NIEUWSBLAD voor lel Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3599. Zaterdap 2 September. De Stad en het Land van Heusden. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Vluchtelingen uit Roemenië. Naar de «Vossische Zeitung" uit Kron- stadt verneemt, komt daar gestadig een stroom Duitsche en Oostenrijksch-Hongaar- sche vluchtelingen uit Roemenië aan. De oorlogsverklaring heeft naar zij me- dedeelen, de geheele bevolking verrast niemand had gedacht, dat die zoo spoedig zou komen. Roemenië zal, zoo zeggen zij, de schuld geheel op Rusland schuiven, dat door de samentrekking van een troepenmacht aan de Roemeensche grenzen de regeering tot ingrijpen heeft gedwongen. Oostenrijkers in 't Russische leger. Afgezien van zijn eigen onuitputtelijke hulpbronnen aan strijdkrachten, beschikt Rusland nu volgens een »Reuter«-bericht uit St. Petersburg over aanzienlijke troepen ten gebruike op den Balkan. Deze zijn gevormd uit vroegere Oosten- rijksch-Hongaarsche onderdanen, die thans ten volle gewapend, geoefend en gedeelte lijk door hunne eigen officieren, gedeeltelijk door Servische officieren worden aangevoerd. Deze troepen, wier aantal veel grooter is dan men zou denken, hebben den eed van trouw aan den Russischen keizer afgelegd en zullen onder Russische vlag vechten. König aan 's keizers tafel. In het groote hoofdkwartier heeft keizer Wilhelm gisteren den stichter en voorzit ter van den Raad van Toezicht der Duit sche Ozean-reederij, dr. Lohmann uit Bremen en kapitein König van de han delsduikboot «Deutschland* ontvangen en hun zijn groote vreugde en waardeering betuigd. Dr. Lohmann en kapitein König zijn tot den maaltijd uitgenoodigd. o Uit Stockholm wordt aan Berlingske Tidende gemeld, dat de schepen van de Johnson-lijn geen Braziliaansche havens meer aanloopen, omdat er geen koffie meer te krijgen is. De Engelschen zouden alle beschikbare voorraden hebben opgekocht en Engeland zou honderdduizenden balen opgehouden hebben, waarvan een groot gedeelte voor Zweden bestemd was. Er zou geen kans bestaan, dat de koffie vrij gelaten wordt. o De munitievoorziening van Roemenië. De Matin vertelt hoe kolonel Hundcanu, 5> Sedert in 1589 de troepen van Prins Maurits Heusden hadden versterkt, weer stond Heusden's Bevelhebber een beleg van vyf maanden en twee dagen. Eerst toen de winter intrad en het water begon te wassen, was de vijand genoodzaakt op te breken. De omstreken hadden inmiddels veel van het Spaansche krijgsvolk te lijden, dat van honger verging en de dorpen afstroopte en de woningen vernielde. Onder de ver woeste plaatsen behoorde de prachtige abdij van Bern en de kerken te Herpt en Oud Heusden, benevens het kasteel te Oud Heusden en Heesbeen, alsook het nonnen klooster te Heesbeen, dat gestaan heeft ter plaatse nog bekend als «nonnengeseid*. Nu de rust voor een tijd was ingetreden begon men het stadhuis, dat 47 jaren in bouwvallen gestaan had weder op te bou wen en te voltooien en in 1590 met een klokkenspel te verfraaien. Ook het onder wijs werd flink ter hand genomen en in 1592 werd zelfs een latijnsche school gesticht. In 1595 had voor de vijfde maal in de laatste tweede helft dezer eeuw een door braak van den hoogen maasdijk plaats, thans bij Woudrichem, waardoor ook het geheele land te Heusden onderliep. In 1613 werd onze stad belangrijk uit gebreid. Tot dien tijd toch gaf de Demer directeur van bewapening van het Roe meensche ministerie van oorlog, reeds een jaar geleden een Roemeensche militaire missie naar Parijs heeft gezonden met op dracht de voorziening van Roemenië met krijgstuig voor te bereiden. Frankrijk en Engeland hebben op 3 April de door deze missie kenbaar gemaakte wenschen inge willigd en zijn toen begonnen krijgstuig voor Roemenië in hun fabrieken te ver vaardigen. Het is via ArchangelSt. Pe tersburg verzonden en wel dagelijks 400.000 ton. Alle Roemeensche vliegtuigen zijn in Frankrijk vervaardigd. o Hohenzollern tegen Hohenzollern. Men schrijft aan den Tijd Nu Duitschland aan Roemenië den oor log verklaard heeft, komen twee afstam melingen van het oude Hohenzollern-geslacht als vijanden tegenover elkaar te staan. De een, Wilhelm II, uit den Evangelischen, de ander, Ferdinand, uit den katholieken tak. De beide linies zijn hoogstwaarschijn lijk reeds in 1200 uit elkaar gegaan. Van den katholieken tak zijn vooral be kend de afstammelingen van Karei van Hohenzollern (18111885), aan wiens zoon Karei in 1866 de waardigheid van vorst van Roemenië werd opge dragen, nadat de jongere broeder van den koning van België geweigerd had deze te aanvaarden. Karei regeerde van 1366 tot 4881 als vorst, van 1881 tot 10 Oc tober 1914 als koning over Roemenië, en werd bij diens kinderloos overlijden het dochtertje uit zijn huwelijk met Carmen Sylva leefde slechts van 1870 tot 1874 door zijn neef, den tegenwoordigen koning Ferdinand opgevolgd. Diens oudere broer Wilhelm, hoofd van den katholieken tak der Hohenzollern, had in 1886 reeds voor de opvolging in Roemenië bedankt. De oudste dochter van Wilhelm, Angusta Vic toria, trouwde in 4913 met Manuel, den ex-koning van Portugal. De vrouw van koning Ferdinand is prinses Maria van Saksen-Coburg en Gotha. Haar vader, Alfred, hertog van Edinburg, is de broeder van koning Eduard VII en dus ook van Beatrix, de moeder van Vic toria (Ena), koningin van Spanje. Maria's moeder is groothertogin Maria, zuster van czaar Alexander III. De zes kinderen van den katholieken koning Ferdinand en de Luthersche konin gin Maria belijden den Grieksch-orthodoxen godsdienst. De strijd tegen de duikbooten. Aifred Noyes, een dichter, beschrijft het Engelsche stelsel om jacht op duikbooten te maken. Hij zegtEen paar dagen ge leden had ik gelegenheid met dat stelsel kennis te maken. Vooreerst de manschap, die gekozen is uit visschers en uit de be manningen van treiters. Zij zijn geleidelijk gedrild en aan discipline gewend en in marine-uniformen gestoken. Er zijn er thans meer dan honderdduizend. Hun visschers- booten en treilers zijn geleidelijk door de regeering overgenomen en voor de jacht uitgerusthet zijn er ongeveer drieduizend. Hier is aan toegevoegd een vloot van snelle motorbooten, die in het bijzonder voor ver kenningsdoeleinden gebouwd zijn. Wat de kwestie der netten betreft, ik vernam, dat binnen 25 minuten iedere duikboot, die gerapporteerd wordt in de meeste van onze Engelsche wateren, in een ijzeren val kan ingesloten worden, watiruit geen ontsnappen mogelijk is. Ik heb zulke vallen gezien van 100 mijl lengte, vallen waarvan de opstel ling /veranderd kon worden en de vorm op een sein gewijzigd. Een duikboot kan hun zeeën binnenkomen, zelfs naar Amerika gaan, zij kan zelfs schade aanrichten binnen hun linie, maar zoo zij dit doet, is haar aanwezigheid bekend en zoo er verder schade aangericht wil worden, zal dat waar schijnlijk door een andere duikboot gedaan moeten worden. o Het Roemeensche leger. Roemenië, dat een bevolking heeft van 7.5 millioen, heeft een leger, dat volgens nieuwste opgaven op 700.000 man wordt geschat. Alle Roemeniërs van 21 tot 46 jaar zijn verplicht te dienen. Van alle Balkanstaten bezit Romenië het langst een militaire organisatie in mo dernen zin, zoodat deze nu als geheel gereed te beschouwen is. Het leger telt, volgens betrouwbare ge gevens, de laatste twee jaren niet minder dan 5.500 beroepsofficieren en 110.000 man. In oorlogstoestand telt het leger 7000 officieren en tusschen de 6 A 700.000 man. Het Roemeensche leger bestaat uit 6 leger korpsen, die ruim van artillerie, volgens de eischen van den modernen oorlog voorzien zijn. By iedere korps vindt men dan ook, behalve het groote aantal veld-, berg- en rijdende artillerie, de vereischte houwitser- afdeelingen en de batterijen zware belege ringsartillerie. Het leger is bewapend met Mannlicher geweren van 6 millimeter (Roemeensch model) en Mannlicher van 5 millimeter (Oostenrijksch model.) De artillerie beschikt over Krupp-kanonnen, maar gemaakt naar het model van de Fransche 75. De berg- kanonnen zijn van Engelsch model en naar het type Schneider Creusot vervaardigd. Een klein gedeelte zware artillerie is van Schneider, de rest van Krupp. De 75 van Roemenië dateeren van 1904. Men heeft verder 100 snelvuurkanonnen van Fransch model 1912, drie batterijen 150 m.M. en drie bergbatterijen, alles snelvuurgeschut model 1912. De rest van de artillerie van 150 en de bergkanonnen zijn geen snel vuurgeschut, Het Roemeensche artillerie reglement is een copie van het Fransche. Alles bijeengenomen bezit Roemenië twaalf honderd stuks geschut, waarvan 700 snel vuurkanonnen, verder duizend mitrailleurs, gedeeltelijk Fransch- en Duitsch model. Roemenië heeft ook een «vloot*, maar veel heeft die niet te beteekenenze be staat uit een kleinen kruiser, vier kanon neer booten, een paar torpedobooten eneenige gewapende kustvaartuigen. o Verdiende straf. Wel worden de Duitschers vaak beschul digd van onrechtvaardigheden, maar, dat zij ook behoorlijk weten te straffen, blijkt uit het volgende uit Fransch-Belgische bron Een jaar geleden, terwijl het kasteel van baron Acoz door Duitsche officieren was bezet, werd het lijk van den baron in een naburig bosch gevonden, doorboord door verscheidene revolverkogels, die op korten afstand waren afgevuurd. Enkele maanden later verdween de jachtopziener van het kasteel en men ontdekte zijn lijk eveneens in het bosch. De Belgische justitie opende toen een instructie, maar de Duitsche auto riteiten verboden een vervolging. De «Vingtlèmo Siècle* meldt, dat deze zaak thans door de Duitsche justitie is behandeld. Twee Duitsche officieren, de prins van Stolberg en graaf Gagern, heb ben voor een krijgsraad terechtgestaan op de aanklacht van dubbelen moord. Prins Stolberg is ter dood veroordeeld, maar zyn straf is verzacht, graaf Gagern is veroor deeld tot 10 jaar dwangarbeid. De chauffeur van de twee officieren, die getuige was geweest van de misdaad, heeft die aan het licht gebracht. —O 46.921 Wespen gevangen. In Duitschland wordt op wespen, die anders aan den fruitoogst heel wat schade toebrengen, in deze tijden, nu alles dubbele waarde heeft, ijverig jacht gemaakt. De landeigenaar Hitze uit Frauendorf bij Kott- bus had aan 'de schooljeugd premies uitge loofd voor elke wesp en horzel, die ze bij hem inleverden. 16.921 Wespen en 162 horzels ontving hij daarop, waarvoor hij 343.30 mark uitbetaalde. o Russische troepen in Frankrijk. Volgens de «Petit Parisien* is te Saint Naziare het stoomschip »Venezuelo« met een groot Russisch troepentransport aan gekomen. o De Russen in Bessarabië. De «Neue Freie Pressec outleent aan «Drepteata*, dat de Russen in Bessarabië reeds lang .voorbereidingen hadden gemaakt voor den doortocht door Roemenië. Een spoorweg is aangelegd van Akkerman naar Tasjboenar. In het begin van het offen sief van generaal Brossilof lagen in Bes sarabië 250,000 Russen en 60.000 Ser viërs. De te Reni (Bessarabië) staande Roe meensche troepen zullen tegen Bulgarye gebruikt worden. Reeds Zondag j.l. moeten er Russische troepen aan de Roemeensche Dobroedsja gestaan hebben. o De Entente en Argentinië. De «Frankfurter Zeitung* verneemt uit Buenos-Aifes, dat de gezanten van Frank rijk, Engeland en Rusland den minister van buitenlandsche zaken een gemeen schappelijke nota hebben overhandigd, welke betrekking heeft op verschillende vraag stukken van het internationale recht en andere onderwerpen. Zeilboot omgeslagen, 7 man verdronken. Een gezelschap van 8 man ondernam dezer dagen van Lancaster uit een zeil tochtje de rivier Lune af's avonds op de thuisreis sloeg hun bootje om. Een der inzittenden wist zwemmende den oever te bereiken, de zeven anderen verdronken. Onder de omgekomenen bevond zich James Lathan, een voetbalspeler van internatio nale bekendheid. Een gevecht met eeninktvisch. Sommige Engelsche bladen bevatten een verhaal van een Engelsch soldaat, die bij 't zwemmen iri zee (waar, wordt niet nader aangeduid) door een inktvisch was aange- waarbij het Admiraalschip «de Eendragt* dat 84 stukken voerde, bij een buskruit- ontploffing in de lucht vloog. Tot zyner eere werd in de groote kerk te 's-Gra- venhage eene prachtige grafstede opge richt. In 4680 sloeg de bliksem in den burgt- toren en ontvlamde het daaringeborgen buskruit. De toren en bijna het geheele kasteel werd verwoest, de nabyzijnde hui zen werden omgekeerd, de geheele Burgt- straat lag in puin. In 1692 op den 18en van Herfstmaand had over het geheele land en ook alhier een aardbeving plaats, die 2 minuten duurde doch veroorzaakte alhier geen schade. In 1733 werd in het Koor der groote kerk begraven Theodoor Baron van Fries- heim, overleden als Gouverneur te 's-Bosch. Hij had tijdens zijn leven zelf een praal graf laten oprichten, dat de kerk tot sieraad strekt. Op 25 December 1740 brak de hooge Maasdijk onder Hedikhuizen door, waardoor het geheele land van Heusden en Altena en de lagere gedeelten der stad onder water werden gezet. Den 2e van Wiedemaand 1740 brak een felle brand te Vlijmen uit en legde onder Vlijmen, Onzenoord en Nieuwkuik ongeveer 300 woningen en schuren in de assche. In 1757 had weder een doorbraak plaats in den Hoogen Maasdijk, waarbij veel vee en ook menschen het leven verloren. In 1759 werd onherstelbare schade vallen. De inktvisch omwinkelde den man met zijn ringarmen en trachtte hem naar de diepte te sleuren. Deze zou ook be zweken zijn, indien niet op zijn hulpge roep visschers waren toegesneld die hem hebben gered. Zij konden de armeu van den inktvisch niet loswikkelen, maar moes ten die een voor een afsnijden. De rug van den inktvisch had een lengte van een halven meter. o De stemm.ng in Roemenië. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat Zondag de stemming in de Roemeensche hoofdstad haar hoogtepunt had bereikt. Toen kort na afloop van den Kroonraad bekend werd, dat den Roemeenschen ge zant te Weenen opdracht was gegeven de oorlogsverklaring aan de Oostenrijksche regeering te overhandigen, steeg de geest drift ton top. De minister-president Bri- tianu werd levendig toegejuibgt toen hij het paleis des kouings verliet. Ook Filipescu en Jonescu vielen luide hulde betoogingen ten deel. In den Kroonraad werd door den mini ster van Oorlog meegedeeld dat alle mili taire toebereidselen beëindigd waren en ook de mobilisatie voltooid was. o Een Amerikaanscge kruiser op de rotsen geworpen. Volgens een telegram van San Domingo wierp gisteren een vloedgolf den Ameri- kaanschen kruiser Memphis op de rotsen buiten de haven. Het schip is geheel wrak geslagen. Waarschijnlijk is de ge heele bemanning gered, op twintig man na, die in een barkas naar het schip terug keerden en verdronken. Russische beloften aan Roemenië. Via Boedapest werd gemeld, wat het te Boekarest verschijnende blad «Dimineata* weet mee te deelen omtrent de overeen komst door Roemenië met Rusland gesloten. Daarin worden aan Roemenië heel Zeven burgen en de zuidelijke, door Roemeniërs bewoonde streken, voorts de Boekowina met Czernowitz toegezegd, benevens het recht zyn grenzen te verruimen met het Bulgaarsche gebied tusschen Roestsjoek en Warna. Deze gebieden zijn Roemenië ook beloofd voor het geval, dat het ze niet met eigen wapens verovert. Volgens de militaire overeenkomst, ver neemt hetzelfde blad, wordt het Russische- Roemeensche leger, dat aan het Donau- front zal opereeren, onder Roemeensch bevel geplaatst. o Geen malsch oordeel. Het Zwitsersch «Volksblatt* schryft over Italië's oorlogsverklaring Wij staan stellig niet in den reuk van produitschheid, maar deze laatste stap van Italië kan ons even weinig behagen als de eerste. Wij kunnen ook geen recht vaardiging van Italië's vijandschap tegen Duitschland vinden. Dat Italië ten koste van Oostenrijk als staat kon ontstaan, dankt het Pruisen. Dat -het zich zoo snel en schitterend, uiterlijk althans, kon ontwik kelen, moet het Duitschland toeschrijven, dat altijd Italië in bescherming nam en hielp, en het zelfs in zijn tegen Turkije gerichte koloniale ondernemingen niet hin derde. Van grove ondankbaarheid, arglist toegebracht door de veepest welke met toomelooze woede het vee verdelgde.* In 1769 had de waterstand der Maas eene laagte zooals niemand die zich her inneren kon. Op verschillende plaatsen kon men door de Maas loopen. In hetzelfde jaar werd Heusden bezocht door Prins Willem V, die alstoen op 18-jarigen leeftyd het Erfstadhouderschap had verkregen «Onder het lossen van het «geschut der wallen, werd hij op het «plegtigst door onze regeering ontvangen.* In 1781 bezocht de Keizer van Duit land Jozef II op eene doorreis onze stad. In 1781 ontstonden de partijschappen der Patriotten en Prinsgezinden. Door het drukken en schryven van verschillende geschriften, waarin de schuld van den oorlog met Engeland aan den Prins werd toegeschreven en ware of verdichte ge breken der regeeripg in den breede wer den uitgemeten, ontstonden burgers-gezel- schappen, die zich Patriotten, dat is Vaderlanders noemden. In 1783 zonden eenige Burgers uit Heusden een verzoek schrift in, om zich in den wapenhandel te mogen oefenen, terwijl een ander verzoek schrift het herstel der stedelyke rechten inhield en hoewel in 1784 te Parijs de vrede met Engeland geteekend werd, hielden de beroeringen niet op. Overal was twist en verdeeldheid, ook in deze ge meente, alwaar Patriotteu en Prinsgezinden fel tegenover elkander stonden. Beide par tyen hadden nagenoeg eenzelfde getal aan hangers doch de eersten hielden alsnog het gezag in handen (Wordt vervolgd de grens der stad aan en stond de Oud Heusdensche poort ter plaatse van nu de brug in de Wittebroodstraat; zoodat men kan nagaan met welk gedeelte de stad is uitgebreid. In 1623 beproefde de Spaansche land voogdes en Aartshertogin Isabella door omkooping Heusden in handen te krygen. Tot dit doel werd zekeren Michiel van Ophoven uitgezonden met eene aanbeveling van Godefroij van Hoorn, neef van den Gouverneur, Heer van Kessel, die zich tot dezen begaf, hem het plan der Vorstin mede deelde en hem bij overgave der stad uit haren naam beloofdede ridderorde van het Gulden Vlies, den titel van Graaf van Hoorn en daarenboven 300.000 kronen en be bevordering zijner kinderen tot groote eereposten en waardigheden. De Heer van Kessel nam het zegel aan, bezag het en twijfelde niet langer aan de zekerheid van hetgeen Van Ophoven hem had medegedeeld doch nu stond hij op, en zeide, terwijl diepe verontwaardiging op zijn gezicht stond te lezen (Wij geven de letterlijke woorden terug, die daarvan zijn geboekstaafd.] «Indien Godefroy van Hoorn iets van «mijnentwege aan de Aartshertogin ver- «zekerd heeft, dat ten nadeele van de «Vereenigde Nederlanden is, dan heeft hij «gedaan als een schurk en leugenaar wat «de Aartshertoging betreft, zij is een mag- «tige Prinses en als zoodanig eerbiedige «ik haar maar in zaken den dienste van «mijn vaderland betreffende, zijn de Staten- Generaal alleen mijne Heer en en Meesters, «en de Aartshertogin mijne grootste vij- «andin en voegde hij er met verheffing van stem bijal bood men mij al de «schatten van het Koninkrijk van Spanje, «zoo zal men mij daardoor niet verleiden, «noch de nakomelingschap kunnen zeggen, «dat Willem van Hoorne Heer van Kessel «een verrader is geworden van zijn vader- »land." Willem van Ophoven werd in verzekerde bewaring genomen en naar 's-Gravenhage opgezonden, alwaar hij lang in hechtenis bleef, doch eindelijk tegen een Nederland- schen krijgsoverste werd uitgewisseld. Wij laten alle beroeringen rusten en stippen nog enkele jaartallen aan, waarin wij hopen dat de lezer belang zal stellen. In 1632 was het getal huizen te Heus den 145 en elk gezin op 5 personen rekenende, zou de bevolking destijds 2300 inwoners hebben bedragen. In 1637 werd alhier eene Walsche gemeente gesticht. In 1664 ontstond alhier weder eene pestkoorts, die gelukkig niet zoo lang aan hield als die van vroegere jaren. In 1638 werd Jacob van Wassenaar, Heer van Obdam tot Gouverneur dezer stad benoemd en dezelfde, in 1653 tot Luitenant Admiraal aangesteld, stak in 1653 met 's Lands vloot in zee, voerde later verschillende opdrachten uit en was in 1665 opgeklommen tot Luitenant-Admi raal-Generaal en had het opperbevel over onze vloot, tijdens een oorlog met Enge land. Op den 13en van zomermaand 1665 had een treffen met den vijand plaats, BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5