porten voor Roemenië gereed, maar Rus land wilde die niet doorlaten. De reden lag voor de hand. Waarom zou het munitie in Roemenië laten komen, als het geen zekerheid had tegen wien zij zou worden verschoten Er is tusschen Roemenië en de entente over die munitietransporten druk onderhandeld, maar langen tijd zonder succes. Tot op eens omtrent den 20sten Juli bekend werd, dat het eerste munitietrans port was doorgevoerd en dat wel met groote haast. Dit wees op een nieuwe toenadering tusschen Roemenië en de entente. Van dat oogenblik af heeft de Roe- meensche regeering naar den vorm gerust stellende, maar naar den inhoud nietszeg gende mededeelingen verspreid. Het ont brak niet aan berichten uit Boekarest, die er op berekend waren, gedurende de laatste periode van voorbereiding de openbare meening over de ware voornemens van Roemenië in het onzekere te houden, ter wijl juist de Duitsche correspondenten vol hielden, dat men zich te Weenen en te Berlijn geen illusies moest maken. De groote kroonraad van Zondag heeft de beslissing genomenoorlog aan Oosten- ryk-Hongarijede geschiedenis van de laatste weken had waarschijnlijk het nemen van een andere beslissing reeds vrijwel onmogelijk gemaakt. En dat waarom? Zie Roemenië hinkte op tweë gedachten. Het wou graag Bes- sarabië terug hebben dat Rusland indertijd had ingepalmd en Zevenburgen dat in het bezit van Oostenrijk was. Roemenië kon dus kiezen. ^Strijdend voor een verheven nationaal oogmerk, kon het zoowel tegen Rusland als tegen Hongarije van leer trekken, op het mo ment, dat een van beiden in zijn worste ling tegen zijn grootere vijanden niet meer in staat zou schijnen, den slag af te we ren. Het partijkiezen moest dus niet te vroeg gebeuren. Wie aan de verliezende hand was, zou zich kunnen herstellen en zich op den kleinen meedoener kunnen wreken. Maar het moest ook niet te Iaat geschie den. De winnende partij zou dan aan de hulp te weinig meer hebben die hulp zou geen groote belooning meer waard zijn. Waarom heeft het nu Zevenburgen ver kozen boven Bessarabië Dat is toe te schrijven aan tweeërlei oorzaak. Er was een oude veete tegen Oosten rijk. Toen nl. gedurende den laatsten Balkanoorlog in 1913, Roemenië, door Bulgarije in den rug aan te vallen, zich bij machte voelde als lotsbeschikker van den balkan op te treden, verzette zich Oostenrijk tegen het vredestractaat van Boekarest, en wilde Roemenië in de wielen rijden. Dat gaf verwijdering tusschen beide staten. De sympathie van het volk was dan ook in dezen oorlog voor het grootste deel aan de zijde der Entente. Maar ook de krijgsgebeurtenissen leidden er toe, dat de kans om Zevenburgen te krijgen veel grooter scheen, dan Bessarabië terug te erlangen. Immers by herhaling werden de Oos- tenrijksch-Hongaarsche legers uit de Boe- kowina en Galicë op de Karnathen terug gedreven. Bij herhaling reikte Rusland Roemenië als het ware de hand doe mee, het scheelt zoo weinig, als gy meedoet zal de beslissing gauw vallen, en dan krijgt ge Zevenburgen. Toch moesten de Russen voor de tweede maaltot voorbij den Jablonitzapas in de Karpathen komen te staan, voor de Roe- meniërs konden besluiten. Deze nieuwe oorlogsverklaring kan van verstrekkende gevolgen zijn. Hongarije is nu voor jeen goed deel omsingeld, en de Russen zullen natuurlijk door Roemenië trekken en aldus Bulgarije tusschen twee vuren zetten. Het Roemeensche leger zal wel tegen Zevenburgen opereeren maar het vooreerst nog niet in bezit hebben. Een machtige bergketen vormt de grens en het zal, vol gens den Roemeenschen generaal Gardes- cu, wel een jaar duren alvorens men die is overgetrokken. Indien het krijgsgeluk der Entente gunstig blijft, zal men in September en October wel van een grootsch opgezetten Balkanveldtocht hooren, die opnieuw den weg naar Constantinopel in bezit hoopt te krijgen, en de centrale machten te isolee- ren om vervolgens rechtstreeksch tegen Konstantinopel op te rukken. Dat op deze wijze de oorlog, hoezeer men ook heeft gemeend, dat een beslissing uitsluitend in het westen zou vallen, snel zijn einde zou naderen te midden der uitgeputte volke ren, ligt voor de hand. Dat voor het overige ook aan het Oos telijke front de Russen nieuwe en ont zaglijke voorbereidingen hebben getroffen om eerlang het leger van Hindenburg en den Oostenrykschen aartshertog achteruit te dringen, laat zich wel niets anders den ken, daar Roemenië hetwelk ook op dit punt volstrekt zekere inlichtingen zal hebben te eischen onder Russische be- seherming het lot over zijn toekomst laat werpen. Vermoedelijk zal Roemenië's optreden den oorlog, die was vastgeloopen, weer verlengen. Het zomeroffensief der gealli eerden was mislukt en als gevolg daarvan leek de vrede meer dan ooit aanstaande. Het is mogelijk dat Roemenië's landhonger die hoop opnieuw heeft doen vervliegen. Ofzou dit het gevolg kunnen zijn dat Oostenrijk-Hongarije zich zóó bedreigd gevoelt, dat het, met goedvinden van het toch ook aan alle kanten besprongen Duitsch- land, de eerste stappen doet, die tot vredes onderhandelingen kunnen leiden We moe ten afwachten. Wij zijn de tel kwijt geraakt hoeveel oorlogsverklaringen deze oorlog al heeft opgeleverd, maar daar zullen er wellicht nu nog wel een paar bijkomen. Duitsch- land en Roemenië, Roemenië en Bulgarije zullen nu toch ook wel geen vrienden kunnen blijven. Als de tijd er voor komt zal dus de officieele breuk wel wereld kundig gemaakt worden. Van de verschillende gevechtsterreinen valt niets van beteekenis te melden. BUITENLAND. De Daily Telegraph verneemt uit New- York dat door de Deutschland aange voerde verfstoffen daar geen koopers vin den, daar de pry zen 10 ét 12 maal zoo hoog zijn als de normale. Men behelpt zich reeds vrijwel met de in Amerika ver vaardigde kleurstoffen. o Liebknecht heeft hooger beroep aange- teekend tegen zijn vonnis. Wegens de vele deserties van Pruisische militairen is het verlof voor militairen, welke dicht bij de Hollandsche grenzen wonen, tot eenige dagen beperkt. Amerika. In de Vereenigde Staten dreigt een alge- meene spoorwegstaking uit te breken. Roemenië. Te Urlecenie in Roemenië zijn groote opslagplaatsen voor tabak verbrand. De schade bedraagt meer dan 3 millioen. De Matin vertelt van een kleinen jongen van dertien jaar, Léon Marie, te Ouistre- ham, een klein dorp, ergens bij de Fran- sche kust, die alleen de zeven hectaren grond van zijn vader bebouwt. De vader is in den oorlog zwaar gekwetst en onge schikt om te werken uit Duitschland terug gekomen. Een jaar verzorgt het kind nu al de bezitting, het heeft geploegd, gezaaid en geoogst. Als hij zijn paard, Rouflote, een grijzen appelschimmel, wil inspannen, moet hij ergens op gaan staan, anders kan hij het paard niet in het tuig krijgen. De oogst van den kleinen man is vrij goed uitgevallen, de aardappelen waren uitste kend, boekweit en andere gewassen zeer voldoende. Alleen het koren had Léon te laat gezaaid en de kraaien hadden het zaad weggepikt. o Groote brand in Keulen. Zaterdagavond te 11 uur is er te Keu len een kolossale brand uitgebroken op de Keulsche slacht- en veemarkt. Verscheidene stallingen stonden in vlammen en de ge- heele Keulsche brandweer was bezig om het vuur meester te worden. Nadere bij zonderheden ontbreken nog op het oogen blik. o Dreigende spoorwegstaking. Tengevolge van de verwerping van de voorstellen van Wilson door de directies der Amerikaansche spoorwegmaatschappijen en de onverzoenlijke houding van het spoor wegpersoneel, dreigt er ernstig gevaar voor staking op alle spoorwegen. Alleen een spoedig ingrijpen van het Congres, zoo meent men, kan een ernstigen toestand afwenden. De spoorwegmannen staan ge reed om op een enkel woord van de lei ders het werk in den steek te laten. o Duitschlands oorlogsverklaring aan Roe menië. Nu Roemenië smadelijk de met Oosten rijk-Hongarije en Duitschland gesloten ver dragen verbroken en onzen bondgenoot gisteren den oorlog verklaard heeft, heeft de Duitsche gezant in Roemenië last ge kregen zijn passen aan te vragen en aan de Roemeensche regeering te verklaren, dat Duitschland zich thans eveneens be schouwt als met Roemenië zich in oorlogs toestand te bevinden. bericht, dat generaal Doesmanis en kolonel Metaxas, resp. chef en sous-chef van den Griekschen generalen staf, die bekend staan als pro-Duitsch, bij koninklijk besluit ont heven zijn van hun functiën. Doesmanis aan wien een verlof van 45 dagen is verleend, wordt vervangen door generaal Moschopoelos, chef van het derde legercorps, die nooit een geheim heeft ge maakt van zijn sympathie voor de gealli eerden. De besluiten hebben te Athene grooten indruk gemaakt." Uit Athene wordt aan Fransche bladen bericht, dat rumoerige betoogingen te Sa- loniki zijn gehouden. De menigte, die zeer gebeten is op den Griekschen staf, welken zij van medeplichtigheid met de Bulgaren verdenkt, heeft de naamborden van de Does man is- en Metaxas-straten afgerukt. BINNENLAND. Koersverandering in Griekenland. De Atheensche »Temps«-correspondent Een vreemd geval. In het N. v. d. D. lezen wij het vol gende In de Ruyschstraat 85—89 te Amster dam bevindt zich de fabriek van de Maat schappij voorheen D. van Dantzig Zn., waar, behalve enkele andere genotmiddelen in hoofdzaak een soort pudding bereid wordt, die onder den naam van Humbeer- pudding in den handel gebracht wordt. Er werken ongeveer 21 meisjes van 46 tot 20 jaren op de fabriek. Zaterdag in den namiddag vertoonden zich bij een dezer meisjes ziekteverschijn selen van een nerveus karakter, welke verschijnselen al spoedig oversloegen op een tweede, daarna op een derde totdat wel dra een negental waren aangetast. Som migen kregen onbedaarlijke lachbuien, an deren barsten in huilen uit en vielen van zich zeiven, terwijl weder anderen zich zoo woest en zonderling aanstelden, dat men niet beter wist te doen dan om hulp van den geneeskundigen dienst te telefoneeren. Ook de politie werd gerequireerd. In middels openbaarden de verschijnselen zich ook bij een der mannelijke bedienden. Toen eenige verplegers van den genees kundigen dienst met de ziekenauto waren aangekomen bleek het noodig om twee van de meisjes het dwangbuis aan te doen. Deze beide patiënten werden in dezen toe stand ijlings naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Gaandeweg kwamen de anderen eenigs- zins tot bedaren en was het gelukt de in zwijm gevallende weder bij te brengen. Dezen konden daarop naar hunne woning gaan of derwaarts geleid worden. Ook de mannelijke bediende kwam allengs weder tot kalmte. Door den inspecteur van politie, den heer W. F. Ie Cocq d'Armendville en den schei kundigen politie-expert den heer W. J. van Ledden Hulsebosch, wiens hulp ook was ingeroepen, werd daarop in de fabriek een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde ingesteld. Wijl geen andere verklaring van het vreemdsoortige geval voor de hand lag was er aanleiding om aan vergiftigings verschijnselen te denken, wellicht gelegen in de stof, die bij het vervaardigen van de pudding gebezigd werd. De heer van Ledden Hulsebosch nam daarom een hoe veelheid van elk der daarvoor gediend heb bende ingrediënten in beslag om ze in zijn laboratorium aan een onderzoek te onder werpen. Uit den aard der zaak zal het resultaat van dit onderzoek eerst later kunnen blijken. De beide naar het gasthuis vervoerde meisjes Christina Tempelaars en Johanna van Putten, zijn aldaar in paviljoen III opgenomen. Den geheelen avond bewoog zich voor het fabrieksgebouw een dichte menigte, die het vreemdsoortige geval druk stonden te bespreken en er allerlei commentaar bij maakte, het een al fantastischer dan het ander. o Opkomst Landstorm 1910. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de thans nog niet opgeroepen land- stormplichtigen van de jaarklasse 1910 zullen worden in dienst gesteld als volgt 1. de landstormplichtigen, toegewezen aan de a. infanterie, wier geslachtsnamen beginnen met de letter B.b. genietroepen, wier geslachtsnamen beginnen met een der letters G. tot en met Z.c. wielrijders d. pontonniers in het tijdvak van 25 October e. k. 2. de landstormplichtigen, toegewezen aan de vesting-artillerie, in het tijdvak van 1620 October e. k. 3. de landstormplichtigen, toegewezen san de infanterie (hieronder begrepen de hospitaalsoldaten en de ziekendragers) wier geslachtsnamen beginnen met een der letters E. tot en met Z.in de provincie Gronin gen op 8 en 9 November e. k., in de provincie Drenthe op 10 November e. k., in de overige provinciën op 9 en 10 No vember e. k. 4. de landstormplichtigen, bestemd voor de zeemachtin de provinciën Noord-Hol land, Zeeland, Utrecht, Noord-Brabant, Drenthe en Limburg op 14 November e.k. en in de overige provinciën op 15 No vember e. k. (Hbl.) Onze »nouveaux richest In een groot hotel-café te Rotterdam deed een nouveau richec, die een goede zaak heeft, een be diende eiken middag een biljart in beslag nemen, tot het uur gekomen was, dat hij zelf zijn zaak kon verlaten en hoogst eigen handig de queue opnemen. Want hij is op biljarten even dol als op oorlogswinst en hij wil niet wachten. Dat verdroot den gérant, die den goeden rijken klant beleefdelijk onder 't oog bracht, dat zijn methode niet fraai was. Er zijn meer menschen die graag biljarten 1 De goede rijke klant hief den krop en sprak toornig Zwijg man. Wat let me of ik koop alle aandeelen op en gooi jou er uit 1 Dat moet u weten, mijnheer, ant woordde de gérant beleefd. Maar nu ben ik hier nog baas en nu gooi ik u er uit. Da&r is de deur 1 De klant ging en koopt thans alle aan deelen op. (Rott. Nbl.) —o Duitsche Deserteurs. Bij Assenede is over de grens gekomen door ondergraving van den electrischen draad een Feldwebel van het 165ste Beiersche regiment, die door den honger gedreven met 2 soldaten van het front bij Verdun deserteerden. Hij schreef het gebrek aan levensmid delen 'toe aan het stukgeschoten zijn der wegen achter het front, waardoor aanvoer niet mogelijk is. Hij was uitgezonden met 2 soldaten voor verkenning der Fransche stellingen, doch nam in plaats van den goeden weg, den weg naar Nederland. Na 16 dagen marcheeren bereikten zij de grens. De 2 soldaten kwamen met den electrischen draad in aanraking en werden gedood. De eenige overgeblevene van het trio klaagde zeer over het gebrek dat de sol daten lijden en ook dat de legers der bonds staten, voornamelijk de Beieren, steeds in de vuurlinies worden gezonden, terwijl de Pruisische regimenten worden gespaard. Hij zal trachten alhier werk te vinden. o Door rijks-ambtenaren, versterkt met sol daat-kommiezen, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag onder Nispen 32 smok kelaars aangehouden, benevens twee mili tairen, die mede aan de fraude actief hadden deelgenomen; 1800 kilo vet en een groote partij stukken zeep vielen den aanhouders in handen. Bij een nachtelijke oefening in de duinen nabij Scheveningen had een droevig ongeval plaats. De landstormman J. S., afkomstig uit Roermond, kwam van een hoogte af- loopen in de boschjes nabij den Watertoren en viel in de gevelde bajonet van een an deren landstormman, die aan de voet van de hoogte in geknielde houding zat. Hij werd in 't hart getroffen en was binnen tien minuten dood. De overledene was vader van twee kinderen. o De Daily Mail schrijftZaterdag werden de overeenkomsten geteekend tusschen ver tegenwoordigers van de Nederlandsche vis- scherijvereenigingen en de Engelsche regee ring, betreffende de wijze, waarop de Neder landsche haringvangst voortaan zal worden verkocht. De in Schotland nog vastge houden Nederlandsche visschersvaartuigen worden vrijgelaten onder voorwaarde dat Duitschland hoogstens 20 pCt. ontvangt van de vangst van het geheele seizoen, Neder land 20 pCt. en de overblijvende 60 pCt. naar de andere neutralen gaan. Postdiefstal. Reeds geruimen tijd werden te Amster dam in dezelfde wijk brieven vermist. Wel rees al spoedig het vermoeden dat een der brievenbestellers daarin de hand zou heb ben, maar het bewijs viel nog niet te le veren. Inmiddels werden 's mans gangen nauwkeurig nagegaan. Ten slotte meende de politie voldoende aanwijzing te hebben om tot zijn arrestatie over te gaan, het geen Zaterdagmorgen geschiedde. Onmid dellijk werd ook in zijn woning een huis zoeking gedaan, met het gevolg dat ver schillende bewijsstukken werden gevonden. Nader vernemen we nog dat ook een tweede brievenbesteller werd gearresteerd. De aanhouding geschiedde na den nacht dienst. Eenige brieven die besteld moesten worden werden op hem bevonden. Nederlander gearresteerd. Wederom is over de Duitsche grens een Nederlander gearresteerd, thans een inge zetene van Zevenaar. De reden van deze inhechtenisneming is onbekend. De man wordt in Kleef gevangen gehouden. De nieuwe gouverneur van Suriname. De heer Staal, nieuwbenoemd gouverneur van Suriname, zal 3 November naar Suri name vertrekken. Zeppelins. Boven Terschelling passeerden gister morgen eenige Zeppelins, koersende naar het Oosten. Ze werden beschoten. Smokkelaar doodgeschoten. Een Nederlandsche grenswacht heeft gisteravond te Veelerveen in Groningen een daar woonachtigen smokkelaar dood geschoten. De jongen liep, na te zijn ge troffen, nog over de grens, zoodat het lijk op Duitsch grondgebied kwam te liggen. De vroege winkelier en de gefopte in breker. Te Weesp is, naar het Hbl. verneemt, gisternacht ingebroken. Een winkelier wonende aan 'de Verlengde Nieuwstraat had zijn wekker op halfdrie gezet. Toen de man op dien tijd wakker werd zag hij tot zijn schrik dat een persoon voor zijn bed stond bezig zijne kleeren te doorzoe ken, die op een stoel voor het bed lagen. Op het klingelen van den wekker maakte de inbreker zich onmiddellyk uit de voeten en wierp in zijn vlucht een deur achter zich in het slot, waardoor het den winke lier onmogelijk was hem te achtervolgen, zoodat hij ontsnapte. In den vroegen morgen legde de politie de hand op een bekend persoon. Een nader onderzoek zal echter nog moeten uitwijzen of deze de dader is. De winkelier vermist eenig geld en sleutels. o Onlusten in Djambi. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen telegram is den resident van Djambi (Su matra) bèricht, dat het postkantoor én de gebouwen der politie te Moeratembesi door kwaadwilligen zijn vernield. De telegrafische gemeenschap met die plaats, waarheen de resident onmiddellijk is vertrokken, is ver broken. Vermoed wordt dat leden van de Sarekat Islam in een en ander de hand hebben gehad. Nederland in Roemenië. Naar de Neue Freie Presse meldt, ver zocht de Oostenrijksch-Hongaarsche regee ring aan de Nederlandsche, de bescherming der Oostenrijksch-Hongaarsche belangen in Roemenië op zich te willen nemen. o De weerbaarheid van Indië en een par lement. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. geseind, dat de Locomotief verneemt, dat de Sarekat Islam, de leden van de ver- eeniging Insulinde en de sociaal-democraten te Semarang op Koninginnedag een ver gadering zullen houden tegen die ten gunste van de weerbaarheid. Er zal een motie worden voorgesteld, behelzende, dat alleen een door verkiezingen samengesteld Indisch parlement in staat is, een beslissing te nemen in zake de weerbaarheid van Neder- landsch-Indië. Deze motie zal voorts een protest inhouden tegen de pressie, die van de zijde der regeering op de inboor lingen-organisaties wordt uitgeoefend ten gunste van de defensiemeeting. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. De chauffeur Brus stapte Zondag van zijn fiets, struikelde en brak zijn pols. Dr. Herman verleende heel kundige hulp. De Floraliavereeniging stelt weder evenals op vorige jaren, op 31 Augustus, de verjaardag van H. M. de Koningin de gelegenheid open tot tentoonstelling der gekweekte bloemen. Ten gevolge van het ongunstige weer zyn echter verschillende planten niet tot voldoende ontwikkeling gekomen en zal dus de inzending niet zoo groot zijn dan andere jaren, aangezien alleen de mooiste planten voor eene be kroning in aanmerking komen. Op Woens dag 6 September wordt voor de kinderen die planten hebben afgehaald een feestje georganiseerd. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag den 31 Aug. 4916, des vóórmiddags te 11 ure, ten Raadhuize dezer Gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Beslissing verkoop schuren c. a. AALBURG. Bij den landbouwer A. M. vertoont zich sedert eenige dagen een ge heel wit vogeltje. Men beweert dat het een witte huismusch is, die zeer zelden voorkomt. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2