king van den weg der Centralen naar Konstantinopel, alsmede waarschijnlijk de vermeestering van deze stad het gevolg zou zijn. Nu het juichen is te vroeg geweest. Bulgarije heeft zich aan géén perfidie schuldig gemaakthet gaat vechten aan den kant der Centralen en willen de ge allieerden naar den Bosporus, dan dienen ze eerst met de Bulgaarsche legers af te rekenen. Sterker nogTontsjef, de Bulgaarsche gezant te Weenen, heeft met nadruk ver klaard, dat, in volslagen tegenspraak met de* perfide berichten van zijn vijanden, Bulgarije tot aan het einde van den oorlog, ja, ook n& het einde van den oorlog, schouder aan schouder met de Bondgenoo- ten zal marcheeren. En op die uitspraak zet de nu bekend geworden oorlogsverkla ring wel het zegel 1 Het behoeft niet te verwonderen dat de aandacht der geheele wereld zich al meer op den Balkan concentreert, want daar zullen eerlang de slagen vallen, waarin vele vragen, die de toekomst van Europa bepalen, zullen worden beslist. Winnen de Russen het met behulp van hun kleine aanhangers (Roemenië en Ser vië) en hun groote helpers (de Franschen en Engelschen te Saloniki) dan openen zij voor goed de poort van de Zwarte Zee naar de Middellandsche Zee, dan worden de Dardanellen Ruslands grensdeur, waar van Rusland de sleutels in handen zal hebben. Het Turkenrijk zal dan in alle geval uit Europa verdwijnen, Roemenië krijgt als handlanger van Rusland de he- gonomie op den Balkan, en de Bulgaren zullen er bekaaid afkomen, aan het stre ven der centralen naar het Oosten zal dan voor goed een einde komen. Winnen de centralen het echter dan zal Rusland op het stuk van zyn verbinding met de Middellandsche Zee van een ander afhankelijk blijven en wel van het onder Duitsch-Ootenrijkschen invloed handelende Turkije. Het Turksche rijk, hoewel onder dien invloed staande en blijvende, zal be vestigd en versterkt worden en met Tur kije samen zal Bulgrrije de grootste macht op den Balkan zijn. Men gevoelt dus van welk een bizondere beteekenis de strijd is die daar in de eerste weken gevoerd zal worden. De Bulgaren hebben na hun oorlogsver klaring aan Roemenië niet stil gezeten. Met de voortvarendheid die men van hen gewoon is, hebben zij een nieuwe groe peering van hun strijdkrachten onderno men, het offensief in de richting van Sa loniki laten steken en zijn nu met behulp van hun Duitsche strijdmakkers de grens van de Dobroedzja overgetrokken, tusschen den Donau en de Zwarte Zee. Dé Roemeensche infanterie is in wan orde teruggeworpen en eenige honderden vijanden zijn gevangengenomen. Wat zal Griekenland nu doen Het land is er ellendig aan toe. Vreemden spelen er de baas. Daarbij komt dat het inner lijk verdeeld is. Aan de eene zijde de koningsgezinden die van geen oorlog weten willen en zich aangetrokken gevoelen tot de centralen. Aan de andere zijde de aanhangers van Venizelos die volbloed Ententeman is en den oorlog wil tegen Bulgarije en Duitschland. Nu is er een comité voor de koloniale verdediging opge richt dat alle pogingen in het werk stelt om volk en leger tegen de centralen op te hitsen. Het is zelfs zoo ver gekomen, dat op aanstichten van dit comité «een troep gewapende vrijwilligers een poging gedaan heeft de kazernes, waarin het koningsgezinde garnizoen zich bevond, te vermeesteren. Het gelukte niet. Maar Fransche troepen hebben de kazernes om singeld, de manschappen ongeveer 1500) hebben zich overgegeven en worden nu in een Fransch kamp geïnterneerd. Arm Griekenland dat zich dit alles moet laten welgevallen. Wie weet hoe spoedig het gedwongen door de overmacht van de Entente, de 32ste oorlogsverklaring de wereld moet inzenden. Maar, zoo meldt een telegram uit Berlijn, op den alge- meenen toestand zou het echter geen in vloed hebben, aangezien men in het kamp der Middel-Europeesche mogendheden tegen verrassingen verzekerd is. Het geslaagde offensief der Bulgaren heeft aan het leger van Zarrail het terrein voor operaties ont nomen en de toestand in Griekenland is op militair en op politiek gebied zoo be dorven, dat het Grieksche leger er geen stootkracht door kan ontvangen. Op het oorlogsterrein zou een tegen zijn zin vech tend Grieksch leger waarschijnlijk eerder een rem, zoo niet veel erger voor de en tente worden. Na een veertien dagen van betrekkelijke rust is op het westelijk gevechtsterrein het offensief weer machtig begonnen. Ten N. van de Somme zijn de Franschen en Engelschen weer tot een geweldigen aan val overgegaan en aanvankelijk met succes. De Engelschen namen twee dorpen even eens de Franschen die er zelfs in slaagden de buitenwijken van Combles te bereiken. De buit der Franschen is 2000 gevange nen, 42 kanonnen en 50 machinegeweren. Den Centralen gaat het hier dus niet naar wensch. Bij Verdun wisten echter de Duitschers ten Z. van het fort van Vaux en in het Chapitrebosch eenige voordeelen te behalen. Deze verhoogde actie aan het Westelijk front moet wel zeker dienen om den Duitschers hier handen vol werk te geven in de hoop dat dit de krachtsont wikkeling van de Centralen in het oosten weer zal belemmeren. Want nu Hinden burg chef van de generale staf geworden is wordt op alle oostelijke fronten een bijzonder levendige werkzaamheid waarge nomen. Zal de Entente bij machte zijn deze actie alaoo te verlammen Nog zij melding gemaakt van een lucht aanval op Engeland als deze oorlog nog niet te zien heeft gegeven. 13 luchtschepen namen er aan deel. Het is de geweldigste aanval geweest die nog op dit land is gedaan. De uitslag is niet zoo heel gun stig voor Duitschland geweest. Een Zep pelin is verongelukt. Reuter meldt daar omtrent Het avontuur, dat Londen gis ternacht heeft meegemaakt is onvergetelijk, hoewel alles in twintig minuten voorbij was. De nadering van de aanvallers was stelsel matig aangekondigd. De lucht werd met zoeklichten afgezocht toen er in de verte een gedreun als van donder werd waar genomen. Een afzonderlijk koersende Zep pelin werd weldra onder zoeklicht genomen en toen volgde er een uitbarsting van ka nonnen van ver en dichtbij. De Zeppelin stortte voor beschutting op de dichstbij- zijnde wolk aan en toen volgde er enkele oogenblikken van dramatische spanning. Geheel Londen scheen voor vijf seconden te baden in het licht van een schitterende zonsondergang. Iedere toren, schoorsteen, telegraafpaal stond voor een oogenblik dui delijk afgeteekend. Daarna pikzwarte duisternis. De Zeppelin werd van dichtbij gevolgd door vliegtuigen, waarvan men de spokige vormen kon on derscheiden in het licht van de zoeklichten. Een ooggetuige in de onmiddellijke buurt van de plaats waar het vliegtuig neer stortte, geeft een levendige beschrijving. De Zeppelin viel met den neus voorover, met verschrikbelijk gekraak. De hitte van de vlammen was geweldig. Het wrak brandde fel gedurende vier-en-een half uur, terwijl de patronen van de machine-gewe ren voortdurend ontploften. De omstanders stortten massa's water over het wrak uit en zochten naar menschelijke overblijfselen. Het eerste wat zij vonden, liggende naast een machinegeweer was een stuk goud passement, dat op ijzingwekkende wijze vast zat aan een verkoold stuk mensche- lijk vleesch. Het waren de overblijfselen van den gezagvoerder. Alle stukken van menschelijke lichamen, hoofden, rompen, ledematen zijn zorgvuldig verzameld en in een hoek van het veld onder een dekkleed neergelegd. BUITENLAND. Bij een orkaan op Dominica (Britsch West-Indische eilanden) zijn Maandagnacht 50 menschen omgekomen en 200 huizen vernield of beschadigd. Vlektyphusbacil ontdekt. Volgens een artikel in de Wiener Kli- nischen Wochenschrift heeft de rijksbacte rioloog Eugen Csernal te Budapesth na langdurige en moeilijke proeven de zoo lang gezochte bacil van de vlektyphus ontdekt. Dit gelukte Op een geschikten voedings bodem, bestaande uit agar-agar met gly cerine en menschenbloed gemengd. De bacil is met carbol-anilinerood licht ge kleurd, en is daardoor onder het microscoop zichtbaar. o— Munitie-bestellingen in Amerika. De «Frankfurter Zeitung* verneemt uit New-York De geallieerden hebben, naar de Ameri- kaansche bladen mededeelen, in de Ver- eenigde Staten nieuwe groote munitie-be stellingen gedaan, welke de bestellingen van het vorig jaar verre moet overtreffen. De munitieproductie in Canada heeft een geweldigen omvang aangenomen. Canada levert maandelijks aan Engeland drie mil- lioen granaten en aan Rusland vijftigdui zend per week. Voor zijn eigen behoeften produceert Canada dagelijks voor een be drag van anderhalf millioen dollar. o De geallieerden voor den Piraeus. Een «Reutere-bericht uit Athene meldt, dat een vloot van dertig Engelsche en Fran sche oorlogsschepen voor den Piraeus (de haven van Athene) is aangekomen. Aan de «Daily Telegraph* wordt uit Athene gemeld, dat bovendien zeven troe pentransportschepen voor den Piraeus zijn verschenen. Zweedsche haringvisscherij stop gezet. Volgens een telegram uit Stockholm aan de Kopenhaagsche «Berlingske Tidendec, hebben de voornaamste belanghebbenden bij de Zweedsche haringvisscherij-expedities naar IJsland wegens de moeilijkheden, welke de haringvangst bij IJsland voortdurend van Engelsche zijde ondervindt, besloten de vis- scherij niet voort te zetten en alle visschers- vaartuigen terug te roepen. De Deensche vischkotter «Alexander* is op de terugreis van IJsland door de Engel schen gedwongen een groote lading haring overboord te werpen, teneinde te ontgaan aan opbrengen door de Engelschen. Nog meer manschappen. In Pruisen zullen nu ook manschappen tot 50-jarigen leeftijd voor den militairen dienst worden opgeroepen, terwyl men ook gebruik zal maken van jongelieden welke tot dusver wegens lichaamsgebreken waren vrijgesteld. o Canada. De boschbranden in Noord-Ontario blij ken door het afbranden van bosch bij de ontginning te zijn ontstaan. Ongeveer 70.000 acres (een acre is 4047 vierk. M.) bosch zyn afgebrand, 300 menschen zijn omgekomen. De schade aan hout en ander eigendom wordt op verscheidene millioenen dollar geschat. Hoe de Australiërs vechten. Ziehier het verhaal op den mailboot naar Southampton gedaan door een kameraad van een zwaar gewond soldaat: «De Australiër, die uit een klein dorpje komt van Nieuw-Zuid Wales, bevond zich te Pozières. In het hevigste van het handgemeen is hij alleen in een loopgraaf gesprongen, waarin de Duitschers in zóó groot aantal waren, dat hy in 't nauw werd gebracht en in de onmogelijkheid om zich te verdedigen. Zij werpen zich op hem, rukken hem zijn bajonet af, smijten hem op den prond en zijn op het punt hem af te maken, toen een andere Austra liër aankomt, een kreet van woede uit stoot en met zijn bajonet in den hoop steekt. De andere staat op, hij, dien u daar ziet, en, zonder wapenen, met de handen, de vuisten op borsten en gezichten slaande, nekken omdraaiende, komt hij zijn redder zoo goed te hulp, dat zij eindigen met zich uit den nood te redden en twee ge vangenen mede te nemen Deze kerel is niet onbeschadigd, daar ontbreekt heel wat aan, zijn schedel ligt open Maar, zooals jelui in Frankrijk zegt«het kan hem niet bommen« en hij hoopt, dat zijn kameraden hem nog wel in hun midden zullen terugzien. Zulke heldendaden zijn trouwens niet zeldzaam onder de Austra liërs en die groote verlegen kinderen in het gewone leven zijn allen helden op het slagveld.* De ontruiming van Kronstadt. De «Lokal Anzeiger* ontleent aan bladen te Boedepest eenige bijzonderheden over de ontruiming van Kronstadt, welke stad aan de grens van Roemenië is gelegen. Op Zondag 27 Augustus verspreidde zich het bericht van de oorlogsverklaring van Roemenië door de stad. Van 6 uur 's avonds af spoedden honderden menschen zich naar het spoorstation, doch er vertrokken eerst tal van treinen met zaken van waarde, documenten en archieven. In korte tusschen- poozen volgden daarna in de eerste nachte lijke uren treinen met vluchtelingen. Ieder, die weg wilde, vond een piaats in den trein kon zelfs zaken van waarde meenemen. Tal van menschen namen tien tot vijftien groote koffers handbagage mee. De officieele bekendmaking van de ont ruiming der stad geschiedde eerst Maandag morgen 9 uur. Daarop vertrok de eerste officieele vluchtelingentrein, die 4000 perso nen meevoerde. De bevolking hield zich aan het spoorstatiton volkomen kalm. In den avond was de stad na het vertrek van verscheidene vluchtelingentreinen als uitgestorven degenen, die in de stad ach terbleven waren, bleven in hun woning en wachten de dingen af, die nu overhaast zich zouden voordoen. Ongeveer 12.000 personen hebben Kronstadt verlaten, terwijl het groot ste deel der inwoners, met den burgemees ter dr. Schijndel aan} het hoofd aldaar achterbleef. BINNENLAND. Onlusten in Djambi. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. geseindx Officieel wordt thans bevestigd, dat de insurgenten leden zijn van de Sarekat Islam. Zij hebben, behalve hetgeen reeds gemeld werd, ook het gevangenisgebouw en directie- keeten in brand gestoken, telegraafdraden doorgesneden en loopgraven gemaakt aan beide zijden van de rivier. De opstande lingen beschikken over vier en twintig ge weren en 6600 patronen. De resident is de rivier opgevaren met drie geblindeerde schepen en drie brigades. Hij heeft versterkingen gevraagd te Palem- bang. De controleur is de Bantang Haris af gegaan, waar alles rustig was. O Een gedeelte der oproerlingen te Djambi viel de brigade aan, die te Toerai landde. Twee der onzen werden gedood, één ge wond. De resident schat het aantal op- roerigen op tweeduizend. De correspondent van het Hbld. seint uit Soerabaja De toestand te Djambi is ernstig. Daar de verbinding verbroken is, is men van berichten verstoken. Cholera nostras. Te Benschop, IJselstein en Lopik hebben zich in de laatste dagen plotselinge, ern stige ziektegevallen voorgedaan. Te IJselstein is een van de patiënten, een- 30-jarig persoon, aan de gevolgen overleden. De geneeskundige dienst heeft onmid dellijk een onderzoek ingesteld en heeft uitgemaakt dat de ziekte cholera nostras is. Verscheidene personen zijn zeer ernstig ziek. Defensie-meetings in Ned.-Indië. Uit Weltevreden wordt aan de «Tel.* geseind Telegrammen uit verscheidene steden melden, dat de motie op de defensiemee tings op Koninginnedag met groot enthou siasme is aangenomen. Te Soerabaja waren 10.000 deelnemers aan de betooging in het Stadspark te zamen gekomen. Te Bandoeng namen 5000 personen deel aan een optocht door de straten en 20.000 aan de meeting zelf. o Rumeensche belangen in Duitschland. De behartiging der Rumeensche belan gen in Duitschland zal naar alle waarschijn lijkheid door de Nederlandsche legatie worden overgenomen. o Vrijgelaten. Bij den reeder W. den Duik te 's-Gra- venhage is bericht ontvangen, dat de drie mannen van de «Geertruidaï, onlangs vrij gesproken van spionnage, te Wilhelmshafen zijn vrijgelaten en op weg zijn naar huis. Belgische kinderen. Te Roosendaal zijn per extratrein nog weer 750 Belgische kinderen aangekomen. o Duitsche kinderen in Nederland. Te Arnhem kwamen ongeveer 350 Duitsche kinderen aan, van 8 tot 16 jaar. 't Waren blijkbaar alle kinderen uit den middenstand, althans naar hun kleeding te oordeelen waren er weinig arbeiderskinde ren onder. Spionage. Te Sas van Gent zijn onder verdenking van spionage twee Duitschers gearresteerd. De een, in wien men iemand meent te herkennen, die als deserteur de grens is overgekomen, werd in het bezit bevonden van een kaart dezer landstreek hij scheen de uitvoerder van het spionnageplan te zijn. De ander vervulde de rol van geldschieter. De beide Duitschers zijn door de mare chaussees naar Middelburg overgebracht. o De Koninginnedag in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Men schrijft ons uit Zeeuwsch-Vlaande- ren Nooit is hier de Koninginnedag zoo luisterrijk gevierd als dit jaar. Het geleék een demonstratie en dat was het ook Een demonstratie van gehechtheid aan het aloude Oranje-huis waarmee deze streek zich één gevoelt als welk deel van het land [ook. Spontaan is de dag gevierd, en deze was één jubel voor Koningin en Va derland. Wij waren te Sas van Gentzelden zagen wij deze oude veste zoo bevlagd als verleden Donderdag. Alles was in 't Oranje en rood-wit-blauw getooidmenschen en huizen. Nationale muziek- en zanguitvoe ringen hadden er plaats, alle winkels prijk ten in Oranje-étalages. Dusdanige feest vieringen waren in tal van andere plaat sen op touw gezet. De gewestelijke pers uitte zich in geestdriftige, warm-nationale artikelen. Zoo gaf op 31 Augustus 1916 Zeeuwsch-Vlaanderen een grootsche en sprekende uiting van warme liefde en duurzame gehechtheid aan het in die streek zoo beminde Oranje-huis. Mijnen. Vóór de haven van IJmuiden werden twee groote mijnen gesignaleerd, welke door de marinesleepboot «Billiton* en de kruisende loodsboot in den grond zijn geboord. De te IJmuiden aangekomen stoomtreiler «Majestic* rapporteert, op de visschers- gronden een net met toebehooren te hebben gekapt, omdat men een grooten staalkabel opvischte en vreesde dat deze in verband stond met eenige mijnen. Bommen op een Nederlandsch stoomschip. De bemanning van het stoomschip Vlie- stroom, ^van Leith te IJmuiden binnenge komen, deelde mee, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag uit een Zeppelin of vliegmachine bommen naar het stoomschip zijn geworpen, waarvan er op enkele meters van het schip ontploften. Stukken van de bommen werden aan dek gevonden en zijn meegenomen. De «Zeearend* tot zinken gebracht. Het stoomschip de Zeearend, van de Overzeesche Vrachtvaart-maatschappij te Rotterdam, geladen met stukgoederen voor Londen, is Vrijdagmiddag door een Duitsche duikboot met bommen tot zinken gebracht, 19 mijlen W.N.W. van het lichtschip Maas. Zaterdagavond kwam de bemanning van de Zeearend, kapitein Veldman, twee stuur lieden, drie machinisten, vier matrozen, een stoker en een kok, met de mailboot te Vlissingen aan, van waar zij nog denzelfden avond Rotterdam bereikten. Vliegaanvallen op Antwerpen. Men meldt uit Roosendaal aan de N.R.Ct. Zaterdagavond zes uur hebben vliegtui gen een aanval gedaan op het artillerie depót te Hoboken (Antwerpen) waar drie dooden en verscheidene gewonden zijn. De vliegtuigen zijn door een Zeppelin verdreven. Aan de Duitsche grens onder Kerkrade heeft weer een ernstig incident plaats ge grepen, in verband met een poging tot uit voer van goederen naar Duitschland. Hulpkommiezen, een paar soldaten, zagen een vrouw en een paar kinderen zich be geven in de richting van Duitschland, zware zakken dragende. De soldaten waarschuwden de' smokkelbende, doch deze gaf hierop geen acht, integendeel versnelde den pas. Weer klonken waarschuwingen, zonder ge volg. En toen de buitengewone hulpkom miezen geen kans meer zagen om de bende te pakken krijgen, wijl ze zeer dicht de grens was genaderd, vuurden de soldaten eerst in de lucht en daarna op de vluch tenden. Met dit resultaat, dat een der kinderen, een nog jeugdige jongen, doode- lijk aan het hoofd werd getroffen. Een klein meisje, dat niets met de zaak had uit te staan, werd eveneens, hoewel niet doodelijk getroffen. Later moesten de soldaten zich tegen familieleden van den knaap, welke, met groote messen gewapend, hen te lijf wilden, verdedigen. Doordat ze bleven naderen, al dreigende en tierende, schoten de sol daten opnieuw. Een der mannen, werd in den rechterarm getroffen. Volgens ge ruchten moet er nog een persoon door een der kogels getroffen zijn. o Vergiftiging. Men meldt aan de »Tel.« uit Beemster In het laatst der vorige week bracht het echtpaar M., uit Amsterdam een be zoek aan hun ziekelijke moeder, die door haar schoondochter verpleegd wordt. Na het bezoek in den Tuinhoek, ging het echtpaar naar Oosthuizen, alwaar een broer van M. woontonderweg werden beiden echter onwel, en konden zij met moeite Oosthuizen nog bereiken, waar onmiddel lijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. De ontboden geneesheer constateerde ver giftiging, doch mocht het gnnoegen smaken beiden nog het leven te doen behouden. Sterke vermoedens bestaan, dat de schoon zuster in den Tuinhoek vergif in de koffie had gedaan. Ook de ziekelijke moeder was onwel geworden, doch daar deze zeer weinig van den drank had gebruikt, was de uitwerking niet doodelijk. Een onder zoek wordt naar dit geval ingesteld. Kermiswee te Geldrop. Een maréchaussée doodgestoken. Bij een vechtpartij op de kermis is de maréchaussée Molenaar uit Heeze doodge stoken. De vermoedelijke daders zijn aan gehouden. o Volgens van den gouverneur-generaal van Nederlandscg-Indië ontvangen telegram kan er nauwelijks aan worden gétwijfeld, of de controleur Walter met zijn personeel en de manschappen der gewapende politie zijn te Soeroelangoen vermoord. Zondagmiddag zijn 65 man van Tand- jong-Priok naar Palembang vertrokken en gisterenmiddag twee compagnieën infanserie. o —O——

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2