgbaar broedeieren van prima witte Leghorn. - I Circus Kinsbergen Beleefd aanbevelend: I Gegarandeerd! Loontalieiij „CERES te Drongelen. i A. P. MICHAËL - Bondsrijwieltiersteller - AÊIiïQ.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 6