aanspraak op het geld hebben. Engeland zal een van de staten zijn, die o.a. zich met schepen schadeloos stellen. Nog zoo kwaad niet bedacht. Schepen zullen na den oorlog goud waard zijn. En Duitschland zal dan onmachtig zijn concurrentie aan te doen. John Buil lik kebaard al, maar er is een spreekwoord dat zoo iets zegt van een huid verkoopen eer de beer geschoten is. BUITENLAND. Een Japansche nota aan China. De Japansche gezant te Peking Hayashi overhandigde Zaterdag een nota in ver band met het Tsjingsjuatung-incident. Er wordt bestraffing van de verantwoerdelijke personen geëischt, alsmede maatregelen om een herhaling te voorkomen. Grootvorst Nicolaas Nicolajewitsj is be noemd tot opperbevelhebber van het Rus sische leger, dat met de Roemeniërs tegen Bulgarije strijdt. Volgens de Secoiozal Frankrijk de kolen, die het noodig heeft, van Engeland betrekken en aan Italië zijn kolenmijnen westelijk van de Rhóne, ter beschikking stellen, aangezien dit blijkbaar het eenige middel is om aan den kolennood in Italië een einde te maken. Uit Lauzanne wordt aan de »Times« gemeld, dat een super-Zeppelin van een nieuw type, met vier gondels en metend 790 voet een proeftocht boven het meer van Konstanz heeft gedaan. Bij een botsing tusschen een rangee renden goederentrein en een sneltrein op het Duitsche station Wildpark zijn 3 rei zigers gedood 4 zwaar gewond en 16 lichtgewond. Het is nog niet vastgesteld wie en wat de oorzaak van bet ongeluk is. o Naar Reutere verneemt heeft nog niet de helft van het Roemeensche koren dat Duitschland had gekochte het land verlaten. o De correspondent van de »New York Worldvon Wiegand, seint, dat reeds 20.000 Hongaarsche vluchtelingen Boeda pest hebben bereikt. De bladen aldaar hebben ruim een millioen kronen voor hen bijeengebracht; —o Het Englsche ministerie van oorlog meldt, dat de voorgenomen tentoonstelling van kanonnenafiuiten door het Engelsche leger gedurende de laatste gevechten aan de Somme buit gemaakt thans niet zal worden gehonden daar een groot aantal ervan is toegezouden aan de bondgenooten van Engeland, om door hen te worden ge bruikt op het oorlogsterrein tegen de oor- spronkelijkelijke eigenaars. o De Duitsche regeering heeft de Imperial Continental Gas Association, die eigenares is van de gasfabrieken te Berlijn, bij wijze van vergeldingsmaatregelontbonden en hare bezittingen in beslag genomen. De fabrieken waren sedert 1826 het eigen dom van deze maatschappij, die ze ook gebouwd heeft. Portugals steun aan de Entente. De Amsterdamsche correspondent van de vVossische Zeitunge; verneemt uit Lon den, dat de Portugeesche vloot bij de Engelsche is ingelijfd, en dat de Portu geesche troepen als reserve van hetFran- sche leger zullen optreden. Een gedeelte der troepen moet reeds naar Saloniki zijn gezonden ter versterking van het geallieer de leger van Sairrail. Portugeesche werklieden zijn in groot aantal naar Engeland vertrokken om in de munitiefabrieken werkzaam te zijn. Een Noorsch stoomschip getorpedeerd. Gisterenmorgen vertrok van Hoek van Holland het Noorsche stoomschip Rilda met bestemming naar Londen en geladen met stukgoed, veel margarine en fruit. Omstreeks vijf uur gisterenmiddag werd nabij den Noordhinder een Duitsche onder zeeër waargenomen, die op het stoomschip toekwam en bevel tot stoppen gaf. Het bevel werd onmiddellijk opgevolgd en een boot naar den onderzeeër gezonden met de scheepspapieren. De duikbootcommandant deelde daarop mee, dat het schip vernietigd zou worden. Men maakte zich nu onmiddelijk gereed om het vaartuig te verlaten. De beide reddingsbooten werden neergelaten en de bemanning roeide van het schip weg, na slechts weinig van haar bezittingen gered te hebben. De onderzeeër kwam daarop langszij en bracht het schip met behulp van vier bommen tot zinken. In twee en en een halve minuut na de eerste ontploffing was het schip in de diepte verdwenen. In 10 45 minuten had het geheele voorval zich afgespeeld. De bemanning van de Rilda, bestaande uit negen personen, werd opgenomen door de Batavier III die in de buurt was, het gebeurde had zien aankomen en dadelijk stopte. Gisterenavond omstreeke halftwaalf kwam de bemanning van het vernietigde schip met de Batavier te Rotterdam aan. BINNENLAND. De correspondent van de »N. R. Ct.« te Batavia seint Blijkens een officieel bericht is de toe stand in Djambi zeer ernstig. De Europe anen zijn in veiligheid. De benting Moe- are Tebo is door de opstandelingen in brand gestoken. De ter hulp gezonden troepen zullen de opstandelingen aanvallen van de Oost- en de Westkust uit. o Heden zijn te Batavia, naar aan de »Tel.c wordt geseind, de eerste berichten gepu bliceerd over een ernstig treffen tusschen de opstandelingen Sarekat Islammers en onze troepen. Den 2en dezer deden de opstandelingen een hevigen aanval op het fort van Moeari Tebo. Na een gevecht, waarover nog geen bijzonderheden gemeld worden zijn de insurgenten teruggeslagen met achterlating van 20 gesneuvelden. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind De opstand breidt zich uit. De con troleur te Bangko heeft het volgende te legram naar Batavia gezonden »Alle maatregelen ter verdediging zijn genomen. Alles is hier nog rustig. Ik vraag versterking aan voor Kerintje.e Men vreest, dat er een nachtelijke aan val op Moearaboengo zal worden gedaan. o Uit Soerabaja wordt aan de N. R. Ct. geseind De toestand in Djambi is nog kritiek. De controleur te Saraloengoen, inlandsche geëmployeerde en de controleur te Moeara Tambesi zijn vermoord. Het conflict aan de Hem brug. De delegatie uit de vier rijkswerklieden- vereenigingen had gisterenmiddag in ver band met het conflict aan de Hembrug een onderhoud van ruim een uur met mi nister Cort van der Linden, in welk onder houd zij het adres, waarin zij hun ont stemming over het vormen der werklieden brigade te kennen hadden gegeven, toe lichtten. De minisier kon geen onmiddellijke toe zeggingen doen, maar verzekerde de dele gatie, dat de Hembrug-kwestie in een met spoed te beleggen ministerraad een onder werp van bespreking zou uitmaken. o De Koningin naar de Wadden. H. M. de Koningin is gisterenmorgen 9.23 in den Helder aangekomen voor het tweedaagsche bezoek aan die gemeente en de eilanden. H. M. was vergezeld van een hofdame, een ordonnance-officier en twee marineoffi cieren. Allereerst bezocht de Koningin het fort Erfprinse, alwaar zij eenige schiet oefeningen van het kustfort bijwoonde. Vervolgens begaf zij zich naar de terrei nen van 's rijkswerf, waar een défilé der troepen werd gehouden. Gisterenmiddag bezocht de Vorstin ver schillende schepen. Onder meer heeft H. M. aan boord van den onderzeeër »0. 3« eenige manoeuvres meegemaakt.» De »0. 3« voerde verschillende oefeningen uit en is o.a. tweemaal ondergedoken. Vervolgens vertrok H. M. per opnemingsvaartuig «Hydrograafc naar de eilanden. De Koningin is gisterenavond halfnegen met het stoomschip »Hydrograafc, bege-„ leid door eenige torpedobooten, op Ter schelling aangekomen. H. M. heeft vandaag verschillende sche pen en marinevaartuigen bezocht. Om negen uur hedenochtend verliet H. M. de »Hydrograaf«, waarop zij den nacht had doorgebracht, en hield allereerst een in spectie over de aan de haven van Ter schelling opgestelde marinesloepen, waarna de militaire gebouwen en de vuurtoren »Brandaris« werden bezocht. Vervolgens werden de batterijen van afweergeschut voor de vliegtuigen bezocht en bracht HM. een bezoek aan de School voor de Scheep vaart, alsmede aan de in de haven liggende mijnenleggers, kanonneer- en torpedebooten, om dan weder aan boord van de Hydro- graafe terug te^eeren. Om 10.45 uur vertrok H. M., begeleid door een groot aantal marineschepen naar het eiland Vlieland. o Gevaarlijk. De gevaarlijke manier om een schijnbaar uitgebrand fornuis te doen opvlammen door er een scheut petroleum in te werpen, had te Meerkerk bijna een offer geëischt. Vrouw v. L. ging op deze ondoordachte wijze te werk, tenge volge waarvan de vlam onder uit den rooster sloeg en haar kleeren in brand raakten. Zij is zeer ernstig aan de beenen verwond. o 'n niet alledaagsch verzoek. De post te Hilversum deed een eigen aardige vonsdt. In een der hulpbussen was een enveloppe waarin een brief en vijf centen. De buitenste enveloppe droeg het volgende dichterlijke verzoek Geachte Posterijen Ik woon zoo dicht niet bij je. Ik woon zoo ver bij u vandaan, Ik kan niet meer naar de post toe gaan. Vijf centen zitten in de envelop, Plakt u er nu den zegel op Luitenant Dorren. In den Haag is gisteren, zoo meldt de sNieuwe Ct.«, telegrafisch bericht uit Indië ontvangen dat luitenant Dorren, wiens overlijden door den Indischen correspondent van de »Tel.« gemeld werdt, niet dood is, maar aan een zware hersenaandoening lijdt. Ter dood veroordeeld. Uit Weltevreden wordt aan de »Tel.« geseind Drie leiders van den opstand in Borneo in 1914, leden van het Drievingerverbond, zijn ter dood veroordeeld. o Een avontuurlijke reis. Men meldt uit Oldenzaal aan het »N. v. d. D.« Maandagavond hebben militairen van de Dnitsche grenswacht aan de Poppe in de Lutte over de grens gezet zekeren J. Smit, 28 jaar, woonachtig te Rotterdam. Hij verklaarde van beroep chauffeur te zijn en was als zoodanig in Engeland werkzaam geweest. Van daar wenschte hij naar Amerika te vertrekken, doch zag als chauffeur daartoe geen kans. Hij liet zich daarom als stoker aanmonste ren en kwam na eenige zeereizen in Ko penhagen aan. Met een door het Neder- landsch consulaat aldaar afgegeven pas, wenschte hij via Duitschland naar Neder land huiswaarts te gaan. Onderweg had hij in Duitschland evenwel het ongeluk om in een verkeerden trein te stappen en kwam in Fiensburg terecht. Op de vraag tot hem gericht, wat hij daar te maken had, deelde hij mede, naar Rotterdam te willen reizen. Men geloofde hem niet, hield hem voor een spion en zette hem achter slot. Later werd 'hij naar Hamburg vervoerd. Veertien dagen had hy gevangen gezeten, doch wegens gebrek aan bewijs werd hij ontslagen uit zijn gevangenschap en onder militair geleide naar de grens gebracht. o Over de grens gekomen. Te Winterswijk zijn gisteren twee Fran- schen, te Maastripht een Rus, bij Enschedé een Rus en. bij Sittard vijf Russen en twee Franschen over de grens gekomen, allen uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvlucht. De ernstige ziekteverschijnselen in de gemeente IJsselstein zijn bij bacteriologisch onderzoek gebleken geen gevallen van cho lera te zijn, doch slechts zomerdiarrhee. De oorzaak der ziekte is nog niet vastgesteld. o Had je me maar. Te Leiden is door den bakker E. van Velzen bij de politie aangifte gedaan, dat zijn knecht De G. een wagen met brood, dat hij moest rondbrengen, onbeheerd op den weg had achtergelaten en er met het geld, dat hij van de klanten ontvangen had, alsmede met het aan hem door zyn patroon meegegeven wisselgëld was vandoor gegaan. In zijn klantenboekje, dat hij in den wagen" had achtergelaten, had de knecht geschreven, dat hij naar Engeland ging, en daaronder»Had je me maar.e o Het geheimzinnig paksken. Donderdagmiddag, zoo luidt het verhaal van een ingezetene uit den Haag, die per Holl. Spoor van Amsterdam uit reisde, stapten te Haarlem twee mannen, die van Amsterdam met hem meereisden, uit den wagon, een pakje achterlatend. Hij maakte den heeren daarop attent, doch een hun ner antwoordde met den tongval van een Belg, dat het pakskenhun niet hoorde. De trein vertrok inmiddels en in Leiden gekomen gaf de reiziger het pakje af, dat bleek te bevatten het lijkje van een pasgeboren kind. De reiziger werd, naar het »Hbl.« meldt, uitgenoodigd zich mede naar het politie bureau te begeven om bij het onderzoek van het pakje tegenwoordig te zijn en nadere verklaringen te doen. De politie meende voorzichtigheidshalve den reiziger tot nader informatie te moeten aanhouden. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Duurtetoeslag. Ook door het College van Godshuizen is besloten aan alle gezinnen en personen op leeftijd, die eene wekelijksche toelage ontvangen, eene tijdelijke verhooging toe te kennen van 20%- Amerika blijft nog steeds voortgaan met België te spijzigen. Weder zagen we een sleepboot met vier diepgeladen volg- schepen passeeren, die de cijfers varieeren- de tusschen 5063 en 5217 voerden. Dat is dus reeds méér dan een duizendste zen ding. Van de geinterneerde Belgische werkkrachten, in dienst op de scheepswerf van de Heeren de Haan Oerlemans al hier, kwam Donderdagmiddag de werkman van Daele bij het versjouwen van een plaat, ernstig te vallen. De ijlings ontboden geneesheer Dr. Oer lemans gelastte, den getroffene direct naar het gasthuis te vervoeren, waar hij verder in behandeling werd genomen en een ern stige beenbreuk werd geconstateerd. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1916 inge legd f 17085,71. Terugbetaald f 16440,22. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5936. Door den Minister van Waterstaat zijn benoemd ingaande 1 October a.s. J. Lansdaal, stoker bij het Rijksstoom gemaal te Waalwijk, tot machineknecht tevens magazijnknecht bij de Rijkselectri- citeitswerken te IJmuiden en J. Groot, machineknecht tevens magazijnknecht bij de Rijkselectriciteitswerken te IJmniden, tot stoker bij het Rijksstoomgemaal te Waalwijk. Woensdagmiddag gaf de heer Wessel uit Rotterdam een kindervoorstelling, uit gaande van de vereeniging »Floraiia« alhier, bestaande uit Clownerie, Marionettenspel, goochelen, enz. Het kan met recht een feestmiddag voor de kinderen genoemd worden hartelijk werd er dan ook zeer dikwijls gelachen. Onder het genot van limonade en eenige versnaperingen werd de middag recht prettig doorgebracht. Aan het slot werden nog een negental prijzen uitgereikt voor de beste kweekers van planten. Een woord van dank aan het ijverige bestuur van »Floralia«, die de kin deren dezen genotvollen middag heeft ver schaft, is hier voorzeker niet misplaatst. De vergadering van onderwijzers in het arrond. Heusden zal ditmaal gehouden worden op 14 September a.s. te Woud- richem. Behalve de gewone werkzaamheden komen op het programma vanDe nood zakelijkheid van de nieuwe taalrichting inl. M. Knol te Werkendam enkele voordrach ten van Mej. N. Bos te Drongelen uit de Ned. letterkunde en een causerie over natuurkennis op de plattelandsschoo) door G. van Vlaanderen te Nieuwendijk. WERKENDAM. Tot de 5e klasse der H. B. S. te Gorinchem is toegelaten W. de Waard, alhier. BENEDEN LANGSTRAAT. De opbrengst der boonen valt nog eenigzins mede, maar blijft toch ver beneden het middelmatige. De prijzen zijn mede hoog. Men besteedt voor snijboonen f3 f 4 de 1000 stuks en voor princesseboonen f 1.60 k f 1.75 per mandje. De prijzen der aardappelen staan zeer stijf. Men besteedt aanvankelijk voor eigenheimers f 4.per H. L. De kwali teit is goed, de opbrengst redelijk. CAFELLE. In deze gemeente zijn voor de jaarklasse 1909 13 landstormplich- tigen ingeschreven. Mej. B. Timmermans alhier is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school in de kom. EL SHOUT. De militiar W. V. uit Amsterdam heeft zich door verhanging van het leven beroofd. De ongelukkige was reeds geruimen tijd niet goed bij het hoofd. LAND VAN HEUSDEN. Was er de vorige week nog een levendigen handel in fruit, thans is daarin min of meer stil stand gekomen. Het schijnt, dat het uit voerverbod van appelen en peren zich reeds doet gevoelen, en oorzaak is, dat de han delaars op 't oogenblik een afwachtende houding aannemen. Algemeen wordt ver wacht, dat de fruitprijzen thans wel wat zullen dalen. Dank zij het schoone herfstweer der laatste dagen, is men thans in de ge legenheid den nog te velde staanden oogst van tarwe, erwten en haver binnen te halen. Volgende week zullen velen beginnen met hot rooien der late aardappelen. NEDERHEMERT. Maandagmiddag vond de landbouwer E. Oomen een rund ter waarde van f 30.dood. Bij onder- .zoek bleek dat dit dier aan eene longziekte was gestorven. Als zoodoende niet goed voor de consumptie zijnde is het op de gebruikelijke wijze, na gevild te zijn, be graven. Bij de landbouwer S. alhier is onder de varkens een geval van vlekziekte ge- constacteerd tot op heden nog niet met doodelijken afloop. NIEUWENDIJK Door de onderaf- deeling V. P. N alhier zijn deze week ruim 1500 eieren naar de Rotterdamsche veiling verzonden. Men besteedde 8 k 8Vs ct. per stuk. OUDHEUSDEN, In de raadsverga dering van 5 September 11. is aan den nachtwacht G. de|Man een duurtetoeslag van f 25 verleendj is omtrent het verzoek van de commis sie voor schoolverzuim, om verhooging van het gezamenlijk tractement met f 10. besloten dat bij de begrooting te behan delen en is afwjjzend beschikt op het voorstel om den rijks-veldwachter f 30.te ver- leenen, als schadeloosstelling nu er geen kermis is geweest en hij zijn terrein, dat daarvoor steeds gebruikt werd, niet heeft kunnen verhuren. SPRANG. Vrijdagmorgen waren meer 80 pCt. van één der alhier in kwartier zijnde compagniesoldaten onwel. Men klaagde over kramp in de ingewanden. Naar men vermoed zal de oorzaak in het middag eten gezocht moeten worden. Voor een paar maanden terug heeft dit zelfde geval, bij dezelfde compagnie zich voorgedaan. Zij die geen eten gebruikt hadden heb ben geen kramp gehad. Een onderzoek naar de oorzaak is zeker gewenscht. VEEN. Bij de Donderdag gehouden verhuring van bouwland toebehoorende aan particulieren, voor den tijd van 5 jaren waren veel liefhebbers en gingnn de prij zen dientengevolge aanmerkelijk hooger. Enkele pereeelen brachten het dubbele op van de voorafgaande jaren. Door Heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk was besloten om het uitwendige van het orgel te laten opknappen en hebben dat werk opgedragen aan den schilder V. alhier. Nu we mogen zeggen, dat hij daar mede goed is geslaagd, want het front ziet er keurig uit en maakt als men het be kijkt, een aangenamen indruk. Voor de noten, waarvan de pluk is begonnen, wordt door de kooplieden ongeveer f 6.per H.L. besteed. Ze zijn over 't algemeen klein van stuk. De eigenaars welke ze voor enkele weken hebben afgeleverd voor f9 f 10 per H.L. hebben zich aanmerkelijk bevoordeeld. WASPIK. Woensdagavond werden de leden der V. P. N. opgeroepen tot eene spoedeischende vergadering. Doel der bijeenkomst wasGezamenlijk inkoopen van regeeringsvoeder voor de kip pen. Aldus werd besloten. De graanoogst is schier geëindigd, ofschoon door het slechte weer der laatste dagen het binnenhalen van haver en tarwe heel wat vertraagd is. Blijft het echter goed weer, dan zal de oogst spoedig binnen zijn. Het stroo is niet zoo lang als het vorig jaar en ook de opbrengst waarvan men in het begin goede verwachtingen had, valt over 't geheel niet bijzonder mee. Met het rooien van klei-aardappelen, vooral van Eigenheimers, is men hier en daar reeds druk bezig. De handel is nog gering. De prijs blijft tot heden f 4 per H.L. WASPIK. De ziekte onder de var kens neemt nog steeds toe. Verscheidene gevallen met doodelijken afloop komen voor. Uit vrees voor de ziekte, ruimen velen hunne varkens op. WELL. Woensdagmorgen te zeven uur werden de bewoners opgeschrikt door het luiden der brandklok en bleek dat bij den landbouwer W. Vos te Wellseind een uit slaande brand, door het aanmaken der kachel, was uitgebroken. De brandspuiten van hier alsmede die uit Nederhemert waren spoedig ter plaatse, doch behoefden geen dienst te doen daar de brand door emmers water was gebluscht en bleef het bij eene geringe schade aan den zolder en het dak, welke door assurantie wordt gedekt. WIJK. Daar de fruithandelaars in deze gemeente het fruit. b. v. de knolpe ren voor.f7 a f8 per mud hebben opge kocht, zal dit voor hen een schadepostje worden, daar de export van bedoelde peren naar Duitschland is gesloten. Bij verschei dene handelaars was de voorraad meer dan 100 mud. In deze gemeente wordt door de dames Bouraan en Krop rondgégaan met het zoogenaamde Emma-Bloempje. Het op hun genomen liefdewerk heeft ten, doel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2