Pink Pillen Aambeien. Aan de twijfelaars. In een correspondentie aan het Berliner Tageblatt uit het Oostenrijksche perskwar tier komen bijzonderheden voor over een nieuw type van handgranaten, die de Rus sen gebruiken. Zij kunnen als granaat kartetsen op een bepaalden afstand worden ingesteld. Zij zijn zoo groot als appels en volmaakt rond. Zij worden niet geslingerd, maar over den grond voortgerold. Man schappen die daarvoor opgeleid zijn, dragen in hun linkerarm een riem die met een gemakkelijk onbrandbaar materiaal is inge smeerd. Zij moeten den afstand naar onze stellingen schatten en hun bommen er dan heen laten rollen. In den stelling-oorlog zyn deze handgranaten zeer praktisch, beter dan de gewone handgranaten, waarbij het gooien van handigheid afhangt. In het gebergte als de vyandelijke 9tellingen hooger liggen, zijn zij bijzondr gevaarlijk. Een groot doordringingsvermogen bebben zij niet, maar het is in ieder geval geen aan genaam gezicht, dezen ontplofbaren appel op zich te zien toerollen. Indien gij geen verlichting hebt gevonden bij een der behandelingen die gij hebt ge volgd, gelooft daarom niet dat er geen behandeling bestaat, die u verlichting brengt. Kent gij zelfs wel de juiste oorzaak van uwe ongemakken Gij voelt u afgemat, gy slaapt weinig en dan gejaagd, gij ver teert uwe spijzen slecht, de functies van uw lichaam zijn onregelmatig. Gij zijt ontevreden over alles, over iedereen en over uzelf. Al die storingen duiden eenvoudig aan dat uw bloed is verarmd, dat uw zenuwstelsel van streek is, dat heel uw gestel ongeregeld is. Het is niet noodig het middel daartegen ver te gaan zoeken. Het is bij de hand in den vorm van de Pink Pillen die het bloed zuiveren en er zijn kracht aan weergeven, die de zenuwen versterken en het gestel verkwikken. De Pink Pillen bezorgen alle dagen de gezond heid aan hen die er niet meer op hoopten zy geven kracht weer aan de zwakken, bedrijvigheid aan de overwerkten. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Heusden, brengt ter kennis der ingezetenen, dat de broodkaarten, loopende over de maand Aug. j.l. op den 1 Sept. d. a. v. des voormiddags van 912 uur, ter Secretarie zullen moeten worden ingeleverd. Zij, die in gebreke mochten blijven de broodkaarten op dien tijd in te leveren, zullen voor het eerstvolgend tydvak niet in de gelegenheid worden gesteld om goed koop ongebuild tarwebrood te betrekken. Heusden, Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. 5. Een adres van 15 omwonenden der gasfabriek, houdende verzoek een einde te maken aan den ondragelijken stank, die de fabriek bij wijlen verspreidt en tevens aan het brandgevaar, dat ze oplevert. Deze zaak is bij B. en W. in behandeling en verder in handen gesteld van bevoegde personen. 6°. Alsvoor van het hoofdbestuur van den Alg. Politiebond om het salaris der politiebeambten te verhoogen en van Ged. Staten een schrijven hiermede verband hou dende (werd aangehouden). 7°. Een nieuwe politieverordening van den Comm. der Holl. Waterlinie met bege leidend schrijven. De Raad kon zich met de politieverordening vereenigen. Vervolgens werd de rekening over het afgeloopen dienstjaar den Raad aangeboden en werden tot het nazien dezer rekening aangewezen de heeren M. J. Meijer, Johs. van Loon en C. J. Visser. Op de voordracht van zetter (vacature J. Visser) werd als no. 1 gekozen de heer J. Visser en als no. 2 de heer W. Kie- boom en (vacature B. Visser), no. 1 B. Visser en no. 2 M. J. Meijer. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om f300,toe te staan voor hulp ter secretarie. De Burg. die hooger salaris wilde toekennen deelde mede, dat men daar nog geen krullejongen voor kon krijgen. De heer M. J. Meijer wilde f 600. toestaan en herinnerde aan het bespottelijk figuur dat de Raad vroeger reeds had ge maakt toen hij f200.uitloofde. De heer J. de Klerk verwonderde het, dat de heer Meijer den Raad de schuld wilde geven van het bespottelijk maken destyds in de bladen. De Raad behoefde zich dit niet te laten aanleunen evenmin als de wethouders daarvan iets voor hunne rekening behoefden te nemen, 't Bespot telijke zat niet in de f200.doch in de eischen, die de toenmalige Voorz. in de oproepingsadvertentie had opgenomen. Ieder was overtuigd dat er hulp moest zijn, doch waar de ruim 80-jarige heer Pieck het geruimen tijd zonder hulp had gedaan ver volgens met volontairs had gewerkt en slechts de laatste jaren een hulp had ge had die f200.vergoeding had genoten, meende hij dat er nu evenmin een vol slagen ambtenaar noodig was. Hij infor meerde bij den Voorz. hoe het in Sleeuwijk gesteld was en vernam dat aldaar thans f 400.werd gegeven. Het aanvangs salaris was f 250,geweest en klom successievelijk op, iets wat de heer J. de Klerk evenzoo wenschte te doen, doch als aanvangssalaris f300.voldoende vond. De heer C. J. Visser was het met de Klerk eens en wou evenals in Sleeuwijk en ook hier vroeger gebeurd is een flinken jongen nemen. De heer de Waard wilde een tijdelijke hulp nemen, men kon dan nog eens afzien. Dit werd echter niet wenschelijk geacht daar zulks ook duur te staan zou komen. Het voorstel van den heer Meijer om f 600. toe te staan werd daarna aange nomen met 6 tegen 5 stemmen (tegen de heeren H. Bogers, K. de Boon, J. Vis ser, C. J. Visser en J. de Klerk). De heer J. de Klerk verzocht daarna den Voorzitter in de advertentie niets meer te vragen dan »een ambtenaarDe Voor zitter zeide zulks toe en wilde hem de advertentie zelfs ter hand stellen om voor de plaatsing te zorgen, waarvoor de heer de Klerk hartelijk bedankte. Vervolgens werd met algemeene stemmen het salaris van den heer C. Bresier, arts, belast met de armenpractijk, op diens ver zoek gebracht op f 500.te rekenen vanaf 1 Juli 1916. Ten slotte deelde de Voorz. mede, dat Dirk Potters naar het krankzinnigengesticht Voorburg <c te Vught was overgebracht en vroeg of de gemeente haar aandeel in de kosten zou bijdragen, wat goedgevonden werd. Later zou de familie difinitief mede- deelen wat ze in de kosten zou bijdragen. Niets meer te behandelen zijnde sloot de Voorz. de vergadering. AALST. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gemeente alhier, door Ds. E. V. J. Japchin te Waarde (Z.) AALBURG. Woensdagavond fietsten mej. M. H. uit Heesbeen en J. de G. uit Heusden op den dijk. Door een ongeluk kig toeval kwamen ze met elkaar in bot sing zoodat ze boven van den hoogen dijk tuimelden. Boven wonder brachten beiden het er met den schrik en een defecte fiets af. Bij Kon. besluit is benoemd tot 2e luit. de vaandrig A. H. Schouten bij het 20ste reg. inf. Gedurende de mobilisatie blijft hij echter dienst doen bij 1-1-17 R. I. Ds. Ewoldt alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Zuilichem en Nieuwaal. ANDEL. Door aftreden van den heer J. den Dekker, wegens vertrek naar elders, is tot voorzitter van den polder >de An- delsche en Giesensche weidec, gekozen den heer C. Verwijs. Het zoontje van de wed. v. L. al hier, welke vorige week een zijner vingers verbrijzelde, door een slag met een hamer, zal zeer waarschynlyk een gedeelte van dat lichaamsdeel moeten missen. De zilveruitjes welke hier, in tegenstel ling met andere jaren, bijna niet werden verbouwd, worden thans verkocht voor f 1.per vijfkop. Andere jaren varieert de prijs van 20 tot 25 cent per zelfde hoeveelheid. De levering van vleesch voor de militairen is voor de maand September gegund aan den heer Eegdeman, slager te Gorinchem. BENEDEN-LANGSTRAAT. De uitkomst van aardappelen zal wel beneden het middelmatige blijven, doch de kwaliteit is goed. Men besteedt van f3 tot f 4 per H.L. CAFELLE. De landstormplichtige H. W. Werther der jaarklasse 1916 is op 8 dezer ingedeeld bij het depót der 6e in fanterie brigade. Bij het gemeentebestuur alhier is door de firma Adrs. Oerlemans Zonen, krachtens de Hinderwet, vergunning ge vraagd tot het plaatsen van een locomo biel, een vlasbraakmachine en een zwingel- machine op een perceel aan den Winter dijk. 's-GRAVEMOER. De najaarskeuring van springstieren in het district Ooster hout, waartoe ook deze gemeente behoort, zal gehouden worden te Oosterhout op 19 September a.s., nam. 2 unr. GENDEREN. De heer K. de Jong, Hoofd der school alhier, slaagde voor de acte Duitsch L. O. GIESSEN. Voor de met 31 Decem ber dezes jaars aftredende zetters P. van Herwijnen en Jobs. Verhoeven is door den Raad eene voordracht opgemaakt, bestaande uit P. van Herwijnen en Johs. Verhoeven (aftr.) als le en Johs. Nieuwenhuizen en J; C. van Eeten als 2e candidaten. Deze week deed een ingezetene de zer gemeente, G. P. genaamd, ter secre tarie aangifte van de geboorte van het 17e kind. In de laatstgehouden gemeenteraads vergadering werd de gemeenterekening over het dienstjaar 1915, voorloopig vast gesteld in ontvang op f 5851,49 en in uitgaaf op f 5590,35®, alzoo sluitende met een batig saldo van f261,13®. De ymkers alhier zijn evenals vorige jaren weder met hunne koninkrijken naar de zandstreken vertrokken om de nijvere diertjes in de gelegenheid te stellen van de heide te profiteeren. LAND VAN HEUSDEN. Wij heb ben onlangs gewezen op het gevaar van de schaarschte van, kippenvoer, waardoor sommigen er toe overgingen om hun pluim gedierte op te ruimen en dat hierdoor een bron van inkomsten dreigt verloren tê gaan. Het is er sindsdien niet beter op ge worden. Er is op 't oogenblik schier geen aankomen aan goed kippenvoer en het laat zich derhalve heel goed verklaren, dat veel kippenhouders hun pluimgedierte van de hand doen. De prijzen van kippen en hanen zijn de laatste dagen aanmerkelijk gedaald en zeer waarschijnlijk zal de prijs daling nog aanhouden. Handel in aardappelen willig. Men besteedt van f4.50 k f 4,75 per H.L. in de steden. MEEUWEN. Naar wij vernemen, hebben voor de opengevallen betrekking van hoofd der school alhier, drie sollici tanten zich aangemeld. NIEUWENDIJK. Door de onderaf- deeling der V. P. N. alhier zijn deze week ruim 1400 eieren naar de Rotterdamsche veiling verzonden. Er werd 7® 8 ct. per stuk besteed. NEDERHEMERT. Woensdagmor gen vond dhr K. een varken ter waarde van f 20 aan de alzoo heerschende var kensziekte dood liggen, terwijl bedoeld varken daarna op de gebruikelijke wijze is begraven. Aan het buurtschap Rietschoof onder deze gemeente zijn in den nacht van Za terdag op Zondag uit een schuur van den landbouwer Ballegooijen een hoeveelheid turf en steenkolen ontvreemd, terwijl van een ander in die buurt van het veld al de uien zijn weggenomen. Door de gemeen tepolitie wordt een ijverig onderzoek naar de daders ingesteld. Maandagvoormiddag waren eenige personen bezig om aan den bol alhier twee aldaar liggende schepen geladen met turf te lossen, toen onverwachts een trap, welke in het ruim stond, onderuit schoof en de werkman A. van Ooijen te water viel. Spoedig toegeschoten hulp haalde bedoelde persoon op het droge en bleek dat hij met den schrik en een nat pak was vrijgeko men. SPRANG. Onzen vroegeren predi kant Ds. D. van Luttervelt, thans predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Wierden heeft het beroep naar Driesum (Fr.) aan genomen. VEEN. Deze week werd reeds een begin gemaakt met het afmaaien van de tarwe. Naar men verneemt zal het be schot wel meevallen. Ook de halmen hebben een flinke lengte gekregen. Met het rooien der Bravo's aardap pelen wordt reeds een begin gemaakt. Ze zijn over 't algemeen niet groot van stuk, doch men mag tevreden zijn dat ook de ziekte niet is uitgebroken onder de late soorten, want dan zou de winterprovisie onbetaalbaar zyn geweest. Voor Eigen heimers wordt ongeveer f 4,50 per H.L. besteed ook de Bravo's zullen hoog van prijs zijn. De rekeningen der goederen toebe- hoorende aan de Ned. Herv. Kerk sloot met een batig saldo van ruim f1100, over de jaren 19141915. Wel een be wijs dat de hooge pry zen van bouw- en weiland hierop van invloed zijn. WIJK By den landbouwer J. van Bergeijk staat een pruimeboora in vollen bloei. Wel iets merkwaardigs voor dezen tijd van 'tjaar. Spraken we in ons vorig bericht van twee uitvoeringen van het circus, het zijn er vier geworden, die steeds met graagte werden bezocht. Het publiek heeft geno ten van de werkelyk bewonderenswaardige dresseerkunst der paarden, pony's, duiven, geiten en honden. Ook het koorddansen was eenig. Verder de werkzaamheden van »August den dommee met zijn vrijheids- paard en zijn gedresseerden hond was be- wonderenswaard. Wij twijfelen niet of in Veen zal het een zelfde succes tegemoet gaan. De op 2 Augustus jl. gehouden vor dering van wol, van deze gemeente, heeft totaal opgebracht f 806.85. Voor den landstorm, jaarklasse 1909, dezer gemeente, zijn totaal ingeschreven 13. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. v. Rijswijk thans hoofd der school te Rossum, slaagde te 's Hage voor het examen Hoogduitsche taal L. O. ZALT-BOMMEL, 23 Aug. Op de gisteren gehouden weekmarkt werden geen granen aangeboden. Boter f0.85 per h K.G., eieren f2.k f2.15 per 26 stuks, biggen f7.50 k f 14.Aangevoerd 100 stuks. Vergadering van den Raad der Gemeente GENDEREN op Woens dag 23 Augustus. Aanwezig alle leden. Voorzitterde Burgemeester, de heer D. F. Brune. De Voorzitter opent de Vergadering. De Notulen van de vorige vergadering worden gelezen en ongewjjzigd vastgesteld Medegedeeld wordt 1°. Dat op 16 Juli 11. een krankzinnige overleden is, wiens verpleging mede door de gemeente moest bekostigd worden. 2°. Dat de pomp aan den Genderschen Dijk vernieuwd is. 3°. Dat de houder van het Hulptele graafkantoor niet bereid is voor het in de vorige vergadering genoemde jaarlijksche bedrag een telephooncel in te richten en te bedienen. 4°. Dat de goedkeuring van Gedep. Staten verkregen is op de wijzigingen in de begrooting over 1915. 5°. Dat de wyziging van de verorde ning op de heffing van den Hoofdelyken Omslag goedgekeurd is. Al deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Aan de orde is het opmaken van de voordracht voor de benoeming van 2 leden voor het College van Zetters. Voor de vacature A. Bax, die door ver huizing buiten de gemeente niet herbenoem baar is, worden gesteld L. G. van der Beek en H. Kleinloog. Voor de vacature J. P. Smits de af tredende J. P. Smits en D. Branderhorst. De Gemeente-rekening, zooals die over 1915 door B. en W. voorloopig is vast gesteld wordt den Raad aangeboden, 't Na- deelig saldo bedraagt f 199,13®. Door eene commissie, bestaande uit de heeren L. van der Beek Jz. en L. P. Bran derhorst zal ze worden nagezien. Alsuu gaat de Raad in geheime zitting over tot vaststelling van het Kohier van den Hoofdeiijken Omslag over het loopend Dienstjaar. Na opheffing der geheime zitting wordt toegestaan het verzoek van den Gemeente ontvanger, dat hem naar een maatstaf van 5% rente zal worden betaald van de door hem gedurende 1916 gedane voorschotten ten behoeve van de gemeentekas. Bij de rondvraag vraagt de heer J. v. d. Heuvel Hzn. of dit jaar de publieke telephooncel nog zal kunnen worden inge richt, daar er z. i. behoefte aan bestaat. Na vele bespreking stelt de Voorzitter voor, dat aan de Stoomzuivelfabriek »Op Hoop van Zegent, van wie men verwacht dat ze by de oprichting der spreekcel een der meest belanghebbenden is, gevraagd zal worden jaarlijks in de kosten f 15 by te dragen, terwijl getracht zal worden met den houder van het hulptelegraafkantoor tot overeenstemming te komen over het jaarlijksch bedrag, waarvoor hij de spreek cel zal willen inrichten en bedienen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. ingezonden. NEGENUURSCHE SLUITING. M. d. R. In tal van plaatsen wordt de sluiting der winkels des avonds ten 9 ure toege past. Alleen sigarenwinkels willen daar minder gaarne aan mededoen. In Heusden zijn er reeds verschillende zaken die te negen ure sluiten. Ze heb ben alsdan nog een vry gedeelte van den avond en winnen daardoor ook kunstlicht uit. Eene oproeping tot winkeliers te richten om daaromtrent te vergaderen, zou te om slachtig wordenmaar ik noodig bij deze alle winkeliers van Heusden uit, (uitgezon derd de sigarenverkoopers, die toch niet zullen mededoen) om als bij afspraak te beginnen met 1 September 'a avonds ten negen ure te sluiten. Als dat eendrachtig gaat, wordt er nie mand by benadeeld, en het publiek is er spoedig aan gewoon zijn inkoopen vóór sluitingstijd te doen. Ik begin althans en wie my volgt zal ik in het eind der volgende week wel bemerken. Een Winkelier. Heusden, 25 Aug. '16. kerknieuws! Toelagen uit de fondsen der Algem. Synode. De Alg. Synode heeft o.m. de volgende toelagen verleend uit hare fondsen Baardwijk en Drunen voor het Predi- kantstractement elft f100.en Dussen voor den Predikdienst in den Zuid-Holland- schen Polder f 100. Weinig kwalen zijn ellendiger, pynlijker en gevaarlijker dan aambeien, door het hevige jeuken en de stekende pjjn, die zij veroorzaken. Het ongemak wordt hoe langer hoe erger, als het verwaarloosd wordt en hevige bloedingen, ontsteking en ver zwering kunnen er door ontstaan. Zelfs in gevallen, waarbij operatie het eenige redmiddel scheen, heeft Foster's Zalf bewezen van uitstekende hoedanigheden te zijn en de kwaal op afdoende en duur zame wijze te genezen. Het verdient aan beveling bij de behandeling tevens slechte gewoonten na te laten, zorg te dragen voor een goede spijsvertering, het gebruik van kruiden, alcohol en prikkelende voedings middelen te vermijden, doch veel groenten en weinig vleesch te nuttigen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is verkrjjgb. by alle goede drogisten k f 1.75 per doos. binnenland. De Rijkslandbouw Winterschool te Dor drecht. Uit een ons toegezonden schrjjven van den Heer J. A. van Riel, Directeur der Rjjkslandbouwwinterschool, dat een opwek king bevat aan landbouwers om by colle ga's uit andere provincie's niet achter te staan, nemen we gaarne het navolgende over »Wil de landbouwer met zyn tjjd mee gaan, dan dient hjj in de eerste plaats grondig bekend te zyn met de velerlei omstandigheden, die het productievermogen van zyn boerderij beinvioeden. Kennis van de theoretische grondslagen van en een juiste kjjk op het practische bedrijf moeten hand in hand gaantheorie en practyk naast elkander dan alleen zijn maximale opbrengsten mogeljjk. Geen hoogstaand bedrijf zonder degeljjke practische ervaring, maar evenmin een flink winstgevende boer- HEUSDEN. Mejuffr. A. de Leeuw, die zich op haar fiets gezeten te Herpt bevond, had het ongeluk te vallen en haar been te breken. Na door Dr. Oerlemans onderzocht te zijn, werd zy per rijtuig huis waarts gebracht. De landstormplichtigen van de jaar klasse 1916, Joh. Reas en A. Laros, zijn ingedeeld bij de brigade Grenadiers en Jagers te 's Hage. Mej. Top, onderwijzeres aan de M. U. L. O. school is tjjdens de vacature van hoofd der school voor die functie aange wezen. WERKENDAM. Dinsdag 11. verga derde de Raad dezer gemeente. Aanwezig waren alle leden. Nadat de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd waren, deelde de Voorz. mede, dat ingekomen waren de volgende stukken 1°. Kasopname van den administrateur der waterleiding waaruit bleek, dat in kas was f 181.56®. 2°. Als voor van den gemeente-ontvan ger bij wien in kas was f525.30. 3°. Goedkeuring van Ged. Staten van de salarisregeling van 't hoofd der school in den Biesbosch. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. 4°. Een schrijven vau A. van Rijswijk, machinist der waterleiding, behelzende een verzoek om duurtetoeslag. (Werd in han den gesteld van B. en W. ter fine van advies). 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2