„De tentoonstelling op gemeentelijk financieel gebied" l\iï zd. Keizerstraat m F. SCHREEDER ZONEN, REISDEN. Correspondentschap Eerste Klasse van De Nederlaadsche Bant W. Timmermans Zonen Dames, N. V. Eerste GoriDchemscbe Sloom Wasch en ii B. C. IS HET ADRES Hotel JAN GEEEÏZEN. Fabriek van Bedden en Matrassen. Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen. te Waalwijk, Wilt II dit onthouden? Bij Mej. de Wed. A. OCKERS vh Bergeijk, prima Dames-, Hes ren- en Hinderseheeawerk LEVEREN lE KWALITEIT s Wederverkoopers FLINKE KORTING Kassiers en Commissionairs in Effecten. Op Rouwbrieven en ander spoedeischend drukwerk kan, zoo noodig, gewacht worden. Haarstraat, Gorinchem, St- 3ansstr. 's~B0SGH. Grove kachelkolen, Belgische en Hollandsche Antrachiet, Eierkolen, Parelcokes, Geklopte cokes, Bruinkool briquetten, Korte en Lange turf, tegen scherp concureerende prijzen. zijn uitmuntend. Ik neem er myn hoed voor af, maar nog meer voor hen, die in de Duitschee linies dat ontzettend gehamer en gedreun uithouden met den wil om hun plicht te doen of te sterven. Dè hel der theologen heeft geen verschrikkingen meer voor hen, die dit inferno overleven. De Franschen en de Engelschen, maar vooral de Engelschen, schijnen enorme massa's artillerie te hebben en het grootste deel is van het zwaarste typeenorme mortieren en zelfs scheepskanonnen, te oordeelen naar de ontploffingen, welke ik gehoord heb en de kraters en de alge- meene vernieling, die ik heb gezien. De Duitsche artillerie doet in het geheel niet voor de Fransche onder, wat bediening, accuratesse en uitwerking betreft. —O De vernieling van een Zeppelin. De op 3 September bij een luchtraid op Engeland vernietigde Zeppelin werd door den Engelschen luitenant vlieger William Robinson neergeschoten. De Koning ver leende Robinson, die twee uur in de lucht bleef, na tevoren nog een aanval te hebben gedaan op een ander luchtschip, het Vic- toria-kruis. Dat er bij dien raid ook nog andere Zeppelins leelijk toegetakeld zijn, blijkt uit een V.D.-bericht, dat wij hedenmorgen ont vingen en dat luidde, dat nabij Bergen (België) Maandagmorgen een Zeppelin gedaald is, dat aan den raid op Engeland had deelgeno men en zware schade had opgeloopen. Het luchtschip is door militairen gede monteerd de stukken werden per trein naar Duitschland gezonden. Verschillende leden der bemanning werden door granaat splinters gewond van de projectielen door de Engelschen op het luchtschip afgeschoten. De kwestie Pfaadt-Cavell. In de Duitsche pers is in den laatsten tijd heel wat drukte gemaakt van het fusil- leeren door de Franschen van de naar haar naam te oordeelen Duitsche vrouw Pfaadt. Tot zelfs in een der Haagsche bladen is er in ingezonden stukken een pennestryd gevoerd over deze kwestie. Aan al dat geschrijf kan nu in zoover een einde komen, omdat Pfaadt geen Duitsche, maar een Fransche van geboorte was en boven dien een in Duitschen dienst zijnde gewone spion. Een Havas-bericht meldt dienaan gaande De Duischers hebben in de draadloos telegram bekend gemaakt, dat er een Duitsche vrouw in Frankrijk wegens ver spieding is doodgeschoten. Zij maken naar aanleiding daarvan een even verwerpelijke als weerzinwekkende vergelijking met het geval van miss Cavell. De persoon om wie het gaat is Louise Pfaadt, geen Duitsche, doch een Fransche, geboren in Nancy op 4 Juni 1890. Zy woonde in Aug. 1914 te Metz. Daar zij in de oogen der Duitsche overheid verdacht was, werd zij eerst in een interneeringskamp te Maagdenburg opgenomen; vervolgens werd haar toege staan naar haar moeder te gaan te Arion (België). In April 1915 werd zij op de Kommandantur geroepen, waar men haar voorstelde zich naar Parijs te begeven om er inlichtingen van militairen aard in te winnen. Hier aangekomen, toefde zij drie weken in de stad. De inlichtingen, die zij inwon, moeten in den smaak zijn gevallen, want, naar haar eigen bekentenis, werd zij met een nieuwe opdracht belast, waarvoor zij 6000 francs ontving. Zij keerde in 't begin van Juli naar Parys terug, doch moest de stad weldra op bevel der politie- prefectuur verlaten. Zij begaf zich nu naar Marseille, en ten s einde er haar galante avonturen voort te zetten, nam zij haar intrek in een pension, waar veel officieren kwamen. Zij heeft zelve bij haar verhoor bekend, dat zy tot opdracht had, alle inlichtingen te zenden, die zij maar kon inwinnen. Op heeterdaad betrapt, werd zij gevangen genomen en door den krijgsraad met algemeene ^temmen ter dood veroor deeld. Op 10 Juli 1916 is zij doodgeschoten. Haar handelingen hebben niets gemeen met die, welke tot de terechtstelling van miss Editn Cavell hebben geleid, Miss Cavell is nimmer in staat van beschuldi ging gesteld, noch door de Duitsche over heid, noch zelfs door het gerecht, dat haar wegens de een of andere spionagehandeling heeft veroordeeld. Aldus het Haves-bericht. De oorlog is de hel. In de Manchester Guardianvinden wij een brief van den volgenden inhoud »Ik ging met een van mijn vrienden, een geleerd man, die in het offensief licht gewond was, de officiceele film van de ge vechten bij de Somme zien. »Nuc, vroeg ik, toen wij weder buiten kwamen, »dat is nu het echte, niet waar »Jac, antwoordde hij langzaam, »het lijkt er op, zooals een silhouet gelijk op de per soon, die het voorstelt, of zooals een droom op een werkelijk voorval. Er ontbreekt zoo veel aan het versuifende lawaai, de stank, de opwinding en de gevechten van man tegen man. Je kunt genoeg zien om de juistheid van generaal Schermans woorden in te zien, dat de oorlog de hel is. Een duel tusschen vliegtuigen. In de »Petit Parisien* wordt een duel tusschen twee vliegtuigen beschreven, vol gens het verhaal van een ooggetuige, in de streek van Avocourt Onze halve compagnie, terug van de voorposten, bereikte den zoom van een bosch, ten Z. van Avocourt. Den gehee- len morgen volgden wij vol emotie de be wegingen van onze vliegtuiden, welke on bezorgd voor de kanonnades en de projec tielen die om hun heen knetterden, dapper hun ijverige wacht uitoefenden. Tegen 10 uur, toen onze stoutmoedige vliegers, die hun zending hadden volbracht, hun punt van uitgang weer bereikt had den, waagde een Duitsche >Aviatik« zich boven onze linies en kwam een oogenblik boven het bosch zweven, waar wij ons een j schuilplaats hadden gezocht, en bleef, naar het leek, hangen om plannen te teekenen of fotografieën te nemen. Maar de onzen kwamen plotseling. Zóó dat het scheen of hij uit den hemel viel, kwam een superbe zwarte vogel, dien wij weldra als een der onzen herkenden, op het vijandelijke vlieg tuig aanvallen, als gereed om er zich op neer te storten. Wij hadden nauwelijks den tijd om het »tak tak« van de mitra illeuse te hooren en om onze angstige oogen te vestigen op de emotioneerende ontmoe ting. Eenige seconden later eindigde het trillende duel met het ineenstorten van het vijandelijke vliegtuig, dat op den grond neerviel, met een vleugel er af en met zijn motor nog in beweging. Daar boven ging de overwinnaar door met zweven, de Duitsche mitrailleuses tar tend, die hem trachtten te bereiken. Wij kwamen allen uit het bosch vol geestdrift en onze helmen zwaaiende, brachten wij aan den overwinnenden vlieger een ovatie van »poilus.« De Duitsche vliegers, in den loop van dit duel in de lucht gedood, wer den begraven bij den ingang van het dorp Avocourtop hun graf zijn twee namen geschreven Mairwald, luitenant, en Peter Engel, onderofficier. 5 September is verschenen uitgegeven door de centrale commissie dier tentoonstelling. 2 dln. octavo, ruim 600 bladz. prijs slechts f 5.franco huis na toezending postwissel Centraal Bureau Tentoonstelling, Keizersgracht 574, Amsterdam. De toezending volgt terstond na de verschijning. Dit werk zal bevatten een overzicht van het tentoongestelde, met de resultaten der bewerking door het Centraal Bureau van de verschillende gegevens, verduidelijkt door ongeveer 40 grafische voorstellingen, terwijl verschillende beschrijvingen en overzichten in hun geheel zijn opgenomen. Het le deel verschijnt 5 September 1916, het 2e deel 30 September 1916. Men verbindt zich voor het geheele werk. Inhoud o.a.De rapporten der sub-commissies het giroverkeer bij de gemeen ten nieuw model begrooting belastingstatistieken met grafieken, ook ten opzichte der rijksinkomstenbelasting vergelijkende overzichten over inkomstenbe lasting, haven-, kade-, brug-, schut- en sluisgelden, straatgeld, rioolbelasting, riool- gelden, bouwgelden, belasting op tooneel-vertooningen beredeneerde verslagen over de belasting op de tooneelvertooningen en andere publieke vermakelijkheden te 's-Gra- venhage en het haven-, schut- en bruggeld te Rotterdam overzichten over het financieel beheer te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam in vroeger dagen overzichten betreffende belangrijke onderdeelen der wijze van administratie van de voornaamste bedrijven in verschillende gemeenten statistieken en grafische voor stellingen omtrent de resultaten dier bedrijven in verhouding tot de andere ontvang sten overzicht" der contröle en der interne contröle op en bij den gemeente ontvanger de gemeentediensten en gemeentebedrijven in verschillende gemeenten, met vermelding der bestaande bepalingen gegevens betreffende de gevolgen van den oorlog voor de gemeenten overzichten der administraties van de gemeente werken te Enschedé en Velsen, der plantsoenen te 's-Gravenhage, bank van leening te Amsterdam, de gemeente-spaarbanken te Arnhem en Huissen, het burgerlijk arm bestuur te Rotterdam de verbeterde kameraalstijl met toepassing de centrale boekhouding te Amersfoort, enz. enz. 3 minuten van 't Station. Restauratie den geheelen dag. STALLING voor AUTO'S FIETSEN, PAARDEN en RIJTUIGEN. Aanbevelend, JAN GEERT ZEN. Interc. Telef. 436. Bestellingen naar buiten worden SPOEDIG uitgevoerd. Door voortdurende stijging der inkoopsprijzen, moeten wij bij nieuwen aanvoer onzer artikelen noodzakelijk ook de prijzen verhoogen. Profiteer daarom nog van onzen grooten voorraad, wanneer n in den loop van dit jaar nog een en ander hebt aan te schaffen, want de prijzen worden ongekend duur. Een bezoek aan onze magazijnen zal u doen verbaasd staan, dat de op alle artikelen duidelijk aangebrachte prijzen thans nog zoo laag zijn. Volledige Slaapkamer-Ameublementen, Stoelen, Kasten, Tafels, enz. gevestigd ten kantore van Openen Rekening-Courant tegen billijke conditiën. Buitenlandsche Wissels, Coupons, vreemd Bankpapier en Muntspeciën worden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waarden op 't Buitenland worden ten billijkste gefourneerd. Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, voor het Correspondentschap van de Nederlandsche Bank van des voorm. 9 tot des nam. 1 uur. i Visitekaarten - Adreskaarten - Briefkaarten Invitatiekaarten - Menukaarten - Rouwkaarten Dankbetuigingskaarten - Huwelijksbrieven Rouwbrieven - Nota's - Memorandums - Rekeningen Wissels - Kwitanties - Convocaties Postpapier - Enveloppen - Circulaires Aanplakbiljetten - Strooibiljetten - Programma's Prijscouranten - Reglementen - Bestekken Aandeelen - Registers voor alle zaken enz, enz. WORDT SPOEDIG EN NET UITGEVOERD GELEVERD TER DRUKKERIJ VAN indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fijn Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE. voor alle soorten en modellen Aanbevelend, Mej. de Wed. A, OCKERS. F.S. Reparatiën spoedig, net en billijk. ihandels-drukwerkj ■■■Hl ZOOALS o ZOOALS te GORINCHEM, Sohutterfgraoht. UITSTOOMEN van wollen eii katoenen Dekens en Vitrage en andere Gordijnen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 6