Hoesten Aan welk geneesmiddel moet men de voorkeur geven Pink Pillen. Nog twee der misdadigers stonden op het punt van gevat te worden door een politie-agent en een soldaat, toen één van hen riep ilk kan niet meer. Schiet op ze 1® De tweede schoot, maar miste zijn doel en werd gearresteerd. Hy heet Léon Sue en is 20 jaar oud. Hy zeide, dat de man, die zelfmoord gepleegd had, het hoofd van de bende washet was een anarchist en valsche munter, Chevaudier geheeten, 20 jaar oud en eenige maanden geleden uit het leger gedeserteerd. Een som van 50 en een pakje waarde papieren, die uit de brandkast van Leroux gestolen waren, werden in het bezit van den moordenaar gevonden. Trekken de Bulgaren terug De vDaily Mailt verneemt uit Athene: De Bulgaarsche terugtocht uit Grieken land schijnt begonnen. De Servische ca valerie vond verscheidene plaatsen ontruimd. Roemenië breekt de diplomatieke be trekkingen met Bulgarije af. Het Bulgaarsche gezantschap te Berlijn heeft uit Sofia bericht ontvangen, dat de Roemeensche gezant te Sofia gisteravond zijn pas heeft aangevraagd en dus van Roemeensche zijde de diplomatieke betrek kingen tusschen Bulgarije en Roemenië sedert gisteravond half zeven zyn afgebro ken. Om het bosch van Delville. De by- zondere corr. van de ïTimes® in het Engelsche hoofdkwartier bericht s Bij de verovering van de hoogvlakte boven de boomgaarden in den linkeruit- looper van het woud van Delville blonk vooral de Rifle Brigade door stoutmoedige aanvallen uit. De infanteristen bereikten de vijandelijke loopgraven zonder ernstige v verliezen en begonnen daarop de Duitsche loopgraaf te zuiveren. De nieuwe schuil hoeken waren nog maar gedeeltelijk vol tooid en boden weinig bescherming. Toen de Engelschen de Duitschers eenmaal op de huid zaten, begonnen ba jonet en handgranaat hun werk te ver richten. De Duitschers gaven zich grif over. In hun onbegrijpelijke vrees, dat zij gedood zouden worden als ze krijgsgevangen werden gemaakt, boden zij den Engelsche geld en zelfs horloges aan, om hun levens te sparen 1 En toch zijn er op krijgsgevan gen Duitschers brieven gevonden, waarin de schrijvers mededeelen, dat zy bevel heb ben gekregen, alle Engelschen met de bajonet af te maken en geen kwartier te geven. Grieksch Macedonië verklaart zich onaf hankelijk. Op aanstichting van de voornaamste le geraanvoerders en leiders der liberale partij is in Macedonië een comité voor de nationale verdediging opgericht. Het heeft de onafhankelijkheid van Grieksch Mace donië afgekondigd. De onafhankelijkheids verklaring heeft gistermiddag met alle plechtigheid plaatsgevonden. Zij is tot volk en leger gericht. Dit is er een gedeelte uitWij scharen ons aan de zijde van de troepen der bondgenooten om met hun hulp den schender uit het Macedonische gebied en het overig Griekenland te ver jagen. Wij smeeken de Grieken in den vreemde, ons eveneens hun hulp te ver- leenen in dezen strijd voor de bevrijding, dien wij met moed aanvaarden, zeker als wij zijn dat wij ertoe zullen bijdragen ons vaderland spoedig de plaats te geven, waarvan het door vreemde eerzucht en belangen is beroofd.® De onbevrijde Roemenen. De Roemeensche club van afgevaardigden heeft de volgende verklaring verzonden De afgevaardigden van het Roemeensche volk in de Boekowina kunnen het niet be grijpen, dat Roemenië zich bij Rusland heeft aangesloten. Volgens hun overtuiging is het een onge luk voor den geheelen Roemeenschen volks stam, waarvan het bestaan door een over winning van Rusland juist zou worden bedreigd. Onder deze omstandigheden be treuren zij ten diepste de oorlogsverklaring van Roemenië en blijven, evenals het Roe meensche volk in de Boekowina, dat zijn liefde voor keizer en rijk met zijn bloed bezegeld heeft, steeds vasthouden aan hun onverbrekelijken trouw aan Oostenrijk.® Voor Noord-Frankrijks bevolking. De commissies van vluchtelingen uit de buurt van Rijssel, Roubaix en Tourcoing heeft, naar »Havas« meldt een verzoek schrift gezonden aan den koning van Spanje om diens krachtige tusschenkomst te ver zoeken ten behoeve van de ongelukkige bewoners van de bezette streken. Een gelijkluidend verzoekschrift is ge zonden aan de Vereenigde Staten, Argenti nië, Brazilië Zwitserland, Nederland, Dene marken en Noorwegen. Aan het geneesmindel, dat by den min sten omvang en zonder een bijzonderen leefregel noodzakelijk te maken de meeste uitwerking heeft. Zoo verstaan, zijn de Pink Pillen het ideale geneesmiddel bij alle aan doeningen, die voortkomen uit het verar men van het bloed of uit eene verzwak king van het zenuwstelsel. Sedert talrijke jaren hebben zij de gezondheid weêrgegeven aan duizenden personen die leden aan bloedarmoede, bleekzucht, maagpijnen, neu rasthenie, rheumatiek, zenuwziekte. Al deze verstoringen men geve er zich wel rekenschap van, hebben twee voornaamste oorzaken, n.l. de verzwakking of de on zuiverheid van het bloed, of de zwakte der zenuwen. Er zijn maar weinig 'menschen, die niet op een gegeven oogenblik worden aan getast door een dezer kwalen, welke zich openbaren ten gevolge van overspanning, buitensporigheden, ontberingen, tegenslagen, ofwel op gevaarlijke kritieke tijdstippen van het leven als groei, kritieke leeftijd zelfs de verwisseling van de jaargetijden brengt van zulke verstoringen teweeg. Met andere woorden, de Pink Pillen zijn voor ieder een en op zeer vele tijdstippen des levens noodzakelijk. Hare bijzondere versterkende en opwekkende hoedanigheden maken haar tot het zekere geneesmiddel, tegen al de aandoeningen waarvan wij spraken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 4.75 per doos, en f9 per zes doózen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 45, Amsterdamvoor Heusden en Omstreken bij Gr Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. BINNENLAND. Ongeregeldheden in Indië. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram zyn bij de ongeregeld heden te Moearatembesi in Djambi het personeel der aldaar gelegerde brigade gewapende politie [ongeveer twintig man], het districtshoofd, een inlandsch arts en het pasarhoofd gedood. Het postkantoor en het gevangenisge bouw gingen in vlammen op. De opstande lingen hebben zich met de aan de gewa pende politie ontnomen geweren en munitie genesteld in de woning van den controleur die ongedeerd is gebleven. De president is met militair geleide per stoomschip Moeara Enim.® derwaarts vertrokken, terwijl uit Palembang versterking gezonden wordt. [ïStct.ft] Burgemeester-deserteur. Te Gramsbergen is aangekomen de heer voorheen burgemeester van Wielen [Duitschland]. Genoemde heer was te War schau afgericht en zou naar het front ver trekken. Hem was toegestaan van zijn fa milie afscheid te gaan nemen. Bij die gelegenheid nam hij zijn kans waar en ging de grens over. Een gehucht dat weg moet. Het gehucht Katham, onder Edam, (aan de Zuiderzee moet geheel ontruimd wor den in het belang der verbetering van de waterkeering. Op de plaats waar nu de huizen staan, wordt een breede verkeersweg aangelegd, mede tot versterking van den teen des dijks. o Nederlandsche schapenvleesch voor Enge land. Maandag j.l. waren op de Smithfield vleeschmarkt te Londen o.a. 4200 geslachte schapen uit Nederland aangevoerd. De prijzen waren matig. Persstemmen over Nederland. Uit een hoofdartikel van de Glasgow Times, getiteld jNeutraal Attitude® »De geografische ligging van Neder land heeft zijn positie, in verband met zijn grooten en arroganten buur op zijn oostgrens, van het begin af aan bijzonder teer en gevaarlijk gemaakt.® Na melding te hebben gemaakt van de waarde die de Nederlandsche kust voor Duitschland zou hebben en de verzekering dat dit land de Nederlandsche havens zou gebruikt hebben voor een inval in Britan- nië, mits maar eerst de inval in Frankryk geslaagd ware en het de Fransch-Belgische kust tot Boulogne had kunnen bezetten, besluit het blad als volgt Dergelijke overwegingen moeten nadenkende Nederlanders wel altijd voor den geest hebben gestaandoch zij zijn het hoofd niet kwijt geraakt, zelfs niet in de donkerste dagen en de houding der Nederlandsche regeering, zoo waardig, zoo beslist en diplomatiek, zoo correct, heeft de diepe achting verworven van de geal lieerden 1® o Gebrek aan varkens. Uit den prijs der biggen aldus wordt uit Schoterland aan de »Tel.« gemeld blijkt duidelijk, dat tal van boeren door de hooge prijzen der voedingsartikelen zijn op gehouden met het mesten van varkens. Werd voor eenigen tyd voor deze biggen nog f42 a f46 per stuk betaald, nu brengen ze aan de markt niet meer dan f 3 k f 4 per stuk op. En dan wordt bij lange na de geheele aanvoer niet verkocht. Zochten de handelaren vroeger de boeren op om de biggen, nu krijgt de boer geen gegadigde aan de deur om zijn jonge krulstaarten te koopen. Het ligt voor de hand, dat, blijft die toestand zoo, de zaak moet vastloopen en binnen niet langen tijd er gebrek zal zijn aan varkens voor de slachtbank. —o Een geschenk van Belgen aan de Ko ningin. De werksters en werkers van de ateliers in het Vluchtoord Nunspeet hebben de vriendelijke gedachte gehad, aan onze Koningin een geschenk aan te bieden, als blijk hunner dankbaarheid voor de gast vrijheid, door hen zoo langen tijd reeds genoten. Door de kantwerksters werd vervaardigd een tullen sjaal, met applicaties van Brus- selsche kloskant. Het geheel maakt een sierlijken indruk en geeft een goeden dunk van bekwaamheid en ijver. De sjaal is vervat in een doos van eikenhoutop het deksel is het Belgische wapen uitgesneden tusschen eikenloof en vlaggen, terwijl zij gecapitoneerd is met oranje en satijn. Tegen de binnenzijde van het deksel is een kantstuk aange bracht van Liersche kant, voorstellende het Belgische wapen, afgewerkt door een rozenrand met kapjes. Woensdagmorgen boden de hoofden der twee ateliers en de hoofdkantwerksters het geschenk ten paleize Noordeinde te's-Gra- venhage aan. Hbl. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. 4 Sept. De groote rader stoomboot »Merwede I®, die duizend pas sagiers kan bevatten, nam Vrijdagmorgen alhier een 400-tal reizigers op, die per extra-tram van Tilburg waren gekomen, om per boot tot Rotterdam de reis te ver volgen, van daar naar Scheveningen te sporen, om heden op dezelfde wijze huis waarts te keeren. De stoomboot, met vlaggen getooid, had een feestelijk aanzien. Door het College van Godshuizen is aan den hoogsten bieder, voor f 2200, niet gegund het in veiling gebrachte ter rein gelegen achter de Herv. Kerk. WERKENDAM. Bij Kon. Besluit dd. 24 Aug. 11. is tot Kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Arnhem benoemd onze vroegere dorpsgenoot de heer Mr. C. W. v. Ommeren. ALMKERK. Bij de jongst gehouden hengstenkeuring op 29 Aug., voor stam- vaders^met afstammelingen, verwierf Rinaldo van den landbouwer Arend Verschoor een premie van f50,als stamvader, terwijl 42 van de 44 afstammelingen, die werden voor gebracht, een premie kregen van f45. Tevens werden nog een anderhalfjarigen hengst van A. Verschoor en een merrie van den landbouwer H. Pellikaan uit den Biesbosch bekroond. ANDEL. Ook in deze gemeente doen zich bij vesschillende eigenaars gevallen van ziekte onder de varkens voor, echter tot heden nog zonder doodelijken afloop. Tot grafgaver, tevens aanspreker, is hier aangesteld G. Verwijs, in plaats van G, Sterrenburg, welke is overleden. Het militaire sportfeest, hetwelk Donderdag jl. ter eere van Koninginnedag onder leiding van commandant Kleijn zou plaats hebben, is wegens den slechten toe stand van het terrein (vanwege den vele regen) uitgesteld en zal alsnu vermoedelijk a.s. Maandag plaats hebben. Bij den bierhandelaar V. werd een vaatje bier ontvreemd. BENEDEN-LANGSTRAAT. Het fruit is dit jaar schaarsch. Hier en daar zijn nog wat appels, maar peren zijn zeer duur. Er worden dan ook hooge prijzen gemaakt. Men besteedt voor goede peren reeds tot f 48.per H.L. BOMMELERWAARD. De handel in kralen is zoo goed als geëindigd. De prijs was gedurende het seizoen redelijk maar de uitkomst was niet rooskleurig, van de latere soorten valt dit erg tegen. De prijs is f 4 k f 4.25 per H.L. Werden vorige jaren slechts op het land, waaruit de vroege aardappelen gerooid waren knollen geplant, dit jaar is men begonnen er ook de korenakkers mee te beplanten. Daar de prijs, waarvoor ze thans reeds opgekocht worden hoog is, kan verwacht worden, dat de verbouwers van deze tweede schoof veel geld zullen maken. GENDEREN. De heer de Jong, hoofd der school, heeft met goed gevolg ook ex amen afgelegd voor de akte Letterkunde I. o. KAATSHEUVEL. Wegens gebrek aan grondstoffen, wordt op de schoenfabriek van de firma Van Dorlmond-Pennock slechts halve dagen gewerkt. De arbeiders ont vangen evenwel vol loon. KERK-DRIEL. Toen de dochter van den landbouwer v. D. zich dezer dagen met de hondenkar naar het land begaf, werd zij onder weg door een hond aan gevallen, met het gevolg, dat het gespan in een diepen sloot tuimelde. Het meisje kwam onder de kar terecht, zoodat zij slechts door spoedig toegeschoten hulp uit haar benarde positie verlost kon worden. Bij nader onderzonk bleek, dat haar schouder en pols ontwricht waren, zoodat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. LOON-OP-ZAND. Door den heer A. Beunis is eervol ontslag aangevraagd als brievengaarder. LAND VAN HEUSDEN. Gedurig ziet men van die verdachte personen langs de huizen komen met een kleinigheid te koop, terwijl bedelen het hoofdbedrijf is. Som migen zijn zelfs zoo brutaal en geven voor ontsnapte krijgsgevangenen te zijn of van het front weggeloopen. Ze doen verhalen van den oorlog, de gevangenkampen, de grenzen met den doodelijken draad, dat den menschen de haren te bergen rijzen en uit bewondering of medelijden den »helden« wat geven; En dan is het doel bereikt. Men zij echter voorzichtig met die ke rels I Het fruit is dit jaar schaarsch en hoog in prijs. Knolperen, waar men andere jaren f 4,50 k f 2- per H.L. voor kon krijgen, worden nu verkocht voor f7,50 k f8. en hooger. Voor Brederode's, een winter- peer biedt men nu reeds f 10.per H.L. op het hout. NEDERHEMERT. Bij de verbou wing van de openbare school aan de Noord zijde kwam achter den gevelsteen een doos te voorschijn, welke een oorkonde van de stichting dier school bevatte, benevens een exemplaar van alle destijds gangbare mun ten. Als stichter werd in de oorkonde aan gewezen Baron van Nagell toenmaals Burgemeester van Nederhemert. Zoowel de oorkonde als de munten, alle van het jaar 4849 zullen op last van den tegenwoor- digen burgemeester, Baron Lewe van Adu- ard in den gevel van het naar de eischen des tijds nieuw ingerichte gebouw inge metseld worden. Donderdagmiddag vond de landbouwer E. M. Smits een kalf koe ter waarde van f 400 dood. Gelukkig is deze landbouwer in de onderlinge veeverzeekering en krijgt hij alzoo een uitkeering, anders was het voor hem een waar schadepostje terwijl het dier na gevild te zijn op de gebruike lijke wijze onder toezicht der gem. politie is begraven. Woensdag waren twee personen uit Gameren bezig met het afleveren van hooi napij den bol. Toen een van hen zich op de aldaar aanwezige weegbrug wilde begeven, nam hij een te korten draai en tuimelde de wagen met hooi van den dijk. Gelukkig brak de as en bleef het paard daardoor op den dijk staan en liep dit ongeval met eenige averij aan den wagen af. NIEUWENDIJK. Door de onder- afdeeling der V. P. N. alhier zijn deze week 4300 eieren naar de Rotterdamsche veiling verzonden. Men besteedde 8X k 9 ct. per stuk. In de Geref. kerk alhier is de avond dienst vervangen door de middagdienst, zoo dat de dienst gehouden zal worden des voorm. om 40 en des nam. om 3 uur, nieuwe tijd. SPRANG. Ten nadeele van G. de R. werd uit zijn werkplaats een beurs met f 42.onvreemd. Tot op heden bleef de dief onbekend. De knecht, van den landbouwer S. kwam met zijn hand tusschen een kam wiel van een kafmolen zoodanig bekneld, dat hij genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen. 34 Augustus had in deze gemeente een zeer kalm verloop. Door de kinderen der o. c. school werd met de onderwij zers een wandeling door het dorp ge maakt. De militairen in deze gemeente in kwartier hadden «sportwedstrijden®. Bij deze wedstrijden werden door de jongens van de 4e. Compie alle eerste prijzen behaald. Deze feestelijkheden werden door militaire muziek opgeluisterd. VEEN. Van den landbouwer V. werd Maandag eene melkkoe, welke langs de Maas graasde, verdronken gevonden. Ver moedelijk is het beest aangetast door het vuur, daarin terecht gekomen. Voor den eigenaar is het een aanmerkelijke schade post. De prijzen der knolperen gaan nog steeds omhoog en worden door de koop lieden tot f40.per H.L. opgekocht. Voorwaar een buitenkansje voor de eige naars, welke ze nog niet hadden verkocht. Velen hadden ze evenwel al voor eenigen tijd verkocht voor f 4.50 k f 5.50 per H.L. Deze week deden zich een paar ge vallen van vlekziekte voor onder de varkens, doch naar we vernamen, van geen ernsti- gen aard. Het is te hopen dat deze ziekte zich niet verder mag uitbreiden, nu ze zoo hoog in prijs zijn. WIJK. Onder begunstiging van een mooien avond gaf Oefening en Uitspan ning Donderdagavond haar aangekondigde concert. Niettegenstaande het gezelschap door de mobilisatie verschillende zijner krach- moet missen werden de muzieknummers goed uitgevoerd en heeft het publiek ge noten. Oefening en Uitspanning komt dan ook wel een woord van lof toe voor den genotvollen avond. ZALTBOMMEL. Op de Dinsdag ge houden weekmarkt werden de volgende prijzen besteedTarwe (kleine partijtjes) f 17 f 4 7.50 Haver en Garst niet aan geboden. Éoter f0.85 per X K.G. Eieren f2.40 k f2.25 per 25 stuks. Biggen f5 f44. Aangevoerd 99 stuks. bedaart spoedig, wijl het vastzittend slijm wordt opgelost door het ge bruik van eenige Anga-bonbons. Prijs 30 en 60 ct. per doos. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Te 's-Hertogenbosch bij Gebr. Verhees, Orthenstr. B 89 en Ynchterstr. 430 en Apoth. Dr. Lamers en Indemans te Waal wijk bij Apoth. Fa. P. J. van Gils te Werkendam by J. S. Frederiks, Drogist. Aan bovenstaande adressen zijn ook verkrijgbaar onze overige artikelen, als Parol, genezende zalf. Mijnhardt's Zenaw-tabl. tegen overspanning, enz. Mijnhardt's Hoofdpijn-tabl. genezen hoofdpijn. Mijnhardt's Maag-tabletten. bij slechten eetlust, etc. Mijnhardt's Laxeer-tabl. bij gal en verstopping. Sprutol, tegen zomersproeten. Enfan-bonbons bij wormen. Enersan-tabletten, versterken lichaam en zenuwen. Farolzeep, tegen haaruitval, roos, schilvers, enz. Alleen echt, wanneer voor zien van den naam van den fabrikant A. Mijnhard! Pharm. Fabriek, Zeist. Vergadering van den Raad der ge meente Heusden op Donderdag 34 Aug. voorm. 44 uur. AGENDA. 4. Notulen vorige vergadering. 2. Mededeeling van ing. stukken. 3. Beslissing verkoop schuren e. a. VoorzitterBurgemeester Honcoop. Secretaris de heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de secretaris de notulen van de vergadering van 24 Aug. jl. welke on veranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Ingekomen a. Een schrijven van den heer R. Braams, onderwijzer te Rijswijk (N.-Br.), dat hy de benoeming tot onderwijzer aan de M.U.L.O.school aanneemt en 4 Oct. a.s. in functie hoopt te treden. b. Idem van den heer Postma, benoemd hoofd der M.U.L.O^chool, dat hy zijn be-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2